AL6EMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N.V. Stoomwasscherij TRIO Tweede Bud, No. 8478 VRIJDAG 17 JANUARI 1930. 70e JAARGANG. Levaring Tegels enz. BINNENLAHD. is toeh goedkooper. 500 M2 Basaltine- of Quenasttegels, 375 M1. Trottoirbanden van „Petit granit" en 150,000 le sorteering Vlamovenstraatklinkers, TER NEUZEN, 17 JANUARI 1930. VLISSINGEN NEUZENSCHE COURANT Burgemeester en Wethouders van Tv.R NEUZEN vragen v66r 3 Februari 1930 prijs- opgave voor het leveren van: alles volgens de voorwaarden welke kunnen worden gevraagd aan den gemeente-bouw- meester. Ter Nenzen, 17 Januari 1930. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE. SCcretaris. DIENSTPLICHT. Nadere inlevering van Rijksgoederen, Ingevolge art. 41, vierde lid, der Dienst plichtwet, roept de Burgemeester bij dezen op JAN FRANCIES DE KLERK, #lenstplichtige van de licfiting 1913 om de hem verstrekte Rijksgoederen alsnog in te leveren op Zaterdag 1 Februari 1930, voor- middags te 11 uur op het gemeentehuis te Ter Neuzen. De goederen zullen alsdan door mij in ont- vangst worden genomen. Hjj moet bij de inlevering verschijnen in purgerkleeding. Onder zijn verantwoording kan de inlevering namens hem door een ander geschieden. Gevolgen van nalatigheid. Wie voor den tweeden keer tot inlevering ijB opgeroepen en aan deze oproeping niet vol- doet en evenzoo degenen, wiens goederen niet in den vereischten staat verkeeren, kan voor den tijd van ten hoogste twee maanden in rferkelijken dienst worden opgeroepen (art. 48, 2e lid der Dienstplichtwet). Wie zich niet onderwerpt aan een hem op- gelegde straf, als hiervi66r bedoeld of niet ▼oldoet aan een oproeping voor den werke- HJken dienst, kan aangehouden en naar de plaats van bestemming gebracht worden. Daartoe zijn bevoegd de marechauss<§<5, de ■lilitairen der politietroepen en alle verdere ambtenaren van rijks- of gemeentepolitie (art. 42, 3e lid, der Dienstplichtwet). De verlofganger, die niet aan een oproeping voor den werkelijken dienst voldoet, stelt zich »®vendien bloot aan bestraffing. Ter Neuzen, den 16 Januari 1930. De fd. Burgemeester van Ter Neuzen, L. J. GEELHOEDT. DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrijstelllng. De Burgemeester van TER NEUZEN, krengt ter algemeene kennis, dat een uit- •praak op aanvragen om vrijstelling van den Dlenstplicht, ter Secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen. A. door den ingeschrevene wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegen- woordiger; B. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonen of door hunne wettige vertegen- woordigers. Het verzoekschrift moet met redenen om- kleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend bij den Burgemeester, ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzen- dlng. Voor zooveel betreft uitspraken door Gedeputeerde Staten gedaan, kan bovendien de Commissaris der Koningin, binnen den- zelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Ter Neuzen, den 16 Januari 1930. De fd. Burgemeester van Ter Neuzen, L. J. GEELHOEDT. CENTRALE BANKINSTELLING VOOR DE CHRISTELIJKE VAKBEWEGING. De algemeene vergadering van het Christe- hjk Nationaal Vakverbond, gehouden op 8 en 9 Jul! 1929, heeft besloten tot instelling van ©en commissie, aan welke zou worden opge- dragen de bestaansmogeljjkheid te onderzoe- ken van een centrale bankinstelling voor de christelijke vakbeweging annex spaar- en voorschotbank. ONTSLAG BIJ PHILIPS. Naar „de Morgen" uit goede bron verneemt zgn er de vorige week bij de Philips-onderne- mingen weer diverse honderden arbeiders (en arbeidsters) ontslagen wegens slapte in den afzet van radio-artikelen, lampen en rdntgen- apparaten. De magazijnen moeten boordevol zrjn met voorraden. Het ontslag betreft bijna uitsluitend personen van buiten de stad, onge- huwden, maar ook gehuwden. EEN GIFT VAN f 100.000. Volgens het Haarlemsch Dagblad heeft me- vrouw de weduwe Luden, thans mevrouw Ed gar Leonard, wonende in Amerika, wier zoon, de 12jarige Hendrik Jan Luden een half jaar geleden is overleden aan tuberculose-menin- gitis, aan het kinder-herstellingsoord op het berculose het voorstel gedaan de kosten, die overblijven na de subsidies van de gemeente en de provincie, voor haar rekening te doen komen. Deze kosten zijn ongeveer per jaar 5000 gulden. Het kapitaal van de stichting, die het Jack Ludenfonds zal heeten, moet dus ongeveer j 100.000 bedragen. GELDZENDING VERDWENEN. Een pakket, bevattende 80.000 francs aan bankbiljetten, dat door een bank te Brussel op 8 Januari j.l. verzonden werd naar een bank te Roermond, is daar nog steeds niet aangekomen. Bij onderzoek bleek het pakket zoek geraakt te zijn. Het schijnt, dat de bankbiljetten reeds op den dag der verzending verdwenen zijn. DE OPENING VAN DE IJSELBRUG. Woensdag te 10 uur had op het stadhuis te Zwolle op officieele wijze de aanbieding plaats van het carrillon in den stadstoren aan den burgemeester mr. I. A. van Rooijen, door de Zwolsche burgerij. Deze aanbieding door den voorzitter der IJselbrug-commissie, den heer H. S. Gratama, ging vergezeld van een korte toespraak en de overhandiging der oorkonde. Om 12 uur had de officieele opening van de nieuwe IJselbrug plaats. De belangstelling was zeer groot, terwijl in de stad druk werd gevlagd. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer T. Bauck uit Arnhem, hoofdingenieur-di- recteur van den rijkswaterstaat van Gelder- land en Overijsel, waarna de minister van Waterstaat, Mr. Reijmer, een rede uitsprak. Na de openstelling vereenigden alien zich aan een maaltijd, aangeboden door de IJselbrug- commissie. Van 12 uur werd een carillon- concert gegeven dat draadloos werd uitgezon- den. Nadat ir. Bauck het woord gevoerd had, hield baron Van Voorst tot Voorst, Commis saris der Koningin in Overijssel, een korte toespraak, waarna de minister zijn rede aan- ving. Daarna speelde een muziekgezelschap het Wilhelmus waarna het historisch oogen- blik was aangebroken dat de minister het lint doorknipte en de brug voor het verkeer opende. BEZOEK AAN DE N. S. F. Donderdagmiddag bezocht mevrouw Snow- den, echtgenoote van den Engelschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, die momenteel in Den Haag vertoeft, in gezelschap van den heer W. Vogt en den heer Hudson van de Engelsche delegatie de Nederlandsche Sein- toestellen Fabriek te Hilversum. Rondgeleid door den heer A. Dubois, directeur der N.S.F., bezichtigde mevrouw Snowden den omroep- zender en eenige gedeelten va^ de fabriek. HONDERJARIG BESTAAN DER FIRMA DE KOSTER Co. Woensdag 15 dezer heeft het kassiers- en effectenkantoor van de firma De Koster Co. te Vlissingen, haar 100-jarig bestaan her- dacbt. Van verschillende zijden mocht de firma op dezen dag blijken van belangstelling ontvan- gen en een schat van bloemstukken werden haar toegezonden. Daaronder waren er van de Twentsche Bank te Amsterdam, de Holland- sche Societeit van Levensverzekeringen, de Nationale Hypotheekbank, Dunlop Philips, Kol Co., alien te Amsterdam, de Disconto Mij te Rotterdam. Ook verschillende buitenlandsche banken hebben van haar belangstelling doen bljjken en zoo waren er ook bloemen van de Banque de Flandre et de Gand, te Gent, de Deutsche Bank und Disconto Gesellschaft te Berlijn, the American Express Cy. inc. te Brussel, de Banque des Pays du Nord te Parijs en de Caisse G<5n§ral de Repots et de Depots te Brussel. Verder werd nog een telegrafische geluk- wensch ontvangen van het bestuur van den Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de Provincie. Uit de gemeente Vlissingen zelve kreeg de jubileerende firma eveneens vele gelukwen- schen o.a. een telegram van den burgemees ter, een felicitatie van de wethouders, een bloemstuk van het ministerie van prediikan- ten der Nederl. Herv. Gemeente en van de Nutsspaarbank en van vele particulieren. Van het personeel werd een prachtig zilve- ren inktstel als souvenir ontvangen, terwijl de procuratiehouders der kantoren te Vlissingen. Ter Neuzen en Axel een tegel zullen aanbie- den van de kantoren in genoemde plaatsen met de wapens dier gemeenten. Woensdagmiddag werd een receptie gehou den, waarop vele vertegenwoordigers van ver- eenigingen en particulieren den eenigen fir- man-t, den heer J. E. J. Jurrij, kwamen com- plimenteeren. In intiemen kring werd verder het jubileum nog op bijzondere wijze herdacht. DE VERDWENEN ARRESTANT. Er werd jl. Woensdag eenige geheimzinnig- heid betracht, in verband met de verdjmning van den Sluiskillenaar Van D., die ®>r de marechauss6e per provinciale boot moest wor den overgebracht naar Middelburg, om in verband met de schietpartij van jl. Zondag- avond te Sluiskil voorgeleid te worden voor den off icier van justitie te Middelburg. Dit was oorzaak, dat ons bericht daaromtrent in onderdeelen niet juist was. Nader vemamen wij, dat de bewaking door de politie niets te wenschen overliet. De be geleidende manschappen der marechaussde hadden met den arrestant tusschen zich plaats genomen in de benedenkajuit 2e klasse. Brj het naderen van Borssele het naderen is voor ingewijden kenbaar aan de hoorbare manupilaties met de machine, indien, zooals jl. Woensdag, de boot in verband met het watergetij moet wenden bij het aanleggen vroeg Van D. of hij even naar de W. C. mocht. De begeleidende wachtmeester gaf toestemming, doch droeg den marechauss6e op Van D. te begeleiden. Van D. gaat de trap op, met den marechauss^e achter zich, de laatste was daardoor enkele passen achter Van D. aan dek, en zag deze niet meer. Hij veronderstelde, dat deze zich reeds op de bleek, en leidde daaruit af, dat de zaak in orde was totuit de W.C. een bejaarde vrouw te voorschijn kwam. Toen werd de wachtmeester was inmiddels ock komen kijken waar de mannen bleven een onder zoek ingesteld en bleek Van D. onvindbaar. Bij het aanleggen aan den steiger te Borssele werd zeer nauwkeurige controle gehouden (slechts vier personen gingen daar van boord) doch van Van D. werd niet bemerkt, evenmin later te Vlissingen en ook niet toen een paar maal het schip in alle hoeken en gaten door- zocht was. Men staat in deze dus voor een raadsel en er rest, niets dan het maken van een veronderstelling. Die is (volgens een deel der zegslieden is Van D. een uitstekend zwemmer, hetgeen ook weer wordt tegengesproken), dat Van D. het plan zou hebben gevormd om bij den Zuid- Bevelandschen wal van boord te springen, om te trachten zwemmende den oever te bereiken en aan de justitie te ontvluchten. De vraag is nu maar, zou hem dat gelukt zijn. De kans daarop was bij het koude water en den zeer sterken eb-stroom zeer gering. Er is daarvan althans nog niets ge- bleken. Dat hij te Borssele in vrouwenkleeren van boord zou zijn kunnen gaan is dat blijkt uit bovenstaande toedracht een praatje. Dan rest dus de vrees, dat hier een drama is voorgevallen en Van D. zijn waag- stuk met zijn leven heeft moeten bekoopen. W&t er gebeurd is, valt voor het oogenblik nog niet op te lossen. Een feit is het, dat, als men de wetenschap bezat dat het aan Van D. gelukt was te ont- snappen, een groot deel van het publiek dat is nu eenmaal zoo er een genoegen in zou hebben, dat het hem gelukt was, de be- i waking te verschalken. Uit sportief oogpunt was daarvoor misschien iets te zeggen. Er zijn er ecbter en naar wij vreezen niet zonder grond die vreezen dat hier een drama heeft plaats gegrepen. Dat is zeker te betreuren. Menschelqker wijs gesproken waren de omstandigheden waarin Van D. ver- keerde er zeker niet naar, om daarvoor zijn leven op te offeren of in de waagschaal te stellen. Doch onder hen die deze vrees koes- teren zijn er, die over het gebeurde de politie- mannen gaan hard vallen. In een correspon- 1 dentie die wij daaromtrent ontvingen wordt gezegd „de verontwaardiging onder de men- schen is hier groot over het feit, dat een der- gelijke verdwijning kon geschieden, zonder dat de begeleidende politiemannen er ook maar iets van gewaar werden. Uiteraard zijn de meeningen der menschen dienaangaande niet bepaald vleiend en niemand steekt, naar we eonstateerden zijn meening onder stoelen of banken." Wij willen er naar aanleiding hiervan op wijzen, dat de betrokken politiemannen het slachtoffer zijn geworden van hun humaniteit of soepelheid. Indien de politie deed, hetgeen hun recht is, de arrestanten geboeid over- brengen, en hetgeen ook wel eens geschied is, dan spreekt het publiek er zijn verontwaar diging over uit, dat de politie zoo hard is, zoo Russisch optreedt. Nu zij, zoowel als mis schien de arrestant, het slachtoffer zijn ge- wOrden van hun humaniteit, breekt men ook den staf. Dat is o. i. niet billrjk. Te verwach- ten is wel, dat volgende over te brengen ar restanten zeer begrijpelijk hiervan ook minder aangename gevolgen zullen hebben te dragen. 1930. Brederodeplein te Bloemendaal van de Haar- j W.C. had begeven, voelde nog eens aan de lemsche vereeniging voor bestrijding der tu- deur, welke langs binnen op de klink gesloten AANVARING OP DE WESTER-SCHELDE. Tijdens mist is gister op de Schelde, nabij Hoedekenskerke het Duitsche stoomschip „Claus" in aanvaring geweest met het Zweed- sche motorschip ,,Tisnaren". De „Claus" is zwaar beschadigd op de middenplaat omhoog gezet. De „Tisnaren", die ook water in het ruim kreeg, is eerst voor anker gekomen, doch heeft later met beschadigden boeg de reis naar Antwerpen voortgezet. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. RIJKSONTV ANGER. Bij beschikking van den Minister van Financien is de ontvanger der directe belas- tingen, invoerrechten en accrjnzen J. M. Noordijk, verplaatst van Sittard naar het kantoor Ter Neuzen DESKUNDIGE 7 OT SCHATTING DER PACHTWAARDE. Door Gedeputeerde Staten is benoemd als deskundige tot schatting der pachtwaarde van gronden, gelegen in den calamiteuzen Nieuw Neuzenpolder, de heer C. H. M. Plas- schaert te Sint Jansteen en door den dijkraad de heer Abr. de Kraker Kz. te Zaamslag. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal aangegeven gevallen van be- smettelijke ziekten over de week van 5 tot en met 11 Jan. in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Duivendijke 1, Hoedekenskerke 1, Hontenisse 2, St. Maartensdijk 2, en O. en W. Souburg 1, Ouwerkerk 1, St. Philipsland 1, Zierikzee 1. Diphtherie: St. Maartensdijk 1, St. Philipsland 1, Stoppeldijk 1, encepha litis Philipine 1. In genoemde week werden geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het staatstoezicht op de volksgezondheid ge bracht. IDENTITEIT VASTGESTELD. Men zal zich nog wel herinneren, dat op 11 November 1.1. in een hotel te Sluis, op een hotelkamer werd aangetroffen, het lijk van een man, die, zoals het onderzoek naderhand uitmaakte, tengevolge van vergiftiging was om het leven gekomen, en waarvan de identi- teit nieit kon worden vastgesteld. Uit het ingesteld onderzoek is door de Parijsche recherche ontdekt, dat de over- ledene was een aldaar woonachtige tandarts. PROV. ZEEUWSCHE ELECTRICITEITS MAATSCHAPPIJ. In de op 31 Januari te houden vergadering van de Prov. Zeeuwsche -Electrische Maat- schappij zal worden voorgesteld over te gaan tot uitbreiding der centrale te Vlissingen, tot ovememing van de centrale c.a. te Ter Neu zen en overneming der netten te Schoondijke, Philippine, Kapelle en St. Philipsland. DE HULSTERSCHE FEESTEN IN De Huisvlijttentoonstelling. Verschillende malen is ons de vraag ge- steld: mogen ook niet-bewoners van Hulst inzendingen doen op de ter gelegenheid van het 750jarig bestaan der Stadsrechten van Hulst te houden huisvlijttentoonstelling. Het komt het comity derhalve noodig voor nog eens duidelijk te verklaren, dat alle inzendin gen van waar of wie ook welkom zijn, en dat ook alien in aanmerking komen voor een on- derscheiding. Op de vraag: wat komt voor huisvlijt in aanmerking kan geantwoord worden, alles wat in de vrije uren wordt vervaardigd het eenvoudigste knippen en opplakken van plaatjes, het aankleeden van poppen (liefst in Zeeuwsche kleederdracht), teeken- en schil- derwerk, kortom zoowel het eenvoudigste als het ingewikkelste betreffende werkstukken, en dan zoowel voor dames en heeren. Wel wil het comity er op wijzen, dat bij de beoordeeling rekening zal worden gehouden of de inzendingen afkomstig zijn van vaklieden, aangezien deze laatste in een aparte klasse beoordeeld worden. Waar mooie prijzen en medailles zullen worden toegekend, mag wor den verwacht, dat deze tentoonstelling niet alleen zal bijdragen tot verhooging der te hou den feesten, doch dat het zelfs een der voor- naamste attracties daarvan zal uitmaken. Worden er nog inlichtingen gewenscht, zoo zal het bestuur of de leden van het comite ieder voor zich, daarvoor steeds bereid wor den gevonden, deze te verstrekken. TRAMWAGENS OP DRIFT GESLAGEN. Tengevolge van den storm sloegen Zondag- avond twee wagons die op het tram-emplace ment te Sluis stonden, op drift, waardoor ze de rails afreden in de richting Retranchement. Juist kwam de laatste personentram aange- reden, zoodat een botsing onvermijdelrjk was. De locomotief en de twee wagons derailleer- den, zonder echter persoonlijke ongelukken te veroorzaken. De materieele schade bestond bij de ma chine van de personen-tram uit kapotte ruiten en lantaams. De rails waren op de plaats der botsing geheel verbogen, zoodat men dit euvel nog moest verhelpen. Na dit ongeval kwa men er nog trams aan om 10 uur, kwart over 11 en pl.m. 12 uur, wat een ongewoon ver- schijnsel was. De remise te Draaibrug werd opgebeld een andere machine te zenden, welke reeds na enkele minuten arriveerde, waarna de reizigers hun reis konden vervolgen. HET RUPSENGEVAAR. In~verband met het rupsengevaar in onze boomgaarden, heggen en struiken, is door den burgemeester van Zuiddorpe bij de ingezete- nen de volgende waarschuwing verspreid: „De burgemeester van Zuiddorpe vestigt de aandacht van al zijn gemeentenaren op de veelvuldig voorkomende rupsennesten, niet alleen in onze fruitboomen, doch ook in onze heggen en struiken. Ze zijn gemakkelijk te kennen, doordat zij voorkomen in de toppen der dunne takjes; ze bestaan uit eenige blaad- jes, die bij elkaar gebonden zijn door fijne en sterke draadjes. Daar zitten op het oogenblik kleine rupsen in. Ze zijn zelfs niet te dooden door een bespuiting met carbolineum. De eenige weg is, deze nesten zoo spoedig moge- lijk uit te knippen, daarna zorgvuldig te ver- zamelen en alles met de grootste zorg te ver- branden. Laat men de nestei) zitten, dan dreigt ook voor onze gemeente een ware rupsenplaag. Ook de harde eitjes van de ringrupsvlinder, die zoo mooi en vast om de takjes zitten, moeten wij afknippen en verbranden. Daar- om, ieder in zijn eigen belang, zoo spoedig mogelijk aan het werk. 't Is nu de tijd. Mocht aan deze waarschuwing geen gevolg worden gegeven, dan zou wel tot strengere maat- regelen moeten overgegaan worden. Wie over deze zaak nadere inlichtingen wenschit, kan deze verkrijgen bij de heeren F. Lansu en R. Dhert Fz." Uit hetgeen wij zelf in dit opzicht waar- namen, gelooven wij, dat deze waarschuwing ook wel buiten de gemeente Zuiddorpe onder de aandacht mag worden gebracht. Keevlmattge en franco afhaling en bezorging, Nette bt iiiening. (Ingez. Med-J SLUISKIL. Openbare vergadering. Woensdagavond trad in het voormalige stakerslokaal bij den heer A. J. de Krijger als spreker op de propagandist van het Gewest Zeeland der S. D. A. P., de heer A. M. Over- hoff te Goes, lid van de Provinciale Staten van Zeeland. Als onderwerp behandelde de heer Overhoff „De noodzakelijkheid van po- litieke organisatie". De zaal was geheel vol, toen de heer C. Hamelink uit Axel, van wien het initiatief tot deze vergadering was uitgegaan, zijn ope- ningswoord uitsprak, waarbij hij in het kort het doel dezer bijeenkomst schetste, n.l. het stichten van een afdeeling Sluiskil der S. D. A. P. De spreker van den avond, de heer Over hoff, zette de noodzakelijkheid hiervan nader uiteen. Aan de hand van pakkende voorbeel- den toonde hij verschillende wantoestanden in de huidige maatschappij aan. Nadrukkelijk wees hij op de voor de arbeiders onmisbare samenwerking van vakprganisatie en politieke partij. Na gememoreerd te hebben, wat in de laatste kwart eeuw reeds tot stand gekomen was, liet spreker de tegenwoordige program- punten van de S. D. A. P. de revue passeeren. Achtereenvolgens behandelde hij de werkloo- zenverzekering, de ziekteverzekering, staats pensioen, de lotsverbetering van landarbeiders en pachters, en de Ontwapening. De populaire, sober gehouden en zoodoende leerzame rede werd met groote aandacht be- luisterd. Op de voorste rijen merkten we ook verscheidene vrouwen op. Van de gelegen heid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Staande de vergadering werd ten slotte overgegaan tot oprichting van een afdeeling Sluiskil van de S. D. A. P. met aanvankelijk 18 leden. De ongelukken op de nieuwe fabriek. Zooals men weet, is het aantal meer of min der ernstige ongevallen op de in aanbouw zijnde ammoniakfabriek in de laatste maan den onrustbarend gestegen. We plaatsten een vorige keer met betrekking daartoe reeds dte meening van een onderbaas, die het toeschreef aan de onbekendheid van zeer vele arbeiders met dit soort van bouwwerken. Dit is ech ter niet naar den zin geweest van tal van arbeiders, die naar ze ons verklaarden, ook al verder geweest zijn dan Sluiskil en o.m. In Eindhoven, Amsterdam, in Zuid-Limburg en Belgie op groote fabrieksaanbouwen zijn werk- zaam geweest en dus naar hun eigen gevoe- len op eenige ondervinding kunnen bogen. Eenigen van hen verklaarden ons, dat er juist verscheidene onderbazen aan te wijzen zijn. die van de werkzaamheden op zulke bouw werken niet de minste kennis bezitten en die dan ook vaak regelingen treffen en werk uit- voeren en opdragen dat vaak met gevaar voor het leven van de betrokken arbeiders mis- lukken moet. We laten deze voorstelling van zaken natuurlijk geheel voor rekening van hen, die ze ons meedeelden, en meenen, dat zooals meer gebeurt, ook hier de waarhefd wel in het midden zal liggen. Overigens meenen we, dat, als de fabriek eenmaal aan het werk is, er nog wel andere ongelukken kunnen gebeuren. Men denke slechts aan de ernstige ongelukken in de stik- stoffabriek te Velsen, waarover men al meer dan eens heeft kunnen lezen. Het is voor de menschen, die er op komen te werken, niet te hopen, maar we vreezen. dat de kans op ongelukken na.in werkingstel- ling van die fabriek heel wat grooter zal zijn dan thans. Weer een blunder van „De Telegraaf". „Het best geinformeerde dagblad" heeft het ten opzichte van de Sluiskilscne staking meer- maien zoo bont gemaaKt met ae berienigevuig dat ae ingewyae lezers zich steeds opnieuw afvroegen, hoe het ter wereld mogehjK was. aat zuixe verzinsels den lanae weraen opge- aischt. We wezen daar al herhaalde malen op en iederen keer was het de Axelsche cor respondent van dat blad, die ae grootst moge- lijKe nonsens debiteerde. Het wordt op den auur vervelend, daar telkenmale weer op te moeten wijzen, en we waren dan ook stellig voornemens, den bewusten .correspondent maar in zijn sop gaar te laten koken, tot bijl het nu zoo erg heeft gemaakt, dat we ander- maal de zaak recht moeten zetten. Het betreft de schietpartij van Zondag- avond. Het ochtendblad van „De Telegraaf" van Donderdag 16 Januari geeft (beter laat dan nooit) ook een kort verslag van het ge beurde, afkomstig van den berichtgever te Axel, en vermelat zonder blikken of blozen, dat een man, die rpet het geval niets te maken had, een revolverkogel in den voet kreeg. Prosit! Ieder woord hiervan is letterlijk uit den duim gezogen en degene, die deze enormiteit den Axelschen Telegraaf-correspondent in de ooren heeft geblazen, moet op zijn eentje wel naar hartelust genieten, dat hij er daar een tje op zoo'n kostelijke manier heeft beet gehad. Het is toch eigenlijk bar, dat in een onzer grootste dagbladen zulke „exhorbitante leu- gens" (ontleend aan het raadsverslag van Axel) in emst worden afgedrukt. Canards", om de krant te vullen, hebben altijd bestaan, maar daarvan is hier natuurlijk: geen sprake. ~- We kunnen ,,De Telegraaf" met zoo'n „ter zake kundigen" correspondent niet geluk- wenschen. In de laatste raadszifting van Axel maakte een raadslid den burgemeester van Ter Neu zen leukweg voor leugenaar uit, maar even later loog datzelfde raadslid er op los, door te verklaren, dat de wethouders een bepaald schrijven van den heer Harte hadden ont vangen. De wethouders ontkenden dat met stenigheid en nog sprak niemand der overige heeren ook maar een enkel woord van afkeu- ring over de er-maar-op-los-liegende tactiek van hun achtbaren collega. We weten natuurlijk niet, of er eenig ver band bestaat tusschen dat lid van de Axel- sche vroedschap en den bovenaangehaalden correspondent, maar als dat verband er toe- vallig eens mocht zijn, dan zijn we in 't minst niet meer verbaasd, en dan zijn we voor de toekomst ook op alles voorbereid. Over eenige plannen. De stakingsleiding had in den loop van de maand December reeds goed geslaagde St. Nicolaas- en Kersfeesten gehouden, en was juist bezig weer andere feestelijke bijeenkom- sten uit te schrijven, toen de staking wera op- geheven. We spraken over een en ander met een bestuurslid van Sen der vakvereenigingen en deze deelde ons mede, dat voorloopig de uit- voering dier plannen wordt verschoven, maar dat uitstel daarom nog geen afstel oeieekent- Een tooneelclub uit Boschkapelle gaf eenige weken geleden een uitvoering in de St. An- toniusschool en deze zou spoedig herhaald worden in de zaal van den heer de Krijger, beide keeren ten bate der stakers. Voorloo pig komt nu van de laatste uitvoering niets.. Uit het midden der moderne fabrieksarbei- dersorganisatie alhier is onlangs een tooneel- vereeniging opgericht, die, naar we vernemen, een propagandastuk zal instudeeren. Ket Belgische Kamerlid Chalmet uit Sel- zaete had ten behoeve der Sluiskilsche staking een aanzienlijk geldsbedrag in Belgie ingeza- meld. Dit bedrag zal, nu de staking is opge- heven, bestemd worden voor de propaganda, o.m. bestaan plannen in den a.s. zomer hier een groote openluchtmeting te houden met een optocht. Als sprekers zouden dan zoo wel Belgische als Hollandsche politici ge vraagd worden. Er dient afgewacht, wat van deze plannen tot uitvoering zal komen, maar als een symp- toom van de uitbreiding der arbeidersbeweging" meenden we deze zaken te moeten vermelden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5