POSTER'C BUITENLA HD. GEMENGDE BERICHTEN. Dam- en Schaakrnbriek. Houd Uw nieren gezond! Jj t RugpijnNieren Piiien %J$ KOELBLOEDlGHEID VAN EEN FILM- OPERATEUR. DAMMEN. SCHAKEN. EEN SCHOOL VOOR ECHTELIJK GELUK. GEMEENTERAAD VAN CLINGE. KEN ANNEXIONISTISCHE BOOTTOOHT OP DE SCHELDE. Het algemeen aecretariaat van de annexio- Clstische en fasciatische ..Jeimesses Nationa- les" van Pierre Nothomb, bereidt een tocht op de Wester-Scbelde voor, die in Juni zal plaats hebben. Het is de bedoeling, aldus meldt de Brusselscbe correspondent van de „N R. Crt." aan een demonstratieven tocht verscheidene booten te laten deelnemen en, in verband met het eeuwfeest der Belgische rervolutie, aan den tocht een speciaal karakter te geven. PRIMO DE RIVERA AFGETREDEN. Voor het zevende jaar van zijn dictatuur om was, is Primo de Rivera, markies van Estella, afgetreden, „om persoonlijke en gezondheids- redenen", naar hij zegt. De .persoonlijke" re- denen hebben, schrijft de JJ. R. Crt., stellig den doorslag gegeven en men moet hieronder verstaan dat hij tot het inzicht gekomen was dat het land en de Koning niet meer van hem gediend waren. Met den Koning was hij in conflict gekomen, omdat deze de besluiten niet wilde teekenen waarbij prins Karel van Bour bon, infant van Spanje en kapitein-generaal van Andalusie, en generaal Coded, militair gouverneur van Cadix, afgezet zouden wor- den. Dit is voor den markies de aanleiding ge- worden om zijn ontslag in te dienen, welk voorbeeld de verdere regeering toen gevolgd heeft. Zijn voorstel om twee militaire macht- hebbcrs tot aftreden te dwingen, was een aan- wijzing dat er onder het leger iets tegen zijn dictatuur broedde. De markies moet dit ook gevoeld hebben toen hij zich dezer dagen met een rondvraag tot de kapiteins—generaal van de militaire districten, den opperbevelhebber in Marokko, de drie kapiteins-generaal van de marine en de chefs van de gendarmerie richtte om van hen te vernemen of hij hun vertrou- wen nog bezat, Bij een ontkennend antwoord verklaarde hij zich bereid onverwijld af te treden. Ook die rondvraag moet, naar ver- luidt, niet geheel bevredigend zijn uitgevallen De man die met een militairen staatsgreep aan het bewind was gekomen, is in elk geval tot het besluit gekomen dat zijn tijd om was en hjj zijn politieke program niet meer kon voltooien. Prof. de Madariaga, hoogleeraar voor Spaansche studies te Oxford, heeft van Pri mo de Rivera de volgende korte kenschets gegeven: ,,De dictator is, ondanks zijn blijk- baren goeden wil en zijn successen op meer dan een terrein van de regeering, de gevan- gene van zijn politieke onervarenheid ge- weest. Door de natie den mond te snoeren, heeft hij zichzelf van tegenstanders bevrijd, maar door dienzelfden zet zichzelf eh den Ko ning de mogelijkheid tot eenig alternief be- nomen." Toch bleef er nog een alternief voor den Koning en dit was dat hij den dictator wegzond, gelijk hij nu gedaan heeft, omdai Zijne Majesteit misschien tenslotte het lot van de monarchie niet voorgoed aan dat van de dictator wilde verbinden. Het is nog te vroeg om de belans van Primo «de Rivera's dictatoriaal bewind over Spanje op te maken, want onder zijn opvolgers zai moeten blijken wat hij er voor duurzaam goeds mee bereikt heeft. De grootste credit- post voor hem is totnogtoe dat hij in Marokko na een militaire ramp waarop een chaos ge volgd was, orde en rust hersteld en daardoor de schatkist van een steeds drukkender ge- worden last aan uitgaven bevrijd heeft. Voor de verbetering van het verkeer ezen, de uitvoering van nuttige openbare werken, de opbeuring van handel en nijverheid heeft hij zich uit alle macht ingespannen. Maar op po- litiek gebied laat hij een desolaten boedel na. Toen de markies in 1923 als rebelleerend kapitein-generaal van Catalonie de macht in handen nam, was het, volgens zijn manifest, om ,,het land te bevrijden van de beroepspoli- tici, de mannen die om allerlei redenen ver- antwoordelijk zijn voor de periode van tegen- spoed en bederf, die in 1898 begon en Spanje tot een tragisch en smadelijk einde dreigt te prengen". Inderdaad was het partij-stelsel, ge lijk het zich in het parjement manifesteerde, jq yerval gekomen. Liberal^a GQD?ervatie- ven hauuen m wanbestuur gewedrjverd en naast hen woelden de militaire organisaties, w juntas, die zich met de pplltiek bemoeiden. A1 die politic! van beroep en 5ngef0Spe& po- liticl zullen nu weer een kans krijgen, als de nieuwe regeering geen wijsheid en kracht kan ioonen. Generaal Berenguer graaf van Xauen, totdusver chef van 's konings militaire huis en commandant van de lijfwacht der hellebaar- diers is, volgens de laatste berichten, met de samenstelling van de nieuwe regeering be- last. Alweer een generaal, maar iemand van wien men verzekert dat hij een gematigd man is en in politieke richting vroeger aanhanger van den liberalen oud-premier graaf Romano- nes. Deze Romanones heeft na de instelling van de dictatuur tot verdediging van de par- lementaire partijen een geschrift uitgegeven „over de politieke verantwoordelijkheid van het oude regime van 1875 tot 1922", dat een apologie voor de parlementariers van zijn partij was. Vv'ij weten niet, hoe generaal Be renguer nu tegenover het denkbeeld van we- derinstelling van een parlementaire regeering staat. De strooming in het land tot herstel van de naar huis gezonden Cortes en van de afgeschafte grondwet is opgetwijfeld zeer sterk en het zou wenschelijk zjjn om aan de ontevredenheid die zich onder de dictatuur opgehoopt heeft, een uitlaat te verschaffen. De Nationale Vergadering die Primo de Ri vera heeft ingesteld, bij wijze van overgangs- maatregel naar normale omstandigheden, is niet meer dan een raadgevend lichaam, waar- _in alle leden door de regeering benoemd wa ren. Zij zal wel verdwijnen en tegelijk zal de Union Patrotica, de nieuwe partij-organisatie waarin de dictator alle mannen van goeden wille die de leus: „vaderland, godsdienst, mo narchie" aanvaardden, wilde vereenigen, den- kelijk ineenstorten. Dan zal de politieke chaos weer aan het licht komen, die onder een schijnschoonen dek- mantel zoo lang verborgen is geweest; de oude partijen met hun belustheid op de macht maar ten deele afgebrokkeld, omdat er aan- wijzingen zijn dat ook de republikeinsche par tij onder de verdrukking van de dictatuur aan kracht gewonnen heeft. Verder hebben de militaire juntas nog altijd hun eigen wil. Er moge onder het Spaansche volk een meerder- heid tegen de dictatuur zijn, zoodra het om constructieve politieke programma's te doen is, houdt de eensgezindheid onder hen op en daarom schijnt alleen een sterk man (die daarom niet weer dictatoriaal behoeft te re- geeren) op dit oogenblik in staat, om de ver- warring baas te blijven. In de straten van Madrid is het dadelrjk na den val van den markies reeds tot opgewonden botsingen ge komen, waarbij men geroepen heeft: ,,Wij willen geen generaals meer!" en de politie heeft van de wapens gebruik moeten maken om aan rustverstoring een einde te maken. In het groote politieke krakeel staat de beweging onder de studenten, die verbitterd zijn over onderdrukkingsmaatregelen tegen de intellec- tueele leiders eenigszins op zichzelf, maar zij is ook een factor waarmee een nieuwe regee ring rekening zal moeten houden. In deze omstandigheden kan men van aller lei cosas de Espana getuige zijn en het poli tieke vooruitzicht is nog volkomen onzeker. Men staat immers voor het vacuum dat een dictator na zgn verdwijning van het tooneel steeds achterlaat. ONTPLOFFING IN EEN BELASTING- KANTOOR. In het belastinggebouw te Raalte heeft een ontploffing plaats gehad. De ontploffing vond plaats in den schoorsteen, waar zich gassen hadden verzameld. De schoorsteen werd ge heel vemield en de stukken steen en brok- ken kalk vlogen in de rondte De werkzaam- heden van het persorieel waren echter nog niet begonnen, terwijl een klerk, die reeds in het gebouw aanwezig was, er met den schrik af kwam. Een begin van brand werd door dadelijk ingrijpen vain de brandweer gebluscht. KIND IN STERK ONDERVOEDEN TOESTAND NAAR EEN ZIEKENHUIS GEBRACHT. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Gemeenteraad van Velsen vroeg de heer Roelse, waarom de schoolvoeding nog niet in werking was gesteld. De wethouder van Onderwijs antwoordde, dat B. en W. dit vanwege het milde weer niet noodig achtten, temeer daar aan enkele aan- vragen steeds werd voldaan. Spreker zeide echter, dat zich den vorigen dag een tragisch geval had voorgedaan. Op een openbare school was een kind ontdekt, dat zoodanig aan ondervoeding leed, dat het naar een zie- kenhuis moest worden overgebracht en het zeer de vraag is, of de kleine in het leven zal blijven. De wethouder zeide, dat de schuldigen wa ren zij, onder wier dagelijksch toezicht het kind was. Als de onderwijzer uit die klas schoolvoeding had gevraagd, had hij die met milde hand gekregen. Het geval was trouwens niet eens door den onderwijzer ontdekt, maar door de bestuurders van de vereeniging ,,Wel- dadigheid naar Vermogen" en den gemeente- lijken geneeskundige. De heer Roelse zeide, dat h(j over deze zaak schriftelijke vragen tot B. en W. zou richten. PLOT SEEING KRANKZINNIG GEWORDEN In het dorp Vassach nabij Villich (Oosten- rgk) werd een 38-jarige man plotseling krankzinnig. Met een geweer schoot hij op voorbijgangers en wondde 1 man en 1 vrouw zwaar. De politie kon den man niet overrom- pelen en haalde er militairen bij, die de wo- ning binnendrongen. De krankzinnige sprong met zijn geweer in de hand op straat. Zwaar gewond is hij naar een ziekenhuis overge bracht. DOOR INBREKERS DOODGESCHOTEN. Bij Randerath, in de buurt van Aken, is een 60-jarige landbouwer, toen hij inbrekers op zijn erf verraste door dezen doodgeschoten. De daders konden ontvluchten. IN KOELE BLOEDE VERMOORD. Bij Griesbach in Beieren verbood een jacht- opziener een rondtrekkend arbeider, om in bosch vuur aan te leggen. De arbeider sloeg den opziener met zijn stok dood. Vervolgens ging de moordenaar naar de politie en ver- telde lachend hetgeen was voorgevallen. EEN BOTSING IN DE LUCHT. Nabij het eiland Falster zijn, waarschijn- l(jk tengevolge van een verkeerde manoeuvre, twee Deensche militaire vliegtuigen op onge- veer 200 meter hoogte tegen elkaar opgebotst. Een der vliegers trachtte zich met behulp van de parachute in veiligheid te brengen. Het valscherm ontvouwde zich evenwel niet. Later werd de bestuurder in stervenden toe- stand op den beganen grond aangetroffenhij gaf spoedig den geest. De andere vlieger lag dood onder de puinhoopen van zijn machine. DOOR HET IJS GEZAKT. Bjj het ioopen op het ij-s van den dorpsvijver, in de buurt van het plaatsje Wobrous, zakte de dorpsonderwijzer met zijn leerlingen door het ijs De onderwijzer en twee leerlingen van acht tot tien jaar, zijn verdronken, de overige leerlingen konden zich in veiligheid brengen. De onderwijzer was 48 jaar en is vader van twee kinderen. paartjes moet inleiden tot het huiselijk leven. In deze zeer modeme swool wordt gratis onderwezen en leert men niet alleen hoe het geld met wijs beleid uit te geven, maar even- eens, hoe men een interieur met smaak en comfort meubileeren en inrichten moet, zon- der in al te groote kosten te vervallen. En daarbij blijft het niet Men leert er ook de duizend en een materieele kleinigheden, die den grondslag vormen voor een gelukkig hui selijk leven. Met nuchter verstand beweert de presidente van den Bond en oprichtster van de school, mevrouw Reeder, dat vele jeugdige echtparen niet het gezochte huiselijke geluk vinden, al leen omdat zij niet vantevoren een goede be- grooting van de uitgaven gemaakt hadden, waardoor zij op een bepaald oogenblik te veel hadden uitgegeven met het gevolg, dat de be- sparingen, die daardoor noodzakelijk werden, hun te zwaar vielen. Speciale lessen worden gegeven, waarin tot in de kleinste bijzonderheden en op de meest practische wijze de economische huishoude- lijke kwesties worden behandeld. Huisvrouwen leeren er het overvloedige van het noodzakelijke te onderscheiden. Zij leeren er, hoe men moet inkoopen, terwijl men reke ning houdt met de werkelijke waarde en de nuttigheid der voorwerpen, die men koopt. Voor verloofden zijn er bijzondere klassen, waarin de moeilijke kunst wordt onderwezen, hoe men den grondslag moet leggen voor een gezinsleven, waarin de welstand, die er heerscht, er voor zorgt, dat de genegenheid, die jonggehuwden voor elkaar voelen, blijft bestaan, daar welstand er een onmisbaar deel van vormt. MOEILIJKE ARRESTATIE VAN EEN KRANKZINNIGEN GRIJSAARD. De Berlijnsche politie werd vorige week ge- alarmeerd in het Oosten der stad, waar een 72-jarige man, die reeds vier maal in een krankzinnigengesticht is opgesloten, zich in zijn woning had verschanst, den inboedel kort en klein sloeg en zijn dochter dreigde te wurgen. Voor de politie ter plaatse verscheer waren een paar vastberaden buren reeds in de woning binnengedrongen. Ze poogden den grijsaard tot bedaren te brengen, zonder re- sultaat, aangezien de man een geweer had en een paar schoten op de indringers afvuurde, gelukkig zonder hen te treffen. De politie, die kort daarop arriveerde, zag in dat ze om den man te overmannen, van de wapens gebruik zou moeten maken. Om dit te vermijden, werd besloten de brandweer te ontbieden. Deze zette in weinige minuten trjds de woning onder wa ter. Daarna drongen de agenten weder bin- nen en poogden den man die geweldig te keer ging, te boeien. De krankzinnige slaagde er echter nog in het geweer te pakken te krijgen en vuurde twee schoten af, waardoor een agent licht aan de kin werd gewond. Ten slotte slaagde men er in den grijsaard te over mannen en naar een ziekenhuis te brengen. HIJ BLIJFT WIE HIJ IS. Voor een paar weken kreeg de molenaar Iotv&n Steinskom in het dorpje Seregelyes in Hongarije, bericht, dat een tante van hem in Amerika overleden was en aan haar vijf nich- ten en neven 40 millioen dollar had nagelaten. Een correspondent van de Magyar Hirlap be- zocht een van de erfgenamen, een 50 it 60jarig man, die in Boedapest een klein winkeltje van kruidenierswaren en groenten heeft. De correspondent trof hem daar, toen hij juist bezig was, een half pond suiker af te wegen. Wat of hij van plan was met het geld te doen, vroeg de redacteur. Ja, wat doet een koop- man met het geld. Ik steek het in de zaak, luidde het antwoord. Hij was niet van plan zijn leven in eenig opzicht te veranderen. Hij bleef, die hij was. STRAFBAAR BIJGELOOF. Te Vasles, een dorp b\j Parijs, is een land bouwer met zjjn vrouw en vier volwassen kinderen gearresteerd, omdat zij bygeloovig waren. De menschen waren zoodanig door bijgeloof bevangen, dat ze het heele dorp had den aangestoken en het bijgeloof een manie dreigde te worden. De overheid wist ten einde raad geen ander middel, dan de eerste ver- spreiders van deze ziekte achter slot en gren- del te zetten. IN 51 MINUTEN VAN PARIJS NAAR BRUSSEL. De Fransche vlieger Doret heeft den af- stand ParijsBrussel in 51 minuten afgelegd en heeft aldus het snelheidsrecord verbeterd, dat tot op heden op naam van den Fransch- man Detroiat stond, die denzelfden afstand in 55 minuten had afgelegd. Doret bereikte een snelheid van 323 K.M per uur. aan de orde de stemming of de Raad zich al dan niet vereenigt met het jongste raadsbe- sluit van Ter Neuzen. Met algemeene stem- men wordt besloten zich niet te vereenigen met dat besluit en dus te trachten uit te tre den uit de Maatschappij of te komen tot ont- binding daarvan. Hiema volgt eene korte bespreking om- trent het verzoek van den correspondent der openbare arbeidsbemiddeling om zijn beloo- ning te bepalen op 150 per jaar. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten de belooning van den correspondent voor twee jaren vast te stellen op f 150 per jaar. Hierna sluiting. CLVIII. De hier volgende partij bevat leerzame en spannende momenten en is door de pikante dreigingen bij uitstek geschikt, om beginnen- de dammers in het labyrinth der mogelijk- heden wegwijs te maken. Wit: J. J. K. Zwart: J. v. d. H. 1. 3430, 2024. De zet van Herman de Jongh, die tegenover Wit's flankspel de klas- sieke partij plaatst. Veel sterker is 2025 het theoretische antwoord. 2. 3228, 1721. 3. 30—25, 21—26. 4. 40—34, 11—17. 5. 34— 30. 6—11. 6. 44- 40, 1—6. 7. 50—44, 17—22. Natuurlijk, anders zou Wit beduidend over- wicht verkrijgen. 8. 28X17, 11X22. 9. 31 27, 22X31. 10. 36X27, 7—11. 11. 37—32, 11— 17. 12. 3328, 1722. Juist. Betwist op zijn beurt het bezit van het centrum. 13. 28X17 12X21. 14. 3933, 1520. Deze voortzetting past de zwartspeler meermalen toe. De be doeling ervan is, na 1015 en 1823 door 2429 een schijf op het „kerkhof" te plant- sen. Wij achten dezen spelopbouw bepaald zwak, hetgeen aan de hand van diverse par tijen zou aan te toonen zijn en waar we spoe dig een nadere beschouwing aan denken te wijden. Sterker is o.i. 1823 en daarna 14 20, enz. 15. 44—39, 10—15. 16. 33—28, 18— 23. 17. 41—37, 13—18. 18. 39—33. Er dreigde 18—22 en 24X44. Wellicht was 38—33, ge volgd door 4238 en 4742 beter, om met schijf 39 de kerkhofschijf op 29 straks te kunnen achterloopen. 18.913, 19. 46 41 Veel beter was 4339, waama 2429 niet mogelijk zou zijn. 19. 2429. 20. 33X24, 20X29. 21. 49—44? 4—9! Zeer sterk gespeeld Op 4439 wint Zwart door 29—33, 23X34, 18—23 en 13X44. 22. 41—36, 1822. Wil vereenvoudiging, wat Zwart o.i. niet noodig had. Zijn stand is verre superieur en met 61117 naar 22 kan hij kalm af- wachten. Op 3731 van Wit volgt eerst nog 2126 en Wit moet bjj goed spel van Zwart verliezen. 23. 28X17, 21X12. 24. 44—39, 12—18. 25. 39—33, 8—12. 26. 33X24, 14—20. 27. 25X14, 9X29. 28. 30—25, 15—20! Ge- dwongen, maar tevens heel sterk. Wit dreigde n.l. door 4339 en 3933 schijfwinst te for- ceeren. Na den tekstzet bekomt Zwart een hechte stelling, die geen enkele zwakke plek meer vertoont. 29. 25 X14, 19 X10. 30. 43 39, 28! Op 1319 zou Wit een schijf win- nen door 3731 en 38—33. 31. 3934, 10 14. Weer was 1319 niet mogelijk wegens 3731, 2721, 3832 en 42X2. Zwart zag het gevaar echter. 32. 3530, 510. 33. 3025! Een buitengewoon fraaie, maar ge- vaarlijke stand staat nu op het bord met ver borgen dreigingen. (Zie diagram). Zwart is in dit moeilijke spelgedeelte zeer verdienste- lijk alle gevaar uit den weg gegaan. Stand na den 33en zet van Wit: ZWART 12 3 4 Bij nierzwakte blijven urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden in het bloed achter, waardoor uw geheele gestel bedreigd wordt. Daarom is het zoo verkeerd de eerste waarschuwende verschijnselen te verwaarloozen als rugpijn, urinestoornissen, stijve en ge- zwollen gewrichten, blaaszwakte, be- zinksel in de urine, hoofdpijn, duizelig- heid enz. De nieren moeten hulp ontvangen en versterkt worden, terwijl het tijd is. Beproef Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het sedert jaren bekende middel. Vraag ernaar in uw omgeving en hoor hoe zij worden aangeprezen. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 50 (Ingez. Med.) Oplossing van probleem No. 6, auteur Erich Brunner. De diagramstand was: Wit: Kal, Dc8, Ta4, Te4, dl, pi a3, c2, d6, e7, g4. Zwart: Kb5, Dh8, Le8, pi a2, b6, c3, c5. Mat in twee zetten door Ta4—a8, enz. Probleem No. 7, van Dr. J. J. O. Keefe, Sydney. (Uit „Brit. Chess mag.") a b c d e f g h Wit geeft mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kc5, Dc3, Ld5, Pf4. Zwart: Kdl, Pgl, pi a3, a4, b3, f3, h4. Aan dezen drie-zet zullen de probleemlief- hebbers de handen vol hebben. Volgende week geven we de oplossing. Uit Buenos Aires wordt nader gemeld, dat een groote paniek aan boord van de Monte- Cervantes waar schijnlijk voor een goed deel voorkomen is door de koelbloedigheid van een jong Spaansch filmoperateur, die toen het schip op de rotsen stootte en alle passagiers naar de dekken vlogen, op kalme wijze, begon deze scbne op te nemen, zoodat verscheidene passagiers onder den indruk van een afge- sproken filmopname op slag kalmeerden en op ordelijke w\jze in de booten plaats namen. De passagiers zijn zeer onder den indruk van den dood van kapitein Dreyer. EEN OMINEUS JAAR. De jaren met het tiental 30, zoo schrijft het ,,Oeuvre," schijnen schokkende feiten en groote veranderingen te moeten brengen. In 1830 scheurde Belgie zich van Nederland af en wierp een omwenteling den Franschen koning Karel X van zijn troon; tegelijkertijd waren er omwentelingen in Brunswijk, Saksen en een groot oproer te Warschau; in hetzelfde jaar kreeg Griekenland zijn onafhankelijkheid. In 1730 werd de Russische keizer Peter II af gezet; in 1630 woedde een pest in Frankrijk, die een groot deel der inwoners ten grave sleepte en in 1430 is Jeanne d'Arc gevangen genomen Erger nog: volgens een bepaalde berekening is de Zondvloed in 3130 v66r Chris- tus geweest. Wat nu voor 1930? Het „Oeuvre" heeft kennelijk niet eens ge- merkt, dat de som van de cijfers 1930 ook nog 13 bedraagt MENSCH ERGER JE NIET! Professor Carson van de Rochester-univer- siteit heeft berekend, dat er 21.700 dingen zijn, waaraan een mensch zich ergeren kan. Hij heeft voor zijn onderzoek 20 jaar noodig gehad en zijn objecten waren 750 menschen. Gebleken is, dat vrouwen veel grooter neiging hebben om zich te ergeren dan mannen De voor geergerd worden gunstigste jaren zijn voor den man de jaren tusschen de 40 en 60, voor de vrouwen, zoodra zij de drie kruisjes achter den rug hebben. De Bond van Vrouiwenvereenigingen en -clubs in den staat New-York heeft een uit- noodiging gericht tot alle jonggehuwden en tot alle verloofden, om een door dien Bond gedreven school te bezoeken, welke de jonge WAAR LIEFDE TOE KAN LEIDEN. In de Paulsinger Strasse te Berlin kreeg in de woning van een arbeider de verloofde van haar dochter ruzie met 'n mede-minnaar. Deze ruzie ontaarde in een messenstekerg, waarin de mede-minnaar het verloofde paar leelijk toetakelde. Beiden moesten in het zie kenhuis worden opgenomen. De dader is ont- vlucht. De Gemeenteraad vergaderde Woensdag jl. ter bespreking van zijn standpunt inzake het waterleidingvraagstuk, zulks naar aanleiding van het raadsbesluit van 28 November j.l. van Ter Neuzen tot iutrekking van diens besluit om tot ontbinding der Z.-Vl. Drinkwaterlei- ding Maatschappjj te komen en dus» de ver- plichtingen na te komen die uit de deelneming in die maatschappij voortvloeien; met het be sluit van dien raad om te komen tot ontbin ding heeft de gemeenteraad destijds adhaesie betuigd. De Voorzitter toont aan, dat met het enkele besluit van den gemeenteraad om zich ook uit te spreken omtrent het jongste raadsbesluit van Ter Nuzen alle verplichtin- gen en gevolgen zijn geregeld. Het raadsbe sluit is tevens de richtsnoer der vertegenwoor- digers dezer gemeente ter aandeelhoudersver- gadering op 3 Februari a.s. Alvorens tot stem ming wordt overgegaan acht de Voorzitter het noodig den Raad nogmaals in de gelegen- heid te stellen alle bezwaren onder het oog te zien en de zeer ernstige gevolgen, ook fi- nancieele, van het te nemen besluit en heeft het daarom raadzaam geacht eene hoogere autoriteit uit te noodigen om den Raad voor te lichten en te stellen vragen alsnog te be- antwoorden. Deze autoriteit is het lid van Ged. Staten, tevens voorzitter van den Raad van Commissarissen der Waterleiding Maat schappij, de heer Mr. P. Dieleman, die het plan geheel beheerscht en als jurist tevens alle ge volgen van ontbinding der Maatschappij en verbreking van het contract der gemeente met de Maatschappij kan beoordeelen. De heer Lagay vraagt waarom ook de heer Janssens van Graauw niet gevraagd is. De Voorzitter zegt dat de Raad met dien persoon niets te maken heeft en dat spreker desgewenscht de bezwaren van den heer Janssens kan te berde brengen. Hiema volgt eene langdurige be spreking in besloten vergadering met Mr. Dieleman. Na heropening stelt de Voorzitter WIT 47 48 49 50 Ieder 12 schijven. Wit dreigt in den diagramstand met de niet gemakkelijk te berekenen schijfwinst door 2520, 3430, 27—22, 32X21, 38—33 en 40X7 (Zwart 8—12); 7X9 (3X14) en 42X 33. Voorts zou op 913 weer volgen 3731, 2721, 3832 en 42X2. Zwart voorkwam echter alles en speelde 33. 1015. 34. 40—35, 29X40, 35. 35X44, 12—17. 36. 27— 21, 16X27. 37. 32X12, 8X17. 38. 37—31, 26X37. 39. 42X31, 6—11. 40. 4742, 11—16. 41. 3127, 1419. 42. 4843, 1520. 43. 25X14, 19X10. Het slotspel is niet een- voudig. 44. 42—37, 10—14. 45. 44—39, 14— 19. 46. 37—31, 19—24. 47. 39—33, 17—21. 48. 4540, 21X32. 49. 38X27, 2430. Het blijkt nu, dat Zwart nadeel heeft. Op 2329 bijv. volgt 4338 en Wit wint. 50. 4339, 38. 51. 4034? Analyse wijst uit, dat 40 35 kansrijker is, bijv. 4035 (2329); 33X 24 (30X19), 35—30 (19—23), 30—24 (8— 12; 2420 (1217); 2014 en Wit wint. In de partij volgde 51. 3035. 52. 3126, 13—19. 53. 26—21, 19—24. 54. 21—17, 24— 30. 55. 34X25, 35—40. 56. 27—21, 16X27. 57. 1711 en de partrj werd remise. „Zeeuwsch-Vlaanderen". De groep „Zeeuwsch-Vlaanderen", welke zich per 1 Januari 1930 bij den Nederl. Dam- bond heeft aangesloten, telt thans 25 leden. Het Januari-nummer van „Het Damspel" is de vorige week aan hen toegezonden. Dit trjdschrift verschijnt omstreeks den 20en van elke maand. Wie het onverhoopt niet mocht ontvangen, gelieve het ons even te berichten, opdat het verzuim hersteld kan worden. In Maart en zoo noodig in April vindt de jaarlijksche wedstrijd om het persoonlijk kam- pioenschap van Zeeuwsch-Vlaanderen plaats. Tot deelname zijn gerechtigd alle leden van bovengenoemde groep De deelnemers kunnen zich v66r 15 Februari aanmelden bij den heer J. Luteijn te Groede of bij schrijver dezes. Zoo noodig worden eerst voorwedstrijden ge houden. In den eindstrijd worden 10 spelers geplaatst, nl. 5 uit Westelijk en 5 uit Oost. Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze kampioenswed- strijd geldt tevens als voorwedstrijd voor het toraooi om den meestertitel van den Nederl. Dambond. Zeer vermoedelijk begint de eind strijd den 16en Maart te Schoondijke of te Groede. Op 30 Maart of 13 April wordt de wedstrijd te Ter Neuzen beeindigd. Nadere inlichtingen verstrekken we gaame, terwijl voor meerdere bijzonderheden naar volgende rubrieken verwezen kan worden. Competitie Ter Neuzen. De wintercompetltie van de schaakclub Ter Neuzen schiet nu hard op en reeds in de eerstvolgende weken zullen enkele ,,hard- loopers" uitgespeeld zijn. Wie ten slotte als No 1 zal eindigen, is nog een open vraag. De heeren Mr. Tichelman en Den Decker gaan week na week voort, hun tegenstanders nui- len te bezorgen, en bewijzen daarmee, dat ze in deze competitie een aparte klasse vormen. Sedert onze laatste publicatie vielen de vol gende uitslagen te noteeren: Verpoorten wint van Spinhof en Kaan; Da Kam wint van Van de Ree; Mr. Tichelman wint van Lankamp; Van den Ouden wint van Galle; Tholens verliest van Den Decker (2 X). TichelmanVan den Ouden 10; De Kam Kaan 10; LankampGalle 10; Elzinga Donze 10; TichelmanGalle 10; Lan kampVan de Ree 10. De competitiestand is thans: Mr. Tichelman 22% punt uit 25 partijen; Den Decker 20 y2 uit 22; De Kam 15 uit 23; Verpoorten 12y2 uit 19; Lankamp 12 uit 18; Van den Ouden 11 uit 17; Galle 10% uit 19; Donze 10 uit 22; Kaan 8 uit 14; Elzinga, Tholens en Van de Ree ieder 7%, resp. uit 14, 19 en 20; Spinhof 7 uit 12; Stapper 4 uit 7. De volgende partiistand is uit deze com petitie. Wit: Mr. Tichelman. Zwart: Kaan. Siciliaansch. 1. e2e4, c7c5. 2. Pgl—f3, Pb8—c6. 3. d2d4, cXd4. 4. PXd4, Pg8—f6. 5. Pbl— c3 d7d6. 6. Lflb5, Lc8—d7. 7. 00, e7 e6. 8. Lcle3, Lf8—e7. 9. f2—f3, 0—0. 10. PX c6, LX c6. 11. a2a4, Dd8c7. 12. Tfl el, Tf8d8. 13. Lb5d3, d6—d5! 14. eXd5, PXd5. 15. PX d5, LXd5. 16. Le3—f2, Le7 d6. 17. g2g3, Ld6e5. 18. c2c3, Ld5c4! 19. Lf2d4, LXd4t» 20. cXd4, LXd3. (Niet TXd4 wegens 21. LXh7t, gevolgd door 22. DXd4). 21. DXd3, Dc7—b6! De witte pion op d4 gaat verloren. 22. Teldl, e6e5! 23. Dd3—e2, TXd4. 24. TXd4, DXd4f. 25. Kgl— g-2 f7f6. 26. De2c2, Dd4d5. 27. b2b4, Dd5—d4. 28. Tal—bl, Ta8—d8. 29. Kg2—h3, Dd4d7f- 30. g3—g4, Td8—c8? (De aange- wezen zet was hier Dd7d3! Bijv. 30. Dd7—d3. 31. Dc2—a2f, Kg8—h8, met over- wegenden stand. Of: 30. Dd3, 31. Da2f, Dd5. 32. DXd5, TXd5). In de partij volgde: 31. Dc2b3t, Kg8h8. 32. Tbl dl, Dd7—c6. 33. b4—b5, Dc6—c3? Een blun der! Met een pion v66r wil Zwart afrull af- dwingen, maar hij overziet het onnoozele matzetje. 34. Db3Xc3, Zwart gaf op. Op 34. txc3 volgt eenvoudig 35. Tdld8 mat. SluisAardenburg 7—5. Den 23en Januari j.l. vond een ontmoeting plaats tusschen den Sluisschen Schaakkring en de schaakclub Aardenburg, die beide met zes spelers uitkwamen. Aan alle borden wer den twee partijen gespeeld. Sluis won met 7—5. De heer W. Hoegen aan het le bord van Sluis won zijn beide par tijen tegen den Aardenburgschen bordaan- voerder J. de Bruijne.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6