Kuwe Handen Fiuaucieele Bericitteii. SPORT. Ruwe Huid - Schrale Lippen Ilik NEUZEN, 10 FEBRUARI 1930. RECHTSZAKEN. doelp. ■a v.—t. INGEZONDEN STUKKEN. UITSLAG VERK.OOPLNGEJN AANBESTEDINGEN, ENZ. tinge/.. Med.) burg en Middelburg werden veroverd, waar- meae de totaie oinsingeiing en niermede het beleg van Sluis vlak voor de deur stond, en zooals dan ook is gevolgd. Geen wonder dus 1 dat somniigen binnen de stad er toen toe over gingen dingen van waarde in den grond te stoppen. ZAAMSLAG. Op 7 Februari j.l., des namiddags te 6V2 uiir, werd een algemeene vergadering gehouden haar streven tot het oplossen van de reeds in (Ingez. Aleu. GEMEENTELIJKE ARBEID3BEUKS Op 10 Februari stonden als werkzoekenden thetgeen niet altijd beteekent dat zij werkloos zijn) by de arbeidsbeurs ingeschreven Transport- en losse arbeiders 168, opperlie- «Jen 1, eentrale-machinist 1, fabrieksarbeider 3, totaai 171. ii£ 8P0ORLIJN GENTTER NEUZEN. Door den Belgischen minister van Verkeers- midueien, M. Lippens, is, in aatwoord op eene pariementaire vraag, medegedeeld, dat de regeeriag wel degehjk tot den terugkoop der coneessie GentNederlandsche grens, van de spoor.ij 11 GentTer Neuzen, heeft besloten. De onderhandelingen, loopende over de voor- waarden der overneming, zyn aan den gang. Qnmiddellijk nadat deze haar beslag hebben geuregen zal de regeering aan het parlement voorstellen de exploitatie van het op Belgisch grondgebied gelegen vak der lijn GentTer Neuzen aan de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen over te laten. Omtrent het lot van het personeel kan thans nog geen besluit worden genomen. 8AMBNWEEKING DER GEMEENTEN OP BRANDWEERGEBIED. Ku eerst 's Gravenpolder meende te moeten besluiten zich niet bij den op te richten Pro- -wincialen Brandweerbond te moeten aanslui- ten, maar samenwerking te moeten zoeken met naburige gemeenten, en Serooskerke W. alleen bij den Bond doch niet bij de Kon. Nederl. Brandweervereeniging wil aansluiten, meenen wij nog eens op de circulaire van het eomitS van voorbereiding te moeten terug- toomen, omdat zeker vo6r 15 Februari nag werschillende gemeenteraden een besluit ten .dezen opzichte zullen nemen en het o.i. blijkt, dat beide genoemde gemeenteraden de circu laire niet goed hebben gelezen. Met doel van den Bond wordt als volgt om- achreven: a. het behartigen der belangen en het ver- hoogen van het peil van het brandwezen in de provincie; 3h. het verstrekken van voorlichting en het verleenen van medewerking by het op- richten of reorganiseeren van brandweer- organisaties a. het vormen van brandweerleiders en brandweerlieden .d. het ontwerpen van regelingen tot onder- linge hulpverleening en samenwerking van brandweren; e. het bevorderen van de invoering van maatregelen ter voorkoming van brand; L het versterken van den band tusschen brandweerkameraden het verleenen van medewerking aan de uitvoering van de door de Kon. Nederl. Brandweervereeniging in het belang van het brandwezen genomen besluiten. De bond tracht het doel te bereiken door: a. het houden van vergaderingen, lezingen, oefeningen en cursussen; to. het bevorderen van eenheid in de inrich- tlng en uitrusting van brandweer; c. het instellen van commissies voor het ontwerpen van regelingen als bedoeld in sub d van het doel; d. het ontwerpen van maatregelen als be doeld in sub e van het doel; e. andere wettige middelen, die aan het doel bevorderlijk kunnen zy'n. O.i. dekken sub b en d van het doel en b ^n c van de wijze van optreden om het doel te bereiken volledig wat 's Gravenpolder wil en lag het dus alleen daarom reeds op den weg dezer gemeente zich aan te sluiten. ■Sub g van het doel wijst reeds op een inni- gen band, die er zal moeten bestaan tusschen den Bond en de Kon. Nederlandsche Vereen. maar ook verder in de circulaire komt tot uiting, dat lid worden van den Bond tevens Insluit, dat de gemeente, ook lid wordt der K. N. V., want er staat: „De contributies der Kon. Nederl. Ver. worden door het bestuur gelijktijdig ge'ind en voor 15 November van toet vereenigingsjaar aan den penningmeester dier vereeniging afgedragen" en daarna ,,dat voor aansluiting bij de K. N. V. allereerst noo dig is toetreding tot een Provincialen Bond. Verder zullen de aangegeven contributies met twee dienen te worden vermenigvuldigd". De toelft wordt aan de Nederl. Vereeniging afge dragen. Er mag dus worden geconstateerd, dat een besluit als Serooskerke nam, in afwijking is met den inhoud der circulaire. DE COoPERATIEVE SUIKERFABRIEK „ZEELAND". Naar men ons meldt heeft de Eerste Nederlandsche Cooperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent zich teruggetrokken uit de cambinatie die een bod heeft gedaan voor den aankoop van de Cooperatieve Suikerfabriek ^Zeeland" te Bergen op Zoom. Ook vememen wij, dat in bedoelde combi- natie de Oentrale Suiker Maatschappij het grootste aandeel heeft, hetgeen echter niet al- dus moet worden opgevat dat deze over de meerderheid der aandeelen zou beschikken. De „Zeeland" zal op Dinsdag 25 Februari een algemeene vergadering houden in den „Katholieken Kring" te Roosendaal, waar een zeer groot aantal leden wordt verwacht en waar belangrijke besluiten zullen worden ge nomen. EEN OUDHEIDKUNDIGE VONDST. Voor eenige dagen werd te Sluis bij- het graven van de geul voor de rioleering, op de Hoogstraat een borstbeeld gevonden, hoog 37 en breed 35 c.M. Door de zorgen van den heer JansensBeyaert van vuil ontdaan, kreeg dit beeld spoedig een plaats op het Btadhuis. Het stelt voor een man met een fcraag, zooals men die omstreeks het midden van de 16e eeuw droeg en is goed bewaard gebleven. Het bewuste stuk papier, als een harmonica toegevouwen, zit in perkament en dit weer in een stukje oud-Hollandsch papier. Het vaasje was dicht gelegd met een kogel. Het papier droeg het volgende opschrift: per ordonnantie van d'heer henderick Mouthaen begraven in de hoovinghe van Bartholomeus du Coom aghter dieses huys twaalf apostilleres des Goddelijcke woords ende constwerke deser stede Sluijs, behoor- lijkcke gesecureerd den Xiij meij 1604. Comelijs Rubbers. Wanneer men bovenvermelden datum, nl. 13 Mei 1604 opmerkt is het wel duidelyk, dat de beeldenstorm er niets mede te maken heeft, maar wel het beleg van de stad Sluis, door Prins Maurits, aldus wordt aan de .Breskensche Courant" geschreven. Men leest immers in het boekje, geschre ven door Dr. J. de Hullu: ,,de verovering van het land van Cadzand onder het beleid van Prins Maurits van Oranje in 1604", dat op 12 Mei na de inname van het eiland van Cad zand, Oostburg en IJzendijke ook Aarden- van de Ouaer-commissie, verbonden aan de Openbare Dorpsschool alhier. Door den Voorzitter, den heer A. Dees, werd de vergadering geopend met een toepasselyK woord en heette in het bijzonder welkom, de nieuwe leden die voor het eerst deze vergade ring meemaakten. Het schooliokaal was weer behoorlijk bezet, 45 ouders haaden aan den oproep gevolg gegeven, doch enkelen aie an- een vorig artikel aangeroerde toekomstproble- men te gedragen heett. leder besturend lichaam van den minister- raad tot den platteiandsgemeenteraad toe trachten door middel van cie in hun handen berustende autoriteit binnen een zekere p. riode de middelen in de hand te krijgen, om hetgeen zij zich als ideaal g est eld hebben, te qereiken. Dit streven mag lofwaardig geabht worden ders nimmer afwezig zijn, konden wegens zoolang geen buitensporigeu druk gelegd ziekte c^r kinderen of andere famiiieleden, wordt op de elementen, die er voor moeten deze vergadering niet bezoeken. Op verzoek van den Voorzitter werden door den Secretaris de notulen van de voorgaande vergadering voorgelezen en zonder op- of aan- merKingen, onder dankzegging goedgekeurd. waarna door den heer de Moor, hooid der school, rekening en verantwoording werd ge daan over de inkomsten en uitgaven over het afgeloopen jaar, waarbij bleek, dat nog een aardig saldo aanwezig was. De heer de Moor werd door den Voorzitter dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Wegens penouiek aftreden van de heeren H. Houg, J. Wisse en wegens bedanken van den voorzitter, wiens kind naar de Mulo- school overgaat, had verkiezing plaats van 3 bestuursleden. De heer H. Houg werd herko- zen en werden als nieuwe bestuursleden geko- zen de heeren C. de Jonge en A. Kaijser, die alien hun benoeming onder dankzegging aan- vaarden. Het beoordeelen van het werk der leerlingen nam weder een vrij grooten tijd in beslag en het was voor de commissies, die daarvoor wa- ren aangewezen zeker geen gemakkelijke taak om uit te maken wie voor een der hoofdprijzen in aanmerking kwam, daar al de leerlingen hadden geijverd om deze te bemachtigen. Het werk zag er alles keurig en netjes uit en de heer De Moor en mej. Nijssen kunnen weer met genoegdoening op dezen geslaagden avond terugzien. Ook het handwerk der meisjes iyas prachtig verzorgd en de uitstalling daarvan verhoogde nog het aanzien, waarvoor mej. N\jssen alle lof toekomt. Onder het gebruilien van een smakelijk kopje chocolademelk door mevr. De Moor toebereid, werd bekend ge- maakt wie van de leerlingen voor een le, 2e of 3e prijs in aanmerking kwamen, zoodatde aanwezige ouders hiervan aanteekening ken- den houden. Door den heer De Moor werd daarna dank gebracht aan alien die hebben medegeweskt om dezen avond te doen slagen en werden daarby bijzonder toegesproken den scheiden- den voorzitter en den heer Leenhouts en zijn vrouw, die voor het laatst op de ouderavond aanwezig zijn. Hiermede was het officieele gedeelte afge- loopen en werd daarna overgegaan tot mu- ziek en zang. Namen noemen zou te veel ruimte inbeslag nemen, doch een woord van dank aan alien die hiertoe hebben medege- werkt, is hier zeker op zijn plaats. Het mid- demachtelijk uur was weer bereikt toen alien, na dankzegging door den voorzitter, wel-vol- daan huiswaarts keerden. Zij, die nog nimmer deze avonden mede- maakten, worden hierbij aangespoord, niet achter te blijven, tot heil van onze mooie openbare school. Vorige week Zaterdag werd alhier door de Varkensvereeniging „Onderlinge Hulp" de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden Uit de rekening en verantwoording bleek, dat ontvangen was 690,23; uitgegeven 623,90, derhalve een goed saldo van 66,23. Dit by- gevoegde bij de bezitting van het vorige jaar bleek, dat de sterkte der vereeniging bedroeg f 900,21. De uitkeering voor de ge- storven varkens voor dit jaar werd bepaald op f 0,60 per K.G. voor de groote, voor de kleine op 15 per stuk. De inenting werd op de oude voorwaarden voortgezet. De con- tributie werd op f 2,50 en het entr6egeld op f 1,50 bepaald. Terwijl weer phosp. kalk en Engelsch zout beschikbaar gesteld wordt. Als bestuurslid werd gekozen de heer C. Herre- bout Cz. en als 2de keurmeester J. P Verhelst, beiden te Zaamslag (Veer). Terwijl nog besloten werd degene, die voor of op 1 Juli van het loopende dienstjaar, de helft of f 1,25 van hun contributie niet voldaan hebben, hiervoor 10 cent boete toe te passen. En daar menigmaal de algemeene vergadering tege- lijk op de lste zitdag valt, werd besloten, deze te doen laten vervallen, en die als laatste zitdag in de maand November te houden. Terwyl tevens nog besloten werd, om in plaats van Zaterdag, tot uiterlijk Dinsdags- middags 12 uur, schriftelijke aangifte te doen, van een ter keuring aan te geven var- ken, bij den secretaris-penningmeester. Na nog eenigen tijd gezellig het heden en het verleden besproken te hebben, sloot de voor zitter de vergadering. SAS VAN GENT. Overheidszorg. Men is gewoon de maatschappij wel te ver- gelijken met een groot huisgezin, waarin de overheid de taak en de rol van „pater fami- lias" of huisvader te vervullen heeft, terwijl de afzonderlijke individuen als de kinderen be- schouwd worden. Me dunkt, dat deze vergelijking op menig punt mank gaat, o.a. al hierin, dat in een vol- maakt goed georganiseerd gezin de vrouw als bestuurster van het huishouden niet minder een plaats moet ingeruimd worden dan aan den man, die in den regel door zijn werk de middelen moet verschaffen om den geregelden gang van zaken mogelijk te maken, uitzon- deringen natuurlijk buiten beschouwing ge- laten. Aangezien het in de groote maatschappij, volksgemeenschap, provincie, of gemeente evenwel niet de overheid is, die als „pater familias", de middelen bezorgt om de huis- houding van het land, de provincie of de ge meente mogelijk te maken, doch de macht, op wier eisch deze middelen, het geld, bezorgd en opgebracht moeten worden, is de vergelij king van maatschappijgroot huishouden, reeds een groote inconsekwentie. Het zou m.i. meer in overe^nstemming met den aard van het wezen van het begrip maat- I schappij zijn, haar te vergelijken met eene zooals de Duitschers het noemen: ,,Aktien- i Gesellschaft mit un beschrankter Haftung", eene naamlooze vennootschap met onbeperkte aansprakelijkheid, waarvan de overheid diri- geerend lichaam, de individuen daarentegen aandeelhouders zijn op wier lidmaatschap on- beperkte aansprakelijkheid rust voor al de daden en maatregelen door de besturende overheid getroffen. Waarom door mij deze beschouwing als in- leiding op dit artikel vooropgesteld wordt, zal den lezer uit het volgende blijken. Het is n.l. er om te doen, de taak van de gemeentelijke overheid ten opzichte van de onder haar ressorteerende gemeentenaren en dat wel met het oog op het nemen en treffen 't van maatregelen, voorzieningen en besluiten in het belang van het lichamelijk en geeste- lijk welzijn der bevolking, in het juiste licht te stellen en te signaleeren hoe zij zich in DE EEIDSCHE WONDERDOKTER. De kantonrechter te Goes veroordeelde N. K. te Den Haag (de Leidsche won- aeraoKterj wegens net. zonder noodzaak te Goes uitoeienen aer geneeskunde (waartoe hij niet bevoegd was) tot een boete van 3 maal j 100 subs. 3 maal 20 dageu hechteuis. zorgen, de middelen ter bereiking van die ideaien te verschaffen. Ontstaat er dienten- gevolge overbelasting, dan worden daardoor ontevredenheid, onwilligheid en soms erger in het leven gcroepc;.. Het is dus in de eerste plaats verstandig ei noodzakelijk zich te bepalen tot het scheppen van die internezaken, welke absoluut vere: lit worden om de gemeenschap, de vennootschap zouden we haast zeggen, in staat te stellen het bedrijf gaande te houden. Maar het uitgeven van gelden, die daar- mede in geen of slechts in zeer verwijderd ver- band staan, zou moeten vermeden worden Het opeenstapelen van leeningen, de eene op de andere, zonder behoorlijke motieven is daarom al een gevaarlyk stolsel, omdat het opbrengen van de rente en het doen van de geregelde aflossingen niet alleen op het tegen- woordig levende geslacht, maar ook op nieer- dere nageslachten een al te grooten druk kan opleggen. En nu is het wel gemakkelijk te redeneeren: ,,het nageslacht moet ook maar een gedeelte dragen van hetgeen wij thans voor de toekomst in het leven roepen", ratio- neel is het geenszins. Doch daarover later bij een verdere beschouwing. HONTENISSE. By beschikking van den Minister van De- fensie is aan den dienstplichtige, lichting 1926 M. J. van Jole uit de gemeente Hontenisse, met ingang van 18 Maart a.s. vrijstelling van den dienstplicht voor goed verleend. MIDDELBURG. De Commdssaris d6r Koningin in Zeeland heeft de volgende minima vastgesteld voor de jaarwedden der gemeente-veldwachters: voor gemeenten met ten hoogste 3000 zielen 1200; voor gemeenten van 3001 tot 4000 zielen 1350; van 4001 tot 50p0 1500 en van 5001 en meer zielen /1650. De regeling gaat in 1 Januari j.l., volgens de bevolking op 31 December 1928, en wordt om' de 5 jaar her- zien. Toegekend worden drie tweejaariyk- sche verhoogingen van f 50, waarby de reeda als gemeenteveldwachter doorgebrachte jaren medetellen, en by nieuwe vaststelling na 5 jaar mag voor de indienstzijnden nimmer verlaging volgen; inkomsten uit bybetrek- kingen mogen niet meetellen om genoemde minima te bereiken. Tegen een biliyke ver- hooging daarvan bestaat geen bezwaar. Voor gemis aan vrye waning moet ten minste 150 worden vergoed, voor onderhoud en vemieu- wing van door de gemeente verschafte Wee ding en schoeisel 135, voor gemis van vrye geneeskundige hulp 25 en voor een rywiel, dat als de burgemeester het noodig oordeelt, door de gemeente moet worden aangeschaft, 25 per jaar voor onderhoud en vemieuwing. SELZA E T E. Dezer dagen is er door de koelbloedigheid van een jong ingenieur, de heer De Clercq, een groot ongeluk voorkomen, hetwelk een ramp zou zyn geworden. Door onoplettendheid was op de Cokesovens alhier een onder stoom staanden ketel wit gloeiend geworden en vreesde men elk oogen- blik dat deze zou ontploffen. De in de nabij- heid werkende personen liepen weg om hun leven in veiligheid te brengen. Ingenieur De Clercq, op nachtronde zijnde zag het groste gevaar en rende naar voren waarbij hij twee arbeiders kon overreden mede te gaan. Hij sprong op den ketel en wist d^stoom af te sluiten. Hierdoor kwam er ontspanning en was weldra het gevaar geweken. Zoo had de koelbloedigheid van een nog jeugdig technicus een groot gevaar voorkomen en vermoedelijk het leven van velen gered. Wij schreven reeds vroeger dat de Sucre- rie des Flandres, de gewezen suikerfabriek Wittouck, de eerstvolgende campagne alhier niet meer zou werken. Naar wij thans ver- nemen is dit niet julst en zal de campagne 1930-1931 nog in werking blijven, daar de grondwerken in dd gevreesde glibberige „Moerestreek, die Veurne is, niet tijdig ge- reed zijn. GELDLEENING. Door de firma Ls van WaesbergheJans- sens te Rulst is met de Vereenigue Polders ■utsw'ester-ueue-.Bezuiden-fcii. xdeteisuyk en le gcueciie vau aeu capcupuider te Aardenburg, eene leemng aangegaan groot f 14.000 aan eene rern-e van -x */2 Vo- HANDELriREGISTER KAMEK VAN ftOOfll.lA Ui.l, /.1.1, E W SOd-'V LA A.N DEREN M I, L Il.1V IVfiUZEN. In de week van 27 Jan.3 Febr. werd bij heu Duieau uer aamer opgave geuaan van de voigenue Wijnigiiigen: i ii'ua jLxaessens, Axel, Walstraat C 41, manufacturen (winkel). Uitgetreden VeuBOui. ou. dr., L. M., <J. J. M., L. C. M.. en E. J. Ciaessens. Nieuwe eigenaar: H. Duijm, die de i.aax onaer denzenden handelsnaam J mag voortzetten. opheiimgen H. DuymVan Mosselvelde, Axel, Walstraat C 3z, wuiKel in manufacturen en kruideniers- waren. Verefrenaar: H. Duijm, Axel. Wedstrqduitslagen van Zondag 9 Febr. Afdeeling IV. le klasse. B.V.V.Willem II N. O. A.D.Longa 0—3 1—1 64 2—1 RoermondWilhelmina N.A.C.—M.V.V. 2e klasse A. VlissingenR.B.C. 22 DongenT.A.C. 32 MevoZeelandia 12 MiddelburgBreda 70 3e klasse A. Zeelandia 2Hulst 15 Competitiestand 3e Klasse A. at) n 0Q CD DO 2. re ■0 g "3? 3 Hulst 13 12 1 60-11 25 Terneuzen 13 10 1 2 69-13 21 Middelburg H 11 7 4 38-36 14 Zeelandia H 12 4 8 30-56 8 Walcheren 11 3 1 7 20-35 7 Zierikzee 11 3 8 19-52 6 Vlissingen H 12 3 9 27-41 6 Sinoto 9 2 1 7 12-30 5 HULST KAMPIOEN. De voetbalvereeniging Hulst behaalde gister door haar overwinning op Zeelandia 2, het kampioenschap 3e klasse A afd. IV. Door een 32-overwinning op Frisia, behaalde Velocitas (Groningen) gister het kampioenschap le klasse afd. V. ZEEUWSCIIE VOETBALBOND. 2e klasse B. Terneuzen 3 speelde op eigen terrein tegen Axel 2. Dit was voor beide elftallen de laatste wedstrijd in deze competitie. De uitslag was 31 voor Terneuzen. Rust 11. Hulst II 7 6 1 33—5 13 Terneuzen III 8 4 2 2 24—18 10 Nieuw-Nam en 7 3 2 2 1611 8 Axel II 8 3 1 4 15—30 7 Hontenisse II 8 2 6 7—31 2 NOODLOTTIGE BRAND AAN BOORD VAN EEN STOOMSUHIP. Vrydagnacht om half vier is brand ontdekt in de by de machinekamer gelegen hut aan bakboordzyde van het Amerikaansche stoom- schip „Saca" te Rotterdam. faet vuur werd na een half uur gebluscht met een straal van de scheepsleiding en een van de brandweer. De hut brandde geheel uit, terwyl de mess- room eenige schade bekwam. Toen het vuur gebluscht was vond men het geheel verkoolde lyk van een der opvarenden, waarvan de indentiteit nog niet kon worden vastgesteld, daar Donderdag veel nieuw per soneel aan boord was gekomen. Nader kan worden gemeld, dat het onder- zoek heeft uitgewezen, dat het slachtoffer vermoedelyk is de 29jarige messroomboy H. Bixler uit Baltimore. Zaterdagmorgen althans ontbrak hy op het appel, terwyl het bovendien zyn hut was, waar het geheel verkoolde en onherkenbare lijk ge vonden is. Vrydagnacht is Bixler uit geweest; hij bracht o.a. een bezoek aan den Schiedamschen dijk, waarna hy in eenigszins beschonken toe- stand terugkeerde. Niet onwaarschijnlyk is het, dat hy zich met een brandende sigaret ter kooi heeft begeven, waardoor de dekens hebben vlam gevat met het noodlottige ge volg. ROOFOVERVAL. Woensdagnacht is te Woudenberg een roof- overval geschied. Bij den landbouwer Van Eg- dom werd aan de deur geklopt. Toen de land bouwer de deur opende, drongen twee mannen met revolvers gewapend en voorzien van zwarte maskers, het huis binnen. Zij eischten geld; aanvankelijk ontkende de landbouwer geld in huis te hebben, doch onder sterkere be- dreiging van Van Egdom gaf hij den mannen 500. Het gezin was inmiddels ontwaakt. Men wist na het vertrek van de mannen spoedig de politie te waarschuwen, die erin is geslaagd de indringers te arresteeren. Zij hadden nog geen gelegenheid gehad hun buit in veiligheid te brengen. Het waren twee mannen uit Huis ter Heide en Austerlitz. Omtrent deze berooving deelt de Tel. nog de volgende bijzonderheden mede: Woensdagnacht te ongeveer 1 uur, werd de landbouwer E. v. Egdom te Woudenberg ge- wekt door gebons op de deur aan de achter- zyde der woning. De man vermoedde, dat een zijner buren hem noodig had en opende de deur. Hij zag tegenover zich twee kerels, die hem met een electrischen lantaarn beschenen. Terwijl zy een revolver voor zich in de hand hielden, drongen zij meteen de boerderij bin nen, onder de bedreiging: „Je geld of je leven". Beide mannen waren voorzien van zwarte maskers, waardoor alleen de oogen zichtbaar waren. Ook waren zij voorzien van een gordel met revolvertasch en vlijmscherpen dolk. Van Egdom zeide, geen geld in huis te hebben, waarop een der onverlaten verklaarde dat hem bekend was, dat hij wel geld had. Hij drong den landbouwer in een hoek, hem ge- biedend te gaan liggen, waarna de ander zich gereed maakten den doodelijk ontstelden man met ijzerdraad, dat hij bij zich droeg, te bin- den. Van Egdom riep zijn knecht, waarop een der indringers hem toesnauwde geen hulp te roepen, want dan was hij een kind des doods. Om aan zijn bedreiging kracht bij te zetten, schoot hij tot driemaal toe zijn revolver af, echter zonder Van Egdom te treffen. Door deze schoten werd het geheele gezin wakker, doch alien werden met de revolver in bedwang gehouden. De mannen eischten daarop binnen tien tellen uitbetaling van 500, daar zij an- ders Van Egdom onherroepelijk zouden neer- schieten. Toen zij al tellende tot acht waren genaderd, gaf Van Egdom zich gewonnen. In een der kamers werd den kerels f 500 uitbe- taald. Nadat zij dit geld hadden opgestreken, ver- dwenen zij, na te voren te hebben gewaar- schuwd, geen politiehulp in te roepen, aange zien de geheime bende, waartoe zij behoorden, zich dan zou wreken. Ook zou een ieder, die het huis dat door hun komuiten was omsingeld, zou verlaten, worden doodgeschoten. Echter had een der dochters van den landbouwer, een nog jong meisje, kans gezien, om te ontsnappen. Zij begaf zich in doodsangst, niet anders den- kend, dan dat haar vader door de indringers was doodgeschoten, naar den rijksveldwachter en daarop naar den gemeente-veldwachter. De rijksveldwachter Petersen ging onmid dellijk op pad. Hij kwam weldra twee perso nen tegen, op rijwielen gezeten, zonder licht De veldwachter gelastte hen af te stappen, waaraan de mannen geen gevolg gaven. In- tegendeel versnelden zij hun vaart. Petersen begon daarop de achtervolging en vuurde tot viermaal toe zijn revolver op de vluchtelingen af. Door een ongeluk kwamen de mannen na eenigen tijd te vallen en Petersen kon bei den daarop met zijn revolver in bedwang hou den. Geholpen door den gemeenteveldwachter Tekelenburg, die inmiddels ook verschenen was, werden zij in verzekerde bewaring ge- steid. By oncierzoek bleaeu ae aauers lc zyn; zexere V. uit Austerlitz en b. uu nuis ter Heide, jongelieden van 19 en li' jaar. Beiden hebben reeds bekentenisen argelegd. EEN NEDERLANDSCHE SCHOENER OP DE THEEMS GEZONKEN. Na een zwaren overtocht over het Kanaal is Zaterdag de Nederlandsche schoener Oranje", die met zware averij naar Louden werd opgesleept, op de Theems gezonken. De Nederlandsche kapitein, de heer Tulp uit Groningen en de Duitsche kok Walter zijn verdronken. De lijken van de omgekomen zeelieden kon den nog niet geborgen worden. Een ander lid van de bemanning, een Nederlander, is zwaar aan het hoofd gewond en moest naar een Londensch ziekenhuis worden getransporteerd. HET DRAMA TE HENGELO. Uit het door de politie ingesteld onderzoek in zake den moord op mej. E. Nobach-Ketel te Hengeio, is thans komen vast te sLaan, dat het drama het gevolg is geweest van een woordenwisseiing. De oude heer Nobach en zyn schoondochter hadden de laatste w£ken meermaien oneenigheid. Ook Vrydagmorgen kwam het tot een vrij heftige woordenwisse iing, waarna de heer Nobach driitig is wegge- loopen. Even later, keerde hy echter terug met een grooten Engelschen hamer en terwijl de vrouw over de tatel gebogen de krant stond te lezen, gaf hy haar van achteren een slag op het hoofd. Hoewel deze slag reeds doodelyk was, heeft hij er haar daarna nog een toegebracht, waardoor de schedel geheel verbryzeld was. De politie neemt aan, dat de man in een vlaag van waanzin heeft gehandeld. Hy is Zaterdag naar het huis van bewaring te Almelo overgebracht. DOOR DEN TREIN VERMORZELD. Vrijdagmorgen werd te Valkenburg op het rangeerterrein van de Nederlandsche Spoor wegen bij een wissel der hoofdlyn Maastricht- Aken het byna geheel vermorzelde lyk gevon den van den ploegbaas D. uit Valkenburg. Aangezien bij den wissel ook een bezem werd aangetrolfen, wordt verondersteld, dat B. den wissel heeft willen schoonvegen van de in den nacht gevallen sneeuw. De oorzaak van het ongeval, dat blykbaar in de vroegte gebeurd moet zyn, is nog niet bekend, daar het door niemand werd bemerkt. D. was 45 jaar en laat een vrouw en twee kinderen achter. EEN MERKWAARDIG AVONTUUR. Een 31jarige electricien te Amsterdam heeft de politie in kennis gesteld van een merk- waardig avontuur dat hem is overkomen. Te 11 uur dien avond bevond hy zich in een caf6 aan het Thorbeckeplein, waar hy zonder zich direct met zyn omgeving bemoeid te hebben, eenige consumpties gebruikte. De man koa zich duidelyk herinneren dat hy het caf6 heeft verlaten, doch wat hierna met hem gebeurde weet hy absoluut niet meer. Hy moet waar- schynlijk op straat het bewustzyn hebbea verloren, hoe het ook zy, toen hy tot bewust zyn kwam, bemerkte hy dat hy in het por- taal van zyn woning lag. Even later consta- teerde hij, dat hij een zilveren sigarettenkoker, een zilveren potlood, 2 gouden ringen, een sigarenkoker met f 130 en een loterybriefje vermiste. De politie heeft op het oogenblik de zaak in onderzoek. Er wordt vooropgesteld, dat het verhaal van den man waar is, reke ning gehouden met de mogelykheid dat hy op de een of andere wijze in het caf6 is ver- doofd. FAZANTEN DOOR HOND OPGEPEUZELD. Te Veghel heeft een hond 's nachts bezoek gebracht aan de voliere der firma T. en 5 fazanten ter waarde van 70 opgepeuzeld. De hond, die blijkbaar de voli&re niet meer ver laten kon werd 's morgens in de kooi aange- troffen en daar vastgehouden totdat zyn baas, die de landbouwer K. bleek te zyn, opgespoord was. Zijn baas betaalde 55 schadevergoe- ding en schoot den hond toen op staanden voet, uit boosheid dood. (Buiten verantwoordelykheid der redactie.) Ter Neuzen, 10 Febr. 1930. Mijnheer de Redacteur! Mag ik door middel van Uw blad de aan- dacht van de betrokken autoriteiten eens ves- tigen op het onderstaande Gisterenmorgen ongeveer 5 minuten voor het aangaan der Herv. en Geref. Kerken werd de brug over den Oostelijken kanaalarm open- gedraaid voor het doorlaten van een sleep. Was dit noodig? M.i. niet. Die sleep kon niet rechtstreeks in de sluis, want die lag vol met opschuttende schepen, zoodat die sleep toch heeft moeten wachten tusschen brug en sluis. Te meer liep dit oponthoud in het oog nu we voor eenigen tyd verstoken zijn van de zeer gerieflijke brug over de sluis aan Java en velen den gevaarlijken tocht over de sluisdeu- ren deden. lets meer medewerking in dezen zou m.i. het ,,algemeen belang" niet schaden. Met dank voor de plaatsing. L. STOPPELDIJK. Zaterdag 1.1. werd door den architect L. de Bruijne te Ter Neuzen, namens den heer M. de Maat te Stoppeldijk, aldaar aanbesteed: het bouwen van een woonhuis aldaar. De in- schrijving was als volgt: Metselwerk. le perceel: P. Vermeulen, Stoppeldijk, /3520; F. Lambest, Stoppeldyk, 3510; A. de Loos, Boschkapelle, 3500; J. C. de Vos, Zaamslag, f 3475; P. de Rooy, Boschkapelle, /3450; L. en Th. de Bruin, Hulst, 3340; Aug. van den Brande, Hulst, /3013; E. Verstraeten en Th. van Gelsland, Hulst, 2780 (gegund). Timmerwerk. 2e perceel: C. F. Buyse, Hulst, /2560; J. Dobbelaere, Boschkapelle, /2299; P. E. Boeykens, Kloosterziande, 2250; H. J. Reuling, Hulst 2200; A. Gering, Hulst, 2159; J. F. de Waal, Kuiitaart, /2090; J. J. Fraijser en J. de Meyer, Terhole, f 2077L. J. Colsen, Terhole, 1960 (gegund). Loodgieterswerk. 3e perceel: A. en H. Mel, Boschkapelle, /295; P. J. Janssensde Tender, Hulst, 275 (gegund). Glas- en verfwerk. 4e perceel: A. J. van Jole, Kloosterzande, /423; J. M. Wisse, Zaamslag, /415; P. van Jole, Groenendtjk, 411; j. Heijman, Boschkapelle, /325; C. Haak, Zaamslag, /313; D. R. Riemens, Zaam slag, /295; A. Verstraete, Hulst, 292,50; C. Kaijser, Zaamslag, 248 (gegund). Voor de massa: Firma Wed. v d. Poel e« Zonen, Lamswaarde, f 6388.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2