ALGEMEEN HIEUWS- EN ADVEBTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede Blad. binnenlahd. De Leidsche Wonderdokter Klingers A.s. Woensdag No. 8472. VRIJDAG 3 JANUARI 1930. 70e JAARGANG. BTJITEHLAND. PBIDIKBEFBTEI. OKfflEHGDE BERICHTSH. dienstplicht. TER NEUZEN, 3 JANUARI 1930. IN HET JACHTVELD AANGESCHOTEN. LOOP DER BEVOLKING. OP HET VELD VAN EER GESTORVEN. 11-1 uur, 2-6 uur, 's avonds 7-9 uur in Hotel „DE POST" RECHTSZAKEN. Loop der bevolking over 1929. VAN BOORD ZONDER VERLOF. ONAFGEBROKEN TELEFOON- OPENSTELLING. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis, dat de regeling der telefoonopenstelling, welke op 1 Januari j.l. is ingegaan, zoodanig is gewij- zigd, dat op alle dagen van de week den Zondag inibegrepen, dag en nactit telefoon- gesprekken gevoerd kunnen worden. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretans. Nadere inlevering van Rijksgoederen. Tnsrevolee art. 41, vierde lid, der Dienst- plSitwet roept de Burgemeester bij dezen op JAN FRANCIES DE KLERK, dienstplichtige van de lichting 19*3 hem verstrekte Rijksgoederen alsnog m te leveren op Vrijdag 10 Januari 1930, voormid- dags 11 uur, op het gemeentehuis te Ter Neuzen De goederen zullen alsdan door mij in ont- vangst worden genomen. Hi] moet bij de inlevering versoh^nen m burgerkleeding. Onder zijn verantwoording kan de inlevering namens hem door een ander geschieden. Gevolgen van nalatigheid. Wie voor den tweeden keer tot inlevering is opgeroepen en aan deze oproepingmet vol- doet en evenzoo degenen, wiens goederen met in den vereischten staat verkeeren, kan voor den tijd van ten hoogste twee maanden in werkelijken dienst worden opgeroepen (art. 42 2e lid der Dienstplichtwet). Wie zich niet onderwerpt aan een hem op- gelegde straf, als hiervddr bedoeld of met voldoet aan een oproeping voor den werke- liiken dienst, kan aangehouden en naar de plants van bestemming overgebracht worden. Daartoe zijn bevoegd de marechausseC de militairen der politietroepen en alle verdere ambtenaren van rijks- of De fart 42 3e lid, der Dienstplichtwet). De verlofganger, die niet aan een oproeping voor den werkelijken dienst voldoet, stelt zich bovendien bloot aan bestraffing. Ter Neuzen, den 3 Januari 1930. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. kroon waaronder de andere groote dominions zich nog bereidwillig scharen, volkomen uit en beteekent dat de aanhangers van het congres ook koning George als keizer van Indie willen afzetten. In Engeland kunnen slechts alleen de nog niet eens duidelijk gebleken) en commu- nisten voor inwilliging van zulk een eisch voe- len, en de moeilijke vraag is nu welke midde- len men tegenover de Indische Nationalisten te baat moet nemen. Dwang en onderdruk- king zullen, naar men voorspellen kan, ten eenenmale falen, het komt er veel meer op aan, de leiders voor hervormingen te winnen. Maar in de stemming waarin zij nu verkeeren, is dit een onbegonnen werk. Jawaharlal- Nehru, de voorzitter, zeide in zijn sluitings- rede: „Indie's roep om onafhankelijkheid heeft reeds door de geheele wereld weergalmd Gandhi verklaarde dat de aanhangers van de Nationalistische beweging enkel aan een con ference met de Engelsche regeering zouden deelnemen, indien deze over volledige onaf hankelijkheid met zich wilde laten praten. De eenige geruststelling is dat deze oppermach- tige leider afkeerig is van alle geweld en slechts lijdelijk verzet voorstaat. Maar het is te voorzien dat de jonge onstuimige garde moeilijk in toom te houden zal zijn. Achttien leden van de Engelsche arbfeiders- partij hebben den Indischen leiders schrifte- lijk verzocht, het aanbod van de regeering tot deelneming aan de Londensche conferentie over constitutioneele hervormingen aan te nemen, maar het antwoord is reeds bekend uit de besluiten van het congres. Zulke, hoe goed ook bedoelde, pogingen kunnen niets meer uitwerken, Het program van actie dat het congres heeft aangenomen, komt op het volgende neer. De Nationalisten zullen beginnen met de cen- trale en provinciale wetgevende lichamen vol komen te boycotten, door niet meer aan de beraadslagingen deel te nemen. Zij zullen hun functies als lid van zulke lichartien onverwijld neerleggen en aan de verkiezingen ervoor niet meer deelnemen. De ernstiger maatregel om als burgers niet meer aan de overheid te ge- hoorzamen (civil disobedience) en geen belas- ting meer te betalen, treedt in werking indien en wanneer het congres-bestuur het dienstig acht dit te gelasten. De toestand is in elk geval ernstiger dan toen de crisis met Ierland haar toppunt be- reikt had. Daar waren een voldoend aantal ge- zaghebbende Nationalistische leiders op het beslissende oogenblik bereid om met de En gelsche regeering over den dominion-status te beraadslagen en dien ten slotte te aanvaarden, maar de Al-Indische beweging heeft het tafel- laken reeds doorgesneden. Zoo begint het nieuwe jaar voor het Britsche Rijk onder drei- gende voorteekenen. betrekking, gepleegd in Zeeuwsch-Vlaande- ren, is veroordeeld tot 1 maacd gevangenis- straf. Mr. G. W. SANNES. f In den ouderdom van 54 jaar is Woensdag nacht te 's Gravenhage plotseling overleden het sociaal-democratisch Tweede Kamerlid, de heer mr. G. W. Sannes. Bij de Kamerdebatten trad mr. Sannes vooral op den voorgrond, waar het betrof aangelegenheden, betreffende sociale verzeke- ring, staatspensioen en volkenrecht. Onder de oude kieswet had de ontslapene zitting voor kiesdistrict Veendam, waar hij destijds geko- zen werd bij een herstemming met den heer Herman Snijders en onder het stelsel van evenredige vertegenwoordiging, eerst voor den kieskring Groningen, laatstelijk voor den kieskring Friesland. Mr. Sannes was grifner van den Raad van Beroep, Ongevallenverzeke- ring te Rotterdam. De overledene was vroeger griffier van den Raad van Beroep, die destijds te Middelburg gevestigd was, en sloot zich aldaar aan bij de S.D.A.P. In 1907 werd hij in het toenrnalige derde district gekozen tot lid van den Raad na een herstemming met wijlen den heer H. P. van de Ree. Met hem deed de eerste S.D.A.P.-er zijn m- trede in de gemeenteraad van Middelburg. In de vergadering van 16*Oct. van dat jaar werd hjj ge'installeerd en in de vergadering van 6 December 1911 was bericht ingekomen. dat hp wegens vertrek uit de gemeente ontslag als raadslid nam. Het was voor hem als eenling zeker geen gemakkelijke taak voor de toen in Middelburg nog zoo jonge arbeidersbewe- ging te werken. Behalve voor de belangen der arbeiders heeft de overledene met kracht^ ge- streden voor verbeteringen in het Gasthuis. Vooral ook in de kringen zijner geestver- wanten te Middelburg zal het heengaan op zoo'n jeugdigen leeftijd van den strijder voor hun idealen zeker met groot leedwezen wor den vernomen. HET AL-INDISCH CONGRES. Op Nieuwjaarsdag is te Lahore het Al- Indisch congres, nadat het den nieuwen eisch van zijn bestuur nopens volledige onafhanke lijkheid van Britsch-Indie geestdriftig be- krachtigd had, gesloten en de Engelsche re geering staat nu, schrijft de N. R. Crt., in Indie voor een crisis die grooter en gevaarlij- ker is dan alle moeilijkheden bij elkaar waar- mee zij reeds te worstelen heeft. De politiek die zij daartegenover moet volgen, is maar niet ineens te bepalen. MacDonald zal behoefte gevoelen, met Baldwin en Lloyd George als leiders der oppositiepartijen overleg te houden. De gebeurtenissen hebben zich zoo snel ont- wikkeld dat het rapport van de commissie- Simon wanneer het verschijnt, niet meer op den rflfeUwe toestand kan passen. De belofte van kortgeleden dat Britsch-Indie als beloo- ning voor goed gedrag eenmaal den dominion -status zal bereiken, lijkt ook al hopelo< - i den tijd. Want de eisch van onafhankelijkheid sluit erkenning van het gezag van de Britsche TWINTIG JAAR TROUWEN DIENST. Heden werd alhier door den burgemeester met een hartelijke toespraak de van wege den Alg. Ned. Politiebond toegekende zilveren medaille voor twintig-jarigen getrouwen dienst uitgereikt aan den rechercheur, den heer W. van Doorn, alhier. PRAKTIJK-EXAMEN. Voor het praktijk examen der Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden te Amster dam, slaagde de heer Fr. Goethals, alhier. DE KOSTER CO. 1830—1930. Op 15 Januari a.s. zal het honderd jaar ge- leden zijn, dat de heer Pieter Gideon de Koster zich te Vlissingen als kassier en effectenhan- delaar vestigde. De heer P. G. de Koster was van 1818 tot en met 1858 commissaris en tegelijk boek- houder der Nutsspaarbank te Vlissingen en van begin Januari 1840 tot zijn overlijden in 1870 lid van de Kamer van Koophandel. De opvolger van den heer P. G. de Koster was zijn zoon en medewerker, de heer J. C. de Koster In 1901 trad de heer J. C. de Koster uit de zaak en werd opgevolgd door den heer M. J Verhorst, die tot medio 1916 de leiding over de zaken had en daarna burgemeester van Wisse- kerke geworden is. De tegenwoordige eenige firmant, de heer J. E. J. Jurrij, trad in het midden van 1916 in de firma. In Augustus 1916 werd een kantoor te Ter Neuzen gesticht en in Mei 1924 het sedert lange jaren te Ter Neuzen bestaande effec- tenkantoor van den heer F. S. P. Wijnman overgenomen, terwijl op 2 Januari j.l. een kan toor te Axel is geopend. De jagers S. en P. te Retranchement, die in een jachtveld op Belgisch grondgebied met een lichtbak waren gaan jagen, werden bei- den getroffen door schoten. S. die aan een arm verwond was, vluchtte op Nederlandsch gebied; P. viel voorover op den grond. Toen P. later niet thuis was gekomen, dacht S., dat zijn kameraad was doodgeschoten en deed hij aangifte bij de politie. Men vond P. met een stukgeschoten knie op den grond liggen en bracht hem naar Retranchement over; later is hij naar het ziekenhuis te Oostburg ge- bracht, daar hij een ernstige beenbreuk bleek te hebben gekregen. DE COOPERATIEVE BEETWORTEL- SUIKERFABRIEK „ZEELAND". Door eenige aandeelhouders der Cooperatieve Beetwortelsuikerfabriek „Zeeland" te Bergen op Zoom is in een bijeenkomst besloten het be stuur dier vereeniging te verzoeken een leden- vergadering te willen beleggen om te behan- delen de ingekomen en gepubliceerde voor- stellen tot overname der fabriek en deze ver gadering te willen beleggen vddr 15 Jan. a.s. AXEL. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd; Cel. Bocklandt geb. Ysebaert, zonder, Wal- straat. C 11, van Gent. Mar. Raas en gezin, koopman, Sluiskil P 36, van Ter Neuzen. Joh. B. Hengeveld, architect, Sluiskil P 26, van Kesteren. J. Jansen van Roosendaal, nachtwaker, Sluiskil P 32, van Middelburg. G. K. van Gessel, ingenieur, Sluiskil P 32, van Delft. J. P. Ch. Loomans, ingenieur, Sluiskil P 32, van Ter Neuzen. Wilf. P. Antheunis, schilder, Walstraat C 44, van Pijnacker. Evert Hazelhoff en gezin, ingenieur, Sluis kil P 34, van Parijs. Com. D. Steur, zonder beroep, Noordstraat B 71, van Burgh. P. Fr. de Roos, landbouwersknecht, Drie- schouwen A 30, van St. Jansteen. Hon. Fr. van den Bos en gezin, kleermaker, Walstraat C 33a, van Zuiddorpe. Com. Oppeneer, landbouwersknecht, Spui O 7, van Ter Neuzen. P. Baggerman, timmerman, Sluiskil Woon- keet, van Roosteren. J. L. M. Boot en gezin, dir. Post- en Tel.- Kant., Noordstraat B 70, van Heemstede. Ed. van den Bos en gezin, fabrieksarbeider, Kanaalkade A 99g, van Zaamslag. Jan Anth. Riemens, procuratiehouder, Kerkstraat B 72, van Ter Neuzen. Jos. J. Hermans, sohippersknecht, Sassing Q 29, van Hontenisse. Maria El. Cove, dienstbode, Oudenweg I 36b. van Ter Neuzen. Vertrokken Jacs. de Feijter en gezin, landbouwer, Nieuwstraat G 73, naar Zaamslag. Maarten M. Millenaar, slager, Buthdijik J 18b, naar Eindhoven. Dan. Wolfert, zonder beroep, Nieuwstraat G 60, naar Vries. Krina Beneden geb. Schieman, zonder be roep, Zeedijk M 4, naar Zaamslag. Prud. Johs. de Vos, vrijw. huzaar, Armen- dijk H 52, naar Den Haag. Joh. P. Oggel, banketbakker, Noordstraat B 18, naar Amersfoort. Overleden 25 m., 30 vr., totaal 55. Vertrokken 152 m., 139 vr., totaal 291. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1928 2941 2908 5849 Bevolking op 31 Dec. 1929 2957 2897 5854 alzoo vermeardert met* 5. Geboren niet behoorende tot de werkelrjke bevolking 2. Overleden niet behoorende tot de werkelijke bevolking 1. Levenloos aangegeven 5 m., 3 vr. totaal 8. Voltrokken huwelijken 45. BOSCHKAPELLE. Geboren 22 m., 10 vr., totaal 32. Gevestigd 43 m„ 19 vr., totaal 62. Overleden 10 m., 6 vr., totaal 16. Vertrokken 41 m., 33 vr., totaal 74. tot. 1233 1237 m. vr. Bevolking op 31 Dec. 1928 607 626 Bevolking op 31 Dec. 1929 621 616 alzoo vermeerderd met 4 personen. Levenloos aangegeven 1. Voltrokken huwelijken 11. STOPPELDIJK. Geboren 16 m., 16 vr., totaal 32. Gevestigd 43 m., 31 vr., totaal 74. Overleden 6 m., 6 vr., totaal 12. Vertrokken 70 m., 64 vr., totaal 134. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1928 806 743 1549 Bevolking op 31 Dec. 1929 789 720* 1509 alzoo vermindert met 17 m., 23 vr. totaal 40. Voltrokken huwelijken 11. Levenloos aangegeven 1. KOEWACHT. Geboren 28 m., 31 vr., totaal 59. Gevestigd 44 m., 41 vr., totaal 85. Overleden 13 m., 12 vr., totaal 25. Vertrokken 59 m., 57 vr., totaal 116. m. vr. tot. Bevolking op 1 Jan. 1929 1383 1275 2658 Bevolking op 1 Jan. 1930 1383 1278 2661 alzoo vermeerderd met 3 personen. Levenloos aangegeven 1. Voltrokken huwelijken 24. ZAAMSLAG. Geboren 29 m., 31 vr., totaal 60. Gevestigd 55 m., 48 vr., -totaal 103. Overleden 25 m., 20 vr„ totaal 45. Vertrokken 66 m„ 79 vr. totaal 145. m. vr. tot. Bevolking op 1 Jan. 1929 1767 1821 3588 Bevolking op 31 Dec. 1929 7760 1801 3561 alzoo vermindert met 27 personen. Levenlpos aangegeven 1. Voltrokken huwelijken 39. ZONDAG 5 JANUARI 1930. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u„ Ds. L. J. Cazemier, voor- bereiding H. Avondmaal en 2 u., Ds. E. Raams, van Hoek, Doopsbediening. Sluiskil. 9yz u. en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9 u., Ds. E. Raams en 2 u., Ds. <L. J. Cazemier, van Ter Neuzen. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. HUIS INGEWAAID. Donderdagmorgen is te Heilaan (Fr.de boerenbehuizing, bewoond door den heer V. op de Mieden, door een plotselingen windstoot grootendeels in elkaar gewaaid. Het achterge- deelte van het huis lag in enkele minuten tegen den grond. Twee koeien werden onder de puinhoopen bedolven en gedood. Persoon- lijke ongelukken kwamen niet voor. meende de kapitein dat zjj zeeziek waren. De ziekte nam echter een zeer kwaadaardig ka- rakter aan en tijdens de reis is een passagier gestorven. Kort na aankomst van het schip in de Binnenhaven te Rotterdam moesten twee passagiers in het ziekenhuis aan ilea Bergweg worden opgenomen en in den loop van den dag zijn nogmaals vier passagiers op genomen. Van deze zes personen zijn ei Woensdag twee overleden. In het ziekenhuis is men van oordeel, dat de patienten niet aao zeeziekte lijden. Men gelooft eerder met ver- giftiging en wel meer speciaal met methyl- alcoholvergiftiging te doen te hebben. De po litie werd gewaarschuwd en de commissaris in de vijfde afdeeling, de heer T. Alberda heeft een voorloopig onderzoek ingesteld. waarbij o.a. de kapitein is gehoord. Aangezien de Zeta een Noorsch schip is en de patienten Noren zijn, die op zee ziek zijn geworden, kon geen diepgaand onderzoek worden ingesteld zonder dat het Noorsche consulaat daartoe een verzoek heeft ingediend of machtiging heeft verleend. Het consulaat is van een en ander op de hoogte gebracht. Gisteren is de consul van Noorwegen, in samenwerking met de politie, met het onder zoek in deze zaak begonnen. Op de lijken zal sectie worden gehouden. De nog steeds verpleegd wordende patienten zullen worden gehoord. De studenten waren op reis naatr Amerika. Bij de bergingswerkzaamheden van het bij Terschelling gestrande Engelsche stoomschip ,,Bennwyvis" is Zaterdagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd. De 67jarige G. Smit is ha ven van het meer dan 20 M. hooge schip ge- vallen en was onmiddellijk dood. Het treurige ongeval bracht groote versla- genheid onder de vele Terschellingers, die op het schip werkzaam waren. Smit toch was. niettegenstaande zijn hoogen leeftijd, de eer ste man, de voorman; door hem werd het werk verdeeld en geregeld, en hij deed dit met een tact, die alleen aan geboren leiders eigen is. Toen de ,,Bennwyvis" 8 December strandde was hij met den vertegenwoordiger der ber- I gingsmaatschappij de eerste, die aan boord ging en toen in den daarop volgenden nacht het schip zwaar begon te lekken en de toe stand critiek werd, was hij 't, die de equipage opbeurde en moed insprak, en hen zoodoende tot grooten steun was. Op den gezagvoerder der ..Bennwyvis maakte dit zulk een sympathieken indruk. dat deze er op stond, dat ..Old Smitmet hem aan tafel de maaltijden zou gebruiken. Helaas, de flinke brave zeeman met het karakteristieke baardje is niet meer. Als joo- gen ging hij al naar zee; op alle mogelijke zeil- en stoomschepen voer hij den aardbol om. van Oost naar West, van Noord naar Zuid. En hij heeft ten laatste zijn leven gelaten voor zijn werk, een schip van den ondergang te redden. Inderdaad op het veld van eer! De laatste jaren voer Smith niet meer. Hij bleef rustig thuis bij zijn oudje; zij konden leven. Maar toen er een groot nieuw schip op het strand sloeg en nog wel vlak bij zijn wo- ning, toen kon hij niet thuis blijven, onmoge- lijk. Gerrit Smit, bij de Terschellingers beter be kend als „Pietje's Gerrit", was een kerel uit den stuk. Hij was van het ras van Willein Barendsz, one ol the old stock. Terschelling heeft in hem een harer beste zonen verloren. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9% u., leesdienst en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen, bevestiging ambtsdragers. Zaamslag. 9% u., Ds. Vanhaelen, van Hoek en 2 u., Ds. Post, van Axel. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9Mi u. en 2 u„ Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u„ 2 u. en 5% u., leesdienst. ixel. 9 u. en 2 u., leesdienst. gratia advies aan lijdenden en zwakken TER NEUZEN Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u„ 2 u. en 5% u., leesdienst. (Ingez. Med.) Arr.-Rechtbank te Middelburvt. Door S. B., oud 34 j., handelsreisfiger in zaden te Goes, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank van 20 Dec. j.l., waarbij hij wegens verduistering in dienst- Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhdflaan, Ter Neuzen. Nam. 5V2 u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8(2 en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. TER NEUZEN. Geboren 106 m., 81 vr., totaal 187. Gevestigd 347 m., 349 vr., totaal 696. Overleden 46 m., 50 vr., totaal 96. Vertrokken 260 m., 331 vr., totaal 591. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1928 4992 5038 10030 Bevolking op 31 Dec. 1929 5139 5087 10226 alzoo vermeerdert met 147 m., 49 vr., tot. 196. In de gemeente geboren, die elders woon- plaats hadden: 7 m., 2 vr., totaal 9. In de gemeente overleden, die elders woon- plaats hadden: 12 m., 7 vr„ totaal 19. Elders geborenen, die in deze gemeente woonplaats hadden: 9 m., 4 vr., totaal 13. Elders overledenen, die in deze gemeente woonplaats hadden: 2 m., 2 vr„ totaal 4. Levenloos aangegevenen 8. Aantal voltrokken huwelijken 98. Echtscheidingen 3. AXEL. Geboren 58 m., 54 vr., totaal 112. Gevestigd 135 m„ 104 vr., totaal 239. INBRAAK IN EEN KERK. Woensdag is ontdekt, dat er was ingebroken in de St. Laurentiuskerk aan den Houttuin te Rotterdam. In de deur waren ruim dertig ga- ten geboord. Alles was doorzocht, maar er wordt niets vermist. OP EEN JACHTOPZIENER GESCHOTEN. Nab(j Nijkerk is in den nacht van Maandag op Dinsdag in het jachtveld geschoten op den 72jarigen jachtopziener Pieper. Deze was met zijn jongeren collega Uitenboogaard op sur veillance en ontdekte tiwee stroopers met een lichtbak. De stroopers gingen op de vlucht; degeen, die het geweer droeg, werd door Pie per gevolgd. Plotseling keerde de strooper zich om en schoot op Pieper, die echter niet getroffen werd. Uitenboogaard greep den strooper, die bleek te zijn H. D. uit Nijkerk. Hij is aangehouden en opgesloten. Een 33jarige Chineesche opvarende van het stoomschip Trier, dat in de IJsselhaven te Rotterdam ligt, wilde Dinsdagavond aan den wal gaan. De kapitein, die bang was, dat de man zou deserteeren, gaf hem geen verlof. De Chinees heeft zich langs een tros laten zak- ken en is naar den wal gezwommen. Toen hij op het droge kwam, zakte hij beiwusteloos in- een. Men heeft hem naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij kort na aan komst is overleden. VERDACHTE STERFGEVALLEN. Dinsdag Is te Rotterdam uit Bergen aange- komen het Noorsche stoomschip Zeta. Tot de passagiers behoorden eenige Noorsche studen ten, die een studiereis maakten. Het schip had onderweg met zeer zwaar weer te kampen ge- had en toen de zeven passagiers ziek werden. MOTORBOOT GEZONKEN. Tijdens den storm is Donderdagmiddag de motorboot Holland V" van de firma Zeven- huizen en Mosterd te Rotterdam op de Bene- den-Merwede onder Hardinxveld gezonkea. De 20-jarige dekknecht Piet Borg uit Wou- drichem is verdronken. De kapitein J. Rod- nat uit Alblasserdam wist zwemmende deo wal te bereiken. VERBRAND. Vermoedelijk doordat in een jas, hangendt aan de deur van een bedstede een brandende pijp of sigaar zat, is brand ontstaan op de bel-etage van een pereeel in de Eerste Jan Steenstraat te Amsterdam. Het in de bed stede liggende bed geraakte ook in brand en een op dit bed liggende 61-jarige kleer maker is om bet leven gekomen. WINDHOOS. De windhoos heeft Donderdag een gedeelte van het dak van een boerderij te Giessendam opgelicht en door de lueht geslingerd; het is op een 200 meter verder gelegen boerderij neergekomen. Ook naburige woningen zijn beschadigd. Een paar boomen werden ont- worteld; de draden van de radio-centrale lig gen verspreid over den weg. OPWINDENDE ZEEGEVECHTEN. Naar uit Newport (Rhode-eiland) gemeld wordt, is in de wateren bij het eiland een zeeslag geleverd tusschen alcohol-smokkel- schepen en wachtschepen van de kust, waarbij dooden en gewonden zijn gevallen. Het kust- wachtschip nr. 290 had een smokkelschip ontdekt, dat bezig was 500 kisten alcohol op een snelvarende motorboot te laden om ze aan land te laten brengen. Het wachtschip opende onmiddellijk een hevig machinege- weervuur, waardoor drie der opvarenden van het smokkelschip werden gedood en een vier de licht gewond werd. Een ander wachP- schip lie eft Zondag twee smokkelschepen ontdekt. Een ervan was van Engelsche nationaliteit en had 4000 kisten alcohol aan boord. Toen de smokkelaars zich ontdekt zagen, staken zij het schip in brand en ver- lieten het. Het andere smokkelschip was van Amerikaansche nationaliteit en had nog 500 kisten alcohol aan boord. Ook aan de beman- ning van dit schip gelukte het te ontkomen. De inbeslagneming respectievelijk vernietigmg van deze drie schepen is het resultaat van een grootsche actie om het smokkelen van alcohol op groote schaal tegen Nieuwjaar tegen te gaan. Alle beschikbare kustwacht- schepen waren in dienst gesteld. De waarde van de in beslag genomen alcohol wordt op 600.000 dollar geschat. EEN VVEKKER MET LICHT. De klokikenmiakers In het Zwarte Woud hebben 'n nieuw soort wekker geconstrueerd Deze dient gelijktijdig als nachttafellamp.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5