anapitm:n Bij Scheren PUROL Bij Gevatte Koude F&KDIKBEURTEK. LANDBOUWBERICHTEH. Feuilleton-vertellingen. QEMEEGDE BERICHTEE. Dam- en Schaakrabriek. s.mil;$iil 4 J! LOOP DER BEVOLKING. loop der bevolking over 1929. BRABANTSCHE BRIEVEN. Influenza, Griep en Koorfs; Rheumatiek Hoofdpijn en Kiespijn DAMMEN. geesn stukgaan en pijn meer en ook geen na- ■chrifEen der huid, als men v66r het inzeepen de bold even inwrijft met slechts een weinig (Ingez. Mod.: Boost. 30, 60, Tube 80 ct. ZONDAG 12 JANUAKI 1930. Ned. HeiV. Kerk. Tlar Tleuzen. 9% u., Ds. L. J. Cazgmier, Be- jdiening H. Avondmaal en 2 u., Ds. L. J. iCazemier, Dankzegging H. Avondmaal. SnsuskU. 914 u. en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Xaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas wan Gent. 9y2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. 'Hack. 9% u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. SBaaxnslag. 9t& u. en 2 u., Ds. A. B. W. M. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. SSaaznslag. 9% u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Tw .Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., Ds. B. van Neerbos. Axej 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Tier Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Kane. 5*4 u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8V2 en It nur. 's Namiddags om 2% uur Lof. DINSDAG 14 JANUAKI 1930. Gereformeerde Gemeente. Axel. 2% u. en 6 u., Ds. A. Verhage, van Middelburg. WESTDORPE. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: Hubert Camiel Geilleit, van Zundert. Mar. Deij en gazin, van Ter Neuzen. Aug. van Kwikkelberghe, van Ter Neuzen. Jon. Verschoor en gezin, van Ter Neuzen. Jos. P. M. van Waes, van Willebroek. EJjsa Suzanna Kalle, van Breda. Vertrokken: Rem: de Pauw, naar Bassevelde. Car. M. Volckaert, naar Ter Neuzen. ONZE TOMATEN-UITVOER NAAR ENGELAND. He Engelsche regeering heeft een Order of Cbuncil uitgevaardigd (waartoe de Merchan dise Marks Act haar de bevoegdheid ver- Jeent), waarbij: wordt voorgeschreven, dat ranwe tomaten bij invoer en bij verkoop, het- en gros, hetzij en ddtail, moeten voorzien rips van een merk, waaruit de herkomst blijk! Deze maatregel zal van kracht wor sen op 17 Mei a.s. Het Hbl. herinnert er aan, dat in het jaar 1938 uit ons land werd geexporteerd voor millioen aan tomaten, waarvan voor f rn millioen naar Engeland ging; in het af geloopen jaar bedroegen deze cijfers respec ts evelijk f 16,4 en 7,6 millioen, wel een be- wfjs dus, dat de uitvoer van (jit tuinbouw- product naar Engeland van groot belang is. ABeen de export naar Duitschland is nog Jets grooter. Voor het overige kunnen wij in deze maat- <egel niets anders zien dan verkapte protec tee, op de wijze van het Engelsche embargo op continentaal versch vleesch e.d. De leuze JBay British goods" leid w&l tot zonderlinge «msequenties. HENGSTDIJK. Geboren 5 m., 6 vr., totaal 11. Gevestigd 20 m., 17 vr., totaal 37. ©verleden 2 m., 4 vr., totaal 6. Vertrokken 29 m., 24 vr., totaal 53. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1928 315 304 619 Bevolking op 31 Dec. 1929 309 299 608 mlzoa verminderd met 11 personen. Voltrokken huwelijken 4. Levenloos aangegeven 1. HONTENISSE. Geboren 49 m., 61 vr., totaal 110. Gevestigd 108 m., 102 vr., totaal 210. Overleden 32 m., 17 vr., totaal 49. Vertrokken 172 m., 164 vr., totaal 336. m. vr. tot. Bevolking op 1 Jan. 1929 2690 2756 5446 Bevolking op 31 Dec. 1929 2643 2733 5381 alzoo verminderd met 65 personen. Voltrokken huwelijken 43. WESTDORPE. Geboren 18 m., 24 vr., totaal 42. Gevestigd 51 m., 65 vr., totaal 116. Overleden 7 m., 9 vr., totaal 16. Vertrokken 48 m., 52 vr., totaal 100. m. vr. tot Bevolking op 31 Dec. 1928 976 901 1877 Bevolking op 31 Dec. 1929 (zonder grenswijziging) 990 929 1919 Verandering door grenswijziging ingevolge de wet van 21 Dec. 1929 Stbl. 553 met ingang van 31 Dec. 1929: van Westdorpe naar Sas van Gent 23 m., 14 vr., totaal 37. wao Sas van Gent naar Westdorpe 2 m., <6 vr., totaal 8. Totale vermindering door grenswijziging 31 m., 8 vr., totaal 29. Bevolking op 31 Dec. 1929 969 m., 921 vr., totaal 1890. De bevolking vermeerderde alzoo met 13 personen (zonder grenswijziging zou de be volking zjjn vermeerderd met 42 personen). Voltrokken huwelijken 11- Overleden niet tot de werkelijke bevolking oeboorende 1 m. ZUIDDORPE. Geboren 6 m., 8 vr., totaal 14. Gevestigd 25 m., 28 vr., totaal 53. Overleden 4 m., 6 vr., totaal 10. Vertrokken 18 m., 24 vr., totaal 42. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1928 498 474 972 Bevolking op 31 Dec. 1929 507 480 987 alzoo vermeerderd met 15. Levenloos aangegeven 1. Ulvenliout, 7 Janua i 1930. Menier, 'k Blijf gere op d'hogte van m'nen tijd; da's zo'n bietje de plicht van 'nen mensch en ok van 'nen boer, en daarom lees ik nogal veul de kraant, al zeg 'k 't zelvers. Nouw weet ik wel asdat er ge- nogt van die glad- janussen rond- kuieren die mee 'n gezicht waar de gladaigheid mee dikke druppels afdrupt, beweren da ge sjuust nikske lezen mot as ge 't allemaal persies en sjuust weten wilt, maar zoo kunde wel deurriddenee- ren en nie eten omdat de piepers en d'n blom- kool in d'n mest groeien! Of omdat d'n bak- ker die 't brood bakt, wel 's aan z'nen rug krabt, maar as ge z66 veur oew gezondheid gestrejen zijt, dan zoude wel 's dood kunnen gaan van loutere hiegejeene; wa gij? Waant hiegejeene eten mee 'n vet sauske van gekokt water, daar word-ok nie mollig van, amico! Lot dus d'n bakker zoo nouw en dan maar 's krabben, ee? Maar Ik geraak van m'n sjapie- ter. Wa 'k zeggen wou is ditte: Keb nog nooit zooveul in de kraanten over de Driekoningen gelezen as deus leste dagen! En... nooit zoo weinig van gemorken as de leste jaren. Keb die mannen nooit zoo goed gekend en nooit zooveul van geweten as sjuust nouw, nouw ze om zoo te zeggen as 'nen pier dood zijn! Jajaja, schudt nouw maar nie mee oew hoofd 't is zoo! Zemmen ze as Zundag af- geschaft, deurgestript en, amico, ge mot we ten da ze bij ons, Brabaanders, van ons hek- stra Zundagen af motten blijven! Wemmen er altij heel veul g'ad en wemmen ze altij best gewaardeerd. En op zo'nen dag as giesteren as ge dan 's mergens 't kelender- blaaike afscheurt en daar staat zoo maar te- goeeiertrouw 'n 6 op, mee rooien verf gedrukt, zooas alle Zun- en fiestdagen en onder die rooie zes staat dan .Driekoningen" nouw ik kan oew zeggen jonk, da ge dan da rooie zeske zoo op oew nuchtere maag, net aan staat te kijken as 'n kwietaansieke da ze ver- staampen om te betalen! As 'n kwaai postje. En nouw motte nie denken, amico, da'k over dieen enkelden Driekoningen leg te murme- reeren, neee, 't is maar as veurbeeld veur wat er deuzen eersten tijd nog meer aan ons broek gezet wordt. Eerst nog 'nen hekstra Zundag d'n Ma- ria-Lichtmis en dan... k£k, da's heelegaar veur mijn om uit m'n vel te vliegen, d'n Vastel- avond 'k Wil dus maar zeggen: d'n eersten tijd pakken we ieveraans naast. Nou schrijven me d'r allemaal over! Vruuger werd er nie over gesmoest, maar dan dejen me-n-et. Maar genogt: 't is nie ol- leen mee die Driekoningen waar me zooveul van lezen na da me ze zoogoed als dood em- men laten gaan. 't Kom-d-onder de beste fermilies veur da ge wor geprezen as ge dood bent. Da kom meer veur! Kem er eenen gekend, amico, 'nen verver en 'nen besten verver ok, en gij kent 'm ok wel, al is 't olleenig maar van naam, maar dieen mensch schoot z'n eiges heel jonk veur z'nen hoofd, omda ze'm zo'nen honger lieten lijen. Honderden schilderijen eet ie gemokt. honderden! En as ze'm bij z'n leven veur e6n doekske hadden betaald, 66ntje maar, wa ze nouw stuk veur stuk veur al z'n schilderstuk- ken betalen, dan had ie heel z'n leven kunnen rentenieren en verven veur z'n plezier! Net as mee 't peleis van Volksvlijt indertijd. Nooit hee-g-et z66 kollesaal gerendeerd as toen 't afgebrand was. Zoo zijn de menschen nouw eenmaal. As kleine kinderkes. Gif ze 'n poppeke en ze zul- len er net zoolaank aan leggen te trekken en te plukken, tot er 'n gat inkomt en al 't zage- meel d'r uitstroomt. En as 't kinneke dan nikske aanders overhoudt as 'n leeggeloopen frutje dan zet 't 'n keel open as 't kamerlid, omda-d-et poppeke kepot is! Dan zouw 't, zoo klein as 't is, al alles willen geven om de za- gemelen-ziel weer in 't poppeke te blazen, maar nie noodig horre. 't Poppelijk overschotje is nog net goed genogt veur d'n mesthop. Z66 is 't in de w^reld. Nie aanders. Eerst gooien ze d'n prefeet mee steenen en as ze'm morsdood gegooid emmen dan hakken ze'n staandbeeld veur'm, waarteugen de men- schtn nouw en dan 'nen kraans neerleggen. 't Is misschient gin schoon gedacht van me, maar keb 't gevuul da zo'n staandbeeld mee 't zelfde idee wor neergezet, as waarmee 'nen rrjken vrek wel 's 'n aalmoeske weggift. Nie om 'nen £rmen man te helpen, maar om 't bij z'n eigen goed te praten dat ie zelvers zoo veul en dieen 6rme zoo weinig bezit. Zooveul as koopmanneke speulen en dan perbeeren zoo weinig meugelrjk te geven veur't geen asdat- ie veromkrijgt. Maar genogt, laat ik daar nie verders over fielesefeeren, 't helpt toch nikske as ik da d-allemaal al zeg en neerpotlooi. 't Is maar 'nen boer die't allemaal zeet. En om geleufd te worren motte gin klompen aannemmen maar slobberkousen. En nie de waarheid zeggen, maar liegen da-ge-'t zelvers geleuft. En zo'n bietje doen of ge nouw en dan wa gek bent. As ge beroemd en dus geleufd wil worren, dan motte b.v. op oew dartlgste jaar 'n boek- ske schrijven waar g'oew eigen op oew vef- tigste veur zjeneert. 'n Beeld hakken mee 'nen vierkaanten kop en twee olifantenpooten en d'rop zetten: ,,Vrouwelijk schoon". 'Nen kelner mee 'nen stapel vuile borden omverloopen en 't gerinkinkel op muziek zet ten en 't stuk noemen: „meiregen". 'Nen ouwen Pool schilderen die in z'nen baard krabt en er onder zetten: ,,Stil leven". Dartig jaren laank elken avond op 't too- neel oew stoeltje te ver van de piejano afzet- ten en dan de piejano bij 't stoeltje schuiven, dartig jaar laank, in heel de w^reld veur da ,,nummer" tienduuzend gulden vragen! En 't stuk noemen ,,Grok". Kek, dan worde geleufd. Dan staan de kraanten vol over oew wrjsheden. Amico, 'k zouw oewen kraant vol kunnen schrijven mee al die gekke dingeskes, wat dan hier op neer komt: hoe gekker hoe schonder. De menschen willen knollen veur citroenen emmen, b'allever van mijn! Maar da komt, denk ik, net as ik ierboven al zee: omdat 'k nie mee slobberkousen achter d'n gruunten- wagel loop, maar doodgewoon op klompen. Maar 'k zouw e'r nie verder op deurzeeveren, h6'k al gezeed en daarom: bast. Ge rokt er heelegaar van in de w66r as ge 't allemaal op d'n keper bek^kt en amico, dan trek ik er liever uit en gaai 't laand op. Zooas giesteren mee dieen driekoningen ok. Trui had me gezeed asda me deur onzen stook henen rokten en toen hfe'k'm efkes 'n haandje gegeven. Keb 'nen boom kepotgezaagd, hij sting toch dood laangs d'n sloot, en emmen nouw 'n schuur mee blokken en stronken waar ik gemakkelijk 'n end mee deur d'n winter scherel. De kolen zijn zoo duur, dan gooi 'k Wettig beachermd tegen Vervalschlngen Prijf 40 ca 75 ct. ^t) Apoth. en Drogiatcn (Ingez. Med.) maar wa blokken op 't vuur. En nie olleen duur, maar de mudjes zijn teugeswoorig zoo klein van stuk da-ge'r maar veuls te veul noo dig het om geregeld 'n potje mee rooie wan- geskes onder de plattebuis te kunnen houwen. 'k Ben nie bang van de kouw, maar as 'k thuis zit, amico, dan mot ik de wermte over m'nen rug vuulen kruipen. Da-d-houdt er d'n rimmeltiek zo'n bietje-n-uit as ge altij buiten in weer en ginweer werken mot. MJaar 't was dan onder 't zagen en hakken op d'n erft, da me al die gedachten deur m'nen hoofd spokten. En toen 'k dan 's middagges 't laand opgong, ollee, toen vuulde-n-ik weer ze- kerheid. Verdijd, amico! As ge 'nen heelen tijd in 'n gekkenhuis zouw zijn, c^n zoude aan oew eigen gaan twijfelen. As ge dan „Napo- leon" teugenkwam, mee 'n hoofdkussel dwars op z'n hoofd en mee een haand op 'nen rug en d'aandere in z'n boezeroen en as ge dan „goeiemergen Napoleon" zouw zeggen en ge -.reeg veur aantwoord: „deuze pieremieden blikken eeuwen op oew neer", dan zoude in oewen lach schieten. Maar as ,,Ceasar", mee da laken om z'nen hals en die twee dooie graniums in z'n lokken op oewen ...goeiendag Cees", z'nen duim om- laag zouw steken en zeggen: veur de leeuwen mee dieen, kek, dan zoude in de knoop gaan geraken mee oew harsepan en pas as ge bui ten kwam, dan zoude weer rustig asem kun nen halen en begrijpen da g'oew bietje ver- staand zoo goed en zoo kwaad 't dan ok zijn moog, nog bjj mekare had! 't Was dan ok 'n opluchting toen 'k m'n boe- renkooltjes weer zag staan. 'tWinterkoren zag werken" en de stilte van de bosschen kon heuren in 't gerausch van de hooge dennen! Wa was 't allemaal toch schoon! Wilde geleuven, amico, da'k efkes docht da- d-et veurjaar was? 't Grasland da leet er nog zoo gruun bij zoowijd as ge kijken kunt of 't al Meert is. De locht sting hoog en blaauw en liet't zon- nelicht van deuzen helderen dag over 't laand- schap schijnen, da-d-et veur oew oogen te be- ven lag in 't felle licht lijk 'n pas geboren, na- kend kernijntje in de nuchterheid van d'n dag. De zonbeschenen witte kwakken van wolken gaven d'r licht weer trug in de zulve- ren plakaten die op 't graslaand leggen te plekken van d'n overvloedigen rengel die me d'n lesten t(jd g'ad emmen. Licht, licht ieveraans! Zooveul licht da-d- ons durpke mee 't meulentje en de kerketoren en de daken van huizen en hooibergen er deur verwaasden. 't Was lijk 'n perlemoeren stadje da-d-eel ver weg teugen d'n hemel aanhong. En de Mark, die as 'nen krakeling deur m'n grasland slingert, 't was een zulver en al zul- ver, waar d'n hemel z'n eigen in spiegelde. En as er 's 'n windeke kwam golven uit de don- kere, peinzende bosschen, gedragen op de den- nengeuren, dan kwamen er duuzenden strie- mekes in de plassen waaruit muljoenen zonne- straaltjes kitsig omhoog piekten da-d-et water uit oew oogen liep van al da veule licht. En 'n paar gekke kraaien, die op 't pinne- kesdraad van houten timmeringen in 't laand opvlogen in sierlijke bochten, d'r eigen uit groote bogten vallen lieten en mee 'nen schreeuw op 66nen meter van d'eerde weer opdoken, die kratsende kraaien die wieren sta- pelgek van deuzen schoonen Driekoningen- dagJ Amico, ik schei d'r af. M'n velleke is staam- pende vol, dus veul groeten van Trul en, as altij, gin horke minder van oewen toet a voe, DRe. GEEN ENKEL STERFGEVAL. In de gemeente Ellefwoutsdijk met ruim 600 zielen kwam in het afgeloopen jaar geen enkel sterfgeval voor. STRAATVENTER MET ZIJN BEWEERDEN BROEDEK TE WEESP GECONFRO&TEERD Naar uit Weesp aan de Tel. gemeld wordt, is Maandagmiddag een te Middelburg in de gevangenis vertoevende straatventer, wiens juisten naam tot nu toe onbekend is, onder geleide van twee rijksveldwachters en een op- perwachtmeester, geboeid naar daar overge- bracht, om geconfronteerd te worden met eenige inwoners, ten einde te kunnen vast- stellen, dat de man niet degene is, voor wien hij zich uitgeeft. Hij werd verdacht van een dtefstal van 100 te H u 1 s t. De aangehoudene verklaarae J. C. W. V. te heeten en geboren te Weesp, hetgeen ook bleek uit papieren, welke hij bij zich had. Daar er echter gegronde twijfel bestond of hij het was stelde de politie een onderzoek in bij den heer V., zijn naamgenoot. De heer V. heeft nl. een 51jarigen broer, J. C. W. V. geheeten, die circa twintig jaren ge- leden Weesp verliet. Hjj vertoefde op verschil- lende plaatsen en nu en dan hoorde de familie iets van hem; in ieder geval zond hij bij de jaarswisseling steeds een gelukwensch. Zulks is echter het laatst geschied in 1928. Bij de confrontatie zag de heer V. onmiddel- lijk, dat hij niet zijn broer voor zich had. Maar de man bleef volhouden dat zulks wel het ge val was. Om de leugenachtigheid van diens beweringen nader in het licht te stellen, stelde de heer V. eenige vragen. Zoo b.v. hoe lang het geleden was, dat hij Weesp verlaten had. Het antwoord luidde, dat hij reeds op zesjari- gen leeftijd van hier vertrokken zou zijn, het geen natuurlijk allerminst klopte met het tijd- stip, waarop de werkelijke J. C. W. V. jjn geboorteplaats verlaten had. Ook vroeg de heer V. aan zjjn pseudo-broeder, welk beroep zijn vader uitgeoefend had. En het antwoord luidde: „arbeider". Daar de vader van den heer V. dokter was, klopte ook dit allerminst. Uit aliis bleek voldoende, dat tde man stond te liegen, doch hjj werd er geen oogen- blik verlegen onder. Tenslotte voegde de heer V. zijn zg. „broer" toe: „Je zult wel weten, waar m(jn broer, wiens papieren jij hebt, zich ophoudt. Als jij nu zegt (en dat kan onder vier oogen gebeu- ren en daar bljjft de politie buiten) waar ik mijn broer vinden kan, krijg jij van mrj een rijksdaalder". Doch de man ging op dit voor- stel niet in. Volgens mededeelingen van an- dere zijde, moet hij inderdaad W. heeten, en in Belgie een vrouw met vier kinderen hebben, die hij echter bij een vroegere confrontatie eenvoudig verloochend had. KERKELIJKE 8TRIJD TE NIJEHORNE. Sinds 1923 wordt te Nijehome, in Fries- land, een kerkelijke strjjd gevoerd, welke thans is uitgeloopen op een schorsing van den Hervormden predikant Prjnacker Hordjjk, voor den tijd van drie maanden. In 1923, toen op een Zondagmorgen ge- stemd moest worden over de beroeping van een vrrjzinnigen predikant, die reeds de toe- zegging had gekregen, hebben de rechtzinnige leden ontzettend gewerkt, deelt de ,,Tel." mede. Het gevolg hiervan was, dat de vrij- zinnigen dien morgen werden overrompeld en met een stem de nederlaag leden, waardoor een rechtzinnig predikant werd gekozen, die aan de gemeente geheel onbekend was. Van dat oogenblik af dateert de strijd. Toen de predikant op 29 Juli zijn intrede deed, na be- vestdgd te zijn door Prof. Dr. Slotemaker de Bru'ine, moest zoowel bevestiger als bevestig- de door een sterke politiemacht worden be- schermd. De pastorie was verhuurd, zoodat de predikant zijn ambtswoning niet kon be- trekken en genoodzaakt werd, per auto heen en weer te reizen. Op 1 Dec. 1923 kwam de pastorie vrij en werd vervolgens door het huisgezin van den predikant betrokken. Op 2 Dec. d.a.v. men had het niet vlugger kun nen doen werden alle ruiten van de pasto rie ingegooid. Infame stukken werden ge- plaatst in „De Ploeger" en in andere bladen, en op allerhande manier trachtte men den predikant het leven onmogelgk te maken. Naar aanleiding van beleedigende uitdruk- kingen in edn dier stukken deed Ds. Pijnacker Hordijk aangifte bij1 de politie en het gevolg was, dat de heer G. de B., ouderling der kerk en hoofd der school te Nijehome, werd ver- oordeeld tot 125 gulden boete. De verstand- houding werd er hierdoor niet beter op, en vergaderingen van het kerkbestuur werden niet gehouden of onmogelijk gemaakt. Klacht op klacht kwam binnen bij het classicaal be- stuur en hoewel dit wel eenige tuchtmaat- regelen toepaste, is naar aller meening niet op voldoende wijze ingegrepen. De ingekomen stukken zijn sinds 1926 niet door het kerk bestuur behandeld. De gemeente, die in het bezit is, van een prachtig kerkorgel, ziet zich hiervan het ge- brik ontzegd, daar dit door het kerkbestuur is afgesloten. Alleen wanneer een vrijzinnig predikant, een godsdienstoefening in de kerk houdt, wordt van het orgel gebruik gemaakt. In alle andere gevallen doet Ds. Pijnacker Hordijk dienst als voorzanger. Om het den predikant nog onaangenamer te maken, heeft het kerkbestuur voor de pastorie een prikkeldraadversperring laten aanbrengen op eigendom van de kerk. Hierdoor wordt de predikant en diens gezin genoodzaakt om al- trjd achterom te gaan. Slechts langs een modderweg kunnen zij den hoofdweg bereiken. Bij een volgende gelegenheid, na een on mogelijk geworden vergadering van stemge- rechtigde lidmaten, werden de predikant en een zrjner aanhangers mishandeld, waarvoor een zekere B. D. 250 gulden boete heeft moe ten betalen. Toen op een visitatie-vergadering de predikant zich beleedigend uitliet over het kerkbestuur, heeft dit bestuur deze kwestie aanhangig gemaakt bij het classicaal bestuur, dat de zaak heeft verwezen naar het provin- ciaal bestuur, dat, zooals gemeld, den predi kant heeft geschorst, op grond van zijn tyran- niek optreden, terwrjl de kerkeraadsleden een berisping ontvingen. Het betreft,hier echter niet alleen 'n partij- kwestie, maar ook geldelijke aangelegenheden zijn aan dezen toestand niet vreemd. De kerk bezit n.l. vijf boerderijen. De predikant krijgt als salaris de opbrengst van drie dezer plaat sen; het kerkbestuur de opbrengst van twee. Volgens den predikant heeft hij1 recht op de opbrengst van de vijf plaatsen en hij neemt dan ook geen genoegen met de opbrengst van de drie. Ook hierover is het laatste woord nog niet gesproken. Met belangstelling ziet men de uitspraak van de synode op het beroep van Ds. Pijn acker Hordijk tegemoet. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ SLOTEN. Donderdagmorgen omstreeks 10 uur is een Ford-vracbtauto, bij Sloten uit de Haarlem- mermeer gekomen, door den afsluitboom van den brug over de Ringvaart, die open stond gereden en midden in de vaart terecht ge komen. De bestuurder van den auto, de 39jarige P. v. d. V., uit Osdorp, en zijn be- jaarde moeder, die naast hem in de cabine zat, zijn verdronken. Zijn 63jarigen vader, die achter in den auto zat, heeft zich kunnen redden. De oude man had eenige verwondin- gen opgeloopen en was sterk onder den in- druk van het gebeurde. Nadat hij in het brug- wachtershuisje van droge kleeren voorzien was en Dr. Faber te Sloten hem voorloopig verbonden had, is hij per auto van den ge- neeskundigen dienst van Amsterdam naar het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis vervoerd. Ongeveer een kwartier later heeft men het lijk van den omgekomen chauffeur opge- haald. Naar het lijk van zijn moeder heeft men langen t(jd gedregd. De 38jarige landbouwer P. v. d .V. was woonachtig bij Osdorp, onder de gemeente Amsterdam. Hij laat een vrouw en vier jonge kinderen achter. Hij was zijn ouders uit de Badhoevelaan, vlak bij de plaats van het on- geluk, komen halen, om hen naar zijn huis te brengen. Uit de Haarlemmermeer komende, moet men eerst met een tamelijk scherpe bocht naar rechts den Ringdijk oprijden en onmiddellijk daama met een even scherpe bocht naar links de smalle brug op. Het uit- zicht op de brug is echter van de Badhoeve laan uit goed, zoodat men volkomen tijdig kan zien, of de brug al dan niet geopend is. Van der V. schijnt de bochten met te groote vaart genomen te hebben en bovendien onop- lettend te zijn geweest, anders had hij moeten zien, dat de afsluitboom dicht was, en de brug open stond. De vader heeft zijn redding te danken aan de omstandigheid, dat hij achter in den open vrachtauto zat en dus onmiddellijk door men schen van den wal af op het droge kon wor den gebracht. Zijn zoon en z(jn vrouw zijn er nog in geslaagd uit de afgesloten stuurcabine te komen, die geheel onder water was, maar zjjn daama verdronken. De gemeentelijke geneeskundige dienst uit Amsterdam was betrekkelijk spoedig ter plaatse en heeft de brandweer opgebeld, die daarop met een motorspuit en een reddings- wagen kwam; deze voertuigen bleken echter niet over de smalle brug te kunnen, zoodat de brandweer onverrichter zake terug moest kc6r6n EEN MEISJE AANGERAND. In de Rosendaalschelaan te Velp werd een 15jarig meisje aangerand door een haar on bekend persoon, die haar op den grond wierp. Zij verdedigde zich echter kranig, zoodat de dader de Vlucht nam, na haar eerst nog een schop gegeven te hebben. De politie zoekt rjverig naar den dader. UIJKWAGEN BIJ NOORDBROEK OMVERGEWAAID. Tijdens den storm die in Noordbroek en omgerving woedde, is een lijkwagen onderweg naar Wagenberg omvergewaaid. De voerman liep daarbij zulke emstige verwondingen op, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Te Finsterwolde is een groot deel van den voorgevel van het huis van mej. T. ingewaaid. SNEEUWSTORM IN DE WESTELIJKE STATEN. Verscheidene staten in het Westen der Ver. Staten worden geteisterd door sneeuwstor- men. In tal van straten zakt men tot de knieen in de sneeuw. Het vervoer met vlieg- tuigen en op de spoorwegen is ontredderd. In het dal van de beneden-Mississippi zijn de wegen onbegaanbaar tengevolge van over- stroomingen. Men verwacht, dat de koude de oostelijke staten zal bereiken, waar het nu voor den tijd van het jaar nog buitengewoon zacht weer is. CLV. De volgende partij kunnen we al onze lezers ter napluizing aanbevelen. J. J. K. J. P. G. Wit. Zwart 1. 33—28 17—21 2. 31—27 Na 31—26 speelt zwart 2024 met uitmun- tenden stand. 2. 21—26 3. 39—33 19—23 Wij prefereeren het gebruikelijke 1828. Met den tekstzet betwist zwart aan wit het centrumveld 28, terwijl de witte lange vleu- gel niet spoedig tot ontwikkeling komt. Theo- retische onderzoekingen hebben echter uitge- wezen, dat deze spelvorm niet Is vol te houden. 4. 28X19 14X23 5. 44—39 11—17 6. 50^44 6—11 Verhindert 27—21 wegens 2328. 7. 34—30 1014 8. 3328 14—19 Misschien wel het beste. Op 510 ea 14X23 volgt 3933, enz. met verzwakking van zwarts korten vleugel. Bovendien speelt deze op afruil, om uit de gedwongen zetten- reeks der Hollandsche partij in vrijere stan- den te geraken. 9. 3731 26 X 37 10. 42X31 18—22 11. 27X29 19—24 12. 30X19 13X22 13. 32—27 8—13 14. 27X18 12X23 15. 41—37 7—12 16. 37—32 5—10 Er is geen enkel „raakpunt". Standop- bouw is thans hoofdzaak. 17. 4641 1014 18. 41—37 14—19 19. 47—42 1—6 20. 39—33 17—21 21. 4439 21—26 22. 31—27 2—8 23. 33—28 12—17 24. 39—33 17—21 25. 43—39! Het spel wordt pikant door diverse dreigen- de combinaties. Op zwart 1318 b.v. zou wit nu dam nemea door 27—22, 28—22, 37—31 en 33X2. 25. 20—24 26. 4943 9—14 Indien schijf 23 hier op 18 of op 25 had ge- staan, zou zwart een schijf gewonnen hebben door 24—29, 19X30, 26—31 en 11X35. 27. 2722! Dreigt schijfwinst door 37—31 (zw. 26X37); 32X41 (23x32); 38x27 (21X32); 43—38 (32X34) en 40x18. Zwart zag het gevaar en speelde 27. 4—9 28. 4034 1420 29. 3430 2025 De witte stand is nu verre superieur. Beter was geweest 11—17 en 6X17. Na 20—25 kan wit schijfwinst forceeren. 30. 39341520 31. 33—29 24X33 32. 38x18 21—27 De eenige zet, om te trachten de verlorea schjjf terug te winnen. Verkeerd slaan van wit is oorzaak, dat zwart zich straks schit- terend herstelt. Er volgt nu een leerzaam gedeelte. 33. 22X31? Aangewezen was 32X21, waama zwart niet aan het verlies van een schijf ontkomen zou zijn. Men zal dit gemak kelijk kunnen analyseeren. 33. 13X33 34. 43—38 9—13 35. 38 X 29 19—24 36. 30X19 13X33 37. 4843! Schijf 33 is verloren, want 3339 gaat niet wegens 4338 en 35X15. 37. 8—13!! Zeer Iistig gespeeld. Wil wit nu de zwarte schijf achterloopen door 4338, dan haalt zwart dam. (Zie diagram.) ZWART 1 WIT 47 48 49 50 Ieder 9 schijven. 38. 4338? Wit overziet het slagzetje, dat voorkomen was geworden, indien b(j den 33en zet goed geslagen was (zie de opmerking aldaar). Zwart neemt nu dam. 38. 3—9!! 39. 38X29 25—30 40. 34X3 (meerslag) 1117 41. 3X21 16X47 dam 42. 29—23 47—38 43. 35—30 6—11 44. 4540 38—21 (dreigt 13—18) 45. 40—35 13—18 46. 23x12 21X3 47. 31—27 11—17 48. 30—24, waama het spel op manieren remise is. Men ga dit vooral na. In de partij volgde nog: 48. 3—25 Ook 314 doet niet winnen. 49. 27—22 17X28 50. 35—30 25X31 51. 36X27 remise.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6