Kinderen PUROL -Kowd weer ««.MgggDg BK&ICHT8H. valien en bezeeren zich dikwijls, en het •Jeiekind heeft /aak last van roode of ge- MPEtte huii. Dit verzacht en geneest men met 3>oa> 30, Tube 80 ct. AARDENBURG. 'een paar Wybert- tabletten! Zij bescher- men tegen verkoud- heid en infectie. (Ingez. Med.) ie warden. Dit geldt zoowel voor gezinnen voor de jonge mannen. Bij de plaatsing wordi rekening gehouden met de kennis van de tmderscheidene takken van bet landbouw- Ibednjf, waarmede de vertrekkenden bekend asijE, floch niet alleen daarmede, ook met wen schen am b.v. geplaatst te warden in de nabij- beid van geloofsgenooten wordt rekening ge- tumden. De onderscheidene kerkgenootschap- p*ao jn Canada werken ten nauwste samen tata. het Kolonisatie-departement, opdat de mieow-aangekomenen niet verstrooid worden. IHt werk wordt aan de overzijde zeer gewaar- deertl en voorziet dan ook in een lang gevoel- de behoefte en een bewijs hiervoor wordt ge- leveni door den gezonden groei van b.v. de Gereformeerde gemeenten, die men op vele plmatsen in Canada aantreft. De plaatsing geschiedt in die districten waar sen ieder bij aankomst dadelijk meer verdient dan hij voor eigen levensbehoeften noodig heeft en waar hij, na met de werk zaamheden bekend te zijn gewordeiv ook ge- legeajheid heeft na verloop vein tjjd voor eigen Tokening te gaan beginnen. Hij vestigde nog de aandacht op de Nederlandsche groepen, die op 14 Maart en op 11 April per s.s. Montrose naax Canada zullen vertrekken. Aan de hand van de vertoonde lantaarn- piaaljes werd, op zeer onderhoudende wijze door den heer Van Ark nader toegelicht, hoe -de reis van uit Nederland naar Canada ge maakt wordt. Hij wees er op, dat men ook hier regelmatig de stoomschepen van de Canadian Pacific komende uit Antwerpen de Schelde kan zien voorbijstoomen met bestem- ming naar het verre land aan de andere zijde van den Oceaan, dat zulke goede beloften in- Sxnid voor ondememende jonge melxschen uit het landbouwbedrijf, die werken kunnen en willen. Aangezien ditmaal stille beelden vertoond -warden (het vorig jaar waren het levende beelden) kon de spreker bij een en ander lan- gesr stilstaan, tot het doen van mededeelingen. Hij liet de opgekomenen als het ware de reis meemaken, en ook hetgeen verder gebeurt als -de emigranten op de plants van bestemming zgn gearriveerd. Men kreeg te zien kijkjes van de fraaie natuur van het verre land, maar ocfc op de prachtige steden met monumentale gehouwen die daar zijn gesticht, terwijl ver- •vn^gens een groot deel der rede werd gewijd aan de cultuurmogelijkheden en de manier waarop daar het land- en tuinbouwbedrijf wordt gedreven en de veeteelt wordt be- ■oefend. In den maagdelijken bodem van Canada en Britsch Columbia groeit het ge- xaaide zeer krachtig en levert een rijken oogst. In de vertoonde plaatjes werd ook een badd gegeven van de verschillende manieren waarop geoogst wordt. Het geschiedt door aocnmigen nog op betrekkelijk primitieve wijze. doch het gebrek aan werkkrachten heeft doen uitzien naar machinale hulp, en dw is z6o geperfectioneerd, dat ons nog een machine vertoond werd, bediend door 6en per- aocm, welke het graan snijdt en tegelijk dorscht, waarbij het koren in een reservoir wordt verzameld, am later in een elevator te worden geborgen. Ook maakten we nog een tocht mede naar het rotsgebergte, een reis die door vele Ame- rfkaansche toeristen gemaakt wordt, welke gnat door een ongekend fraaie natuur. Ten slotte deelde de heer Van Ark die zelf in 1910 emigreerde, toen alles nog niet was geregeld als thans, toen nog geen hulp aan de emigranten werd verleend, voor wat be- treft hun bestemming en het helpen aan werk, zooals dit thans geschiedt, en die thans een landbouwbedrijf, een farm bezit van 64 HA, dat personen met de noodige kennis van het landbouwbedrijf na een paar jaar als Imecht te hebben gewerkt en te hebben ge- spaard (hetgeen overal een voorwaarde is om vooruit te komen) van wege het gouveme- menl in de gelegenheid worden gesteld zich ter plaatse hunner keuze zelf te vestigen. Er wnrdt evenwel geen financieelen steun ver leend voor het maken der reis, hetgeen hij zeer gewenscht acht, aangezien men dan per sonen zou krijgen die den emstigen wil tot emigreeren missen en het er om te doen zou zijn sens een kijkje te komen nemen. JDe spreker eindigde zijn met groote aan dacht gevolgde lezing met de mededeeling, dat zjj1 die na zijn vertrek inlichtingen om trent een en ander wenschen, deze kunnen verferijgen bij den agent der Canadian Pacific de heer C. A. Jansen te Ter Neuzen. DE CALV6-PRODUCTEN. Oisteren werd in het Luxor-theater een dtemanstratie gegeven van het gebruik der Oaivd-oliefabrieken uit Delft met name, sla- oJle. Delfrite en Delfia. Beide eerste produc- ten zijn gemaakt uit een speciale soort grond- noofcen of zooals ze hier genoemd worden olie- nooten, met dien verstande, dat het eerste product vloeistof en de Delfrite in vasten worm verwerkt is. Delfia wordt gemaakt van copra of aocosnoot. De vertegenwoordiger der Calve- fatorieken en hun kok wisten op een zeer aan- gsname en aanschouwelijke wijze het publiek te overtuigen van de goede samenstelling hun- jubt producten. Zij stelden een heel menu samen, waarvan het publiek een proefje werd aangeboden en dat zeer smakelijk bleek te zijn. Wij vinden het niet noodig alles te ver- klappen, maar geven den goeden raad gaat 't zelf zien en proeven, want het is wel de moeite waard. De opkamst kon voor den eersien middag zeer bevredigend genoemd worden. SIMULTAAN-SEANCE DAMMEN. Met verwijzing naar de advertentie in dit nummer vestigen we er de aandacht op van heeren damspelers en van hen, die er belang in stellen, dat door den heer Kaan van Sluis kil a.s. Zaterdagavond in het gebouw der C. J. M. V., tijdens de conversatieavond, een .■nmultaan gespeeld zal worden. De heer Kaan 7-sd tegen een zoo groot mogelijk aantal dam- mers tegelijk den strijd aanbinden. PROPAGANDA VOOR SPIRITISME. Wij moeten het de spreekster van den avond, mevr. wed. Dr. Akkeringa, te Den Haag, die jl. Maandagavond in het Hotel du Commerce" optrad namens de propaganda- commissde van de Nederl. vereeniging van apiritisten ,,Harmonia" volkomen toegeven, dal wij, en wel velen der bezoekers met ons een ander denkbeeld zullen hebben ge- had omtrent het verloop van dien avond, dan netgeen die in werkelijkheid blijkt. Er was volstrekt geen geheimzinnig gedoe, geen grie- zeligheden, zooals we wel eens in verband met spiritisme hebben hooren verhalen. De goed bezochte vergadering onderscheidde zich niet van andere vergaderingen waarin spre- Jkers optreden. Mevr. Dr. Akkeringa hield eerst een inlei- ding, waarin zij het religieus streven harer vereeniging uiteenzette. De grondslagen be- rusten op het bestaan van God, aan wie de menschen hier op aarde en in het leven hier- namaals onderworpen zijn. Voorts propageerd de vereeniging dat de zielen dergenen die zijn overgegaan (overladen) zich door middel van hen die de gave daarvoor bezitten, aan de levende menschheid openbaren, dat zij nog steeds tot welzijn van hun geliefden werk- zaam zijn, en dat zij meer ziende dan zij die nog op aarde leven aan dezen ook waarschu- wingen doen toekomen. De vereeniging be- oogt de menschheid te bewegen dit beginsel nader te onderzoeken, en dit daardoor te bren- gen tot God. Zij acht het beginsel van het spiritisme neergeleigd in den Bijbel. Na hare toespraak werden proeven ge geven van psychometrische en helderziende experimenten. Mevr. Dr. Akkeringa had in hare inleiding reeds enkele frapante gevallen daaromtrent medegedeeld. Een aantal aan- wezige personen stelden aan mevr. Dr. Ak keringa een voorwerp ter hand, naar aanlei- ding waarvan zij mededeelingen deed, die, volgens hare stelling, haar uit de andere wereld gedaan werden. Het zou ons te ver voeren, die verschillende mededeelingen, zoo wel omtrent levende als overleden personen mee te deelen, ep die, voor zoover ze contro- leerbaar waren met de werkelijkheid klopten. De algemeene indruk was wel, dat men, zon- der er dieper op in te gaan, voor een mysterie stond. De gaven van dit medium schijnen in elk geval bovennatuurlijk. Naar werd mee- gedeeld, wordt over 14 dagen een tweede bjj- eenkomst gehouden, doch niet werd meege- deeld, of dan ook geexperimenteerd zal wor den. De bijeenkomsten hebben het stichten eener plaatselijke vereeniging ten doel. EEN ARRESTANT OP ONVERKL A ARB ARE WIJZE VERDWENEN. Zooals uit een ander bericht in dit nummer blijkt, zou hedenmorggn ter voorgeleriding naar den officier van justitie te Middelburg worden overgebracht Van D., van Sluiskil, verdacht van het lossen van revolverschoten op bezoe kers van een cafe te Sluiskil op jl. Zondag- avond. Twee marechaussees hadden opdracht Van D. over te brengen. Ze zijn met hem op de prov. boot gegaan en ook van hier vertrok- ken. Het ligt voor de hand, dat, als het geen ernstige misdadigers betreft, aan boord de ge- moedelijkheid eenigszins betracht wordt, al moge daaraan dan ten slotte voor de betrok- ken ambtenaren der wet een schaduwzijde ver- bonden zijn. Dg bewaking schijnt al thans aan boord eenigszins verslapt en toen de mare- chaussee te Vlissingen hun arrestant wilden ophalen en weer nader onder hun hoede nemen bleek dat hij niet meer te vinden was. Hij is op onverklaarbare wrjze verdwenen. Naar we vememen schijnt niet gebleken dat hij te Borssele over den steiger de boot zou hebben verlaten, en ook niet te Vlissingen. Toch was hij ondanks naspeuren in het schip ook niet meer aan boord te vinden. Per radio is vanmiddag reeds kennis gege ven van het gebeurde en het signalement van den arrestant met verzoek tot diens opsporing en aanhouding verzocht. BUITENGEWONE ZITTING VAN PROV. STATEN VAN ZEELAND. Bij Kon. besluit is machtiging verleend aan den Commissaris in de provincie Zeeland tot bijeenroeping der Staten dier provincie in een buitengewone vergadering in den loop van de maand Januari of Februari. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te Ter Neuzen werd gedurende de maand December op spaarbank- boekjes ingelegd 20.093,07 en terugbetaald 14.842,97derhalve meer ingelegd dan terug betaald f 5250,10. Het aantal nieuw uitge- geven boekjes bedroeg 20. Door tusschenkomst. van dit kantoor werd ter Directie op Staatsschuldbpekjes inge- schreven nominaal 1700. Twee nieuwe boek jes werden uitgegeven. Tot aankoop van Nationale Schuld ten be- hoeve van inleggers werd uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van 200. AANBESTEDING WATERSTAATSWERK. Op Woensdag 12 Februari a.s. zal aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Mid delburg worden aanbesteed de verbetering van den Rijksizeedijk beoosten de Oostbuiten- haven te Ter Neuzen, met bijkomende werken, behoorende tot de werken van het kanaal van Ter Neuzen (raming /8000). DE MIDDENGROEP DER P.Z.E.M. Het aantal geproduceerde. K.W.U. in de Centrale te Vlissingen bedroeg in het afge- loopen jaar 6.226.000 K.W.U. tegen 4.732.370 in het jaar 1928. Het totaal aantal aansluitingen in de Mid- dengroep bedroeg 4473 tegenover 3458 in het voorafgaande jaar. Behalve in Vlissingen en Middelburg werd in de volgende gemeenten stroom geleverd: St. Laurens, Serooskerke, Amemuiden en 's Heer Arendskerke. PRO VINCI ALE HUISBEZOEKSTER. Het bestuur van de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot bestrijding 'der Tuberculose heeft tot Provinciale Huisbezoekster (vaca- ture wijlen mejuffrouw D. E. Ch. Deetman), benoemd mejuffrouw zuster C. G. A. de Raadt, wijkverpleegster te Lemmer (Fr.). De benoeming gaat 1 Februari in. SLUISKIL. Snelheidswaan/.in. We hebben van deze plaats al eens eerder een protest laten hooren tegen de onzinnige snelheden, waarmee sommige automaniakken over Sluiskil jakkeren. Het heeft toen blijk- baar geholpen, want weinige dagen later kon men toendertijd tegen verscheidene automobi- listen proces-verbaal zien opmaken. Een poosje is het daarna goedgegaan, maar sedert de staking alle politie hens aan dek riep en er voor andere dingen naar't schijnt, geen toe- zicht noodig bleef, hebben de benzine-vreters weer op de meest exhorbitante wijze hun lusten kunnen botvieren. En het wordt nog met den dag erger. Daar is in de eerste plaats de met blik en ijzerdraad gepantserde vrachtauto van de. cokesfabriek, bestuurd door een wildeman, die alle regels van het verkeer en alle maximum- snelhrtlen aan zijn laars lapt. Vaartjes van 50 a 60 K.M. zijn dagelijks te registreeren, maar wat het interessantste van alles mag heeten, is wel, dat dergelijke snelheden meermalen aan de verschrikte bewoners van Sluiskil werden gedemonstreerd, terwijler enkele marechaussee's in die auto zaten. In Ter Neuzen en Axel gebeurt dit overi- gens ook geregeld. De bewuste chauffeur heeft weken en we- ken lang zijn auto dagelijks en vaak langer dan een kwartier neergezet voor de deur van de school, waar het detachement marechaus see's is ondergebracht en onveranderlijk stond de wagenzoover als kon aan de linker- zijde van den weg. „Het gevaar van den weg" heet hij thans en met reden, want de 450 stakers zijn 15 weken lang ongevaarlijker gebleken dan die eene chauifeur. Waarmee we, maar willt. zeggen, dat naar de natuurlijk zeer bescheidc meening van zeer velen buiten de staking staande bewoners het politioneele toezicht vie eens te veel naar een enkele zijde gericht it geweest. Aan den weg langs het kanaal staan twee scholen, waarvan er een een zeer klein en de andere geen speelterrein heeft. Ook hier zou over te schrijven zijn, maar daar is op het oogenblik niets aan te veranderen. Voorts ko men eenige zijwegen op den hoofdweg uit, en het zijn juist deze zijwegen, welke de verbin- ding vormen van nieuw- en oud-Sluiskil met den Kanaalweg. Vandaar, dat het er steeds druk is en oppassen immer de boodschap blijft. Het is dan ook nu en dan slechts aan een wonder toe te schrijven geweest, dat er geen ernstige ongelukken gebeurd zijn en we hopen nu maar, dat het kalf niet zal verdronken zijn, eer de put g'eflempt is. De maximum-snelheid is 20 K.M. en de weinige minuten, die door wat langzamer te rijden vdrloren worden, zijn allicht van minder waarde dan een of meer menschenlevens. Natuurlijk is de roemruchte gepantserde auto niet de eenige, die doorloopend gevaar oplevert. We hebben in de laatste maanden diverse nummers en namen genoteerd, waar- uit we voor ditmaal slechts een kleine greep doen. De vorige maand was het de auto, ge- nummerd K 8049 (N.L.), welke we tweemaal met een snelheid van rond de 50 K.M. over Sluiskil zagen jagen. Dan mag de aandacht ook wel eens gevestigd worden op de witte Ter Neuzensche melkauto, die zeer vaak even voor de scholen aangingen, levensgevaarlijk over den kanaalweg vloog. Een keurig groen auto-tje bracht tallooze keeren twee kinderen naar de eene school en kwam dan vijf minuten later met een 40 K.M. vaartje voorbij de andere school weer terug. 's Woensdags, de Ter Neuzensche merkt- dag, zijn er soms wel vijftig in een voormid- dag te tellen, die haast hebben en dan niet op tien K.M. meer of minder zien. Zoo zouden we nog gerust een poosje kun nen doorgaan, maar 't lijkt ons voor ditmaal genoeg. Spoedig hopen we op een andere plaats in dit blad op 60n en ander nog eens terug te komen. We stellen er tenslotte prijs op te verklaren, dat het bovenstaande in geen enkel opzicht als afbrekende critiek bedoeld is. Mocht dit schrijven tengevolge hebben, dat er maatrege- len worden getroffen, waardoor het leven der voetgangers en wielrijders en dat der spelende schoolkinderen niet doorloopend aan een zij den draadje hangt, dan zijn we allang tevreden en de gansche Sluiskilsche bevolking met ons. Na de staking. Men deelt ons mede, dat in den loop van de volgende week reeds een, ploeg der gewone arbeiders (ex-stakers) op de cokesfabriek zullen tewerkgesteld worden. V66r Februari zal dan het geheele kwantum, dat noodig is, wel aan den gang zijn. Hoe groot dat getal precies zal zijn, dient nog even afgewacht te worden, al is men het er algemeen over eens, dat het bedrijf met 150 k 200 menschen niet normaal functioneeren kan. Zoowel van de zijde der Hoofddirectie uit Parijs als van den directeur, den heer De Halu, is toegezegd, dat rancune-maatregelen achterwege zullen blij- ven. De Waalsche, Fransche en Bevelandsche werkwilligen komen spoedig te verdwijnen, hetgeen ook wel de voorzichtigste maatregel mag heeten, gezien het onverkwikkelijke ge val van Zondag j.l., dat niet zou zijn voorge- vallen, indien de garde de ratten" binnen de fabriekspoorten had gehouden, inplaats van er mee door Sluiskil en in cafO's te gaan. Relle- tjes voorkomen is imagers beter -dan ze uit te lokken! I Het bovenstaande was geschreven, toen ons de mededeeling gewferd, dat reeds gisteren enkele ploegen -der voormalige cokesfabriek- arbeiders aan den gang waren gegaan. Ook heden komen er verscheidenen op. Bij onderzoek bleek ons, dat dit alien arbei ders uit het atelier en de centrale zijn en voorts een gedeelte van de z.g. lossersploeg, waarbij ook het kraanpersoneel gerekend kan worden. Dg kraanmachinist, die een dag voor de staking ontslagen was, is reeds als een der eersten weer aangenomen. Wel een bewijs, dat inderdaad rancune geep toepassing zal vinden. In deze en de volgende week worden zoo goed als zeker alle menschen aangenomen, die men voorloopig noodig heeft. Zoodoende zal de fabriek nog vlugger haar ouden toestand her- krijgen dan aanvankelijk verwacht werd. De opheffing der staking. Enkele arbeiders van de cokesfabriek (ex- stakers) waren het niet eens met ons verslag over de bereikte resultaten der staking in ons blad van Vrijdag j.l. Zij zijn n.l. van meening, dat de loonsverhooging definitief vaststond bij de opheffing, evenals de betaling voor Zop- dagarbeid en voor Chr. feestdagen. Deze op- vatting, die ook de berichtgever van ,,De Tele- graaf" er op na hield, is niet geheel juist. Men leze slechts het volgende bericht, door de di rectie den lOen Januari j.l. aan de fabriek op- geplakt en aan de arbeiders ter teekening ge zonden. Bericht. Ten einde ieder misverstand te vermijden en een eind te maken aan de onjuist geruchten, die loopen, deelt de Directie aan het vroegere personeel mede, dat de Qngeveer 130 werklie- den, die kunnen wordeh te werk gesteld, weer binnen zullen komeni op de volgende voor- waarden volgens het accoord, door tusschen komst van den Rijksbemiddelaar tot stand gekomen. 1-' De werklieden, diq ^er wenschen in dienst te worden genomen, zfllen zich daartoe moe ten aanmelden aan de poort der fabriek of wel de hun voorgelegde schriftelijke aanvraag tee- kenen. De Dirhctie Zal hun dan persoonlijk berichten, of ze zullen kunnen terugkomen en hun mededeelen op welken dag die terugkomst moet plaats hebben. Zij worden dan opnieuw schriftelijk aangenomefi als weleer. De loonsvoorwaarden zullen die zijn, welke reeds aangegeven zijn in het door de Directie aangeplakte bericht d.d. 15 October 1929, waarin stond: De loonen na de hervatting van het werk zijn dezelfde als voor de staking. De Directie zal echter, als het werk wederom normaal zal zijn en de kalnite teruggekeerd, welwillend onderzoeken in welke mate zekere wyzigingen in de arbeidsvoorwaarden kunnen worden aangebracht, onder meer de loonsverhooging voor Zondagsarbeid. De vorenbedoelde aanmelding kan plaats hebben vanaf II Januari e.k. Sluiskil, 10 Januari 1930. De Directie. Men ziet dus hieruit, dat onze berichtgeving niet onjuist geweest is. Van bovenstaande verklaring waren Zater- dag j.l. reeds 430 onderteekende exemplaren bij de directie binnengekomen. Een betreurenswaardig slot. Zondag j.l. waren een tweetal Fransche „ratten", die tijdens de staking op de cokes fabriek werkten, met d6n garde van de fabriek en diens zoon Sluiskil opgegaan. Op zichzelf was dat zacht uitgedrukt al een weinig ver- standige daad, die noodlottige gevolgen had kunnen hebben, maar het ergst van alles is wel, dat die beide Franschen niet binnen de fabriek gehouden zijn, waar ze immers al zoo rang hadden gezeten. Het viertal had enkele cafe's bezocht en schijnt door een aantal stakers gevolgd te zijn Lit net cafe van P. Meert komend, weraea e. plotseling 3 a 4 schoten gelost. Hoe alles zich precies heeft toegedragen, is nog niet te zeg gen, daar het onderzoek nog gaande is. yvij verdacht de schoten gelost te hebben is aau- gehouden zekere v. D., die naar Ter Neuzen is overgebracht en van daar naar Middelburg getransporteerd zal worden. Gelukkig is er niemand geraakt. Het is zeer te betreuren, dat na de staking nog zooiets moet voorvallen en dat degene, die hier feitelijk de schuld van draagt, ook niet ter verantwoording kan geroepen worden. SAS VAN GENT. De inventaris. Thans nu de elementen weer tot rust geko men zijn, kan eens tot het opmaken van een inventaris overgegaan worden, van hetgeen door de ongebreidelde, woeste kracht der win- den al zoo vernield is. In onze omgeving heb ben we het, wonder boven wonder nogal ge- nadig afgebracht. Groote schadeposten bij particulieren heb ben we gelukkig niet te boeken. Wel hebben het tal van daken in meer of minder erge mate moeten ontgelden, maar in de meeste gevallen bepaalde zich de schade tot het afwaaien van een aantal dakpannen. Alleen bij enkele fabrieken met groote da- kencomplexen beloopt de aangerichte ver- woesting nogal een aardig bedrag. Zoo vernamen we dat op een enkele fabriek wel een heele wagon pannen noodig zal zijn om de in de daken geslagen bressen te her- stbllen. Ook bij de vorige gelegenheid was het daar een formeele ru'ine. Maar van weggerukte dakbedekkingen, zooals toen bij een huis in de Noordstraat ge- constateerd moest worden, is ditmaal geen sprake. Kan het met de stoffeljjke schade er thans nog mee door, de angst, die in vele huizen de bewoners zoo hevig verontrustte, was veel erger. Van de meesten, die op den wind gelegen zijn, hoorden we angstwekkende verhalen van bedenkelijke trillingen der schoorsteenen en beverige muren. ,,Ik dacht, dat ons heele huis tegen den grond geworpen werd, deelde een vrouw ons mede. „Van angst zijn we met de kinderen naar beneden gevlucht en hebben op den vloer van de huiskamer den nacht doorge- bracht. In de plaats van 6en enkelen emmer steenkool, zooals we gewoonlijk verstoken hebben we er ruim twee opgebrand, met zoo- veel kracht trok de razende wind de vlam door den schoorsteen. Ik hoop, dat we zoo'n storm in de eerste tijden niet meer behoeven mee te maken." Dit is trouwens het verlangen van niet een, maar van een ieder. Want, waarlijk, iets dergelijks hebben we sedert jaren niet meegemaakt. ,,Wie had dat nu Zondagvoormiddag ver wacht", oppert iemand, die toen over den Kanaaldijk naar Selzaete toog. Daar kwam mij het Letlandsche schip Skauts nog tegen ter hoogte van den douanesteiger. En nu hoor en lees ik, dat 't op de Eierlandsche gronden voor Texel gestrand is." ,,En de tram dan met zijn gebroken rUiten aldus weer een ander, maar dat is ook alweer gelukkig afloopen. Zoo draagt een ieder het zijne er toe bij om den inventaris van al het gebeurde aan te vullen. Maar van den anderen kant drukt een ieder toch de hoop uit, dat een inventarisatie als deze, zich niet spoedig meer moge her- halen. KOEWACHT. De hevige wind heeft in den nacht van Zondag op Maandag aan enkele huizen in deze gemeente schade aangericht. De nieuwe, uit ijzer opgetrokken gaaipers, moest ook voor den. storm zwichten. Een tien tal vlaabewerkers uit deze ge meente kregen bericht dat him polis van de Brandverzekering onmiddellijk werd opge- zegd. De verzekering met name de Onderl. Brandassurantie van den N. C. B. te Tilburg vond het risico aan dit bedrijf verbonden te groot. Tengevolge van den hevigen storm, die in den nacht van Zondag op Maandag woedde, zijn, naar de Midd. Ct. meldt, van vele wonin- gen veel pannen afgewaaid. Te Draaibrug is de steenen schuur van A. de Kraker geheel in elkaar gewaaid. Het aantal slachtoffers be- perkte zich gelukkig maar tot een kip. INSTALLATIE VAN BURGEMEESTER J. TRUIJMAN TE STOPPELDIJK. Verleden week Vrijdag had de installatie plaats van den Edelachtbare heer J. Truijman als burgemeester van Stoppeldijk. Ten zjjnen huize per auto afgehaald door het oudste raadslid den heer Raes, arriveerde Z. Edelachtbare omstreeks drie uur aan 't ge- meentehuis, opgewacht door eene talrijke menigte belangstellenden. Door den heer Raes werd Z. Ed. naar de raadszaal geleid, waar de overige leden be halve de heer Baart benevens de Secretaris reeds aanwezig waren. Na opening der vergadering nam den heer Kerckhaert, waarnemend burgemeester, het woord. Hij wenscht den heer Truijman geluk met zijne benoeming en spreekt de hoop uit, dat de burgemeester zooveel mogelijk zal trachten de gemeente te besturen in den geest i der bevolking, dat hij vooral voor den min- dere steeds zal te spreken zijn en dat hij, waar noodig, zal weten op te treden. Dan zult U, zegt spreker, de achting en den eer- bied winnen der gemeentenaren. Hiermede draag ik U den ambtsketen over en de leiding der vergadering. Na den ambtsketen aanvaard te hebben, dankt de burgemeester den heer Kerckhaert voor de hartelijke woorden tot hem gericht en voor de werkzaamheden, die deze als fungee- rend burgemeester heeft verricht. Dan vervolgt spreker: Ten eerste breng ik dank aan God, die mij de kracht en gezond- heid heeft geschonken om dit ambt te kun nen aanvaarden. Ten tweede aan H. M. de Koningin, dje mij voor dit ambt waardig keur- de en op de derde plaats aan Z. Ex. den Commissaris der Koningin voor den verleen- den steun in deze benoeming. Ik ben gaarne naar hier gekomen, immers ik heb Stoppeldijk leeren kennen van mijn jeugdjaren uit den werkkring mijns vaders en ik zal niets onbeproefd en onbenut laten om de welvaart der gemeente te bevorderen. Zoo juist sprak de heer Kerckhaert over den min- derbedeelden. Niemand sluit ik uit, waar 't geldt hulp en steun naar vermogen te verlee- nen; dag noch nacht zal men tevergeefs bij mij aankloppen steeds zal men mij bereid vinden te helpen. Daarbij reken ik op den steun van de hee ren wethouders en raadsleden, want ik weet bij langjarige ondervinding, dat van die on- derlinge samenwerking alle welslagen af- hangt. Daarom ook, hoop ik, dat hier in de raadszaal steeds een geest moge heerschen van onderlinge vriendschap en waardeering voor elkanders inzichten. Het onderwijs zal in mij een krachtig be- vorderaar vinden in samenwerking met de geestelijkheid. In de verschillende functies, die ik de eer heb te bekleeden, heb ik meer- (Ingez. Med.) dere dier inzichten helpen stichten tot welzijn van 't algemeen. V66r dat ik eindig rest mij nog de durp plicht iemand te herdenken, met wien ik had moeten beginnen, n.l. mijn voorganger, mijn hooggewaardeerden vriend, de heer de Waal. Bij mijn beeediging droeg Z. Ex. de Com missaris der Koningin mij op, op bijzondere wijze Zijne hartelijke groeten aan hem over te brengen, met den wensch, dat het hem ge geven moge zijn eenige verlichting in zijn ziekte te mogen erlangen en hij zijn lijden in gelatenheid moge dragen. Van wege zijn nobel en eerlijk karakter is Stoppeldijk hem dank, veel dank verschuldigd. Op deze sympathieke rede volgde een spon- taan applaus van alle aanwezigen in de zaal, die met ingehouden adem den spreker hadden gevolgd. Daarna opende de burgemeester de raads- zitting met een hartelijken nieuwjaarswensch en riep Gods zegen af over de raadsleden en gemeentenaren, waarna de heer Kerckhaert zich als tolk stelde van de gemeenteraadsleden en de gemeentenaren en in even gevoelvolle woorden den burgemeester en de zijnen alle heil en zegen toewenschte. (Langdurig ap plaus.) De Voorzitter brengt alsdan ter tafel: le. Zijne acte van aanstelling. 2e. Proces-verbaal van eedsaflegging voor Z Ex. den Commissaris der Koningin. Welke stukken bij de raadsleden circuleeren. Hiermede was de raadszitting afgeloopen. De Burgemeester zegt alsdan: Op mij rust nog een taak, die ik gezien het korte tijds- bestek tusschen mijn benoeming en installatie niet heb kunnen vervullen. De kinderen der scholen zullen feestelijk worden onthaald en de armen op guile wijze worden bedacht in den loop der volgende week. (Applaus.) Bij de receptie brengt de Zeer Eerw. heer Pastoor Staal zijn hulde aan den burgemeester en in gloedvolle woorden stelt hij in "t licht de heerlijke gevolgen van de door den burge meester toegezegde samenwerking der bur- gerlijke en geesteljjke autoriteiten op alleriei gebied. Kerk en Staat mogen elkander niet missen voor 't bestaan eener welgeordende maatschappij. Zonder godsdienst geen gezag, de kerk leert alle deugden. Daarom is onder- linge samenwerking en onderlinge waardee ring in den gemeenteraad het cement van de welvaart der gemeentenaren. Met enthousiasme werden deze woorden begroet. In defile ontving daarna de burgemeester de felicitaties van de leden van't Kerkbestuur, de onderwijzers en onderwijzeressen van de Bijz. en Openbare school, benevens van tal van particulieren. Hiermede was de plechtig- heid geeindigd, waarop Stoppeldijk met trots mag terugzien, want het heeft den nieuwen burgemeester uiterlijk en innerlijk getoond, dat hij er welkom is. j l VRACHTAUTO IN BRAND. Een vrachtauto met visch van de firma F. te Lemmer is op weg van Lemmer naar Sta- voren bij Tacozijl in brand gevlogen en geheel vernield. De heer F. wist hoewel de vlammen zijn gezicht reeds hadden verwond, uit de auto te komen. Een groot gedeelte van de lading ging verloren. Zoowel auto als lading waren verzekerd. ONDER EEN RIOOLBUIS GEDOOD. Te Winterswijk sloeg in de Spoorstraat bij de rioleeringswerken een bok om, waaraan de rioolbuis bevestigd was, met het noodlottig gevolg, dat deze buis terecht kwam op het lichaam van den 23jarigen arbeider J. D. te Brinke. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleed de man korten tijd later aan de be- komen verwondingen. Het slachtoffer was ongehuwd. EEN DERDE SLACHTOFFER VAN HET ONGELUK TE SLOTEN. De 64jarige P. van der Voort, de eenige van de .drie inzittenden van de vrachtauto, die gered werd, toen de auto in de Ringvaart te Sloten reed, is Zondag in het ziekenhuis aan de gevolgen van het ongeluk overleden. BURENRUZIE OVER pE KIPPEN, MET MOORD ALS GEVOLG. Vrijdagavond omstreeks half vijf heeft, naar de Tel. meldt, te Stamprooy een ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij de 32jarige Jean Donders door een messteek is gedood. Zijn vader, de 64jarige J. Donders, werd zwaar gewond. De dader, de 47jarige H. Hendrikx, te Stamprooy, is door de rijksveldwacht ge- arresteerd. Hij legde een volledige bekente- nis af. Slachtoffer en dader zijn buren. Reeds eeni ge malen had de familie Donders ruzie met Hendrikx over de kippen van Donders, die bij den ander op het erf kwamen. Deze twist liep Vrijdagavond zoo hoog, dat Hendrikx een knipmes nam en naar de woning van Donders liep. Hij ging het huis binnen en stak zonder aarzelen den zoon met een mes in den rug tengevolge waarvan deze in elkaar zakte en zonder tot bewustzijn gekomen te zijn eenige uren later overleed. De dader liep daarna naar buiten, waar hij den vader aantrof, die van het drama, dat zich in zijn woning had afgespeeld, nog niets wist. Na een korte woordenwisseling stak hrj vader Donders met het mes in den buik. De oude man werd levensgevaarlijk gewond. De moe- der van Donders, die ook naar buiten was ge komen, kreeg van den onverlaat nog een slag met een klomp in het gezicht. Hendrikx, die loonzager is, ging daarop naar huis en zette zijn werkzaamheden kalm voort. Eenige uren later werd hij door de poli tie gearresteerd. Hij nam een zeer cynische houding aan en legde dadelijk een algeheele bekentenis af. Hij verkeerde eenigszins onder den invloed van drank. Het gebeurde verwekte in het stille dorpje geweldige beroering. Za- terdagmorgen is Hendrikx naar het huis van bewaring te Roermond overgebracht en ter beschikking van de politie gesteld. Nader vernemen wij nog, dat de ruzie was ontstaan doordat een dochter van Donders bij Hendrikx kwam en zeide, dat een kip van Donders bij Hendrikx op het erf was gekomen en dat deze de kip wel geslacht zou hebben. H. kwam juist terug uit Loosen in Belgie, waar hij tegenwoordig was geweest bij het voogdij stellen. Hij verkeerde onder den in vloed van sterken drank. Toen hij den zoon van Donders een messteek had toegebracht, kwam deze nog naar buiten, zakte daar ineen en bleef bewusteloos liggen. Zijn vader ontstak hierover zoo in woede tegen Hendrikx, dat hij met een klomp naar hem toe ging. De ander

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2