BUITENLAHD. QEMEBQDE BERICHTEB. Dam- en Bchaakrubriek. A TER NEUZEN, 14 FEBRUARI 1930. GEMEENTERAAD VAN AXEL. DAMMEN. ten hygienischen toestand, tengevolge waar- van een groote sterfter optreedt door tuber- culose en zuigelingensterfte. De Minister wijst op de onverschilligheid der bevolking. Van hem zal een aansporing uitgaan am verbetering te brengen. een aangelegenheid, waarmede die commissie niets te maken iheeft, zoodat elke uitnoodi- ging tot mededeelzaamheid reeds op dien grond had moeten zijn gewezen van de hand. OUD-GOUVERNEUR FRUYTIER. In het voorloopig verslag der Eerste Kamer nopens de begrooting van arbeid wordt mee- j gedeeld, dat in verband met de indiening van de nota van wijtzigingen, in het bijzonder met j het oog op de verhooging van artikel 7 met 8000 voor vermeerdering van personeels- uitgaven bij de arbeidsinspectie, verscheidene j leden den Minister verzoohten om nadere toe- lichting van hetgeen in de pers is vermeld omtrent een eventueele herbenbeming van ir L. A. Fruijtier bij dezen dienst. Deze leden vvaren algemeen van meening dat een dergelijke herplaatsing bij de arbeids inspectie alleen dan zou kunnen geschieden wanneer daar een vacature bestaat. Is zulks het geval, dan behoort de weder in den dienst opgenomen ambtenaar genoegen t.e nemen met de beschikbare opengevallen plaats. Zoo het inderdaad juist is, dat de zeer be- kwame te 's Gravenhage gevestigde inspec- teur ir. Huygens naar Maastricht werd over- geplaatst om den oud-gouverneur van Cura sao in de residentie benoemd te krijgen, dan achtten de leden, hier aan het woord, zulks zeer onrechtvaardig. Zij vroegen zich af, welk algemeen belang met zulke mutaties gemoeid is. Immers, al- Jeen wanneer een algemeen belang op het spel staat, zijn dergelijke overplaatsingen te rectotvaardigen. Het was dezen leden niet gelukt het te dezer zake in gevaar gebraohte algemeene toelang, dat vooral in het onderhavige geval wel zeer evident zou moeten zijn, op te sporen. NEDERLAND EN BELGIe. In de commissie voor de budtenlandsche zaken uit den Senaat heeft minister van staat Segers, die rapporteur is, meegedeeld, dat hij In zijn verslag o.m. ook over den stand der huidige Nederlandsch-Belgische betrekkingen you uitiweiden. Senator De Kerchove ge- ■waagde in verband daarmee van de nood- zakelijkheid van het bouwen van een nieuwe groote zeesluis te Ter Neuzen voor de ont- wikkeling van de Gentsche haven. Deze kwes- tie zou z.i. onafhankelijk van de eigenlijke problemen der Nederlandsch-Belgische be trekkingen haar beslag moeten krijgen. EEN NIEUWE PONT VOOR HET VEER WILLEMSDORP—MOERDIJK. Op een der faellingen van de N.V. Scheeps- werf en machinefabriek „De Biesbosch" is de kiel gelegd voor een veerpont, in aanbouw voor rekening van het ministerie van water- staat en bestemd voor den dienst aan het Moerdijksche Veer. De hoofdafmetingen van het vaartuig zijn: lengte 40 meter, breedte 10,50 meter, holte 4.45 meter. Het schip zal in het algemeen hetzeltde uiterlijk vertoonen als de reeds in dienst zijnde veerpont, is echter 2.50 meter langer, Het schip zal worden voorzien van een triple-expansie machine van 550 I.P.K. en 2 stoomketels, elk van 92 M2. verwarmd opper- vlak, welke installatie ook geheel door „De Bieschbosch" wordt vervaardigd. DE BEGROOTING VAN BUITENL. ZAKEN. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het hoofdstuk Buitenlandsche Zaken van de begrooting 1930 ontleenen wij, dat verscheidene leden ernstig bezwaar maak- ten tegen het> inzake Belgie tot nog toe ge- ■voerde beleid. In de eerste plaats betroffen deze de hou- ding van den Minister van Buitenl. Zaken in het bijzonder. Opnieuw is gebleken, ditmaal uit de nog niet opgehelderde publicatie van den brief -tfan Prof Van Eysinga, dat de Minister de Nederlandsche natie en de Staten-Generaal dikwijls onkundig laat omtrent de belang- rgkste aangelegenheden. In de tweede plaats betroffen hun bezwa- Tpn de gevolgde politick. Zij veroorloofden zich op de volgende feiten te wijzen: Ten eerste blijkt uit de „bescheiden inzake de tusschen Nederjand en Belgie hangende vraagstukken door de wederzijdsche regee- ringen gewisseld sedert de verwerping van het verdrag van 3 April 1925" dat, indien Belgie een verbetering der bestaande verbin- dingen door tusschenwateren (tusschen Rijn en Schelde) mocht wenschen, het Haagsche Kabinet volkomen bereid zou zijn daaraan mede te werken. Ten tweede staat vast, dat minister Hij- mans heeft verklaard dat zelfs aanzienlijke vergrooting en verbetering van de bestaande waterwegen niet voldoende zou zijn voor Belgie, dat een nieuwen waterweg verlangt. Genoemde minister grondide, nochtans deze verklaring niet op overwegingen van econo- jnischen aard. Ten derde doen de brief van Prof. Van Eysinga en het IXde Hoofdstuk der begroo ting Waterstaat) weten, dat de Regeering onderscheidene belangrijke werken ter verbe tering van de vaart door de tusschenwateren spoedig zal ter hand nemen en het plan be staat het kanaal van Zuid-Beveland te ver- breeden. Ten vierde voigt uit datzelfde schrijven, dat de Nederlandsche delegatie ter Centrale Commissie voor de Rijnvaart in de eerst- komende zitting van die Commissie wellicht een overzicht had te geven van hetgeen sedert de jongste Straatsburgsche bijeen- komst reeds gedaan is, dan wel voorbereid wordt. ter zake van de verbetering van den toestand der Schelde en Rijn verbindende tusschenwateren. Gezien deze pun ten is drieerlei conclusie mogelijk: i M de Belgische regeering is inmiddels van inzicht veranderd; anders ware er immers geen enkele grond aanwezig om de. bedoelde werken aan dezen vaarweg die aan behoor- lijken eischen voldoet, thans terwijl de onder- handelingen omtrent de wijziging van het ver drag van 1839 hangende zijn, uit te voeren of voor te bereiden, behalve de noodzakelijke haggerwerken en normale herstellingen; of de Belgische regeering of de Belgische gedelegeerden in de Rijnvaartoommissie heb- iben wenschen geopenbaard omtrent de ver betering van dien toestand; of aan de Nederlandsche delegatie zijn Klachten geuit over den slechten toestand dier tusschenwateren. Gevraagd werd van welke zijde de klach ten kwamen op welken grond de kwestie der tusschenwateren ter sprake werd gebracht, welke gedragslijn de regeering ten deze ge- volgd heeft. Deze leden waren bovendien ook daarom verontrust over het feit op zich zelf, dat blij- kens den brief van Prof. Van Eysinga en het antwoord der regeering op de vragen van den heer Heemskerk in de Rijnvaartscommissie mededeelingen waren gedaan over den toe stand der tusschenwateren, omdat dit betreft HET DUIKBOOTVRAAGSTUK. Wat de vlootconferentie ook verder moge besluiten, men kan gerust voorspellen, schrijft de N. R. Crt., dat de Engelsche en Amerikaan- sche voorstellen om de duikbooten als oorlogs- wapen af te schaffen, geen kans op aanneming hebben. Op de algemeene vergadering van de con- ferentie die Woensdag gehouden is, hebben Frankrijk en Japan zich ten aanhooren van de heele wereld tegen de afschaffing verklaard en heeft Italie het standpunt ingenomen dat men de kleine zeemogendheden moeilijk van de duikbooten zou kunnen berooven, als men den grooten zeemogendheden hun linie-sche- pen liet, waartegen de duikboot het doeltref- fende aanvalswapen vormt. Het is een debat geweest, waarin de argu- menten der groote zeemogendheden voor de afschaffing der duikboot niet altijd steek leken te houden. Stimson, de eerste Ameri- kaansche gedelegeerde, trachtte bijvoorbeeld de opvatting dat de duikboot om haar goed- koopte het armelui's wapen der kleine zee mogendheden bij uitnemendheid was, te weer- leggen, door aan te voeren dat zij integendeel duur was, aangezien zij per ton tweemaal zoo- veel kost als een ton van het grootste scheeps- type. Dit zou dus beteekenen dat een linie- schip van 34.000 ton, zooals de Engelsche su- perdreadnought Nelson, in bouwkosten gelijk staat met ruim 20 duikbooten van 800 ton. Frankrijk en Italie meenen echter dat zij hun vloot veel weerbaarder kunnen maken met zulk een aantal onderzeesche torpedovaartui- gen dan met een enkelen pantserkolos, die in een paar minuten naar den kelder kan gaan en alleen in bepaalde gunstige omstandigheden te gebruiken is. Voor hen is het dus een goed- koop en doeltreffend wapen, een factor van .efficiency". Bovendien kan men met aan bouw van duikbooten de vloot geleidelijk, om zoo te zeggen van jaar tot jaar, versterken, terwijl het bouwen van een groot linie-schip zelfs voor de Engelsche werven die er uit- stekend voor uitgerust zijn, nog ongeveer drie jaar vergt. Zeer ter snede was ook de opmerking van den Japanschen admiraal Takoradi dat het geen zin kon hebben de duikboot af te schaf fen en tegelijk het luchtwapen zich rustig te laten ontwikkelen, dat waarschijnlijk met nog veel gevaarlijker en vernietigender uitwerking gebruikt kan worden dan de duikboot. Aan afschaffing van het luchtwapen denkt echter niemand. Hij voegde er maar niet bij, hoewel het duidfelijk was dat dit in zijn woorden op- gesloten lag, dat anders de mogendheden met een overwicht van groote linie-schepen, die tegen aanvallen en uit de lucht en onder wa ter gevrijwaard zouden zijn, de zeeen zouden beheerschen. Wanneer de conferentie tot de erkenning gekomen zal zijn dat de duikboot zal moeten blijven, zal zij wel tot overeenstemming kun nen geraken aangaande het vaststellen van regelen voor haar gebruik in oorlogstijd tegen koopvaardij- en passagiersschepen en de be- perking van de tonnenmaat, die gaandeweg zoo toegenomen was dat men bij het type van een kleinen onderzeeschen kruiser aangeland was. BEVESTIGING Ds. H. W. CAZEMIER. Zondag 23 Maart zal Ds. L. J. Cazemier, Ned. Herv. predikant alhier, zijn brooder H. W. Cazemier, candidaat te Groningem, be- vestigen in zijn oude gemeente, n.l. Gieter- veen (Drenthe). DE HAVEN VAN GENT. In 1929 kwamen te Gent binnen 2882 sche- pen met 2.934.449 ton inhoud, tegen 2617 en 2.256.412 in 1928, een vermeerdering dus met 265 schepen en 678.037 ton. TECHNISCH AMBTENAAR RIJKSWATERSTAAT. De heer J. H. de Vlieger, technisch ambte naar van den rijks-waterstaat te Breskens, wordt met ingang van 1 Mei als zoodanig overgeplaatst naar Wageningen. In zijn plaats wordt te Breskens benoemd de heer I. Streef- kerk te Vlissingen. PATRONAATSGEBOUVV IN DE ASCH GELEGD. Te Helmond heeft een felle brand gewoed. Dinsdag werd aldaar een groote bruiloft ge- vierd, waartoe het patronaatsgebouw aan de Haagstraat welwillend beschikbaar was ge- steld. Het feest duurde tot in den nacht voort. Omstreeks twee uur in den nacht kwamen de feestgenooten plotseling tot de ontdekking dat er brand was ontstaan op het tooneel. Onmid- dellijk werd de brandweer gealarmeerd, die zeer spoedig ter plaatse was. Deze kon ech ter niet voorkomen, dat het geheele gebouw afbrandde. Ook alle aanwezige leermiddelen enz. werden een prooi der vlammen. De schade, welke door verzekering gedekt wordt, bedraagt ongeveer 25.000. De oorzaak van den brand is onbekend. ZIJN EIGEN ZOON AANGEREDEN. Dinsdagmiddag ongeveer vier uur heeft op de Zuwe nabij Mijdrecht een ernstig auto-on- geluk plaats gehad. Op dien tijd reed de ma- nufacturier N. van Yperen, wonende te Mij drecht, met zijn auto in de richting Mijdrecht. Zijn ongeveer 20jarige zoon Arie, die nog sturen moest leeren, chauffeerde bij den Lieftenshoek maakt de weg een scherpe bocht, plotseling kwam een motorrijder hen tege- moet rijden. Vermoedelijk gaf de bestuurder van de auto vol gas, in plaats van te remmen, zoodat een botsing met den motorrijder on- vermijdelijk was. Beide voertuigen kwamen in de sloot terecht. De manufacturier en zijn zoon kwamen met een nat pak en den schrik vrij, doch de bestuurder van het motorrijwiel, die eveneens een zoon van den heer van Ype ren bleek te zijn, de 23jarige Piet, werd ern stig verwond opgenomen. Na voorloopig ver- bonden te zijn door dr. Oudendal van Uit- hoorn, werd de jongeman naar het ziekenhuis te Utrecht overgebracht, waar hij ter verple- ging is opgenomen. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. BROEDERMOORD. Onlangs is bij Gelsenkirchen de romp van een man uit het Rijn-Hemekanaal opgehaald. Aan het lijk ontbraken het hoofd en de beenen en armen. Uit het onderzoek is geble ken dat de jonge man enkele maanden ge- leden uit een verbeteringsgesticht was ont- slagen en daama bij zijn moeder, een weduwe, een 23-jarige zuster en een paar jongere broertjes en zusjes te hebben gewoond. De jonge man moet alle leden van het huisgezin sinds zijn terugkeer uit het verbeterings gesticht op onmenschelijke wijze hebben be- handeld Op 30 November j.l. heeft daarop zijn oudste zuster hem, terwijl hij sliep, den schedel met bijlslagen verbrijzeld. Met haar moeder heeft ze daama het lrjk in stukken gesneden en het hoofd verbrand; de overige deelen werden in het Rijn-Hemekanaal ge- worpen. Moeder en dochter hebben een vol- ledige bekentenis afgelegd. HET OPGEHEVEN BURGER GAST- WEESHUIS. EN De gebouwen met bijbehoorende terreinen van het Burger gasthuis te Aardenburg zijn in het openbaar verkocht voor 23.200. Het oorspronkelijke ziekenhuis met de later daar aan toegevoegde vier ziekenzalen zijn ver kocht aan de nieuwe instelling ,,St. Jan" voor f 8600. Naar men verneemt, zullen deze zalen worden ingericht voor R. K. ouden van dagen Het oude mannen- en vrouwenhuis is ver kocht aan particulieren voor 3250. DE COOPERATIEVE BEETWORTEL- SUIKERFABRIEK ZEELAND. De agenda voor de op 25 Februari te Roo- sendaal te houden buitengewone algemeene vergadering van leden der Vereeniging Coope- ratieve Beetwortelsuikerfabriek Zeeland G. A. te Bergen op Zoom bevat het voorstel van het bestuur tot ontbinding der Vereeniging en in verband daarmede tot verkoop van de sui- kerfabriek met huizen, kantoor, schuren, berg- plaats, schaftlokaal, weegbrug, erven, tuin, bouwland enzoovoort te Bergen op Zoom, groot 9.16.71 H.A.; het erfpachtsrecht tot 31 October 1980 en het recht van opstallen, pulp- drogerij, ketelhuis enz. van perceelen te Ber gen op Zoom, groot 3.25 A; het bouwland te Middelburg, groot 2.05.63 H.A.; het bouwland weiland, schuur en waterleiding te Sluis, groot 16.97 Are; het bouwland en hakhout te Woensdrecht, groot 83.90 Are; de ladingplaats te Sloterweg-Noord, groot 13.65 Are; het recht van gebruik op het terrein der gemeente Bergen op Zoom aan de Visschershaven; de spoorweg met het daartoe behoorende mate- riaal; alle bij de machines en materialen be hoorende reservedeelen en alle aan de Zee- land verleende rechten en concessies; aan de N.V. Centrale Suiker Maatschappij te Amster dam; de Vennootschap tot Exploitatie van Suikerfabrieken te Dinteloord, de Coopcra- tieve Vereeniging „Cooperatieve Beetwortel suikerfabriek Puttershoek" te Puttershoek en aan de Cooperatieve Vereeniging ..Coopera- tieve Beetwortelsuikerfabriek Roosendaal G.A." te Roosendaal. (Deze heeft zich intus- schen teruggetrokken), zulks voor den prijs van f 750.000, zullende voor de aansprakelijk- heid van de leden voor de verbintenissen der vereeniging f 300 per aandeel voorloopig wor den gestort. Nog wordt vaststelling voorgesteld van de vergoeding aan liquidateuren voor tijdverzuim en te verrichten arbeid en het verleenen van machtiging aan hen tot het verrichten van alle daden van beheer en eigendom, en in het algemeen tot alle handelingen voor de liqui date noodig of daarmede verband houdende. Vergadering van Dinsdag 11 Februari 1930, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse, M. W. Koster, Ph. J. van Dix- hoorn, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. Claessens, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter, benevens de Secre- taris J. L. J. Maris. (2. Vervolg.) 4. Samenwerking voor wederkeerige hulp by brand met %ndere gemeenten. Burgemeester en Wethouders doen mede deeling van het volgende schrijven van het gemeentebestuur van Ter Neuzen: De hevige brand, die kort geleden in Mid delburg heeft gewoed, zal voor vele gemeen ten aanleiding geven tot de vraag of samen werking op dit gebied vooral tusschen de aan- grenzende gemeenten niet gewenscht zou zijn Die samenwerking zou te verkrijgen zijn door eene regeling te treffen ex artikel 121 122 der gemeentewet, doch het wil ons voor komen, dat die lange weg van regelingen treffen, machtiging en goedkeuring vragen aan Gedeputeerde Staten op te nemen raads besluiten niet noodig is, wanneer de gemeen ten Axel, Zaamslag, Hoek, Sas van Gent en onze gemeente elkaar wederkeerig hulp toe- zeggen, wanneer in de gemeente een ernstige brand woedt. Wat de kosten betreft, zouden wij die hulp kosteloos willen aanbieden, omdat wij van oordeel zijn, dat wanneer bij ernstige omstan digheden blijk van saamhoorigheid wordt ge- geven, de lijdende partij niet nog met buiten gewone kosten moet worden bezwaard. In verband met bovenstaande bieden wij Uw College bij ernstige brand, na eerste oproe ping, onze hulp kosteloos aan, mits ook we derkeering U hetzelfde standpunt inneemt tegenover deze gemeente en de gemeenteraad geene bezwaren maakt. Wanneer wij van U een gunstig antwoord ontvangen, dan zullen wij hiervan den Raad mededeeling doen en wij verwachten ook van dit college de voile medewerking op ons voor stel. Burgemeester en Wethouders geven naar aanleiding van dit schrijven te kennen, zich met dit schrijven, betreffende samenwerking bij een ernstigen brand, geheel te kunnen ver eenigen. Ook kunnen zij dit met de aanbie- ding om alsdan na eerste oproeping weder keerig kosteloos hulp te verleenen. Zij stel- len zich op het standpunt, dat bij een ernstigen brand hulp moet verleend worden en aan die gemeenten kosteloosj die zelf ook over een goede brandweer beSchikken, en waarvan de gemeente ook eventueele hulp kan verwach ten. Zij vragen mitsdien machtiging om het ge meentebestuur van Ter Neuzen een dergelijke kostelooze samenwerking te verzekeren, zij het een voorloopige, daar in de toekomst een nieuwe regeling van de zijde van den Konink lijken Brandweerbond verwacht wordt. De heer 't GILDE verklaart zich een groot vriend van samenwerking met andere gemeen ten, ook met Ter Neuzen, maar vraagt of men, door zoodanig besluit te nemen, niet gaat vooruitloopen op een zaak die nog in den maak is, n.l. het oprichten van een Brand weerbond. Zou het niet wenschelijk zijn eens af te wachten, wat van wege dien bond als algemeene wenschelijkheid zal worden naar voren gebracht. Niet onmogelijk is het, dan alsdan nog rekening zal moeten worden ge houden met verschillende technische wenken. Wat de outillage betreft, kan de brandweer dezer gemeente, naar spreker meent, den toets der critiek best doorstaan. En als men nu gaat besluiten tot gebruik van elkaars mate rieel, moet dan vraagt hij onze goed toe geruste brandweer maar overal kostelooze hulp gaan verleenen? Zou het daarom niet gewenscht zijn, eene beslissing eens aan te houden? Is het niet te vroeg om nu reeds een besluit te nemen? De VOORZITTER geeft te kennen dat Bur gemeester en Wethouders aldus over denken, dat het nooit te vroeg is om een besluit als dit te nemen. Er kan zich morgen reeds een ernstige brand voordoen, en wanneer de over eenkomst dan nog niet getroffen is, kunnen Burgemeester en Wethouders niet beschikken over de hulp, die de gemeente zich door het nemen van dit besluit verzekert. Er bestaa ultzicht, het volgende punt der agenda wijst daarop, dat er een organisatorische regeling zal komen voor het verleenen van hulp bij branu door de gemeenten onderling, doch Burgemeester en Wethouders doen thans een voorstel, om in afwachting daarvan voorloopig deze regeling met de gemeente Ter Neuzen te treffen. Wanneer straks de nieuwe Brandweerbond komt en een bepaalde organisatie wordt inge richt, kan deze voorloopige overeenkomst weer vervallen. Misschien zullen er dan maat- regelen getroffen worden dat het materieel van de verschillende gemeenten op elkaai past, hetgeen thans b.v. met dat van Axel en Ter Neuzen niet het geval is. Spreker wil thans ook nog de vraag stellen, hoe de raad er over denkt, indien hulp der brandweer wordt gevraagd in eene andere gemeente. Het is b.v. voorgekomen, dat van wege de gemeente Zuiddorpe hulp van de brandweer alhier gevraagd werd. Hoe denkt de raad daarover? Spreker stelt zich op het standpunt, dat die hulp moet worden verleend, doch betaald worden. Deze gemeente ver- keert in een ander geval dan de gemeente Ter Neuzen, van wie men indien men zelf in nood verkeert ook hulp kan verwachten. De voorgestelde regeling kan worden ge troffen, in afwachting van de stichting van den Brandweerbond, want er zal toch nog heel wat moeten besproken worden, eer die rege ling in werking kan treden. De heer CLAESSENS heeft er feeen be zwaar tegen, dat in een andere gemeente hulp verleend wordt, maar zou wenschen dat de kosten van die hulpverleening worden ver- goed, evengoed als de gemeente Axel de hulp zou moeten betalen die van elders aan haar wordt bewezen. De VOORZITTER: Het ligt er maar aan, hoe men de zaak wil opvatten. De heer CLAESSENS heeft bezwaar, dat de brandweer maar gratis overal heen zou gaan om hulp te verleenen. De VOORZITTER wijst er op, dat slechts die gemeenten hierin zouden worden betrok- ken, van wie men ook wederkeerige hulp kan verwachten, dus alleen dezulken die beschik ken over een goede brandweer. In Ter Neu zen zou dus gratis hulp verleend worden, maar niet in Zuiddorpe, dat zou moeten be talen. De heer CLAESSENS vindt het 't veilig- ste, als aan de gemeenten voor hulp in een andere gemeente de kosten vergoed worden. Daar kan toch, naar hij meent, niets tegen zijn? Dan staan de contracteerende partijen toch ook gelijk? De heer DIELEMAN wil er ook op wijzen, dat Axel nu materieel heeft, dat er wezen mag, en ook evenzeer personeel dat er wezen mag. Waarom zou men nu, als er in 'n andere gemeente hulp verleend wordt daarvoor laten betalen, maar niet in Ter Neuzen? Waarom niet? Waarom moet men die gemeente an ders behandelen? Spreker weet niet, of Ter Neuzen voor wat betreft zijn bfandweer- materieel z66 is ingespannen, als Axel. Hij betwijfelt dat! Ter Neuzen is ook grooter dan Axel. Voor zoover hem bekend is, is van wege de gemeente Axel altijd hulp verleend, indien die van wege een andere geimeente werd ingeroepen, maar hij meent dat Axel er niet de dupe vain mag worden door overal gratis hulp te gaan verleenen. De VOORZITTER noemt dat een onjuiste voorstelling van zaken. Indien de brandweer naar Zuiddorpe zou gaan, moet daarvoor worden betaald. Dit zou niet het geval zijn als men in Ter Neuzen moest optreden, maar dit beschikt zelf ook over een behoorlijke spuit en kan dus als het gevraagd wordt wederkeerig ook hulp verleenen. Overigens willen Burgemeester en Wethouders als het noodig is niet alleen aan Ter Neuzen maar ook aan iedere kleinere gemeente hulp verleenen, maar dan tegen be- taling. De heer DIELEMAN kan niet inzien waar om men tegenover Ter Neuzen een ander standpunt moet innemen. De VOORZITTER: Omdat dit wederkeerig met zijn materieel ook hulp kan verleenen. De heer DIELEMAN: Maar te Ter Neuzen heeft men toch niet een spuit zooals in Axel? De VOORZITTER is omtrent de bepaalde capaiciteit niet op de hoogte. De heer CLAESSENS acht het de meest zuivere oplossing, als ieder de kosten be- taalt; dan wordt nimmer een gemeente van de overeenkomst de dupe. De heer VAN DIXHOORN zegt, dat het wel een zuiver standpunt is, indien men tegen een vast tarief en uurloon van het personeel hulp ging verleenen, maar hij zou toch in dit geval niet zoover willen gaan, en hij kan het standpunt van Burgemeester en Wethouders wel deelen, om met de gemeente Ter Neuzen op den basis van wederkeerigheid deze over eenkomst voor hulpverleening aan te gaan, die toch ook maar een zeer tijdelijk karakter heeft. Hij brengt nog in herinnering hoe het vroeger is gegaan, en hoe de brandweer van Axel meermalen naar buiten de gemeente is gegaan. De laatste maal was dit het geval naar hij meent, dat hulp gevraagd werd te Zaamslag. De VOORZITTER: Te Zuiddorpe. De heer VAN DIXHOORN weet dit dan niet, doch herinnert aan een aanvraag van Zaamslag, waar naar men meende een em stige brand was ontstaan in een verfwinkel. Toen men gereed stond derwaarts te trekken, kreeg de brandweer bericht dat het niet meer noodig was, en het vuur was bedwongen. 't Was wel niet noodig, maar men was toch gereed om te helpen. Voor wat betreft het materieel van Ter Neuzen merkt spreker op dat men daar ook beschikt over een automobielmotorbrandspuit in de kom, terwijl er ook nog een staat te Siuiskil. De heer VAN DE BILT gevoelt er ook weinig voor om iets voor niets te doen. Als men gaat samen doen met Ter Neuzen moet men voorzichtig zijn, want anders wordt men het kind van de rekening Zoo'n haast is er toch niet bij. Spreker weet van het mate rieel van Ter Neuzen niets. Zoo'n spuit als in Axel heeft men er toch zeker niet. De VOORZITTER vermeent, dat de auto- mobielbrandspuit aldaar nog slechts twee jaar oud is. De heer VAN DE BILT: Maar dan staan ze ponds ponds gewijs toch zeker wel niet gelijk. De VOORZITTER geeft te kennen, dat het hoofdmotief van Burgemeester en Wethouders is geweest zich wederkeerig hulp te verzeke ren en die zoo noodig ook te verleenen. Men zal het natuurlijk wel niet met een schaartje kunnen knippen, dat de waarde van een hulp verleening juist de ontvangen hulp dekt of omgekeerd. De heer VAN DE BILT verwacht van den Koninklijken Bond ook nog zooveel niet, al- thans zeker niet voor Axel. De heer OGGEL meent, dat die voor de kleinere gemeenten zeker zijn nut zal hebben De heer VAN DE BILT verwacht er anders niets van dan wat onkosten. De heer OGGEL wil niet beweren, dat die Bond voor Axel z66 noodig zal zijn. De heer CLAESSENS acht het veel beter, dat ieder de hulp die hij ontvangt betaalt, daar kan niets tegen zijn, en dan worden de kleinere gemeenten daardoor ontlast van de kosten van aanschaffing en onderhoud van duur brandweermaterieel. Anders zou het wel eens een wedstrijd kunnen worden in het aan- schafren van de beste en zwaarste spuuea. Het is economischer dat de groottue ge meenten de kleinere helpen, tegen den kos- tenden prijs. De heer P. DE FEIJTER kan zich voor een groot deel bij de woorden van den heer Ciaes- sens aansluiten. Hij zou Burgemeester en Wethouders direct willen machtigen om met Ter Neuzen een overeenkomst te siuiten, doch op voorwaarde dat voor de te verleenen hulp betaald wordt, omdat men dan latere moeilijk- heden zal voorkomen. Als men driemaal in Ter Neuzen hulp moest gaan verleenen, zon- der dat het in de eigen gemeente noodig was, zou de stemming toch geprikkeld geraaen. De VOORZITTER: Maar het is toch maar een voorloopige regeling? De heer P. DE FEIJTER: Die kunnen we toch ook ineens goed maken, anders moeten we het later toch weer veranderen. De heer DIELEMANIk zou het Axelsche brandweercorps niet naar Ter Neuzen willen laten rijden zonder betaling. De heer 't GILDE meent, dat de oprichting van een algemeenen brandweerbond al lang genoeg is uitgebleven, of misschien tegen ge houden, hij juicht daarom de stichting daar van toe, maar waarschuwt om over te gaan tot het nemen van een voorbarig besluit. De kleine gemeenten zullen geen tegenprestatie kunnen leveren, aangezien deze zich niet de luxe van aanschaffing van duur materieel kunnen veroorloven en dan worden, wij zegt hij de dupe van de historie. Hij is overigens het minst bang om met Ter Neuzen een over eenkomst aan te gaan, want daar heeft men wel het meest goede materieel. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Burgemeester en Wethouders van oordeel zijn, dat in deze vergadering wel degelijk een be sluit behoort te worden genomen. De heer OGGEL vraagt, welk bezwaar er is tegen vriendschappelijke samenwerking, in plaats van die te doen langs den commer- cieelen weg. Met Burgemeester en Wethou ders van Ter Neuzen achten ook Burgemees ter en Wethouders van Axel het mooier dit op vriendschappelijken voet te regelen. Ze heb ben gezegd dat, als een andere gemeente ook een flink ingerichte brandweer bezit, zij dan vriendschappelijk willen samenwerken. Richt men de samenwerking in op commercieele wijze, dan moeten de kosten betaald worden. Men zal toch moeten komen tot samenwer king. De op te richten bond zal toch ook be- rusten op het beginsel van het gezamenlijk dragen der kosten. Spreker staat op het standpunt, dat het gewenscht is zoo spoedig mogelijk tot eene zij het dan ook voorloo pige samenwerking te komen. Maar als de raad er bezwaar tegen heeft dat op vriend schappelijke wijze te regelen, kan hij er zich ook wel voor laten vinden dat dit geschiedt op den grondslag van betaling der kosten. De heer VAN DIXHOORN heeft daar zoo- even den heer 't Gilde over luxe hooren spre- ken; daar moet hij tegen op komen, want hij beschouwt de brandweer in deze gemeente volstrekt niet als een luxe. De heer't GILDE heeft dat ook niet gezegd met betrekking tot Axel, hij heeft het uitge- drukt, dat het voor de kleinere gemeenten een luxe zou zijn. De heer VAN DIXHOORN beschouiwt het voor Axel als een degelijk stuk werk. Hij sluit zidh aan bij het voorstel van Burgemeester en Wethouders en had liever gezien, dat men in deze niet over een paar centen, die de eene gemeente misschien meer dan de andere zal hebben uit te geven, zou hebben gesproken, Wat eene berekening betreft, het uurloon van een spuitgast is gemakkelijk vast te stellen, maar wat zal men voor een spuit schrijfven? Moet men dat berekenen per gespoten liter water De heer OGGEL: Men kan natuurlijk daaromtrent ook een schikking treffen. De heer VAN DIXHOORN zou het voorstel willen aannemen zooals het er ligt en dringt er op aan, dit in omvraag te brengen. De heer KOSTER kan zich wel met het voorstel van Burgemeester en Wethouders vereenigen, maar zou Burgemeester en Wet houders toch, als de spuit naar buiten de ge meente gaat, in overweging willen geven, dat er op zal gelet worden met welk soort water zal gespoten worden, want het is eens voor gekomen, toen in Zuiddorpe hulp verleend is, dat er met slecht water gespoten was en de ziuigers geheel vol zand zaten. Hij zou er ook geen geld voor vragen, want, wat moet men voor een spuit gaan berekenen. En, het is dan toch ook niet uitgesproken, dat Axel steeds hulp zal moeten verleenen elders, het kan toch evengoed voorkomen, dat men in deze gemeente hulp noodig heeft, om voor een catastrophe gevrijwaard te blijven. Bovendien is de voorgestelde overeenkomst van tijdelijken aard. De heer VAN DE BILT merkt op, dat men nu voor een beslissing gesteld wordt, maar toch wel op de hoogte zou dienen te zijn over welk materieel Ter Neuzen beschikt. De VOORZITTER kan mededeelen, dat het aan Burgemeester en Wethouders bekend is, dat men ook daar over voldoend modem ma terieel beschikt. Hetgeen Burgemeester en Wethouders voorstellen is van tijdelijken aard, doch zij zijn van oordeel, dat het treffen van dezen maatregel, met het oog op de toekomst niet mag worden uitgesteld. Hij zal nu het voorstel van Burgemeester en Wethouders in stemming brengen, wordt dat verworpen, dan kan een ander voorstel uit den boezem der vergadering komen. Het voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Oggel, Kruijsse, Wolfert, J. de Feijter, Koster en Van Dix- hoom; tegen stemmen de heeren Dieleman, P. de Feijter, 't Gilde, Van de Bilt en Claessens. CLX. Lokzet. In den wedstrijd VlissingenSouburg voor de clubcompetitie van den Zeeuwschen Dam- bond kwam in de partij tusschen de heeren L. Goedbloed Jr. met Wit en J. Janse met Zwart een aardig lokzetje voor, dat de moeite wel waard is, om na te spelen. De stand is: Zwart: 2 tot 9, 11, 13 tot 16, 19, 23 tot 26. Wit: 22, 28, 32, 33, 35 tot 39, 41 tot 49. De heer Goedbloed aan zet speelde hier 39341 i als lokzet, daarmede aan Zwart een damzet aanbiedend, die wel wat door- ziohtig mag heeten. Zwart had hier kunnen weten, dat de witspeler nu niet direct zoo'n beginneling is, dat hij zonder meer een dam zet mogelijk maakt, en dan nog wel een slag van 4Cn om drie. De lokzet-combinatie is voor een gerouti- neerden speler gemakkelijk van het bord te ,,lezen", maar Zwart was vermoedelijk ineens z66 in de wolken, dat hij bout portant den damzet nam. Men zie echter de gevolgen. Het spel verliep aldus: 1. 3934! 24—30? 2429 leidt tot hetzelfde resultaat. 2. 35 X 24 19 X 50 dam 3. 28X10 50X17 4. 32—27! 5X14 A

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6