Hnii en Hof. Pluimree-rubriek. opbrengst 4500 2 Ter Neuzen opbrengst 1600 1 Ter Neuzen aan den verbouw zoodanige onkosten zouden verbonden zijn, dat beter een nieuwe school als voren bedoeld kon worden gebouwd. Deze factoren deden het bestuur besluiten U gelden te vragen voor den bouw van een nieuwe school met 5 localen. De borden en aanwezige leermiddelen, die dienen kuunen zal het bestuur overbrengen naar de nieuwe inrichting. Het bestuur wdl er alsnog aan toevoegen, dat het leerlingenaantal steeds stijgende is. Het sluit hierbjj in een schrijven van den rijksbouwkundige aan den heer Inspecteur van het Lager Onderwijs te Ter Neuzen, waarin zijn aangegeven de motieven waarom deze deskundige adviseerde tot nieuwbouw. De verklaring overeenkomstig artikel 73, lste lid onder a, b, c en d van de Lager On- derwijswet, luid als volgt: Het R.K. kerkbestuur, gevestigd te Axel, Walstraat C 38, verklaart hierbij overeen komstig art. 73, lste lid onder a, dat de nieu we te bouwen school zal bezocht worden door de leerlingen, die thans op de bestaande schoolgaan, momenteel 161, welk aantal 1 April 1930 vermoedelijk 177 zal zijn. Overeenkomstig art. 73, lste lid onder b verklaart het bestuur, dat het zich verbindt een bedrag in de gemeentekas te storten, ge- lijkstaande met 15 van de te maken stich- tingskosten. Overeenkomstig art. 73, lste lid onder c, verklaart het bestuur, dat het gebouw zal moeten dienen voor minstens 193 leerlingen en dat per klas ten hoogste 48 leerlingen zul- len worden toegelaten. Het onderwijs, dat in de school zal gegeven worden is gewoon lager onderwijs. Overeenkomstig art. 73, lste lid onder d verklaart het bestuur, dat het als schoolbe- stuur is aangesloten bjj de Commissie van Be- roep voor heel het bisdom Breda. Het schrijven van den rijksbouwkundige aan den Inspecteur van het Lager Onderwijs te Ter Neuzen, luidt als volgt: Onder terugizending van de mij bij nevens- aangehaalde brieven in handen gestelde stuk- ken heb ik naar aanleiding van den daarbij aangetroffen brief van het gemeentebestuur van Axel d.d. 1$ November 1929 de eer U bei, tt'avoigende te berichten i Zoowel de buiten- tils biflhenmuren van het bestaande gebouw zijn slecht en vertoonen op vele plaatsen sporen van verval. Ook het dak is slecht en de rookleidingen behoeven vemaeuwing, terwijl de ramen, deuren en vele andere houtwerken in slechten staat verkee- ren en bezwaarlijk ongewijzigd kunnen blij- ven. De privaten en waterplaatsen verkee- ren in zoodanigen toestand, dat algeheele ver- nieuwing noodig is, waarbij dan ook de gang c.a. vanzelf zou moeten worden afgebroken. Een en ander stempelen het geheel als een slecht vervallen gebouw, zoodat, zooals ik U reeds bij mg'n onderzoek ter plaatse mededeel- de het m.i. niet verantwoord zou zijn indien aan de verbouwing en uitbreiding daarvan groote uitgaven ten koste zouden worden ge- legd als volgens het voorloopig plan voor ver bouwing en uitbreiding noodig zouden zijn. Men zou dan ondanks groote uitgaven een slecht schoolgebouw behouden, waaraan steeds veel geld voor onderhoud noodig zou zijn. Ik ben derhalve van oordeel, dat nu uit breiding noodig is, tevens de tijd is gekomen, dat dit slechte schoolgebouw door een nieuw wordt vervangen, waarbij dan zooveel moge- ljjk met inachtneming van de minimumeischen van het K. B. van 15 Februari 1924 (Staats- blad No. 48) op voordeeliger wijze kan worden gebouwd door de schoolvertrekken lager te maken dan vroeger, hetgeen bij aanbouw van de bestaande school niet zou kunnen geschie- den, daar dan rekening met de bestaande hoogte zou moeten worden gehouden. Op grond van een en ander acht ik het in het onderhavige geval volkomen gerechtvaar- digd, dat het schoolbestuur een aanvrage voor een nieuw schoolgebouw indient en zal naar mijne meening de gemeenteraad eene zoodanige aanvrage bezwaarlijk kunnen wei- geren. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit verzoek te stellen in handen van hun col lege om bericht en raad, aangezien het bij de wet gevorderd overleg nog niet heeft kunnen plaats hebben en het betrokken bestuur daar- toe door Burgemeester en Wethouders is uit- genoodigd, De heer VAN DE BILT vraagt, of de mo- gelijkheid niet bestaat, dat de gemeenteraad reeds thans een besluit neemt. Er is nu reeds veel tijd verloren, aangezien aanvankelijk het plan bestond de school te veranderen en nu tot nieuwbouw zal worden overgegaan. Zou de raad nu niet kunnen besluiten zijn mede- -werking t? verleenen, dan kan inmiddels voortgewerkt worden en de teekeningen in bewerking gegeven. Als de raad zich thans uitsprak, wist men waaraati ilch te houderi. De VOOHZITTER antwoordt, dat dit in Verband met de wettelijke formaliteiten niet aldus kan geschieden. De stukken zijn pas bij Burgemeester en Wethouders ingekomen, zoo dat het niet aan dat college te wij ten is, dat men nog niet verder is. Er is voor het houden van het overleg een termrjn voorgeschreven waar binnen dat gebeuren moet. Burgemees ter en Wethouders hebben ondertusschen aan het R. K. kerbestuur medegedeeld, dat zij be reid zijn hunne medewerking te verleenen, zoodat zij in de gelegenheid zijn nu zoo spoe- dig mogelijk eene teekening en begrooting te laten maken. Er moet ook bekend zijn welk bedrag noodig geacht wordt, alvorens kan worden beslist. De heer VAN DE BILT wifst er op, dat reeds een teekening was gemaakt, en dat die is afgekeurd, zoodat dit werk voor niets is geweest. Zijn bedoeling was, een herhaling te voorkomen, en had daarom graag een be sluit van den raad over het verzoek gezien. De VOORZITTER acht het geen bezwaar, dat door het R.K. kerkbestuur wordt voort gewerkt. In verband met de samenstelling van den gemeenteraad en de houding dien hij in dit opzicht steeds heeft ingenomen, is het niet denkbaar, dat bezwaar zal worden ge maakt de gevraagde medewerking te verlee nen, en zelfs in dat ondenkbare geval zouden Gedeputeerde Staten dan toch wel tusschen- beide treden. De artikels van de Lager On- derwijswet moeten nagevolgd worden. Spre- ker heeft nog juist den opzichter bij zich ge- had om er over te spreken. Hij gelooft niet, dat er eenig oponthoud zal behoeven te zrjn, omdat thans geen besluit kan genomen wor den. Het zou niet mogelijk zijn bij voorbaat Burgemeester en Wethouders te machtigen die zaak af te werken, aangezien die stuk ken beslist in de raadszitting moeten worden afgewerkt. De heer VAN DE BILT dacht, dat dit niet noodig was, en meende, dat met het maken van een teekening op het raadsbesluit zou moeten worden gewacht, terwijl, aangezien de school afgekeurd is, haast noodig is. De VOORZITTER acht dat niet noodig en merkt op, dat van afkeuring der school geen sprake is. Burgemeester en Wethouders heb ben te kennen gegeven dat zij, voor wat hun college betreft, bereid zijn medewerking te be- vorderen voor den bouw eener nieuwe school. De heer OGGEL merkt op, dat de voort- gang der zaak feitelijk wacht op het R. K. kerkbestuur. Wanneer dit de teekeningen inzend, kunnen Burgemeester en Wethouders er ook aan voortwerken. De heer VAN DE BILT noemt dat een ver- schil van opvatting; hij meende, dat het ge- wenscht was, eerst af te wachten of de ge meenteraad bereid was gelden beschikbaar te stellen, en na bevestigend antwoord de tee keningen te laten vervaardigen. Als de raad niet zou meewerken, was dat werk te ver- geefs. De heer OGGEL: Maar dan kon men toch in beroep gaan bij Gedeputeerde Staten?' De heer KRUIJSSE: Ook wij zijn over- tuigd, dat het beter is een nieuwe school te bouwen; dat is toch aan het kerkbestuur be kend? Het heeft onze medewerking. Alsnu wordt met algemeene stemmen over eenkomstig het voorsel van Burgemeester en Wethouders besloten. i. Een verzoek van het bestuur van den R. K. Fabrieksarbeidersbond, om een lid hun- ner afdeeling aan te wijzen om zitting te nemen in de Commissie van Advies in zake het verleenen vein steun aan werkloozen. Zij bevelen daarvoor eventueel aan den heer E. Claessens. Burgemeester en Wethouders stellen voor te berichten, dat bij de eerstvolgende vacature in die commissie met dezen wensch rekening zal worden gehouden. De heer VAN DE BILT meende, dat er in de commissie een vacature was, waarvoor nog niemand benoemd is. Hoe eer dit voor elkaar is, hoe beter. De VOORZITTER: Zoodra er een vacature ontstaat, zal met dit verzoek rekening worden gehouden. De heer OGGEL merkt op, dat de thans aanbevolen candidaat vroeger lid der commis sie is geweest; hij zat er toen voor een andere organisatie. De heer 't GILDE vermeent, dat aan een andere organisatie de Landarbeidersbond, die een dergelijk verzoek deed, ook hetzelfde ant woord is gegeven, dat er bij de eerstvolgende vacature op zou gelet worden. Hoe zal dat dan nu gaan? Wordt er dan eventueel reke- ping gehouden met de getalsterkte der orga nisatie De VOORZITTER geeft te kennen, dat nu nog niet te zeggen is, wat dan gebeuren zal. Aan de organisaties wordt niet vaststaand toegezegd, dat iemand uit hun organisatie zal worden benoemd, doch dat er met hun ver zoek rekening zal worden gehouden. Dat zal ongetwjjfeld geschieden, doch thans is nog niet te zeggen, tot welke uitkomst de over- wegingen zullen leiden. De heer DIELEMAN kan zich met het voorstel wel vereenigen. Hij herinnert, dat Claessens indertijd in de commissie zat als vertegenwoordiger van de afdeeling van den Fabrieksarbeidersbond, die later is te niet ge- gaan. De heer VAN DE BILT bevestigt dit, het was van denzelfden bond, maar die is toen te niet gegaan. Met algemeene stemmen wordt overeen komstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten. 3. Benoemen lid Burgerlijk Armbestuur. Wegens periodieke aftreding van den heer L. J. Brakman moet de benoeming plaats hebben van een lid van het Burgerlijk Arm bestuur. Met dezen wordt door het betrok ken college ter benoeming aanbevolen de heer Iz. de Feijter. Met 7 stemmen wordt herbenoemd de heer Brakman; op den heer De Feijter zgn 3 stem- men uitgebracht. 4. Herstesmming over verzoeken van den 2en keuringsveearts omvergoeding voor telefoon en onderhoud van laborato- rium. Ter herinnering deelen Burgemeester en Wethouders aan den raad het volgende mede: De heer D. J. Dees, 2e Keuringsveearts van den Vleeschkeuringsdienst te Zaamslag heeft aan Uwen Raad een verzoek ingediend voor een gelijke behandeling voor vergoeding van telefoon en telefonische gesprekken, alsmede voor het onderhoud van het Laboratorium, zooals deze ook door den Keuringsveearts, Hoofd van dienst, wordt genoten. Dit naar aanleiding, dat eenige maanden geleden die functionaris gevraagd heeft om vergoeding voor telefoon en telefonische ge sprekken, alsmede een bedrag yoor het onder houd van het Laboratorium. Hierop is van onzentwege geantwoord, dat bij de behande ling van de begrooting een bedrag van f 25, zou worden voorgesteld voor gedeeltelijke ver goeding van de telefoon, die niet geheel en al YQQf dezen dienst der Gemeenten Zaamslag en Boschkapelle kan worden toegeschreven, alsmede een vergOeuiug YQpr het onderhoud yan het Laboratorium te bepaien op f 25, Naar aanleiding van het aan Uwen Raad gericht adres is van onzentwege het advies gevraagd van den Keuringsveearts, Hoofd van Dienst, die voorstelt, het abonnement van de telefoon voor rekening van het bedrijf te ne men, plus een vergoeding van 2,50 voor in terlocal gesprekken, alsmede een vergoe ding van 25 voor het onderhoud van het La boratorium, in verband met het aantal bacte- riologische onderzoekingen in die gemeenten. Overeenkomstig diens advies, deden wij een voorstel in geljjke zin, waarover de stemmen in de vorige vergadering staakten. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt verworpen met 6 tegen 4 stemmen, zoodat het verzoek is afgewezen. Voor stemmen de heeren Oggel, Kruijsse, Claessens en Wolfert; tegen stemmen de hee ren Van Dixhoom, Dieleman, P. de Feijter, 't Gilde, Van de Bilt en Koster. 5. Verzoek tot verbetering in de verhou- dingen der loonen op de gasfabriek. Ingekomen is het volgende adres: Geeft met verschuldigde gevoelens te ken nen, het bestuur van den Nederlandschen Christelijken Bond van Personeel in Publieken Dienst, bureau Rotterdam, Provenierssingel 41; dat het van het bestuur van de bondsafdee- ling te Axel vernam, dat het wenschelijk wordt geacht om aan den hulpstoker H. L. Mobach stokersloon toe te kennen; dat een daartoe strekkend verzoek door hemzelf gericht tot Burgemeester en Wethou ders en de Gascommissie is afgewezen; dat, gelet op het werkliedenreglement, aan Uwen Raad niet kan worden verzocht om ten gunste van hem een andere beslissing te ne men, aangezien Burgemeester en Wethouders de toepassing van de door Uwen Raad vast- gestelde loonregeling in handen hebben; dat door Uwen Raad wel kan worden be- oordeeld, of de onderlinge loonsverhoudingen verbetering behoeven, hetwelk zeer waar- schijnlijk, gelet op het feit, dat de verhouding van het loon van den hulpstoker tot de loonen van de werklieden der Reiniging voor den eerstgenoemde niet gunstig is; redenen, waarom Uw College beleefd wordt verzocht te besluiten bedoelde verhouding te verbeteren. De Gascommissie, in wier handen dit adres is gesteld voor het uitbrengen van advies, ant woord het volgende: Wjj hebben de eer U hierbij te retourneeren het adres van den Nederlandschen Christelij ken Bond van Personeel in Publieken Dienst, om loonsverbetering voor den hulpstoker Mo bach, welke adres wij op onze gisteren gehou den vergadering hebben besproken. Wij meenen U te moeten adviseeren aan dit verzoek niet te voldoen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, aan het verzoek niet te voldoen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 6. Beschikbaarstelling gelden voor bijzon- dere school voor aanschaffing van in- strumenten. Door het bestuur der christelijke school te Spui is een verzoek ingezonden, om op grond van art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 gel den beschikbaar te stellen voor aanschaffing van natuurkundige instrumenten en verdere leermiddelen in dit vak, voor het onderwijs in het zevende leerjaar. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de daarvoor noodige gelden, zijnde hoogstens f 232,30 beschikbaar te stellen. De heer 't GILDE rfterkt op, vernomen te hebben, dat op de overgelegde lijst verschil- lende instrumenten voorkomen die niet tot het leerplan der lagere school behooren en op de openbare lagere school in de kom ook niet aanwezig zijn. De VOORZITTER merkt op, dat de in de verschillende scholen gebruikt wordende in strumenten afwijken, de eene gebruikt dit en andere weer andere. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 7. Toekennen van vergoedingen als be doeld in art 13 der L. O. wet. Door eenige inwoners van Spui wordt het verzoek gedaan voor hunne kinderen, die ter school gaan op de R.K. school te Axel, op grond van het bepaalde bjj art. 13 der Lager Onderwijswet 1920, eene vergoeding voor schoeisel toe te kennen. Overeenkomstig het voorstel van Burge meester en Wethouders wordt met algemeene stemmen besloten aan F. Cortvriendt, P. J. H. Groothaert, P. F. Velleman en A. de Winne, op grond dat deze meer dan 4 K.M. van de school verwijderd wonen, een vergoeding toe te kennen ad f 15 per schoolgaand kind. 8. Wijziging gemeentebegrooting. Burgemeester en Wethouders stellen voor de begrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente voor den dienst 1929 te wijzigen als volgt: onder de inkomsten te verhoogen de posten: verhaal van pensioensbijdrage f 0,50, op brengst van den verkoop van drinkwater f 330, verkoop van gemeenteeigendommen 15; samen 345,50; onder de uitgaven te verhoogen de volgende posten: bijdragen voor pensioen 7,75, be- looning van de dienaars van politie 8,33, kosten in zake. verzekering ambtenaren /4,52, kosten van de schietbaan 50, uitgaven in zake voonziening van drinkwater 375, kosten in zake verzekering en pensionneering beamb- ten f 78, jaarwedden onderwijzers 75, kosten in zake verzekering en pensionneering be- ambten 32,58, uitkeering aan gemeenten in zake art. 104, le lid der L. O. wet /400, bij dragen aan gemeenten in zake kosten van scholen van het lager nijverheidsonderwijs f 1000, subsidie aan werkloozenkassen 500, kosten in zake verzekering en pensionneering van beambten f 2,33, te samen 2533,51 onder de uitgaven te verlagen de volgende posten: reis- en verblijfkosten 7,75, beloo- ning en premie aan brandmeesters enz. 62,35, bijdrage aan de centrale gemeente in de kos ten van den keuringsdienst ingevolge de Warenwet f 45, kosten van den gemeentereini- gingsdienst f 78, verlichting, verwarming en schoonhouden schoolgebouwen f 107,58, ver goeding in de kosten van instandhouding van bijzondere scholen f 400, bijdrage in de kosten van R.H.B.S. scholen overeenkomstig de wet op het ffiiddelbaar onderwijs f 1000, onvoor- ziene uitgaven 502,33, te samen f 2203,01. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 9. Wijziging begrooting grondbedrijf. Burgemeester en Wethouders stellen voor de begrooting van het gemeentelijk grond bedrijf voor den dienst 1929 te wijzigen als volgt: Op te nemen een post restitutie door koo- pers van grond wegens betaalde grondbelas- ting 35; onder de uitgaven te verhoogen den post grondbelasting met 35. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 10. Omvraag. a. De heer VAN DE BILT vraagt of, nu de brug naar de Axelsche vlakte weg zal pioeten en Oostwaarts een brug over het zij- kanaal zal moeten worden gemaakt, Burge meester en Wethouders zouden willen over- wegen pogingen aan te wenden tot het ver- krijgen eener breedere brug. De VOORZITTER geeft te kennen, dat dit in de bedoeling ligt. De heer VAN DE BILT acht de bestaande brug een in alle opzichten onvoldoend ding; zij is te smal en ook de doorvaartopening is onvoldoende. Hij vraagt voorts, of Burgemeester en Wet houders er, nu daar in de omgeving der in aanbouiw zijnde ammoniakfabriek ook com- plexen woningen zullen verrijzen, ook op gelet wordt, dat er later geen conflicten met de Bouwverordening kunnen ontstaan en de ge meente later niet zal kunnen genoodzaakt worden tot het uitvoeren van bestratings- en rioleeringswerken. De geschiedenis van het Plaatje is daar, om tot voorzichtigheid aan te manen. De VOORZITTER geeft te kennen dat Bur gemeester en Wethouders ook dddrop hun aandacht gevestigd houden. De heer VAN DE BILT vraagt voorts, of het niet mogeljjk zou zijn in dezen tijd van het jaar de straatlantaams niet om half 7, doch eerst later te dooven. Het is nu des morgens, als vele arbeiders zich naar hun werk begeven nog donker, en ook des Zon- dags is het voor de kerkgangers een bezwaar. De VOORZITTER acht dat geen bezwaar en Burgemeester en Wethouders zullen met plezier desbetreffende orders geven. De heer DIELEMAN bespreekt ook nog de brug over het zijkanaal. Zeker zou de door vaartopening wijder behooren te zijn, daar de schepen er nu met moeite recht kunnen voor komen, al zal dat wel gemakkelijker vallen, nu de brug binnenwaarts komt en de schepen daarvoor niet in het groote kanaal moeten manoeuvreeren. De VOORZITTER deelt mede, dat zoowel op de ruimere doorvaart als op een breedere brug zal worden gelet. b. De heer 't GILDE heeft uit het raads- verslag gelezen en van zijn medeleden ver nomen, dat in de vergadering van 5 Novem ber 1.1. op een informatorische vraag van den heer Koster omtrent de begrooting van het gasbedrijf door den heer Van de Bilt eenige zaken in een zeer bedenkelijk licht zijn gesteld en dit onder de burgerij in breeden kring op- zien en zelfs onrust heeft gebaard. Door den Voorzitter en den heer Dieleman werd bij die gelegenheid de heer Van de Bilt weersproken, maar zij hadden natuurlijk geen cijfers bij de hand om den heer Van de Bilt afdoende te bestrijden. Daar spreker op dat moment niet in de vergadering aanwezig was, heeft hij gemeend dat het op zijn weg lag, zich ten kantore van den boekhouder nog nader van den toestand te vergewissen om daarmede in cijfers het be- wijs aan te kunnen voeren, dat bij de opstel- ling der begrooting op zeer veilige en om- zichtige wijze wordt tewerk gegaan. Daaruit zal blijken dat geen enkel cijfer geflatteerd is en zeker niet in den zin als door de heer Van de Bilt is betoogd. De boekhouder heeft hem de volgende ge- gevens verstrekt, waaruit blijkt dat in de maanden Januari tot en met November 1929 van gewoon gas werd ontvangen in de ge meente Axel f 14507,87 en in Ter Neuzen f 13706,98, van kachelgas over hetzelfde tijd- vak in Axel 972,08, in Ter Neuzen 594,95; van industriegas in Axel f 1946,18, in Ter Neu zen 907,56; van muntgas in Axel 20.848,73, in Ter Neuzen f 10.676,03. Totaal alzoo in Axel over dit tpdvak f 38.274,86 Ter Neuzen over dit tijdvak 25.885,52 Samen 64.160,38 Bij deze 64.160,38 kan nog geschat worden 2 maanden muntgas in Axel opbrengst 1500 1 maand gewoon gas in Axel opbrengst 1300 Samen f 8900 hetgeen veilig geschat is en tesamen maakt f 73.060,38. Voor 1929 is slechts een opbrengst geschat van f 68.573, zoodat de uitkomst bewijst dat men met de raming buitengewoon voorzich- tig is geweest en de begrooting verre van ge flatteerd was. Uit het feit dat voor 1930 slechts geraamd wordt een bedrag van f 72.719, een bedrag dat nu in 1929 wordt overschreden zal de heer Van de Bilt moeilijk kunnen distilleeren dat de nieuwe begrooting geflatteerd is. De heer Van de Bilt zal dus moeten erken- nen, dat hij ten opzichte van deze fei^en finaal de plank is mis geweest en tevens dat de be grooting met groote zorg is samengesteld, ter wijl de uitkomsten van Ter Neuzen volkomen aan de optimistische verwachtingen beant- woorden. Het gasbedrijf marcheert goed en spreker stelt er prijs op dat het gespecificeerde staatje van de uitkomsten gedetailleerd in het raads- verslag zal worden opgenomen ter gerust- stelling vooral van de verontrusten. De heer VAN DE BILT merkt op, dat dit beeld er gunstig uitziet; we gaan er op over- leggen. Hij hoopt, dat de heer 't Gilde gelijk zal hebben. c. De heer 't GILDE zou voorts gaarae vernemen of van de zijde van de P.Z.E.M. nog steeds contact bestaat met het gemeente bestuur omtrent de electrificatie van-het Oostelijk deel der gemeente en zoo ja of de onderhandelingen nog niet in zoodanig sta dium zijn, dat of in openbare of in besloten zitting mededeelingen daaromtrent kunnen gedaan worden. Er is weer een winter ver- streken en het oosten wacht nog steeds op licht. De VOORZITTER antwoordt dat er nog onderhandeld wordt, doch daaromtrent nog geen mededeelingen kunnen gedaan worden. De zaak is nog niet in een zoodanig stadium. d. De heer DIELEMAN herinnert, dat in de laatste vergadering besloten is, het ge- meentehuis aan te sluiten aan het electrisch net. Daarbij werd o.m. besproken het aan- brengen van een ventilator. Maar is het juist, wat hij heeft vernomen, dat men nu strakjes ook zal overgaan tot verwarmen met electri- citeit en het aanbrengen van electrische kachels De VOORZITTER: Waar haalt u dat van- daan? Ik kan u gerust stellen, dat Burge meester en Wethouders het raadsbesluit zul len uitvoeren en niets meer. De heer OGGEL: Er is in de begrooting toch ook een bedrag van f 500 gesteld. Daar moeten Burgemeester en Wethouders toch binnen blijven met de kosten. De VOORZITTER: Het zjjn in elk geval niets dan praatjes, die niet juist zijn. De heer DIELEMAN is dan tevreden. e. De heer P. DE FEIJTER vraagt, wan neer men zal beginnen met het strooien van macadam op het zijpad langs den Zaamslag- schen weg. De VOORZITTER antwoordt, dat men er nu mee bezig was, doch het werk door den vorst is opgeschort. De weg is eerst afge- krabt. Het zijpad is nu in elk geval wel met een rijwiel te berijden. De heer P. DE FEIJTER zegt, dat het op den dijk nog een moderpoel is. De VOORZITTER zal er de aandacht aan wijden. Hij sluit de vergadering, door het uitspre- ken van het dankgebed. MOEDERPLANT. Saxifraga sarmentosa). Deze aardige hangplant, de botanische wetenschap noemt haar Saxifraga sarmen tosa, is een oude bekende, reeds door onze grootmoeders met liefde en enthousiasme ge- kweekt. Het plantje is geweldig populair ge weest, zoowel bij den arme, als bij den rijke, doch nadien is haar glorie gaan tanen en wordt ze lang niet zooveel meer aangetroffen als vroeger. Niettemin is en blijft ze een heel mooie plant voor hen, die met weinig kosten en moeiten een fraaie hangplant wenschen te bezitten. De zachtbehaarde en sierlijk geaderde bladeren zrjn op zich zelf reeds heel mooi, maar het mooie van het plantje is, dat ze verscheidene uitloopers maakt, welke over den rand der pot hangend, talrijke plantjes ontwikkelen, op de manier als aardbeien. Deze jonge plant jes aan 't eind maken op hun beurt weer nieuwe ranken, waardoor in korten tijd de moederplant grootmoeder, weldra over-groot- moeder is. Een goed ontwikkelde plant vormt heel wat trossen van jonge nakomelingen, welke zich op zeer eenvoudige wij laten voort- kweeken. Een behoefte deze jonge kinder- tjes maar in een goed gedraineerd potje te zetten, gevuld met verteerde bladaarde, of ge- wone voedzame tuinaarde en we hebben wel dra een goed ontwikkelde nieuwe Moeder plant. Om het beschadigen der overhangende ran ken te voorkomen, brengt men op den rand der pot, althans onder de ranken, wat watten aan. Vooral als de plant zoodanig hangt dat er gemakkelijk tegen gestooten wordt, is zulks gewenscht, daar de ranken anders ge makkelijk beschadigen, dat het op den rand rustend gedeelte afsterft, waardoor de heele rank verloren dreigt te gaan. Hoe minder de overhangende ranken in verdrukking komen, des te fraaier en sterker ontwikkelen deze zich. Ook bloeiend is de Moederplant heel mooi; de rechtop staande en goed vertakte bloem- stengel bloeit met een groot aantal rosege- spikkelde bloempjes. Een nadeel van dit bloeien is evenwel, dat de plant daarna in den regel afsterft. Zoo noodig kan men dit bloeien beletten, door tijdig den zich ontwikkelenden Stengel te verwijderen. Het bloeien onttrekt natuurlijk veel sappen aan de plant en in dien we dit door het wegsnijden der bloem- stengel kunstmatig beletten, bevorderen we een krachtige ontwikkeling der ranken. De Moederplant is een zeer gemakkelijke kamerplant wat de verzorging betreft. Ze verlangt volop licht en zonnewarmte en naast een voedzame grond verlangt ze geregeld water, doch vooral niet te veel. Met het oog hierop is het aanbrengen van eenige potscher- ven onder in den pot gewenscht. Neem de pot niet te groot, de leek is maar al te vaak geneigd een veel te grooten pot te nemen, en onthaal haar af en toe eens op een aftreksel van koemest. Op een lichte, vorstvrije plaats laat de Moederplant zich gemakkelijk over- winteren. Er bestaat ook een bontbladige verscheiden- heid (Saxifrage sarmentosa tricolor, welke lang niet zoo sterk is en die slechts langzaam groeit. Deze soort stelt veel hoogere eischen wat de verpleging betreft, doch indien men flink ontwikkelde exemplaren heeft lukt het wel ze in de kamer goed te houden. Dit is een schitterende plant, wier schoonheid door geen andere hangplant wordt overtroffen. Ze heeft groen-rood-wit gevlekte bladeren, doch helaas is het opkweeken zonder glas in den regel een volslagen mislukking. Om deze redenen verdient het opkweeken van deze ver- scheidenheid geen aanbeveling en zulks voor al niet, waar men slechts met uiterst pri- mitieve hulpmiddelen moet werken. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonng's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 6 cent voer ant woord insluiten en blad vermelden. TE DURE GEHEIMMIDDELEN, Een zeer belangrijke proef te Barneveld. Onlangs besprak ik een middel tegen snot waarmede te Barneveld proeven genomen werden, genaamd „eudiphthocid". Volgens Duitsche onderzoekingen waren de hoofdbe- standdeelen kalksuiker en gyajacol, welke stoffen op zich zelf niet zoo duur zijn. Thans bereiken mij nog van allerlei lezers klachten dat het eudiphthocid zelf zeer duur is, en daar het blijkt, dat mrjn artikel van laatst daar omtrent onjuist begrepen is, geef ik eerst een brief weer die ik ontving en zal daarna de officieele proef in Barneveld bespreken. De brief luidt: Daar u laatst schreef over eudiphthocid, een middel tegen snot, dat goedkoope chemicalien bevatte en onder het bereik van iedere kip- penhouder, zoo heeft ondergeteekende daar van voor 170 kippen besteld. De hoofdver- tegenwoordiger zond mij een hoeveelheid voor 100 kippen, dat zou wel voldoende zijn, voor den prijs van achttien gulden. Het kwam onder rembours en ik was niet thuis, anders had ik het niet ontvangen en ik heb er ook geen baat bij gevonden. Zou het niet dienstig zijn dit te publiceeren, want dit vind ik lang niet in het belang van de kippenhouders. Tevens had ik gaarne inlichtingen over etage- of batterij-kunstmoeders. Ter beantwoording even het laatste eerst. Ik zal binnenkort deze batterij-kunstmoeders weer bespreken, vooral nu mij uit talrijke brieven blijkt dat er veel belangstelling voor is, maar ik raad ieder die niet al te dik in zijn losse centen zit voorloopig aan, te wach ten met koopen. Deze kunstmoeders doen ge weldig opgang in allerlei landen, maar mij is hier in Holland nog zeer weinig van ervaring er mee bekend geworden. Nu het snotmiddel. Het scheikundig onder zoek in Duitschland ontdekte verschillende stoffen en deze kosten volgens den handels- prijs ongeveer f 1, alles bij elkaar. Dat men nu voor het mengsel er van, mogelijk met nog wat anders er bij, per 100 kippen f 18 betaalt is gewoonweg ontzettend en niet te sterk kan daartegen gewaarschuwd worden. Het is dan ook te verwachten, waar nu het officieele verslag van den dierenarts Hoogland te Bar neveld verschenen is, de pluimveebladen geen advertenties hierover meer opnemen en dat menschen, die prijs stellen op hun naam, het niet meer verkoopen zullen, wantdit offi cieele verslag van de proeven te Barneveld zegt in zijn conclusie ronduit: Eudiphthocid is gebleken noch een voorbehoud noch een ge- neesmiddel te zijn tegen de z.g. kwaadaardige snot. Het werkt in sommige gevallen gunsti- ger, daar het optreden van ,,dikke koppen" minder schijnt op te treden. Mocht het bij diphtherie in sommige gevallen genezend' werken, het kan niet voorkomen, dat de diphtherie-smetstof weer andere dieren tot haar slachtoffers maakte, zoodat deze diph therie en pokken kregen. Het op de circulaire vermelde: „uitmuntend genees- en voorbehoed- middel tegen diphtherie en kwaadaardige snot is bij deze proef gebleken niet juist te zijn. Mij dunkt hiermede weten de lezers weer eens voor de zooveelste maal, dat men met dergelijke middelen voorzichtig moet zijn. Ik heb duidelijk genoeg uit laten komen in mijn artikelen, dat men veel en veel goedkooper en beter uit is, als men direct den dierenarts raadpleegt dan dat men geheime middelen koopt op aanraden van advertenties of reizi- gers van voerhandelaren, zooals ik ook ver- meld heb. Uit het verslag blijkt nog dat de diphtherie patienten wel eenige verbetering vertoonden na drie weken, doch dat de proef verlengd werd, aangezien het weer gedurende den proeftijd zoo slecht was geweest. Bij snot- patienten was zelfs na vier weken nog geen beterschap te bespeuren en enkele, die het eerst niet hadden, hadden er zelfs snot bij gekregen. Behalve met eudiphthocid is eveneens een proef genomen met creosort. Ook dit middel bleek niet veel resultaat op te leveren. Inmiddels was mij uit Limburg weer een nieuw middel tegen snot toegezonden, be staande uit een dikke, groene vloeistof. die erg sterk rook. Bij onderzoek aan de Rijks- seruminrichting bleek dat het middel grooten- deels bestaat uit levertraan vermengd met laurierolie, wat de eigenaardige reuk en kleur er aan gaf. Dit zijn dan twee grondstoffen, die samen in het fleschje misschien 5 cent waard waren, doch het fleschje met dit ge- heimmiddel kostte n.l. f 1. Natuurlijk kan goede levertraan in sommige gevallen bij diphtherie uitstekende diensten leveren, o.a. daar waar de kippen door voedingsfouten ge- voelig worden voor ziekten, of waar ze zelfs een heel veel op diphtherie gelijkende ziekte kregen na het gebruik van ondoelmatig voer. Laat dus volgend jaar tijdig uw kippen in- enten en behandel de kippen goed, dan zgn dure geheimmiddelen overbodig. Dr. TE HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6