STER-TABAK 5TER GEMENGDE BERICHTEV. Zee mij, welke tabak gij rookt, en ik zal U zeggen, wie gij zijt. Rookt gij dan zijt gij een rooker van smaak, dan zijt gij een kenner, die slechts het beste verlangt. TABAK MAAKT VRIENDEN RECHTSZAKEN. EEN WINKELBEDIENDE IS NOG GEEN RECHERCHEUR. JONGETJE OVERREDEN EN GEDOOD. DOOR EEN PANTER GEKRABD. t Jj (Ingez. Med.) der nieuwe zeesluis te Ter Neuzen, welke de Gentsehe handel onontbeerlijk acht. De Flandre Liberate eonstateert, dat zoo bet Scbeldevraagstuk van intemationalen en nationalen aard is, betzelfde toch niet van de verbinding AntwerpenRijn kan worden ge zegd. Met deze verbinding zijn vooral Ant- werpscbe belangen gemoeid. Wij kunnen alleen maar betreuren, aldus bet Gentsch- Fransche blad, dat de geografische positie van Gent niet toelaat, de belangen van zijn baven met die van de haven van Antwerpen in ait geval te solidariseeren. Onze route naar den Rijn is en blijft bet kanaal van Ter Neu zen, de Wester-Schelde tot Hansweert, het kanaal door Zuid-Reveland, de Ooster-Scbelde bet Hollandscbe Diep naar Dordrecht. Er is sprake van, Brugge met Sluis en Breskens te verbinden door middel van een kanaal, ioegankelijk voor Rijnscbepen. Het zal nog Jangs denzelfden weg zijn, dat de verbinding met den Rijn wordt verwezenlijkt. De haven van Gent evenmin als die van Brugge heeft dns eenig belang bij het graven van het Moer- dgkkanaal; het tegendeel is waarschijnlijk juist. Wij kunnen dus niet aanvaarden, dat men het bouwen van de nieuwe sluis te Ter Neuzen afhankelijk zou maken van het succes of het echec der aanstaande besprekingen be- treffende de herziening van de tractaten van 1839, den aanleg van het Moerdijkkanaal in- begrepen. Met de vaart, welke de dingen thans nemen, zal de oplossing van het vraag- stuk'niet v66r tien jaar gevonden zijn. Verder betoogt de sehrijver van het stuk in de. Flandre liberate, dat de Belgische regee- rlng ongelijk heeft gehad, sedert den oorlog bet vooroorlogsche speeiale regime, waarbij de haven van Ter Neuzen, voor wat de Bel gische spoorwegtarieven betreft, gelijk ge- steld werd met de Belgische havens, op te heffen. Men heeft gemeend, zich aldus nog een troef meer in de hand te spelen, ten na- deele van Nederland, terwijl met deze onbe- hendige politiek juist het tegenovergestelde zal worden bereikt indien er, van hoogerhand niet wordt van afgezien, want de sluis te Ter Neuzen en de haven van Gent zijn geen zaken van plaatselijk belang alleen. De Flandre Liberale zegt nog, geen reden ■te hebben om te veronderstellen, dat de Nederlandsche regeering thans een andere bonding zou aannemen dan deze welke in 1895 en 1902, telkens wanneer de sluizen of het kanaal van Ter Neuzen, noesten worden ver- beterd of verbreed, met zooveel welwillend- beid tot uiting kwam en trekt dan ook de conclusie, dat geen enkele beschouwing, van welken aard ook, een nieuwe contactneming tusschen de beide regeeringen in den weg mag staan HOEK. Zaterdag 1.1. hield de vereeniging „Steunt Elkander' haar jaarlijksche vergadering op de bovenzaal van den heer Dieleman. De Voorzitter hield, nadat hij een woord van welkom aan de leden had toegesproken, een openingsrede, aangezien het 25 jaar was dat de vereeniging bestond. Hij schetste den toestand en het ontstaan der vereeniging, deed uitkomen wat in dat tijdperk in en door de vereeniging was geschied. Herdacht den overleden voorzitter, den heer Kaan, nn sprak den wensch uit dat diens na- gedachtenis in eere zou mogen blijven, evenals de heeren Blok en Klaassen, die mede-oprichters en tevens bestuursleden der vereeniging waren geweest. Verder nog dank brengende aan de nog in leven zijnden, de heeren Van Alten, hoofd der school te Hon- selaarsdijk, Keukelaar te Sluiskil en Vinke, die met den tegenwoordigen Voorzitter de ver eeniging. in het leven had helpen brengen. Ook werd nog dank gebracht aan den heer De Zeeuw, welke onafgebroken 25 jaar keur- meester was geweest en die nu bedankte als zoodanig wegens gevorderden leeftijd. Waama hem nog enkele toepasselijke woorden door den Voorzitter werden toegesproken, die hem tevens een wandelstok aanbood voor de door hem bewezen diensten, waarvoor de heer De Zeeuw, die zichtbaar ontroerd, zijn hartelijken dank uitsprak. De Voorzitter besloot zijn rede met de hoop uit te spreken, dat de vereeniging eerlang zijn 50-jarig jubileum zou mogen vieren, desnoods nog met meer sympathie dan thans. Daarna werd het woord gevraagd door den heer P. C. Dieleman, die namens het bestuur en de leden der vereeniging den Voorzitter met toepasselijke en welgekozen woorden fili- citeerde met zijn 25-jarig bestuurslidmaat- schap, resp. als weger en voorzitter, aange zien deze den eersten steen voor de vereeni ging had gelegd. Door den heer Dieleman werd de Voorzitter een voorzittershamer aan- geboden, daarbij de wensch uitsprekende, dat hij nog vele jaren van dezen hamer gebruik zou mogen maken. De voorzitter bedankte de heer Dieleman voor de tot hem gerichte woorden en dankte 'evens bestuur en leden voor de genoeglijke samenwerking. Daarna werd verslag uitgebracht door den secretaris-penningmeester, waaruit bleek dat was ontvangen 1025,05 en uitgegeven .f 880,59%, zoodat er een goed slot was van 144,45%. Dit gevoegd bij het vorig saldo be- droeg het alzoo J 227 9,38. Ais wegers werden met byna algemeene stemmen herkozen P. C. Dieleman en M. van Stralen. Tot keurmeester werd gekozen de heer 1. Guiran. Na bespreking bleef de uitkeering bij ver- lies onveranderd. Daar bjj de rondvraag niemand meer het woord verlangde, werd onder dankzegging aan de leden voor hun trouwe opkomst, de vergadering door den voorzitter gesloten. BOSCHKAPELLE. De jaarlijksche algemeene vergadering van den varkensbond „Relpt Elkander" was bui- tengewoon druk bezocht. Met den gebruikelijken nieuwjaarsgroet opent de voorzitter, de heer P. A. Stallaert de bijeenkomst. De secretaris leest alsdan de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Daarna doet de penningmeester verslag der inkomsten en uitgaven. Hieruit blijkt, dat de ontvangsten bedroegen 483,70, de uitgaven 340,05; alzoo een batig slot van 143,65. Op 1 Jan. 1929 was er in kas f 1651,92. Dit gevoegd bij het goed slot over 1929, bedroeg het bezit op 1 Jan. 1930 1795,57. Dit kwam overeen met de overgelegde gel- den en bescheiden. Het voorstel van het bestuur om in plaats van zes dagen na aangifte drie te stellen, al- vorens men recht op uitkeering verkrijgt, werd met algemeene stemmen goedgevonden. Het voorstel van Jac. Eeman om de eon- tributie weer terug te brengen op 25 cent en de uitkeering per K.G. op 70 cent, vond eene overgroote meerderheid. De periodiek aftredende voorzitter en de commissaris van toezicht, benevens de jaar- lijks aftredende keurmeester, werden bij ac- clamatie herkozen. Bij de rondvraag heeft niemand meer iets te vragen of in 't midden te brengen, waarom de voorzitter met een woord van dank voor het aangenaam verloop, de vergadering sluit. PROVINCIALEN BRANDWEERBOND. Aan de Dag. besturen der gemeenten in Zeeland is de volgende circulaire gericht: De groote brand, welke op 7 December van het vorig jaar te Middelburg plaats greep, gaf aanleiding tot een onderhoud van den Com missaris der Koningin met den voorzitter der Koninklijke Nederlandsche Brandweerveree- niging, den heer Mr. J. Dijckmeester, burge- meester der gemeente Zutphen; bij dit onder houd werd besproken de wijze, waarop de op- richting van een gewesteljjken bond voor Zeeland, als afdeeling van genoemde Neder landsche Vereeniging het beste kans van sla- gen zou hebben. De Commissaris der Koningin heeft daarop, na overleg met een aantal burgemeesters, on- dergeteekenden als vertegenwoordigers uit de verschillende deelen van ons gewest uitgenoo- digd tot eene bespreking op 8 dezer. Op deze conferentie werd een comity van voorberei- ding opgericht, met den eerst-ondergeteeken- de als voorzitter; dit comitd zal zich uitslui- tend belasten met voorbereidende werkzaam- heden, als het contact zoeken met de ge meentebesturen, het opstellen van een ont- werp-statuten enz. Het behoeft geen betoog, dat groote ram- pen, zooals de recente ramp te Middelburg, in de toekomst slechts zullen kunnen worden vermeden, althans tot den meest mogelijken geringen omvang beperkt, door organisatie op het gebied van het brandwezen; dat ddne gemeente in dergelijke gevallen is aangewezen op den steun van andere gemeenten, is bij den brand te Middelburg afdoende gebleken. Wij zijn met den Commissaris der Koningin derhalve van oordeel, dat vorming van een Provincialen Brandweerbond voor deze pro- vincie urgent is. Omtrent de wijze, waarop deze bond zal worden ingericht en zal werken, kunnen wij uit den aard der zaak thans nog geene mededeeling doen. Wei kan het zijn nut hebben, wanneer wij U hieronder geven een uittreksel van ontwerp-statuten, gelijk dit ons werd toegezonden door de Koninklijke Nederlandsche Brandweervereeniging, waar- van de Zeeuwsche bond eene afdeeling zal vormen; hiermede is uit den aard der zaak niet gezegd, dat deze artikelen in de te zijner tijd vast te stellen statuten letterlijk zullen worden overgenomen, doch de doelstelling en de algemeene grondslagen voor den Bond kun nen U op deze wijze duidelijk worden. Art. 3. De bond heeft ten doel, in samenwerking met de Koninklijke Nederlandsche Brand weervereeniging het bestuur der provincie en de gemeentebesturen in het gewest: a. het behartigen der belangen, en het ver- hoogen van het peil van het brandwezen in de provincie b. het verstrekken van voorlichting en het verleenen van medewerking bij het oprichten of reorganiseeren van brandweerorganisaties; c. het vormen van brandweerleiders en brandweerlieden d. het ontwerpen van regelingen tot onder- linge hulpverleening en samenwerking van brandweren; e. het bevorderen van de invoering van maatregelen ter voorkoming van brand; f. het versterken van den band tusschen brandweerkameraden; g. het verleenen van medewerking aan de uitvoering van de door de Koninklijke Neder landsche Brandweervereeniging in het belang van het brandwezen genomen besluiten. Art. 4. Hij tracht het onder Art. 3 omschreven doel te bereiken door: a. het houden van vergaderingen, lezingen, oefeningen en cursussen; b. het bevorderen van eenheid in de rich- ting en uitrusting van brandweren; c. het instellen van commissies voor het ontwerpen van regelingen als bedoeld in Art. 3 sub d; d. het ontwerpen van maatregelen als be doeld in Art. 3 sub e; e. andere wettige middelen, die aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. Art. 5. Leden kunnen zijn: a. de gemeenten in de provincie; b. ambtelijke colleges, korpsen of rechts- persoonlijkheid bezittende vereenigingen, werkzaam op brandweergebied, die zich onder overlegging van een verklaring, dat zij als lid tot de Koninklijke Nederlandsche Brand weervereeniging wenschen toe te treden, als lid van den bond doen inschrijven door het bestuur, dat de inschrijving weigeren kan, behoudens beroep op de algemeene vergade ring. Art 6. Leden kunnen met ingang van een nog niet aangevangen vereenigingsjaar bij schriftelijke kennisgeving uittreden. Het lidmaatschap gaat voorts verloren door: a. ontbinding of verlies der rechtpersoon- lijkheid; b. schrapping door de algemeene vergade ring. Art. 8. De jaarlijksche bijdrage der leden be- draagt in gemeenten beneden de 1000 inwoners /3; in gemeenten van 1000 tot 2000 inwoners 4; in gemeenten van 2000 tot 5000 inwoners 5; in gemeenten van 5000 tot 10000 inwoners 6; in gemeenten van 10000 tot 20000 inwo ners 8; ill gemeenten van 20000 tot 50000 inwoners 12in gemeenten van 50000 tot 100000 inwoners /20; in "gemeenten van 100000 en meer inwoners f 25. Vereenigingen, korpsen en colleges, die niet de brandweer eener gemeente in hoogste in stance vertegenwoordigen, betalen f 3 per jaar. De algemeene vergadering kan deze bij- dragen voor een nog niet voor een vierde deel verloopen vereenigingsjaar gelijkvoudig ver- meerderen of verminderen. Die voor de Koninklijke Nederlandsche Brandweervereeni ging worden door het bestuur gelijktijdig ge- ind en voor 15 November van het vereeni- ginsjaar aan den penningmeester dier vereeni ging afgedragen. Wij vestigen er daarbij uitdrukkelijk Uwe aandacht op, dat voor aansluiting bij de Koninklijke Nederlandsche Brandweervereeni ging allereerst noodig is toetreding tot een Provincialen bond. Verder zullen de hier- boven aangegeven contributies met twee die- nen te worden vermenigvuldigd; een gemeente met minder dan 1000 inwoners zal 6 hebben te betalen (waarvan dan 3 door den Provin cialen bond wordt afgedragen aan de Konink lijke Nederlandsche Brandweervereeniging), eene gemeente van 1000 tot 2000 inwoners 8, enz. De kosten kunnen, naar het ons toeschijnt, geen bezwaar zijn, vooral, waar het geldt een zoo vitaal belang als het brand wezen, dat toch eene voomame plaats in de gemeentehuishouding inneemt. Gelijk reeds hierboven is gezegd, kunnen thans nog geene mededeelingen worden ge- daan omtrent de werkwijze en de inrichting van den Bond. Wei bestaat reeds het denk- beeld, dat, gezien de eigenaardige samenstel- ling onzer Provincie met hare waterwegen, verschillende groepen zullen dienen te worden gevormd, die elk haar eigen bestuur behooren te hebben. Maar ook daaromtrent zal eerst later eene beslissing kunnen worden genomen. Van de houding der gemeentebesturen zal het dus afhangen of de Provinciale Bond tot stand komt. Samenwerking der gemeenten zal den grondslag moeten vormen, waarop het nieuwe instituut, waarvan de zegenrijke werking zeker zal worden ondervonden, kan worden opgebouwd. Wij vertrouwen, dat Uw college met ons van het groote belang der zaak overtuigd is en verzoeken U, wel te willen bevorderen, dat door den raad de gevraagde medewerking wordt verleend door toetreding tot den op te richten Provincialen Bond, en de benoodigde contributie wordt toegezegd. Mocht Uw college, alvorens daartoe strek- kende voorstellen aan den raad te doen, nog inlichtingen omtrent een en ander wenschen in te winnen, dan geven wij U in overweging, zich te wenden tot het lid van het Comity van voorbereiding, dat voor het betrokken onder- deel van ons gewest zitting heeft. Gaame zien wij een bericht Uwerzijds (het- welk aan de Provinciale Griffie kan worden ingezonden) v66r 15 Februari a.s. tegemoet. Het Comitd van voorbereiding, G. A. HAJENIUS, burgemeester van Goes, Voorzitter. J. C. A. BANNINK, Burgemeester- van Zierikzee. Jhr. P. J. BOOGAERT, voorzitter van het bestuur der brandweer te Middelburg. P. ERASMUS, Burgemeester van Oostburg. J. HUIZINGA, Burgemeester van Neuzen. H. P. KLEPPE, Burgemeester van St. Phi- lipsland. P. J. WEMELSFELDER, oud-commandant der brandweer te Vlissingen. Hieraan werd het volgende schrijven van den Commissaris der Koningin toegevoegd: Ik doe U hierbij toekomen eene circulaire van het op 8 dezer geconstitueerde Comitd van voorbereiding tot vorming van een Pro vincialen Brandweerbond. Het groote belang dezer aangelegenheid is in deze circulaire (met welks inhoud ik mij ook overigens geheel kan vereenigen) vol- doende uiteengezet. Ook mij wil het voorkomen, dat vorming van een dergelijken bond eene zaak van groote urgentie is. Ik meen daarom te mogen verwachten, dat Uw college al het noodige zal doen, om de tot- standkoming eener Provinciale organisatie op het gebied van het brandwezen te bevorderen, en zal het op prijs stellen, wanneer gij aan den raad eveneens mijne zienswijze zult wil len te kennen geven. Politierechter te Middelburg. Zitting van 21 Januari 1930. De volgende zaken werden behandeld: L. M. d. G., oud 54 j., wed. J. J. G., zonder beroep te Sas van Gent en A. P. L., oud 27 j., arbeider te Sas van Gent, werden verdacht, dat zij op 10 Becember 1929 te Sas van Gent toen de Rijksveldwachter J. van de Velde verdachte L. M. de G., ter zake van overtreding van de Politieverordening beet- pakte, teneinde haar over te brengen naar den burgemeester, zich beiden tegen dien ambte- naar hebben verzet. Eisch f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak ieder 20 boete of 20 dagen hecht. Mr. P. C. Adriaanse als raadsman optre- dende achtte de feiten niet bewezen en vroeg vrijspraak. P. A. v. L., oud 50 j., werkman te Breskens, werd ten laste gelegd, dat hij op 14 Decem ber j.l. te Breskens Dingenis de Visser heeft geschopt en geslagen. Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak 415 boete of 15 dagen hechtenis. C. M., oud 31 j., arbeider te Axel, werd beklaagd, dat hij op 29 November 1929 te Axel Jacobus Hamelink heeft beleedigd. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak 5 boete of 5 dagen hechtenis. P. A. V., oud 28 j., arbeider te Hulst, werd ten laste gelegd, dat hij op 2 December 1929 te Hulst J. P. de Kraker in zijn gezicht heeft geslagen en gestompt. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak idem. G. J. v. H., oud 27 j., arbeider te Sas van Gent,, werd verdacht dat hij op 15 December j.l. te Sas van Gent Henri D'Huyvetter heeft geslagen. Eisch f 20 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak f 10 boete of 10 dagen hechtenis. A. H. d. G., huisvrouw van A. d. C., oud 30 j., zonder beroep te Sas van Gent werd ten laste gelegd, dat zij op 12 December j.l. te Sas van Gent den Rijksveldwachter Van Schaik die surveilleerde heeft beleedigd. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak f 10 boete of 10 dagen hechtenis. A. W., oud 27 j., schippersknecht te Coe- vorden, werd beklaagd, dat hij op 9 Januari 1929 te Sas van Gent, niet aan de belasting- ambtenaren heeft vertoond een bewijs van aanmelding voor de Inkomstenbelasting. Eisch 10 boete of 4 dagen hechtenis. Uit spraak idem. J. H., oud 41, j., schippersknecht te Wor- kum, werd eenzelfde overtreding ten laste ge legd, gepleegd te Sas van Gent op 29 Januari 1929. Eisch f 7,50 boete of 4 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Dezer dagen kwam in een kleedingmagazyn op de Hoogstraat te Rotterdam een als heer gekleed persoon, die een costuum en een over- jas kocht. Toen het op betalen aankwam, bleek hij geen geld bij zich te hebben, netgeen evenwel geen bezwaar werd geacht door den chef. Men zou mijnheer het gekochte gaarne medegeven, doch, er kwamen in den laatsten tijd zooveel oplichtingen voor, hij zou een be- diende meekrijgen, die dan aan mijnlieers huis het geld wel zou ontvangen. De kooper maakte hiertegen niet het minste bezwaar en samen toog men op weg naar de woning van den klant. Daar bleek echter mevrouw, die het geld bij zich had, niet thuis, weshalve men naar een caf6 in de buurt ging, om op te bel- len. Terwijl men daar was, ging mijnheer even naar de W. C. en de bediende liet zich overhalen hem het pak met de overjas en het costuum mede te geven. Alles werd aange- trokken, waama men, nadat mijnheer nog eens getelefoneerd had, naar de tram ging om mevrouw in de stad te gaan opzoeken. De tram reed weg en toen zij goed op gang was, sprong mijnheer van de tram, den bediende, die hem niet durfde volgen, stom verbaasd achterlatende. VRACHTRIJDER 11 DECEMBER J.L. OP GEHEIMZINNIGE WIJZE VERDWENEN EN NOOIT TERUGGEZIEN. Sedert enkele dagen zijn de bewoners van Schrieverheide nabij Heerlerheide in groote opwinding over de geheimzinnige verdwijning van den vrachtrijder N. Smeets, >vonende aan den Heereweg aldaar. Men heeft hem het laatst gezien op den vroegen ochtend van den lien December nabij zijn woning. Hij droeg toen zijn gewone werkkleeding, benevens een paar vilten pantoffels, zoodat niets er op wees, dat hij voornemens was, de plaats zijner in- woning te verlaten. Sedert dien heeft men Smeets echter niet teruggezien, aldus de ..Tel." Spoedig begonnen dan ook over deze ge heimzinnige verdwijning de vreeselijkste ge- ruchten de ronde te doen. Men beweerde met stelligheid, dat de man vermoord was en som- mige personen wisten zelfs te verklaren, dat men hem levend in zijn kelder had begraven. Daarbij ontstond groote achterdocht tegen zijn vrouw en haar broeder, die hetzelfde huis bewoont, en e+genaar van het perceel is. In hun fantasie werden de dorpelingen aange- moedigd door de herinnering aan den broe- dermoord, welke eenige jaren geleden aldaar heeft plaats gevonden. De bewoners van het dorp bleken inderdaad op de hoogte te zijn met eenige bijzonderheden van het gezin en aan de politie werden mededeelingen verstrekt, welke voornamelijk behelsden, dat de zwager van den vermiste aanstalten maakte den kel der dicht te metselen. De Heerlensche politie, onder leiding van den inspecteur van den Dolder, heeft daarop een onderzoek ingesteld. De eigenaar van het huis verklaarde, dat hij slechts de scheuren, welke in den kelder ontstaan waren, tenge- volge van mijnverzakking, heeft willen dicht- metselen. Een onderzoek in den kelder bracht geen nadere bijzonderheden aan het licht. Men hoopt echter binnenkort meer licht in deze duistere zaak te brengen. De houding van de echtgenoote van den vrachtrijder wekte in den aanvang wel eenige bevreemding. Reeds een half uur na de verdwijning van haar man liep zij al jammerend rond. De vrouw heeft een premie van f 100 uitgeloofd voor ieder, die inlichtingen kan verschaffen. SPANNENDE UREN AAN DE MAAS TE MEGEN. Het plaatsje Megen in Noord-Brabant aan de Maas, was Zondagavond nog laat in rep en roer, aldus lezen wij in de „Msb." Toen een van Megen's ingezetenen om half elf met zijn auto langs den Maasdijk reed, ontdekte hij een paar lichten onder water, in de Maas. Bij nadere beschouwing bleek, dat een vierper- soons gesloten Ford in de Maas lag, alleen een stukje van de kap kwam boven het water uit. Heel Megen liep uit! Een van de toeschou- wers riep, terwijl hij op een donker voorwerp wees, dat bij de auto dreef: ,,'n lijk, 'n lijk". Na eenige moeite gelukte het ,,'t lijk" op te visschen, dat 'n koffer bleek te zijn. Inmid- dels had men reeds een gat in de kap van de auto gestooten, maar niets kwam er uit, geen levende en geen doode. Dan zijn ze er uitge- spoeld, riep men, en men begon te dreggen. Enkele paters, de dokter, en de burgemeester waren inmiddels-ook gekomen om de eerste hulp te verleenen en wachten maar met alle Megenaren op den afloop van de dreggerij. In- middels was vastgelegd, dat de auto van en kele Nijmegenaars was, die dien avond in Megen een uitvoering hadden gegeven, 2 dames en 4 heeren. Uren verstreken, de spanning was geweldig. Toen het half drie geworden was, besloot men de pogingen te staken en des niorgens verder te dreggen. Maar des morgens, toen Megen wakker werd, werd men tevens van de groote zorg verlost. Wat was nu het geval? De Nijmegenaren waren om tien uur weggereden uit het dorp, den dijk op, den dijk af, en... de Maas in. Twee van de heeren waren goede zwemmers en brachten (behalve zichzelf) de vier ande- ren behouden op het droge. In hun natte plunje, wandelden ze toen maar weer naar het cafe, waar ze de uitvoe ring hadden gegeven, vertelden daar wat hun overkomen was en, omdat ze toch niet meer weg konden, gingen naar bed. Megen is nu weer in diepe rust. EEN MERKWAARDIG OPERATIE-GEVAL OP ZEE. Het stoom-vrachtschip Tosari van den Rott. Lloyd bevond zich voor eenige dagen, op de terugreis naar Holland midden in den Indi- schen Oceaan. Een der matrozen kreeg plot- seling zulk een hevigen aanval van ontsteking van het wormvormig aanhangsel van den blin- den darm, dat, tenzij een operatie werd ver- richt de dood ware te verwachten. Maar er was geen gelegenheid om bij tijds een haven te bereiken. Aan boord was voor deze reis als scheeparts, de jonge dokter J. C. Wisse, die destijds aan de universiteit te Utrecht tot arts bevorderd is. Er viel niet te kiezen. De dokter zou doen wat hij kon. De matroos werd op tafel in den salon gelegd, drie leden van de bemanning die nooit zoo iets hadden bijgewoond moesten assisteeren. De ferme dokter volbracht het wonderstuk: een operatie op tafel in den salon van een slinge- rend schip, midden in zee, met gebrekkige hulpmiddelen. De operatie slaagde volkomen. De patient was na enkele dagen weer over- eind, en als dezer dagen de Tosari te Rotter dam arriveert brengt het schip den van den dood zoo wonderlijk geredden jongen man, hersteld en behouden mede. DE „SKAUTS" VLOT. liet Letiaudsche stoomschip ,,i>Kauts", dat in den nacht van r2 op 13 Januari bij Vlieland is gestrand, is door oe sarnenwerkende Der- gingsmaatschappijen Bureau Wijsmuller en DoeKsen Rros vlot gebracht en door de sleepboot Groningen van het Bureau Wijsmul ler naar IJmuiden gesleept. De sleep is van daar opgevaren naar Amsterdam, waar een onderzoek van den bodem van de fcikauts zal plaats hebben. BOEI VAN DE „FREYA" AANGESPOELD. Te Callandsoog is aangespoeld een reddings- boei, waarop de woorden ,,Freya Stettin" ver- meld stonden, deelt de Tei. mede. Het vermoe- den dat het Duitsche stoomschip „Freya" met een lading suiker onderweg van Stettin naar Amsterdam, omtrent welks lot ernstige onge- rustheid bestaat, met man en muis is vergaan, wordt door deze vondst versterkt. VERDRONKEN. Maandagmiddag omstreeks drie uur heeft aan Onderlangs te Arnhem een oude metse- laar, die daar in beschonken toestand liep, op een gegeven moment zijn jas uitgetrokken en is blijkbaar zonder te weten wat hij deed, het water ingeloopen. De man verdween onmiddel- lijk in de diepte en verdronk. TRAP VAN EEN PAARD. Te Blya kreeg de 19jarige Gerben van der Ploeg, in dienst van de familie Reitsma, een klap van een schichtig geworden paard zoo dat de dood onmiddellijk intrad. EEN 103-JARIGE OVERLEDEN. Te Ede is in den ouderdom van 103 jaar overleden mej. Kaatje Braafhart, geboren Koudijs. Te Lisse is het 8jarig zoontje van den heer Schermer, toen het met zqn moeder liep te wandelen, plotseling de straat overgestoken. Het ventje werd door een auto van dr. v. G. overreden, metr het gevolg, dat eenige uren later de dood intrad. In een bioscoop te Hoensbroek werden met wilde dieren voorstellingen gegeven. Toen deze dieren in een kooi in het portaal van den bioscoop ter bezichtiging waren gesteld, kwam een zoontje van de V. te dicht bij de kooi. Een panter krabde het knaapje met een klauw de wang open. VTERJARIG MEISJE DOOR DE TRAM GEDOOD. Zondagmorgen is een 4jarig meisje, toen zij met haar moeder in de Lange Viestraat te Utrecht liep, bij het spelen plotseling onder een wagen van lijn 3 geraakt, meldt de Crt. Het meisje werden beide beenen onder de knie afgereden. Zij is per auto van den G. G. D. naar de Rijksklinieken overgebracht, waar zij in den loop van den namiddag is overleden. SCHIPPERSVROUW TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Dinsdagmorgen om half zeven, toen het erg mistig was, wilde de 75jarige vrouw van schipper J. ten Hoeve, woonachtig te Leeu- warden, zich van het schip „De vier Gebroe- ders", dat aan de kade lag, over de loopplank naar den wal begeven. De vrouw raakte ten- gevolge van den mist en de gladheid te water. Niemand bemerkte het ongeluk. Toen de vrouw later werd opgehaald, waren de levensgeesten reeds geweken. GESTIKT. Zondagavond is een 41jarige gehuwde man, wonende Besterdstraat te Tilburg, toen hij in een cafe in de Langeschijfstraat een stuk ge- braden biefstuk in zijn mond stak, gestikt. De Geneeskundige Dienst, die onmiddellijk was gewaarschuwd, had nog geprobeerd door kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, hetgeen niet gelukte. DE MOORD IN DEN POLDER BLIJDORP. Kort na den moord op het meisje, gepleegd in den polder Blijdorp, heeft de politie een brief van iemand uit Venlo ontvangen, waarin werd aangeboden den dader aan te wijzen, tegen betaling van 1000. De belooning be- hoefde pas te worden uitgekeerd na veroor- deeling van den aangewezene door den rech- ter. De politie is in dit voorstel getreden, het geen zij aan den betrokkene heeft kenbaar ge- maakt door middel van een advertentie in de Limburger Koerier. Op deze advertentie is nog uit Maastricht bericht ontvangen. Ondanks verschillende oproepingen per advertentie heeft de briefschrijver zich nooit bekend ge- maakt. De politie tracht nu den man op te sporen, teneinde hem als getuige te kunnen hooren. Verschenen is een buitengewoon politieblad, waarin de rechter-commissaris in strafzaken, kamer I, huis van bewaring te Rotterdam, verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Hubertus Trompert, gebo ren 20 Juni 1871, te Mijdrecht, die ongeveer iy2 jaar geleden als knecht in dienst was bij den logementhouder Den Hoed, te Vreeland. Hij moet als getuige worden gehoord in de zaak van den moord in den Blijdorppolder BURENRUZIE. Te Walderveen bij Bameveld werd Zater- dagavond de bijna 66jarige J. Kieft tegen half elf door lawaai in zijn slaap gewekt, waarna hij opstond en naar buiten ging. heel spoedig gevolgd door zijn iets oudere vrouw. Toen de vrouw echter buiten kwam, zag zij haar man reeds tegen den grond liggen, die mededeelde door zijn buren met een bijl en 'n schop zwaar te zijn mishandeld. Na een vreeselijk lijden is de man overleden. De buren zijn gearresteerd. NIEUWE DIPHTERITISGEVALLEN TE ARNHEM. De laatste dagen is de diphteritis-epidemie, welke te Arnhem reeds geruimen tijd heerschte, met verschillende nieuwe of ver dachte gevallen uitgebreid. Reeds is de Talmaschool gesloten en het laat zich aanzien, dat meer scholen zullen volgen. Voorts zijn dezer dagen van overheidswege verdere maatregelen te verwachten ter be- strijding van de epidemie, aldus de Msb." In het St. Elisabethgasthuis heerscht de diphteritis onder de patienten en het verple- gend personeel in nog hevige mate. Onmiddel lijk zijn echter de diphtherie-patienten en ba- cillendragers geisoleerd en alle mogelijke an dere maatregelen genomen, om verdere uit- breiding te voorkomen. Een 15tal leden van het personeel en een achttal verpleegden zijn aldus geisoleerd. In de meeste gevallen betreft het bacillen- dragers. AUTO-ONGELUK TE HALFWEG. Dinsdagochtend om tien minuten over half- negen is op den rijksstraatweg te Halfweg nabij den Osdorper weg een emstig auto-on- geluk gebeurd. De heer J. G. v. d. Laan, procuratiehouder, uit Aerdenhout, kwam met een luxe-auto uit

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2