Pe uill e to a - vei rtellingen. PREDIKBETTRTEH, S P 0 T. (iEMENODEBERICHTEH. AANGEHOUDEN. AARDENBURG. BRABANTSCHE BRIEVEN. meneekbs, de winkelramen (die verlicht waren tenminste, waant veul is daar teuges- woorig 's avonds potdicht), da sting alle- maal in de natte straat te weerspiegelen of 't uit 'n rivier oprees. En de auto's van da tuig krioel 't daar slibberen over die klets- natte glibberstraten mee d'r lichten schijnend iri al de zwarte nat. Maar schoon was 't. En de wefkes d'r lange rose beentjes, die ketsten al net z66 trug in 't spiegelende zwarte stra- tenvlak. 't Was verwonderlijk, amico; fra- paant, in <5en woord. 'k Ben ier en daar 's wiesten kijken, 'n pilske gekocht en 'n sigorke gerokt; 'n protje gemokt mee 'fl juffrouwke da-d-aan mijn d'n weg vroeg, hoewel 't kindje daar zelvers geboren was zooas ze vijf mi- nuutjes later vertelde en na zes minuutjes al z6o tegoeiertrouw was mee me da ze vroeg of ik niks weg te geven had, omda-d-et zulk slecht weer was, zee ze (luste nog peultjes?) en zoo kwam ik ten langen leste d'n natten avond deur en docht ik efkes aan m'nen rade- joow en m'n pepke bij de plattebuis op m'n goeie Ulvenhout bij Triue. Maar ollee, de die- pelmaten en de Hekselensies kwammen nouw eenmaal nie naar Ulvenhout om te lunzen ft is 't zelfde as schraansen, horre!) dus moes ik wel naar d'n Haag toe. Nouw't was praehtig. Keb gin oogenblikske sPijt g'ad da'k er naar toe gewiest ben. Wa zag er da-d-allemaal toch praehtig uit. De ta- fellakens waren gloednuuw en de witte blom- men die erin gewerkt zatten laggen d'r kepleet bovenop te glinsteren as zulver borduursel. 'k Moes er 's over vrijven om zekers te weten da-d-et er allemaal ingeweven zat. Kristallen glazen, de man drie amico 't kwam daar op 5en kristallen gloske nie aan, - schitterden onder 't licht, da-d-ieveraans in groote olletrieke kronen, zoo schoon as van de kermis, dat er de sterrekes afsprongen. 'k Moes veurzichtig zijn bij 't loopen, waant die dikke kleejen op d'n vloer, daar bleef ik ge- woonweg tellekes in vast haken mee m'n trap pers. 't Is" zoo heel aanders ee, as da-g-op die lekker van 't schoon wit zaand krakende ple- vuizen lopt, zooas ik da gewend ben. Maar ollee. keb me-n-eigen zoo veurzichtig meuge- lijk gedragen, waant kad nie graag in de kraanten op m'n gezicht gelegen op 'n plotje. Waant pottegraven amico, daar vergong 't van. Tellekes stakken ze van die groote vlarn- men aan, die lolmakers, zooda ge veur vijf menuutjes stekeblind was. Dan zagde alles dubbel en peers en eenen keer he 'k er zelfs m'n glas deur omgestooten, omda 'k 't nie persies zag staan. 't Kwatste sjuust in Hekse- lensie Sjeeron z'n bord. „Nimme nie kwalijk zee ik, ,,die pottegraafkerels maken 'nun fut- soendelijken mensch finaal kruisdol". Maar Sjeeron pakte-n-'t nog al jovel op, lachte-n-'s en knipte 'n ogske. Uit beleefdheid knipte-n- ik natuurlijk dalek trug en terwijl er 'nen me- neer de boel opdroogde ('nen diepelmaat of nen kelner, da kon 'k nie onderscheien, want daar was nouw g'in horke verschil in!) em- men samen zitten te lachen, op mekaars schouwer zitten te kloppen, of me mekaar al jaren kenden. Wilde geleuven amico, da ge altij 't gezelligste kunt konserveeren mee menschen die ge nie versfaat? Dan kekte me kaar maar's aan, ge lacht's en ge hoef nie op oew woorden te passen; dus krijgde ok gin bonje. En gespietst is er, amico, gespietst! Ge kon 't nie aangedronken krijgen, jong. Waant ne- tuurlijk, tellekes as 'r eene wa-d-ad staan kaaieren, dan gongen de glazen omhoog en klokte-n-et kostelijke vocht naar binnen. Witte wa-d-alleen heel erg vervelend is, amico? Die kelners mee d'r schalen waar de eterij op geeteleerd leet, die achter oewen rug staan te friemelen en over oewen schouwer komen leunen mee die schaal waar g'oew por- sie dat er bij leet. Waant die kerels weten 't altij z66 aan te kleejeif da-d-et meeste op oew eigen of oewen buurman z'n broek kiepert in- sie af mot sleuren mee de lepels en al da s" plots van op oew bord. Toen me da-d-eene keer gebeurd was, zee ik: „zet da bordeke maar 's effekes neer, grappenmaker, dan za'k 't er 't mijne wel afscheerenm'nen trouwjas is ginnen voeierbak yeur de verkens". „Net zooals u wil", zee Huiperdemuis. Beleefd zijn ze 'r genogt, daar nie van! Ah-dat-zie, de Ja- panner, 'n heel klein onoogelijk menneke, de schuil gong achter 'n wijnfleschke, hee ok gespietst. Snauwden, d'n Engelschman, nie veul grooter as Adatzie, ok en Zjaspaar, dieen Belzen grijzen krullekop, affijn heel de krip- pot ee gezeeverd. Z66, dat de kelners kraamp in d'r schouwerblaajen kregen van 't schen- ken. En iedereen lachte tellekes, net of ze 't allemaal verstinden, maar daar ben 'k nie in- getippeld, amico. Keb heel rustig meegelachen en mee in m'n haand^n gekiapt en da gong vanzelvers omda ge veruit wiest dat er weer geklonken wier.wa gij En toen me opstingen van tafel, toen bot- sten den dikken Sjeerpn en ik efkes teugen mekaar en knipten me allebei weer 'n ogske da-d-ons buiken schudden van den lach. Wem- men heel laank afscheid van mekare genomen en as't aan hun en mijn leet, amico, ollee, dan komt er nooit meer oorlog. In de vreetzaamste en lolligste bui zijn me van mekaar gegaan: hij mee 'n auto en ik mee d'n tram. En as ie thuis is, stuur 'k 'm vast 'n aanzichtskortje „de Groeten uit Ul venhout". En na de luns ben 'k naar 'n aandere kroeg gegaan, heb er 'n bord boerenkool mee worst besteld en toen nog 66ne want van al da „ge- luns" zoude verduveld honger krijgen, amico. Kom, ik schei er af. Gij wit weer hoe oewen medeweerker mee- g'olpen heet aan d'n vrede en ik eb mee meer menisters aan tafel gezeten en onder d'n soep gemorst, dan da 'k ooit had kunnen droomen. Maar da ge van lunzen 'n driekwart stuk in oewen pellerien kon krijgen, da-d-eb ik er nouw weer bij geleerdr"—- Veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DR<§. Naar aanleiding van verklaringen, afge- iegd door den heer H. V. te Weesp, bij politie en justitie waren emstige vermoedens gere- zen, dat de heer J. C. W. V. in Belgie waar hij in ieder geval eenigen tijd verblyf heeit gehouden vermoord zou zyn en dat men zich daama in het bezit van zyn papieren haa gesteld. Dit vermoeden werd nog versterkt door de omstandigheid, dat de heer J. C. W. V. geruimen tijd geleden in het bezit moet zijn gekomen van een erfenis. De politie te 's-Heer Arendskerke heeft aan- gehouden den 18-jarigen H. aldaar, die be- kend heeft, eind December tijdens de afwezig- heid van een der inwoners dier plaats te heb- ben ingebroken en ongeveer 100 te hebben gestolen. Hij is daarna met zyn broer door verschillende streken van ons land aan het zwerven geweest. Toen het geld op was, zijn zij naar hun woonplaats teruggekeerd. ERNSTIGE VECHTP ARTIJ Zaterdagavond omstreeks half elf heeft in het huis van A. van der B. te Aarle Rixtel een moordaanslag plaats gehad. De chauffeur G. van D., wonende in het huis, grenzende aan dat van v. d. B., was des avonds na een vermoeienden dag per vracht- auto thuis gekomen, vergezeld door een vriend C. Gruiter uit Lieshout. Nadat in de woning van Van D. koffie was gedronken, zou men naar Lieshout rijden. Voordat men echter hiertoe overging, begaf van D. zich naar het huis van Van der B., waarna na herhaald kloppen de voordeur geopend werd. G. was van D. op den voet gevolgd, niet wetende naar zijn zeggen tenminste wat van D. wilde gaan doen. Na een woordenwisseling richtte van D. zich In de woning van v. d. B. weldra tegen Frans Welten, kostganger bij van der B., met wien hij reeds lang een appel- tje wenschte te schillen. Welten trachtte daarop aan van D. te ont- komen, tijdens welke handeling hij verschillen de ernstige messteken opliep. De huisgenoo- ten dachten aanvankelijk, dat de worsteling niet zoo ernstig was, doch na eenige oogen- blikken bleek, dat van Welten ernstig was ge- wond tengevolge waarvan hij het bewustzijn verloor. Men had hem een breede wonde in de borst toegebracht. Geestelijke en medische hulp werd ontboden. De laatste H.H. Sacra- menten werden hem toegediend. Intusschen is de vermoedelijke dader van D. in het huis van H., waar hij was binnengeloo- pen, door den veldwachter gearresteerd, waar na de burgemeester hem had verhoord. Hij wilde niet bekennen. Ook de andere personen werden verhoord. Het mes, waarmede de ste- ken zijn toegebracht, werd 's nachts in de privaatput van Van D. gevonden. De dader zelf kreeg een wonde aan zijn arm, welke hij waarschijnlijk zichzelf heeft toegebracht. Van Welten wiens toestand ernstig was, is 27 jaar oud en ongehuwd. De verdachte, af- komstig uit Oss, is 25 jaar Oud en vader van drie kinderen. OUDE MAN OM ZIJN GELD VERMOORD? Dezer dagen heeft de politie van HeerJen aanleiding gevonden, een onderzoek in te stel- len inzake het overlijden in Augustus j.l. van een 82-jarig man te Heerlerheide. Er heb ben zich namelijk aanwijzingen voorgedaan, aldus de ,,Tel.", die de vraag doen rijzen, of hier misdaad in het spel is en men den grijs- aard, die met een huishoudster woonde, om zijn geld heeft vermoord. In verband met deze zaak is reeds een verhoor af genomen. BRANDENDE KAT STEEKT EEN HOOIBERG AAN. Te Benneveld, gemeente Zweeloo, is de ka- pitale boerderij van den heer L. Knegtering afgebrand. Twee varkens kwamen in de vlammen om. De brand ontstond door een kat, die in aanraking was geweest met vuur in de z.g. stroohut. Het beest vloog brandend naar buiten, de hooischuur in. Deze schuur stond weldra in lichte laaie en de boerderij, die er tegenaan gebouwd is, vatte spoedig vlam. Daar er geen bluschwater was, stond de brandweer machteloos. De boerderij, waar- in tevens een winkel en een caf6 waren ge- vestigd, benevens de hooischuur, brandden totaal uit. De inboedel ging verloren. Alles was laag verzekerd. NA DEN MOORD TE STOMPWIJK In verband met den moord op den manu- facturenhandelaar v. d. D. kan nog worden gemeld, dat zich verschillende personen bij de politie hebben aangemeld, die op den avond van den moord de twee verdachten hebben zien loopen. Zij konden een vaag signalement van de mannen opgeven. De politie heeft op- nieuw een onderzoek op de plek des onheils ingesteld, waarbij nog drie hulzen werden ge vonden. Er bestaan plannen, om een comity te vormen, ten einde de steunregeling voor de nagelaten betrekkingen te regelen. Woensdagmorgen om 9 uur heeft in de R.K. kerk de uitvaart van de verslagene plaats gehad. De burgemeester bracht een bezoek van rouwbeklag aan de weduwe. INVAL IN EEN AMSTERDAMSCH SPEELHOL. Een brigadier met eenige agenten heeft in een perceel in de Dirk van Hasseltsteeg te Amsterdam een inval gedaan op het vermoe den, dat naar dit huis een speelhol was- ver- huisd, dat vroeger in de Behtanienstraat ge- vestigd was. Zij yond daarin inderdaad een 40-tal personen, die aan het spelen waren. Bij de ontruiming weigerden verschillende personen aan het bevel van de politie te vol- doen. Van den gummistok is toen gebruik gemaakt om de wederspannigen tot heengaan te dwingen. LEVEND VERBRAND. SAS VAN GENT. Na gedurende den geheelen cursus met vructat te hebben gevolgd kon aan de jonge dames A. Goossens, A. Martens, C. de Zeeuw, Gab. Pollet, Bertha Klein en Mad. Kalfsvel JheL diploma voor knippen uitgereikt worden. De cursus werd geleid door mej. M. Matlelf gediplomeerde leerares in maatknip- pen te Axel in de openbare school A, waarin door welwillende beschikking van den raad een lokaal tot dit doel werd disponibel gesteld. Naar wij vememen zal door dezelfde leera res thans weer een begin gemaakt worden met een tweeden cursus, waarvoor zich be- reids weer een zeker aantal gegadigden hob- bee aangemeld. Benoemd tot onderwijzer bij het Europeesch Lager Onderwijs te Modjokerta (Java), de heer I. de Bert te Aardenburg. MIDDELBURG. Gisteravond heeft te Middelburg weder een brand gewoed, doch dit maal gelukkig een van klemen omvang. Te ruim 8 uur werd brand ontdekt in de bergplaats der firma de -Rtjke en Minderhout, timmerlieden, welke bergplaats gelegen is aan het Roosterstraatje. De brandweer werd gealarmeerd en kwam van verschillende zyden met materiaal naar de plaats van den brand, o.a. rukte onmiddel- lijb uit de Fordauto-brandspuit der N.V. v/h A. JBikkers en Zonen te Rotterdam, die na den grooten brand van 7 December tijdelijk alhier is geplaatst. De motorspuit I, die ook spoedig was uit- genikt, ging aanvankelijk door een verkeerd gegeven of begrepen inlichting naar Klein Vlaanderen, doch kwam toch ook nog spoedig te hulp. Ook de andere motorspuit en andere spuiten waren uitgerukt. Met vereende krach- ten was men het vuur spoedig meester. Bij deze brand is gebleken, dat de autospuit groote kracht kan ontwikkelen, zij was ge plaatst op den Beenhouwerssingel en dus vlak bij open water. Het vuur werd dit maal dan ook spoedig gestuit en alleen de bergplaats brandde uit. Met de leden van het Dagelijksch Bestuur der gemeente was ook de Commfssaris der Koningin op het terrein van den brand aan- wezig. ZONDAG 19 JANUARI 1930. Ned. Herv. Kerk. "Ter Neuzen. 9y2 u., de heer L. Dek en 2 u., Ds. L. J. Cazemier. Sluiskil. 9y2 u., Ds. L. J. Cazemier en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 y2 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9V2 u. en 2 u., Ds. A. B. W. M. Kok Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J/2 u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5 y2 u., de heer G. Koteeuw, van Rheenen. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5V2 u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zoadag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. VOETBAL. Zondag heeft te Hulst de belangrijke ont- moeting yiaats tusschen Hulst en Terneuzen. Wanneer Hulst deze wedstrijd wint, dan kun nen we haar wel beschouwen als kampioen 3e kl. A K.N.V.B. Doch ook voor Terneuzen is er, wanneer zij met de punten gaat strij- ken, nog een kleine kans op de eere-plaats. Dat dus door beide partijen fel om de zege zal worden gestreden, ligt voor de hand. Voor deze wedstrijd zal natuurlijk zeer veel belang- stelling zijn, zoodat de penningmeester van Hulst ook een goeden dag zal maken. Ulvenhout, 12 Januari 1930. Menier, 'k Zee 't van de week nog teugen mesjeu Sjeeron, toen 'k mee'm aan tafel zat te schraansen„Hek- selensie" zee ik, ,,wa-d-'n wirke, wa-d-'n wirke teu- geswoorig, ee?" „Oewie", zee-t-ie mee 'nen vollen mond, hij had er sjuust 'nen zulver- twitten middelmoot van 'n tongeske ingedouwen, ,,wiewie, manjefiek, wiewie" en d'n bottersaus droop 'm langs z'nen baard. Manjefiek!" zee-t-ie affijn! En ok nouw, mee d'n Zondaggeavond, nouw ik van loutere verveligheid oew 'n briefke gaai zitten te schrijven, nouw loop et zoo m'n pen af: wa-d-'n schrikkelijk wirke". Toen me van de mergen opstingen ha 'k 't al dalek in de gaten da-d-et kepot zouw loo pen vandaag. De locht dee zoo aarig en d'r hing fenaal 'n grijze sneeuwkouw boven de daken. 't Wier hoe langer hoe spookachtiger en teugen d'n middag stak d'n noord-wester hoe langer hoe finijniger op. De plattebuis sting roodgloeiend mee d'n sleutel toe, zoo stokte de sturm in de schouw. De plattebuis amico, kouw, as g'effetjes over d'n erft gong, dan kwam de mee rooie oogen en 'nen orrnon dr'uppel aan oew kokkert weer bin- huivan over m'r. hals dat de hor- kes ieveraans recht overend gongen staan of er illetriek deur m'n lichaam wier gedreven. k Was 'nen emmer blokken wiesten halen. J ,,Ziezoo Trui," zee ik, ,,me zullen de plattebuis z'nen kanus nog 's geef voldouwen en dan motte daar veur de deur 'n ouw zakske neer- i leggen, waant 'k vuul d'n tocht over de ple- j vuizen in m'n broekspijpen kruipen." ,,Nouw ge 't zegt", peisde Trui haardop, „de kat krupt geregeld op m'n schoot vandaag; ocheerm, Dubbeleen kan 't zekers nie .houwen op d'n vloer." Dubbeleen is de naam van ons kat, as ge t soms nog nie wit. Ge wit da Trui aan al 'r gedierte op d'n hof 'nen naam gift, ee! Nouw, de kat hiet Dubbeleen, omda I ze heelemaal wit is op twee ronde zwarte plakskes na, onder aan d'ren buik. En zoo was 't. Zelfs Dubbeleen had in de gaten da-d-et nie dugde. Dubbeleen, die ok g5re visch lust, von 't heelgaar nie manjefiek. „011ee Dre," smoeste Trui, „ge sta nouw toch, haal nog 'n emmerke-n-hout en mokt 'n yuurke onder d'n voeier-ketel in 't achter- huis. Alles lee klaar verders." En net toen 'k daaraan bezig was, 'nen mensch is mee zuk weer op Zundag blij as ie wa et doen heet, kwam d'n Tiest binnen, laanks achteren. Ollee, d'n Blaauwe." Ollee, d'n Dr6, alleen thuis?" ,,Neee, ga maar naar binnen, Trui zit bij 't vuur", zee ik, ,,ik koom dalek." En net as ik docht, 'k lusterde-n-'r stie- kum naar, terwijl ik 't beestenvoer aan d'n kook brocht, laggen die twee al dalek over- hoop mee mekare. ,,Zoo, Trui-ke! dee d'n Blaauwe haartelijk en luidruchtig, ,,ge doe-d-oew maar goed ee, hier bij 't vuur; hoe ga-g-et? Gin last meer van rimmeletiek of verkouwen?" „Ga zitten, Blauwe," noodigde Trui 'm uit, ,,as ge'r tenminste niks teugen het da-d-ik thuis ben waant ik heur-de-n-et wel hoor knapzak, da ge d'n Dr6 vroeg of ie alleenig was! Wa wouwde gij daarmee zeggen, men neke? Kommeke koffie?" „Gif maar 'n bakske," suste d'n Tiest, ,,en ben nouw maar nie zoo merakel muuwsgierig en lot dieen druppel asteblieft nie in m'nen koffie spatten. 'n Bietje suiker en melk is ge nogt, troeleke!" ,,Troeleke?! Troe-loeleke?! Zeg, blaauw stuk menneke, heddet soms iiierrr??" viel Trui uit, die d'r woede over da druppeltje op die manier koelde. Ik kan oew zeggen, amico, da'k bijna brook. In de verte zak 'k d'n Tiest op z'n gemakske op 'nen stoel zitten, schrij- lings mee z'n beenen, mee d'n leuning veur z'nen buik, terwijl ie z'nen kop op z'n haan- den liet steunen. Z'n pet sting ongeveer op z'nen rug en onder de klep kwam 'nen rooien kwast verkenshaar uit, da ,,krulde"-n-as pin- nekesdraad. En hij gierde, d'n tiep, dat de biesten in d'n stal naast 't huis onrustig wie- ren. Keb eerst enigte minuten achter geble- ven om 'n onschuldigen, uitgestreken plooi op m'n facie te leggen veur ik binnenkwam, aan ders adden de poppen heelegaar aan 't daan- sen geslagen, da snapte. ,,En Dr6," zee d'n Tiest toen 'k binnen kwam en kwaansuis naar m'n pijp zocht, ,,hoe heddet g'ad in d'n Haag? Emmen ze 'r goed opgeschept in 't Laand van d'n houteren ham?" „Gij ok nog 'n bakske", gooide Trui ertus- schen, die nog steeds aan de koffie bezig was. En mee zag ik d'n Tiest mee 'n opzettelijk aangstig gezicht in de richting van Trui d'ren neuspunt uitkijken. ,,Stikt de radejoow maar 's aan," zee Trui (die van d'n Haag nooit veul goeds heuren kan as ik er ben gewiest, ten minste) en zooas 't meestentije is, sting er weer 'nen vent veur d'n miekerfoon te smoe- zen da-ge-'r gaten van in oew sokken kreeg. Maar daar was Trui bij. „Staat -er nouw snot- dorie weer zo'nen kerel te bakeren," keef ze, en ze keek in d'n luidspiekert of ze 'm dooa wouw kijken en meteen draaide ze z'nen asem af. „Van d'n vruugen mergen tot d'n laten avond staan ze te kaaieren en te zeeve- ren", mopperde Trui, terwijl ze aan da kastje sting te prutsen, „en 'n ordentelijk mopke muziek kunde nie meer te pakken krijgen", maar efkes later zwierde-n-er 'n lollig walske deur d'r huis en Trui kleerde-n-op of de zon nog deurkwam op deuzen triesten dag. Mee sprong d'n Blaauwe omhoog en mee 'n paar kromme beenen en z'n ermen openge- spreid zee-d-ie; „011ee Trui, 'n waalske." ,,Mee jouw? Mee jouw?" rekte Trui en in d'r toe- gfiknepen ogskes lag 'n verachting van dieen goeien Tiest. om ieder aander te laten sneu- velen aan n illetrieken dood, maar d'n Blaau we pakte Trui onder d'r ermen en zwierde ze over de plevuizen, da-d-et witte, scherp zaand onder d'r klompen knerste en Trui d'r wije rokken teugen d'n rooien pot van de plattebuis slingerden. 'n Verdacht schroeiluchtje hong er van in 't vertrek. Maar d'n vrede was ge- teekend en nouw ik dan toch zoo impersaant aan den vrede ben gekomen, nouw mot ik oew toch nog 't een en aander vertellen, amico, van de eterij die 'k meegemokt eb in den Haag. Misschien zulde vragen wat da mee mekare te maken heet: vrede en schraansen, maar da- d-ee veul meer mee mekaar te maken as ge zoo op 't eerste gezicht wel zouw denken! Maar laat ik beginnen mee 't begin. Ge wit, 'k ben vleejen zomer ok naar de konferensie gewiest; keb er oew tenminste genogt over geschreven. 'k Was eelemaal nie van plan om weer naar da reizend vredescir- rekus te gaan kijken, omda 'k de nummers en d aartiesten allemaal wel uit m'n hoofd zouw kunnen uit-teekenen. Dus om daarveur nouw eerst thuis oorlog te maken, om te gaan zien hoe ze daar in d'n Haag d'n vrede veur me kaar boksen, kek, da was me de moeite heelegaar nie w66rd. Maar toen de kraantenmannen, die me nog schenen te kennen van vleejen zomer, 'n schoone uitnoodiging stuurden op z'n Fransch waaruit ik al gaauw kon opmaken asdat 'r geschraanst moes worren, toen he 'k aan Truie gezecd„hoor is ier, Trui, daar mot ik bij zijn. Kek me toch zo'n deftige uitnoodi- gingsinvitasie 's efkes aan! Daar kan 'k m'n eigen nie aan onttrekken, toeteloeris!" En Trui zette d'ren bril op, bekeek d'n brief aan alle kaanten, zonder wijs er uit te kun nen worren en zee toen heel diepzinnig, mijn over d'ren bril aankijkende: ,,Zoo! zoozoo! En motte gij daar weer bij zijn, mee oew neus?" „Zooas ge da daar zegt, sjuust!" zee ik mee 'n gezicht of ik naar d'n oorlog moest in plak van d'n vrede. Affijn, na nog wa vieren-en- vijven piepte-n-ik 'm. Geschoren, m'nen trouw jas aan etn m'n zijjen pet op, was 't werk van n oogenblikske. Trui lee m'n pcrepluu klaar, 'nen schoonen zakdoek, mee wa segaren en centen; 'k gaf 't boekske mee de pofklaanten van m'n gruuntenwagel aan onzen Bart, d'n oudsten knecht, lee 'm nog 'n paar dingeskes uit van nieuwe klaanten en zoo, terwijl ik m'n eigen in m'n flenelleke sting te wasschen en schoenen te poetsen en 'n uurke later was ik onderwege naar den Haag, naar d'n luns van kraantenmannen en diepelmaten, mee m'n uitnoodigingskaart in m'n binnenzak bij 't boekske. 'k Moes d'n aanderen dag oro e6n uur in 't hotel ,,De Twee Stejen" zijn, zooda 'k nog 'n avondje over hiew om 's in de Viel Luumjerc rond te kuieren. Amico, 't was er stillekes. De asvaaltstraten glommen zwart van d'n rengel en de bonte verlichtingen van allerhaande ille- trieke advertensies die op de daken en teugen de muren staan opgesteld, spiegelden mee slin- gerdeslangeskes net in de straten of ze ke pleet in de Mark schenen. De gevels mee de groote verlichte ramen van de Haagsche „Gou- wen Koeien" ba'k maar zeggen, de stam- EEN ZONDERLINGE ARRESTANT. In aansluiting op ons bericht inzake den zonderlingen arrestant, thans verblijf houden- de in het huis van bewaring te Middelburg, die voorgaf J. C. W. V. te heeten en in ver band daarmede met den heer V. te Weesp ge- confronteerd werd, waarbij reeds kwam vast te staan, dat men met een bedrieger te doen had, kunnen we thans mededeelen, dat degene, voor wien de gearresteerde zich uitgaf, einde- lijk van zich heeft doen hooren. De heer J. C. W. V., thans wonende te s-Gravenhage, heeft n.l., naar aanleiding der berichten over het vorenbedoelde geval, een brief geschreven aan zyn te Weesp wonen- den broeder, den heer H. V., waarin hij schrijft tot zijn genoegen vemomen te hebben, dat de zaak der hem ontstolen papieren thans onder- zocht zal worden. Voorts bericht de heer V. in een schryven aan de politie-autoriteiten te Middelburg de benoodigde inlichtingen ver- strekt te hebben. Inmiddels is de zaak er voor den te Middel burg aangehouden persoon (vermoedelijk W. geheeten) niet beter op geworden, daar hij nu in geen geval meer kan volhouden, J. C. W. V. te zijn, die bovendien straks met een aan- klacht zal komen in verband met de hem ontstolen papieren. Woensdag is het vierjarig dochtertje van zekeren J. Adams te Beneden-Leeuwen, in. een pot kokend water gevallen. Met hevige brandwonden overdekt, moest het kind naar het ziekenhuis te Tiel worden vervoerd, waar het aan de bekomen verwondingen is over- led ep, BEEN AFGEKNELD. De 34jarige J. van Hoften, uit Middelharnis, knecht op de motorschuit ,,Schelpvaart 4" der firma Bol en Born van Rotterdam, had aan de Westhavenkade te Vlaardingen, toen de schuit werd vastgelegd, het ongeluk met zijn linker- onderbeen bekneld te geraken tusschen den staaldraad, waardoor genoemd lichaamsdeel werd afgekneld. De man is in het ziekenhuis te Vlaardingen opgenomen. TACHTIG JAAR GETROUWD. Het zeldzame feest van een meer dan dia- manten bruiloft hebben, naar de Telegr. meldt, in het befaamde stadje Tipperary de heer en mevrouw Cougblan gevierd. Zij waren dezer dagen 80 jaar met elkaar getrouwd. Mijnheer is 109 jaar, mevrouw 106. Mijnheer is een montere baas en herinnert zich nog heel veel, o.a. dat hij in 1827, zeven jaar oud, voor het eerst in de postkoets naar Dublin reed; en „dat het in 1833 zoo ontzettend stormde, dat vrijwel geheel Ierland verwoest werd". Nog altijd werkt hij in zijn tuin. Zijn trouwe gade zorgt nog steeds voor het huishouden, doet de wasch en roert zich flink bij de groote schoonmaak. Het oudste zoontje is 78. WARM WEER TE NEW-YORK. De laatste dagen hebben New-York en het oosten der Ver. Staten warmer weer meege- maakt dan ooit in Januari het geval is ge weest, terwijl van Iowa af naar het westen tot aan de zee uitgestrekte gebieden met sneeuw bedekt zyn. Zelfs in Calefornie is sneeuw gevallen en. in tal van streken doet men alles om te voorkomeri dat de boomen bevriezen. Een aantal Indiaansche dorpen in Arizona is met sneeuw bedekt, meldt de Tel. Volgens de weer-experts is New York drie dagen lang bedreigd geweest door vinnige koude, doch thans is het er bijna even warm als in Palm Beach. Weerbureaux, die op wol- kenkrabbers gelegen zijn, registreeren een temperatuur van 65 gr., doch in de straten en op de kantoren was het 70 graden. HELSCHE MACHINES AAN DE RIVIERA. Bij de arrestatie der Ttaliaansche anarchis- ten te Le Cannet aan de Riviera heeft de po litie een geheel magazyn van helsche machi nes ontdekt. De bommen waren, naar een cor respondent van de Daily Telegraph meldt, op- geslagen in een loods, die in verbinding stond met een cafetje, dat veel door Italianen wordt bezocht. Er waren bommen in alle mogelijke afmetingeri in voorraad, alle gereed voor het gebruik. Tevens vond de politie in de loods een hoeveelheid ontplofbare stof, en wel de zelfde soort, die te Parijs werd ontdekt na de arrestatie aldaar van drie anti-fascisten. In Le Cannet werden in totaal vijf ftaliaan- sche anarchisten in hechtenis genomen, alien onder de 30 jaar en zonder uitzondering reeds langen tijd berucht. Onder de gearresteerden bevmden zich twee gebroeders Enrico en An- gelo Puddu. Bij een huiszoeking bleek de po litie, dat het tweetal ook bij een reeks van recente inbraken betrokken is geweest. Er zijn nog twee gebroeders Puddu, Paulo en Salvatore. Paulo is voortvluchtig en bevindt zich vermoedelijk te Brussel, terwijl Salva tore op het oogenblik in Italie een paar jaar gevangenisstraf opknapt. Allen behooren tot een beruchte anarchistenfamilie. In hun woning te Le Cannet ontvingen zij talrijke anarchisten uit Italie, zoodat hun huis feitelyk als het verzamelpunt van verdachte elementen kan worden beschouwd. Bij de huiszoekingen bleek ook, dat de ge arresteerden in connectie hebben gestaan met een zekeren Gatti, die door de politie reeds werd gezocht in verband met den bomaansla^ in September op het caf<§ „Lilas Blanc" te Nice, waarbij drie personen om het leven kwamen. GEWELDIGE SPRINGLEVENDE KROKODIL. Reptillia te Weltevreden had de vorige maand in zijn looiery een geweldigen, spring- levenden krokodil. Het beest moest worden geprepareerd voor den heer A. E. C., ass.- resident van M. Comelis. Een inlandsche vis- scher, die zijn beroep maakt van het vangen van dergelijke monsters, een toekang boeaja, heeft het dier bemachtigd in den mond van de Kandang-rivier in het district Mauk, zonder dat er een bezweerder, een malim, aan te pas is gekomen. Hoe de man het heeft klaar ge- speeld om met hulp van eenige komuiten, het dier de pooten op den rug te binden en bek en staart onschadelijk te maken, lrjkt een raadsel, zegt het Bat. N.Bld. Het dier is een geweldenaar in zijn soort. De heer C. schatte zijn lengte op zes meter. Een vrachtauto heeft het beest naar Welte vreden vervoerd. Eenige maanden geleden heeft men een soortgenoot, die in de Moeara Kramat was, gevangen, per taxi laten reizen: de taxi is toen bezweken. BERLIJNSCHE HOLBEWONERS. Men meldt uit Berlijn: Zaterdagnacht hebben agenten in de naby- heid van de Alexanderplatz in schachten, die daar voor nieuwe lijnen van de tunnelspoor zijn gegraven enkele holen ontdekt, waarin misdadigers zich schuil hielden. Vijftien per sonen die in deze holen werden aangetroffen, zijn in hechtenis genomen en naar het nabij- gelegen hoofdbureau van politie gebracht. Daar bleek. dat er zich verschillende lang- gezochte misdadigers onder hen bevonden. Vijf daklooze arbeiders der groote markthal- len, die eveneens in holen ovemachten, wer den na een kort verhoor weder in vriiheid Be steld. Op talrijke punten van Berlyn waren in den laatsten tijd automaten gestolen door on- bekenden, die de aan de <5 tal ages der winkels hangende kastjes eenvoudig losschroefden en meenamen. Een aantal leege automaten werden kort daarop in de nabijheid van het werk van de tunnelspoor op de Alexander platz teruggevonden. Daarom besloot de po litie een klopjacht onder den grond te houden. Zaterdagnacht drongen zij met een aantal honden in de schachten. In een met stroo gevuld hoi ontdekten de agenten acht man nen, die daar rustig sliepen, zij sprongen bij het naderen der agenten verschrikt op .en poogden door een anderen uitgang van de schacht te ontkomen, vonden dezen uitgang echter bezet door agenten en moesten zich toen wel overgeven. In hun hoi werden tal van gestolen voorwerpen ontdekt. Een der gearresteerden heeft bekend, niet minder dan dertig automaten te hebben geplunderd, by anderen vond men in het hoi een paar zeer groote in doeken gewikkelde steemen, die ge- bruikt werden voor het verbryzelen van Stalageruiten. EEN HANDELSREIZIGER VERMIST. Te Regensburg wordt sedert 26 Nov. 1.1. de ahndelsreiziger Georg Bleier vermist. Op dien dag heeft hij zijn hospita uit Kelheim geschre ven, dat hij op 30 November te Regensburg zou aankomen. Naar de meening der politei ligt de onderstelling voor de hand, dat de ver- dwijning van Bleier in verband staat met de moordzaak-Tetzner, daar Tetzner zijn daad van 26 op 27 November dicht bij Regensburg heeft gepleegd. Naar men zich zal herinne- ren heeft Tetzner tijdens 'n autotocht iemand laten meeryden; hij heeft toen den auto in brand gestoken, waarby de inzittende om het leven is gekomen. Tetzner wilde het doen voorkomen alsof hijzelf om het leven was ge komen, zoodat zijn vrouw de verzekeringssom kon inn en. DE BARMHARTIGE SAMARITAAN. Luitenant King, een Zuid-Afrikaansch vlie- ger, is op het vliegveld bij Johannesburg teruggekeerd na een tocht van 10.000 K.M. heen en weer om de vrouw van een zendeling te Malango in het Noorden van Portugeesch Angola een dosis serum tegen hondsdolheid te brengen. De vrouw die reeds in levensge- vaar verkeerde na den beet van een dollen hond is gered. King heeft een uiterst gewaagde tocht vol- bracht en moest zelfs eenmaal op een strook zand midden in het oerwoud een tusschen- landing doen. SCHERTST NIET MET VUURWAPENEN. Een bierhuishouder te Berlijn legde uit scherts een pistool aan op een zijner bezoe- kers. Het dacht dat het pistool ongeladen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6