Ter Neuzensche Courant Tweede Blad. BIHNENLAND. BUITENLAHD. QEMEMQDE BEBICHTEM. Woensdag 15 Jan. No. 8477. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. GEMEENTERAAD VAN AXEL. VAN RECHTSVORDERING TEGEN GEWEZEN GEMEENTE-ONTV ANGER. Burg, en Weth. van Bergen op Zoom stel- len aan den raad voor, over te gaan tot het instellen van een rechtsvordering tegen den gewezen gemeente-ontvanger A. J. J. de Meulemeester, ter bekoming van betaling van een bedrag van 39.416. R ADIO-ONT V ANGTOESTEL VOOR DE BIJZONDERE SCHOLEN GEWEIGERD. Het bestuur der vereeniging voor Christe- ljjk Onderwijs te Marum had ten vorigen jare bij den raad dier gemeente een aanvrage in- gediend om ingevolge art. 72 der Lageronder- wijswet gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van twee luidsprekers voor radio en antenne en geleidingen, welke voor het ontvangen van radio-lessen benoodigd zijn. De gemeenteraad weigerde deze aanvrage uit overweging dat van deze uitgave niet gezegd kan worden te blijven binnen de normale eischen, aan het geven van lager onderwfls te stellen. Het door het schoolbestuur tegen deze af- wijzing ingesteld beroep werd door Ged. Sta- ten van Groningen afgewezen, waarbij dit college aannam, dat het vraagstuk, in hoe- verre radio-lessen met het oog op belangen van het onderwijs op de lagere scholen wen- schelijk of noodig zijn, nog in zoodanig sta dium van onderzoek verkeert, dat thans nog niet als vaststaand kan worden beschouwd, dat zoodanige lessen behooren te worden ge- geven. Zulks wordt nog volgens Ged. Staten geillustreerd door de instelling door den Mi nister van Onderwrjs van een commissie in- zake uitzending van schoollessen, door de radio, welke commissie haar rapport nog niet heeft uitgebracht. Het schoolbestuur stelde ook van deze af- wijzing beroep in bij de Kroon, in het beroep- schrift aanvoerende, dat zijn aanvrage voldeed aan de wettelijke eischen en daarom niet had mogen worden afgewezen. Bovendien heeft het volgen van radio-lessen, gegeven door ter zake deskundigen wel degelijk zijn nut. Voor plattelandskinderen heeft het een groote op- voedende kracht, groote nationale hulde- betoogingen en herdenkingen per radio in de school gezamenlijk te kunnen beluisteren, zoo- als bijv. het zingen van de duizenden kinde- ren ter eere van de Koningin-Moeder en de herdenking van het sluiten van de Unie van Utrecht. Bij Kon. besluit van 11 December j.l. is dit beroep afgewezen. Het desbetreffend besluit overweegt, dat het buitengewoon recht, dat art. 72 der wet aan de schoolbesturen toe- kent, een strikte interpretatie vordert en der- halve geacht moet worden beperkt te zijn tot uitgaven, die noodig zijn ter voldoening aan de normale eischen, aan het geven van lager onderwijs te stellen; dat, moge brj het onder wijs van radio als hulpmiddel gebruik kunnen worden gemaakt, de aanschaffing van een radio in dit geval niet zou blijven binnen het kader van de normale eischen, aan het geven van lager onderwijs te stellen, waarom de ge meenteraad en Ged. Staten terecht hebben geoordeeld, dat medewerking niet behoort te worden verleend. EEN FILM VAN DE ANTWERPSCHE HAVEN. Als middel tot bekendmaking van de Ant- werpsche haven is door de zorgen van den „stedelijken propagandadienst" een film in drie deelen samengesteld, waarvan het derde deel thans wordt voltooid. Het eerste deel stelt voor het werk aan de haven en is bestemd om, in doorloopende voorstelling, tijdens de wereldtentoonstelling, in het Antwerpsche paviljoen te worden vertoond. Dit deel is 1000 meter lang. Het tweede deel, dat 600 meter lengte heeft, geeft een meer algemeen overzicht van de haven en de bezienswaardigheden der stad. Verscheidene exemplaren worden ter beschik- king gesteld van de groote stoomvaartmaat- schappijen om tijdens de reizen aan boord der pakketbooten te worden vertoond. Het derde deel bestaat uit een aantal mooie gezichten op stad en haven en is meer spe- ciaal bestemd om opgenomen te worden in een film, die in Frankrijk wordt samengesteld, en een algemeen beeld wil geven van de uitbrei- ding van den kalihandels in den Elzas, sedert den oorlog. AMAN OELLAH MAG NIET TERUGKEEREN IN AFGHANISTAN. De koning van Afghanistan, Nadir sjah heeft een duurbar gehouden, die door ver- tegenwoordigers van verschillende stammen werd bijgewoond. De koning deelde mede, dat vertegenwoordigers van Duitschland, de Sow- jet-Unie en Frankrijk reeds te Kaboel zijn aangekomen. De koning deelde mede, dat er pogingen waren gedaan, om den terugkeer van ex-koning Aman Oellah naar Afghanistan mogelijk te maken, doch de vertegenwoordi gers der stammen protesteerden krachtig tegen diens terugkeer. De durbar besloot een- stemmig, dat onder geen omstandigheid Aman Oellah mocht worden toegestaan naar Afghanistan terug te keeren. J. H. Thomas, de Engelsche Lord Privy Seal, als minister bepaaldelijk belast met de bestrijding der werkloosheid, heeft schrijft de N. R. Crt. te Manches ter weer een groote rede over het vraagstuk gehouden die met eenigen ophef was aangekondigd, maar velen teleurgesteld moet hebben. De rechtstreeksche middelen tot bestrijding, welke hij opsomde, bleven tot het ,,kleingoed" der lapmiddelen behooren en men kan nog altijd niet in zijn program de lijnen van een groot plan ontdekken, zooals door Lloyd George uiteengezet en bepleit is, maar voor welks uitvoering de liberate partij geen gelegenheid heeft gekregen, omdat zij geen kans had, om aan de regeering te komen. Dit heeft echter het voordeel dat het als agitatie- middel kan blijven dienen en men niet door den toets aan de praktijk kan beoordeelen of het werkelijk verbetering in den nu lichtelijk troosteloos geworden toestand zou brengen. Thomas is thans zoo ver dat de verzuchting hem ontviel dat het moeilijke vraagstuk niet met een machtwoord is weg te tooveren en de samenwerking van de drie groote partijen er- bjj noodig is. Dit is een erkenning van fiasco voor de arbeiderspartij, want toen de conser- vatieven aan het bewind waren heeft zij hun de kritiek over de onvoldoendheid van hun beleid niet gespaard en net gedaan, of men wel eens zou zien, als zij het voor het zeggell kregen. Men heeft metterdaad maar weinig gezien toen zij het voor zeggen kreeg; integenoeel, het aantal werkloozen zien stijgen, waarvoor nu de vemuftige veront- schuldiging wordt aangevoerd dat het aantal werkloozen moet toenemen, als de bevolking zich vermenigvuldigt. Dat de jonge generatie volgens de nieuwe door de arbeidersregeering gemaakte regeling nu meer steun trekt dan vroeger, is een maatregel die het tegengestelde van bestrijding van werkloosheid genoemd kan worden en doet de uitwerking van veler- lei lapmiddelen misschien op den duur wel te niet. Thomas is reeds bij zulke kleine middelen aangeland, als 't berstellen van de posten van handelsattache bij verschillende gezantschap- perx, die mee moeten werken bij het speuren naar nieuwe atzetgebieden voor de Britsche mjverheid. Slechts in een opzicht gaf zijn rede nieuwe hoop, namelijk toen hij voor die nijverheid vooruitzicht op financieeien steun der City opende, inits zij zich volgens rnoderne metho- den iwilde reorganiseeren. Dit onderstelt bij de Britsche industrieelen nog altijd een gemis van energie om uit eigen beweging tot een herziening van hun productie-methoden en- middelen over te gaan. In Duitschland en Frankrijk is de drang daartoe, onder den druk van na den oorlog veranderde omstandigheden van zelf gekomen. Men weet hoe dikwijls bij- voorbeeld reeds aan de Britsche mijnnijverheid het verwijt is gemaakt dat zij op verouderde leest is geschoeid, hoewel er in de tegenwoor- dige mis^re genoeg aandrang moest bestaan om naar verbetering in die richting te streven. De Daily Herald heeft Vrijdagochtend toen zij op wat Thomas 's avonds zou zeggen vooruit- liep, verzekerd, dat er al plannen voor crediet- verleening aan de nijverheid in overleg met de Bank van Engeland en de vijf grootste ban- ken waren uitgewerkt. De banken hebben, hoewel het hun nog onder de depressie goed gaat, namelijk ingezien dat hun duurzame welvaart met die van de nijverheid ten nauw- ste samenhangt. Op het oogenblik hebben de banken reeds groote kapitalen in industrieen vastzitten en daarin hebben zij vroeger aanlei- ding gevonden, takken van nijverheid, die in moeilijkheden verkeeren, zooals de katoen- nijverheid, tot ontwikkeling van grooter geest- kracht aan te sporen. Nu wordt het vooruit zicht geopend dat de zaak van den anderen kant kan aangepakt korden en de industrieen tegen belofte van reorganisatie bij de banken kunnen gaan aankloppen. In Duitschland is de samenwerking van industrie en banken sedert lang gaande. De Britsche fabrikant blijft ech ter graag baas in eigen huis en schuwt veelal de afhankelrjkheid die van financieele mede- zeggenschap van banken het gevolg moet zijn. Hij is verder ook schichtig van reorganisatie en hervorming, uit hoofde van zijn aangeboren behoudzucht. V66r de industrie op groote schaal gereorganiseerd kan worden, moeten eigelijk de leiders gereorganiseerd worden. Men mag benieuwd zijn, of minister Thomas hen met het verlokkelijk vooruitzicht van ruime bankcredieten eindellijk belezen zal, nieuwe wegen in te slaan. Hij heeft hen tevens voor het laatst plechtig gewaarschuwd, dat zij niet meer op staatssubsidies behoeven te rekenen. Blijkens officieele gegevens waren er op 30 December 1.520.200 werkloozen bij de arbeids- beurzen van Groot-Brittannie ingeschreven. Dit was 206.643 meer dan veertien dagen te voren, maar 10.530 minder dan op denzelfden datum van 1928. Gewoonljjk is er onmiddel- lijk na Kerstmis een groote stijging en die stijging was twaalf maanden geleden bijna 43.000 grooter dan thans. Maar hierin schuilt, naar de Daily Chronicle" doet opmerken, wei nig of geen troost, want het laatste kwartaal van 1929 was al heel ongunstig. Eind Sep tember waren er 172.000 minder werkloozen dan 12 maanden tevoren, maar op 16 Decem ber was het totaal 32.578 hooger dan op den zelfden datum van 1928. Als men 1926, het jaar van het langdurige geschil in de mijnen niet meerekent, waren er half December meer werkloozen dan in eenige overeenkomstiige periode der laatste zes of zeven jaar. Deze cijfers zijn, zoo meent het blad, een bittere teleurstelling voor minister Thomas want er blijkt uit dat, ongerekend de stijging na Kerstmis, het totaal aantal werkloozen 200.000 grooter was dan toen hij benoemd werd om het aantal te verminderen. INTERNATIONALE GEDACHTEN- WISSELING. De Britsche regeering heeft na drie weken op het Fransche memorandum over de vraag- stukken van maritieme ontwapening geant- woord en men kan wel voorspellen schrijft de N. R. Crt. dat daarmee aan het voor- bereidend overleg tusschen de twee regeerin- gen een einde is gekomen, want de Fransche staatslieden hebben het te druk om den En- gelschen nog van dupliek te kunnen dienen v66r de opening van de vlootconferentie op 21 dezer te Londen. Den Haag vraagt aldoor hun voile aandacht, Maandag begon te Geneve de zitting van den Volkenbondsraad. Het is een voortdurend heen en weer reizen voor de leiders der intemationale politiek en nauwe- lijks hebben zij ergens van elkaar afscheid ge- nomen, of zrj staan elders weer tegenover elkaar om over andere vraagstukken van ge- dachten te wisselen. Het is afmattend en verwarrend, er worden buitengewone eischen aan veerkracht van lichaam en hersens ge steld en toch gaat het bij al deze beraadsla- gingen om hooge intemationale belangen. In- tusschen heeft ook de parlementaire machi- nerie in de verschillende landen doorgewerkt en den ministers volop werk gegeven. Zoo is het verklaarbaar dat men den indruk moet krijgen dat de nieuwe vlootconferentie, on- danks alle heilige voornemens, onvoldoende voorbereid is, behalve dan wat het Engelsch- Amerikaansche accoord betreft. Bij het lezen van het Britsche memorandum ziet men bij- voorbeeld dat Engeland en Frankrijk in de principieele kwesties elkaar niet genaderd zijn en het totdusver bij betuigingen van bereid- willigheid om tot overeenstemming te komen en het uitspreken van de hoop hierop moeten laten. Evenmin is nog iets te merken van werkelijke toenadering tusschen de standpun- ten van Frankrijk en Italie. De conferentie zal dus in den beginne voor ernstige tegen- stellingen staan. De Fransche politiek is nog altijd, op grond van het feit dat Frankrijk bin nen een halve eeuw aan twee verwoestende in- vallen bloot heeft gestaan, van meening dat veiligheid hoofdvoorwaarde voor ontwapening is, en dat alle vredeswaarborgen van de be- staande overeenkomsten onvoldoende geacht moeten worden zoolang geen doeltreffend stelsel van sancties tegen aanranders van den vrede geschapen is. De Engelsche regeering geeft in haar memorandum toe dat de sanctie- machinerie nog onvolledig is, maar acht toch reeds veel bereikt door het pact Kellogg, het Handvest van den Volkenbond en de tractaten van Locarno. Men kan natuurlijk hiertegen- over vragen, wat de Volkenbond heeft gedaan toen de Russen in Polen binnenvielenwelke de beveiliging van het pact voor China is ge- weest toen de Russen de grens van Mantsjoe- rjje overschreden. In een rede te Sheffield heeft Alexander, de Eerste Lord der Britsche admiraliteit, voor het eerst bekend gemaakt dat Engeland ge- noegen zal nemen met een minimum aan krui- sers van vijftig stuks en dat het daarmee zijn vertrouwen in het Parijsche pact wil toonen, omdat dit minimum op de zuivere vredesbe- hoeften van het Britsche rjjk gegrond is. Het hoopt met dit aanbod Amerika tot aanvaar- ding van het pariteitsbeginsel te bewegen. Maar als het in beperking van het aantal kruisers niet zoo ver was gegaan, wist Enge land dat Amerika gemakkelijk zoovele sche- pen erbij had kunnen bouwen dat het Enge land van de plaats van eerste-zeemogendheid, welke het geslachten lang gehad heeft, had kunnen verdringen. Er is dus nog een andere en wel dwingende reden voor de Britsche ad miraliteit geweest, om met zoo weinig genoe- gen te nemen. In zijn wezen verschilt de Fransche eisch niet van den Engelschen, want Frankrijk komt met hetzelfde argument aan dat de bescher- ming van zijn koloniale rijk en zijn zeever- bindingen het minimum aan kruiser-sterkte bepaalt. Indian Italie liiermcc gclljl: wil blij ven, dan acht Frankrijk %ijn rijk onvoldoende beschermd, omdat het dan zijn heele vloot in de Middellandsche Zee moet houden en zijn Noordzee-kust nog onbeschermd laten. Bij de voorbereiding van de conferentie is men er niet in geslaagd, de beginselen van een ac coord tusschen Frankrijk en Italie te vinden en het Fransche vlootprogram maakt de Brit sche admiraliteit op haar beurt weer weife- lend wat haar eigen kruiser-minimum betreft. De moeilijkheden die het Japansche vlootpro gram biedt, dat ook voor verhooging van het aantal groote kruisers in vergelijking met En geland en Amerika opkomt, zijn hiermee ver- geleken van bijkomstigen aard. De tijd voor memoranda is nu voorbij en komende week begint de vlootconferentie. Als de Haagsche conferentie dan geslaagd is, zal het vertrouwen in den vrede weer wat ver- sterkt zijn. Er is echter een grooter, dieper, algemeener vertrouwen in de ondenkbaarheid van een toekomstigen oorlog noodig, om een vlotte regeling van de vraagstukken waarvoor de Londensche conferentie komt te staan, mogelijk te maken. DE STORM VAN ZONDAG. Schepen gezonken. Op de rivier Merwede is Zondagnacht een drietal schepen door den hevigen storm ge zonken, waarbij echter geen menschenlevens zjjn te betreuren, terwijl een 6-tal andere schepen, die in nood verkeerden, bijtijds kon- den worden geborgen. De sleepboot ,,Leka", kapitein L. Stok, voer Maandagmorgen op een klip achter de kalk- zandsteenfabriek te Gorichem, waarbij het schip een lek bekwam, veel water maakte en onmiddellijk ging zinken. De kapitein gaf direct met de stoomfluit hulpseinen, waarbij de schepen, die in de buurt van de kalkzand- steenfabriek lagen, met een roeiboot naar het zinkende schip roeiden. De 2 opvarenden, de kapitein en de machinist konden juist bijtijds aan boord worden gehaald. Onder de gemeente Brakel is het Duitsche sleepschip ,,W. T. A. G. no 76" gezonken en onder de gemeente Zuilichem de met hout be- laden motorboot ,,Rivara Bamberg". De op varenden zijn gered. Door de sleepboot ,,Gre- tha" zijn 'n 4tal schepen, de „Argo", de ,,Bon Esperance", de ,,Pietemella Johanna" en de „Hendrika", die nabij het Loevensteinfort op de Waal voor anker lagen en waarvan de ,-Argo'het anker had vcrspeeld tusschen de kribben in de rivier, geborgen. Twee dezer schepen begonnen reeds veel water te maken, terwijl een ander ging kantelen. De opvaren den konden echter gered worden. Korenmolen omgewaaid. Door den hevigen storm is de korenmolen van den heer Swabedisse te Siddeburen om- vergewaaid en op het daarnaast gelegen huis van den eigenaar terechtgekomen. Zoowel de molen als het huis zijn grootendeels vernield. Het geheel vormt een groote verwoesting. De bewoners hebben als door een wonder geen letsel bekomen. Twee jongens sliepen in een bed dat op slechts eenige voeten afstand stond van de plaats waar de molen op het huis is terechtgekomen. Een huis ingestort. Zondagnacht heeft te Hengelo een hevigen stormwind gewoed. Van een aantal huizen werden de pannen afgerukt. Ook veel ruiten moesten het ontgelden. Een huis in de Deurin- gerstraat werd als het ware geheel tegen den grond geslagen. Telefoonverbindingen werden verbroken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Kolenschip gezonken. Zondagnacht omstreeks 2 uur is het Duit sche stoomschip Elisabeth", schipper G. Scholweerth, geladen met kolen, bestemd voor Rotterdam, bij Lobith tengevolge van den storm volgeslagen en gezonken. De opvaren den werden gered. Het schip ligt in het vaar- water, 150 M. uit den oever bij kilometerpost no. 4.. Doodelijke ongelukken. De storm, die Zondag boven Engeland woed- de en op sommige plaatsen de kracht van een orkaan aannam, heeft groote verwoestingen aangericht. Af en toe bereikte de storm een snelheid van 190 K.M. per uur. In het geheele land werden telefoonverbindingen verbroken en vielen schoorsteenen, ruiten en vensters als slachtoffers. Op verscheidene plaatsen werden boomen ontworteld. Een vrouw werd gedood en in totaal werden 6 personen gewond door vallende boomen. Op verschillende spoorweg- lijnen werd het verkeer gestremd door omval- lend geboomte. Te Ramsgate werd een jongen van een stei- ger geworpen. Hij is verdronken. Ook de scheepvaart heeft te lijden gehad. Het Engel sche stoomschip ,,Griffioen" kreeg schade aan het roer, waardoor het schip roerloos in de buurt van Landsend ronddreef en noodsigna- len uitzond. Het 4300 ton metende Italiaan- sche stoomschip Liana", dat eveneens nood- signalen uitzond, kon na vele moeilijkheden naar Deal worden gesleept. Het uit New York komende stoomschip ,,Antonia" kon wegens de ruwe zee Queens- town niet bereiken, zoodat de passagiers voor Ierland te Liverpool moesten landen. De reddingboot uit Walmer, die een in nood verkeerend schip hulp wilde verleenen, kon niet te water worden gebracht, aangezien de boot tengevolge van de stortzeeen onmiddel lijk vol water sloeg. MOOI BLIJK VAN MOEDERLIEFDE. Een moeder in Kampen heeft een mooi blijk gegeven van liefde voor haar kind, dat zij, zonder daarbij op gevaar voor eigen lichaam te letten, beschermde tegen een hol- lend paard. Het wilde dier, dat van een boe- renwagen was losgebroken, rende het trottoir op, waar de vrouw met haar kind, dat in een kinderwagen lag, liep te wandelen. De jonge moeder boog zich, toen zij het dreigende ge vaar zag aankomen, met haar geheele lichaam over het kind en greep met beide handen den bak van den kinderwagen. De pooten van het paard raakten het bovenstuk van den wagen, dat boven op den rug der vrouw terugkwam, waardoor zij bewusteloos geraakte. Haar kind echter had niet het minste letsel bekomen. WRAAK UIT TELEURGESTELDE LIEFDE Vrijdagavond omstreeks 11 uur ontdekte een bewoner der gemeente Hoogland nabij Amersfoort, dat een jonge vrouw zich op ver- dachte wijze ophield in de loods van zijn buur- man. Hij verrastte de vrouw, die uit eigen bewe ging verklaarde, dat zij van plan was, de loods in brand te steken. De loods, alsmede een vrachtauto, welke zich daarin bevond, waren reeds met petroleum begoten, terwijl een leege olieflesch werd ontdekt, benevens een aantal afgestreken lucifers. De vrouw is des nachts te Amersfoort ge- arresteerd. Het was C. V., zonder vaste woon- plaats. Men vermoedt, dat een afgebroken verkee- ring de drijfveer van haar handeling is ge weest. MOORDAANSLAG. Zaterdagavond heeft in het huis van A. v. d. B. te Aarle-Rixtel een moordaanslag plaats gehad. De chauffeur G. v. D., een buurman van A. v. d. B. was in de woning van v. d. B. gegaan. Na een woordenwisseling richtte hij zich tegen diens kostganger F. W., met wien hij reeds lang kwestie had. Bij een twist heeft G. v. D. met een mes ernstige verwondingen toegebracht. De vermoedelijke dader v. D. werd gearresteerd. Hij heeft nog niet bekend. De dader zelf bekwam een wonde aan zijn arm, die hij waarschijnlijk zichzelf heeft toege bracht. REVOLVER-ONGELUK. Zondagmorgen wilde de heer B. te Udthoorn zijn revolver schoonmaken. In de veronder- stelling dat deze ongeladen was, verzocht hij zijn 14jarig dochtertje het wapen hem te wil- len overreiken. Plotseling ging een schot af, waardoor B. in de hand werd getroffen, ter wijl het meisje door den kogel in de buik werd getroffen. Ernstig gewond werd het meisje naar de Mariastichting te Amsterdam overge- bracht. KINDERMOORD? Dezer dagen werd de politie te 's Graven- hage er van in kennis gesteld, dat zich te dezer stede een vermoedelijk geval van opzet- telijke verstikking zou hebben voorgedaan. Uit een onderzoek bleek, dat een jongetje van eenige dagen oud was overleden. De nog jeugdige ouders waren nog niet lang gehuwd; hoewel beiden ontkenden meer te weten dan dat zij het kindje dood in het wiegje hadden gevonden, achtte de politie termen aanwezig een nader onderzoek in te stellen. Dientenge- volge is een gerechtelijke lijkschouwing bevo- len terwijl inmiddels de vader in hechtenis is genomen. De moeder, die nog niet geheel her- steld is, werd onder politietoezicht geplaatst. PSYCHOPAATH AAN GEHOUDEN. De laatste der twee uit het psychopathen- gesticht te Leiden ontvluchte verpleegden is te Woerden aangehouden. Brj een garagehoudster te Gouda vervoegde zich een man, die een auto wilde huren om te worden vervoerd naar Laren, waar hij op ad- vies van een Goudschen medicus een operatie moest ondergaan. De garagehoudster kreeg argwaan, die nog versterkt werd, toen bij in formatie bleek, dat de medicus van niets wist. Men besloot de politie te Woerden te waar- schuwen. De Goudsche politie had intusschen bezoek gekregen van een chauffeur die den man van Rotterdam naar Schoonhoven, van- daar naar Utrecht en ten slotte naar Gouda had gereden. In laatstbedoelde plaats had de man kans gezien te ontkomen zonder te heb ben betaald. Te Woerden is de auto aangehou den. KIENWOEDE IN HET ZUIDEN. Te Eindhoven is het kienspel in voor het publiek toegankelijke lokalen bij gemeente- lijke verordening verboden. Alleen in vereeni- gingen en societeiten mag gekiend worden, maar dan wordt op het spel belasting ge- heven. Het middel is erger gebleken dan de kwaal, want in Eindhoven neemt de lust tot kienen zelfs toe. Bejaarde menschen, w.o. ook boeren uit de omliggende dorpen, trekken drie avonden per week naar Eindhoven om te kie nen bij groepen van vijftig tot zestig personen tegelijk. Om zoowel aan de wet tegen het ha- zardspel als aan de Eindhovensche verorde ning te ontkomen en naar hartelust te blijven kienen, zijn er tal van kienvereenigingen op- gericht. Men heeft er een bond van gevormd welke elfduizend leden telt onder e<§n bestuur. Dan is er ook nog een groote Philips-kien- vereeniging. Het heet dan dat de caf<5's waar gekiend wordt, verhuurd zijn aan de ,,kien- societeit" voor hetzelfde bedrag als waarvoor het bestuur der societeit het buffet aan den kastelein verpacht en klaar is de zaak! Er wordt drie avonden in de week gekiend en dan loopt het er stampvol. De overige da gen der week is het lokaal zoogenaamd alleen toegankelijk voor de leden die er komen bil- jarten enz. Het is voor de politie niet te doen de con- trole dermate door te voeren, dat de kaste- leins wegens overtreding der verordening kunnen worden bekeurd. Iedereen krijgt voor een dubbeltje een kaart en is dan voor een jaar lid der societeit. Alle bekeuringen moesten dan ook, zoowel voor de rechtbank als het kantongerecht, met een vrijsprekend vonnis voor de kasteleins afloopen. Weer bracht het O. M. bij het kan tongerecht te Eindhoven twee zulke straf- zaken in hooger beroep. En twintig getuigen kwamen onder eede verklaren, dat ze lid wa ren van de kiesvereeniging van duizenden en duizenden leden en de kastelein dus niet in overtreding was. Een der zaken werd aange houden, bij de andere moest vanzelf weer vrijspraak worden geeischt. Maar de Officier verzekerde dat de strfjd tot het uiterste zal worden doorgevoerd, al zouden er ook hon- derd getuigen tegelijk moeten verschijnen. Er is al zoo vaak tegen de kienwoede ge waarschuwd, dat nu het euvel zelfs toeneemt er naar maatregelen zal gezocht moeten wor den, om aan dat gokken een einde te maken. De Officier gaf als zijn indruk te kennen, dat de kasteleins er een loopje mee nemen en zich verschuilen achter allerlei fraaie berekenin- gen en societeiten, uitgedacht alleen om de wet te ontduiken. De zitting, die zeer lang duurde, werd al- dus de ,,Tijd" mede bijgewoond door den com- missaris van politie te Eindhoven en een hoofdinspecteur. WEER EEN AUTOBUS DOOR EEN TREIN VERPLETTERD. Uit New-York wordt gemeld, dat in het Noorden der Vereenigde Staten op een spoor- wegovergang een autobus door een trein ge- grepen en vernield werd. In de autobus be- vonden zich 40 mannelijke en vrouwelijke stu- denten. Vijf studenten en de chauffeur van de auto werden gedood. Drie studenten en drie meisjes werden levensgevaarlrjk gewond. VERBODEN HONDEN. Binnenkort zullen in Noorwegen geen her- dershonden of dobbermanpindhers, noch krui- singen tusschen deze twee rassen meer mogen worden gehouden. Een desbetreffend voor- stel is in den Noorschen staatsraad ingediend, waarin als reden wordt opgegeven, dat deze rassen te gevaarlijk zijn. Te Oslo, waar zich eenige duizenden van deze honden bevinden, zijn in het laatste js&r 83 menschen door beten gevaarlijk gewond. Vergadering van Dinsdag 24 December 1929 des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, A. EL C. Kruijsse, M. W. Koster, Ph. J. van Dix- hooro, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Ota. Claessens, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman en P. de Feijter, benevens de 'Secretaris J. D. J. Maris. Afwezig de heer J. d£ Feijter. (2. Slot.) e. Bericht van J. M. Baert, dat de herbe- noeming als lid der Commissie van Toezicht op het lager onderwijs door hem wordt aan- gehomen, en van Iz. de Fegter, J. J. MicMel- sen en L. de Putter, dat zij de benoeming tot keurmeester, resp. arbiter voor de jaarmarkt aannemen. Aangenomen voor kennisgeving. f. Proces-verbaal van de op 11 December 1929 ten kantore van den gemeente-ontvanger gehouden opneming der boeken en kas, waar bij is gebleken dat het batig slot over het dienstjaar 1928 bedraagt van den gewonen dienst f 12.528,84, van den kapitaaldienst 802,97, dat de inkomsten van den dienst 1929 tot op datum hebben bedragen. 164.887,78, brj-joumaal schoolgeld 23,35, hondenbelasting f 14, te zamen 178.256,94, en dat de uitgaven van den dienst 1929 tot op datum hebben bedragen 144.286,66%, zoodat in kas moest zijn 33.970,27%, hetgeen over- eenkwam met het totaal der in kas zijnde gelden en de in het proces-verbaal omschrevem waarden. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een circulaire van het Comity der Ver- eenigingen van Burgemeesters en Secretaris- sen in de kantons Hoom (waaronder Medem- blik), Purmerend, Alkmaar en Schagen, waar bij wordt toegezonden, met verzoek daaraan wel adhaesie te willen betuigen, wordt toege zonden een afdruk van een adres aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten- schappen en aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, waarin er op wordt gewezen, dat door het stelsel der classificatie van ge meente® volgens het Bezoldigingsbesluit Bur- gerlijke Rijksambtenaren 1928 de onderwijs- belangen ten zeerste worden geschaad, op- grond van het volgende: Een onderwijzer op het platteland, dus voomamelrjk in de gemeenten der derde klasse, geniet 8 minder salaris dan de ge- lijk bevoegde in eene eerste klasse gemeente en 4 minder dan de gelrjk bevoegde in eene tweede klasse gemeente. Telkens weer doet zich het geval voor, dat een onderwijskracht, die zrjn werk begint ten plattelande, tracht zoo spoedig mogelijk te verbeteren en vol- komen terecht. Hoe meer hij zich ontpopt als een goede leerkracht, des te eerder volgt een zoodanige benoeming. Zoo worden de goede leerkrachten getrokken naar de gemeenten in een hoogere klasse en wordt het onderwijs op het platteland ernstige schade berokkend als gevolg van de vele wisselingen en het steeds weer moeten beginnen met nieuwelin- gen. Ons comite beoogt hierbij niet in de bres te springen voor de belangen van de be- trokken onderwijzers; dit toch ligt, als ver- tegenwoondiger van tal van gemeentebesturea, niet op zijn weg, doch het voelt zich gedran- gen op te komen tegen de benadeeling van het onderwijs als zoodanig door bovenver- melde omstandigheid. Wel dient er in dit verband op te worden gewezen, dat er voor een lagere salarieering van ambtenaren op het platteland onder het motiief, als zoude daar het leven goedkooper zijn, dan in de steden, niet de minste redenen bestaan en wel speciaal voor hen, die door bun maatschappelijke positie een zekeren stand dienen op te houden. Men behoeft daarbjj niet te denken aan het profiteeren van ver- makelijkheden als tooneelstukken, concerten, enz., waarvoor men naar de stad moet gaan, doch om slechts enkele voonbeelden te noemen aan: het doen genieten der kinderen van voortgezet onderwijs, waarvoor belangrijke bedragen aan reis- en verblijfkosten moeten worden uitgegeven, de prijizen van electricl- teit en gas, ziekenhuisverpleging, consult van specialisten, kosten van ontsmetting, kleeding, meubelen, levensmiddelen en brandstoffen enz. enz., waardoor het leven op het platte land duurder wordt, dan in de steden. Het is daarom, dat wij U met den meesten aandrang verzoeken, het wel daarheen te wil len leiden, dat het Bezoldigingsbesluit Burger- lijke Rijksambtenaren 1928 in dien zin en in zooverre worde gewijzigd, dat daardoor meer waarborgen worden gegeven voor een gelijk peil van het onderwrjs over alle deelen des lands, zoowel ten plattelande als in de steden Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit schrijven aan te nemen voor kennisgeving, daar het h. i. meer op den weg ligt der Ver eeniging van Nederlandsche gemeenten, on dat doel te bereiken. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. h. Het R.K. Kerkbestuur, gevestigd te Axel, Walstraat C 38, hetwelk rechtspersoon- lijkheid bezit, krachtens de wet op de kerk- genootschappen, wendt zich, overeenkomstig 't bepaalde in artikel 72 der Lager Onderwijs- wet .1920, tot het gemeentebestuur, met't be- leefd verzoek de benoodigde gelden te mogen ontvangen voor den bouw van een nieirwe school met 5 localen en eerste inrichting daar- van, voor zoover't bestaande niet kan worden overgenomen, op gronden in de aangehechte memorie van toelichting vervat. De verklaringen overeenkomstig artikel 73 le lid onder a, b, c en d gaan hierbij. Memorie van Toelichting: Het R.K. Schoolbestuur wenscht over te gaan tot den bouw van een nieuwe school op de volgende gronden: 1. Tot nu toe worden 7 leerjaren onderge- bracht in 3 localen, zoo, dat in een locaal zelfs 3 leerjaren: 5-6-7, zijn geplaatst. 't Bestuur is van meening dat deze toestand voor den goeden gang van 't onderwijs niet meer toelaatbaar is. 2. In de localen zitten momenteel 55 en 46 leerlingen, zoodat de plaatsing der banken^ onderling en ten opzichte van muren en bor- den niet volgens de gestelde regeling kan ge- schieden. 3. De gang en privaten werden herhaalde- lijk door gezondheidscommissie afgekeurd. 4. De ramen geven geen voldoende lucht- verversching, aangezien alleen de bovendeelen geopend kunnen worden. 5. Momenteel zijn 5 leerkrachten aan de school verbonden, waaronder een boventallige, die weldra als verplichte kracht zal kunnen worden benoemd. Mede in verband met den goeden gang van het onderwrjs acht het bestuur het gewenscht, dat iedere kracht in een afzonderlijk locaal les geeft. 6. In verband hiermede is de inspecteur van het Lager Onderwijs gehoord, die op 25 October 1.1. de school bezocht met den rijks- bouwkundige am den toestand op te nemen. De deskundige deelde het bestuur mede, dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5