UROL M BUITENLA ID. TER NEUZEN, 3 FEBRUARI 1930. HAVENVERKEER TE TER NEUZEN. BESLAG GELEGD OP EEN STOOMSCHIP. AARDENBURG. HANDELSREGISTER. RECHTSZAKEN. zonder betaling tot elkander te kunnen komen. Mttte uit dit oogpunt acht 1. 1 verwezenlij- king van de tunnelplaanen vddraWJg uiet mosgeljjk. Inmiddels moet het thans door de ingenieurs ipgediende plan nog de vei scuuienae puasen jaasseeren aivoiens net in den raad ka-.i wor den gebracht. De voorstellers meenen, cat de tunnel, wanneer dit jaar een initiadei .jsluit word! genomen tot aanleg, over vyf jaar in jjebrnik genomen kan worden. NEDERLAND EN BELGIE. Blijkens bet voorloopig verslag van de af- deeimgen der Eerste Karner drongen eenige leden aan op spoedige oplossing der Neder- Jandseh-Belgische kwestie. Een hunner meen- de dat het aanbeveling zou verdienen, dat de resgeeringen van Nederland en Belgie tezamen een adviescommissie voor deze zaak benoem- dffli, bestaande onder anderen uit waterbouw- kuBdigen, industrieelen en arbeiders. Zulk een officieele, maar niet uit ambtenaren be staande commissie zou volgens dit lid wellicht srde moeilijkheden kunnen oplossen. FINANCIEELE VERHOUDING RIJK EN GEMEENTEN. Inzake de financieele verhouding tussehen rijh en gemeenten heeft de minister van bin nenlandsche zaken en landbouw een rond- actorijven gezonden aan de gemeentebesturen ter begeleiding van de modellen, bedoeld in art, 2 van het Kon. besluit van 4 November JJL tot vaststelling van den algemeenen maat- regel van bestuur als bedoeld in de artikelen 7 «n 37 regelende de financieele verhouding tus- achen het Rijk en de gemeenten. In het schrijven wordt er voorts de aan- dacht op gevestigd, dat de verordeningen be- treffende percentage huurwaarde, afwijking grondslagen, classiticatie gemeente volgens de wet op de personeele belasting, eerst van kracht zijn met ingang van het belastingjaar, dat aanvangt nadat sinds de vaststelling der verordening vier maanden zijn verloopen. Zij ml dus voor 1 September 1930 moeten zijn vastgesteld. Het verdient verdef overweging, al bestaat jfienaangaande geen voorschrift, bij die gele genheid tevens een beslissing te nemen over bet. aantal op de hoofdsom der grondbelasting te heffen opcenten, en, indien noodig, van het aantal op de hoofdsom der vermogensbelas- ting te heffen opcenten, hoewel hiervoor de ur- gentie niet zoo groot is. Voor een geregelden gang van zaken is van veel belang bovendien, dat zoo trjdig de besluiten betreffende classi ticatie voor de gemeentefondsbelasting en op centen op de hoofdsom der gemeentefondsbe lasting worden genomen dat goedkeuring v66r 1 Januari 1931 mogelyk is. Ook aan Gedeputeerde Staten der provin- eien is een schrijven gezonden, waarin, ter voorkoming van vertraging wordt aangedron- gen op vaststelling in de zomerzitting van elk jaar om het getal opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor het volgende belas tingjaar althans op vaststelling in het aantal opcenten, door de provincien op de hoofdsom der grondbelasting voor 1931 te heffen, in de zomerzitting der Staten van 1930, daar het te voorzien is, dat als gevolg van de inwer- kingtreding van de wet van 15 Juli 1929 het aantal der opcenten voor het jaar 1931 zal worden herzien. UITVOERCONTROLEBUREAU VOOR GROENTEN, FRUIT EN AARDAPPELEN. Met ingang van 1 Februari is benoemd tot directeur van het Uitvoercontrolebureau voor groenten, fruit en aardappelen de heer P. H. W. Klamer. (Ingez. Med.) GENT 1300 JAAR OUD. Dit jaar zal de 1300ste verjaring van de sUchting der stad Gent worden herdacht. In 630 heeft de heilige Amanders bij de plaats van samenvloeiing van Leie en Schelde eene abdij opgricht, welke de kern zou worden van de nieuwe stad. Van de abdij, later Sint Bavo gebeeten, is ten huidigen dage nog een zeer interessante ruine overgebleven. De herden- Jting zal bestaan uit een godsdienstige plech- tigheid in de hoofdkerk, een orgelconcert in de oude Sint Nicolaaskerk en de vertooning van het mysteriespel, het Lam Gods. COMMUNISTISCHE ONRUST IN DUITSCHLAND. TJit Hamburg en Berlijn zijn de laatste dagen berichten gekomen over het opvlam- men van de roerigheid der altijd zeer bedrij- vige communisten. Er kwamen nachtelijke oproertjes voor te Hamburg, waarbij de po litic inderhaast opgeworpen barrikaden be- stormd en bij het schijnsel van groote zoek- Jichten met gebruikmaking van de wapens de orde hersteld heeft. Voor Zondag verwachtte men te Berlijn en Hamburg nieuwe rustver- storing, want er zijn daar honger-op- tochten beraamd. In andere groote landen van Europa zou de ordelievende burgerij .zich schrijft de N. R. Crt., ontrust voelen, als het tot een strijd op de barrikaden in de groote steden kwam In de tegenwoordige tijdsom- srtandigheden zijn, om maar twee voorbeelden Te noemen, dergelijke revolutionaire tooneelen te Londen of Parijs ondenkbaar Maar in Duitschland staat men er eenigszins stoicijnsch tegenover, omdat men er al zooveel van dien aard heeft beleefd. De krijgstochten der Spar- taeiers in het Westen, van Max Holz in Thu- ringen enz. zijn alweer vergeten episoden en de toen nog zooveel zwakkere Duitsche repu- bliek is er niet duurzaam door geschokt De fantastische revolutiemakers, die te Moskou als een generale staf de ordeversto- ring in alle mogelijke landen en hun koloniale gebieden organiseeren, over het hoofd van hun regeering heen, hebben blijkbaar weer eens bjjzondere orders gegeven om de kracht van de roode beweging in vergelijking met die van bet ordelievende burgerblok te meten. Duitschland lijkt hun op dit oogenblik een ge- schikt gebied voor him proefnemingen. Er vaJt daar een oeconomische inzinking waar te nemen die groote werkloosheid ten gevolge heeft. Het aanwerven van ontevreden elemen- ten gaat dan gemakkelijker Het verbod van aJle betoogingen en bijeenkomsten in de open tucht dat Severing, de socialistische Pruisische minister van binnenlandsche zaken voor alle partijen, zonder aanzien der kleur, heeft uit- gevaardigd, heeft de extremisten geprikkeld. Voorts is er een wetsontwerp ingediend dat bet dragen van alle wapens, niet alleen van vuurwapens, maar ook van degenstokken en boksbeugels strafbaar maakt. De leiders heb ben dus agitatie-stof voor het grijpen om den grooten hoop op te ruien Dat Moskou het oog op Duitschland gericht houdt, is verklaarbaar, want de communisten vormen er na de so- ciaal-democraten een van de drie sterkste par- tyen. Zij haalden bij de vorige verkiezing ruim 3 millioen stemmen. In de Duitsche pers gaan stemmen, op om scherp het oog te houden op de betrekkingen die er, ondanks alle ontkenningen, tussehen de politieke en de oeconomische bedrijvigheid der Sowjets in Duitschland moeten bestaan. Men weet dat het gebouw van de Sowjet- Russische handelsdelegatie reeds vroeger het doel van een politie-inval is geweest toen men ontdekte dat het een bijenkorf was waar de propagandisten in- en uitzwermden. De han- delsvertegenwoordiging van de Sowjet-Unie te Berlijn heeft pas in Djoebimof een nieuwen leider gekregen, die aangekondigd heeft dat hij haar inrichting zal reorganiseeren en ra- tionaliseeren. Als plaatsvervangend volks- commissaris van handel kan hij ook invloed oefenen op het beleid van de Sowjet-Russische handelsvertegenwoordigingen in andere landen en na de ervaringen die men te Berlijn en te Londen (met de Arcos) heeft opgedaan, zou het niet te verwonderen zijn als men zich arg- wanend gaat afvragen, of onder den dek- j mantel van oeconomische betrekkingen ook de i intemationale propaganda voor de bolsjewis- j tische leer krachtiger aangepakt zal worden. i Voor de goedgezinde Duitsche burgerij is het een gerustheid te bedenken, dat de repu- bliek over een wel klein, maar zeer doeltref- fend leger beschikt dat zich van revolutio naire besmetting vrij heeft weten te houden. Alleen meent men den laatsten tijd bewijzen voor revolutionairen cellenbouw op de Duit sche vloot ontdekt te hebben, waarnaar het ondenzoek nog voortduurt. In Frankrijk heeft men dergelijke pogingen onder het leger aan het licht gebracht Het wisselen van nota's hierover met Moskou is natuurlijk een on- begonnen werk. De bestrijding van deze woel- zieke propaganda wordt het best in de landen waar zij voet tracht te krijgen, ondemomen en dit is zoowel de Duitsche als de Fransche politick, die er him officieele betrekkingen met Moskou niet door laten verstoren, terwijl men in Engeland nog altijd heil van diploma- tieke methoden schijnt te verwachten. HET AMER. DRANKVERBOD. President Hoover heeft bepaald, dat het Drankverbod voor de V. St. ook van toepas- sing is op de regeeringsambtenaren der Ame- rikaansche regeering in het buitenland Het gebruik van drank, door hen in het buiten land Het gebruik van drank door hen in het openbaar en ook in het particuliere leven is verboden. Bij overtreding worden de ambte naren ontslagen. In de toekomst zullen de Ver. Staten in het buitenland uitsluitend ver- tegenwoordigd worden door geheelonthouders. De verwachting is, dat de Amerikaansche ambtenaren in het buitenland zich stipt zullen gedragen volgens de oekase vein Hoover. Toch tonen zij er zich zeer verbaasd over. Ameri- kanen te Londen karakteriseerden de nieuwe bepaling als „meer dan sensationeel". Het is zeide een hunner een combinatie van een wolkbreuk en een aardbeving". DE NIEUWE SPAANSCHE REGEERING. Generaal Berenguer heeft thans zijn nieuwe regeering gevormd, maar een paar porte- feuilles zijn nog onbezet, met name die van buitenlandsche zaken en van kolonien. Men is het er over eens, schrijft de N. R. Crt., dat zij een overgangskabinet moet zijn ,om Spanje na zes en een half jaar dictatoriaal bewind tot normale constitutioneele toestanden terug te brengen. De vraag wordt nu, in welk tempo dit zal gebeuren,' want Primo de Rivera had verklaard, dat hij hetzelfde doel na- streefde. Men was alleen beducht, dat zijn einddoel niet bestond in het herstel van alle vrijheden van de oude grondwet met haar al- gemeen kiesrecht. Uit Madrid wordt gemeld dat de pers op het oogenblik nog aan censuur onderworpen is en zoolang dit het geval is, mist men volledige gegevens tot beoordeeling van den toestand. Voor zoover de nieuwe ministers' in de politiek op den voorgrond zijn getreden, be- hooren zij voor het grootste gedeelte tot de conservatieve partij, maar van den hertog van Alva, den nieuwen minister van onder- wijs, wordt verklaard, dat hij een man met liberale beginselen is (een andere Alva dus dan wij uit onze vaderlandsche geschiedenis kennen), al heeft hij nooit veel aan partij- politiek gedaan. Een van de Madrileensche bladen, de A B C, een invloedrijk orgaan van een onafhankelijk conservatieve richting met een groote ver- spreiding, merkt op, dat het thans begonnen herstel van den vroegeren toestand het in de eerste plaats noodig zal maken dat aan het leger voorgoed de gelegenheid benomen wordt zich met de politiek te bemoeien. Men mag benieuwd zijn wat de aan politiek doende generaals hierop te antwoorden hebben, want kenners van het land beweren, dat ongeveer elk Spaansch generaal zichzelf als redder van zijn land meent te moeten opwerpen. Het waren generaals, die primo de Rivera als dic tator aan het bewind riepen toen het land een groote crisis doorleefde, weer generaals die den sterksten stoot tot zijn verdwijning hebben gegeven en nu moet een generaal die het vertrouwen van den Koning heeft, het oude regime herstellen. Wat in Spanje gabeurd is, bewijst intus schen, dat de dictatuur in heel korten tijd af gedaan kan hebben, wanneer de middelen waarmee zij haar macht moet handhaven, in de eerste plaats het leger, niet betrouwbaar meer z^p. Primo de Rivera was een groot bewonderaar van het Italiaansche fascisme en heeft aan zijn sympathieen ervoor geestdrif- tig uiting gegeven toen hij met den niet min der geestdriftigen Koning in November 1923 een bezoek aan Italie bracht. Het fascisme laat zich nu niet uit het veld slaan door den Snellen omkeer in Spanje, want de Italiaan sche pers zet uiteen dat de beweging die door Primo de Rivera geleid werd, zich geopen- baard heeft als een autoritair stelsel zonder ideeen en zonder aanraking met het volk. Daarom was de Spaansche dictatuur, zegt de Tribuna, niet met het Italiaansche fascisme te vergelijken. Een ander blad, het Giomale d'ltalia, merkt op, dat de Spaansche dicta tuur uit het leger was voortgekomen, daar- door te sterk van een militairen geest door- trokken was en de kunst van de politiek niet verstond. Hieruit zou men dus de .conclusie moeten trekken, dat het fascisme weinig mili- tairistisch is, evenmin als het bolsjewisme. Zoo troost Italie zich snel en gemakkelijk over de vergankelijkheid der Spaansche dicta tuur. Voor de Italiaansche politiek in de Middel landsche Zee, die in Primo de Rivera reeds een halven bondgenoot had gewonnen, is de omkeer in Spanje echter van beteekenis, en wanneer er te Madrid"~weer een constitutio neele regeering <aan het bewind is gekomen, zal moeten blijken, of de Spaansch-Italiaan- sche entente nog wel zoo hecht is. OPENSTELLING TELEFOONKANTOOR TER NEUZEN. Met ingang van 8 Februari a.s. vervallen de sluitingsuren op Zon- en feestdagen van den telefoondienst te Ter Neuzen. Genoemd kantoor is dan dus onafgebroken j telefonisch bereikbaar. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Op 1 Februari stonden als werkzoekenden (hetgeen niet altijd beteekent, dat zij werk- loos zijn) bij de Arbeidsbeurs ingeschreven: Transport- en losse arbeiders 149; opper- lieden 1; centrale-machinist 1; fabrieksarbei- der 1, totaal 152. ZOMERDAGEN. Naar aanleiding van het dezer dagen in ons blad verschenen bericht omtrent het alhier houden van een Zomerdag van wege den Ring Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen" van het Neder- landsch Jongelings Verbond vestigt men onze aandacht op een bericht in „De Voorzorg", orgEian van den Chr. Nat. Werkmansbond, d.d. 21 Dec. 1.1., waaruit blijkt, dat de Ring Zeeuwsch-Vlaanderen van dien bond 16 Nov. 1.1. alhier eene vergadering heeft gehouden, waarin o.m. na bespreking werd besloten op den derden Pinkstendag alhier een landdag te houden. Als leden eener commissie voor deze zaak werden benoemd de heeren P. A. Leunis, J. Witte en S. Buijze. Blijkens de Maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer, bewenkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, bedroeg het goe- derenverkeer te water met het buitenland over de haven van Ter Neuzen gedurende het jaar 1929 ter zee 722.816, langs rivieren en kanalen 555.974, totaal 1.278.790 in tonnen van 1000 K.G. bruto-gewicht. Gedurende het jaar 1928 waren die cijfers resp. 588.016, 517.142 en totaal 1.105.158. Ofschoon gedurende het jaar 1928 puiten- gewone omstandigheden meewerkten tot be- duidende verhooging van het cijfer van het goederenverkeer, worden over het afgeloopen jaar op normale wyze de cijfers van het voor- afgaande jaar overtroffen. Ter vergelijking zij gemeld, dat het totaal in ons land slechts door 4 andere havens wordt overtroffen ,n.l. Rotterdam 69.244.810, Amsterdam 9.691.179, Vlaardingen 7.390.307, IJmuiden 1.539.643. Dan volgen Schiedam 904.918, Pemis en Vondelplaat 547.857, Harlingen 496.272, Dordrecht 409.072, Maassluis 385.714, Zaan- dam 359.425, Delfzijl 355.223, Zwijndrecht 255.756, Vlissingen 194.717 ,Hoek van Holland 33.227. DE P.Z.E.M. In de Vrij dag gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders van de P.Z.E.M. werden aangenomen de voorstellen tot uit- breiding van de electrische centrale te Vlis singen, ovememing van de centrale te Ter Neuzen, en van de netten te Schoondijke, Philippine, Kapelle en St. Philipsland. FLANDRIA. Het sleepschlp Flandria, van de firma Van Ommeren, met benzine naar Belgie bestemd, is Donderdag op de Ooster-Schelde tegen een gasboei gevaren, waardoor het schip lekkage in de voorpiek bekwam. Door de pompboot Zeehond is het schip te Wemeldinge binnen- gebracht. Men zal aldaar trachten het lek met een noodreparatie te dichten. Vrijdag is door een deurwaarder, ten ver- zoeke van de reederij Sheaf Steam Shipping Company Limited gevestigd te New-Castle on Tyne, conservatoir beslag gelegd op het bij de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlis singen ter reparatte liggende Letl. stoomschip „Talvaldis", thuisbehoorende te Riga, reederij M. Stahl en Co te Riga, zulks ter verzekering van de door de „Talvaldis" aan het stoom schip Sheaf Crest" van genoemde Engelsche reederij veroorzaakte schade bij een Woensdag op de Wester-Schelde brj Ter Neuzen plaats gehad hebbende aanvaring. BEZOEK VAN MINISTER DECKERS AAN HET LOODSWEZEN EN DE SCHELDE. De Minister van Defensie, Dr. Deckers, is van zijn bezoek aan Vlissingen te 's Hage teruggekeerd. Naar wij vememen heeft de Minister van de gelegenheid van dit bezoek gebruik gemaakt om het loodswezen te Vlissingen en te Ant- werpen in oogenschouw te nemen en tevens een overzicht te krijgen betreffende de beton ning en de bebakening in de Schelde. DE PAARDENWET. Het Tweede Kamerlid Lockefeer heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw gevraagd: 1°. Is het den Minister bekend, dat de jaarlijksche vergaderingen, vastgesteld in artikel 20 van het Koninklijk besluit van 14 Augustus 1922, houdende vaststelling van nieuwe voorschriften ter uitvoerimg van de artikelen 510 enz. der Paardenwet 1918, niet meer hebben plaats gehad sinds Decem ber 1927? 2°. Kan de Minister mededeelen, om welke redanen het uitstellen van die vergaderingen is gesGhied 3°. Kan de Minister meedeelen, of er eenig verband bestaat tussehen dit verzuim en de oprichting van de nieuwe vereeniging „Stam- boek voor het Zeeuwsch Belgische Trekpaard" op 19 Januari 1928 4°. Is de Minister bereid, die maatregelen te nemen, die er toe leiden, dat de bovenge- noemde vergaderingen regelmatig plaats heb ben, opdat de genoemde vereeniging Z. B. S. in de gelegenheid zij, ook langs dien officiee- len weg, haar inzichten met betrekking tot de paardenkeuringen kenbaar te maken en te verdedigen lOe NATION ALE TENTOONSTELLING VAN PLUIMVEE EN KONIJNEN. Te Vlissingen werd Zaterdag en Zondag de lOe nationale tentoonstelling van pluimvee en konijnen gehouden. Hierbij werden in de af<jeeling konijnen o.a. de volgende prijzen behaald: A. B. Verhage, Groede 1 eerste; J. B. Cauwels, Oostburg 1 Z.E.V.; M. Hamers, Zuidzande, 1 eerste, 1 derde; Anth. v. d. Luijster, Zuidzande 1 eer ste; A. Bathijn, Zuidzande 1 E.V.; A. Rie- mens, Oostburg 1 tweede; J. Lauret, Zuid zande, 1 Z.E.V.; D. Risseeuw, Zuidzande 1 derde; J. de Bliek, Groede 1 Z.E.V.; J. de Bliek, Nieuwvliet 1 tweede; W. Leenhouts, Oostburg 1 eerste; C. van Bendegem, Axel 2 derde; J. de Hullu, Axel 1 eerste; W. de Kra mer, Zuidzande 1 Z.E.V.; Adr. van Rrjn, Axel 4 eerste; P. J. van Hal, Oostburg, 3 eerste, 2 tweede en A. J. Naeije, Axel 1 derde. In de afdeeling pluimvee werden o.a. prijzen behaald door: J. Ph. Cijsouw, Oostburg een Z.E.V. en een E.V.R. J. de Milliano, Oost burg 1 tweede; J. Breepoel, Axel 1 Z.E.V.C. den Toom, Axel 1 derde, 1 Z.E.V., die tevens als eigenaar van de mooiste hen, lichte rassen, werd aangewezen. THE VITRITE WORKS TE MIDDELBURG. Het ziet er met de werkzaamheden aan de N.V. „The Vitrite Works" te Middelburg niet rooskleurig uit, aldus meldt „Het Volk". Was men sinds eenige maanden bezig zoo nu en dan enkele arbeiders te ontslaan, thans zijn j.l. Zaterdag een twintigtal arbeiders ont slagen; ontslag aan anderen is te verwachten. Waar de werkverschaffing op dit oogenblik reeds overvoerd is, ziet het er voor de naaste toekomst niet hoopvol uit. BENOEMING.' Tot gemeente-veldwachter te St .Laurens (W.), is benoemd de heer S. de Putter, agent van politie te Goes. BESTRIJDING RUPSENPLAAG. Door den Rijkstuinbouwconsulent te Goes, werd onder bijvoeging van een rupsennest als specimin de volgende circulaire verspreid: Aan de hoofden van scholen L. O. in Zeeland. Hierbij heb ik de eer mrj namens de Pro vincial Commissie uit de Veilingen in Zee- land tot U te richten met betrekking tot de bestrijding van den Bastaardsatijnvlinder. Zooals U uit de plaatselijke bladen bekend zal zijn dreigt het groote gevaar, dat in het a.s. voorjaar emstige schade aan fruit en laanboomen zal worden aangericht door de veelvuldig voorkomende rupsen van den Vlinder. Deze rupsen zitten thans verscholen in nesten, waarvan ik een exemplaar hierby bjjvoeg. In Limburg en Brabant is gebleken, dat wanneer niet van begin afaan krachtig en algemeen de bestrijding ter hand wordt genomen hun optreden tot een plaag wordt ook voor de menschen, omdat ze na de boo- men kaal gegeten te hebben, zelfs trachten de huizen binnen te dringen. Het is nu de juiste tijd de nesten te ver- nietigen. De reden waarom ik mij met deze aange- legenheid tot U wend, is, dat het van grooten invloed blijkt te zijn, wanneer de kinderen op school erop worden gewezen en opgewekt ook aan de bestriding deel te nemen. Door enkele onderwijzers is reeds een initia- tief genomen en een georganiseerde jacht op de nesten op touw gezet en wel door een prijs uit te loven voor hen, die een groot aantal nesten inleveren. Het Bestuur van de Provinciale Commissie uit de Veilingen in Zeeland heeft nu gemeend dit werk te moeten steunen door een flink bedrag uit te trekken en dit ter beschikking van dit werk te stellen. Wanneer U er eveneens van doordrongen zijt, dat het noodzakelrjk is, dat langs dezen weg, niet alleen de nesten uit de bedrijven, doch ook uit de particuliere tuinen worden verwijderd, zal ik gaame zoo spoedig mogelqk van U vememen of U zich voorstelt de leer- lingen van Uw school tot een dergelijke actie op te wekken en in aanmerking wenscht te komen voor een gedeelte van het bedrag dat beschikbaar is gesteld. De bedoeling is, dat tot 6en Maart de nesten bij U kunnen worden ingeleverd. U bericht mij na dien datum hoe groot het aantal is, waama de verdeeling van het be drag plaats vindt. Door deze regeling kunt U zelf vaststellen, hoe de belooning der leerlingen, die hebben medSgewerkt, moet plaats vinden. Hopende, dat U zich met het bovenstaande kunt vereenigen en Uw medewerking zult verleenen. Namens het Bestuur van de Provinciale Veilingsorganisatie, Ir. A. W. VAN DE PLASSCHE, Rijkstuinbouwconsulent, Goes. SAS VAN GENT. Ceciliafeest. Cecilia is een patrones, die door veel veree- nigingen als beschermvrouw is uitverkoren. Onze duivenclubs vieren Cecilia van de duiven, onze kaartclubjes vereenigen zich ook eenmaal om den Ceciliadisch en ,,De Veree- nigde Vrienden" onze muziekvereeniging was Zondag in actie om haar Cecilia haar jaarlijks zoen- en dankoffer te brengen. Reeds om 11 uur schreden de Ceciliavierders onder lustig geblaas en tromgeroffel door de straten om bij de uitverkorenen een plengoffer te brengen alvorens zich tot den in voorbereiding zijnden feestmaaltyd rond den dis6h te scharen. Ook het jonge volkje viert zijn Ceciliafeest mede. De Sassche jongens en meisjes laten zich bij dergelijke gelegenheden niet onbe tuigd, wel niet in astronomischen zin, maar op hun wijze, door een vroolijk accompagne ment van stemmen en kadanspassen. Wel is hot twijfelachtig of dit medeleven van het jeugdige element met het grootere menschengedoe een groote opvoedkundige waarde bezit, maar doe er nu eens iets aan. Geduldig en met volharding escorteeren de volgelingen de muzikanten van de eene gele genheid naar de andere, alleen nu en dan tee- kenen van ongeduld latende blijken, wanneer het hun te lang duurt. Doch zoodra de trom mel hen samen heeft geroepen, stellen zij zich dubbel schadeloos voor het geleden verlies. Eerst als de vemietigingsslag met mes en lepel en vork geleverd wordt binnen de vier muren van het slagveld, haasten zich de klei- neren ook hun vijand te verslaan, maar nau- welyks is hun strijd gestreden of ze zijn weer op hun post. Het is een teeken van echt meeleven met de muziek, dit jeugdig gedoe te constateeren en laat het gezegd zijn, onze muzikanten vin den het recht plezierig, die opgewekte lijfgar de te zien meetrekken. Nu het Ceciliafeest op Zondag gevierd werd, kon de heele dag daaraan gewijd worden. Tot zelfs laat in den namiddag trok de vroolijke stoet door Sas van Gents straten om zich in den avond nogmaals aan een gezel- ligen avonddisch te vereenigen. Het spreekt van zelf, dat na zoo'n vermoeiende inspanning ook ditmaal weer alle eer aan den disch ge daan werd. De heer Cousemaeker, brigadier-titulair bij de Rjjksveldwacht, verliet met ingang van 1 Februari, na veertig jaar in 's Rijks dienst te hebben doorgebracht den dienst met pen- sioen. Veertien jaar lang.stond hij als Rijksveld- wachter in de gemeente Sas van Gent, terwijl hjj v<56r dien tijd geruimen tijd in de Kolonie Veenhuizen gestationneerd was. Hij begon zijn militaire loopbaan als ma- troos bij de marine en maakte als zoodanig eenige reizen naar Indie. Als zijn opvolger werd aangewezen, de heer v. d. Laan, uit Weesp, die zich reeds in de gemeente geves tigd heeft. ZUIDDORPE. Voor de microfoon. Op Zondag 16 Februari a.s. des namiddags tussehen 2,30 en 4,30 uur, zal weer heel Zuid- dorpe op de been zijn, om hier of daar een schuilplaatsje, in deze een luisterplaatsje machtig te worden bij vrienden of kennissen bezitters van een radio-toestel, daar hunne dorpsgenooten de heer en mevrouw Jos. Moer- dijkVanderswalm op bovengenoemd uur in Huizen door de Radio hunne kunst op gebied van zang en piano zullen ten toon spreiden, of liever ten gehoore brengen. Beiden bezitten zrj het allerhoogste diploma met groote onderscheiding, hetgeen ons waar- borgt dat we iets bijzonders zullen hooren. Dat Zuiddorpe brj zoo'n gelegenheid trotsch is, behoeft geen betoog, temeer nu de K.R.O. in hun Radio-Gids van 18 Jan. 1930 schrijft, dat alleen slechts allereerste krachten nog in aanmerking komen aangezien men steeds het beste wat er is op de gramofoonplaat ter dis- positie heeft. Zulke krachten in een der kleinste dorpjes van Z.-Vl te vinden is waar- lijk toch te verwonderen. De heer Jos. Moerdijk, welke de eerste wa» in Zeeuwsch-Vlaanderen die op muzikaal ge bied voor de Radio optrad is nog steeds de eenigste in Z.-Vl., die als dusdanig voor de microfoon is geweest. De heer Jos. Moerdijk zal onder andere zin- gen het Zeeuwsch-Vlaamsch Volkslied, een paar groote kunstliederen en enkele liederen van E. Hullebroeck, deze laatste op verzoek van vele Zeeuwsch-Vlamingen, alles onder be geleiding van mevrouw Moerdijk welke tevene een paar pianosolo's van Liszt zal spelen. SCHOONDIJKE. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school A te Schoondijke, de heer J. F. Versprille te Aardenburg. Tengevolge van de glibberigheid van den weg, verloor de heer A. W. in een bocht bij de Elderschans de macht over het stuur van zijn auto, tengevolge waarvan deze een draai maakte en in de aldaar aanwezige 3 M. diepe sloot reed. De bestuurder trachtte nog tegen een boom te rijden, doch toen hij bemerkte, dat dit niet zou gelukken, kon hij nog juiat bijtijds uit de auto springen. De auto, die deerlijk gehavend was, doch nog op eigen kracht kon wegrijden ('t was een Ford- coupe), werd door paarden uit de sloot ge- trokken. (M. Crt.) Kamer van Koophandel voor Z.-Vlaanderen. In de week van 2027 Januari werden bij het Bureau te Ter Neuzen opgaaf gedaan van de volgende wijzigingen: Firma G. A. Standaert, Nieuwstraat 23, cargadoorsbedrijf. Overleden vennoot H. M. G. Standaert, Nieuwe vennoot: E. van Waes Standaert, Gent. J. van der Welle, Othene, gemeente Zaam- slag D 55, molenaarsbedryf. Uitgetreden eige naar: J. van der Welle, Nieuwe Eigenaar: J. Deurwaarder, Zaamslag. De handelsnaam is gewijzigd in J. Deurwaarder. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 31 Januari 1930 de volgende zaken behandeld: P. J. H., oud 23 j., meubelmaker te Antwer- pen, werd ten laste gelegd dat hij in het laatst van Augustus j.l. te Stoppeldijk, als koo.pman ter bedriegelijke verkorting van de rechten zijner schuldeischers verschillende stukken huisraad, ledikanten, kasten, stoelen en ee» wagenwiel aan zijn boedel heeft onttrokken, terwijl hij bij vonnis der Rechtbank te Middel burg d.d. 11 September 1929 in staat van fail- lissement is verklaard, door deze goederen t« doen vervoeren naar Belgie en niet ter be schikking van den curator te stellen. Eisch: 9 maanden gevang. J. F. H., oud 41 j., meubelmaker te Rotter dam, werd verdacht dat hjj te Stoppeldyk op 7 September j.l. ter bedriegelijke verkorting van de rechten der schuldeischers van P. J. Herwegh in het vooruitzicht van diens faillissement verschillende goederen en ma chines, en wel een gecombineerde schaaf- en cirkelzaagbank met motor en lintzaag, dien hij verkocht had aan P. F. Voet voor ongeveer f 480, alsmede verschillende andere goederen, die hij met Maria Herwegh verkocht had voor een bedrag van ongeveer 325,26, al welke goeden behoorden tot den boedel van P. J. Herwegh aan den boedel heeft onttrokken. Eischf 100 boete -of 25 dagen hecht. Mr. I. Cohen Hzn. uit Rotterdam verdedig- de dezen verdachte. Hij bestreed de dagvaar- ding uitvoerig en was van meening dat hier geen veroordeeling kan volgen. le. A. d. K., oud 23 j., en 2e. P. L., oud 33 j., landbouwers te Hulst, werden verdacht dat zij te Hontenisse, wederrechtelyk op het beslo ten erf in gebruik bij Johannes de Booy, zon der voorkennis van den rechthebbende en an- ders dan tengevolge van eene vergissing bin- nengekbmen zijnde, aldaar zijn aangetroffen in den voor den nachtrust bestemden tijd en wel omstreeks 1 uur in den nacht van 2 op 3 December 1929. EischIeder f 25 boete of 25 dagen hecht. DE LEIDSCHE WONDERDOKTER. Voor het Kantongerecht te Ter Neuzen stond 30 Januari terecht N. K., wonende te 's Gravenhage, zich noemende de LeidBche Wonderdokter, ter zake dat hij in October en December j.l. te 'Ter Neuzen, terwijl hp geen geneeskundige was een tweetal personen ga- neeskundige raad had verleend. Na in de Ter Neuzensche Courant geadverteerd te hebben, dat hij geregeld aldaar te consulteeren was voor lyders aan allerlei ziekten en kwalen, hield K. zijn spreekuren in een cafe aldaar en schreef een tweetal patienten, waarvan de eene zich vanwege rheumatiek en drift en de andere vanwege suikerziekte zich tot hem hadden gewend met het doel door den won derdokter te worden genezen, geneesmiddelen voor, welke door zijne bemiddeling aan de pa tienten door het Klingerslaboratorium, ook wel genaamd Zuid-Hollandsch Kruidenhuis te Voorburg werden toegezonden. Een der pa tienten moest dezen dokter voor eenige ge neesmiddelen die volgens dr. Post, scheikundi- ge bij den Keuringsdienst van Waren te Goes, hoogstens een gulden waard waren, zeven gulden betalen, waarbij urine-onderzoek was

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2