FLORA'S Hoenderbeschuit In groot Pluimveebedrijf Feuilleton-vertellingen. OEMEHODE BEBICHTXI. 85 Eieren van 100 Kippen? Fa A. van Overbeeke-Leunis TBR NEUZEN, 3 JANUARI 1930. RECHTSZAKEN. PROCES-VERBAAL TEGEN EEN DOKTER. BRABANTSCHE BRIEVEN. Zoo niet, voedert dan thans TER NEUZEN. (Ingez. Med.) EEN AUTO-ONGELUK THEATER „FLORA" TE AMSTERDAM WORDT WEER OPGEBOUWD. GEMEENTERAAD VAN SAS VAN GENT. BXbt omstandigheden de hand worden gehou- deik In het amortisatiefonds moet geregeld 5 BaUlioen mark per maand worden gestort, terort)] daarin ook de ontvangsten, voort- ■wtatiende uit de verhooglng der tarieven, moet wcnlen gestort, voorzoover dit niet onvoor- waaxtielijk noodig is voor het voortzetten van reeds begonnen bouwwerken. De magistraat wajc het met den opperpresident eens, dat de kfeaemcieele toestand van de stad ook na 1 Jantrari verdere bezuinigingsmaatregelen noo dig maakt, te meer daar bij den tegenwoor- tfgeso toestand van de geldmarkt niet is te msrwachten, dat leeningen op langen termijn gjKfjfjten kunnen worden. BENOEMING. Xtoor den Commissaris der Koningin is be- noernd tot veldwachter in de gemeente Ierseke JL F Griep, marSchaussCe alhier. AtTTOBUSCONCESSIE INGETROKKEN. ©wereenkomstig het verzoek van L. Claes- jKf te Lamswaarde (gemeente Hontenisse) o de in 1927 aan hem verleende vergunning w een autobusdienst van Lamswaarde naar Haifa* op Maandagen ingetrokken. GRENSWIJZIGING. AJtgekondigd is Staatsblad no. 553 Wet van it 21sten December 1929, tot wijziging van g-renzen tusschen de gemeenten Sas van •Srart en Westdorpe. tWA DEN BRAND TE MIDDELBURG. Door een tweetal leden van de Rijkscom- voor de monumentenzorg is ten stad- suTfse te Middelburg een conferentie gehouden met de eigenaars der op 7 December in de Lange Delft afgebrande huizen en wel om hen te ittewegen hunne panden te doen herbouwen tfp advies van bekwame architecten en in <mjer1eg met de rijkscommissie. Het bleek bij S* ibesprekingen dat de eigenaars wel van «oeden wille zijn, doch voor een deel terug- seteihkken voor de financieele gevolgen, die een en ander met zich zou kunnen brengen De leden der Rijkscommissie konden hunner- aajds g«en financieele hulp toezeggen. De politie te IJmuiden heeft op last van 2ez> burgemeester van Velsen proces-verbaal Migemaakt tegen den arts A. O. aldaar, we- jens het te laat aangifte doen van een geval kinderverlamming. Verscheidene dagen nadat de arts het geval vastgesteld had, heb- at*KB kinderen uit hetzelfde gezin nog de school fcezocht. Ulvenhout, 2 Januari 1930. Menier, Me kunnen weer ■WMirudt, amico; 't flteienderke hangt weer mee 'n jfete foukske. Drie- ttonderd-vijf-en- •aestig leege blaai- lies hangen te wachten om weer wdgepotlooid te worren mee de gretoeurtenissen die me-n-allemaal wan 't jaar weer beleven zullen; sullen deurmaken. Driehonderd-vijf-en-zestig vraagteekenskes staan ons in d'oogen te schij- jien. En is t nouw maar gerajen, zeg ik op Tnijn beurt, ze zoo ferm meugelijk aan te kgken. Ze van dag tot dag vol te kalken mee to vasten hand. Veral de zonnedagen, de achoone dag-en van wbrmte, groei en veugel- tjesEang; van fiest, van blijheid en van ,Gouwen-Koei"-plezierkes d'r mee fijne krul- Jetterkes op te schrijven. Dan hemme, op 't end van 't jaar, weer vanzelvers 'nen vollen boek van lach en leut die ge veur oew lol nog 's dmblajert. Want, niewaar, dikkels zijn de herinderingen net zoo plezaant as de genietings zelvers. Ze werken zooveul as 'nen nasmaak van iets lekkers! As mee 'n sappigzuute peer die teugen oew verhemelte-n-aan gesmolten is tot zuute- melkschen pap mee suiker. En waarvan ge nog na-smult as ge ze koud en zacht, al in oew en buik vuult stroomen lijk 'nen beker van d'n kustelijksten wijn! Kek, da's meesten- tijen nog 't alderlekkerste. Da goed te weten, amico, 't is van veul, heel veul belaank. Ik ben maar 'nen boer, ollee da weet ik. Da weet ik sallemaanders ..goed! Zelfs perbeerde-n-er lest 'n wefke mijn 'te „beleedigen" mee me da te vertellen. Die iocht as da 'k da nog nie wist. Zo'n stom- merikske, ee? Net of da'k 'nen blomkool de Juu in zouw jagen deur 'm te vertellen as dat iie ginnen piesang is! En of dus 'nen folom- kool op z'nen tijd nie zeker zoo lekker is as toen piesang Maar, ollee, bij zo'n stom frummeske, da-d-ok nog m'n waar afkeurt, Jsljjf ik nie laank stilstaan; waant dan geef k ze maar de kaans da ze d'r eigen je weet wel't haardste braandt. Ge mot kinders nie mee lucifecrs laten speulen, waant dan zetten *seto heele huis in d'n lichtelaaie; wa gij .Maar wa 'k dan zeggen wouw, da's ditte: a) b5n ik dan maar 'nen boer, dan is 't toch we) goed om ditte van me aan te nemen: oj, 't op is, dan pas witte dikkels hoe lekker to is gewiestDa's mee alles zoo, nie olleen mee de eterij, neee, mee alles en nog 's alles Geleuf me, 'n goeie segaar motte leeren rooken! Van d'eerste doe-d-oew broek daampvol en draaijt oew hart om. Ob 'nen pot schuimend pils ga-d-op 't lest pas smaken. En zoo is 't altij en mee alles. Als 't rengelt, as 't hemelwater mee voile bakken uit de wolken komt gutsen; as't licht nie deur d'n dikken smoor henen kan komen zooda-ge dagen-laank in 'nen triesten schemer leeft lijk visschen in 't donkere water; as t er buiten allemaal uitziet of heel de natuur te janken staat; as tranen driippen van blad en tak, van daken en goten; as 't kerketoren- tje te glimmeren staat van 't nat teugen de zware lochten waarvan de wolken as watten- dekens neerhangen veur d'n horizont; ollee, dari is 't of 't zonneke nooit en nooit meer schijnen zal. Of 't nooit, nooit meer daar ginder aan d n gezichtsender uit z'n beddeke van rose en pefcrse dekentjes in gloeiende kleuren zal op- rijzen om stuk veur stuk z'n stralen as gou- wen pieken over de wfireld uit te steken en de nlommekes en de graskes en al 't gewas mee zo'n gouwen piekske aan te raken en uit d'ren slaap te wekken. Of 't nie en nooit meer de veugels wenken zal die 'r dan zingende naar toe vliegen. Ja, zoo is 't dan amico; zoo is 't nouw! Maar 6f't 2onneke as 'n koninginneke van de groote wereld weer heerschen zal! En 6f 't z'n groote gouwen lichtkroon weer aan zal steken en 't licht teugen de wereld aan laten klateren En 6f! En daarom: nouw me-n-aan 't begin van 't jaar staan, mee al die leege kalenderdlaaikes veur onzen kokkert; nouw de fiestdagen weer om zijn en me mee 'n katerig gevuul in d'n nuchteren, leeglijkenden mergen van 't nuwe jaar kijken teugen al die leege blaaikes aan, nouw motten me denken aan 't zonneke da komen gaat om ons lervenspaaike van 't jaar weer in't fiestelijk licht te zetten mee de zin gende veugeltjes boven oew hoofd. Veur mijn is da-d-almenakske as 'nen zak mee driehonderd-vijf-en-zestig appelen, belle- fleuren, die mee 'n klurke as van 'n gezon- de boerenmeid teugen me leggen te ladhen. En of ik er m'nen aanderhaalven taand in zal zetten ,jonk! Al moes ik 'm d'raan verspeu- len, maar 'k zal er inhappen, da-d-et sap laanks m'n kin druppelt. 'k Zal er in bijten, da-g-et klokhuis heurt knappen. Ehi netuurlijk, 'k weet heel goed asda 'k nouw en dan wel 's 'nen verdoken wurm d'n kop afbijten zal; dat er belleflurkes leggen te lachen mee 'nen wurmsteek in d'r binnenste. Tuureljjk weet ik da! Maar denkte soms, amico, da 'k van plan ben om heel dieen zak appelen daar op aan te kijken? Da'k zoo mesjokke ben? Ollee, zelfs al zit er dan wel 's zo'nen sloeber van 'nen wCirm in, die in da belleflurke al etende 'n doolhofke hee gegra- ven en mijn d'r in lot happen, dan n6g za'k er de rotte stukken uitbijten en 't gezonde appelenvleesch da za'k tot sap malen en 6p- schraansen of 'r gin vuiltje aan de locht is. Maar genogt: ge wit dus hoe 'k over 't nuuwe jaar denk! 'k Heb me veurgenomen 't van veur tot achter te verstouwen om nooit genogt te krijgen. En da's gin kwaad! Ollee, da kan 'k zoo wel aan d'n tent van m'nen klomp vuulen! Of zoude gij 't soms zoo lollig vinden, amico, as g'oew eigen veur oew kinders uitsloofde en ze zouwen al 't goeie da ge ze bereidde, nie aannemen of op z'n hogst mee 'n uitgestreken, sjagerijnig gezicht? Ik geleuf, ge zouw er veul meer pleizer van beleven as ze 't allemaal aanpak- ken mee gul-zige oogen en lachende gezichten en 't allemaal in d'ren mond stopten dat d'r wangen er van bol stonden dat d'r neus er tusschen verdook! Da's ok de reden da'k zooveul plezier be- leef aan m'nen kleinen Dre, m'n kleinzeuntje. Al wa ge'm gift, wa ge'm zien lot, wa ge'm lot doen, daar beleefde pleizer van. En daar om alleen, daarom amico, da'k zooveul van dieen kleinen bolle houw! Ze zijn nouw weer vertrokken. 't Huis is weer leeg. D'n hof uitgestorven. D'n echo van z'n gebrul en z'n gedaver die klinkt nie meer teugen de ibouwsels aan op d'n erft. 't Is of ie 'r heelemaal leeg van is! Of de planken wanden van de schuren en de stallen, of d'n achtergevel van ons huis, mee leege, vragende oogen, sjagrijnig te kijken staan over d'n verrengelden erft die daar triestigskes en stillekes te drjjven leet in d'n modder. En as ge dan d'n huis binnengaat. dan is 't weer net zoo! En gade de stallen in, ok daar heurde dan niks aanders as 't gestaamp van de biesten, 't geklos teugen de stutsels aan; 't gerenkel van d'n bles z'n ketting; 't geschuur van d'r snoeten teugen de hooikribben. Maar 't zonneke van de lawijd, 't hooge stemmeke van dieen kleinen DrC, 't gelach as ie weer 'n aandere streek had uitgehaald mee de koeiensteerten of 't geklauter in de hanebalken, kek, da's weg! 't Geklinkel van omvergeschupte emmers; de uitvallen van Trui die nouw en dan d'r eigen 'n ongeluk schrok en dan d'n 6p- klaterenden, zulveren lach die uit dieen brak z'n keeltje rollen komt of-t-er 'nen kanarie- vogel teugen de zon zingt, da's nouw alle maal weer weg. Keb mee 'm deur de bosschen getrokken, wemmen over de slotjes gesprongen da me mee 'nen doffen bons teugen de 6erde aan- botsen. Hij hee-t-er geschaterd en geschetterd, da- z'n stemmeke teugen de duuzenden boomen aanketste en ieveraans weer opdoken of 't diepe, geheimzinnige bosch vol mee kebouter- mannekes zat Ollee, laat ik afscheien. Keb ze van den mergen naar de Stasie ge- brocht mee de sjees en 'k zie nog da lollige boske-n-uit 't spoorromke hangen te wuiven mee z'n vuile dweiltje van 'n zakdoekske, waar ie sjuust z'n schoenen mee ,,gedaan" had. As Dr6 prooper wordt... Amico, ziezoo; m'nen eersten brief van 't jaar dartig zit weer in mekare. De zaak die lopt weer, jonk! Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRA SCHIP GEZONKEN. Zondagmiddag tijdens den storm is het sleepschip Christina, geladen met steenkolen en metende 450 ton, schipper I. de Lange, thuis behoorende te Rotterdam, welk schip met drie andere schepen door de sleepboot Irmgard op de Merwede werd gesleept, nabij kilometerpaal 93 voor het slot Loevestein, onder de gemeente Vuren, gezonken. Door het plotseling breken van een sleepdraad kantelde het schip, waardoor het vol water liep. De vrouw van schipper De Lange ging met haar vier kinderen onmiddellijk op een in de nabij- heid liggend schip over; de schipper heeft nog getracht het schip te laten afdrijven en op het droge te zetten. IJlings moest hij echter ook het schip verlaten. Het schip, dat midden in de rivier gezonken is, ligt zeer gevaarlijk voor de scheepvaart. De rijksbakendienst en de rivierpolitie te Go- rinchem hebben de noodige seinen aange- bracht. EEN DOODELIJK SCHOT. Te Nijmegen aan den Groenewoudschenweg hield Zondagmiddag ongeveer 3 uur den heer v. G., garagehouder te Rotterdam, met zijn auto voor de woning van den heer E. stil, om dezen te bezoeken. Toen hem op zijn bellen niet werd opengedaan, sloeg hij een erkerraam in en sprong met een geladen parabellum door het raam de voorkamer binnen. Zijn vrouw, van wien hij nog niet wettelijk is gescheiden, en die bij E. huishoudster was, vluchtte naar de bovenverdieping, gevolgd door E., die daar een repetitie-geweer greep. Van G. loste twee schoten en raakte E. die boven op de trap stond, in rechteram en duim. E. schoot daarop v. G. en trof hem doodelijk bg den neus, waar de kogel in het hoofd drong. De politie, op het hulpgeroep der vrouw door buren telefonisch gewaarschuwd, stelde een onderzoek in, dat niet tot aanhouding van E. geleid heeft. Het zou vaststaan, dat deze uit zelfverdediging heeft geschoten. Het lijk van v. G. is naar het St. Canisius- gasthuis overgebracht. is economische voeding van het grootste belang. Raapt ge thans en ge zult wonderen zien. Het is in gebruik niet duurder dan gewoon meelvoeder. Vraagt proefbalen bij Door lidhten misleid is bij het havenhoofd te Emmenik een auto in voile vaart van de Rijnkade gestort. De wagen bleef op de lagere kade half boven de rivier hangen. Van de zes inzittenden zijn een douanebeambte en zijn verloofde terstond gedood, de 4 overigen werden zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd. In den loop van den dag is nog een derde slachtoffer overleden. SCHIPPER VERDRONKEN. Maandagmiddag omstreeks twaalf uur trok het de aandacht van voorbijgangers, dat in de Loosduinsche vaart ter hoogte van de Zuider parklaan in Den Haag een schuit onbeheerd ronddreef. De politie werd gewaarschuwd en i deze haalde, na een poos te hebben geuregd, het lijk op van een man, vermoedelijk de schipper van de schuit. Het lijk is overge bracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. De schipper de ongeveer 30jarige C. uit het Westeinde had zich alleen op de schuit bevonden. Vermoedelijk is hij door uitglijden te water geraakt. DE BRAND IN EEN KERK. De schade in de Ned. Herv. Kerk te War- tena, veroorzaakt door het in brand vliegen van een kerstboom, blijkt erger te zijn dan eerst was verondersteld. Het plafond is op eenige plaatsen doorgebrand; een pijp van het orgelfront is naar beneden gekomen; drie andere zijn alleen beschadigd. Groote schade is toegebracht aan een van de geschilderde ramen. In het jaar 1780 was de oude kerk te Wartena afgebroken en door een nieuwe ver- vangen. In dat elfde jaar heeft Ype Staan de wapens op de glazen in de kerk geschilderd. Een der ramen vertoonde het wapen van Friesland, omgeven door attributen van den oorlog. Het is indertijd ten geschenke gegeven door Gedeputeerde Staten van Friesland en droeg als onderschriftDe Edele Mogende Heeren Gedeputeerde Staten van Friesland. Van dit raam, dat 25 ruiten telde, zijn er 21 gesprongen. TIFT KINDERLI.JKJE TE NIJMEGEN. Zooals dezer dagen bericht, heeft een onbe- kende man te Nijmegen aan een 17jarigen jongen een doos overhandigd, waarin zich het lijkje van een pasgeboren kind bevond. Naar het Hbl. vemeemt, is hier van misdrijf geen sprake. De politie, die den man opgespoord heeft, achtte dan ook geen termen aanwezig, tot strafvervolging over te gaan. De onderhandelingen, welke zijn gevoerd tusschen den eigenaar van het, in het begin van dit jaar afgebrande bekende theater .Flora" te Amsterdam en de assuradeuren hebben tot overeenstemming geleid omtrent de uitkeering voor de geleden schade. Het ligt in de bedoeling, aldus verneemt het Hbl., om thans zoo spoedig mogelijk te begin- nen met den bouw van een modernen schouw- burg in de Amstelstraat, waarin zoowel revues en operettes opgevoerd als films ver- toond kunnen worden. KINDERVERLAMMING. De geneesheer F. Bonnema te Odoorn heeft in twee gezinnen te Odoorn en in een gezin te Exlo bij drie kinderen gevallen van kinder verlamming geconstateerd. De drie kinderen zijn beneden de drie jaar. IN BRAND GERAAKT. Maandagochtend is te Ufrecht het lljarige meisje C. J., dat alleen in een kamer was, bij het aansteken van een kachel in brand ge raakt. Met brandende kleeren vloog het kind naar buiten. Een brugwachter trok het meisje de brandende kleeren van het lijf. Het kind had vreeselijke brandwonden gekregen. Haar toestand was zeer ernstig. BRANDSTICHTING Maandagavond om kwart voor tien is door de bewoners van de Cheribonstraat te Haar lem brand ontdekt in perceel 27 aldaar, be- woond door C. N. v. L. Het bleek, dat in de achterkamer een gat in de vloer was gebrand ter hoogte van de voorkamerdeur, die even- eens gedeeltelijk door het vuur was aangetast, alsmede de deurstijlen en het behang. Ook was brand uitgebroken in een kelderkast, waarin een heeren- en een damesrijwiel ston den. Omwonenden slaagden er in den brand te blusschen. In verband met dezen brand zijn aangehouden als verdacht van brandstichting, de bewoner van het huis en de kostganger P. A. B. Beiden ontkennen. KINDERLIJKJE GEVONDEN. In het Ter Apelkanaal bij Musselkanaal is Dinsdagmorgen het in staat van ontbinding verkeerend lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht gevonden. VAN DEN WAL IN DE SLOOT. Een incasseerder te Hoogeveen is Maandag avond met een met f 600 zwaar beladen geld- zak aan het stuur van zijn fiets, de richting kwijt geraakt. Hij kwam aan het slingeren, waardoor de geldzak met inhoud in de vaart is terecht gekomen. Na lang baggeren is op 30 na het verlorene teruggevonden. Men hoopte deze f 30 ook nog te vinden. BLOEDDORSTIGE HONDEN. In den Inlaagpolder onder Haarlem hebben twee honden 22 schapen doodgebeten en zeven dieren zoodanig gewond, dat ze vermoedelijk afgemaakt zullen worden. De gemeente-politie van Haarlemmerliede en Spaarnwoude stelde een onderzoek in en mocht er in slagen de twee honden, die vermoedelijk deze slachting hebben aangericht, te ontdekken. Zij bleken te behooren aan een bewoner van het nood- woningenkamp achter de Harmenjansstraat. Een der honden is doodgeschoten. AUTOMOBIEL TEGEN EEN BOOM. Maandagavond laat heeft na een dans- partij in een caf<5 te Hilversum een 20jarig meisje zich in gezelschap van drie heeren in een auto begeven op weg naar Utrecht. Tus schen de Hollandsche Rading en Maartensdijk is de auto door tot dusver onopgehelderde oorzaak tegen een boom gereden. Het meisje is door den schok in aanraking gekomen met een stang op de kap van de auto, waardoor een emstige schedelbreuk is ontstaan met in- wendige ver^oeding. Hoewel de auto bescha digd was, kon men er toch mee terugriiden naar Hilversum, waar geneeskundige hulp is ingeroepen. Het meisje is zonder tot bewustzijn geko men te zijn, des nachts overleden. Zaterdag, den 28 December 1.1. even v66r de loopende jaargang van ons plaatselijk histo- rieboek ten einde liep en de ultimale histo- rische feiten en gebeurtenissen nog in de laatste aflevering van het maandelijksch periodiek, dat gewoonlijk met den naam van notulenlboek bestempeld wordt, konden wor den aangeteekend, hadden zich onize vroeden om den groenen disch geschaard, teneinde met een sober afscheidssouper, dat aan vitamine- stoffen echter niet minder krachtig bleek, van het jaar 1929 afscheid te nemen. Wethouder Marquinie evenwel behoorde niet tot de aanzittenden. Alhoewel, onder normale omstandigtoeden zelden of ninumer tot de afwezigen behooren de, was het hem ditmaal par force majeure, daartoe gedwongen, niet mogelijk geweest den schepenstoel te bezetten, waar hij zich zeer zeker beter op zijn gemak zou gevoeld hebben als op het thermogCne-watten kussen, dat hem thuis reeds geruimen tijd tot een nood- gedwongen dolce far niente vasthoudt. Om half zeven eindelijk worden de deuren voor de openfoare raadszitting opengesteld, en enkele oogenblikken daama neemt om met Paillasse in Leoni Oavallo's meesterwerk te spreken, ,,das Schauspiel ein Anfang". Na voorlezing van de notulen der vorige vergadering die zonder op- of aanmerking worden goedgekeurd, worden de ingekomen stukken ter tafel gebracht. Vooreerst wordt aan den raad de mededee- ling gedaan van een schrijven door Ged. Sta ten van Zeeland ingezonden, dat het Regle- ment op de Politieverordening, aangevuld met de clausule betrekking hebbende op de be- voegdheid der politie, zooals aangenomen in de vergadering van 29 Oct. 1.1. is goedge keurd. Daama twee mededeelingen van B. en W. behelzende proces-verbaal der kasopname bij den administrateur van het gemeentelijke electriciteitsbedrijf en bij den gemeente-ont- vanger, meldende, dat beide kassen zijn in orde bevonden en met de in de boeken uitgedrukte cijfers kloppen. Na deze administratieve mededeelingen komt ter tafel een voorstel van B. en W. tot aidhaesiebetuiging aan het adres inzake de classificatie der gemeenten volgens het Bezol- digingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1928, in verband met de onderwijsbelangen ten plattelande. De Secretaris krijgt gelegenheid tot voor lezing van het adres door de Vereeniging van Burgemeesters en Secreitarissen in de kantons Hoom, Purmerend en Schagen, waartoe zoo- wat een kleine dertig gemeenten behooren, tot de Regeering gericht en waarin aange- drongen wordt op de afschaffing der classifi catie van de gemeenten, aangezien daardoor de onderwijsbelangen ten piattenlande zeer schadelijk beinvloed worden. Er wordt op gewezen, dat de beste onder- wjjskrachten zoo spoedig mogelijk van het platteland naar de groote steden trachten te komen, en tengevolge van de voortdurende mutaties en het telkens beginnen met onge- schoolde jonge krachten het onderwijs op het platteland ten zeerste geschaad wordt. Bovendien mist de bewering, als zou het platte land 'n goedkooperen levensstandaard aanwijzen dan de steden alien grond, terwijl allerlei oorzaken er toe medewerken het on- derwijzend personeel buiten de steden in min dere gunstige omstandigheden te plaatsen dan hun collega's in de stad. De Voorzitter leidt het voorstel van Burg, en Weth. om aan dit adres adhaesie te be- tuigen als volgt in: Mjjne Heeren, Het adres stelt deugdelijk de -bewregredenen in het licht, waarom het daarin uitgedrukte gevraagd wordt. Daarom stellen Burg, en Weth. den raad voor aan het adres adhaesie te betuigen. Het voorstel wordt zonder hoofdeJijke stemming aange nomen. Alsnu komt het derde punt van de agenda pan de orde luidende: Verzoekschrift van de R.K. Werklieden- vereeniging te Sas van Gent om invoering van een steunregeling voor uitgetrokken werkeloozen. Er wordt in uilgedrukt, dat verleden win ter verschillende v/erklieden met werkeloos- heid hebben te k a ripen gehad, dat de ver eeniging het daarom noodzakelijk acht een steunregeling in het leven te roepen. De Voorzitter leidt het adres ongeveer als volgt in: Mijne Heeren. Bij Burg, en Weth. bestaat absoluut geen twijfel omtrent de goede bedoe- ling, die bij het indienen van dit adres voor- gezeten. Daar de onderviuding heeft geleerd, dat hier altijd goed gesteund wordt en men altijd goed bij Burg, en Weth. heeft kunnen aankloppen in geval van werkelcosheid achten Burg, "en Weth. een steunregei. rg onnoodig. Ik aarzel daarom .niet te zeggen, dat men vertrouwen moet stellen in het beleid van Burg, en Weth. Daarom stel ik voor dit adres als kennisgeving aan te nemen Wenscht iemand daaromtrent het woord? De heer De Leux: Ja, mijnheer c Voor zitter. Ik zou daar het een en ander over willen zeggen. De Voorzitter: Dat kunt u gerust. De heer De Leux: Ik kan wat in het adres gemeld is, onderschrijven. Ik zou wilier voorstellen een steunregeling in het leven te roepen en wel zoo, dat de uitgetrokken wer keloozen gedurende 60 dagen kunnen trekken, dat hoofden van gezinnen en daarnee pe- lijkgestelden f 10 per week en 1 toeslag voor 3 kinderen genieten. En die ongeorganiseer- den, die buiten hun schuld door de crisis wer- keloos zijn, ook 30 dagen steun te laten ge nieten. Sas van Gent zit goed in zijn financien en ik zou er prijs op stellen, dat dit voorstel wordt aangenomen. Daarbij komt nog, dat niet altijd werkver- schaffing is. Bij deze regeling heb ik niet al leen het oog op hen, die georganiseerd zijn, maar ook op degenen, die 36 dagen geteekend hebben. De Voorzitter: Ik zeg nog eens, dat een steunregeling niet noodig is, aangezien Burg, en Weth. altijd bereid zijn werk te verschaf- fen aan degenen, die het noodig hebben. De heer Stouthamer: Burg, en Weth. stel len zich steeds oor steeds werk te verschaf- fen en achten geen steunregeling noodig. Dan kan het toch ook geen kwaad een steunrege ling te maken. Want als er geen werk is moet er toch gesteund worden. De heer IJsebaert: Ik zou er ook voor zijn een steunregeling te maken. Me dunkt, dat daartegen geen bezwaar kan zijn. De heer De Mul: Mijnheer de Voorzitter: Ik kan de woorden van den heer Stouthamer ten voile steunen. Verleden jaar bij dien strengen winter waren velen buiten verdien- sten. De heer Neeteson: Ik moet de heeren op- merken, dat ze zoo wat doen alsof er niet ge steund wordt. Wij zijn aangesloten bij de werkeloozenverzekering en betalen jaaarlijks 1000 daarvoor. De heer De Leux: Ik ben het het niet eens met den heer Neeteson. Wij geven wel 1000 voor werkloozenverzekering, maar dat is geen steun gelijk de andere gemeenten in het leven roepen. In groote steden is een steunregeling voor dubbel uitgetrokken werkloozen en gewone werkeloozen. De heer Verschaffel: 't Is hier goed in Sas van Gent. De Voorzitter: Ik vind het niet goed, dat gezegd wordt, dat Burg, en Weth. hun plicht niet doen. Zet de geldkast van de gemeente op de markt en laat ze daar uit gappen zoo- veel ze willen. 't Is die bond en die bond en nooit genoeg. De heer De Leux: Maar u moet daarop niet zoo reageeren. Ik beschouw steun als recht en niet als een gift. De Voorzitter: Dat is socialisme. De heer De Leux: Neen, geen socialisme. Dat is christelijk. Want Christus heeft ge zegd, dat iedereen het recht heeft op bestaan. Dan is Christus de eerste socialist geweest en als zoodanig mijn partijgenoot. De heer Stouthamer: Wanneer we een steunregeling in 't leven roepen, dan komen we niet weer voor dingen als verleden winter gebeurd zgn. Als de vorst invalt, kan er geen werk verricht worden. Ik stel het volste ver trouwen in Burg, en Weth. en verzoek niet te zeggen, dat ik dat niet doe. De Voorzitter: Als het vertrouwen niet is in Burg, en Weth. moet u komen met een steunregeling. De heer De Leux: Menschen, die geen eer- gevoel hebben, die komen en die wordt gege ven, maar zjj die eergevoel hebben, komen niet en krijgen niets. De Voorzitter: In andere plaatsen gaan de menschen, die ibij de landbouwers werken dik- wijls maar met 11% naar huis. Als het regent verdienen zij niets. Hier werken zij op hun gemak en krijigen 35 cent per uur. Wij krijgen niets dan omdank voor hetgeen wij doen. Als u niet tevreden bent over het be leid van Burg, en Weth. welnu, dan zien wjj er liever van af en moet u hetzelf maar eens probeeren. De heer De Leux: Ik wil niet zeggen, dat wij geen vertrouwen hebben in het beleid van Burg, en Weth., maar wil alleen dit zeggen, dat de menschen, die eergevoel hebben zich niet tot het Burgerlijk Armbestuur willen wenden en dus niets krijgen. De heer Neeteson: Moet er dan iets opge- richt worden, dat niet noodzakelijk is. De heer Verschaffel: Ik vind het overbodig nu al te regelen. Als Burg, en Weth. niet direct steunen, dan zal er wel reden voor zijn. De heer De Leux: Als er definitief iets is, kunnen Burg, en Weth. regelen. De Voorzitter: Is het het vorig jaar dan niet goed gegaan? De heer De Leux: Toen is het heel goed gegaan. De heer Verschaffel: Als Burg, en Weth. goed doen dan is 't ook absoluut onnoodig. Nooit hebben Burg, en Weth. gezegd, dat zjj niet gewillig zijn om indq-ecten steun te ver- leenen. De heer De Leux: Als er nu een steun regeling gevraagd wordt, zie ik niet in, mi) hiertegen te verzetten. Verleden jaar was het noodig. Er waren verscheiden menschen, die niet kwam en en toch geen deksel op hun bed hadden. De Voorzitter: Dat is treurig genoeg. Wan neer de raad een blijk van vertrouwen Wil geven, laat het dan over aan Burg, en Weth. De heer De Mul: Ik heb niet graag, dat U zoudt zeggen, dat wij geen vertrouwen in Burg, en Weth. hebben. Daarom zeg ik: Wij hebben volkomen vertrouwen in Burg, en Weth. De Voorzitter:- Burg, en Weth. zien altijd vooruit. De heer Verschaffel: Als het zou noodig ztfn, is het oogenblik gekomen om ervoor te spreken. Nu is mijn overtuiging, dat het voor- barig is. Als er klachten geweest waren was het iets anders. Daarom kunnen we op den- zelfden voet doorgaan. De menschen worden altijd geholpen als zij zich tot Burg, en Weth. wenden. De heer De Leux: Zou het geen gemak zijn als er een steunregeling was? De heer Neeteson: Groot gemak. De heer De Leux: Waarom dan geen steun regeling. 't Zijn toch dezelfde centen, die moeten uitgegeven worden. Wanneer Sas van Gent een groote stad was, waar veel beroeps- werkeloozen waren, zou 't iets anders zijn. Maar hier zijn geen beroepswerkeloozen. Als de Arbeidsbeurs doeltreffend werkt, en zs werk geeft, dat ze niet zouden willen doen, dan schrappen we ze. Wanneer er een periode komt van werkeloosheid, dan steunen we ze. De heer Verschaffel: Voor mij zijn er geen voorteekenen, die er op wijzen, dat voorstel to steunen. Het is beslist overbodig. De heer IJsebaert: Ik geloof ook, dat er dezen winter geen gevaar is voor werkelooe- heid. Daarom zie ik er geen bezwaar in, dat wij het nog eens uitstellen. De heer De Mul: We hebben vertrouwen in Burg, en Weth. De heer IJsebaert: Op Sluiskil worden na Nieuwjaar 200300 man aangenomen, zoo- dat we geen werkeloosheid hier te verwachten hebben. De heer Stouthamer: Ik heb ook geen be zwaar in uitstellen, maar vind het niet netjes van Burg, en Weth. dat ze zeggen, dat ik geen vertrouwen in hen zou stellen. Met dio bedoeling heb ik het niet gezegd. De Voorzitter: U zeide het toch. Als het noodig is komen Burg, en Weth. van zelf met voorstellen. Vraagt iemand stemming over het voorstel van Burg, en Weth. Bij stemming verklaren zich 5 leden voor, de heer De Leux tegen het voorstel, zoodat J het adres voor kennisgeving is aangenomen. Als vierde punt komt op de agenda voor: Vcrzoekschrift van het R.K. Kerkbestuur om be; chikbaarstelling van gelden voor het stich- ten van een R. K. bizondere school in de Zandstraat. De Secretaris doet voorlezing van de ver schillende hierop betrekking hebbende inge komen ukken, alsmede van ingekomen ver- zoekschrhten van de Vereeniging Volksonder- wijs te Ter Neuzen zich nam ens een aantal ingezetenen der Zandstraat tot den raad wen- dende tot behoud der openbare school en voorts van een tweede groep onderteekenaars uitdrukkende fen wensch om de gelegenheid tot het bekomen van openbaar onderwi)s in de Wijk Zandstraat t.e handhaven. Blijkens de intcdiende stukken stelt het R.K. Kerkbestuur den raad voor de keuze uit een dezer plannen: 6f ovemame van de be- staande openbare school en het aanbrengen van veranderingen, nader kenbaar te maken, of te wel gelden ter 1 eschikking te stellen vooi den bouw van em nieuw schoolgebouw met 2 lokalen elk plants biedende voor 48 leerlingen. Tot de overgelegde stukken be- hoort mede de verklaring. dat de aanvragers de wettelijke 15 percent ter beschikking te stellen tot verwezenlijking dezer plannen. De Voorzitter: Mijne Heeren. De stukken, betreffende deze aanvrage zijn binnen-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2