ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Oe dolende Juweelen Aanbesteding. bihnenlanb. J weer No. 8485 MAANDAG 3 FEBRUARI 1930 70e Jaargang FEUILLETON. Dinsdag 18 Februari 1930, des middags 12 uur, A ASM BEST t DEN Het onderhouden van de werken der gemeentehaven gedurende 1930. DE GOUVEKNEUE VAN CURASAO. EEN TUNNEL ONDER DE MAAS TE ROTTERDAM. een paar Wybert- tabletten! Zij bescher- men tegen verkoud- heid en infectie. portie van den buit, of, als ze daar de voorkeur aan qaven, van dat, wat de buit zou opbrengen. Binnen Ter Neuzel 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen w -n«,r f 1 Tier 3 maanden B\1 voor uitbetallng fr. per post f 6,60 per jaar «r>>or Belgle en America 2,25, overige lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post A-oounementen voor het bultenland alleen Dg vooruitbetaling. (iltgcetHter: Ftrma P. J. VAN DE BANDt GIRO 88160 TELEFOON No. 26 Burgemeester en Wethouders van PHILIPPINE, zullen op Aanwijzing op den dag der aanbesteding v.m. 10 uur. Bestekken verkrijgbaar ten gemeente- huize tegen betaling van f 1,25, alsmede bij den Architect L. DE BRUIJNE te Ter Neuzen, door wien nadere inlichtingen worden verstrekt. P. A. RAMMELOO, Burgemeester. P, J L. VAN HOEK, Secretaris. Philippine, 3 Februari 1930. MKT EERE-DOCTORAAT VAN PRINSES JULIANA. J1 Vr(jdag, ter gelegenheid van de plechtige uitreikimr van het eere-doctoraat in de lette ren en wijsbegeerte aan H.K.H. Prinses Juliana, verkeerde Leiden in feeststemming. Toen de Prinses vergezeld van hare beide ■aranimien in open rjjtuig naar het Academie- gebouw reed, werd zy door de menigte die langs den weg geschaard stond hartelijk toe-- gejuicht. In het Academjegebouw waren ook gearriveerd H.M. de Koningui, H.M de Ko- aingin-Moeder en Z.K.H. Prins Hendrik. In de Senaatskamer waar de promotie zou plants hebben, waren aanwezig de leden van 4en Academischen Senaat, curatoren, 65 hoog- leeraren en tal van anderen, waarondei ook vertegenwoordigers uit het studentencorps. De bijeenkomst werd, nadat de Prinses was >innengeleid, geopend door den reetor-magni fieus Prof. N. van Wijk, waama hij het woord gaf aan den promotor. Prof. Dr. Huizinga. Spr. zeide o.a. Koninklijke Hoogheid! Volgaarne aanvaard ik de taak mij door den rector-magnificus opgedragen. Uit kracht dan van die bevoegdheid ons bij de wet toe- gekend, overeenkomstig het besluit van den Senaat van 26 November 1929, verklaar ik U, Juliana Louise Emma Marie Wiihelmina Prinses van Oranje Nassau, hertogin van Mecklenburg te bevorderen tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Ten bewijze hiervan zal U het diploma, door rector en secrgtaris •nderteekend en met het grootzegel der uni- versiteit, worden ter hand gesteld. Het is het •ude voorrecht van den promotor ook een per- soonlijk woord tot de jonge doctor te mogen spreken. De plechtigheid die ons hier ver- rereenigt, heeft een algemeene beteekenis waarover het mij vergund zij een enkel woord te zeggen. Spreker vervolgt dan: De Leidsche Liniver- ■iteit bezegelde hier opnieuw den ouden band met het Vorstenhuis, die haar kostbaar en iierbaar is om daarmee te toonen dat haar historie haar een levensding is dat haar heroischen oorsprong uit Leiden's moed en Prins Willem's wijsheid nog heden Haar kan lichten en bezielen. Zoo is deze verleening tot doctor honoris causa niet in de laatste plaats een symbolische daad, maar enkel en alleen een symbolische daad. Met vreugde komt thans de dekaan der faculteit tot een vluch- tigen terugblik op de ruim twee jaren dat Prinses Juliana aan de Leidsche Hooge- school student was en studeerde. Het is wer- kelijk geen ijdele vorm geweest deze studie, al heeft het haar aan geen vroolijkheid ont- broken. dierbaar is om daarmee te toonen dat He' is voorts den wensch van Uwe Kon. door K. R. G. BROWNE. 39) (Vervolg.) Op dien bewusten avond ontdekte Mr. Jagger, dadelijk na zijn ibinnenKomen in het Wapen van Croyde, waar hij gere- geld zijn ,,biertje kwam drinken iets waarvoor hij altijd zelf betaalde, als een ander niet aanbood het te doen twee vreemdelingen met een zeer opvallend uiterlijk. Nu was Mr. Jaciger niet be- paald verlegen dat moest zelfs zijn erg- ste vijand hem nageven en zoo kwam het dat hij bij de komst van zijn tweede biertje zoo diep in gesprek met de beide vreemdelingen was, dat ze niet veel an- ders doen konden dan voor hem betalen. De gebroeders Bing verveelden zich dien avond buitengewoon. Voor men- schen als zij, die in Hoxton ,,ge'boren en getogen" waren, had het buitenleven niets aantrekkelijks. Hun eerbied voor de geestelijke eigenschappen van Fans- haw eSmith en hun absoluut vertrou- wen, dat hij ten leste ondanks alles zege- vieren zou - waarvan voor hen finan- cieele welstand het gevolg zou zijn noodzaakte hen te volgen waar hij voor- ging, maar dezen keer hadden ze toch voor een lief ding gewild, dat hij hun niet naar Quantock Royal voorgegaan was. Ze wisten niet, wat ze in dat gat kwamen doen, maar ze wisten wel dat Hoogheid geweest om haar ijver niet enkel te besteden aan het aanhooren en opnemen, maar ook aan het verwerven en weergeven. Het is ons bekend, dat gij niets liever zoudt hebben begeerd dan na gezetten t(jd uw stu die te volbrengen. G(j hebt U onderworpen aan een 3tal vragen, die wij testimonium hebben genoemd. Met blijdschap en voldoening zij hier vermeld dat de uitslagen dier testimonia waarlijk niet eersthalve in de dagbladen „als geslaagd" is vernoemd, maar dat zij aile aan- spraken heeft op het predicaat voortreffelijk. In de doctoraatsbul, die U aanstonds zal wor den aangeboden, zal U kunnen lezen, welke eigenschappen aanleiding zijn geweest welke de Senaat in U het meest heeft getroffen. Het dictaat vermeldt: „Een uitnemende ijver, de lust tot onder- zoeken, heider begrip en oorspronkelijkheid van geest," Is het mij vergund hieraan toe te voegen, dat ai deze hoedanigneden van den geegt steeds werden doorstraald door een warmte van een zacht en zuiver gemoed. Aan uw oordeel, Prinses, nam het hart al tijd deel. Toegerust met deze eigenschappen, hebt gij de gelegenheid tot deze schappelijke vorming zoo gebruikt, dat het bereikte ziju waarde niet zal verliezen. De plicht om U te bekwamen in die kundigheden, welke voor de Prinses der Nederlanden op haar weg liggen, is niets verzuimd. Aan het leggen van een stevigen grondslag van staatsrecht is een groot aantal college-uren gewyd geweest en voor de beschaving is het vooral de kennis der letterkunde geweest die U aantrok. Van Ne- derlandsche kennis had het Zuiderzeewerk in wording evenals het oude vaderlanasche recht en het adatrecht van Ned.-Indie uw grootste aandacht. Spr. wijdde dan verder uit over de studie van de Prinses en besluit aldus ,,Het is een doctoraat in de letteren en wijsbegeerte dat de Senaat U heeft verleend. De faculteit op wier gebied Uwe belangstelling zich in hoofd- zaak heeft gericht, is er trots op, dat zij het mag zjjn die in de lijst van hare doctoren de naam van de Prinses der Nederlanden op- neemt. Aanvaard dan haar gelukwenschen, bewaar haar Uw hooge genegenheid. W at Leiden heeft mogen bieden aan kennis en aan levensvraag, dat het blijve bloeien in Uw hooid en in Uw hart tot heil van U-zelve, tot vreug de van die om U zijn,, tot sterking van ons land, tot eer en tot blijdschap van Uw alma mater lugduno batava. Nadat de rector het diploma had overhau- digd, dankte de Prinses den Senaat ongeveer als volgt: Het zij mij vergund, u, rector magnificus, en u, prof. Huizinga, dank te zeggen voor de tot mij gesproken woorden en u tevens grooten dank te brengen voor zulk een bekroning van mijn studiejaren. Op deze wijze zijn nu voor altijd de banden, die mij aan deze academie binden, bestendigd. Ook dank ik u voor de te- gemoetkomende en kiesche wijze, waarop u alien my als studente behandeld hebt. Dank- baar ben ik de hoogleeraren, die mij de ten- tamina afnamen en die mijn studie gelei'd hebben ben ik alien erkentelijk. Het studenten- leven mocht ik tn al zijn bekoring meeleven. Het feit, dat mij het eere-doctoraat in de letteren en wijsbegeerte verleend werd, trof mij bijzonder, want de letteren hebben op mij steeds een groote aantrekkingskracht ge- oefend. Ik stel dit doctoraat dan ook zeer op prijs en het legt mij ook voor de toekomst een verplichting op, die ik hoop mij waardig te betoonen, terwijl dit doctoraat ook voor mijn toekomstige taak vele vruchten moge afwer- pen. Steeds zal ik met genoegen daaraan terug denken. De rector sloot zich namens den Senaat bij den gelukwensch van den promotor aan en sloot de bijeenkomst. Het beeindigen van den studietijd van Prin ses Juliana ging nog gepaard met verschil- lende feestelijkheden ingericht vanwege de ADVERTENTIBN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20; Grootere letters en clichAs worden naar plaatsrulmte berekend. - HandelsadvertantiBn bjj regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrtjgbaar is. Inzending van advertentien liefat 66n dag voor de ultgave. DIT BLAD VERSCHMNT IEDEREN MA AND AG-, WOENSDAG- en VRIJD AG AVOND dames-studenten, welke ook in de gelegenheid gesteld werden van haar afscheid te nemen. ONDERSCHEIDINGEN NA DE PROMOTIE. H.M. de Koningin heeft benoemd tot com- mandeur in de Huisorde 'an Oranje prof. dr. A. J. Wensinck, prof. dr. N. van Wijk en prof, dr. J. Huizinga, hoogleeraren aan de Rijks- j universiteit te Leiden. NEDERLANDSCH-BELGISCHE BETREKKIN GEN In het rapport door Poullet, den rapporteur van de commissie van Buitenlandsche Zaken der Belgische Kamer, opgesteld, herinnert deze er aan, dat zoowel in de secties als in de commissie de wensch is uitgesproken, dat de- finitief aile met Nederland hangende kwesties worden afgehandeld. De Belgische openbare meening, aldus Poullet, verwelkomt elk tee- ken van ontspanning en hetzelfde schijnt voor Nederland te gelden. Aan beide zrjden van dei grens zijn aile on- bevooroordeelden, die objectief de huidige moeilrjkheden bestudeeren, van meening, dat deze niet alleen moeten worden opgelost, maar ook kunnen worden geregeld, gezien de voor- deelen voor beide naties als gevolg van de ge- meenschappelijke belangen, die tusschen haar bestaan. Eenige leden der Eerste Kamer hadden blij- kens het Voorloopig Verslag met niet geringe verwondering gezien, dat aan den onlangs af- getreden gouvemeur van Curagao eervol ont- slag was verleend met dankbetuiging. Tegen het verleenen van eervol ontslag wilden zij geen bezwaar maken, maar wel tegen de dankbetuiging, welke naar hun meening ge- heel misplaatst was en deze toevoeging voor het vervolg waardeloos maakt. Bovendien zou uit deze dankbetuiging zijn af te leiden, dat de Regeering geheel accoord gaat met de handelwijze van den gouvemeur, hetgeen toch waarlijk niet aannemelrjk is. Andere leden konden zich hiermede niet vereenigen. Zij wezen op de moeilijke positie waarin gouvemeur Fruytier was geplaatst geweest en betoogden, dat vroegere regeerin- gen de schuld dragen onvoldoende militaire voorzorgsmaatregelen te hebben genomen. Had de afgetreden gouvemeur, die door zijn slechts korte verblijf ter plaatse zelf nog niet genpegzaam op de hoogte was van de Cu- ragaosche toestanden, anders gehandeld bij den overval, dan hrj gemeend heeft te moeten doen, d'-n zouden moord, brand en buitenland sche /erwikkelingen daarvan het gevolg heb ben kunnen zijn, terwijl nu niets van dat alles heeft plaats gehad. Hiertegenover voerden eerstgenoemde leden aan, dat, wat ook waar moge zijn van onvol doende militaire voorzorgsmaatregelen van vroegere regeeringen, gouvemeur Fruytier zelf v66r alles bedacht had moeten zijn op handhaving van het gezag en daarin meer dan te kort is geschoten. Het niet op de hoogte zijn van de Curagaosche toestanden kan niet tot zijn verontschuldiging worden aangevoerd, aangezien het zijn eerste plicht was geweest, zich vooraf daar in te werken. Dat de wijze, waarop hg is opgetredesn buitenlandsche ver- wikkelingen heeft voorkomen, kan hem waar lijk niet ten goede worden gerekend, daar die veeleer daarvan te verwachten waren geweest. HET FINANCIEELE BELEID. TE GROOTE ZUINIGHEID? Eenige leden der Eerste Kamer meenden, blrjkens het Voorloopig Verslag, dat sinds 1923 de opeenvolgende regeeringen ten op- zichte der financien een zeer vreemde politick hebben gevolgd. Zg wezen tot staving daarvan op eenige door den heer Vliegen in de Tweede Kamer genoemde cijfers. Voorzichtigheid in financieel beleid is h. i. ongetwijfeld te prrjzen, het vooruitzidht om al was het maar e6n dag, te moeten doorbrengen in een ge- meente, waar de mannelijke inwoners op een enkele uitzondering na, boven de fachtig waren, hen niet bijster aantrok. Ze waren juist de wanhoop nabij, toen Mr. Jagger ten tooneele verscheen. In contrast met de rest van de Quan tock Royalisten was hij een brillant cau- seur. Tien het hem om de een of andere reden niet, omdat hij niet met de noo- dige energie probeerde hen uit te hooren misluikt was om te weten te komen, wat ze ter plaatse kwamen doen, zette hij zich om hen te vermaken en, wat Quan tock Royal foetrof, op sommige punten wijzer te maken. H5ij gaf hun een over- zicht van den stand van de gewassen, een gepeperde beschrijving van iederen inwoner, die wat in de melk te brokken had en zijn prive opinie over diezelfde personen. Hij vertelde hun vier minder oirbare mo>ppen, die ze al sinds jaar en daq kenden en twee, die ze nooit eerder gefioord hadden. Daarna dronk hij een derde glas bier op hun gezondheid en keerde tot het eerste onderwerp van ge sprek terug. ,,Denk jelui hier lang te blaiven in- formeerde hij. ,,Hoop van niet' gaf Alfred fel ten antwoord. ,,'n Smerin gat voegde Edward er meer oprecht dan 'beleefd aan toe. ,,Binne der hier in de buurt nerges bioskope 1 ,,joa", gaf Mr. Jagger toe. ,,Gunter in YePbury da's een mail of vaif vader- op." Uit de monden der Gebroeders Bvng stegen ontevreden geluiden op. „Q zei Mr. Jaaaer wijs, ,,je mot hier zelvers woone, om te wete, wat hier alle- gaar omgaat. Neem main nou... ik neb altied wat te doen. As -t dit neit is, is 't dat, en as 't dat neit is, is 't dit... 'n oavet, am moars wat te noeme... Hij hield datgene, wat hij had willen zeggen in en bekeek zijn pas verworven vrienden nadenikend aan. Een halve minuut lang bleef hij aarzelen, dan inspecteerde hij de gelagkamer tersluiks en noodigde hen met een hoofdibeweging uit om hem naar een stillen hoek te volgen. Daar dempte hij zijn stem af tot het niets meer dan een sterk naar bier geurend gefluister was. ,,Hoe zou jelui denke over v'nnacht d'r op uut goan Alfred keek Edward aan en Edward keek Alfred aan. Daarna keken ze, ge- dreven door een gedachte, naar Mr. Jag- ger. „D'rop uit gaan?" herhaalde Alfred. „Wat bedoel je daarmee (Mr. Jagger zette zich op zijn gemak tot uitleg geven. H'et bleek nu, dat hij in financieele moeilijkheden verkeerde en dat hij daarom van plan was om dienzelfden nacht de terreinen van Sir John Croyde met een bezoek te vereeren, teneinde zijn voorraad versch vleesch en het tekort in zijn portemonnaie tegelijk aan te vullen. ,,Want wat ik zelvers neit gebruiken kan, verkoop ik, zie-je Gedreven door pure sportiviteit en ten deele door den wensch om zijn nieuwen vrienden prettige herinneringen aan Quantock Royal mee te geven, noodigde hij hen uit, om dien nacht van de partij te zijn. Als ze die uitnoodiginq aanna- men, garandeerde hij hun een behoorlijke maar er is alleszins reden zich in dit opzicht te matigen. De middelen vloeien ruim genoeg, om niet langer het systeem, door Minister Colijn gehuldigd, n.l. dat van niets te doen, voort te zetten. In het bijzonder werd ajangedrongen op her- ziening der salarissen, verhooging der ouder- domsrente en bevordering van het nijverheids- onderwrjs. I Ook werd gevraagd, wat de Regeering denkt te doen om, meer dan tot nu toe het ge- val is geweest, de belangen der groote gezin- nen te bevorderen. Verscheidene leden meen den, dat op dit gebied voor de Regeering nog veel is te doen. 1 Gevraagd werd, of de Minister van Finan cien bereid is te overwegen, of het wensche- lijk zou zijn bij een eventueele nieuw uit te geven staatsleening te begrijpen, het instellen van een nieuw grootboek, zij het dan van een ander rentetype dan het thans bestaande. Verschillende leden maanden tot groote voorzichtigheid met betrekikng tot de Inter nationale besprekingen te Geneve. Eenige leden wenschten, dat de Regeering bij bestelling de Nederlandsche nijverheid zou bevoordeelen, ook al zouden daardoor de kos- ten stijgen. DE BEVAARBAARHEID VAN DE WESTER-SCHELDE. De hoofdingenieur Haenecour, directeur van den dienst der bruggen en wegen (water- staat), te Antwerpen, heeft een brochure, ge- titeld „L'Avenir du Port d'Anvers et de l'Escaut maritime" het licht doen zien, welke blrjkbaar als een soort van weerlegging van de pessimistische beschouwingen omtrent de toekomst van de Wester-Schelde, in het boek van generaal de Selliers de Moranville over het kanaalplan Antwerpen—Zeebrugge, is be- doeld. Hoofdingenieur Haenecour gaat eerst na, in welke voorwaarden schepen met grooten diepgang de Zeeschelde op- en afvaren tijdens de periodes van normale stabiliteit van de rivier. In deze periodes kunnen schepen met 9 meter diepgang, en meer zelfs, de Schelde bevaren, zonder dat bet noodig wordt, speciale baggerwerken voor het behoud van deze diepte uit te voeren. De uiterste grens wordt evenwel bereikt door schepen met een diep gang van 11 M. 50, op voorwaarde, dat zij niet te lang zijn en dus door de vrij bochtige vaar- geulen kunnen worden geloodst. De Schelde heeft echter hare periodiek terugkeerende momenten van perturbatie, tijdens dewelke met de gewone baggerwerken niet kan worden volstaan, wil men zekere geulen, als die van Bath b.v., op een diepte van ten minste 9 meter houden. Een verbetering van het hydraulische regime van de Schelde acht hoofdingenieur Haene cour dan ook dringend noodig. Deze verbe tering is ,naar zijn oordeel, te bereiken door het tot stand brengen van <§§n groote geul. van Fort Frederik tot Valkenisse. Mocht het evenwel, in de toekomst, onmogelijk blijken boven Santvliet een diepte van 9 M. by laag water te behouden, dan zou de schrijver der brochure voorstellen, ten behoeve van de groote pakketbooten en schepen met aanzien- lijken diepgang een reusachtige sluis en een voorhaven te bouwen ter hoogte van Sant vliet en een kanaal te graven ter verbinding van deze sluis met het Antwerpsche havendok nabij de Kruisschans. Daar zou dan eveneens het eventueele Moerdijk-kanaal kunnen uit- monden. Hoofdingenieur Haenecour meent, dat de uitvoering van dit plan, zonder gevaar voor het hydraulische regime van de Schelde, toe- laten zou 3000 hectaren ongeveer hoofdzake- lijk gelegen op Nederlandsch grondgebied, in te dijken. Zijn plan voorziet ook nog een autobaan tusschen de Kruisschans en Sant vliet, verder aan sluitend met het Nederland sche wegennet. DO MI NEE KERSTEN RESERVE- LEGER-PREDIKANT. Dominee G. H. Kersten, lid van de Tweefc Kamer, zal binnenkort worden benoem<l reserve-legerpredikant. Ook Ds. J. D. Barth zal, naar de ..Bamee"' meldt, als legerpredikant vanwege de Gere* Gemeenten optreden. De Geref. Gemeenten hebben besloten tot aanwijzing van beide predikanten voor leger- predikanten. Niettegenstaande die Gemeen ten tegen het huidige instituut emstige be- zwaren hebben, oordeelen zij echter zich ala- nog niet te mogen onttrekken. In October van het vorige jaar maaktes de directeur van gemeentewerken te Rotter dam ir. L. W. H. van Dijk, de chef van de hoofd-afdeeling speciale werken, ir. L. J. van Dunne en de ingenieur aan deze afdeeling J P. van Bruggen een studiereis naar Amerika die ruim een maand duurde. Naar „Het Volk" vemeemt, is thans een rapport der drie ingenieurs bij Burg, en Weth ingediend. Daarin Wordt voorgesteld den tunnel te leg gen aan den Westzeedijk en Charlois. Hij zai ongeveer 25 meter onder den waterspiegel van de Maas komen te liggen. Zoowel aan den rechter- als den linker- oever van de rivier zal een oprit van 750 meter lengte toegang tot den tunnel geven. Dit is de uiterste lengte die men kan maken Het gevolg daarvan is, dat de nieuwe verbinding alleen voor snelvervoer gebruikt kan worden Er komen zes verkeersbanen. Ook voor de tram is ruimte. Voetgangers en wielrijders worden niet toe- gelaten. Overwogen kan echter worden, om voor hen een speciaal vervoermiddel beschik- baar te stellen, waardoor zij in korten tijd van den eenen naar den anderen oever kunnen worden overgebracht. De kosten van den bouw worden geschat op ruim 36 miliioen gut- den en volgens de berekening zai de bouw vijf jaar vergen, zoodat in 1935 of 1936 de tweede verbinding in gebruik kan worden genomen. Overwogen wordt nog, of tunnelgeld gehe- ven, zal worden, of dat de passage geheel vrij zal worden gegeven. De gemeenteraad zal, als het rapport in be- handeling komt, hebben te beslissen of een tunnel de tweede vaste verbinding zal zijn en zoo ja, of dan de plannen, in het rapport nader aangegeven, voor uitvoering in aanmer- king komen. In raadskringen acht men volgens een ander bericht de uitvoering van den tun nel onmogelijk, niet zoozeer uit een techniscfi, dan wel uit een financieel oogpunt! immers worden de kosten op niet minder dan 36 miliioen geschat. Om deze som te kunnen financieren stellen de ontwerpers voor, een tunnelgeld te heffen, hetgeen ongeveer 45 cent voor auto's zou moeten bedragen. Dit nu acht men onmogelijk. Vooreerst zal het gebruik van den tunnel daardoor niet bevorderd wor den, doch in de tweede plaats acht men het niet juist, om voor een verbindingsweg tus schen twee deelen van de stad, geld te laten betalen. Immers hebben bewoners van lin ker- en rechter Maasoever het recht te eischen Na dit altrui'stische v'oorstel pauseerde Mr. Jagger om den inwendigen mensch te verfri'sschen en zijn beide metgezellen gelegenheid tot overleg plegen te geven. Zijn' beide metgezellen waren echte stads- menschen en stadsmenschen die vol goeden biers waren en als zoodanig kwiam het niet bij hen op, om Mr. Jagger te wantrouwen of om zich af te vragen of Mr. Jagger's verlangen om een paar beginnelingen, op een excursie. waarbij beginnelingen in het oog vallend niet op hun plaats waren, mee te nemen, in goed- heid des harten of in een teveel aan bier, of misschien in beweegredenen, die ge heim moesten blijven zijn oorsprong vond. Het eenige dat zij begrepen was, dat ze zich geweldig verveelden en dat hun hier een gelegenheid geboden werd om die verveling te verdrijven. En daarbij was ,,er op uit gaan" in dit geval synoniem met de krachten die de orde moesten handhaven, een poets bakken en bij zulk soort ondernemingen kon iedereen te alien tijde op de hulp en steun van de ge broeders Byng rekenen. Alfred keek dus Edward aan en knikte even. Edward keek Mr. Jagger aan en stak van wal. ,,Best. Wij binne van de partij.' |Mr. Jagger was in de wolken ,,Da's braaf Dadelijk toe ik jelui zag dacht ik... dat benne kerels na me hart. Luister nou goed... Hij boog zich naar hen toe en begon met dezelfde frissche fluisterstem hun zijn plan de campagne en de rol, die zij te spelen hadden, uit te (Ingez. Med.) leggen. En toen hij, na een kwartier alles wat hij te zeggen had, gezegd had en alles, wat hij drinken kon, gedronken had, stond hij op, schudde hen met irit- bundige bewegingen de hand, knipooqde' een dozijn keeren achtereen op een luq»- ■bere manier en wandelde zwaaiend weq Een paar uur later kwamen de gebroe ders Byng met geheimzinnige beweginqeD het ,,Wapen van Croyde" uitsluipen. en begaven ze zich op weg naar de kerk die door mr. Jagger, tamelijk ongepast tot plaats van samenkomst gepromoveerd was. Hun uittocht had plaats door de achterdeur en zoo kwam het, dat ze niets zagen van de twee menschen die op de bank voor in een gespannen houdino zaten af te wachten... Geen tien stappen buiten de domeinert van het ..Wapen van Croyde" echter bleef Alfred staan, greep zijn tweede-ik bij zijn arm en zei scherp „Wasdat?" ,,Waswat?" vroeg Edward verbaasd Alfred wees naar het huisje van de Turtles, dat zich recht tegenover hen be- vond. Op dat oogenblik kwam de maan die zich al dien tijd bescheiden achter een wolk verscholen gehouden had, gedienstia te voorschijn en bescheen de figuur van een man, die juist bezig was door middel van een raam op de eerste verdieping zijn exit uit genoemd huis te maken. ,,Vooruit", zei Edward, terwijl hij den pas erin zette. ,,Das het raam van zijn kamer. All. Der na toe!" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 1