Ter Ncuzensche Courant Tweede Blad. LANDBOUWBERICHTEN. GEMEHGDE BEBICHTEK. Woensdag 5 Febr. No. 848 b. GEMEENTERAAD VAN SAS VAN GENT. VAN RAPPORT betreffende de ontwerpen van wet houdende nieuwe regeling van de pacht en regeling van de pachtcommis- sies, ingediend bij Kon. boodschap van 29 Juni 1929; uitgebracht door het Hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. 1. I. Ontwerp van wet, houdende nieuwe regeling van de pacht. De voorstellers van het ontwerp meenen zich, aldus de Memorie van Toelich- ting, die het wetsontwerp vergezelt, te mogen ontslaan van de verplichtina een uitvoerige beschouwing over den stand van het pacht vraagstuk te geven en volstaan met de op- merkina, dat het pachtvraagstuk is een eco nomised kwestie van algemeen belang en van nagenoeg algemeene bekendheid. Dat dit vraagstuk een economische kwestie is van algemeen belang, onderschrijven wij ten voile, doch of het van nagenoeg alge meene bekendheid is, betwiifelen wij. Juist ten aanzien van het pachtvraagstuk kan worden opgemerkt, dat er meeningen worden verkondigd en voorstellen verdedigd, waar- uit blijkt," dat dit vraagstuk niet altijd als een economische kwestie wordt gezien. Vooral nu de belangstelling onzer poli- tieke partijen voor het pachtvraagstuk zoo- zeer is toegenomen, vreezen wij, dat een be- oordeeling van de eischen van de econo mische grondslagen en van het algemeen belang hoe langer hoe meer op den achter- grond zullen geraken en meer en meer het groepsbelana en daarmede het politiek be lang op den voorgrond zal komen. Wij betreuren het daarom. dat de Regeering de gelegenheid niet heeft aangegrepen om de economische beteekenis van de pacht voor de geheele samenleving, zij het dan ook in het kort, doch krachtig en duidelijk naar voren te brengen. Vooral daarom achten wij het gewenscht omdat over het vraagstuk beslis- sen zullen partijen uit onze volksvertegen- woordiging, waarvan bij voorbaat verwacht kan worden, dat zij iedere gelegenheid, dus ook deze, zullen aangrijpen om een der grondslagen van de tegenwoordige gemeen- schap, het eigendomsrecht, afbreuk te doen. En nimmer mag uit het oog worden ver- loren, dat het pachtwezen ten nauwste samenhangt met den privaten grondeigen- dom. Ingrijpen in het eigendomsrecht zal naar onze meening slechts dan mogen ge- schieden wanneer het algemeen belang dit absoluut noodzakelijk maakt. Voorts zullen, bij het overwegen van maatregelen ten aanzien van het pacht wezen, ook zij, die het stelsel grondgebruiker tevens eigenaar, voor staan, goed doen de gevolgen na te gaan, welke het kunstmatig verbeteren van de positie van een pachtboer zal hebben voor de in ons lanjd veelvuldig voorkomende kleine grondeiaenaren, die op hun met hypotheek bezwaarden grond, het landbouwbedrijf uitoefenen. Bij het nagaan van de bezwaren die het pachtstelsel aankleven zal ook niet uit het oog mogen worden verloren, dat deze niet algemeen zijn, of overal in dezelfde mate zich voordoen, alsook, dat in den regel de groot-grondbezitters niet de slechtste ver- pachters zijn. Wij herhalen dan ook, dat een helder en klare uitspraak van onze Regeering, hoe zij de pacht als economisch vraagstuk volgens hare overtuiging ziet, in een V Toelichting als deze, o.i. niet ontbreken. Van meer belang wordt echter volgens de Memorie van' Toelichting geacht de beantwoording van de vraag of de ontwik keling van het pachtwezen thans zoodanig is, dat een ingrijpen van overheidswege noodzakelijk is en zoo ja, in welk opzicht, waarbij wordt geconcludeerd, dat er een duidelijke meerderheid aan te wijzen valt van hen, die, zij het in verschillende richting, van hoogerhand een ingrijpen in de bestaande pachtstoestanden wenschen. Wij vraaen ons af, hoe die meerderheid zich heeft laten aanwijzen. Is het een poli- tieke meerderheid of een meerderheid uit hen, die met het pachtvraagstuk in aanraking komen? Wij gelooven niet, dat bij belanghebben- den een meerderheid aanwezig is voor alge meene reglementeering van het pachtwezen. In dit Verband veroorloven wij ons op te merken, dat het ontstemming heeft verwekt, dat de Regeering weinig aandacht heeft ge- schonken aan de adviezen welke over de voorontwerpen zijn uitgebracht. Ten aanzien van de misstanden in het pachtvraagstuk wordt in de M. v. T. ge wezen op het groot aantal gegadigden en het gebrek aan cultuurgrond, die samen werken om de pachtprijzen hoog, op te voe ren. Wij onderschrijven dit ten voile, doch meenen er op te moeten wijzen, dat deze omstandigheden te veel pachters en te weinig cultuurgrond niet door een regeling van de pacht kunnen worden weggenomen. Deze omstandigheden zullen alleen weg genomen kunnen worden: doordat een deel van het te veel af- vloeit naar andere beroepen; door wijziging in het gebruik van den cultuurgrond (bijv. door omzetting van landbouwbedrijven in tuinbouw) of, door uitbreiding van cultuurgrond of de verbetering van den cultuurtoestand van bestaande in slechten toestand verkee- rende gebieden door ontwatering, ver- kaveling, e.d. Wij onderschrijven verder, dat het pacht- niveau vrijwel algemeen te hoog is, doch daarvoor zijn ook oorzaken van economischen aard aan te wijzen. Het is een economisch verschijnsel, dat in een tijd van hoog-con- junctuur de pacht en koopprijzen vrij snel omhoog gaan, dooh eveneens is het een eco nomisch verschijnsel, dat bij intreden van emorie van had mogen minder gunstige conjunctuur de pacht- en coopprijzen veel geleidelijker naar beneden gaan. Dit verschijnsel was ook na den oorlog te verwachten, doch deze te verwachten terug- gang wordt tegengehouden door de omstan digheden reeds boven genoemd. Wanneer deze omstandigheden vrij spoedig konden worden weggenomen, zou het vraagstuk in wezen spoedig slechts bestaan in enkele ge- deelten van ons land of misschien slechts weinig bedrijven betreffen. Wij merken voorts op, dat de bezwaren tegen de pacht veel scherper naar voren treden bij het verpachten van losse lande- rijen dan bij dat van boerderijen. Vooral de publieke verpachtingen geven vrijwel overal aanleiding tot misstanden en kunnen als een der oorzaken van pachtprijsopdrijving wor den beschouwd. En waar zooals nader wordt betoogd, een gev^il van pachtopdrijving de tendenz heeft. dat ook de overige pachten omhoog gaan, ware het gewenscht aan het stelsel van publieke verpachtingen bijzondere aandacht te wijden. Wij zouden ernstig in overweging willen -even om maatregelen te beramen, waardoor het stelsel van publieke verpachtingen geheel werd verboden. In de Memorie van Toelichting wordt ver der opgemerkt, dat het risico van het bedrijf op den pachter drukt. Inderdaad is dit een verschijnsel inhaerent aan de pacht en wan neer men dit wegneemt of aantast, bestaat er groote kans, dat er van de pacht, zooals wij die in Nederland kennen, weinig zal overblijven. Wanneer toch de verpachter door de wet gedwongen zou worden om het ongunstige deel van het bedrijfsrisico mede te dragen, zullen velen ook meer invloed eischen op de bedrijfsvoering, waardoor de vrijheid van den pachter dreigt verloren te gaan. Elke poging om wettelijk een deel van het bedrijfsrisico op den eigenaar te laten drukken. zal o.i. ingaan tegen het alge meene streven, om uit het pachtcontract alle beperkende bepalingen te weren, die de be- drijfsuitoefening door den pachter aan rege- lingen binden. Onjuist is de uiting in de Memorie van Toelichting, dat hem (den pachter) bedrijfs- en bestaansonzekerheid steeds bedreigen. Immers bij een groot percentage is deze be- dreiging misschien theoretisch, doch prac- tisch niet aanwezig. ,,Toch mag aangenomen worden, dat bovenstaande bezwaren op den pachters stand als geheel bezien, drukken en er mede de oorzaak van zijn, dat de toestand van deze bevolkingsgroep over het geheel ge nornen niet rooskleurig is", wordt gezegd. Noch uit de rapporten van de Staats commissie van 1906, noch uit die van 1919, valt die conclusie af teleiden, en wij achten het fataal, dat deze klakkeloos is neer geschreven. Immers de weinig rooskleurige toestand geldt voor den geheelen landbouwenden stand, zoowel pachters als eigen boeren en hout verband met de slechte bedrijf suitkom- sten. als gevolg van den minder gunstigen economischen toestand. De pachter heeft alleen het bedrijfsrisico terwijl de vele kleine grondeigenaren naast let bedrijfsrisico, ook nebben te dragen het vaak veel zwaardere bezitsrisico. Dat de toestand van vele jongere boeren die niet over eigen bedrijfskapitaal beschik- cen precair is, spruit niet alleen voort uit de hooge pachten. Zij, die toch in de jaren 19181922 hebben gepacht, hebben zware verliezen geleden op het bedrijf skapitaal, door vermindering van de waarde van de ledrijfsinventaris (vee en paarden). Dit capitaal is verloren, doch de rentebetaling ilijft. Daarmede willen wij niet gaarne den in druk vestigen, dat er in de pachtverhoudin gen geen ongunstige omstandigheden voor comen. Wij* zijn overtuigd, dat het pacht niveau tegenwoordig in het algemeen te loog is, wij erkennen, dat de commercieele verhoudingen ook in sommige gedeelten van Zeeland scherper worden; wij geven toe, dat er tendenzen zijn, die er op wijzen, dat de verhouding tusschen pachter en verpachter andere deelen zich verscherpt. Reeds in dit verband meenen wij er op te moeten wijzen, dnt drie omstnndigheden hiertoe leiden; le. dat ook de cultuurgrond in de laatste jaren door wisseling van eigenaars, in sommige gevallen, uitsluitend wordt be schouwd als geldbelegging om daaruit de hoogst mogelijke rente te verknjgen; dat in streken van uitbreiding van den tuinbouw, de koopprijzen zeer hoog kunnen worden opgevoerd, met als ge volg de tendenz om hooge pachten ook voor de landbouwbedrijven te eischen. dat in een geval van huuropdrijving de tendenz zit," dat de pachten in die stre ken hooger worden. van de buurtschap de Teuge met zeer groote >ra:ht tegen een boom gereden, zoodat deze zaak was dat de chauffeur uit moest wijken voor een in dezelfde richting rijdenden woon- wagen en daarna de bus niet meer op den weg kon krijigen. In de autobus zaten 16 pas- sagiers, die als door een wonder gespaard bleven. Immers de schok was zoo hevig, dat van de zetels in het rijtuig geen enkele meer op den vloer bleef staan en de passagiers door elkander op den vloer geworpen werden. Slechts 6<5n passagier, W. genaamd, brak een been. Hij werd naar het ziekenhuis te Apel- doom overgebracht. De overige passagiers kwamen met lichte kwetsuren, als builen en schrammen, benevens den schrik vrij. DE GEVLOGEN VOGEL, Te 's-Gravenhage is dezer dagen een inter- nationale zakkenroller geknipt in de Prin- cesse-Schouwburg. De man blijkt niet alleen zijn ..bedrijf" te hebben uitgeoefend. Hij had handlangers en en hunner een Nederlander. woonde in de noofdstad, althans daar uad hij Vnjdagocn- end zijn verblijf en wel in een bovenwoning hoek Kerkstraat Nieuwe Spiegelstraat. Waar hij thans huist, is niet bekend. Vrij- dagochtend was een Haagsche rechercheur naar Amsterdam gekomen om den „assistent- zakkenroller", die nog meer „beroepen" heeft, welke de politie niet mag gedogen, te arre- steeren. Een Amsterdamsche rechercheur ging mee. De gezochte ontving de heeren uiterst wel- willend: ,,Komt u binnen, heeren, ik ben dadelijk tot uw dienst". De rechercheurs stondep paf over zooveel beleefdheid, maar zij had den niet veel tijd zich te verbazen, want opeens sloeg de voordeur dicht en viel in het veiligheidsslot. De zak kenroller had kans gezien buiten te komen en de deur stevig te sluiten. De rechercheurs zaten gevangen en zij waren genoodzaakt door het raam zich naar beneden te laten zakken. Toen zij, na de klau- terpartij, veilig op straat stonden, was de zak kenroller gevlogen. En hij heeft geen nader adres achtergelaten. EEN ZACHTZINNIG VROUWTJE! In Revnitz bij Praag is de weduwe van een spoorwegbeambte gearresteerd onder beschul- diging haar man, die vrjf jaar geleden is ge- storven, vergiftigd te hebben. Zij zou fijn- gemalen glas in zijn eten gemengd hebben en gepoogd hebben hem met tuberkelbacillen te infecteeren. EEN SLEEPBOOT VERGAAN. Naar uit Beaumont in Texas (V. S.) wordt gemeld heeft het tankechip Liebre van de Standard Oil C. in de Golf van Mexico de be- manning van een zeilschip gered. De sleep- boot die het zeilschip op sleeptouw had, was in den storm met 13 man vergaan. EEN LYNCHPARTIJ Te Ocilla in Georgia heeft een menigte een neger, die verdacht werd een meisje van 14 jaar te hebben gedood, gelyncht, Daarna is het lijk van den neger op een brandstapel ver- brand. EEN FAMILIE-DRAMA. Zaterdagnacht heeft de landbouwer Boel- sing te Stallupoenen zijn 13jarige dochter en een 24jarigen zoon met een bijl neergeslagen en hun daarna met een scheermes de keel af- gesneden. Na zijn gruwelijke daad heeft de man zich onder een trein geworpen. Hij was op slag dood. Het motief van de daad is niet bekend; men vermoedt, dat Boelsing uit wanhoop over den slechten gang van zaken heeft gehandeld. EEN GEZINS-IDYELE. John Gender is een knaap van 12 jaar. Hij heeft als ieder rechtgeaard kind genegen belangstelling voor zijn moeder, Josephine Gender. Deze dame is dikwijls dronken en zij heeft nu voor haar misdragingen in dat op zicht dertig dagen gevangenisstraf gekregen. Zij was met vrienden naar een clandestiene drankgelegenheid gegaan; maar het zoontje was haar nageslopen en had de politie ge- waarschuwd. De overtreding werd geconsta- teerd en de rechter legde een boete op. Maar de echtgenoot wilde niet betalen; de dame had het geld niet, en zij moet nu dertig dagen zitten. Een hartverheffend trio 2e. 3e. a. c. EEN INBREKER AANGEHOUDEN In den avond van 24 December 1.1. werd door vernieling van een ruit ingebroken in de wo- ning van den landbouwer de K. te Klevers- kerke, gemeente Arnemuiden. Uit een in do kamer staand kabinet, waarvan het slot even eens verbroken werd, werd een partij gouden voorwerpen ontvreemd. Een destijds door de politie ingesteld onderzoek had geen resultaal Thans is het de politie mogen gelukken den dader op te sporen en een zekeren de X werkman te Souburg, aan te houden. De V. bekende de inbraak te hebben gepleegd en eenige ontvreemde voorwerpen (gouden siera den) werden nog in zijn bezit gevonden. Deze werden in beslag genomen. De man is ter be- schikking van de justitie gesteld. SNEEUW. In de Noordelijke provincies van ons land heeft het Zondag flink gesneeuwd. Tegen den avond begon het te dooien en viel er eemge regen. GRIEZELIGE VONDST. Vrjjdagmiddag deden de arbeiders, die, op het terrein van Ankersmit's Katoenfabrieken te Deventer bezig waren met graafwerk, daar- bij een griezelige vondst; zij stuitten n.l. op twee nagenoeg gave geraamten van menschen AUTOBUS-ONGELUK. Zondagmorgen is de A.D.A.-autobus, die om 10 uur uit Apeldoom vertrekt, in de nabijheid Er was weer gedrang v66r het Sas van Gentsche Kapitool op den avond van den 30sten Januari. Blijkbaar verwachtte men sensationeele debatten, te oordeelen naar de talrijke nieuws- gierigen, welke zich klokslag 7 op het bordes van het atadhuis verdrongen. De zittingen van den raad beginnen zich langzamerhand meer en meer in de bizondere belangstelling van een zeker deel der bevol- king te verheugen. Is het wonder, dat er een bizondere leering te putten valt uit de betoogen door onze vroede vaderen omtrent sommige onderwer- pen gehouden of is het, omdat men zich gespitst heeft op het een of andere onder- werp, dat als punt op de agenda voorkomt. .Met zekerheid is daaromtrent niets te mel- den, maar zooveel is zeker, dat alien met on- geduld het oogenblik tegemoet zieh, waarop de breede deur van de raadszaal de gezellige lichteffecten van de zaal in de sombere gang werpen en de Secretaris het parool doorgeeft: „De openbare vergadering wordt geopend". Ditmaal werd het geduld zelfs op een harde proef van ruim een half uur gesteld, eer de blijde tjjding van de officieele opening werd kenbaar gemaakt. Alleen de heer P. IJsebaert ontbrak op het appfel, ditmaal zagen we ook weer weithouder Marquinie den zetel bekleeden, die de vorige maal onbezet was gebleven. Te ruim half acht werd de vergadering door den Voorzitter geopend verklaard en kreeg den Secretaris gelegenheid het behan- delde in de vergadering van 28 Dec. 1929 nog eens de revue te laten passeeren, in beknopten vorm weliswaar, alleen de gevallen besluiten en genomen beslissingen en extenso vermel- dende, omdat deze in optima forma vermeld moeten worden, maar overigens ontdaan van alle franjes der welsprekendheid, die allicht oorzaak konden zijn, dat door de vele boomen het bosch niet behoorlijk te zien ware. Toch duurde ondanks alle beperking de voorlezing nog geruimen tijd. En toen einde- ltfk alles met de voorzitterlijke en secreta- riaarljjke handteekeningen bekrachtigd was, kon met de zaken een voortgang gemaakt worden. Zooals in de eerste zitting van een nieuwen jaargang gebruikelqk is, was het de taak des Voorzitters, om een terugblik te werpen op de regeeringsperiode, die na afsluiting van de jaarboeken op 31 Dec. 1.1. thans achter hem lag. Want wie vermeidit zich niet eens gaar ne in het verleden en laaft zich niet met wel- gevallen aan der feiten bron, al is het don ook alleen om daaruit kracht en moed te putten voor hetgeen in de itoekomst nog aan daden en handelen verwacht en geeischt zal worden. Mijne heeren, aldus de Voorzitter; het is mij een behoefte bij den aanvang van dit jaar U, heeren leden van den raad en U Secretaris een zalig Nieuwjaar toe te wenschen. Moge het een jaar zijn van zegen voor U en de Uwen en van voorspoed in uwe zaken en on- dememingen. Ik dank U ook voor de heilwenschen mij bij het begin van het jaar gebracht. Weest ver- zekerd, dat deze door mij op hoogen prijs ge steld worden. Teneinde Uw oordeel te verge- makkelijken over den gang van zaken, wil ik eenige feiten aanhalen waarvoor ik Uwe aan dacht mag vragen. Door aankoop werd de gemeente eigenaar- ster van het perceel Van Kerkvoorde, waar voor een leening gesloten werd groot f 4700. Om trottoirs aan te leggen en de Poelstraat te verfraaien kocht de gemeente een perceel grond van de wed. Vergauwen voor 672. Aan het Wit-Gele Kruis werd een subsidie toegekend groot 300 voor t. b. c.-bestrijding. Een voorstel werd U gedaan tot aanleg van stoepen .waarvoor een leening gesloten werd groot f 16.000. Nog besloot de raad tot afslag van het electriciteitstarief. De itoestand op de O. L. school A maakte het noodig het personeel met een leerkracht te versterken. Als zoodanig werd benoemd mej. M. Vercauteren. Van P. de Nocker werd aangekocht het hoekhuis gelegen langs de Westkade voor f 3300. Van den Minister gewerd ons daarvoor een tegemoetkoming van f 1100, als zijnde dit per ceel een gevaar voor het verkeer. Wegens overlading van den stadsreiniger werd een tweede stadsreiniger gewenscht, waartoe benoemd werd R. van Ham. Na de herleving van de veemarkt werd de dierenarts, de heer De Bos met de keuring van het marktvee belasit. De begrooting van het Burgerlijk Armbe- stuur werd vastgesteld in inkomsten en uit- gaven op 4901, met een subsidie van 2800 uit de gemeentekas. De begrooting op het electriciteitsbedrijf werd vastgesteld in inkomsten met f 18.324,40 en f 2014 voor den kapitaaldienst. De begrooting voor de vleeschkeuring be- droeg f 3350. De gemeentebegrooting werd vastgesteld in inkomen en uitgaven op 130.275,45 en de kapitaaldienst met f 922,01. Het salaris van den ambtenaar ter secre- tarie werd gebracht op f 2400. Er kwam een verzoekschrift in van het R. K. kerkbestuur tot stichting van een school in de Zandstraat. Dit werd behandeld in Uwe vergadering van 28 Dec. 1929. De bevolking is gestegen van 3016 tot 3070 zielen, 37 personen werden tengevolge van de grenswijziging tusschen Westdorpe en Sas van Gent op 31 December 1929 van Westdorpe naar hier overgeschreven. Aan werkeloozenverzekering geeft de ge meente 881,89. Uitgegeven werden aan werkloozensteun 7783,79, w.o. 3047,59 voor aanleg van stoepen. De veemarkt geeft tee- kenen van vooruitgang. 763 stuks hoornvee werden ter markt aangevoerd en steeds was er meer vraag dan aanbod. De scheepvaart vertoont 't volgende beeld; In opvaart kwamen hier Voorbij 2968 stoom- en 30 zeilschepen. In afvaart 2960 stoom- en 30 zeilschepen. In de binnenvaart voeren op 5888 stoom- 'en 5123 zeilschepen; af: 5900 stoom- en 4987 zeilschepen. Voor onze eigen Industrie losten 1-931 zeilschepen en 50 zeebooten. Aan de land- zijde werden 15.904 in- en 5454 uitklaringen gedaan; aan de rivierzijde 14.195 in- en 13.101 uitklaringen. Aan het spoor 6650 in- en 9462 uitklaringen. Door de tram werden aangevoerd 56 mil- lioen K.G. bieten. Jammer genoeg is het aan tal geloste schepen gedaald. Hiervoor is een factor aanwezig, daar een onzer bloeiende suikerfabrieken deze campagne tot stilleggen van haar bedrijf genoodzaakt was. Ook het kwantum geloste bieten vertoont een sterke vermindering. Werden in 1927 door de tram nog 89 millioen K.G. bieten aange voerd, in 1928 bedroeg deze hoeveelheid nog slechts 71 millioen K.G. om in 1929 te dalen tot 56 millioen K.G. Een bloeiende suikerindustrie is voor de arbeidersbevolking en voor de gemeente een overwegende factor voor een gezonden levensstandaard. Nu de buitenlandsche politiek evenwel aan den uitvoer van de hieten een slagboom in den weg gelegd heeft, kan bescherming van de binnenlandsche suikerindustrie niet langer uitblijven. Onze groot-industrie ondervond tengevolge van de beurscrisis een terugslag in het zaken- leven en moest beperking van haar productie overwegen. Ik hoop, dat de nieuwe textiel-industrie, die zich hier gevestigd heeft bijdragen zal tot de algemeene welvaart en wensch haar van harte toe, dat zij zich in een spoedigen bloei moge verheugen. Ook maakte de gemeente een periode van werkstaking door, uitgebroken bij de Stijfsel- en Glucosefabriek. De bemidde- lingspogingen van den Rij-ksbemiddelaar slaagde er eindelijk in, deze staking tot een goed einde te brengen. Nog wil ik erop wijzen, dat op 31 Dec. 1929 de grensregeling met Westdorpe van kracht werd verklaard. Ik spreek de hoop uit, dat deze grensrege ling moge bijdragen tot hoogeren bloei van de industrie in deze gemeente en de gemeente Westdorpe van hare zijde ook de voordeelen van deze regeling zal ondervinden. Het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf toont een steeds stijgend verbruik en staat er gun- stig voor. In 1929 werden 24 nieuwe aanslui- tingen gemaakt en steeg het aantal tot 589 perceelen. Aan kabels werd 2450 uitgegeven. Het stroomverbruik is toegenomen met 20,8 niettegenstaande de verlaging van het tarief bedroegen de ontvangsten slechts f 28,69 min der dan het vorige jaar. Het reservefonds bedroeg 4949,75. Wanneer blijkt, dat de ingevoerde verlaging geen tekort zal veroorzaken, zullen Burg, en Weth. mettertijd nog met een verlaging aan- komen. Gekomen aan Set einde mijner be schouwing wil ik daaraan een slotwoord toe- voegen. Willen wij de belangen van de ge meente naar behooren behartigen, dan dienen de verschillende fracties dit te doen in ern- stige samenwerking, waarvan de geest moet getuigen van onderlinge waardeering. Voorstellen buiten het programma zouden soms verkeerde gevolgen kunnen hebben. want elk voorstel eischt vooraf diepe studie. Moge de ijver, die U in 1929 bezielde in 1930 U blijven bezielen. Geen ruggespraak worde gehouden met degenen, die U hier afvaardig- den, zoo zal uw arbeid de gemeente ten zegen komen. Na de voorlezing van dit uitgebreid verslag neemt de heer Verschaffel, als oudste lid van den raad het woord en richt zich tot den Voorzitter in dezer voege: Mijnheer de Voorzitter: Met aandacht heb ben wij uw verslag gehoord. Als oudste lid breng ik U, ook namens mijn medeleden flank voor de goede wenschen tot ons gericht. Ook mocht het mijn aandacht trekken, dat door U gewezen werd, dat wij steeds in aan- gename verhouding moeten blijven. Ik hoop, dat er steeds een goede onderlinge geest zal blijven tusschen ons. Dan heb ik gehoord, dat het aantal inwo- ners der gemeente boven de 3000 zielesn is gestegen. Nu moet ik U en ook den Secre taris erop wijzen, dat er een klein verzuim begaan is, n.l. dat de 3000ste inwoner geea cadeau heeft gekregen. Ik hoop, dat aan diea gelukkige nog een cadeau zal geschonfcen worden. De Voorzitter: Mijnheer Verschaffel, we zullen zien, wie die gelukkige geweest is «n zullen het verzuim nog herstellen. De heer Verschaffel: Ik hoop, dat het een vrouw is, want ik heb gehoord, dat er meer vrouwen zijn brjgekomen dan niannen. De Voorzitter: Ik moet de vergadering mededeelen, dat de heer IJsebaert verhmderf is, deze zitting bij te wonen. Als eerste ingekomen stuk komt nu ter tafel een schrijven van Gedep. Staten, hou dende mededeeling, dat, aangezien de beslii- sing over de begrooting nog niet is kunnen genomen worden, de raad gemachtigd wo nit te beschikken over het een-twaalfde van de daarop uitgetrokken posten van uitgaven, waarvan Ged. Staten mededeeling te doen. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aan genomen ,waama door den Voorzitter namens Burg, en Weth. het voorstel sub 2 van de agenda wordt ter tafel gebracht, n.l. tot Art verleenen van 80 percent voorschot op de gemeentelijke vergoeding, overeenkorristig art. 101 der L. O.-wet 1920, ten behoeve der bizondere lagere scholen over 1930. De Secretaris deelt mede, dat naar den maatstaf van de kosten van het lager ondar- wijs A 9,25 per leerling dit voorschot be- draagt voor de R. K. Jongensschool met gemiddeld aantal leerlingen van 92, ft Voor de R. K. Meisjesschool met een gemid deld aantal leerlingen van 111 f 821,40l De Voorzitter: Burg, en Weth. stellen waar deze voorschotten naar gemelden maatstaf te verleenen. Het voorstel wordt zonder hoofde- lijke stemming overeenkomstig aangenomen. Punt 3. Voorstel tot verlenging van het besluit omtrent de subsidieering van den cursus in de Fransche taal aan de bizondere lagere scholen binnen de gemeente. De Voorzitter: Burg, en Weth. stellen deze subsidie, waarover de raad in 1925 besluit heeft genomen met 1 jaar te ver- lengen. Daar niemand stemming verlangt, is het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Punt 4. Voorstel tot het aangaan eener geldleening groot 10.000 ter uitvoering van. het besluit tot grenswijziging. De Voorzitter: Mijne heeren: U weet, dat 1 Januari de eerste termijn groot f 5000 ver- vallen is.' Daamaast hebben wij nog een groot f 4500 (te betalen voor ovemame van weg der gemeente Westdorpe. Burg, en Weth. stellen voor, ter aflossing van deze bedragen. een geldleening aan te gaan van 10.000 A 4% percent, met een aflossing van 20B 's jaars. Het aldus gedane voorstel wordt z. h. aangenomen. Punt 5. Voorstel tot het aangaan eener geldleening groot f 6000 voor den aanleg van een park. De Voorzitter: Mijne heeren. Zooals u zich zult herinneren hebben wij U getoond de tee- kening van den heer De Wilde, om te komen tot aanleg van een park. De heer Stouthamer heeft een voorstel gedaan om f 8000 ter he- schikking te stellen. Burg, en Weth. hebben nog eens nagegaan, hoeveel de kosten zouden bedragen zonder kiosk. Het plan is nu dit jaar 6000 te laten verwerken zonder fontein. Daar toe zou het noodig zijn een geldleening aan te gaan groot f 6000. De heer Verschaffel: Mijnheer de Voor zitter: Naar aanleiding van de toelichting gegeven door den heer De Wilde ben ik tot andere gedachten gekomen. Ik verklaar m§ absoluut tegen het park. Ik zal er niet voor- stemmen. Die mijnheer heeft gezegd: uitvoe- ren of niet. Dat park past niet meer. 't Spijt me, maar het bedrag is te hoog. Strui- ken en boomen planten, daar ben ik wel voor. Maar dat park is te bezwarend voor de ge meente. Ik heb gedacht, dat 't met wat. schoon maken, met wat groen en struiken voldoende is, maar niet met bloemen en per- ken. Ik zal er geen bedrag voor stemmen. De Voorzitter: Mijnheer Verschaffel. Zoo veel menschen moeten zich behelpen met een klein koertje achter him huis. Gun die men schen ook eens wat, geef hun een park, gun hun wat vrije lucht. De heer Verschaffel: Dat kunnen zij bui ten ook hebben. De heer Stouthamer: Ik ben van 't het-- zelfde gevoelen als de heer Verschaffel. Laten wij nu eens uitcijferen, dan kost 't nog zonder kiosk 10.000. Ik had gedacht heel royaal te zijn. Daarvoor had ik gedacht: een kiosk met mooi park kunnen we wel voor f 8000 krijgeu Maar nu is gebleken, dat er nog veel bijwerls bijkomt. Daarom vind ik het voor de ge meente te duur en evenals de heer Verschaf fel acht ik het daarom beter ervan terug te keeren. De Voorzitter: Ik dacht, dat U voor bestri ding der werkeloosheid waart. Een gedeette wordt als werkverschaffing besteed. De heer De Leux: Na de uiteenzetting van den heer De Wilde, waar ik niet bij geweest ben, zou 't park nog meer kosten. Dat zou ondraaglijk voor de gemeente worden. Ais er nog bouwgrond zou komen, zou ik zeggen, ja. Maar, dat is niet bet geval. Daarom geef Ik aan dit plan geen steun. De heer De Mul: Ik ben een voorstander van een park. Maar niet zooals 't hier wordt voorgesteld. Daarom kan ik er mijn stem niet aan geven. Is het niet op een andere manier te doen. Als dat het geval is, zou't nog kun nen. Maar anders moet ik tegenstemmen. De heer Marquinie: Toen op de vorige ver gadering het park te berde kwam schrok ik voor die f 12000. Wel verre van het werk vac den heer De Wilde te willen afkeuren, heb ik mij dat park evenwel zoo niet voorgestekL Toen wij nog eens met den heer De Wilde gesproken hebben over den aanleg van dLB park, heeft deze gezegd: Wat wilt U makeuT Het kan groot, maar het kan ook klein wor den. De vierkante plaats is best geschlkt voor een park. De grond naast De Laruelle is te gebruiken als bouwgrond. Ter plaatse is aan den heer De Wilde gevraagd, wat het zou kosten en deze heeft toen losgelaten, dat kan 50 tot 60 duizend francs kosten. Ik heb toen direct gezegdAls we daarmee er van afkomen, kan ik er mij mee ver- eenigen. 't Plan is prachtig, maar voor Sas te duur. Als 't Sas 30 of 40.000 zielen had zou ik zeggen: goed. Maar nu is 't veel te duur. Zou 't nu niet te schikken zijn op het middel- ste vierkant een park aan te leggen, daiv konden we de menschen, die daar gebouwdt hebben tevreden stellen. Dat behoeft niet zoo grootsch van opzet te zijn. V66r de St. Anna- kerk te Gent is ook zoo'n park; 't is iets fjjns en niet kostelijk. We kunnen hier ook zoo'n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5