sxnueDi bxbicbtxx. P BTIITENLAND. SPORT. FREDIKBEURTEV. Va\>\ewn MIDDENST ANDS AAN GELEGENHEDEN TER NEUZEN, 6 JANUARI 1930. ■o v.-t. RECHTSZAKEN. DE DOOD VAN EEN DRONKEN ARRESTANT. (Ingez. Med.) vtK&ien de ronde deden, en volgens hetwelk de A.V.R.O. aan de V.A.R.A. ongeveer een van haar zendtijd zou moeten afstaan. Fractisch komt het hierop neer, dat dus de -wrdeeldheid in den Radio-Raad even groot is »i« daarbuiten, en dat de Minister dus eigen- qph met een aantal minderhendsadviezen geen afcep verder is gekomen. De mogelijkheid be- ataaz nu, volgens den zegsman, dat de Minia te de zaak nu in den Ministerraad zal bren- gca, en dat zij vervolgens in de Tweede gamer zal komen, waar dan, naar men vree- moet, een zuiver politieke oplossing aan quaestie zal worden gegeven. Zalerdag zou een beslissing over de golf- «mglen van Hilversum en Huizen igenomen warden. Naast de zendtijdverdeeling vraagt de golf- Jeagle-toewgzing na 11 Januari tbans de aan- .ibtcbt van den Radioraad. Hij zal trachten m zake dit detail tot een meerderheids- aJviea te komen. De commissie van contact inzake midden- standsaangelegenheden, ingesteld door den anlnister van Arbeid, Handel en Nijverheid, feeeft zich in haar laatste vergaderingen o.m. ■Oexig gehouden met het vraagstuk der „Busi- nest research", waarbij in het bijzonder de belangen van den handeldrijvenden midden- stand in het middelpunt der belangstelling stemden. Teneinde op dit gebied de noodige samen- ■werlting van alle beschikbare krachten te apeozekeren, is overleg gaande met verschil- fende personen en instellingen, welke voor het onderzoek van deze materie in aanmerking komen. Het ligt in de bedoeling, het onder- znek zooveel doenlijk rechtstreeks te richten op de practische behoeften van het handels- Jewen. De drie landelijke middenstandsbonden toti tot medewerking bereid gevonden, waar- door een voortdurend en nauw contact met.de direct belanghebbenden verzekerd is. Ook de Kamers van Koophandel en Fabrieken zullen x>a mogelijk in de zaak worden betrokken. .Nadere bijzonderheden zullen, zoodra de nadere uitwerking van de plannen zulks toe- .Saat. ter algemeene kennis worden gebracht. Aan het bovenstaande kan nog worden toe- gevoegd, dat ook het vraagstuk der praktijk- isxamens voor de kleine nijverheid en het am- toaeht bij de commissie aanhangig is. JHUTATIES BIJ DE ARBE1DSINSPECTIES. Wegens verdere doorvoering van de arbeids- *wet zal er binnenkort uitbreiding worden ge geven aan het personeel bij den Centralen 'iienst der arbeidsinspectie te 's Gravenhage. De heer G. W. J. Stierenberg de Boer, die vroeger reeds op het centraal bureau der ar- ijeidsinspectie werkzaam was en nu hoofd- mspecteur is te Dordrecht, zal naar het cen traal bureau worden overgeplaatst. Hij wordt in Dordrecht opgevolgd door den hoofdinspec- teur C. Donken uit Maastricht, die op zijn beuri wordt vervangen door den hoofdinspec- tenr J. H. J. Huygens uit Den Haag. De hierdoor te Den Haag vrijkomende tunc tie van hoofd van het llde district der arbeidsinspectie zal worden aanvaard door tien heer ir. L. A. Fruytier, oud-gouverneur wan Curasao, wiens benoeming ook binnen- icort te verwachten is. DE SURTAXE OP WIJN. Staatsblad no. 586 vermeldt het Kon. be- aiuit van den 24en December 1929, tot wijzi- yan het Kon. besluit van 15 Maart 1922 tStaatsblad no. 123), houdende bepalingen betreffende den wijnaccijns. Dit besluit luidt: .Artikel 1. In den aanhef van artikel 1, sub it van Ons besluit van 15 Maart 1922 (Staats- no. 123), worden de woorden: „tegen be- .taling van een wijnaccijns van f 20 en van een gedistilleerdaccijns van 18 per hectoliter, wervangen door: tegen betaling per hectoliter van een wijnaccijns van 20 en van den ge- distilleerdaccijns verschiildigd voor 3 liter zui- veren alcohol, gemeten bij eene warmte van vijftien graden van den honderddeeligen ther mometer. Artikel 2. Dit besluit treedt in werking met ingang van den lsten Januari 1930. "De bepaling uit het Kon. besluit, waarbij de anrtaxe op den wyn was vastgelegd op f 18 per H.L. wordt hierdoor zoodanig gewijzigd, dat de surtaxe niet meer gelixeerd is op het bepaalde bedrag van f 18, maar in overeen- Stemming wordt gebracht met den op het oogenblik geldenden gedistilleerd accijns. De jgedistilleerd accijns is in den loop van het jaar van 600 op f 360 per H.L. gebracht. De aurtaxe wordt dus nu 10.80 (waarbij dan oog 10 pet. extra heffing komt). DE VELE DIEFSTALLEN BIJ DE POSTERIJEN. Men meldt uit Louden: Na het uitlekken van de door de posterijen gebeim gehouden diefstal van een postzak te Cardiff, die 1000 aan bankbiljetten in- hield, maakt de Evening News thans gewag man een nieuwen diefstal van een aantal aan- geteekende pakketten ditinaal te Bristol tijdens de groote Kerstdrukte. Ook deze dief stal hadden de Posterijen niet openbaar ge- maakt. Dit is nu reeds de 70ste diefstal van jpostzakken sinds begin 1929. De postmeestergeneraal, Lees Smith, heeft verontwaardiging gewekt, doordat hij weiger- de een deputatie te ontvangen van het stads- bestuur te Twickenham en van andere corpo ral! es, die gekomen waren om aan te dringen op een beteren postdienst. HET KANAAL LUIK—ANTWERPEN. De minister van Arbeid heeft aan de firma Monnoyer te Brussel de uitvoering der wer ken voor het eerste gedeelte van het kanaal T.uikAntwerpen toegewezen. De kosten van fit werk worden op 387 milloen fr. gescnat. Om het uit te voeren heeft deze Belgische firma de beschikking over het materieel van twee Duitsche firma's. Men verwacht dat het werk in zes jaar in- plaats van in acht jaar gereed zal zijn, zoo als in het bestek was voorzien. Men zal onmiddellijk met de werkzaam- heden beginnen. PEST IN TUNIS. In de inboorlingenwijk te Tunis zrjn eenige dagen geleden gevallen van pest ontdekt. Alleen leden van den stam Doudiet zijn aan- gestoken; tot andere gedeelten van de bevol- king- heeft de ziekte zich niet uitgebreid. Tot- dusver is de epidemie zeer beperkt gebleven en de regeering heeft energieke maatregelen genomen om uitbreiding te voorkomen. HOE ENGELAND BEBOSCHT. Sinds 1919 is in Engeland en Sohotland de bebossching van woeste gronden krachtig aangevat en wel omdat de oorlog op tastbare wijze heeft doen gevoelen, hoe onmisbaar het hout voor onze samenlevtng is. Engeland be- hoort evenals Nederland -tot de hout- armste laanden van Europa. Van 1919 tot 1929 is voor uitbreiding van de boschoppervlakte aankoop van grand em aanleg van bosch een crediet toegestaan van 3% millioen pond sterling. Voor de vol- gende periode van 1929 tot 1939 is, zooals blijkt uit het deabetreffende officieele verslag, het crediet belangrijk verhoogd, n.l. tot 5% millioen pomd sterling. In de afgeloopen tien jaar zijn van staats- wege niet minder dan 46.000 H.A. beboscht. Op 't oogenblik wordt pl.m. 8 9.000 H.A;. per jaar in bosch gelegd. DE BLINDEN IN ENGELAND. In Engeland zrjn op het oogemlblik 50.771 blimden geregistreerd, waarvan 36.485 niet in staat zijn te werken. De wijze waarop voor deze ongelukkigen verder gezorgd moet worden, wordt bespro- ken in eem rapport van Lord Blamesburgh, dat door de adviseerende commissie voor de welvaart der blinden bjj het departement van volkswelvaart is ingediend. Opgaven van de plaatselijke autoriteiten toonen aan, dat van de blinden, die niet kun- nen werken, zich 5111 in gestichten bevinden en 31.374 thuis verpleegd worden. Van de laatsten bezit slechts 2/3 inkamsten van meer dan 15 sh. per week. De commissie dient een plan in om aan al deze blinden een minimuminkomen te verze- keren, 18 sh. per week voor blinden ten plat- tenlande, 20 h 25 sh. voor blinden in de steden. De leeftijd van ouderdomspensioen voor blin den wil de commissie van 50 tot 40 jaar teruggebracht zien. EEN NIEUW BANKBILJET De Belgische Nationaie Bank brengt een nieuw bankbiljet in omaloop: de waarde be- draagt 2000 belga of 10.000 franc. Al eenigen tijd werd de wensch geuit een munt-eenheid van groote waarde te bezitten om belangrijke betalingen gemakkelijker te kunnen doen. Het nieuwe biljet is naar een teekening in kleuren van Constant Montald uitgevoerd. Op de voorzijde verbeeldt het den handel en de nijverheid, de zee en de scheep- vaart, de wetenschappen en kunsten. De keerzijde is versierd met een symbolische voorsteling van den landbouw, den zaaitijd en den oogst. Paarsachtig blauw en rose zijn de hoofdtinten. Het watermerk, in het mid- den geplaatst geeft de beeltenis van Leopold I weer. De tekst is tweetalig: Fransch en Vlaamsch; het biljet draagt op beide zijden de handtee- keming van den gOuverneur en den schatbe- waarder der Bank. ENGELAND EN DE SOWJET-UNIE. De Moskousche Derde Internationale heeft bij het herstel van de diplomatieke betrekkin- gen met Engeland duidelijk te verstaan ge geven, schrijft de N. R. Ort., dat zij maling had aan alle verplichtingen die de Sowjet- regeering op zich nam, om in Engeland en het verdere Britsche Rijk de bolsjewieksche pro paganda te staken. Zij acht zich als zooge- naamd onafhankelijke instelling heel niet ge- bonden door de verplichtingen van de Sowjet- regeering. Maar de overige wereld heeft een anderen kijk op deze „zelfstandigheid" der Derde Internationale. Men meent dat er te Moskou een Janus-figuur staat met twee ge- zichten die twee tegenovergestelde kanten uit- kijkenhet eene gezicht is dat van de Sowjet- regeering, het andere dat van de Derde Inter nationale en deze samemgroeiing doet ver- moeden dat zij samen met 6en stel hersens doen. Dit is ook de opvatting van Henderson, den Engelschen minister van buitenlandsehe zaken, die voor de verzoeningsovereenkomst met Sowjet-Rusland aansprakelijk is geweest. Hij heeft in het Lagerhuis ter beantwoording van zekere vragers die hem in ongelegenheid wilden brengen, verklaard dat hij de Derde Internationale van de regeering te Moskou afhankelijk achtte en daarom de laatste voor schendingen van de afspraak om de propa ganda te staken, verantwoordelrjk zou stellen. Voor London was het een Nieuwejaarsver- rassing toen daar plotseling een communis- tisch dagblaadje onder den titel van Daily Worker zijn intrede in de krantemwereld deed. Het stak in zijn eerste nummer met vinnige aanvallen op de Engelsche arbeidersregeering van wal en bevatte ook een hartelijke bood- schap van de Derde Internationale te Moskou om het veel heil en zegen op zijn pogen to^ fnuiking van het „imperialisme" van het Brit sche rijk te wenschen. Er zijn argwanende menschen genoeg die zioh afvragen, waar de berooide Engelsche communisten het geld vandaan halen, om de uitgave van een dag- blad mee te bekostigen en of de kosten soms uit gewisselde roebels bestreden worden. Hoe het zij, het is een feit, dat Londen nu zijm bolsjewieksche dagblad heeft, en dat daarin bolsjewieksche propaganda gevoerd wordt, met de sterke verdenking, dat de Moskousche Internationale er achter zit. Het komt er slechts op aan de bewijzen voor deze verden king te vinden. In de oppositie-pers is reeds aan de Engel sche regeering gevraagd, wat zij in verband met de verplichting van Moskou om geen pro paganda meer te voeren, aan het geval denkt te doen. De ongegeneerde boodschap van de Derde Internationale in het eerste nummer kan reeds als een inbreuk op de gegeven be- lofte uitgelegd worden, meent men. De di plomatieke medewerker van de Daily Tele graph vemeemt nu, dat de Engelsche regee ring nog niet dadelijk te Moskou stappen zal doen in verband met ,,de jongste poging der Derde Intenationale om ip Engeland door een communistisch orgaan propaganda te voeren". Deze zegsman neemt dus als vaststaand aan, dat de Moskousche Internationale inderdaad achter de nieuwe dagbladondememing zit. „Het kan zijn", vervolgt hij, „dat men, in- dien deze praktijk bestendigd of uitgebreid mocht worden, diplomatieke vertoogen te baat zal nemen. Maar het tegenwoordige incident, zoo vindt men, moet niet al te tragisch opge- vat worden". Dit is een eenigszins duistere zinswending. Want de praktijk zal zeker „bestendigd" wor den, dat wil zeggen het dagblad zal blijven verschijnen, als Moskou het met geld steunt, en er zou evenveel reden zijn om zulke ver toogen bij het verschijnen van het eerste als van het vijftigste of honderdste nummer te houden. De zaak is natuurlijk echter, dat de regee ring niet weet, hoe zij deze zaak zal aanpak- ken. Er verschijnen meer communistische organen in Engeland, die doorgaan voor on- dememingen van de Engelsche communis tische pens. Engeland heeft, binnen de gren- zen van het geoorloofde, vrijheid van druk- pers. Men kan dus den Engelschen commu nisten niet verhinderen, hun meeningen in een dagelijksche uitgave te verkondigen. De moeilijke kwestie wordt nu, om uit te maken of geld uit Moskou voor de Daily Worker het levenssap is en, zoo ja, of dan het financieel steunen van een Engelsch communistisch dag blad gelijk staat met het voeren va nactieve bolsjewieksche propaganda in Engeland. Mis- schien geeft Henderson er zich achteraf rekenschap van dat hij in den tekst over het propaganda-verbod te veel gaatjes gelaten heeft, waarvan Moskou er nu snel een ont dekt heeft, om de bedreiging waar te maken dat alle verbintenissen om Engeland van roode propaganda-kiemen vrij te houden het koud laten. In het parlement zal men spoedig meer van deze zaak hooren. WEEK EEN AANRIJDING IN DE AXELSCHE STRAAT. Zaterdag liep zekere J. D., wonende in de Dekkerstraat in de Axelsche straat naast een vrachtwagen die in de richting der stad reed, ter hoogte van het ziekenhuis, in gesprek met den bestuurder. Te zelfder tijd kwam, de noodige seinen gevende, een auto achterop. De voerman week uit, doch D., die er geen erg in had dat de auto reeds zoo dichtbij was, week naar de verkeerde straatzijde uit. De ■bestuurder van de auto kon niet meer rem- men en daardoor Werd D. in d.e zijde geraakt door de lantaam van de auto, viel op het spatbord en daama op de straat, waama een achterwiel van de auto hem over 't been reed. D. heeft aan de ztjde waar hij werd aange- reden een houten been, zoodat de druk van den stoot tegen de beugels, waarmede dit be- vestigd is aankwam. De lantaarn van de auto is daardoor beschadigd. D. wien de auto over het houten been reed, is er zonder noe- menswaardig letsel afgekomen. SPOORWEGMAATSCHAPPIJ GENT—TER NEUZEN. De aandeelhouders van de spoorwegmaat- schappij GentTer Neuzen, zullen binnenkort in een algemeene vergadering worden bijeen- geroepen, ten einde kennis te nemen van de voorstedlen inzake ovememing door den Bel- gischen Staat. Verscheidene groepen aandeel houders blqken geen genoegen te kunnen nemen met de voorstellen van den minister van spoorwegen. Zij berekenen dat de aange- boden prijs verscheidene millioenen miinder bedraagt dan het totaalcijfer van de kapita- lisatie van de werkelijke opbrengst van deze lijn gedurende de laatste vijf jaren. BELASTINGBETALEN OP DE POSTKANTOREN. Naast de postkantoren, welke reeds voor het aannemen van belastingbetalingen zijn opengesteld, worden met ingang van 2 Jan. a.s. mede voor dien dienst opengesteld: a. de post- c.q. post-, telegraaf- en tele- foonkantorenAxel, Hulst, Sluis. De bestellers, belast met de besteUing in de buitenwijken van de bovengenoemde post- inrichtingen behooren mede belastingbetalin gen aan te nemen. HET CONFLICT AAN DE COKESFABRIEK TE SLUISKIL. De Rijksbemiddelaar Prof. Mr. Aalberse doet opnieuw pogingen tot beeindiging van het conflict aan de cokesfabriek te Sluiskil. De heer Aalberse zou Zaterdag een conferen- tie hebben op het departement van Arbeid zoowel met den werkgever als met de werk- nemers. Bij informatie vemamen wij, dat van eenig resultaat der conferentie niets bekend is. Wel kan worden gemeld dat het cokes- bedrjjf thans voor zoover betreft de nieuwe ovens met drie ploegen volledig in bedrijf is. VARKENSVERZEKERING „EIGEN HULP". Bq de j.l. Zaterdag in het logement ,,'s Lands Welvaren" alhier gehouden verga dering van „Eigen Hulp", vereeniging tot verzekering van verlies wegens sterfte van varkens, bleek uit de rekening vein den Pen- ningmeester dat gedurende het afgeloopen jaar 1929 was ontvangen f 91,99, en was uit- gegeven f 90,25, zoodat er een ibatig slot was van f 1,74, waar het slot der vorige jaarreke- ning 491,86 bedroeg, bestaan de bezittingen der vereeniging thans uit een bedrag van f 493,60. De bestaande contributie van /0,35 per maand en per varken werd gehandhaafd, ter- wrjl de uitkeering van 0,55 op f 0,65 per K.G. werden gebracht. Als bestuursleden werden herkozen de hee- ren J. Willemsen en J. M. de Smidt. VOLKSTELLING IN 1930. Dit jaar zal weder een volkstelling worden gehouden en wel aldus het K.B. van alien, die te middemacht tusschen 31 Decem ber 1930 en 1 Januari 1931 hun werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben, onver- schillig, of zij op dat tijdstip in de gemeente hunner werkelijke woonplaats al dan niet aan- wezig zijn of zich tijdelijk bulten het rijk in Europa bevinden, alsmede van hen, die, zon der werkelijke woonplaats in Nederland te hebben, op genoemd tydstip aldaar tijdelrjk aanwezig zijn. Deze telling is de elfde welke gehouden wordt. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEUR8. Op 4 Januari stonden als werkizoekenden (hetgeen niet altijd beteekent dat zij werkloos zijn) bij de arbeidsbeurs ingeschreven Transport- en losse arbeiders 78; centrale- machinist 1; stucadoor 1; schilders 2; metse- laars 2; fabrieksarbeider 1; totaal 85; alzoo verminderd met 159 personen sinds 28 Decem ber 1929. INVOER VAN VLEESCHWAREN. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft ontheffing verleend van de bepa lingen betreffende invoer en keuring van vleeschwaren, vervat in zendingen van ten hoogste 5 K.G., indien die vleeschwaren naar het oordeel der douane-ambtenaren zijn be- stemd uitsluitend voor huishoudelijk gebruik van den geadresseerde en deze laatste niet werkzaam is in het slagersbedrrjf, in het be drijf der verduurzaming of bereiding van vleesch of vleeschwaren, of in den handel van vleesch of vleeschwaren. VERZOEK OM EEN RATHSKELLER TE MIDDELBURG. Het onderste deel van het stadhuis te Mid- delburg, links van den ingang, werd in vroe ger jaren gebruikt als vleeschhal, en daama tot voor eenige maanden als veilingsgebouw der C. V. V. Walcheren. Deze vereeniging heeft gebouwen op het stationsemplacement gesticht en de huur van de voormalige vleeschhal opgezegd. Thans rijst de vraag welke bestemming door de gemeente aan dit deel van het be- roemde stadhuis moet worden gegeven. Een der raadgevingen, die Burg, en Weth. hebben ontvangen is van het bestuur der midden- standsvereeniging ,,Handelsbelanig", hetwelk adviseert het ter besohikking te stellen voor informatiebureau voor het Vreemdelingen- verkeer, omdat juist dit verkeer voor Middel- burg een der voomaamste bronnen van in- komsten is. Intusschen is het lokaal afge- staan gedurende de Kerstdagen voor tentoon- stellingszaal voor een expositie van pluimvee en konijnen en oak daarvoor zeer geschikt gebleken. Ook is er reeds een aanvrage voor een raadskelder en ook een voor een bergplaats van een handel in verf- en behang ingekamen. Met belangstelling wordt afgewacht welke bestemming ten slotte dit deel van het alom bekende raadhuis zal krijgen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 22 tot en met 28 December kwamen in onze provincie voor 11 gevallen van roodvonk en wel 3 te Hontenisse en te Oost- en West-Souburg, 2 te Vlissingen en 1 in ieder der gemeenten Kruiningen, Noord- welle en Oud-Vosmeer en 1 geval van diph- therie te St. Jansteen. AXEL. Nabij het gehucht Vaartwijk knakte door den storm een boom af en trof in zyn val met een der takken juist het rijwiel van een voor- bij fietsende juffrouw, die daardoor viel. Ongelukkiger wtjze kwam zij< daarby in aanraking met een afgebroken draad van de electrische verlichting, zoodat zelfs haar klee- ren begonnen te schroeien. Alles liep geluk- kig met een paar schrammen en den schrik af. (Midd. Crt.) ZAAMSLAG. Zooals uit de advertentie in dit blad blijkt, zal Donderdag a.s. in de bovenzaal bij den heer Van der Veke een lezing worden gehou den over emigratie in het algemeen, door den heer Van Lier, referendaris bij den rijksdienst der Werkloosiheidsverzekering en Arbeidsbe- middeling, terwijl de heer Hartland, directeur der Emigratie Centrale Holland zal spreken aver emigratie naar Canada. STOPPELDIJK. Bjj Kon. besluit is, met ingang van 1 Jan. 1.). benoemd tot burgemeester dezer gemeente de heer J. Truijman, burgemeester van Boschkapelle. OSSENISSE. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provin cie Zeeland: tot gezworene van het water- schap De vereenigde polders van Ossenisse, E. G. M. de Waal te Ossenisse. SAS VAN GENT. Vooruitzichten. Naar wij vernemen zal de nieuwe weverij binnen betrekkelijk korten tijd haar bedrijf in werking stellen. Op het oogenblik wordt met bekwamen spoed aan de montage der machi nes gewerkt. Aangezien deze echter van zeer gecompli- ceerden aard zijn en een beduidend aantal moet in elkander gezet worden, zal er niette- min nog eenigen tijd moeten verloopen voor alles bedrijfsklaar is. Intusschen zijn er reeds administratief per soneel zoowel als leidende werkkrachten aan wezig, hetgeen er op wijst, dat, zonder onvoor- ziene omstandigheden, het bedrijf in een niet te verwijderd stadium zal ter hand genomen worden. Aangezien dit een bedrijf is, waarin het niet op lichaamskracht, maar wel op bedre- venheid en handigheid aankomt, zullen uit den aard der zaak niet veel mannelijke werk krachten, tenzij voor technische doeleinden noodzakelijk, daarvoor in aanmerking komen. Vrouwelijke werkkrachten zullen er daarom des te meer voor in de termen vallen. Mag men de toezegging der exploitanten gelooven, en we doen het gaarne, dan zullen in de eer ste plaats de plaatselijke werkkrachten den voorrang hebben boven de vreemde gegadig- den. Daar echter de heerschende plaatselijke opvattingen, in betrekking tot het verrichten van werkzaamheden in bedrijven, tamelijk ge- reserveerd zijn, zou het geen verwondering wekken, als er geconstateerd moest worden, dat dergelijke gelegenheden met veel animo worden aangegrepen. Het gevolg zou natuurlijk zijn, dat ondanks den goeden wil der werkgevers dan toch toe- vlucht moest genomen worden tot vreemden, waardoor de plaatselijke werkkrachten zich zelf voor onbepaalden tijd zelf den weg zou- den afsnijden, iets, waarover zij zich later ten zeerste zouden beklagen. Late men zich daarom te zijner tijd over misplaatste vooroordeelen heenzetten en wan- neer de gelegenheid geboden wordt, eene kans, om zich een fatsoenlijke bron van inkomsten te scheppen met beide handen aangrijpen. GROEDE. Bij Kon. besluit is verleend, de eere- medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver, aan J. de Meester, organist van de Evangelische Luth. gemeente alhier. Op 1 Jan. j.l. herdacht de heer Joh. de Meester-Luteijn alhier den dag wparop hij voor 50 jaar in dienst trad als organist bij de Evangelische Luthersche kerk. Het is den juibilards dien dag aan belang stelling niet ontbroken. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 19 December 1929. Motor- en R. R. A. Z. en M. d. F., beiden Ter Neuzen, ieder 5 of 1 w. tuchtsch.; P. J. D., Ter Neuzen, 3 of 3 d. h.; G. v. H., Ter Neuzen, J. M. S. en P. M. d. R., beiden Hoek en C. B., Wijnckel, alien 5 of 5 d. h.; C. d. F., Wijnckel, 2 of 2 d. h.; P. d. F., Moerbeke, 2of Id. h.;D. A. B., Philippine, /5 of 5 d. h.; J. G. v. B., Axel 10 of 10 d. h.; C. v. d. V., Assenede en A. J. d. W., Boschkapelle, 5 of 5 d. h. Art. 427 W. v. S. J. P. A. S., Ter Neuzen, en D. v. T. Axel, ieder 5 of 5 d. h. Alg. Politieverordening Ter Neuzen. L. G., Vreesiwrjk, 3 of 3 d. h.; E. R., Don- gen, 10 of 10 d. h.; W. Z., Sluiskil, 25 of 25 d. h.D. L., Sluiskil, f 10 of 10 d. h. Binnenvaart-reglement. G. G. R., Gorinchem, en H. F. H. Antwerpen, ieder 5 of 5 d. h. Art. 453 W. v. S. W. Z. en W. E. H. T., beiden Sluiskil, ieder f 15 of 15 d. h. Wedstrjjduitslagen van Zondag 5 Jan. Afdeeling IV. le Klasse. RoermondN.A.C. WilhelminaP.S.V. EindhovenWillem II LongaB.V.V. 1—1 1—3 1—3 6—0 2e Klasse. VelocitasD.O.S.K.O. T.A.C.Vlissingen ZeelandiaMiddelburg BredaDongen de BaronieR.B.C. 3e Klasse. Middelburg HZeelandia II TemeuzenVlissingen II 5—5 4—2 3—2 0—2 1—2 7—3 3—1 Temeuzen 1Vlissingen 2. 31. Terneuzen 1 heeft het tegen de reserves van Vlissingen voor geen koopje gehad. De overkanters gaven zeer kranig partij en moes- ten voor hun tegenstanders niet onderdoen. Zeer lang heeft het er dan ook naar uitgezien, dat Terneuzen zich met een gelijk' spel meer dan tevreden zou hebben moeten stellen. Toen de eerste helft bijna verstreken was, nam Vlissingen de leiding, doordat de bal, buiten ieders verwachting, hoog in het doel verdween. Na de rust maakte Terneuzen direct gelijk. Door Vlissingen werd met kracht verdedigd, doch ook haar uitvallen waren zeer gevaarlijk. In de voorhoede van Terneuzen was het hom- meles. Alleen de middenvoor trad nog eenigs zins doortastend op. De tijd verstreek meer en meer, totdat op- eens Terneuzens Hiiddenvoor, door oploopen, zijn club de leiding gaf. Er moesten nu nog ongeveer 10 minuten gespeeld worden. Vlissin gen zakte nu een oogenblik in. In deze periode wist Terneuzen, uit een schermutseling voor het doel, haar laatste doelpunt te maken. 3-1. Competitiestand 3e Klasse A. gesp. <ra OK) n> n doelp. -i a j*- Hulst 9 9 48-9 18 Temeuzen 10 8 1 1 53-8 17 Middelburg H 10 7 3 36-31 14 Zeelandia n 8 3 5 19-34 6 Vlissingen n 10 3 7 24-34 6 Walcheren 7 1 1 5 11-24 3 Sinoto 7 1 6 7-27 2 Zlerikzee 7 1 6 9-33 2 2e klasse B. 7 5 1 33—5 13 6 3 1 2 12—22 7 6 2 2 2 11—9 6 6 2 2 2 14—17 6 7 2 5 7—24 2 KATECHISATIES TER NEUZEN. Ds. Cazemier hoopt, te beginnen 8 Januari a.s., de volgende katechisaties te houden: Voor meisjes boven 16 jaar, 's Woensdags 2.30—3.30 en 6.30—7.30; voor jongelingen boven 16 jaar, 's Woens dags 7.308.30. Hij verwacht hen, die belijdenis des geloofs willen afleggen, op Maandag 13 Jan., 's avonds half zeven, in de konsistorie achter de pas- torie. Arrondissemeuts-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 6 Januari werd het vol gende vonnis uitgesproken L. P., oud 19 j., werkman te Ossenisse, as wegens ontucht met een minderjarige, met be- krachtiging van het verstek-vonnis der Recht- bank van 6 December j.l., veroordeeld tot 3 maanden gev&ngenisstraf, met een voorwaar- delijke proeftijd van 3 jaar. Door F. L., oud 19 j., landbouwer te Wolphaartsdijk, is hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis der Rechtbank van 23 December j.l., waarbij hij wegens doodslag op zijn broeder is veroordeeld tot 7 jaar gjvan- genisstraf. De officier van Justitie teekende eveneens hooger beroep aan. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. Nieuw NamenTerneuzen 3. 32. Het derde elftal van Terneuzen heeft het tegen Nieuw-Namen niet tot een overwin- ning kunnen brengen. De uitslag was 32 voor laatstgenoemd elftal. Hulst II Axel II Nieuw-Namen Terneuzen III Hontenisse II Uit Amsterdam meldt men: In den Oudejaarsnacht troffen een paar politieagenten op den Zeedijk te Amsterdam een jongeman aan, liggend op den grond. Daar hij blijkbaar dronken was, werd hij door de agenten naar het politiebureau in de War- moesstraat overgebracht. Hij kon toen zijn naam nog opgeven en /werd vervolgens naar het arrestantenlokaal geleid. Toen men hem den volgenden morgen 7 uur wou wekken, was hij niet wakker te krijgen. Men waar- schuiwde den geneeskundigen dienst, en da dokter van dien dienst ried aan, hem nog een paar uur te laten liggen. Toen er geen ver- ardering in zijn toestand kwam, werd tegen 11 uur de geneeskundige dienst hiervan op du hcogte gesteld, Dokter Gockel achtte toen den toestand van den arrestant zoodanig, dat hij diens opneming in het Wilhelminagasthuis noodzakelijk achtte. Daar er plaatsgebrek was, kon de auto van den geneeskundigen dienst "eerst om tien minuten over half twee den jongen komen halen. Deze was toen ech ter reeds overleden. Het vermoeden, de beschuldiging, is daarop uitgesproken, dat de arrestant overleden zou zijn tengevolge van hem bij zijn overbrenging door ae agenten toegebrachte slagen. Deze ontkennen dit echter en voeren ten be wijze aan dat de jongen zoo versuft was door den drank, dat eenigerlei krachtig optreden niet noodig was. Een getuige zeide echter, dat bij> gezien had, dat de jongen een klap kreeg van een der agenten. Daar dit vooralsnog niet waarschijn- lijk moest worden geacht, werden de betrok ken agenten niet geschorst. Wel werd het proces-verbaal van het gebeurde aan den offi cier van justitie gezonden, en een geneeskun- dig onderzoek naar de doodsoorzaak werd in gesteld. Naar gemeldt wordt, is daarbij ge bleken, dat de jongen aan encephalitis leed. Door 't gebruik van bier met cognac is deze ■kiwaal zoo snel verergerd, dat spoedig de dood intrad. IN DEN BUIK GESTOKEN. De politie uit de Witte de Withstraat ta Rotterdam was gewaarschuwd, dat een jon gen van elf jaar, B. genaamd, wonende in de Tuinderdwarsstraat aldaar, 's middags door een anderen jongen in den bulk zou zijn ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2