agMBiraPE besiceteh. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. EEN INTERN ATION A AL ZAKKENROLLER GESNAPT. DE IN BESLAG GENOMEN WAPENS. verschillende nummers op uitnemende wijze geaccompagneerd door mej. oarolien Lank hout, aan den vleugel, die ook in haar solo- nummers blijk gaf van groote vaardigneid en beheersching van haar instrument. Na elk nummer gaf een algerneen applaus uiting aan de ingenomenheid over hetgeen ge- presteerd werd. Mej. Lankhout ontving een bloemenhulde. Aan het slot van den avond werd door den voorzitter der afdeeling, den heer Priems, aan de artisten van den avond een woord van hulde gebracht voor de wijze w&arop ze zich van hun taak hadden gekweten. Waar dese avond van instrumentale muziek voor het 'oe- stuur van't Nut als een proef was te beschou- wen, vermeende hij dat mej. Lankhout en de heer Bleekrode door de uitvoering van het pro- gramma aan het bestuur een argument had den geschonken, om op dezen weg voort te gaan. ZAAMSLAG. Gevonden een motorfiets-binnenband en een omslagdoek. Nadere inlichtingen te verkrij- gen by den gemeente-veldwachter J. van Westenbrugge. SLUISKIL. Aangehouden. Ken zekere W. R., afkomstig uit Aken, met wien de justitie nog wat had af te rekenen en die deswege in het Algerneen Politieblad ge- signaleerd stond, werd Zaterdagmiiddag alhier door den wachtmeester Kramer en den agent van politie Verpoorte aangehouden. Aange- zien hij de hem opgelegde geldboete niet wilde of kon betalen, is hij naar Ter Neuzen over- gebracht en vandaar op transport gesteld naar Middelburg, ten einde de subsidiaire hechtenis te ondergaan. Vechtparty. Even na de sluiting der cafe's ontstond Zaterdagavond ongeveer op de grens van de gemeente Ter Neuzen en Axel een vechtparty als slottooneel van een twist, die reeds in het caf6 by Tacq begonnen was. De querellanten bestonden uit een groepje Brabanders, eeniige Duitschers en een paar schippersknechts. E6n dezer laatsten schoot op een gegeven oogenblik zijn jas uit, om een Duitscher te lijf te gaan. De vechtparty als zoodanig was door tusschenkomst van enkele aanwezigen spoedig afgeloopen, maar voor den vechtlus- tigen schippersknecht had de ruziemakery een onaangenaam gevolg. Toen deze n.l. zijn jas weer wilde aantrekken, bleek deze verdwenen en met de jaseen geldsbedrag van mim 20. De zaak is in handen van de politie ge geven, die een onderzoek instelt. Een brandje. Zondagavond rond 6 uur werd geconsta- teerd, dat brand was uitgebroken achter in den Pierssenspolder. Eerst waren sommigen van meening, dat er een boerenschuur in den Bontepolder in brand stond, maar nader on derzoek wees uit, dat het gelukkig zoo'n vaart niet liep. Het bleek n.l., dat een met stroo en diverse materialen gevuld schuurtje, toebe- hoorend aan den heer Vermandel te Stroo- dorpe, in brand was geraakt. Eenige marechaussee's alsook de agent van politie Verpoorte waren spoedig ter plaatse, evenals talrijke omwonenden, waama met vereenigde krachten het vuur bestreden kon worden, door er grond over heen te gooien. De smeulende overblijfselen werden met aarde overdekt, daar er nog gevaar kon bestaan voor een naburig schuurtje. Het gebouwtje, dat tot den grond toe af- brandde, was naar we vememen wel verze- kerd, maar door het verlies van materialen lijdt den eigenaar toch nog noemenswaardige schade, terwijl daar uiteraard ook de bedrijfs- schade bijkomt. De brandweer was ook spoedig gewaar- schuiwd, maar is niet meer uitgerukt, omdat het brandje vlug bestreden en gevaar zoo- doende geweken was. Wel heeft het brand- weerbestuur nog een tweetal menschen aan het werk gezet, tot er geen sporen van vuur meer over waren, dit om het nabijgelegen schuurtje in elk geval te behouden. De politie heeft denzelfden avond en den anderen dag een onderzoek ingesteld naar de oorzqak, waarbij kwam vast te staan, dat een tweetal jongens van 9 a 10 jaar aan het vuur- tje stoken geweest waren met het noodlottige gevolg, dat het gansche hooischuurtje in vlam- men opging. Vermoedelijk zal dit muisje dus nog wel een staartje hebben. Vergadering. De Sluiskiische vereeniging ,,Helpt Elkaar", ter verzekering, enz. van varkens hield op Zaterdag 25 Januari haar jaarlijksche alge- meene vergadering in het lokaal van den heer P. Meert alhier. Ongeveer 40 leden waren aanwezig. Na opening en de voorlezing der notulen bracht de penningmeester verslag uit over het afgeloopen jaar. Blijkens dit verslag bedroegen de inkomsten in totaal f 580,41, tegen een totaal aan uitgaven, groot 481,85. De boekhouding sloot alzoo met een batig saldo ten bedrage van f 98,56. Met inbegrip van de spaargelden kan de vereeniging thans over 700 beschikken, voorwaar een gunstige toestand. Aan de beurt van aftreding waren de heeren J. C. Oostdijk en A. van Aerde, die beiden met groote meer- derheid van stemmen werden herkozen. Evenals het vorig jaar bleef de uitkeerings- som gehandhaafd op f 0,60 en 0,50 per KG, en de contributie op 0,30 per maand. Ook de voorschriften betreffende het spuiten bleven dezelfde. De post bodeloon werd geschrapt. Met klem drong het bestuur er op aan, nu deze post vervalt, de contributie in vier termijnen by den secretaris-penningmeester te voldoen en wel einde Maart, Juni, September en De cember. Aan deze regeling zal stipt de hand worden gehouden, zoodat bij niet geregeld voldoen der contributie de desbetreffende leden geschrapt zullen kunnen worden. Ten slotte kan er de aandaoht op worden geves- tigd, dat nieuwe leden ten alien tijde kunnen toetreden na storting van f 1,50 als entree- gel d. SAS VAN GENT. Gemeenteraadsvergadering. Donderdag a.s. des avonds ten 7 uur is de gemeenteraad bijeengeroepen ter behandeling behalve van de telken jare in dezen tijd voor- komende voorstellen tot verleening van voor- schotten aan de byzondere scholen, o.a. le. van een voorstel tot het aangaan eener geldleening groot f 10.000 ter uitvoering van de nieuwe grensregelimg 2e. voorstel tot het aangaan eener geld leening groot f 6000 voor parkaanleg. Van een groep inwoners der Wyk ,,De Stuiver" is een verzoekschrift ingekomen tot het bekomen van electrisch licht. Door de Wed. A. Vergauwen is een verzoekschrift in- gediend, waarin zij zich bezwaard gevoelt over den aanleg van stoepen voor haar wo ning, gelegen in de Poelstraat. Aanvragen om erfpachtsterreinen zijn in gekomen van A. C. M. Kieboom en P. J. Leroux, terwijl in verband met vorengenoem- de aanvragen door B. en W. een voorstel wordt gedaan tot het intrekken van de land- pachten, der terreinen, waarop bovengemelde aanvragers van plan zijn een woning te bou- wen. KOEWACHT. A.s. Zaterdag 1 Februari, zal onze Z. E. heer Pastoor, den dag herdenken, dat hij voor 12% jaar zijn intrede deed in onze parochie. Het zal den beminden Herder op zijn koperen pastoorsfeest zeker niet aan belangstelling ontbreken, hetgeen de geloovigen het best zul len bewijzen door op dien dag de H. Mis voor him Pastoor bij te wonen. -Zondag j.l. gaf de R.K. Tooneelvereeni- ging „Tot Nut en Genoegen", alhier, haar jaarlijksche uitvoering op de bovenzaal der Eerw. Zusters. De opkomst was schitterend, vele menschen moesten teleurgesteld worden, doordat ze geen plaats meer konden bemach- tdgen. Opgevoerd werd het sociale tooneel- spel in 4 bedryven „De Eikeboom" van Gerard Nielen. Dit prachtige stuk handed end over een rechtvaardige staking onder landarbeiders, werd op juiste wyze vertolkt. Onze hulde aan deze vereeniging die moeite noch opoffering heeft gespaard om dit stuk met zoo'n moode tendenz op te voeren. Na de pauze werden we vergast op een paar kluchten, die zeer in de smaak vielen. Alles samengenomeh kan de tooneelclub met suc- ces op haar uitvoering terugzien. OOSTBURG. Door de marechaussee is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld zekere H., 23 j., zonder beroep, wonende te Aarden- burg, als verdacht van bedreiging met mis- drqf tegen het leven gericht, alhier gepleegd op 24 Januari j.l. SELZAETE. Aftruggelarq. Op het eind der vorige week kwam hier een geval van aftruggelarij voor. De toevloed van vreemdelingen van allerlei emplooi en land- aard groeit hier dagelijks. Zoo was er ook' een heerschap in een hotel gearriveerd, goed Nederlandsch en Fransch sprekende, die zich uitgaf voor den vertegenwoordiger der staal- trustmaatschappy ,,Arbeid", die voornemens was hier een groote fabriek te monteeren. Het hotel waar hy zijn intrek nam, was dat van den heer Delhaize aan de Vaartbrug. Hy bestelde daar de uitgezochtste spyzen, liet een radio-toestel plaatsen en noodigde den heer Lefebre, aannemer alhier uit op een soiree, gegeven in zijn logement, waar goed werd ge- geten en gedronken en gefuifd tot vroeg in den morgen. De nieuwe, royale gast, sprak van geen betalen, ging, na een vyfdaagsch verblijf, alvorens te vertrekken zich by den kleermaker Brand nog in het niahw steken en betaalde daar met 'n cheque van 1900 francs, welke na zijn vertrek valsch bleek te zyn. Voorts kwam uit, dat hy in zyn logement nog fr. 3000 had weten te leenen. Terstond werd aangifte gedaan by de politie en een onderzoek ingesteld. In zyn bagage vond men een adres te Charleroi, doch by na- vraag bleek hy daar onbekend. Voorts wer den ook inlichtingen ingewonnen by de fabrie- ken in Zeeuwsch-Vlaanderen waar hij had verteld vroeger te hebben gewerkt, doch ook dat leverde niets op, aangezien men den persoon ook daar niet kende. De geldbeugel by den eigenaar terug. De door een schooljongen onlangs gevonden portefeuille met geld, die bij den commissaris van politie was gedeponeerd, is daar door den eigenaar afgehaald. De suikerfabriek Wittouck. In strijd met de loopende geruchten kan worden meegedeeld, dat de suikerfabriek- Wittouck tegen de aanstaande campagne niet zal worden afgebroken. Dit bedrijf wordt overgebracht naar Veume. Met de fabriek zullen ook 100 arbeiderswomingen worden ver- kocht. Indien die verkoop reeds thans zou zijn doorgegaan, zouden een lOOtal werklieden tijdens de aanstaande campagne buiten werk zijn gebleven. Er zijn thans maatregelen ge- troffen, dat de fabriek hier nog een campagne kan werken en ondertusschen die te Veume in gereedheid zal kunnen worden gebracht. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. Wedstrijduitslagen van Zondag 26 Jan. le klasse B. Sassche Boys- -Clinge 3 1 2e klasse B. Nieuw-Namen- —Axel II 5- -2 De stand is thans: le klasse B. Axel 9 7 2 34—12 14 Sassche Boys 9 6 V- 3 34—20 12 Temeuzen II 10 5 1 4 26—23 11 Clinge 10 5 5 19—20 10 Breskens 8 4 1 3 22—12 9 Hontenisse 10 10 12—60 2e - klasse B. Hulst II 7 6 1 33—5 13 Temeuzen III 7 3 2 2 21—17 8 N ieuw-N amen 7 3 2 2 16—11 8 Axel II 7 3 1 3 14—27 7 Hontenisse II 8 2 6 7—31 2 Voor de buitengewone vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland zyn de vol- gende voorstellen van Ged. Staten verschenen: Ovememing Centrale Neuzen c. a. Van den Raad van Bestuur der N.V. ,,P.Z.E.M." ontvingen Ged. Staten een schry- ven betreffende de ovememing der electrische centrale te Ter Neuzen van de N.V. „Indu- strieele Maatschappij" te Amsterdam. Met den inhoud van dat schryven, alsmede met de daarbij overgelegde rentabiliteitsberekening, kunnen Ged. Staten zich vereenigen en zy stellen daarom voor aan de P.Z.E.M. ten be- hoeve. van de ovememing en exploitatie van de electrische centrale te Ter Neuzen een cre- diet te verleenen van f 517.500. In bedoeld schrijven deelt de Raad van Be stuur mede, dat na lange en veelal moeizame onderhandelingen door hem in beginsel met de N.V. Industrieele Maatschappij (I. M.) te Am sterdam overeenstemming is bereikt omtrent de ovememing harer bezittingen te Ter Neu zen en met de gemeente Ter Neuzen om trent de voorwaarden, waaronder die gemeen te de P.Z.E.M. vergunt van hare eigendom- men gebruik te maken voor den aanleg en instandhouding van de noodige werken. Volgens het concept-contract met de I. M. worden van haar gekocht al de haar toebe- hoorende roeremde en onroerende zaken bin- nen de gemeente Ter Neuzen, welke dienen tot het opwekken en distribueeren van elec- trioiteit, een en ander nader in het contract ged^tailleerd; uitgezonderd zijn kasmiddelen, deposito's en effecten. De koopsom is gesteld op 375.000 terwyl bovendien de waarde der magazijngoederen, naar bepaalden maatstaf berekend, het bedrag der overgenomen debi- teurenposten voor zoover niet na aanwen- ding van alle ten dienste staande middelen oninbaar en de vooruit betaalde premies van brandverzekering vergoed zullen worden. Het concept-contract bevat voorts bepalingen omtrent de voortzetting van het bedryf door de P..Z.E.M. en hare varplichtingen tegenover het personeel van de I. M. te Ter Neuzen. Het concept-contract met de gemeente regelt in de eerste plaats de bevoegdheid der vennootschap met betrekking tot den aanleg van werken op gemeentegrond en de verbin- tenis van de gemeente om geen vergunning voor den aanleg van soortgelijke werken aan derden te verleenen. Daamaast zyn regelin- gen opgenomen omtrent de stroomlevering en de verandering van het bestaande net in een draaistroomnet voor rekening der P.Z.E.M., die eveneens de kosten van verandering of vervangiiig van motoren en apparaten voor het nieuwe stroomsysteem zal hebben te be talen. Het bevat voorts maximum-tarieven (voor licht 30 cent, voor kracht 25 cent per K.W.U.) voor de kom der gemeente, buiten de kom zullen de normale tarieven gelden. De meterhuren zullen gelyk zijn aan die welke de P.Z.E.M. overal elders berekent. Voor straatverlichting is 35 cent per K.W.U. bedongen, het extract zal eindigen op 31 Dec. 1941. Het voordeel is voomamelijk, dat een nieuw stedelyk centrum aan het verzorgingsgebied der P.Z.E.M. wordt toegevoegd, een centrum, waar reeds een paar honderdduizend K.W.U. 's jaars worden afgenomen, doch dat nog aan- zienlijk meer stroom kan gebruiken. Dit geldt vooral het verbruik voor huishou- delijke doeleinden en dat voor kracht, waar- voor de geldende tarieven te hoog zijn. Het is dan ook de bedoeling zoo spoedig mogelijk het vastrechttarief en het normale kracht- tarlef in te voeren. Het spreekt vanzelf, dat de koopsom van het bedrijf een goodwill be vat, men kan nu eenmaal een reeds bestaan de, goed beklante zaak niet ovememen tegen de materieele waarde harer bezittingen. De I. M. schat dezen goodwill op 137.500, wat ook voor de rentabiliteitsberekening is aan gehouden, omdat men niet over betere ge- gevens besckikte. Toch is de boekwaarde der bezittingen van de I. M. hooger dan de res- teerende f 237.500. De koopprijs werd gedrukt door dat de gemeente de I. M. kon noodzaken, haar tarief voor verlichting enz. met 1 Jan. 1931 van 40 op 30 cent te verminderen. Aan gezien de bestaande centrale reeds zwaar be- last is, zou de toeneming van het verbruik, die van deze tariefsverlaging verwaoht werd, eene uitbreiding der centrale noodig hebben gemaakt. Rekent men slechts met het bestaande debiet, dan moge de rentabiliteit bij den ver- laagden prys nauwelijks verzekerd schynen, de ovememing komt niettemin verantwoord voor. Bij de berekening is er rekening mede ge houden, dat de I. M. te Ter Neuzen gelyk- stroom levert, terwijl de P.Z.E.M. het nor male stroomsysteem zal invoeren, daar an- ders 6f de bestaande centrale in bedrijf ge houden en uitgebreid zou moeten worden 6f wel een in aanleg cn exploitatie kostbare om- vorminrichting zou moeten worden gemaakt. Bovendien is de Kom van Ter Neuzen voor een gelijkstroomnet feitelijk te uitgebreid, hetgeen tot gevolg heeft, dat hier en daar de spanning niet voldoende is. De invoering van het normale stroomsysteem maakt het noodig het net te veranderen en motoren en apparten hetzij te veranderen, hetzij door andere te vervangen. De kosten van een en ander zijn geraamd op 127.500. Voorts is een bedrag van 15.000 gerekend voor ovememing van de magazijngoederen en voor overdrachts- kosten, zoodat het totale kapitaal, dat voor en tengevolge van de ovememing noodig zal zijn 517.500 zai bedragen, waarin aange- nomen is, dat 380.000 in 16 jaren afgeschre- ven zal moeten zyn en de goodwill ad 137.500 in 30 jaren. In 1928 werd door de I. M. in totaal aan stroom en meterhuur 86.600 ontvangeji, by tariefsverlaging zou 18.500 minder ontvan- gen zijn. Waar de voorloopige resultaten over 1929 ongeveer 4000 ontvangst meer aan- wijzen kan veilig 72.000 worden geraamd. Aangedrongen wordt op een spoedige beslis- sing, waarby ook de I. M. belang heeft. Ovememing laagspanningsnetten. Van den Raad .van Bestuur der P.Z.E.M. kwam een schryven in betreffende ovememing van de laagspanningsnetten c. a. der gemeen- ten Schoondijke en Philippine. De ovememing dier netten achten Ged. Staten van groot be lang zoowel voor de gemeenten als voor de P.Z.E.M., zooals zij ook in de zomerzitting van 1927 reeds uiteenzetten. Zij stellen voor ten behoeve der ovememing 30.000 crediet te verleenen en wel 20.000 voor Schoondyke en f 10.000 voor Philippine. Overdracht tram Vlissingen Middelburg. By hun antwobrd op het algerneen verslag der afdeelingen betreffende het voorstel tot electrificatte van de Middengroep en over- neming van het electriciteitsbedryf der Soc. An. te Vlissingen, najaarszitting 1928, hebben Ged. Staten toezegging gedaan, spoedige over- dracht van het bedrijf der electrische tram VlissingenMiddelburg, hetwelk mede zou worden aangekocht, zooveel mogelyk te zul len bevorderen. Naar aanleiding van deze toezegging zijn daarop onderhandelingen aangeknoopt met de N.V. Stoomtram Walcheren over den verkoop van laatstgenoemd bedryf aan die vennoot schap. Blijkens een schrijven van den Raad van Bestuur der P.Z.E.M. hebben deze onder handelingen echter tot geen resultaat mogen leiden. Die Raad blijft in deze aangelegen- heid inmiddels een afwaohtende houding aan- nemen en Ged. Staten stellen zich voor de Staten te zyner tijd nadere mededeelingen te do en. In bedoeld schrijven deelt de Raad van Be stuur mede, dat hy, teneinde meer ervaring te verkrijgen en over betere gegevens, de ex ploitatie van de tram na ovememing door de P.Z.E.M. betreffende, te beschikken, besloten heeft, de overdracht van den tramweg voors- hands en wel tot 1931 te laten rusten. Tarieven stoombootdiensten Wester-Schelde. In hun antwoord op het Algerneen verslag der afdeeling betreffende de begrooting voor 1930 werd door Ged. Staten o.m. gezegd: ,,Herziening der tarieven voor de Prov. Stoombootdiensten is bij Ged. Staten in over- weging; voor de diensten op de Wester- Schelde zijn deze tarieven zelfs reeds vastge- steld. Zij hebben evenwel nog niet de goed- keuring van den Minister van Waterstaat ontvangen; zoodra dit het geval is, zal aan de Staten mededeeling van die tarieven ge- schieden." Bij missive van 6 September werden de tarieven aan den Minister toegezonden en het lag toen in de bedoeling z? op 1 Januari in werking te doen treden. By schrijven van 27 December meldde de Minister echter: „Het ingezonden tarief der vrachtprijzen voor personen, goederen en vee voor den Prov. Stoombootdienst wordt goedgekeurd onder voorwaarde, dat de met 1 Januari 1930 in werking tredende verlaging geen aanleiding geeft tot verhooging van de bijdrage uit de Staatskas voor den dienst VlissingenTer Neuzen. Ik vestig er tevens Uwe aandacht op, dat ik mij omtrent verdere verhooging van de Rijksbydrage, wanneer deze veroor- zaakt mocht worden door de aanschaffing van een nieuw vaartuig als gevolg van de uitbrei ding van het vervoer in verband met de tariefsverlaging myne beslissing vooralsnog moet voorbehouden. Het verlies op den dienst VlissingenTer Neuzen kan voor 1930 en vol- gende jaren worden vastgesteld op het ge- middelde verlies over de jaren 1927, 1928 en 1929. Een voorstel daartoe zie ik gaame tegemoet". Ged. Staten meenen te mogen veronderstel- len, dat de Staten met het oog op de wen- schelijkheid van een spoedige invoering van de verlaging der tarieven geen bezwaar zullen hebben, dat, zy dan ook noode, voorloopig wordt berust in de voorwaarde door den Mi nister gesteld. Het ligt in het voomemen van Ged. Staten zich nader met den Minister te verstaan. Mochten de Staten zich met de zienswijze van Ged. Staten kunnen vereenigen, dan zullen maatregelen worden genomen, dat de nieuwe tarieven op 1 Maart a.s. in werking kunnen treden. Ged. Staten stellen voor deze mededeelingen voor kennisgeving aan te nemen. Subsidie R.K. Landbouwwinterschool te Hulst. Bij besluit van 25 Juli j.l. werd in handen van Ged. Staten om advies gesteld het ver- zoek van het bestuur der R.K. Landbouw winterschool te Hulst om de verleende subsi die in de oprichtingskosten te venhoogen van 25 of f 17.500 op 50 of 35.000. Adres- sant vroeg dit met een beroep op de vroeger tot een gelijk percentage verleende bijdragen in de sbichtingskosten van de R. L. W. S. te Goes. Met het oog op de fihancieele moeilijkheden, waarin de school te Hulst verkeert, en de noodzakelykheid om daarin, wil men de school niet tot ondergang zien gedoemd, op eeniger- lei wijze tegemoet te komen, en voorts uit een oagpunt van billijkheid, komt het Ged. Staten voor, dat er termen zijn om het verzoek in te wdlligen en stellen zij voor in dien geest te besluiten. DUORIJDER GEDOOD. Maandag reed op den hoek Beekstraat Trouwsingel te Breda de motorrijder De R. met op de duozitting zekeren L., tegen een stoomtram. L. werd van den motor geslingerd en op slag gedood. Zijn lijk was vreeselijk verminkt. De R. kreeg slechts lichte verwon- dingen aan een been. L. was 30 jaar oud en ongehuwd. De motor werd niet-ernstig beschadigd. De R. reed met zeer gedempt licht. De sto ker van de machine was midden op den weg gaan staan om den man nog te waarschuwen doch dit had geen succeB. KOLENDIEVEN. Het was al eerder opgevallen dat kolen werden ontvreemd van het emplacement der Ned. Spoorwegen te Roosendaal. Twee politie-agenten hadden zich nabij de poort verdekt opgesteld en op een gegeven moment kwamen twee mannen, elk een zwa- ren zak steenkolen dragende van het emplace ment. Beiden werden gearresteerd. Het bleken te zijn zekere J. v. O. en G. M. die bekenden reeds ongeveer 1% maand lang om den ande ren avond zich op die wijze aan kolendiefstal te hebben schuldig gemaakt. EEN BRUUT. In den Middelpolder te Amstelveen is een schillenophaler met zijn vyftienjarig zoontje aangevalien door een aldaar woonachtig per soon en mishandeld. Het paard werd door den man bij den teugel gegrepen, waarna hij vader en zoon te lijf ging. De jongen werd zoodanig mishandeld dat hy niet meer in staat was verder te gaan. Bij onderzoek bleek zijn knie- schijf te zijn stukgetrapt. De marechaussee heeft tegen den man proces verbaal opge- maakt. EEN ONGESCH1KTE BERGPLAATS. Zaterdagmiddag vervoegde zich bij een te Buitenveldert wonende familie een zigeunerin en bood kapstokjes te koop aan. Toen zij met den verkoop niet slaagde verzocht zij even van het closet te mogen gebruik maken, wat haar werd toegestaan. Na haar vertrek bemerkte de vrouw des huizes dat uit den zak van haar mantel, die in de vestibule hing, een porte- monnaie met 12,50 verdwenen was. DE MOORD TE LEIDSCHENDAM. Tengevolge van een aanwijzing, welke de politie te Leidschendam eenigen tyd gelegen heeft gekregen, heeft de Haagsche politie ge arresteerd de 35jarige J. B., wonende in Den Haag. Er bestaan tegen den aangehoudene ernsti- ge vermoedens dat hij betrokken zou zijn by den moord op den manufacturier v. d. D. die eenige weken geleden 's avonds is neergescho- ten. De aangehoudene is ter beschikking van de justitie gesteld en in het Huis van Be waring opgesloten. In verband met het onderzoek achtte de burgemeester te Leidschendam het in dit sta dium niet gewenscht verdere mededeelingen te doen. Reeds een paar maal hadden bezoekers van den Princesse-schouwburg in Den Haag ge- klaagd over het verdwijnen van taschjes en geldbeurzen. Ondanks alle maatregelen slaag de men er niet in, zelfs maar een vermoeden te krijgen van den dader of de daderes. Het personeel kreeg instructies, extra scherp uit te kijken. Zondagavond stonden juffrouwen uit de vestiaires in de pauze weer op de loer en toen zag een van haar, dat een als heer gekleed persoon hy was keurig in smoking zijn hand gestoken had in den zak van een anderen bezoeker. Onmiddellijk waarschuwde de juffrouw den secretaris, den heer Hugo Helm. De man werd gevat; hij verzette zich hevig. Onmiddellijk werd de politie opgebeld om den zakkenroller in te rekenen. De zakken van zijn smoking bleken geheel op het bedrijf te zijn ingericht. Ze bestonden namelijk uit drie deelen, het eerste deel was een gewone zak, maar daaronder zat een zak zonder bodem, die via de loszittende binnen- voering ,van; de jas hem in staat stelde net te doen alsof hij de hand in den zak had, maar toch er mede op verkenhing in ahdermans zak te gaan. Bovendien was een derde ingang in de ~ak, die uitmonade in de broekspijp, die dus ook door een zakkenrollerscoupeur moet zijn ont- worpen. De zakkenroller bleek een Roemeen te zijn, die er zijn werk van maakte op de sta tions, in de hotels en in de schouwburgen te werken. NA EEN VOETBALVVEDSTRIJD. Bij het voetballen op het zandterrein aan den Amsteldijk bij den Zuidelijken Wandel- weg te Amsterdam heeft Zondag een jonge- man van 22 jaar het rechter-onderbeen ge- broken. Hij is ter verpleging opgenomen in het Binnengasthuis. Na aflbop van den wedstrijd wilden de spe- lers van de beide clubs elkaar te lijf. Eenige spelers, die in een cafe waren gevlucht, durf- den dit niet te verlaten, daar een groote menigte hen buiten opwachtte. Toen deze menigte op herhaalde sommatie van een paar agenten niet uiteen wou gaan, (hebben de agenten hun dienstrevolvers getrokken en daarmee gedreigd, waama de menschen zich hebben verspreid. De jongelui zyn daama door de beide agenten naar een auto gebracht en vertrokken. BIJTENDE EX-MINNAAR. Een man, die vroeger tot een vrouw in be trekking had gestaan, heeft deze in de Da Wittenstraat opgezocht en bedreigd. Hy greep haar by de keel en beet haar in den rechter- onderarm, waardoor een emstige bloeduitstor- ting ontstond. In haar angst pakte de vrouw een mes, dat op tafel lag, en sloeg er wild mee in het rond, om zich tegen den man te beschermen, die op zijn beurt aan het hoofd werd gewond. De politae heeft den man aan gehouden. Wegens mishandeling is proces- verbaal tegen hem opgemaakt. De 68-jarige man, bij wien de politie ta Sneek een grooten voorraad wapens in beslag nam, blykt, toen hij in andere Friesche ge meenten gevestigd was, in wapens gehandeld te hebben. Hij had nu nog een collectie, zoo wel zeer verouderde als meer modeme model- len van geweren en revolvers, en deze niet volgens de bepalingen van de Vuurwapenwet aangegeven. Vaststaat evenwel, dat hy er geen kwade bedoelingen mee had. Het was echter mogelijk dat andere personen by hem kochten, am wapens machtig te worden. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. SPELEN AAN DEN WEG. Ter hoogte van een in aanbouw zijnde nieuwe kerk nabij den Boschdyk te Eindhoven waren een aantal kinderen op zandhoopen, gelegen langs den weg, aan het spelen. Toe* een vrachtauto, beladen met cement en be- stuurd door H. Driessen te Eindhoven, daar achteruit moest rijden, werden de kinderen gewaarschiuwd om uit den weg te gaan. Blijkbaar hebben zij hieraan te laat gevolg gegeven. By het naderen van den wagen rolde een der kinderen, nl. de byna zes-jarige Adriana Sinke, van de zandhoop en kwam onder het achterwiel van de vrachtauto te- recht. Het kind werd overreden en gedood. BORSTKAS INGEDRUKT. Te Roggel (Limburg) heeft de 49-jarige ge- huwde voerman J. Renet uit Echt by het op- laden van materiaal aan een in aanbouw zyn- de kerk, doordat het paard de kar onverwacht aantrok, een steigerpaal tegen de borstkas gekregen Deze werd ingedrukt en de man is een uur later overleden. ALS KLEINE KINDEREN ALLEEN WORDEN THUIS GELATEN Een bewoonster van de Tuindersstraat te Rotterdam moest even een boodschap doen. Zij liet haar beide kinderen, een jongetje van 4 en een meisje van 2 jaar, alleen achter en deed de kamerdeur achter zich op slot. De kinderen zyn toen met papier gaan spelen dat zij te dicht bij de brandende kachel heb ben gehouden, waardoor brand is ontstaan. Op het hulpgeroep van de kinderen heeft men de deur ingetrapt. Brandweerlieden hebben het vuur gebluscht. Het meisje had brand- wonden aan den rug gekregen. Zy is in het ziekenhuis aan den Coolsingel verbonden. Het huisraad werd beschadigd. INGEBROKEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is, zoo wordt aan „De Cour." gemeld, by af- wezigheid der bewoners ingebroken in de lunchroom Anneta te Velsen. De inbrekers verschaften zich toegang door het forceeren van de sluiting van een keukenraam op de binnenplaats. In de achter de lunchroom ge legen woning van den heer A. R. bevond zich een geldkistje, dat zy buit maakten. Het hield ongeveer /4000 in, benevens een aantal voor de dieven waardelooze documenten. De dieven hebben blykbaar geweten, dat R. niet thuis was. De eigenaar was tegen inbraak ver zekerd. EEN RUSSISCH GENERAAL VERDWENEN. De Echo de Paris meldt, dat er in de krin- gen der Russische uitgewekenen te Parijs on- gerustheid heerscht naar aanleiding van de verdwyning van generaal Poetipof, die zich in de legers van Denikin en Wrangel heeft onder- scheiden. Poetipof is voorzitter van den bond van vereenigingen van Russische oud-stryders in Frankrijk. Zijn vrienden vreezen dat hij in een door bolsjewisten georganiseerde hinder- laag is gevallen. TWEE PERSONEN IN EEN AUTO VERBRAND. Zondagmiddag is op den straatweg by Pon- toise een auto, welke een andere auto trachtte in te halen, tegen een boom gebotst, waar door het benzine-reservoir ontplofte en de auto in brand geraakte. Twee mannen, die in de auto zaten, zyn levend verbrand. Het gelukte een vrouw, een jong meisje en een klein kind uit den wagen te redden. De vrouw en het meisje hadden echter reeds emstige brandwonden opgeloopen. ZWAKZINNIGE DOOR DRONKEN JONGELUI DOODGEMARTELD. In een dorpje nabij Besancon is een zwak- zinnige krantenbezorger door eenige opge- schoten jongelui doodgemarteld. Vier onge veer 20jarige jongens hadden zich bedronken aan brandewijn en dwongen den zwakzinnigen dorpsbewoner, die altyd veel van de dorps- jeugd te lijden had, om eveneens brandewyn te drinken. Daarna bonden zij zijn voeten met een touw bijeen en lieten den man van af een hooiberg, waarop de onverlaten geklommen waren, steeds weer met het hoofd op den grond zakken, waarna zij hem weer met het touw aan de voeten omhoog trokken, hetgeen zij voortzetten, tot de ongelukkige geen tee- ken van leven meer gaf. De vier jongens zijn gearresteerd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2