ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANOEREN. FLORA'S Hoenderbeschuit ledereenweet Aspirin^ Tweede Blad. In groot Pluimveebedrijf No. 8475 V RIJ O G 10 JANUARI 1930 70e JAA.RGANG. BIKHENL&i'D. BUITENLA fD. 85 Eieren van 100 Kippen? Fa A. van Overbeeke-Leunis I TER NEUZEN, 10 JANUARI 1930. Handel van nu af aan tljdig Tabletten innemen! RECHTSZAKEN. FER NEUZENSCHE COURANT HEX RADIO-TELEFONISCH VERKEER MET IN Die. De radio-telefonische verbinding met Indie was Woensdag een jaar voor het publiek opengesteld. In dien tijd bedroeg, naar bet Hbld. mededeelt het aantal zakengesprekken van Nederland uit 450 en van Indie uit 480. Voor particuliere gesprekken waren deze cij- fers 746 en 1831, zoodat in dit eerste jaar in totaal 3507 gesprekken zijn gevoerd. Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken zijn er in Nederland ongeveer 100 aangevraagd en in Indie 325. Gemiddeld worden thans per week 65 ge sprekken gevoerd, terwijl het hoogste aan tal tot dusver 98 bedroeg. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Van alle kanten worden wij uitvoerig inge- licht, schrijft de N. R. Crt., over de kwesties, die de conferentie in Den Haag bezig houden, maar groote Internationale belangstelling kunnen zij tenauwernood gaande maken. Een emstige crisis, zooals die van Augustus, is niet goed denkbaar, al onderscheidt deze slot- conferentie zich niet van de beginconferentie in zoover er voortdurend haken en oogen zijn. Toch is er d£n kenmerkend verschil tusschen de zomer- en deze winterconferentie. Op de eerste leverden de geallieerden zelven langen tijd een Homerisch gevecht over de verdeeling van de herstelbetalingen en hun karakter van onvoorwaardeljjke en voorwaardelijke praesta- ties, warabij de Duitschers meestal belang- stellende toeschouwers konden bljjven. Op de tegenwoordige conferentie echter zien wq meerendels kwesties aan de orde, waarin de geallieerden aan den eenen kant en de Duit schers aan den anderen kant staan, terwijl een overeenkomstige scheiding in kampen bij het gemarchandeer over de niet-Duitsche her stelbetalingen waar te nemen valt. Het is te begrijpen dat de Duitschers vech- ten wat zjj kunnen om de regeling in haar definitieven vorm zoo voordeelig mogelijk voor henizelven te maken, maar er is een grens die hen van algeheele verwerping van eischen der geallieerden terug moet houden en deze is de grens tusschen de oude regeling volgens Dawes en de nieuwe volgens Young. Indien het werk van Den Haag schipbreuk leed, zou de oude regeling van Dawes met haar financieele voogdij over Duitschland van kracht blijven en de Duitschers zijn te ver- standig om dezen stap achteruit te willen doen. Ondanks alle scherp marchandeeren, ligt het daarom voor de hand te verwachten, dat men het ten slotte eens zal worden en de slot-apotheose een verbroederend karakter zal hebben. De vroegere bondgenooten van Duitschland vechten ook wat zij kunnen tegen de betalin- gen die men hun op wil leggen. Het verst ge- vorderd is de regeling met Bulgarije. Aan dit land is beduid dat het geen moratorium kan krijgen en toen heeft het zich bereid ver- klaard een kleine 5 milioen gulden in het jaar te betalen. De commissie te Parijs voor de niet-Duitsche herstelbetalingen had dat be- drag op ruim 7 millioen gulden gesteld. Tus schen deze twee getallen ligt het cijfer waar- over men het wel eens zal worden. Hongarije heeft het over de herstelbetalingen recht- streeksch met de Roemeniers aan den stok en van weerskanten wordt veel temperament in weerspannigheid en bedreiging aan den dag gelegd. De Westersche gedelegeerden kunnen tusschen deze twee een bemiddelende en ver- zoenende taak vervullen. Oostenrijk verzekert zelfs aan het einde van het respijt dat het vroeger gekregen heeft, niets te kunnen be talen, waarbij het het bekende argument te berde brengt dat dit de schuld van de entente zelve is, welke het bij den vrede als oecono- mische eenheid uiteen heeft gescheurd. Wee- nen is een stad met „piatteland" eromheen en de voedingswegen die ervan uitstraalden, zijn afgesneden. De toestand zou veranderen als Oostenrij'k zich later bij Duitschland kon aan- sluiten en dit laatste dan zijn herstelbetalin gen met het Oostenrijksche percentage ver- hoogde, maar aan geallieerden kant heerscht begrijpelijke tegenzin om op zulk een moge- lijkheid te zinspelen. Zij hebben immers inder- tifd zelven verboden dat het ontwrichte staatje zichzelf met den naam van ,,Duitsch- Oostenrijk" betitelde en tegen het streven naar aansluiting zijn in het andere kamp nog altijd sterke krachten aan het werk. BEELDTELEGRAFIE. Woensdag is in aanwezigheid van talrijke gasten de nieuwe beeldtelegrafiedienst door den postmaster-general te Londen op feeste- lijke wijze geopend. Van Berlijn werden een foto van den rijkspostminister en tegelijk uit Londen de foto van den postmaster-general en de begeleidende boodschappen overgeseind. De postmaster-general gaf voor de aan- wezige journalisten een overzicht van den nieuwen dienst, die voorloopig in hoofdzaak voor de pers en het publiek, doch later ook door het groote publiek op groote schaal zal worden gebruikt. Hij had zijn toespraak nau- welijks geeindigd, toen reeds de foto van den Duitschen minister en zijn boodschap kon worden getoond. Het zeer duidelijk overge- komen fototelegram werd Woensdag in de avondbladen op de meest de aandacht tref- fende plaats gepubliceerd. DE STRIJD TEGEN DEN ALCOHOL. In het Huis van Afgevaardigden heeft een der leden voor New-York, La Guardia, op afkeurende wijze gesproken over de toepas- sing van de anti-drankwet. Hij noemde die wet een mislukking en laakte de gewoonte van de mannen der kustwacht om op over- treders te schieten, zonder zich er om te ge- kommeren of dezen zouden worden gedood. De „drogen" in het Huis van Afgevaardig den namen de kustwacht in bescherming en riepen voor haar den steun in van het Con- gres. GOEDE WENSCHEN VOOR DE VLOOT- CONFERENTIE. President Hoover heeft zijn delegatie voor de vloctconferentie bij haar ver.rek naar Lon den in een boodschap goede wenschen mede- gegeven. maar zich van frazes onthouden. Twee zinnen erin trekken schrijft de N. R. Crt. de aandacht. De eene waarin hij verklaart dat het reeds een groote praestatie" zou zijn, als men ,,in drie tot vier maanden" gereed zou komen. Deze schatting volgt op de erkenning dat het „heel moeilijk zal zijn, een voor alle mogendheden aan- nemelijke basis te vinden". Dit mag inder- daad een zeer gematigd optimisme heeten. Maar er spreekt toch ook van den kant van Amerika een voornemen uit, om zoo lang mogelijk bijeen te blijven en zich niet door de vele moeilijkheden te laten afschrikken. De hindernissen zijn toegenomen sedert is komen vast te staan dat op grond van de ervaring van de laatste jaren de beteekenis van het. kruiserwapen in belangrijkheid is toegenomen; in dezelfde mate als de belangstelling voor de reuzensehepen verflauwd is. De Times heeft in een hoofdartikel nu ook gepleit voor een vermindering bij afspraak van de tonnemaat der groote linie-schepen, waarnaar de wensch in de lucht hangt, omdat hun nut, ten gevolge van de ontwikkeling van de luchtmacht, problematiek is geworden, tenwjjl de bouwkosten ervan verbijsterend hoog zijrl. In hetzelfde artikel vindt men echter deze veelbeteekenende erkenning: ,,Alle zeemo- gendheden zijm ge'interesseerd, en vitaal ge- interesseerd, bij kruisers, duikbooten en an dere niet-kapitale schepen." Men moet eruit opmaken, dat de Engelsche opvatting ten op- zichte van de wenschelijkheid om de duikboo ten af te schaffen, alweer gewijzigd is. Het Duitsche linie-schip Ersatz Preussen heeft, naar de Times verder erkent, verscheidene ad- miraliteiten zeer nadenkelijk gestemd, want dit geduchte nieuwe type van arme-lui's- wapen is zoo sterk, dat het in alle oorlogen tot aan den laagsten oorlog al het werk had kunnen doen van het linie-schip, dat de kern van de oorlogsvloot blijft. Admiraal Lord Beatty, die zich in den groo- ten oorlog zulk een goed vlootvoogd heeft ge toond, heeft inmiddels nog eens gewaar- schuwd, dat hij het plan om de sterkte van de Britsche kruiservloot van 70 tot 50 schepen in te krimpen, gevaarlijk acht en de positie van Engeland als zeemogendheid in dit geval als zeer emstig zou beschouwen. Hij is waar- lijk niet de eerste de beste en zijn woord zal op de open'bare meening in Engeland indruk maken. Aan den anderen kant heeft de En gelsche regeering het voornemen te kennen gegeven, haar definitieve beslissingen des- noods over het hoofd van alle technische raadslieden te nemen. De moreele winst van de toenadering tusschen de Vereenigde Staten is niet te behouden, indien althans de mari- tieme overeenstemming tusschen deze twee staten niet uit de conferentie der vijf zee- mogendheden gered wordt. HOE DE RUSSISCHE BEVOLKING NL7 LEEFT. De Russische medewerker van het Hbl. schrijft: De rijen voor de winkels worden met elken dag steeds langer. Het leven wordt met den dag moeilijker. Er zijn opnieuw ,,mesjotj- niki" verschenen („mesjotsjniki" noemde men in Rusland tijdens het „militaire communis- me" menschen, die met zakken den boer af- liepen, soms zeer verre reizen ondemamen om wat levensmiddelen te bemachtigen; het woord is afgeleid van „mesjok" hetgeen „zak" beteekent). Naast den honger verschijnt de koude. Er is gebrek aan brandstoffen en de huizen worden nu even weinig en slecht ver- warmd als in de vreeselijke jaren van het ,,militaire communisme". Het transportwezen begint ook malle kuren uit te halen. Op de stations, vooral op de knooppunten, liggen nu. evenals tijdens het „militaire communisme" op den viezen vloer in onbeschrijfelijke vervuilde wachtkamers, waar een verpestende lucht hangt, honderden menschen die dagenlang op een trein wachten. Op sommige, zelfs belangrijke, spoorwegen rijden nu de sneltreinen slechts twee keer per week. In 19181919 ondemamen alle stedelingen zulke reizen. Nu ontmoet ge op de stations ook boeren. Want ook het platteland zit nu in vele streken zonder brood, ook de boeren moeten dus „mesjotsjniki" worden. Wie zich een aanschouwelijk beeld wil vormen van de resultaten van de politiek van Stalin voor het platteland, wie wil zien, wat de „generale linie" van Stalin voor den Russischen boer beteekent, heeft slechts een kleinen tocht door de dorpen in de onmiddellijke nabijjjeid van Moskou te maken. Nu het koud is geworden en de welgestelde Moskouers him buitenhui- zen hebben verlaten en naar de stad zijn teruggekeerd, zijtn die buitenhuizen in beslag genomen door duizenden nieuwe bewoners. Het zijn baptisten, Duitsche kolonisten en eenvoudige Russische boeren, die uit hun dor- pen vluchten. Het zijn de vruchten van het ,,collectivisme". Hoewel die kampen van vluchtelingen in de omstreken van Moskou een sterken indruk op u maken, zijn het slechts enkelingen, die vluchten. De overweldigende meerderheid van de plattelanders blijft in de dorpen, en maakt in den 3trijd tegen het tegenwoordige regime gebruik van de beruchte ,,eigen mid- delen". Communisten en agenten van de in- koopcentrales der sovjet-regeering worden nu opnieuw mishandeld. Het begon met afzon- derlijke moordaanslagen, maar langzamer- hand neemt de beweging steeds grootere af- metingen aan. Het is reeds zoo ver gekomen, dat in verschillende gedeelten des lands de ge- heele bevolking van een wolostj (een wolotsj is een administratieve eenheid, bestaande uit eenige dorpen, een gebied met een radius van pl.m. 30 kilometer) gewapend met bijlen en hooivorken de communisten en graanopkoo- pers te lijf gingen. Zij drijven de communis ten op de vlucht, maar kort daarna keeren de vluchtelingen (natuurlijk behalve hen, die bij de botsing met de boeren „op het slagveld" zijn gebleven) terug, vergezeld van sterke af- deelingen G. P. Oe-troepen en dan begint de wraak. Er volgen terechtstellingen met of zonder de comedie van een gerechtelijke be- handeling. Komt het tot een proces, dan vindt ge in de bladen slechts zeer weinig be- richten over de werkelijke afmetingen van de botsing. De terreur troedt nu opnieuw met een onge- kende kracht. Terechtstellingen in steden en dorpen zijn opnieuw een dagelijksch verschijn- sel geworden. Confiscatie van het geheele vermogen en verbanning van alle leden van een gezin naar het barre Noorden, naar de afgelegen concentratiekampen wordt als zoo iets alledaagsch beschouwd, dat er niet veel over gesproken wordt. Van zulke menschen wordt gezegd, dat zij nog ,,geluk" hadden. Zoo ziet het proza van ons leven er uit. De poezie bestaat in geruchten en toespelingen, die gefluisterd worden, die vaak slechts met gebaren aangeduid worden. Sommige dier geruchten zijn monsterachtig, maar ons ge heele leven is een aaneenschakeling van mon- sterachtigheden Zoo schrijft de Moskousche correspondent van den „Sotsialistitsjeskiej Westnik" in zrjn laatsten brief. is economische voeding van het grootste belang. Raapt ge thans Zoo niet, voedert dan thans en ge zult wonderen zien. Het is in gebruik niet duurder dan gewoon meelvoeder. Vraagt proefbalen bij: TER NEUZEN. TELEFOONKANTOOR TE TER NEUZEN. Tot nader bericht zal de dienst op het telefoonkantoor alhier des Zondags met on- derbreking worden uitgevoerd. Het kantoor zal voor den dienst gesloten zijn van 12 tot 13, van 14 tot 19 en van 20 tot 22 uur. Voor het voeren van gesprekken met Gent, zal, van uit de eel, gelegenheid blijven bestaan tot 20 uur. LEZING OVER CANADA. De aandacht wordt gevestigd op de a.s. Dinsdag in het „Concert en Bioscoopgebouw" alhier te houden lezing m«i. vertooning van lichtbeelden, over Canada, door den heer W. van Ark, directeur der afd. Kolonisatie der Canadian Pacific. CHR. WINTERLEZING. Gisteravond had in de Ned. Herv. Kerk al hier de derde Chr. Winterlezing in dit seizoen plaats. De opkomst was weer druk. Nadat de voorzitter, de heer J. C. Jansen, de bijeen- komst op de gebruikelijke wijze had geopend, verkreeg de Weleerw. heer Ds. M. Gerritsen, Ned. Herv. predikant te Amersfoort, het woord, tot het houden eener lezing over: „De Zondvloed". Spreker ging in den breede na hetgeen door de wetenschap wordt gedaan om te trachten het wonder der wereldcatastrophe der oud- heid te ontkennen. Glashelder toonde hij, met voorbeelden ook uit de natuur, dat de Bijbel ook hier, evenals trouwens overal, waar is. Vooral het vinden van reuzengeraamten van dieren uit de oudheid op de hoogten der ber- gen, bedolven onder zand, het vinden van groote massa's ivoor op die plaatsen, enz. waren allemaal bewijzen voor de echtheid van het Zondvloedverhaal. Trouwens, er is b\jna geen volksstam, of zij heeft eene overlevering die betrekking heeft op den ontzettenden vloed. Het tornen aan de aarheid van den Bijbel en van het Zondvloed verhaal is volgens spreker niets anders dan het werken van den vorst der duistemis. Zoo was het in die dagen en zoo is het nu. Noach werd bespot en ook thans haalt men de schouders op voor degenen die trachten te leven bij het zuivere Woord van God. Hij wees op het ontzettende werken van den atheist b.v. in Rusland, waar men het heeft aangedurfd het Opperwezen voor een recht bank te dagen en te veroordeelen en een standbeeld op te richten voor Judas. Ook in andere landen en in ons land werkt de geest van den anti-christ, als daar zijn atheisme, spiritisme, zwarte kunst, enz. enz. Spreker komt dan tot de slotsom, dat het nu een tijd is van ontzettend gewicht, waar wij als vaststaande kunnen aannemen, dat wij le ven in den vooravond van de nieuwe groote wereldcatastrophe: de komst van den Zoon des menschen, Het komt er nu op aan en spreker wees zijn aandachtig gehoor daarop met emst een schuilplaats te zoeken in de Arke der Behoudenis: Jezus Christus. V EREENIGING VAN SPIRITISTEN Door de propagandacommissie zal in samen werking met de afdeeling Walcheren, van bovengenoemde vereeniging, een poging wor den gedaan, om te komen tot het oprichten van een afdeeling Ter Neuzen. Ter inleiding daarvan zal op Maandag 13 Jan. een psychometrische en helderziende experimenten-avond gegeven worden door Mevr. de Wed. Dr. Akkeringa uit Den Haag. Op Maandag 27 Jan. zal Mevr. Alblas-Rutel uit Utrecht een inleiding houden over het Spiritisme. Beide avonden worden gegeven in Hotel ,,du Commerce" op de Markt. Voor bijzonderheden zie advertentie in dit nummer. WEGENVERBETERING IN OOSTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Naar we vernemen is gisteren te Axel eene vergadering gehouden van de burgemeesters der gemeenten in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- dere1- waarin de heer Ir. Cohen Stuart, inge- nieur van den Provincialen waterstaat een I wegenplan voor dit deel van Zeeuwsch- Vlaanderen heeft uiteengezet. Besproken werden de middelen die zouden kunnen leiden om dit met onderlinge samenwerking der ge meenten tot stand te brengen in het algemeen belang der streek. Ten slotte werd eene com missie benoemd om deze zaak verder voor te bereiden. Leden dier commissie zijn de burge meesters, de heeren Truffino te Hulst, Blok te Axel, De Feijter te Zaamslag, Vienings te Clinge en Van Campen te Graauw. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 29 December tot en met 4 Januari zijn in onze provincie voorgekomen 22 gevallen van roodvonk en wel 8 te Oost- en West-Souburg, 4 te Hontenisse, 3 te St. Maartensdijk, 2 te Boschkapelle en 1 in ieder der gemeenjten Vlissingen, Colijnsplaat, Krui- ningen, Noordwelle en Schoondijke, 2 gevallen van febris typhoidea (buiktyphus) en wel 1 te Hulst en 1 te St. Maartensdijk en 3 geval len van diphteritis, n.l. 1 te Axel, 1 te Middel- burg en 1 te Vlissingen. PROVINCIALE BRANDWEEIiORGANISATIE Na een onderhoud op 24 December j.l. met den voorzitter van de Koninklijke Nederland- sche Brandweervereeniging, den heer Mr. J. Dijckmeester, burgemeester van Zutphen, met wien was besproken de wijze, waarop de op- richting van een gewestelijken bond voor Zee- land, als afdeeling van genoemde Nederland- sche Vereeniging, het beste kans van slagen zou hebben, had de Commissaris der Konin- gin op 8 dezer eene bespreking met de heeren G. A. Hejenius, burgemeesteb van Goes, Jhr. P. J. Boogaert, voorzitter van het bestuur der brandweer te Middelburg; P. J. Wemelsfelder, oud-commandant der vrijwillige brandweer te Vlissingen, J. C. A. Bannink, burgemeester van Zierikzee, J. Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen. P. Erasmus, burgemeester van Oostburg, en H. P. Kleppe, burgemeester van St. Philipsland, vertegenwoordigers derhalve uit de verschillende deelen van ons gewest. De bedoeling was te komen tot de oprich- ting eener provinciale brandweerorganisatie die dan later lid zou kunnen worden van be- doelde Kon. Nederl. Brandweervereeniging. Overeenstemming werd bereikt in dien zin, dat werd opgericht een comitS van voorberei- ding, welk comite zich uitsluitend zal belasten metvoorbereidende werkzaamheden, als het contact zoeken met de gemeentebesturen in de verschillende onderdeelen van het gewest, het opstellen van een ontwerp-statuten enz. Het aldus geconstitueerde voorloopig comite koos uit zyn boezem als voorzitter, den heer G. A. Hajenius. SLUISKIL. De staking opgeheven. Het was gisteren (Donttenlagr op den-kop af vijftien weken geleden, dat de staking ge- proclameerd werd en zeer velen hadden in ge- dachten nog een maandje of langer bijgetee- kend, want vooral voor oningewijden waren tot gisteren toe geen teekenen te constateeren, die wezen op een spoedige beeindiging van het hangende conflict. Als een donderslag bij helderen hemel komt nu plotseling de opheffing der staking. Wie voortdurend met den gang van zaken op de hoogte is geweest, heeft het echter al een poosje zien aankomen. Meer speciaal de her- nieuwde pogingen van den Rijksbemiddelaar, te juister tijd aangewend, waren een vinger- wijzing, dat er wat bijzonders te gebeuren stond. Beide partijen verlangden overigens reeds geruimen tijd naar een oplossing en waren ieder voor zich er van overtuigd, dat toenadering mogelijk was, door wederzijds wat van de gestelde eischen te laten vallen. Zooals men weet, vond op uitnoodiging van Mr. Aalberse, den Rijksbemiddelaar, verleden week Zaterdag in Den Haag weer een confe rentie plaats, waar ditmaal aanzaten eenige leden van de hoofddirectie der cokesfabrieken uit Parijs. Gevolg van de Haagsche bespre- kingen was, dat de hoofdbesturen der samen- werkende organisaties een viertal dagen over en weer onderlinge conferenties noodig acht- ten, waarvan de samenvatting was, dat zij eenparig adviseerden, de staking alhier op te heffen. Dit laatste was echter niet op een schop en een sprong gebeurd, want twee dagen waren noodig, alvorens met de afdee- lingen in deze streek eenstemmigheid was be reikt. Het was immers voor de stakende arbeiders allereerst broodnoodig, te weten waar ze aan toe waren. Niet alleen dat ze stoffelijke resul taten van deze staking verwachtten, ook ran- cune-maatregelen dienden onvoorwaarwaarde- lijk achterwege te blijven, ziedaar wat leefde in elk stakershart. Donderdagnamiddag viel de definitieve be- slissing. Een gezamenlijke vergadering van de modeme en de R.K. fabrieksarbeiders had plaats in de St. Antoniusschool, daar de zaal van de Krijger (thans als ,,het stakerskot be- kend) veel te klein was, om de vierhonderd menschen te bergen, die vol spanning kwa- men hooren, zien en misschien wel... over- winnen. De heer Rippen leidde deze bijeenkomst. Als sprekers, of zoo u wilt als adviseurs, traden op Van Leersum uit Amsterdam voor de moderne organisatie, J. Kroone voor de R.K arbeiders en het Belgische parlementslid Chal- met uit Selzaete voor zijn landgenooten, die op de cokesfabriek werk(t)en. Allen gaven namens hun hoofdbesturen het stellige advies, de staking op te heffen, nadat de stand van zaken was medegedeeld en toe- gelicht, omtrent de toezeggingen van de direc- tie der fabriek als volgt: 1. De loonen zujlen herzien worden. 2. De extra-betaling van Zondagarbeid wordt overwogen. 3. Over vacantiedagen en betaling Christelijke feest- dagen valt naderhand te praten, maar stellig niet, voordat het werk sedert 3 a 4 weken hervat is. Het standpunt der directie komt dus nog vrijwel overeen met dat uiteengezet in hare proclamatie op 15 October j.l. Uit de vergadering werd er op gewezen, dat in elk geval de onderkruipers weg moesten zijn, zoodat de arbeiders-vart-voorheen weer aan het werk konden gaan. Voorts, dat nu de directie het ook aan ex-stakers moge lijk moest maken, op de ammoniakfabriek te gaan werken, wat tot dusverre door een of andere mysterieuze verbodsbepaling niet mogelijk bleek. Aangaande deze beide punten werd de ver gadering ten voile gerustgesteld, waarna met algemeene stemmen de staking werd opge heven. welk een weldadigen invloed Aspirin-Tabletten bij alle ver- koudheidsziekten,rheumatiek hoofd-en tandpijn, griep enz. uitoefenen. Maar waarom die gevaren niet reeds voor- komen? daarnaar en neem al bij d« eerste teekenen vanverkoud^ heid, rheumatiek, griep enz, 1—2 Aspirin-Tabletten. GiJ be- spaart U dan zeker veel pijn. Gij weet het dus nu: Let er op, dat op ledere verpakkire elke tablet het BAYER-Krure Prlja 75ct* en o (lugez. iUed.) De strijd is dus gestreden en, naar te hopen is, het leed ook geleden. Het gaat thans nog niet op, een balans te maken der winsten of veriiezen. Eenigen tijd zal het wel duren. v66r Sluiskil weer normale tijden gaat beie- ven, maar van harte te hopen is het, dat de vijftien weken staking niet geheel zonder resultaat voor de menschen zijn gebleven, want heusch, hoog zijn de loonen nooit ge weest, en we meenen weinig tegenspraak te zullen verwachten, als we een billrjke verhoo- ging der loonen meer dan noodzakelijk aeh- ten. Aller oogen zijn thans gericht op de fabrieksdirectie, die door een nobel gebaaj machtig veel bereiken kan! Na de opheffing. We vernemen nader, dat voorloopig niet meer dan 150 a 200 menschen op de cokes fabriek zullen worden aangenomen, terwijl er vroeger 450 werkten. De 4 batterijen oude ovens zijn, gelijk bekend, buiten werking ge steld en zullen spoedig reeds worden afge- broken. Dit werk schijnt te zijn opgedrageo aan een Duitsche aannemersfirma. Zijn we goed ingelicht, dan zou de directie der fabriek bereid zijn, te bevorderen, dat. daarbij zooveel mogelijk arbeiders voor war den aangenomen, die voorheen op de cokesfa briek werkten, maar die momenteel niet op nieuw kunnen worden te werk gesteld. SAS VAN GENT. Nominate en Effectieve H.P. Ons park in wording met zijn getraceerdt wegen en paden schijnt in dezen tijd althans, nog geen geschikte omgeving te zijn voot auto-voertuigen. Zijn onderlaag biedt voor deze verkeersmiddelen geen genoegzamen weerstand. Geen wonder! Al wat nat en slap en vettig was, werd als aanvulsel gebruikt om de onoogelijke vuilnisbelt zoo spoedig moge lijk vol te stoppen. Een dikke laag zand er overheen heeft ai deze ongerechtigheden aan het oog onttrok- ken. Nu lijkt de oppervlakte tamelijk op' een stukje zandwoestijnmaar een tocht door dit thans nog woest liggende Saharatje mag even- wel als een waagstukje beschouwd worifan. - Dit ohdervond Woensdag de waaghals, die het ondernam door de Rozenstraat de SLj.- tionslaan te bereiken. Op een gegeven plek bleek de peperkoek- achtige massa niet tegen den druk van een anderhalve tons gewicht bestand, zoodat de auto daar langzaam tot aan de assen in de brei wegzakte. Er was een levende trekkracht noodig om den verzakkeling uit het drijfzand te verlossen. Een paard werd er bij gehaald. Maar ook dit voelde de papperige substantie onder den krachtigen druk van zyn vier hoeven weg zinken. Tenslotte bleek zelfs het menschelijk ver- nuft er bij te pas te moeten komen, zoodat eindelijk een effectieve H. P. en een redelijfee dosis technische bekwaamheid er in mochten gelukken, den weg weer vrij te maken. Verkeersbelemmeringen heeft het geval wel niet veroorzaakt, want in deze omgeving zoekl men het voorshands nog niet. Het is nog een poosje te vroeg om zicli langs dit rozenpad in spe van de eene straal naar de andee te willen begeven. Een klein ritje als dit, zou den liefhebber allicht op een paar gulden te staan komen. Wel niet aan extra-wegenbelasting, wan! daaraan doen we in 't Sas gelukkig niet mee De Sassche tollen immers zijn al jaren lang afgeschaft. Hun verdwijning dateert reeds van zooveel jaren her, en ging met heel wat minder herrie gepaard, dan zulks in de overige streken van den lande het geval is geweest.. DE LEIDSCHE WONDERDOKTER. Voor het kantongerecht te Middelburg heeft terecht gestaan N. K., handelsagent, kruid- kundige en chemicus te Den Haag, bekend als de Leidsche wonderdokter, die in November en December te Middelburg en Vlissingen zit- dagen hield en menschen behandelde,, althans hen geneesmiddelen voorschreef en leverde. Tegen hem werd wegens overtreding van art. 436 wetboek van strafrecht veroordeeling ge- eischt tot twee geldboeten van 300 of twee maal 60 dagen hechtenis. Verdachte erkende geen geneeskundige bevoegdheid te bezitten, doch te handelen in het belang der mensch- heid bij de Gratie Gods. Uitspraak 15 Januari.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5