ALGEMEEN NIEUWS- en aovertentieblad voob zeeuwsch-vlaanderen. Tweede Blad. De Opening. No. 8471. WOENSDAG 1 JANUARI 1930. 70e JAARGANG. BIKSENL AKD. BUITESLAHD, 0SMEHGDE BERICHTEB Het jaar 1929. jtliana: eaai'doctxi van TER NEUZEN, 1 JANUARI 1930. RECHTSZAKEN. NEUZENSCHE COURANT Als een afgeleefde grijsaard ging het verstreken jaar van ons heen, en 1930 is ons als een jonggeborene tegemoet ge~ treden. Nieuwjaar Een nieuw tijdperk van twaalf maanden strekt zich weer voor ons Hit. Zoo ons leven gespaard blijft, zullen allerlei ontmoetingen en ervaringen, blijde en droeve, ons deel zijn. Levenswoorden zullen ons tegenklinken, maar ook zullen wanklanken door ons worden gehoord. Goede voorbeelden zullen menschen ons geven, en er zullen er ook zijn, wier ge- drag ons in verzoeking zal leiden. Over de hoogten en diepten zal ook dit jaar ons weer voeren. Nieuwjaarsmorgen! wat klinkt er een toon van vriendelijkheid in dat woord. Waarom zijn wij heden zoo vriendelijk en opgewekt \Vaarom zetten wij ons met nieuwen moed, vol ijver aan den arbeid Is het niet omdat het nieuwe jaar ons tel- kens doet uitkomen, dat er voor ons tegenover elk verleden een toekomst be- staat NieuwjaarsmorgenDit spreekt van een blij ontwaken, van een moedig voor- waarts gaan, van een hoopvol vertrouwen. De menschen, die wij op den eersten dag van het ontsloten jaar ontmoeten is het aan te zien, dat er in hun stemming iets is, ongelijk aan hetgeen hen gewoonlijk ver- vult, dat zij op dezen dag krachtiger leven en diepey gevoelen. Voorzeker, lang niet van alien kan ge- zegd worden, dat die dag enkel vreugde brengt. Behoeven wij wel te wijzen op het leed, dat zich aan de jaarsovergangen niet stoort, en met smartelijke vasthou- dendheid des lijders woning als zijn erf blijft beschouwen, en spot met belofte- volle voorspiegelingen, zoo vaak slechts op teleurstelling uitloopende En toch, ook daar mag wellicht nog een "enkel straaltje nederdalen, de somberheid voor een oogenblik iets minder drukkend maken. Wordt het ,,heil en zegen' door vriendenmond uitgesproken als tolk van een meewarig hart, ook met een zucht be- antwoord, het gevoel, niet alleen te zijn, niet buitengesloten uit den menschen- kring zijn pad te moeten bewandelen, is troostend. Ziet, het oude jaar is heen- gegaan, met al zijn kommer, zou het misschien ook iets van den last hebben meegenomen, die de ziel bezwaarde, zou het komende eindelijk iets beters in zijn schoot verborgen houden Gelukkig zij, die de hoop daarop niet hebben verloren, die een beter in de toe komst verwachten. Maar ook gelukkig, dat het antwoord op de vraag achterwege blijft. Gelukkig ook, dat niemand van al die anderen, die met opgeheven hoofd en met lachend gelaat het nieuwe jaar be- groeten, kan weten, of de rozige morqen- stond niet weldra zal worden omneveld. of de tot blijdschap stemmende voor- teekenen niet zullen blijken bedriegelijk te zijn. Onbekendheid met hun lot in de naaste toekomst is een van de grootste weldaden, die den menschen is ten deel gevallen, en het leven zou inderdaad een ware kwelling zijn, indien onze blik mocht heenreiken over de gansche lengte der baan, die wij hebben af te leggen, of wellicht mocht kunnen meten, hoe kort het verdere deel nog is. Denken zij. die elkaar op den eersten dag des jaars met ongewone hartelijkheid tegemoettreden, die hun groet toeroepen en hun qelukwenschen uitspreken, denken zij aan <Jat alles? Och, het behoeft niet hennnerd te worden Het is zoo eenvoudiq, zoo van zelf sprekend. Maar dat verdwijnmg en verschijning, sluiting en opening, oud en nieuw, zoo onafg.ebroken en zonder ver- storing of merkbaren overgang op elkan- der volgen -dat is toch een blijde her- innering aan het onweersprekelijk teit, dat rergankelijkheid en scheiding niet het riotwoord is van al het bestaande. kelingsgang der menschheid dat, hoe ouder zij wordt en hoe meer zij met de jaren wijs'heid vergadert, des te meniq- vuldiger de aanrakinqspunten, des te krachtiger de aan sluiting en worden. Steeds worden organisaties en vereeni- gingen opgericht. omdat men gevoelt in de tegenwoordige levensstroomingen den strijd niet meer ails eenling te kunnen voe ren. In het begin van dezen nieuwen jaar- kring zullen weer allerlei samenkomsten voor het eerst in dit jaar worden gehou- den en met een gelukwensah worden ge- opend. En het moet dan voor ons duide- lijk zijn, dat het vervullen van die wen- schen voor een groot deel zal afhanqen van onzen ijver, onze toewijdinq en onze aanhankelijkheid. Het is niet mogelijk, zdch een nieuw kleed aan te schaffen zon der daarvoor een geldelijik offer te bren- gen en evenmin is het doenlijk een nieuwen bloeitijd te beleven zonder in- spanning. Wandelaars naar een onbekende toe komst, nemen wij den staf ter hand en zetten dien stevig in den lossen zand- grond der vergankelijkheid, diep qenoeq om er op te steunen, bij het zetteii van den volgenden stap maar tevens houden wij er rekening mede, dat wij zijn als de karavaan in de woestijn, veiliq bij weder- keerig krachtsbetoon, verloren zoo een egoistisch najagen van eigen voordeel de samen optrekikenden mocht verstrooien. Broeders en zusters van alle landen, vereenigt u, zeggen wij met uitbrei- ding van een bekend woord, in zijn meer beperkte beteekenis slechts als strijdleus gebezigd. Laat een nieuwen geest u door- dringen, om met nieuwen kracht en te samen de oude idealen na te jaqen, die niet door sc'heidende jaren in den stroom der vergetelheid werden medegesleurd die staan blijven en lokken zullen, zoolanq er menschen zijn, bezield met hooqer streven dan de zorg voor het voedsel van heden en de kleeding van komende jaren. Immer hooger, altijd sterker, beter toege- rust voor den strijd tegen lage neiqinqen en menschonwaardige begeerlijkheden, zullen wij dieper dan ooit gevoelen, di i het werkelijk Nieuwjaar is. Moedig voorwaarts dan, qij alien, mannen en vrouwen, die het nieuwe jaar met opgewekten zin binnentreedt. Onge- twijfeld zal het ook zijn lasten en bezwa- ren mee brengen, maar gfj zult die het hoofd bieden, met standvastigheid, met vertrouwen dat dit nieuwe jaar zal qroeien en zich zal uitbreiden over de schim van het verleden, in de hoop, dat het licht hiervan zoo min mogelijk door wolken zal worden verduisterd. Voor ons land stond 1929 ook in -het teeken de? politiek. De verkiezingen voor de Tweede Kamer werden gehouden. Veel verandering c'.3 vo***1duc!n^cn temditm clczo met, ii9>~ geen ook wel blijkt uit de vervanging van het extra-parlementair kabinet door een dito. Een voor ons land zeer onaangenaam incident kwam voor op Curasao. Vooral is het te bejammeren, dat daarbij menschen- levens te loor gingen, maar ook voor anderen, daarbij betrokken bleef het een betreurens- waardig feit. Aangenomen moet worden, dat het gabeurde een waarschuwing is geweest, en tegen herhaling in de toekomst -gewaakt zal worden. Uit verschillende gegevens meenen we te mogen aannemen, dat over het algemeen ge- nomen de economische toestand van ons land niet ongunstig was, al zal de enorme daling van den koers van verschillende industrieele aandeelen op de beurs, als gevolg van den terugslag in Amerika, ook voor ons land niet ssonder kleerseheuren passeeren en vermoede- lijk ook van invloed zijn op de industrieele bedrijvigheid. Is er van dien vernieuwingsdranq, die den grondtoon behoort te vormen van het Nieuwjaarsfeest, ook in ons iets ^icat- baar? Gaarne zouden wij het oude kleed van lijden en ontbering, van stoffelijk on- vermogen of maatschappeliik tekort van ons afwerpen, en het verwisselen voor een nieuw gewaad en als wij heden, met een welgemeenden gelukwensch, onze iezers tegemoet treden, dan denken wij daarbij ongetwijfeld aan een vermeerde- ring van welvaart, aan voorspoed in het bedrijf, aan gezondheid van het qezin. Dan richten wij tevens den blik op de mogelijkheid, door eigen kraahtsinspan- ning te komen tot de vervulling van wen- achen, tot afwending van veel, waardoor deze kan worden tegengewerkt Toch is er nog zooveel meer. Wij leven voort, als deelen van een geheel, als leden eener maatschappijals burgers van een Staat. Ook het weJl en wee dier kringen gaat ons na aan het hart, al ware het alleen wijl ons eigen geluk er nauw mee samenhangt. En nu ligt het in de ontwik- Hoop doet leven, en met deze gedachte in het hart brengen wij onzen lezerskring onzen Heilgroet. Wij, Uitgeefster en Redactie van dit blad, kunnen voor wat ons bedrijf aan- qaat weer met welgevallen op het afge- ioopen jaar terugzien. Whj konden rustia voortwerken aan onze taak en achten ons gelukkig, als steeds van tahijke zijden blijken van waardeering van ons werk te mooen ondervinden. Zoowel onzen lezerskring als onze advertentiekolommen, breiden zich uit. Daarbij komt het eerste natuurlijk ook aan het laatste ten goede. En uit de om- standigheid. dat onze advertentie- clienteele steeds toeneemt blijkt wel, dat adverteeren in ons blad succes brengt. Aan hen die op verschillende wijzen ons werk steunden of daaraan mede- werking verleenden, zeggen wij hierbij hartelijk dank, terwijl wij ons voor de toekomst in hunne welwillendheid aan- bevelen. Wij voor ons zullen, binnen den ons afgebakenden weg, blijven voortgaan om te trachten elk wat wils te geven. Zij het jaar 1930 voor alien een Gezegend Jaar Het schijnt wel of de dagen, de jaren steeds sneller heenvlieden en. het is daarom gelukkig dat er toch oogenblikken komen, waarop men zich even neerzet voor het werpen van een terugblik op de afgelegde baan en zijn balans opmaakt. Daarvoor eigent zich in het hijzonder de jaarsovergang. Ook wij willen nog even het verloopen jaar in de herinnering terugroepen. 't Ziet er niet in alle opzichten zoo bemoe- digend uit. Wanneer wij onze blikken laten verw^jlen bij het wereldtooneel, zien wij wel talrijke conferenties, conferenties van afge- vaardigden der volkeren, die samenkomen om vredesdenkbeelden te propageeren, die be- raadslagen over het heelen van in een bloedi- gen strijd geslagen wonden, die vertogen hou den om zulke gruwelrjkheden in de toekomst te voorkomen of te beperken, en die tot doel helbben de volkeren tot elkaar te brengen. De resultaten stemmen echter nog niet hoop vol, en indien men let op den steeds toenemen- den strijd tusschen de politieke party en bin nen de grenzen der verschillende landen, zelfs binnen de grenzen van gemeenten, dan moet men er wel des te meer aan wanhopen inter- nationale toenadering te verkrijgen. Maar toch, dat er meer dan vroeger over gesproken en beraadslaagd wordt, doet de hoop op een uiteindelijk gunstig resultaat levendig blijven. Bijzonder schokkende voorvallen kwamen het wereldtooneel niet voor, al moesten In onze naaste omgeving zal dat vermoede- lrjk minder het geval zjjn en wanneer we ten slotte onzen blik wenden binnen Zeeuwsch- Vlaanderen zien we een grooten ommekeer bij een jaar te voren. Toen heerschte er groote werkloosheid en malaise, terwijl het afgeloopen jaar, voomamelijk als gevolg van den bouw van het reusachtige fabriekscom- plex te Sluiskil in het teeken van groote be drijvigheid en er eerder sprake was van ge- brek aan werkkrachten. 't Liep even wel niet alles voorspoedig. De landbouw haalde een oogst binnen als nooit te voren, tengevolge van de lage prijzen der producten was het eindresultaat van het be drijf niet bemoedigend. Als we ons bepalen tot de stad onzer inwo- ning, is er zeker reden tot tevredenheid. De hoofdbron van het bestaan, de haven, gaf toenemen.de goede resultaten en de werkloos heid, waarmede men in vorige jaren in ruime mate te kampen had, daalde aanzienlijk, het geen op den algemeenen economischen toe- stand duidelijk van invloed was. Het gemeentebestuur ging nog voort met het uitvoeren van zeker noodzakelijke be- stratingswerken, die het aanzien van de stad tot algemeene tevredenheid ten zeerste ver- beteren, en voorkomen dat een tocht door de straten voor winkelende menschen of wande laars geen kwelling wordt. Er is op dit punt nog wel wat te doen, maaralles kan niet op eens. Men is thans op den goeden weg en we zullen hopen, dat economische omstandig- heden onze stadsbestuurders niet zullen belet- ten op den ingeslagen weg voort te gaan. In den loop van het jaar jjverden belang- rijke besluiten genomen. We herinneren aan de bijdrage van 2 ton, die door den gemeente- raad werd toegezegd voor de zoo dringend noodige havenuitbreiding. Hopen wij, dat de rijksregeering -ook door deze zware bereid- verklaring van den gemeenteraad en door de dringendheid der omstandigheden zich ge- roepen zal achten, thans die havenuitbreiding ten spoedigste ter hand te nemen, hetgeen aan de welvaart der havenstad en hare om geving zeer te stade zou komen. Een ander punt was de veel bestreden waterleiding voor deze streek, welke niette- min van grooten invloed zou kunnen zijn op de ontwikkeling onzer streek. Had de raads- meerderheid in 1927 emstige bezwaren, in verband met het tariefstelsel, thans, nu het gelukt. is een billijk tariefstelsel aangenomen te zien, waren die bezwaren vervallen, en ver- klaarde de raad zich onomwonden vddr mede- werking. Daarmede is die ondememing nog niet tot stand gebracht. Bij verschillende raden van gemeenten, die eertijds zijn toege- treden, schijnen onoverkomelijke bezwaren tegen de waterleiding in het algemeen te be staan, en zou men er gaarne van af willen. Omtrent het verder verloop dezer zaak zullen we nog moeten afwachten. Een voorstel tot ontbinding zal, gelet op de uiterlrjke teekenen geen meerderheid verwerven, maar het wordt dan de vraag of het college van commissaris- sen thans den weg zal weten te vinden om voort te kunnen werken. Aan het einde van dit jaar viel in den ge meenteraad nog een besluit over een onge twijfeld voor Ter Neuzen ook beteekenende kwestie, het sluiten eener overeenkomst met de P.Z.E.M. over levering van electrische energie in de kom der gemeente, nadat zij de desbetreffende concessie van de Industrieele Maatschappij zal hebben overgenomen. Tusschen de P.Z.E.M. en den gemeenteraad werd geen algeheele overeenstemmmg ver- kregen en een beslissing omtrent de houding die de P.Z.E.M. zal aannemen tegenover een van de voorgestelde overeenkomst afwrjkend besiuit van den gemeenteraad is, naar we vememen, nog niet ter kennis gekomen. Er is hier een strijd van belangen, en als men een overeenkomst sluit, komt het meermalen voor, dat partijen wederkeerig al eens een veer moeten laten. Na afloop der behande- ling gaf het den indruk, dat geen der betrok ken partijen eigenlijk tevreden was, want men had beide een veer moeten laten. 't Schijnt ons echter toe, dat de partij die in deze het voile pond zou wenschen, ten slotte niets zou krijgen, en we verwachten dan ook, dat dit laatste ook door het bestuur van de P.Z.E.M. wel zal worden ingezien en men de overeen komst aecepteeren zal. De aangenomen overeenkomst is voor oe gemeentenaren in het algemeen zeker niet zonder beteekenis, en het is te hopen, dat, bn den aanvang der exploitatie door de P. Z. E. M. een bron van gestadige moeilijkheden za! zijn verdwenen, en niet door een andere za- worden vervangen. Er is dan na vele onder- handelingen ten slotte iets tot stand geko men, waar het in de toekomst toch onherroe- pelijk heen moet. Zooals nog in het vorig nummer van onr, blad werd beschreven, wordt de drang nnar een nieuwe sluis alhier van de zijde van Gent steeds sterker. Te verwachten is het. dat bin nen een niet te verwijderde toekomst ook deze kwestie aan de orde zal komen, welke dan -ok weer goede perspeetieven opcr.t veer Ter Neuzen en omgeving. In het algemeen is er, meenen wij, reden to toekom-t DE LEIDSCHE UNIVEKSITEIT. De senaat van de Rijksuniversiteit te Dei- den heeft aan Prinses Juliana het eeredocto- raat in de letteren en wijsbegeerte verleend. Als promotor is de hoogleeraar dr. J. Huizinga decaan der faculteit van letteren en wijs begeerte aangewezen. Maandag heeft H. K. H. met goed gevolg haar laatste tentamen in het volkenrecht af- gelegd. VERHOOGING VAN DE HAVENRECHTEN TE ANTWERPEN. Het Antwerpsche stadsbestuur heeft beslo- ten tot een verhooging met 50 centimes per bruto-ton van de havenrechten voor de te Ant- werpen binnenloopende schepen, welke niet behooren tot een vaste lijn. Deze rechten wor den aldus van frcs. 3 op frcs. 3.50 per bruto ton gebracht. Voor de schepen der vaste lij- nen bljjft de bestaande regeling voorloopig on- veranderd. kunnen worden verkregen bij den ontvangw der accijnzen in de gemeente, waar de suiker- houdende goederen zijn opgeslagen. Opgemerkt wordt, voor zooveel noodig, dat de afschrijving of teruggaaf ook kan wordeo uitgestrekt tot de opcenten, betaald van <fes accijns van suiker verwerkt in suikerhoudemfe goederen of van suiker in natura, voorhanden bij fahrikanten van suikerhoudende goederen die crediet genieten. Melado, melasse en stroop blijven voor dfc toepassing van art. 5 tweede en derde lid der Wet buiten aanmerking; eene uitzondering op dezen regel vormt limonadesiroop. De afschrijving of teruggaaf blijft achter wege, indien het af te schrijven of terug ~U> geven bedrag voor de door een aangever in edn pand bijeengebrachte goederen mindet dan 45 bedraagt, of indien het suikergehalte der goederen 5 of minder bedraagt. Het zal belanghebbenden uiteraard vrij staan, partijen goederen van verschillende bezitters ter ver- krijging van teruggaaf, brjeen te voegen en door een hunner de teruggaaf of afschrijving: te doen aanvragen. op - van tijd tot tijd rampen van minderen om- I optimisme en mogen we de naaste vang vermeld worden. blijmoedig en hoopvol tegemoet zien,. OPENSTELLING TELEFOONKANTOOR TE TER NEUZEN. Naar men ons mededeelt zal het rijkstele- foonkantoor alhier vanaf 1 Januari 1930 onafgebroken geopend zijn, dus ook op Zon- en feestdagen. Voorts zij medegedeeld dat het ingevoerde gesprekkentarief (2% cent per lokaal ge- sprek) althans voor de eerstvolgende maan den voor het kantoor Ter Neuzen nog niet van toepassing is. De aangeslotenen zullen Voor het eerste kwartaal het gewone abonne- mentsbedrag hebben te betalen en lokaal nog vrij kunnen spreken. GENT EN HET KANAAL VAN TER NEUZEN. Naar aanleiding van het daaromtrent in ons vorig nummer overgenomen artikel uit de Belgische ,,Bouwkroniek" schrijft het Alg. Hbl. het volgende: Dat Gent voor zijn waterverbinding met do zee en met de noordelijke waterwegen een grootere sluis in Ter Neuzen noodig heeft wordt ook in Nederland niet betwist. Deze eventualiteit werd reeds voorzien in de Ned.- Belg. conventie van 1895. Maar deze conven- tie was, evenals haar voorgangsters, gegrond op 't beginsel van wederkeerigheid, zocals wij in ons Avondblad van 27 November nog eens in herinnering brachten. In dat artikel schre- ven wij o.a...Tegenover de Nederlandsche in- williging van een Belgisch verlangen (de sluis) zou een Belgische inwilliging moeten staan van een Nederlandsch verlangen. En dat verlangen, op het punt van de kwestie- Ter Neuzen, is de gelijkstelling dier haven (die als voorportaal van Gent eigenlxik als een Belgische haven fungeert) met Belgische ha vens ten aanzien der spoorwegtarieven". De Belgische ,,Bouwkroniek" voorziet de mogelijkheid van deze uitwisseling van voor- deelen, al gaat het niet van harte en met een terughoudend zelfs". Maar zulk een weder keerigheid moet toch de grondslag zijn van een nieuwe overeenkomst. En in dat geval meenen wij, dat er verder van Nederlandsche zijde geen onoverkomenlijke bezwaren zullen worden opgeworpen. Deze plaatselijke kwestie kan o.i. zeer goed uit het complex der Ned. Belg. kwesties worden gelicht en onafhanke lijk daarvan opgelost, juist omdat hier sprake kan zijn van evenwicht tusschen geven en uomen. Elders is zulk evenwicht soms ver te zoeken. Maar waar het plaatselijk tot stand gebracht kan worden en te baat genomen om wrijvingsvlakken te verwijderen, zouden wj het jammer vinden, wanneer men de gelegen- heid daartoe voorbij liet gaan. TE WEINIG BETAALDE BELASTINGEN. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont- vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of ver- mogen (gewetensgeld)bij den ontvanger der directe belastingen te Hontenisse f 281,87te Hulst f 412,50, te Ter Neuzen f 199,61, f 196,11 en 74,72. VERM1NDERING VAN DEN SUIKER- ACCIJNS. Aangezien bij de Eerste Kamer thans aan- hangig is het ontwerp van Wet tot afschaf- fing van de Verdedigingsbelasting II en van de opcenten op den Suikeraccijns, vestigt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen er de aandacht van be langhebbenden op, dat haar is medegedeeld, dat de Minister van Financien een regeling heeft ontworpen voor de afschrijving of terug- gave van accijns voor suiker, vervat in suiker houdende goederen, die ten uitvoer zijn aan- gegeven en van de opcenten, indien de goederen v66r 1 Februari 1930 zijn uitge- slagen, voor het geval, dat naar verondersteld wordt, het bedoelde wetsontwerp binnenkort tot wet zal worden verheven. Ter uitvoering van het bepaalde in het laat ste lid van artikel 5 van genoemd wetsont werp, zal ieder, die teruggave of afschrijving verlangt van opcenten, betaald boven den accijns van in zijn bezit zijnde voorraden suiker of van suiker verwerkt in suikerhou dende goederen, uiterlijk op Maandag 27 Januari 1930 op een fbrmulier van die voor raden aangifte in dubbel moeten doen bij den ontvanger der accijnzen over de gemeente, waar de goederen zijn opgeslagen. De aan- wijzingen van het formulier moeten daarbij worden gevolgd. Van die formulieren zullen een beperkt aantal van 15 Januari af ver- krijgbaar zijn by genoemde ontvangers. Wie zeker wil zijn er een stel van te bekomen, zal derhalve goed doen zich tijdig bij den ont vanger aan te melden; is de voorraad uitver- kocht, dan kunnen zij ook met de pen worden getrokken of met de schrijfmachine worden vervaardigd. Invulling moet plaats hebben met de pen of met de schrijfmachine, zonder doorhalingen, overschrijvingen en radeeringen. Nadere inlichtingen te dezer zake zullen vermoedelijk van ongeveer 15 Januari a.s, af Arr.-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 23 December werden de volgende vonnissen uitgesproken: M. P. de G., oud 21 j., arbeider te Sas vat. Gent, beklaagd van verboden samenscholing is, met bevestiging van het vonnis van defc kantonrechter, vrijgesproken. J. J. D., oud 41 j., arbeider te Sas van Gent beklaagd als voren, is, met bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, vrijge sproken. P. P., oud 34 j., te Axel, beklaagd van over treding der Leerplichtwet, is, met vemieli- ging van het vonnis van den kantonrechtei vrijgesproken. L. D., oud 52 j., commissionnair te Tet Neuzen, is wegens overtreding alsvoren, me' vernietiging van het vonnis van den kanton rechter, veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. A. T., oud 19 j., landbouwersknecht te IJzendijke, is wegens mishandeling veroor deeld tot f 25 boete of 5 dagen hecht. L. M., oud 25 j., vrachtrijder te Zaamslag, is wegens overtreding Motor- en Rijwielwet, met bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, veroordeeld tot f 15 boete of 10 dagen hecht. G. H. D., oud 18 j., landbouwer te Assenede, is wegens bedreiging veroordeeld tot 20 boete of 20 dagen hecht. In de zitting van 30 December werd het volgende voimls uitgesproken: E. d. L., oud 29 j., arbeider te Sir Jansland, gedetineerd, is wegens poging tot doodslag veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. UITSPRAAK GERECHTSMOF. Het Gerechtshof te Den Haag heeft ver oordeeld P. B. uit Stoppeldijk, wegens het af- leveren als veevoeder van waren, terwijl niet was aangegeven uit welke verschillende grondstoffen het mengsel was samengesteld noch het percentage, tot f 60 boete subs., 20 dagen hechtenis. Het vonnis van den kanton rechter te Hulst en van de rechtbank te Mid- delburg was van dezelfde strekking. MAN DOODGESTOKEN. Zondagavond omstreeks kwart over ell heeft in een cafe aan de Brielschelaan te Rot terdam een man een van de andere bezoekem met een groot knipmes een dusdanige wonde aan den hals toegebracht, dat het slachtoffei kort daarna aan de gevolgen is overleden. De dader is aangehouden en opgesloten. DE STORM IN BELGIE. Te Brussel nam het noodweer de propoi- ties aan van een cycloon en bereikte de wind een snelheid van meer dan 50 meter per seconde of 180 K M. per uur. Het aantal ver- nielde schoorsteenen, geheel of gedeeltehjk af- gerukte daken, lichtreclames en ingebeukte winkelruiten is eenvoudig niet te tellen. In de Miniemenstraat werd een knaap door een neerploffende schoorsteen levensgevaarlijk ge- wond. In de voorstad Ganshoren stortte een bijna voltooid huis in; nabij de Beurs en op de Groote Markt liepen personen verwondingeu op. De brandweer moest herhaaldelijk uit- rukken om hulp te bieden wat ook te Antwer- pen het geval was. Een tienjarig meisje werd aldaar door een losgerukt zinken dak getrof- fen en brak haar beenen. In de haven geraakten vaartuigen op drift, maar gelukkig kwam het daar niet tot em stige ongevallen. Het terrein van de wereld- tentoonstelling werd zwaar geteisterd. Te Mechelen werd een melkverkoopster door een neerploffend uithangbord getroffen en met. schedelbreuk opgenomen. Andere personen werden door vallende dakpannen gewond. Te Kortrjjk zijn ook voorbijgangers gekwetst en te Moeskroen woei tijdens een verhuizing een piano omver en trof een arbeider, die op slag dood bleef. Uit vele steden en gemeenten worden verder nog instortingen van in aan— bouw zijnde huizen gemeld. DE STORM IN FRANKRIJK. Het noodweer, dat in den nacht van Zater- dag op Zondag boven Noord-Frankrijk was losgebroken en Zondagmiddag in hevigheid afnam, is Zondag tegen den avond weer op- gestoken. In de omgeving van Rijssel ondervond het treinverkeer tengevolge van den storm groote vertraging. Te Rijsel zijn twee personen ten gevolge van het noodweer om het leven ge komen. Te Anvin-Calais werd een spoorwegwagon door den storm omvergeworpen, waarbij vier reizigers gewond werden. Het dak van den wagon werd 40 M. ver weggeslagen. Te Saint Omer stortte even voor het begin van den kerkdienst de klokketoren van de kerk in. Uit Lorient wordt gemeld, dat het Engel- sche zeilschip Pouzee met twaalf man equi page aan boord met vernielde masten op zee drijft en dringend om hulp vraagt. Volgens een telegram uit Marseille bevindt zich het Belgische stoomschip Maroc in de nabijheid van Tunis in nood.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5