ALGEMEEN NIEUWS- F.N APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Eerste Blad. Qe dolende Juweelen M binnenland. ^oorkomep j No. 8475. VRIJDAG 10 JANUARI 1930. 70e Jaargang. FEPILLETON. IIIIIILII D.~ door K R. G. BROWNE. 1 Zoo gauw hebt U kou I gevat, lastig zijn de ge- volgen. Neein steeds een paar Wybert-tabletten. BONNEMENTSPMJS: Binmen Ter NeuzeL 1,40 per 3 maanden Bulten Ter Neuzert fr -er post 1 80 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,25, overige lan Jen 7 2.60 per 3 maanden fr. per post - Abounexnenten voor het bultenland alleen 03 vooraltbetallng. UStgeetster: Flnna P. J. VAN DE 8ANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. U> VKRTENTIeNVan 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer f 0,20 Grootere letters en client's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraaj. verkriigbaar is. Inzending van advertentien liefst ten dag voor de uitgave. DIT BEAD VKKSCHIJNT IEDEREN MA ANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOMD PRINSES JULIANA IN DEN RAAD VAN STATE. Prinses Juliana heeft Woensdagmiddag de vergadering van den Raad van State bijge- woond. Om half twee arriveerde zij per auto ap het Binnenhof, waar zij aan den ingang van het gebouw door den vice-president, Mr. Dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sanden- burg, en door den secretaris van den Raad van State, Jhr. Mr. Dr. J. D. H. de Beaufort, •ntvangen werd. Ru'im een uur later keerde de Prinses terug, door dezelfde heeren uitge- ialde gedaan. DE EERE-PROMOTIE VAN PRINSES JULIANA. ~"ln verband met de eere-promotie van M K. H. Prinses Juliana wordt de Senaats- kamer der Leidsche Universiteit speciaal voor deze gelegenheid in gereedheid gebracht en van een electrische verlichting voorzien waar door de belichting der portretten van Willem den Zwijger en van de talrijke hoogleeraren beter tot haar recht zal komen. Professor Martin, directeur van het Mau- ritshuis te 's Gravenhage is met de leiding van een en ander belast. De gewone promo- tles, die nog voor 31 Januari zullen plaats hebben, worden in verband met werkzaam- heden in de Senaatskamer in het klein audi torium der Universiteit gehouden. OPCENTEN SUIRERACCIJNS. Aan het voorloopig verslag over het wets- entwerp houdende afschaffing van de Ver- dedigingsbelasting II en van de opcenten op den suikeraccijns, heffing van opcenten op de Inkomstenbelasting ten behoeve van het Lee- ningsfonds 1914 en wijziging van het tanef dier belasting en van het tarief van invoer- rechten (door de Tweede Kamer aangenomen 17 Dec. j.l.) is het volgende ontleend: Eenige leden betreurden, dat dit ontwerp de Eerste Kamer zoo laat bereikte, waardoor eene rustige behandeling niet wel mogelijk is. Algemeen werd toegejuicht, dat kon worden •vergegaan tot het brengen van eenige ver lichting in de lasten, welke nog op een groot gedeelte der bevolking drukken ter wille van delging der schulden, door de crisis veroor- Vele leden konden zich volkomen vereenigen met het door de Regeering ingenomen stand- punt om eene scherpe onderscheidmg te maken tusschen de uitgaven, welke voor del ving der crisisschuld moesten worden gedaan, en de uitgaven voor den gewonen Rijksdiensl. Sommige leden zouden aan afschaffing van den vleeschaccijns de voorkeur hebben ge- geven boven afschaffing van de Verdedigings- belasting n. Andere leden hadden bezwaar dat de ver- laging van de Verdedigingsbelasting II ge- paard gaat met eene wijziging in het tarief van de Inkomstenbelasting ten voordeele van de lagere en ten nadeele van de hoogere m- komens. - Het argument van den Minister, dat de ai- schaffing van de Verdedigingsbelasting II eene administratieve bezuiniging zal geven, achtten sommige leden niet overtuigend, om- dat het toch weinig verschil maakt, of men bij een aanslag in de Inkomstenbelasting een zeker aantal opcenten, dan wel een bedrag van de Verdedigingsbelasting volgens een vaststaand tarief optelt. Weder andere leden hadden ernstig bezwaar tegen de voorgestelde wijziging van het tarief der Inkomstenbelasting. Waarom, vroegen deze leden. schaft men de Verdedigingsbelas- ting II af, nu gebleken is, dat men de geheele opbrengst dier Verdedigingsbelasting be- zwaarlijk kan missen? Waarom wordt niet, in plaats van het tarief der Inkomstenbelas ting te wijzigen en volgens dat gewijzigde tarief 20 opcenten op die belasting te heffen, voorgesteld de Verdedigingsbelasting bij voor- beeld met een derde gedeelte te verlagen? Verschillende leden konden de voorgestelde afschaffing van de opcenten op den suiker accijns, welke indirecte belasting zoo gemak- kel ijk wordt betaald, bezwaarlijk toejuichen. Zij waren van oordeel, dat deze maatregel niet van groote beteekenis kan zrjn voor de be volking. Voor de meeste gezinnen 00k die der minder welgestelden zal de afschaffing der opcenten op den suikeraccijns geen groo tere besparing geven dan van slechts enkele centen per week. Bovendien staat het, vol gens deze leden, te vreezen, dat de afschaf fing der opcenten den consument weinig zal baten, daar eene belangrijke verlaging van den detailprijs eerst door eene ingrijpende verlaging van de hoofdsom zal worden ver- kregen. Andere leden waren het met deze zienswijze niet eens en juichten integendeel de afschaffing van de opcenten op den suiker accijns zeer toe. KUOPPARTIJ TUSSCHEN POLITIE EN COMMUNISTEN TE BERLIJN. In het oosten van Berlijn is het Woensdag middag op verschillende plaatsen tot botsin- gen gekomen tusschen de politie en commu- nisten, die na de begrafenis van twee com- munisten, optochten hadden gevormd en zich niet aan de bevelen van de politie stoorden. Een inspecteur, die een bord wilde verwijde- ren met een opruiend opsehrift, werd door de communisten omsingeld en op den grond geworpen. Een adjunct-inspecteur, die hem te hulp wilde komen, werd eveneens ernstig mis- handeld. De politie maakte daarop van haar gummistokken gebruik en vervolgens, nadat uit de menigte geschoten werd, 00k van haar revolvers. Door de schoten werd echter nie- marl gedeerd. Bij het schoonvegen van de straten kwam het telkens tot nieuwe botsin- gen. Uit verscheidene vensters werden stee- nen en stukken steenkool naar de politie ge worpen. In het geheel zrjn 43 personen ge- arresteerd 29) Vervolg. Mt. Todd produceerde eenige ontevre- den geluiden. ..Natuurlijk! Hou mijn der maar bui- ten! Beroof mijn maar van t kleine beetje plezier, datti-k zou kenne ihebbcn. Zeg, Millie, wat denk jij dat ik bin! Een man of een juffie met een breikous? Waarheen jij en George gaat, ga ook ik... da s fdad, dors daar hoef je niet langer over te dilli- bereeren...! Je mot niet denken, da-je net eene oogen'blik wat met Decimus Todd ken aanhalen en 'em t volgende oogen- blik de bons geven. Wattik begin, vol- eindi-g ik.En naar wattik van Smith ge- zien heb te oordeelen, zul je nog wel wat hulp kenne gebruiken voordat je „amen zegt". Carmencita keek eerst hem en daarna George met een ondoorgrondelijke uit- drukking in haar donkere oogen aan. „Ik vind het natuurlijk heel lief van jul- lie", zei ze, ,,maar..." „Schei-uit, Millie! Maak me niet naar, meid! Zie zoo, da's in orde? Wanneer gane-we weg?" Carmencita aarzelde nog even, dan haalde ze haar fijne, mooi-gevulde schou- ders op en begon te lachen. ,,Goed dan. Eerlijk gezegd, ben ik 00k wat blij met jullie gezedschap, ^rienden Carr en Todd. Wanneer moeten we dan weg, George? Jij bent hier bekend. George dacht diepzinnig na. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 24 December 1929, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, A. E. C. Krvijsse, M. W. Koster, Ph. J. van Dix- hoom, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. Claessens, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman en P. de Feijter, benevens de Secretaris J. L. J. Maris. Afwezig de heer J. de Feijter. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij deelt mede, dat de heer J. de Feijter (Ingez. Med.) heeft bericht wegens ongesteldheid verhin- derd te zijn. Hij stelt aan de orde: 1. Notulen. Burgemeester en Wethduders stellen voor de notulen der vergadering van 24 September 1 en die van 5 November jl. vast te stellen, zooals deze in druk zijn verschenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 2. Ingekomen stukken. a. Het raadsbesluit van 24 Septeihber 1929, tot wijziging der gemeentebegrooting voor den dienst 1929, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 15 November 1929, houdende mededeeling van hun besluit van dien datum tot goedkeuring der wijziging der verordening op de keuring van waren, vastgesteld 5 No vember 1.1. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 29 November 1929, waarbij de goedkeuring wordt bericht van de 5 Maart 1929 vastgestelde wijziging der Verordening op den Vleeschkeuringsdienst, met verzoek daarvan mededeeling te doen aan de overige bij den keuringskring Axel aangesloten ge- meenten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven van Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, waarbij deze, met verspek evenzoo te handelen, wordt toe- gezonden het besluit van den raad dier ge- meente, genomen 28 November 1929, luidende als volgt: De gemeenteraad van Ter Neuzen, overwegende dat bij raadsbesluit van 12 Juli 1927 was besloten om te komen tot ont- binding der N.V. Zeeurwsch-Vlaamsche Water- leiding Maatschappij, dat de overwegingen tot dit besluit in het bijzonder gegrond waren op de hooge tarie- ven, dat zu> evenwel uit Mder» .rapporten is ge bleken, dat de tarieven tengevolge van be zuiniging belangrijk verlaagd kunnen worden en wel zullen varieeren van 7,voor 1 kamerwoning tot f 52,voor 8 kamerwonin- gen, waardoor het voor de ingezetenen geen bezwaar meer genoemd kan worden zicih bij de waterleiding aan te sluiten, dat eene drinkwaterleiding voor deze streek een groot economisch en hygienisch belang geacht moet worden, gehoord een voorstel van Burgemeester en Wethouders, besluit: 1. in te trekken zijn besluit van 12 Juli 1927 om te komen tot ontbinding der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Maat schappij 2. hiervan mededeeling te doen aan de an- ♦dere aangesloten gemeenten, -met ver zoek, evenzoo te handelen; 3. tot het aangaan van eene geldleening groot hoogstens 718.000; 4. burgemeester en Wethouders te machti- gen om op de eerste vordering 10 op de aandeelen te storten; 5. tot wijziging van de bouwverordening (verplichte aansluiting). Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer 't GILDE: Mijnheer de Voorzitter! Niettegenstaande het prae-advies van Bur gemeester en Wethouders luidt: voor kennis geving aannemen en ondanks de onsympa- thieke ontvangst van het nieuwste raadsbe sluit van Ter Neuzen inzake de waterleiding in de gemeenteraden van St. Jansteen, Hon- tenisse, Graauw en Koewacht, kan ik toch ,,'t Is in vogelvlucht een 230 K.M. en wij zijn geen vogels. Zeven of acht uur flink doorrijden, zou ik zeggen. Als we nu weggaan, zijn we er niet voor een uur of drie, vier en het is niet bepaald een pretje om door een motregen te rijden... t Beste is, volgens mij, om de reis tot morgenochtend vroeg uit te stellen. Dan zijn we er tegen den middag, dat is een behoorlijke tijd en met de juweelen is dan nog niets gebeurd, omdat mijn tante ze 00k pas tegen den middag krijgt. ,,'t Klinkt wel goed_ zoo", zei Mr. Todd, ,,maar as-ze nou s kouwe voeten heb en ze wil warme voordat we der benne..." „Dat is wat je noemt onwaarschijnlijk, maar dan is het nog tien tegen een, dat ze de steenen niet vindt." ,;Dat ken, maar wat gebeurt er met dia- manten as-je der kokend water op giet; Loop je dan niet de kans, datte-ze smel- ten of zoo ies?" „Smelten!" riep Carmencita uit. ,„Maar Mr. Todd, u maakt me bang! Stel je voor!" ,,Onzinverklaarde George. ,,Diaman~ ten vinden kokend water absoluut niet erg. Juist het tegendeel is waar. Ze knap- pen er van op." ,,Hoe weet je dat?" vroeg Carmencita. Juist gisteren achter op een_ reclame- 'kaartje voor cigaretten gelezen." „0"! zei Carmencita verlicht. ,,Ais dat dan zoo is"zei Mr. Todd, ter- wijl hij zich uit zijn stoel opwrikte, dan mosten we nu maar een stukkie gaan eten Van aJ die opwinding krijg je een hon- ger as een paard." Als resultaat van dit gesprek verscheen George den volgenden morqen, preties om negen uur, met den Weston-Win chester voor den hoofdingang van het niet nalaten nog een en ander over deze kwes- tie in het midden te brengen. De positie van de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Maat schappij voor het forum der publieke belang- stelling in onze streek kan niet anders dan uiterst hachelijk en kritiek genoemd worden. Naarmate het chronisch lijden van den patient kunstmatig verlengd wordt, is 00k de belang- stelling tanende en het baart in breeden kring de grootste verwondering dat dezelfde 13 commissarissen, die ingevolge den eenparig uitgedrukten wensch der commissie van On- derzoek eerst met zeer veel moeite afzien van hun mandaten, weer allemaal alsof er niets hoegenaamd gebeurd is, terugkomen. Het is onbegrijpelijk, nu de tegenzin onzer bevolking tegen deze waterleiding met ver plichte aansluiting, fictieve en twijfelachtige rentabiliteit en onbetrouwbare prise d'eau zoo onomstootelijk is komen vast te staan. Over veel anders kunnen wij dan nog zwijgen. Tegen den wil der bevolking wil men deze zegenen met dit hooge sociale goed, met deze naar beweerd wodt voor de hygiene zoo zeer gewenschte zaak, die er 00k met het oog op de industrie moet komen, wil de gansche streek niet achteraankomen en ten ondergaan. Elk die eenigen twijfel durft te opperen aan deze voornaamste argumenten van de kleine categorie voorstanders door dik en dun, heet achterlijk en conservatiefMaar de bezwaren blijven er en de beste ingenieur en econoom is niet bij machte gebleken ze op te lossen of uit den weg te ruimen. En toch blijft Zeeuwsch-Vlaanderen een der meest gezonde streken uit ons Vaderland; en toch vestigt er zich (onder onze gemeente) een industrie van wereldbeteekenis. Ernst en kracht missen al de betoogen der voorstanders, wat de Raad van Ter Neuzen duidelijk heeft geleerd en gedemonstreerd. En, dat juist Ter Neuzen, de oude haard van de vaak meest persoonlijke oppositie zoo'n initiatief moest nemen is al zeer weinig vertrouwen wekkend, gezien het besluit van 1927 en het ontketenen van het groote verzet door die raadsmeerderheid toenmaals! Buitengewoon bespottelijk is de naiveteit waarmede men de vroegere opposanten te vuur en te zwaard nu deze waterleiding hoort verdedigen, onder het voorwendsel dat men zich altijd hteematen lefien hOofdzafffelijk en bijna uitsluitend door bezwaren tegen de tarieven. Het is voor ieder duidelijk, waar deze tarie ven in 1927 volgens het toenmalige voorstel van Ter Neuzen, (dat voor mij ligt) varieer- den van f 8 voor een kamer tot 50 voor een 8 kamerwoning, en die nu zijn geworden 7 en 52 er geen noemenswaardige verbetering of verlaging in de tarieven is bereikt. Evengoed als thans moet gemiddeld per aangesloten perceel pl.m. 22 worden opge- bracht en de middenstanders zullen het zwaarst worden gedrukt. Met een bezwaard hart stemmen de meest fanatieke voorstanders in Ter Neuzen deson- danks tenslotte voor het voorstel van hun College van Burgemeester en Wethouders, nadat men tevergeefs heeft getracht de ern- stige bezwaren van de minderheid, die hulde verdient, te ontzenuwen. De verontwaardi- ging over de ondegelijke houding van deze raadsmeerderheid is algemeen en niet het minst in de gemeente Ter Neuzen. En het ligt er dik op, dat de voormalige leidende opposant, gezien zijn woorden ten opzichte van den Raad van Commissarissen die het voor hem moeilijk hebben gemaakt zijn stem te bepalen, wel degelijk door per soonlijke bezwaren werd geleid. Daarom zou het misschien aanbeveling verdienen de aandacht van dit adres af te wenden, ware het niet, dat men op zeer on- heusche en leugenachtige manier vertrouwe- lijkheden van het Rijksbureau heeft geopen- baard en verdraaid. De Burgemeester van Ter Neuzen dient hiervoor op zijn nummer gezet en het bewijst, dat dezen in Den Haag Regal, stapte daar uit en ging naar bin- nen. zSoo vervuld was hij van alles, wat er dien dag te doen was, dat hem de kleine parmante figuur van den heer Eduard Byng ontging, die in nonchalante houding tegen een deuxpost van den overkant van de straat geleund stond. Dadefijk, toen de bew.nste glazen draai- deur George opgeslokt had, ging genoem- de heer er in looppas van door. En onder het loopen betastfte hij voortdurend een knolvormig gezwel op zijn linker-onder- kaak. In de hall vond George zijn reisgenoo- ten, omzoemd door een zwerm hoopvol gestemde hotel-employe's, die bij zulke "gelegenheden uit den grond schijnen te verrijizen, op hem zitten wachten. Gedien- stige handen heschen Mr. 1 odd aan boord, hi el pen Miss Milligan instappen; Mr. Todd strooide fooitjes en eenige wel- willende opmerkingen rond, de portier wuitde met zijn arm ten teeken, dat het verkeer langs het Strand zichzelf moest stop-zetten, om het doorluchtige voertuig door te laten, de hoorn liet zijn welluiden- de waarschuwing hooren en de Weston- Winchester zette zich in beweging. En achter de Weston-Winchester aan gleed een groene open auto het drukke Strand- verkeer binnen. iNu ligt het gehuchtje Quantock Royal een dikke twee honderd kilometer van de stad Londen verwijderd, of, om precies te zijn, twee honderd dertig kilometer in vo gelvlucht, twee honderd vijf en veertig per voortsukkelenden trein en twee hon derd vijf en vijftig per racende auto dit laatste als de chauffeur den weg weet. Maar daar er niets zoo vervelender is als ecu aeschrijving van een auto-tocht, door andere menschen gemaakt, zullen we vol- staan met te zeggen. dat de Westori-Win- 00k niet alles verteld wordt en slechts wat men dienstig vindt. Blijkbaar ziet men hem, zoomin als iii Jrat" geheele kamp der voor- en der tegenstandfeia. niet meer voor vol aan. De heer Huizinga heeft de namen van nxij en den heer Claessens met notaris Van Dai- sum ter eener en die van Dr. Jenny Weyerr- man, ter andere (als onzen voorlichter) in een adem genoemd. Laat ik hier zeggen, dat dit een voorstelling van zaken is die naar feet rijk der schimmen moet verwezen worden en op louter fantasie berust. De heer Van Dal- aum heeft ons nooit van advies gediend en aan den heer Van Dalsum, het bleek mij npfiT- dezer dagen is de persoon van Dr. Jenny Weyerman slechts bij name bekend. De heer Huizinga ziet niet op een paar enormiteiten en verkondigt de meest exhorbi- tante leugens! Maar indien wij van daartoe volkomen bevoegde personen advies krijgen en daarvan in het algemeen helang een rriatig gebruik maken, dan staat ons dat vrij' Wij kunnen dat doen bij het Meteorologisch lia- stituut, zoowel als bij het Rijksbureau en door onze Regeering op waterleidinggebied als -roL waardig erkende persoonlijkheden. Bij por- soonlijkheden, aan wien verstrekkende regee- ringsopdrachten zijn en worden verstrekfc in dat opzicht, maar die men op het Rijksbureau blijkt te bezwadderen. Over betrekkelijke „kleinigheden", zooals het niet uitbetalen van f 2750 aan de make- laarsfirma Comegoor uit Den Haag kunnen wij zwijgen, al stond in het antwoord van het Waterleidingsbestuur dat een bedrag van f 2850 was uitbetaald en bleek later 00k dat geen cent was toegezonden voor deze fee- moeiingen. Wij zullen ons bepalen tot het zakelijkst ge deelte in de kantteekeningen van het Water- leidingbestuur van 15 Januari j.l. Daanu wordt onder meer de verplichte aansluiting' gesteld als ijzeren noodzaak en gebiedende. eisch. Zonder dat immers geen rijks- of pro vinciate risico-garantie Maar hoe is oofe. hiermede sinds 15 Januari zelfs door Sue*: Rijksbureau gemarchandeerd! Zelfs werd er reeds weer gesproken deze voor 5 jaar nit te sqhakelep. Maar, heirmede is het gemeentebestuur Ter Neuzen weer niet anal oog. Dit toch bindt aan haar voorstel de restrictie: alieen waterleiding onder voorwaarde van de ver plichte aansluiting! Terwijl onlangs de aan- deelhoudersvergadering er met groote va&er- derheid anders over bleek te denken'. merkwaardig, dat juist op aandringen van wrjlen de grootste opposant mede dit vorarbe- houd in het voorstel is opgenomen! En zoo is de waterleidinggeschiedenis uod van voonbeelden! Ook, zooals reeds aang*- stipt met betrekking tot de tarievenkwasiiffil De buizen zullen nu honderdduizenden fflfiet kosten, maar toch spreekt men van lag tarieven Kameleonachtig gedragen zich en net Bestuur en ook het Rijksbureau, die vcM»r- spiegelen dat men hier goedkooper uit zijn, dan waar ook! De aannemelijker ta rieven blijken uit niets en elders ervaart. mass., dat onze waterleiding veel en veel te duur at Cijfers van een waterleiding te Weert bewij- zen, dat men daar ongeveer de helft gnetfi- kooper is en een waterleiding, die daar ia provinciaal verband meer dan 600.000 son kosten, wordt aanbesteed voor 150.000. Dai is een voorbeeld uit de practijk. En nu nog iets van de bestuurskwestee waarvan ieder zich de eenparig genomen ck#js- clusie van de commissie van onderzoek om- trent het gewenschte en bloc aftreden van dten Raad van Commissarissen zal herinnere*. Hoe dit tenslotte met tegenzin en onwil is ge beurd en wat daarna weer is geschied *ta«t ons nog levendig voor den geest. daar dit van zeer recenten datum is. Chester den geheelen ochtend en een groot deel van den middag langs den grooten heirweg, die voorbij Hounslow en Bagscht, Basingstoke en Salisbury, Shaf tesbury, Yeovil, Crewkerne en Chard voert, voortreed en tegen den avond na een laatste half uur draaien en wenden door een warnet van mysterieuse lanen en laantjes in Quantock Royal aankwam. In Engeland vindt men nog hier en daar dorpjes, die aan den tand van den vooruitgang ontkomen zijn; waar de char- a-banc "met zijn „kielwater" van papieren en leege flesschen nog niet is doorgedron- gen, waar monumenten door de menschen opgericht in waardeering voor de han deiswaarde van de natuur, als lunch rooms, prentbriefkaarten-kiosken en ben zine-apparaten, nog niet qevonden wor den. Zoilk een dorpje was Quantock Royal. Een dubbele rij van huizen met aan den eenen kant den soliden, vierkanten toren van de kerk en aan den anderen kant het verweerde uithangbord van het Wapen van Croyde, in een ondiepe kom tusschen zacht-glooiende heuvels. Het aantal zie- len haalde nog geen honderd-vijftig de oudste bewoner was er juist achter geko men, dat de oorlog uit was, maar weiger de pertinent dit feit te gelooven; de plaat selijke conversatie draaide nog steeds om de gebeurtenissen van een dag. nu ruim een jaar geleden, toen een onbekookte wielrijder voor den bazar in een plas geslipt was en zijn pink had ontwricht, geen uur nadat de* terrier van Sam Jagger de kat van Mrs. Hammick in een beet naar de andere wereld had geholpen. Quantock Royal diende tot woonplaats aan Sir John Croyde, dorpsheer en auto- craat, die in een groot huis van grijze steen aan den Yeobury-weg, een ander- halven kilometer buiten de ,,kom van. 't dorp woonde en Miss Helen Prinale, die in een klein, wit huisje naast de kerk huisde. Sir John werd door de Quan tock Royaleezen vereerd en gevrecsd. Miss Pringle werd door hen aangebeden. Bij haar kwamen ze met hun huiseltike moeilijkheden, met hun pas-geleode eieren, met hun pas-geboren hondea en poezen. Haar invloed was aanmerkeiqk grooter dan die van Sir John, hetgeen terwiMe van de rechtvaardigheid moet dit hier gezegd worden door hem ten al ien tijde voknondig werd toegegevent Deze tot steen geworden rustige rust kwam op dien prachtigen zomeravond de Weston-Winchester binnenracen. De komst van de groote auto bracht een al gemeene beroering teweeg; nog nooit, in menschenheugenis, had Quantock Royal een dergelijken wagen gezien de Rolls Royce van Sir John Croy de uitgezonderd. Honden, eenden en kinderen kozen, luide- protesteerend, het hazenpad achter ramen en in de deuropeningen doken nieuwsgierige gezichten op; de plaatse- lijke schoenimaiker Mr. Rombelow qaf zich in zijn poging om in twee richtingen teqe- lijik te kij'ken. een slag op zijn vinger die aankwam. Toen George met het doel^ in zichl vaart minderde, hoorde hij Carmencita een zuebt van verrukking slaken. ,,Zoo iets heb je bij ons in Guayacua- dor niet", zei ze. Die gelegenheid was te goed om voor bij te laten gaan. Maar juist, toen George zijn mond open deed, om te zeg gen, dat er in heel Quantock Royal niet zooiets als Carmencita was, ging zijn durf aan den haal. Hij deed zijn mond weer diehf en zweeg. (Wordt vervolgd.I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 1