PUROL Vrouwenhanden Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN BIHNENLAND. B0ITEH LA8D. aSMgJTODE BERICHTKJf. -In den winter 1822—'23 kwam het tweede deel klaar van zijn ,,gezichten uit Dresden en omgeving JHoe verrukt zal Ludwig zijn geweest, toen zijn uitgever Jhem voorstelde om op diens Kosten een studiereis naar Rome te maken In te pakken was er niet veelhij ging reeds den voigenden dag er van door. Naar Salzburg, waar een langer poosje ■werd halt gehouden, via Neurenberg en Munchen. Hij had, gezellig aangelegd als hij was, verbazend gehoopt, dat hij een reismakker naar Rome zou mogen vinden, maar dat lu'kte nog niet best. Eindelijk, te Salzburg, daar wordt er op zijn kamerdeur geklopt, en meldt zich een man aan in de vijbtig, met een gelaat, waarop deugdzaamheid en eerlijkheid stonden te lezen. Die vertelde, dat hij uit Triest kwam dat hij stuurman op een Hollandsch schip was geweest, dat hij schipbreuk geleden had en nu weer naar Holland wilde. Hij toonde bewijzen. En Richter voelde zich zeldzaam aangetrok- ken door de rustige en bescheiden wijze van doen van dezen man, en gaf hem een paar twintig^kreutzer-stukken. Dankbaar nam de man afscheid, maar voegde er aan toe„Ik heb nog wel een lange reis voor mij, maar ik heb een goeden reisgezel Belangsteilend informeerde Richter, wie dat was. En het antwoord luidde„Dat is de Heere God zelf, en hier en toen haalde de vreemdeling een Nieuw Testa ment uit zijn zak hier heb ik Zijn ■woorden als ik met Hem spreek, dan geeft Hij mij hieruit antwoord Dat een- voudig woord trof onzen Richter als een pijl. Dit was het begin voor hem van het nieuwe lev en. TER NEUZEN, 17 JANUARI 1930. MOEDERMOORD. veriangen naar Let gooiden Zuiden als nooit te voren. Allen wiiden het nieuwe Jicht graag bij zijn bron aanschouwen, en zoo kwam het, aat ze wel alien naar koine wiiden i Z/ucfUend KeeK onze jonge schilder hen na, die daar reeds heen waren, en hemzelf stonden vooral finan- tieele moeilijkheden in den weg, omdat hij immers hard moest werken voor zijn levenson d e rh o u d uHet was hem alsof er opeens een einde was gemaakt aan een slavernij in een Egyptisch diensthuis f Hij zag als t ware het Beloofde Land voor zich iiggen, het land waarnaar hij tot nu toe nauwelijks ihad durven veriangen, en waarheen nu de we.q opeens voor hem gebaand was. VERWACHTINGEN VOOR 1930. Ouder gewoonte wenscht men elkander bij <Ie intrede van een nieuw jaar veel heil en zegen, en vooral op Nieuwjaarsdag pleegt men in optimistische stemming te verkeeren. Is er ditmaal reden voor zoodanig optimis- me? Ktmnen wij, speeiaal wat het economisch leven in het algemeen, het Nederlandsche be- drijfsleven in het bijzonder betreft, met roos- kleurige verwaehtingen de naaste toekomst tegemoet gaan? Er is reden tot twijfel. Het nieuwe jaar opent niet met bijster gunstige vooruitzich- ten voor den wereldhandel, als uitvloeisel van den val der prijzen van vele der voomaamste gTondstoffen en levensmiddelen. De feiten en verschijnselen wijzen op een teruggang in de wereldeonjunctuur, en op verwezenlijking van het denkbeeld der Engelsche Regeering in- eake een wapenstilstand van twee jaar in de verhooging van invoerrechten valt weinig te rekenen, wegens den tegenstand van vele Staten, met name Frankrijk, tegen zoodanige „,tarieven-vacantie". De wijziging in de wereldeonjunctuur, in de eerste plaats de sterk verminderde rendabili- teit der Indische ondernemingen, weerspiegelt zich reeds sedert eenige maanden in het af- nemend aantal opdrachten aan de Neder landsche nijverheid; zeer merkbaar is dit vooral in Twente en in de machine-nijverheid. Toch zou het aanpassingsvermogen, dat ons bedrijfsleven reeds herhaaldelijk aan den dag heeft gelegd, niet tot groot pessimisme stem- men, ware het niet, dat getwijfeld moet wor sen aan de aanwezigheid van juiste econo- mische inzichten bij de regeerders, die over ons nationale bedrijfsleven moeten waken. Niet te ontkennen valt, dat het bedrijfsleven reeds zwaar door de overheid is belast gewor- den, hetgeen de werkgelegenheid beperkte. En hoewel cle tijdsomstandigheden dringend manen tot matiging in den druk, op ons be drijfsleven gelegd, heeft de nieuwe Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid een aantal plannen in voorbereiding, welke groote nieuwe verzwaring der lasten beteekenen. Zeker, bij a Tie voorgenomen maatregelen wil de Minister de draagkracht der samenleving niet uit het oog verliezen, maar intusschen zal die toch heel zwaar belast worden bij uitvoering van zijn overladen programma. Immers, bij invoe- ring van de ziekteverzekering zal deze van het bedrijfsleven vergen een dertig millioen, waarvan zeg twintig aan nieuwe lasten. Kan het met 1 Januari 1932 komen tot invoering van een aanmerkelijk verbeterde sociale ver- zekering, vooral wat betreft de invaliditeits- en ouderdomsverzekering, dan vergt dit nieuwe lasten, die in totaal op twintig mil lioen te schatten zijn. Inderdaad zal het be drijfsleven in de naaste toekomst, als's Minis ters voomemens tot uitvoering komen, weder voor belangrijke nieuwe lasten komen te staan ter bekostiging van sociale maatrege len. Deze bewindsman denkt waarlijk veel te optimistisch over de lasten voor het bedrijfs leven, wanneer hij zoo pertinent verklaart: ...Elke sociale maatregel, die gemotiveerd en gezond is, maakt binnen zeer korten tijd in economische waarde zijn uitgaaf goed." Want men bedenke wel, dat het hier niet gaat om de belangen van een groep industrieelen; de kapitalisten kunnen het, ook wanneer de Industrie slechte tijden doormaakt, wel uit- zingenHet zijn in de eerste plaats degenen die het minst bezitten, de werkers, die dadelijk de gevolgen aan den lijve onder- vinden, in den vorm van werkloosheid en armoede. Men komt in de eerste plaats voor imn levensbelangen op, wanneer men bepleit verlichting van lasten voor de nijverheid en zijn stem verheft tegen te kostbare sociale maatregelen. Juist de arbeiders hebben er het grootste belang bij, dat onze nijverheid weer- standskracht tegen de concurrentie van.bui- ten bewaart, en men kan voor hen dan ook voor 1930 niets beters wenschen dan een bloeiend bedrijfsleven, een duurzamen bedrijfs- vrede als gevolg van onderlinge samenwer- king en afwending van overheidsmaatregelen die ingaan tegen het algemeen belang en tegen het arbeidersbdang in het bijzonder. Moge aan het einde van dit jaar blijken, dat de pessimistische verwaehtingen voor 1930 niet in vervulling zijn gegaan! Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glarcn Buisje 75 ct. I Bij Apoth en Drogizten rled.) VAN DE EENE NAAR DE ANDERE CONFERENTIE. In Den Haag gaat alles goed en gls de ver waehtingen vervuld worden, zal men schrijft de N. R. Crt., juist bijtijds voor het begin van de nieuwe vloot-conferentie te Londen klaar zijn. Het incident, dat Dr. Schacht heeft veroor- zaakt, is alweer bijna vergeten en geeft nog alleen stof tot nabetnachtingen over zijn eigenlijke bedoelingen. Toen de Dpitschers te Versailles het vredestractaat onderteekenden, hebben zij duidelijk laten blijken, dat zij dit beschouwden als een handeling waartoe zij met geweld gediwongen werden. Een derge- lijke houding schijnt hij te willen hebben aan- nemen ten aanzien van zijn medewerking als president van de Rijksbank aan de totstand- koming van de Bank voor Internationale Betalingen. Maar daar men zich in Duitsch- land niet zeker voelt, of hij later niet nieuwe strubbeling zou kunnen veroorzaken, schijnt er nog emstig over een herziening van zijn onafzetbaarheid en onafhankelijkheid gedacht te worden. Het goede vertrouwen waarop de heele nieuwe regeling van het herstelvraagstuk be- rust, spreekt ook uit het gentlemen's agree ment tusschen Frankrijk en Duitschland over de mobilisatie der Duitsche herstelschuld. Men weet hoe bezorgd het Fransche parlement zich vroeger tegenover Briand heeft getoond over de vraag, of de Franschen niet de derde z6ne van het Rijnland zouden ontruimen, v66r Duitschland de noodige maatregelen zou genomen hebben, om het plan-Young behoor- lijik in werking te stellen. De Duitschers be- loven nu ibg bovengenoemde overeenkomst het vertrouwen van de heele wereld niet te zullen beschamen, maar zich te gedragen zoo- als men van fatsoenlijke menschen verwach- ten kan. Dit is beter dan dat men van de andere zijde met dreigementen over de ver- lenging van de bezetting zou werken. Als Tardieu, die in de school van Poincard ge- vormd is, met het gewicht van zijn persoonlijk heid achter de overeenkomst staat, zal de Kamer wel met hem meegaan. Het eenige vraagstuk dat deze conferentie onafgedaan zou kunnen laten, is dat der niet- Duitsche herstelbetalingen. Blijkt dit het ge- val, dan zal men er wel een mouw aan passen en uitmaken dat het plan-Young ook zonder dat het definitief geregeld is, voortgang kan hebben. Inmiddels maakt men te Londen groote toebereidselen voor de opening van de vloot- conferentie door den Koning in de Koninklijke Gallerij van het Hoogerhuis. Zij is altijd een vijfmogendheden-conferentie genoemd, name- lijk van Engeland, de Vereenigde Staten, Japan, Frankrijk en Italie, maar men moet bedenken, dat het Britsche rijk er behalve door de Engelsche regeering ook vertegen- woordigd zal zijn door Canada, Australie, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en Britsch-Indie. De vertegenwoordigers van deze landen zullen echter bij de kardinale beraadslagingen na- tuurlijk op den achtergrond blijven en hun aanwezigheid heeft meer ten doel voor de En gelsche regeering snel overleg met de deelen van het rijk mogelijk te maken, wanneer er belangrijke besluiten over de Britsche marine- politiek getroffen moeten worden. In Japan schijnt men eenigszins teleurge- steld te zijn dat de vroege aanwezigheid der Japansche delegatie in Londen nog niet tot gedetailleerd overleg met de Engelsche regee ring over de Japansche vlootwenschen heeft geleid en dat het bij het wisselen van beleefd- heidsbezoeken gebleven is. Men begrijpt ech ter den Engelschen schroom om, zoolang de Amerikanen niet te Londen zijn, met de Ja- panners een maritiem onderonsje te houden. FOLKLORISTISCHE FEESTEN TE GENT. De vereeniging van Oost-Vlaamsche Folklo- risten te Gent, zal bij gelegenheid van de viering van 1830 —1930, een paar openlucht- voorstellingen organiseeren van het passiespel ,,Het Lam Gods". De stad heeft een subsidie beloofd. Ook zal bij het bezoek van de koninklijke familie aan Gent in den loop van den zomer een folkloristische optocht plaats hebben, terwijl verder ook nog een uitgebreide tentoonstelling van Vlaamsche folklore op touw wordt. gezet DE BELGISCHE ANNEXIONISTEN EN LIMBURG. Sedert eenigen tijd deed in sommige krin- gen te Brussel het gerucht de ronde, dat van Belgisch-annexionistische zijde de mogelijk- heid werd overwogen, zekere personen in Nederlandsch-Limburg bij de viering van het eeuwfeest der Belgische revolutie te betrek- ken en aan deze deelneming een anti-Neder- landsch en annexionistisch karakter te geven. Thans beweert de Action Nationale, het weekblad van Pierre Nothomb en zijn volge- lingen, van zijn Maastrichtschen correspon dent het bericht te hebben ontvangen, dat Maastricht zich bij de viering van het Bel gische eeuwfeest zal aansluiten door „de or- ganisatie van een bedevaart naar Luik, aan dewelke de meeste Maastrichtenaren zullen deelnemen". Niet ver van Maastricht, op Belgisch grondgebied, tusschen Wibre en Sint-Pieter zullen tevens, naar de Action Nationale verzekart, openluchtvoorstellingen worden gegeven van een gelegenheidsstuk, getiteld Een Eeuw geleden. De eerste voor- stelling zou gesteld zijn op 21 Juli 1930. ,,Daar zal", zegt het annexionistische orgaan „de arena worden opgericht, waar men ver- toonen zal het overwonnen, onderworpen Limburg en de Bataafsche macht, deze laat- ste beschikkend over de gezagsmiddelen, den invloed der Hollandsche ,,landheeren", bajo- netten en kanonnen, terwijl de eer van het oude land van Limburg, verpersoonlijkt door de hoofdrol van het stuk, aan het hoofd stapt van legioenen van in lompen gehulde slaven, enkel gewapend met hun geloof en de bittere herinnering aan de slagvelden waar hunne vrijheid verloren ging". Het politieke doel van deze betooging heb ben de auteurs, altijd volgens de Action Na tionale, nog sterker willen doen uitkomen door het opnemen, in het stuk, van een op tocht van deelnemers aan het bekende peti- tionnement van een eeuw geleden. Deze op tocht voegt het blad van Nothomb er aan toe, zal feitelijk het petitionnement van 1930 voorstellen ,,en aan Holland laten zien, hoe- veel honderdduizenden Limburgers wenschen hunne oorspronkelijke nationaliteit terug te winnen en zich met Belgie te vereenigen". GEEN GRAPJES MEER OP HET FASCISME. Zaterdag heeft Turati, de secretaris van de fascistische partij, de secretarissen van de provinciale verbonden op rapport ontvangen en toegesproken, waarbij hij ook tegen anti- fascistische grapjes gewaarschuwd heeft. Met min of meer geestige grapjes en gezegden wordt er een lasterlijke veldtocht tegen het fascisms gevoerd, die bestreden moet worden, niet omdat er rechtstreeksch gevaar in zou steken, maar omdat de eendracht en de geest- drift des lands, die bij het huwelijk van den kroonprins zoo pas nog zoo duidelijk aan het licht zijn getreden, er door verstoord zouden kunnen worden. De fascistische bladen, met name de Tribuna en de Lavoro Fascista, val- len Turati krachtig bij. Laatstgenoemd blad vestigt er met name de aandacht op, dat de anti-fascistische grapjes vaak door de fascis- ten zelf worden verspreid, die in hun onnoo- zelheid niet schijnen te begrijpen, hoeveel af- breuk zij de beweging doen door haar belache- lijk te maken. Daarom zegt het blad, is het goed, dat de ware fascisten, die meer hebben dan een lidmaatschapTkaart in den zak en een of ander distinctief in het knoopsgat, tegen deze zelfbevlekking opkomen. EEN GEVANGENISCOURANT. Volgens berichten uit Boedapest aan de Engelsche bladen heeft mevrouw Nagy, de echtgenoote van den oud-minister van justitie een initiatief genomen, dat alleszins waardee- ring verdient. Zij heeft n.l. een courant uitgegeven, welke ter beschikking staat van de bewoners der verschillende gevangenissen. Doel van deze gevangeniscourant is om veroordeelden in de gelegenheid te stellen contact te houden met hetgeen in de wereld buiten de gevangenismuren gebeurt, zoodat, wanneer zij in het gewone leven terugkeeren, zij gemakkelrjker de draad weer kunnen op nemen. De courant draagt den suggestieven naam „Vertrouwen" en zal elke veertien dagen ver- schijnen in een oplaag voorloopig van 1000 exemplaren. DE ACTIE DER NATIONALISTEN IN BRITSCH-INDIe. De Hindoe-leider Ghahdi heeft te Ahmeda- bad gesproken over de bekende rede van lord Russell en hij trok daaruit de slotsom, dat de Dominion-staten voor Indie een nieuw soort slavernij zou beteekenen. Ghandi zinspeelde op zijn mogelijke arresta- tie en het bloedvergieten hetgeen er het ge volg van zou zijn. Hij spoorde zijn volgelin- gen aan alle geweld te vermijden. Indien zjj zulks deden, zou hij zijn groot probleem van massa-ongehoorzaamheid dec bevolking kun nen oplossen. In het andere geval zou de werkelijke vrijheid nog lang op zich laten wachten. Vallafhai Patal, een bekend Indisch propa gandist, leidt de beweging voor ongehoor- zaamheid aan de wet in de streek van Mahme- dabad. In zijn redevtseringen zegt hij, dat de bevolking al drie jaar lang onder natuurram- pen geleden heeft en raadt hij haar geen grondlasten te betalen, zoolang de regeering over de tot haar gerichte vertoogen geen be- sluit heeft genomen. Het tegenwoorddge re- geeringsstelsel is, volgens hem, de oorzaak van al him leed. De campagne van de burgerlrjke ongehoor- zaamheid, die door Ghandi is aanbevolen, is te Bandabilla, in het district Bengalen, reeds mislukt. Alle openbare bijeenkomsten zijn verboden. De leider van de beweging tegen belasting- betaling is gearresteerd, beschuldigd van po- ging tot moord op den ontvanger der be- lastingen. DE ZEEHWSCH-VLAAMSCHE WATERLEIDING. Wjj ontvingen van het bestuur dier maat- schappij een communique, waarin er aan wordt herinnerd, dat, nu alweer 2 jaren ge leden, van vele zijden bezwaren werden ge maakt tegen den opzet van het waterleiding- plan voor Zeeuwsch-Vlaanderen, door het Be stuur een uitgebreide commissie van onder- zoek werd benoemd, waarin zoowel voor- als tegenstanders werden benoemd om alle be zwaren grondig te onderzoeken. Een der leden dier commissie (de heer 't Gilde) legde een uitvoerige, door hem on- derteekende nota over, die door het Rijks- bureau voor Drinkwatervoorziening uitvoerig weerlegd is; beide stukken zijn bjj het in 1928 verschenen rapport der Commissie afgedrukt. Later heeft genoemd lid verklaard, dat de nota hem verstrekt was door Dr. Jenny Weyerman te Goes. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid noodigde daarop Dr. Jenny Weyerman uit, zijn kritiek ter plaatse waar zulks be- hoort, te weten aan den Minister, bekend te maken, waarop Dr. Weyerman den Minister een tweetal nota's heeft toegezonden. De eerste was ongeveer gelijkluidend aan het door bovenbedoeld lid aan de Commissie van Onderzoek overgelegde stuk. Vervolgens heeft de Minister het oordeel van het Rijksbureau voor Drinkwatervoor ziening over de bezwaren van Dr. Jenny Weyerman ingewonnen en al de op deze zaak betrekking hebbende stukken om advies ge- zonden aan de Centrale Commissie voor Drinkwatervoofciening te 's Gravenhage. Deze stelde een sub-commissie in, bestaan- de uit de heeren Prof. Mr. P. Aalberse, oud- Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (voorzitter), Ir. C. P. P. Ribbens, oud-direc- teur van de gemeentewaterleiding te Delft, en Dr. P. Fesch, directeur van den rrjks- Geologischen dienst te Haarlem (rapporteur). Conform het advies van deze sub-commissie heeft de Centrale Commissie voor Drinkwater voorziening den Minister het gevraagde advies uitgebracht en de Minister heeft bij schrij- ven d.d. 24 December 1929 het bestuur der Waterleiding en de leden der inmiddels ont- ibonden commissie van onderzoek met de ver schillende rapporten in kennis gesteld. Een exemplaar is ook toegezonden aan de pers. Daaruit blijkt dat in het rapport der Rijkscommissie het volgende wordt te kennen gegeven „De door Dr. J. W. Jenny Weyerman tegen het waterleldingplan voor Zeeuwsch-Vlaan deren aangevoerde bezwaren, kunnen tot een 5tal punten worden teruggebracht, die hier- onder in 't kort zullen worden besproken. I. De abonnementstarieven en het waterverbmik. Hier zijn door Dr. Weyerman verward het geschatte waterverbruik, dat tot basis voor de berekening van de capaciteit der werken heeft gediend en het aan de geabonneerden toegestane waterverbruik, beide voor huise- lijke doeleinden. Tengevolge van dit verkeer- de uitgangspunt zijn de daarop gebaseerde berekeningen van Dr. Weyerman onjuist. II. Het waterverbruik en het vermogen van de waterwinplaats. Dr. Weyerman meent, dat het water voor eigen gebruik voor Zeeuwsch-Vlaanderen met 7% van het gemiddelde etmaalverbruik voor andere doeleinden te laag is geraamd. Daarbij wordt door hem gewezen op de water leiding Zuid-Beveland, waar voor 30 van het gepompte water geen betaling wordt ver- kregen, hoofdzakelijk wegens „lekverliezen". Hiertegen valt op te merken, dat die percen tage als gegevens van verschillende orde, geen maatstaf voor directe vergelijking bieden. De op te pompen hoeveelheden in Zeeuwsch- Vlaanderen zijn ruim geraamd, in die mate, dat ze voor mogelijke lekverliezen voldoende marge laten. Reden tot ongerustheid behoeft hier niet te bestaan. In dit verband zij voor het 13e bedrijfsjaar, dat Dr. Weyerman ten grondslag legt aan zijn betoog er op gewezen: 1°. dat het waterverbruik per hoofd voor huishoudelrjke - doeleinden voor Zeeuwsch- Vlaanderen 50 hooger is geraamd, dan dit voor Zuid-Beveland bleek toegestaan; en 2°. dat het totaal waterverbruik per hoofd voor Zeeuwsch-Vlaanderen naar door den Directeur van het Rijksbureau wordt opge- merkt, is geschat op 62 L., terwijl het werke- lijk verbruik voor Zuid-Beveland, alles inbe- grepen, slechts 34 L. bedroeg. III. Waterverbruik voor vee. Hiertegen wordt aangevoerd, dat het tarief te boog is en dat ten onrechte aangenomen is, dat het vee gedurende 365 dagen per jaar leidingwater zal drinken. Vergeleken met andere watervoorzieningen (b.v. het provin- ciaal bedrijf van Noord-Holland) is het tarief echter niet hoog. Wat de tweede aanmerking betreft, is voor het vee niet gerekend op waterverbruik gedurende het geheele jaar, maar is een op ervaring gegrond jaarverbruik per suks vee aangenomen. IV. AfschrijvingspoHtiek. De aanmerking van Dr. Weyerman berust op een opvatting die reeds grondig bestudeerd is door het Rijksbureau voor Drinkwater voorziening, de Centrale Commissie voor Drinkwatervoorziening en de Rijksaccoun- tants en waaromtrent door den Minister in tegengestelden zin is beslist. Hierop behoeft derhalve niet meer teruggekomen te worden. V. Tempo van aansluiting der aansluitbare perceelen. Deze aansluitingspercentages zijn in het beknopt rapport 1923 aangSnomen op 60 der aanwonenden in het eerste jaar, 70 in het tweede jaar, 75 in het derde jaar, 80 in het vierde jaar, enz. Ze zijn gebaseerd op de uitkomsten van andere bedrijven met ver- plichte aansluiting. Indien deze percentages evenwel niet be- reikt worden, hetgeen in de eerste bedrijfs- jaren mogeiyk is, wordt de opbrengst iets minder, waartegenover staat, dat minder op- gepompt moet worden. Ten overvloede moge verwezen worden naar de weerleggingen van den Directeur van het Rijksbureau, waarmede onze Commissie zich kan vereenigen". ,,Het komt mij voor schrijft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, de heer T. J. Verschuur dat uit het bovenstaande blijkt, dat de door den heer Weyerman ont- wikkelde bezwaren onjuist moeten worden geacht. Ik machtig u van den inhoud van dit schrijven kennis te geven aan de destijds ingestelde commissie van onderzoek in zake de N.V* Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding- maatschappij De Raad van Commissarissen heeft met groote voldoening van deze mededeeling ken nis genomen. Nu van de meest gezaghebben- de en deskundige zijde de onjuistheid is be- wezen van de aanvankelijk door ,,een onbe- kende" geopperde bezwaren, die helaas tot de vertroebeiing van het waterleidingvraagstuk hebben bijgedragen, vertrouwt het bestuur, dat ook door dit feit, de oogen van de Zeeuwsch-Vlaamsche bevolking eindelijk zul len opengaan, en dat zij minder dan tot dus- ver het oor zal leenen aan uitlatingen van de onverantwoordelijke oppositie. De waterlei- dingszaak dreigt een der symptonen van on- macht en verdeeldheid te worden, die voor de ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen zoo funest zijn. In zijn vergadering van 14 dezer heeft de Raad van Commissarissen besloten in de eerstvolgende aandeelhoudersvergadering, die 3 Februari a.s. zal worden gehouden, overeen- komstig het verzoek van den gemeenteraad van St. Jansteen en Axel de ontbinding der N.V. aan de orde te stellen. De Raad van Commissarissen vertrouwt, dat dit ontbin- dingsrvoorstel zal worden verworpen en dat daarna met kracht met den opbouw van het gestaakte werk zal worden voortgegaan. SCHOENEN MET ELECTRISCHE VERWARMING. Een Hongaarsche schoenmaker heeft een paar schoenen gefabriceerd, die van dubbele zolen zijn voorzien. In de hoek van den voet- zool bevindt zich een electrische verwarmer, waarvan het contact in den hak is aange- bracht, zoodat de electrische draad op zeer eenvoudige wijze met den hak kan worden verbonden. Wanneer de 10 tot 15 minuten, alvotens van huis te gaan de electrische aan sluiting tot stand brengt, blijven de voeten anderhalf uur lang warm, wat voor menschen wier bezigheid meebrengt, dat zij lang moeten buiten staan in de koude van zeer groot be lang is. EEN BRIEF VAN ALLAH. In de Mohammedaansche streken van Rus- land heerscht nu veel opwinding doordat de Sovjet-overheid de vrouwen er toe tracht over te halen de ,,parandzja" (sluier) af te leggen. De geestelijkheid verzet zich tegen deze pro paganda en zij vindt daarbij steun bij een groot gedeelte der bevolking. Vele vrouwen, die de „parandzja" hadden afgelegd, zijn ver- moord. Den laatsten tijd gebruiken de tegen standers van de emancipatie der vrouwen een nieuw middel ,n.l. een brief, die uit den hemel, heet gevallen te zijn en door Allah zelf ge- schreven. In dien brief verzet Allah zich op de meest besliste wijze tegen het af leggen van de parandzja en deze daad wordt als een der zwaarste zonden gequalificeerd. De Mo hammedaansche geestelijkheid leest dien „brief van Allah" in de moskeeen voor. Naar de ,,Prawda", aan welk blad wij deze mede deeling ontleenen, schrijft, treffen de Moham medaansche -communisten, die op de hoogte zijn van deze propaganda, geen maatregelen M'jven ondanksalle huishoudelijke arbeid (gaaf, zacht en blank door (Ingez. Men.) tegen de verspreiding van den „brief van Allah". GEVANGENISSTRAF OP AFBETALING. Een zekere Fred Lewis te Vancouver werd tot 45 dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in besohonken toestand zijn auto had bestuurd. Een ongeluk had hij niet ver- oorzaakt. Lewis verzocht den rechter zijn straf in drie termrjnen te mogen afzitten. Als hij in eens 45 dagen moest brommen, zou hij zijn betrekking verliezen. Maar als hij gedu rende drie jaren zijn jaarlijksche vacantie van veertien dagen opofferde, zou er geen haan naar kraaien. De rechter was zoo vriendelijk en stond deze gevangenisstraf op afbetaling toe. ONDERAARDSCHE SCHUILPLAATS VAN INBREKERS. De politie heeft dezer dagen te Charlotten- burg een onderaardsche gang en onderaard- sche schuilplaats ontdekt waar o.a. ook ver- scheidene inbrekerswerktuigen werden ge- vonden. In verband met deze ontdekking werd een bewaking ingesteld. Toen de politie haar waarnemingspost weer had betrokken, doken twee mannen op, die door de politie als de gebroeders Sass werden herkend, die inder- tijd in verband met de opzienbarende inbraak in de safe van de Discontogesellschaft waren gearresteerd, doch bij gebrek aan bewijs weer op vrije voeten moesten worden gesteld. De gebroeders, die merkten, dat het niet veilig was, maakten zich uit de voeten. De politie begaf zich daarop terstond naar hun woning, waar de beide broers in drie kwartier eveneens arriveerden. Zij werden gearresteerd doch weigerden bij hun verhoor, eenige in- lichtingen te geven. NACHTELIJK GEVECHT OP EEN KERKHOF. In Serbigal bij Walk heeft zich dezer dagen een sensationeel gevecht afgespeeld tusschen politie en misdadigers. Het was de politie ter oore gekomen, dat verscheidene inbrekers bezig waren de dood- kisten van de baronnenfamilie Wolff open te breken. De politie begaf zich onmiddellijk naar de kapel, waar zij inderdaad een aantal mannen bezig vond met hun sinister werk, blijkbaar in de hoop goud en sieraden te vin den. Toen de misdadigers zicht ontdekt zagen, openden zij het vuur. Hierop ontspon zich tusschen beide partij en een vuurgevecht, dat den geheelen nacht duurde. Nadat de politie versterking had ge- kregen, kon de kapel worden omsingeld, waarop de politie handgranaten in den kelder waar de bandieten zich verschanst hadden, wierp. Tegen den ochtend deden dezen een poging door de omsingeling heen te breken. Hierbij werden twee hunner neergeschoten, terwijl het den overigen gelukte in het duis- ter te ontkomen. Met de vervolging werd on middellijk begonnen. Na een kort vuurge vecht werd nog een derde misdadiger neer geschoten, die de leider bleek te zijn van een sedert lang bekende dievenbende, welke de geheele bevolking van de omgeving geterro- riseerd had. Verder bleek, dat de bandieten den kelder van den kapel reeds eenigen tqd als woning hadden ingericht en daar behalve meubels, een groot aantal inbrekerswerktuigen wapenen hadden opgeslagen. EEN NOODLOTTIGE OMSTANDIGHEID, Te Indianapolis is door de schuld van een man, die het stervende vuur in de kachel wilde redden door er petroleum bij te gieten, een ontploffing ontstaan. De petroleum in het blik, dat hij in de hand hield, explodeerde, en bij den brand die ontstond werden de man zelf, zijn vrouw en drie jonge kinderen levensgevaarlijk gekwetst. HET RECHT OM TE DOODEN. De juryrechtbank te Berlijn moest zich bezighouden met het droeve geval eener 21jarige moeder, die haar vijf weken oud kind, dat van haar een ongeneeslrjke kwaal, een bloedziekte, had geerfd, had geworgd, waama zij twee pogingen tot zelfmoord had gedaan. Beklaagde die overigens met haar man een gelukkig leven leidt, legde een uitvoerige bekentenis af. De jury sprak de vrouw viqj van doodslag, daar de deskundigen betwijfel- den ,of zij bij het plegen der daad volkomen in het bezit harer verstandelijke vermogens was. Te Margate werd in het laatst van het vorig jaar in een hotel het lijk gevonden van een 63jarige, mrs. Rosaline Fox, na een brand in haar kamer. Bij de lijkschouwing werd vastgesteld, dat de dood van mrs. Fox aan een ongeluk ge- weten moest worden. Een onderzoek, door de plaatselflke politie ingesteld, gaf echter aan- leiding Scotland Yard te waarschuwen en tot het opgraven van het lijk van mrs. Fox, die in haar geboorteplaats in Norfolk was begra- ven. De resultaten van het nader onderzoek leidden tot de arrestatie van den 26jarigen Sydney Harry Fox, den zoon van mrs. Fox, die heden voor de magistraat van Margate zou verschijnen, waar hem moord ten laste zou worden gelegd. POGING TOT MOORD VAN EEN 20-JARIG MEISJE. Te Eisersdorf in het district Glatz heeft een twintigjarig meisje, Hedwig Weigert, nabij de Niderbrucke een poging tot moord gedaan op den 68jarigen Luz uit Grafenort, met het doel, hem te berooven. Zij ontrukte den ouden man zijn portefeuille, waarin zich 80 mark bevond, welk bedrag hij kort tevoren al» ouderdomsrente had ontvangen en wierp hem na een vertwijfelde worsteling van de brug in de Diele. Luz werd door toegesnelde voor- bijgangers uit het water gered. Het meisje werd naar de gevangenis te Glatz overge- foraeht. EEN BIERBROUWERIJ AAN BOORD. Bij aankomst te New-York van het Ameri- kaansche passagiersschip „George Washing ton" werd vernomen, dat aan boord van het schip in een miniatuurbrouwerrj bier was ge- brouwen tot een hoeveelheid van vijf vaten in de acht-en-veertig uur. Sheedy, de direc teur van de United States Lines Inc., gaf het bestaan van de brouwerij toe, doch verklaar- de, dat men binnen de grenzen der wet wai gebleven, daar de brouwerij buiten de twaalf- mijlsgrens was gedemonteerd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2