Gesprongen Handen MIJNHARDT'S TABLETTEN BXNNENLAHD. B PITEMLAND. OS SI RHODE BERICHTEM. Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten TER NEUZEN, 23 DECEMBER 1929. ONGEHUWDEN MOETEN OM 12 UUR NAAR BED. RECHTSZAKEN. Dooien 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten (lngez. Med.) Barbiers- of kappersondernemingen. De algemeen voor winkels geldende bepalin- gen zijn ongeveer gelijkluidend voor barbiers- en kappersondernemingen. Op Zaterdag, op den dag, vooral\;aande aan Hemeivaartsaag, op 14 Augustus, October en 24 December, mag door een man van 18 jaar of ouder, indien genoemde dagen werk- dagen zijn, worden gewerkt hoogstens 12 uur per dag tusschen v.m. 6 uur en n.m. 11 uur, echter hoogstens 53 uur per week. Op de ge noemde dagen kan worden volstaan met een rusttijd van ten minste een half uur na elke 5 uren arbeid; de lange rust a 1% uur be- hoeft op die dagen niet te worden toegekend. Ten behoeve van tooneelvoorstellingen mag door een persoon van 18 jaar of cuder tot 11 uur n.m. kappersarbeid worden verricht. Arbeidslijsten. De werk- en rusttijden van winkelpersoneel moeten nauwkeurijg zijn aangegeven op een arbeidslijst. Alleen de barbiers- en kappers ondernemingen bezitten hier voorwaardelijk wat meer vrijheid. De arbeidslijsten moeten worden opgehangen in den winkel, terwijl een aangehecht atsehrift moet worden gezonden aan het Districtshoofd der Arbeidsinspectie door afgifte tegen gestempeld ontvangbewijs aan het loket ten postkantore. Indien verschillende werk- en rusttijd- regelingen gelden, behoort voor elke regeling een aizonderlijke lijst te worden ingevuld. De werktijaregeling mag ook vervat wor den in een overzichtelijken werkrooster, waar- van het Districtshoord eventueel den vorm kan vaststellen. De formulieren-arbeidslijst zijn tegen ge- ringe betaling verkrijgbaar aan alle postkan- toren. Arbeidsregister. Het hoofd of de bestuurder van een winkel is verplicht een arbeidsregister aan te houden, waarin o.m. moeten zijn vermeld de namen van het personeel en het nummer van het blad der arbeidslijst, waarop hun werk- en rust- tijden zijn aangegeven. Deze registers kunnen worden besteld aan alle postkantoren en zijn verder verkrijgbaar bij den boekhandel. Arbeidskaart. Het hoofd of de bestuurder is verplicht, in bet bezit te zijn van een arbeidskaart van in zijn dienst zijnde personen van 14 tot en met 17 jaar en van gehuwde vrouwen. Dit gelde ook voor loopjongens en loopmeisjes. Deze kaarten worden kosteloos verstrekt ter ge- meentesecretarie van de plaats van inwomng van de(n) werknemer(ster). (Arbeidskaarten voor hen, die buiten Ne- derland wonen, worden afgegeven ter secre- tarie der gemeente, waar de persoon arbeid verricht.) TWEEUE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Aan de orde is de begrooting van defensie De motie-ter Laan (vermindering van het contingent reeds in 1930) wordt verworpen met oi tegen 26 st. Het amendement-ter Laan (schrappmg post voor twee nieuwe duikboo- ten) wordt verworpen met dezelfde stemmen verhouding. De motie-ter Laan (nocduitkee- ring voor mobilisatieslachtollers die in moei- lijkneden verkeeren) wordt verworpen met 51 tegen 27 st. De motie-ter Laan (noodregeling voor mobilisatiesiachtoffers, die niet onder de betreffende wet vallen wordt verworpen bij zitten en opstaan. Het artikel betreffende de geheime uitga- ven wordt aangenomen met 51 tegen 26 st. De begrooting van defensie wordt aangeno men met 52 tegen 27 St.; tegen: s.d., v.d., en de heeren Wijnkoop en Floris v"os. Bij het wetsontwerp tot machtiging tot me de-onderteekening van de hoofdovereenkonist welke wordt aangdgaan tusschen de Neder- landsche Spoorwegeu, ae gemeente 's Graven- hage en de N.V. Vuilarvoer Maatschappij (V.A.M.) wil de heeT ter Laan (s.d.) onder xoeken wat voor de omgeving van Nieuwkoop gedaan kan worden. Minister Ruys de Beerenbrouck zal onder zoeken, welke streken het eerst in aanmerking komen na Drente. Een commissie zal niet noodig zijn. Het wetsontwerp wordt aangenomen zonder boofdelijke stemming. Voortgezet wordt de behandeling van de be grooting van het wegenfonds. De heer Bakker (c.h.) dringt aan op meer zorg voor de tertiaire wegen en meer spoed met het geheele plan. Rijwiel- en voetpaden mclzen niet worden vergeten. De heer Bongaerts (r.k.) spreekt over den tragen gang van zaken ten aanzien van de overbrugging der groote rivieren. Spr. vraagt hoe het staat met de plannen inzake overbrugging van het Hollandsch Diep en waarschuwt tegen het leiden van verkeers- wegen door kommen van dorpen. De heer Hiemstra (s.d.) bepleit uitbreiding van de vrijstelling van rijwielbelasting. EEN GESCHENK VOOR H.M. DE KONINGIN. de steeds moeilijker wordende toestanden in de suikerindustrie, het naderende seizoen van den uitzaai en de nu weer kort geleden door Frankrijk vergroote bescherming der suiker industrie, binnen zeer korten tijd met voor- stellen tot steun bij de Volksvertegenwoordi- ging te komen? OVERHE1D EN NEDERLANDSCHE INDUSTRIE. „De Installateur", een technisch-commer- cieel weekDiad, bespreekt een tweeial rede- voeringen van indusurieeien, welke omstreeks midden October gehouden wercien en waarin der Nederlanasche Overheid het verwijt werd gedaan, dat zij bij haar aanschatfingen de be- langen van de Nederlandsche industrie voor- bijziet, dikwijls om een luttel pnjsverschil en soms zonder begnjpelijke reden. Schrijver be- doelt in de eerste plaats de toespraak van Dr. Ir. C. F. Stork voor de Vereeniging tot Be- hartiging van de Belangen van het Personeel verboiiden aan de Machinefabriek Gebr. Stork Co. Sprekende over de onbevredigende be- zetting van een deel der werkplaatsen, noem- de de heer Stork als voomaamste oorzaak daarvan het feit, dat nog steeds veel leiders van Overheidsbedrijven zeer weinig voor de Nederlandsche industrie blijken te gevoelen. Sommige directies vergeten zelfs bij haar aan- vragen, dat er een Nederlandsche fabriek van stauonaire turbines bestaat. De andere spreker, die op dit euvel wees, was Ir. P. F. S. Otten, onderdirecteur van Philips' Gloeilampenfabrieken. Hij sprak aan den feestdisch, gehouden ter gelegenheid van de Edison-lichtweek te Amsterdam. Door den heer Wibaut als vertegenwoordi- ger van het Gemeentebestuur van Amsterdam was in zijn rede de vraag gesteld, of er op de wereldkaart nog plekken zijn aan te wijzen waar de electrische gloeilamp nog niet is doorgedrongen. Door den heer Otten, die daar- na als spreker optrad, werden deze woorden aangehaald en gezegd: Een Nederlander denkt bij deze vraag in de eerste plaats aan Philips, en men kan Uw vraag aldus interpreteeren zijn er nog plekken op de aarde waar geen Nederlandsche Philips-Lampen worden toe- gepast? Welnu, voegde de heer Otten den heer Wibaut toe, wanneer ge de straatverlichting in Uw eigen gemeente, de hoofdstad van Ne- derland ziet, dan zult U ontwaren, dat deze niet door Nederlandsche maar door Duitsche lampen geschiedt, die slechts 3 goedkooper zjjn! Schrijver vindt in deze uitingen aanleiding er op te wijzen, dat in de vertegenwoordigende lichamen van stad en land zelden een lans ge- broken wordt voor de bevoordeeling van de Nederlandsche industrie door de Overheid, noch voor andere industrieele en commercieele belangen. „Gaat het om politieke of confes- sioneele geschilpunten, om arbeiders- of amb- tenaarsbelangen, dan wedijveren de vertegen- woordigers van de onderscheidene partijen in welsprekendheid; betreft het de belangen van industrie en handel, om het even of het groote van deze kerk. De San Carlo is onder Sixtus IV door de Lombarden gebouwd, de huidige kerk is in 1612 door Onorio Lunghi begonnen en in 1672 door zijn zoon Martino en Pietro da Cortona voltooid. Het interieur is rijk ver- sierd door Cortona. De onbeduidende gevel, die in 1690 gebouwd is, steekt bij het fraaie inwendige van de kerk wel af. Het oude altaar was van hout en stuc, het thans ge- plaatste is van marmer, brons en goud en moet een der mooiste zijn, die er te Rome te vinden zijn. De kosten hebben dan ook 2% millioen lire bedragen, door giften uit de ge heele wereld bijeengebracht. Boven het altaar hangt een meesterwerk van Carlo Maratta, Maria, die S. Carolus Borromeus voorstelt aan Christus. Het hart van den genoemden heilige is onder het altaar ibegraven. De San Carlo is de kerk van de Romeinsche aristo cratic. EMILE LOUBET. t Emile Loubet, oud-president van Frankrijk, is overleden. Loubet is 31 December 1838 te Marsanne (Drome) geboren. Hij vestigde zich na het voltooien van zijn studies als advocaat in zijn geboortestad en werd er later burgemeester. Hij onderhield nauwe vriendschapsbanden met den lateren president der republiek, Sadi Car- not, met wien hij in 1876 naar de Kamer van afgevaardigden werd gezonden. Nadat hij in 1885 in den Senaat gekozen was, sloot hij zich aan bij de uiterste linker- zijde en spoedig werd hij daarvan in Senaat en Kamer de leider. Op 10 Januari 1896 werd hij tot president van den Senaat en op 18 Februari 1899 met 483 stemmen tegen 279 op Meline tot presi dent der Fransche republiek gekozen in plaats van den plotseling overleden Felix Faure. Zijn presidentschap wordt vooral geken- merkt door de verdere verbetering van de Fransch-Russische vriendschap en het Drey- fus-proces. De prachtige wereldtentoonstel- ling van 1900 trok een enorm aantal vreem- delingen naar Parijs. De buitenlandsche politiek werd toentertijd voomamelijk geleid door Delcassd. In het bin- nenland lokte de na hartstochtelijke debatten aangenomen vereenigingswet hevige aanval- len van de rechterzijde uit, die echter na de groote verkiezingsoverwinning van de radi- cale democratische partijen in 1902 vemietigd werd. Toen kon het ontnemen van de staat- kundige macht aan de kerken uitgevoerd worden, waarbij Loubet geenszins de hevig- heid scheen goed te keuren, waarmede tegen de geestelijken en congregaties werd opge- trddcD Op reizen naar Italie en Rusland bevorder- de hij de buitenlandsche politiek van zijn mi nisters. Aan het einde van zijn 7 jaar als president weigerde hij herkiezing. Failures volgde hem 17 Januari 1906 op. Sedertdien trok Loubet zich geheel uit de politiek terug en zijn laatste jaren bracht hij door op zijn landgoed in het departement Drome, het kasteel Begude-de-Macenz. DE POSITIE DER ENGELSCHE REGEERING. In een communique van officieuzen oor- sprong is Reuter het volgende komen vertel- len: ,,In de kringen van de arbeiderspartij is men van meening, dat de uitslag van de stem luuusmc en iictuuci, um uci even 01 net Kiuuue 1 j. ,.Q(TOonn<y of middenstandsondememingen betreft, dan over de steenkoolwet, die de regeenng worden de „Handelingen" van Kamers en Ge- I slechts een meerderheid v „7P^pr meenteraden slechts schaars gevuld". I &af, den parlementairen oes an v j Dit is geen onwil, maar onbevoegdheid, I maakt en dat het met onmoge ij voortvloeiencie uit de onbekendheid met 1 arbeidersregeering in den loop van vo g het zakenleven. Er zitten veel te weinig za- I jaar ontbinding van het pari em ent za vragen kenmenschen in die lichamen, en als voor- I indien zij in de uitvoering van het program- beeld geeft schrijver de samenstelling van de I Tweede Kamer, niet gerangschikt naar de ge- I bruikelijke wijze, n.l. naar politiek beginsel, I maar naar beroep: advocaten 14; onderwij- I zers 9; landbouwers 8; ambtelijke betrekkin- I gen 8; predikanten 7; vrijgestelden 7; militai- I ren 5; ingenieurs 5; hoogleeraren 4; journa- I listen 4; burgemeesters 2; medici 2; schilders I 2; leeraren 2; candidaat-notaris 1; beambte I van een cooperatie 1; typograaf 1; kuiper 1; I wever 1; bankwerker 1; tuinarbeider 1; tex- tielarbeider 1; rechter 1; architect 1; dag- I bladredacteur 1; priester 1; accountant 1; I wijnhandelaar 1; fabrikant in tricot-goederen 1; directeur van een gemeentebedrijf 1; diver- sen 5. Men ziet: 66n fabrikant en een handelaar, d.w.z. 2 ondernemers van de 100 afgevaardig den! Wij laten de conclusie hieruit aan den lezer over. I tabletten 1 tabletten 1 |Buisje 75 ct.J I Doos 60 ct. I tafc'etten Bulsjc 30 n 60 ct. tabletten Buisjc 30 en 60 ct. Deze artikelen zijn voorzien van den naam Mijnhardt en ver krijgbaar bij Apoth. en Drogisten (lngez. Med.) overheerschte na de stemming onder de op- positie reeds de meening dat de regeering een moreele nederlaag geleden had en dat de wet nu zoo goed als dood was. Bij dit aspect is het begrijpelijk dat MacDonald het in het nieuwe jaar op een ontbinding en een nieuwe verkiezing zou laten aankomen. De risico's, die hij op zich neemt, zijn echter groot, want het zal moeilijk weg te redeneeren zijn dat de kolen, zooals de liberalen verwachten, duur- der moeten worden en dat dan feitelijk uit de zakken van belastingbetalers en niet-belas- tingbetalers (de kleine luiden die dank zij den ruimen aftrek buiten de inkomstenbelasting vallen) toch weer een subsidie aan de mijn- nijverheid betaald zal worden, gezwegen nog van de uitvoerpremie als een geschenk voor met de Britsche concurreerende buitenland sche industrieen. De leus van Lloyd George betreffende de nieuwe schoorsteenbelasting moet onder de kiezers haar werk doen. Dan zijn er onder de arbeiderspartij de extremis- ten, die ontevreden zijn over het feit dat de regeering bij de herziening van de wet op de verzekering tegen werkloosheid met de steun- venhoogingen naar hun zin niet ver genoeg is gegaan. Zij hebben al met bestrijding van re- geeringscandidaten gedreigd. De uitslag van een nieuwe algemeene verkiezing binnen het jaar is dus hoogst onzeker te achten. De eenige partij die alle reden heeft, om zich over den loop van zaken te verkneukelen, is de conservatieve. Indien de verkiezing tot gevolg zou hebben dat de arbeiderspartij in het Lagerhuis weer minderheidspartij wordt, zal voor de conservatieven het oogenblik aan- breken, om het heft in handen te nemen en de nieuwe regeering te vormen. EEN MACHINIST WEIGERT MET EEN OVERVOLEEN TREIN TE VERTREKKEN. Ingevolge de motie door de machinisten en stokers, welke deel uitmaken van de nationale vakvereeniging van spoorwegpersoneel Zon- dag j.l. aangehomen, heeft de machinist van den sneltrein BrusselHasselt Donderdag- avond geweigerd met een overvollen trein uit 't Noorderstation te vertrekken. De stations- chef gaf den machinist gelijk en deed een aantal reizigers weer uitstappen. Dit ging echter niet zonder veel moeite. Het heele politiepersoneel van 't station moest er bij te pas komen. Met 1% uur vertraging kon de trein Brussel tenslotte verlaten. Mr. J. Adriaanse, de raadsman van ver- dachte, vroeg vrijspraak en invrijheidstelliag van verdachte. De rechtbank stelde de verdachte in vrijheid. Politierechter te Middelburg. Zitting van 20 Dec. 1929. De vojgende zaken werden behandeld: D. O., oud 55 j., kolenhandelaar te Axel, werd verdacht, dat hij op 21 November j.l. te Axel Cornelis Wieland heeft beleedigd. Eisch: f 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraakidem. J. C. G., oud 22 j., arbeider te St. Janstee*, werd verdacht dat hij op 25 November j.l. te Clinge Gabriel Schelfout in zijn gezicht heeft geslagen. Eischf 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak: idem. DE SCHELDE. In de algemeene vergadering van de Fede ration Maritime te Antwerpen heeft de presi dent, de her Armand Grisar, in een rede ge- wijd aan het Schelderegime, de groote werken en de belangen van de Antwerpsche haven, met vreugde vastgesteld, dat de concentratie van de Scheldediensten zeer gelukkige resul- taten heeft opgeleverd. Het regime der Schelde, zoo zeide spreker, is thans beter dan het ook was, en dit met heel gewone en nor- male baggerwerken. De Schelde leent zich gewillig tot alles, wat men van haar verlangt. Drie uren v66r voile tij zet zij met gemak het populaire reuzenschip Belgenland, van de Red Star Line, niet ver van de hoofdkerk neer. Van de Kruisschans tot de zee bedraagt de minimum-diepte 9 meter. De breedte der vaargeul bedraagt in Nederland 250 a 300 meter, op Belgisch grondgebied 200 meter. De bocht bij Bath is afgerond, en de roode boei der Ketelplaat bij de toegangsgeul tot de Eenige dagen geleden is, naar de Pesti Hir- s Kruisschans heeft men 50 meter naar den lap meldt, de opperstalmeestei van ivoni j l/nnnpn /-« iDnvitinol Wilhelmina R. F. C. baron Bentinck, in Hon- i garije aangekomen, om in opdracht van de I Koningin eenige paarden te koopen. De opper- stalmeester bezocht den stal van Mezohegyes, waar vooral vier dieren bijzonder bij hem in den smaak vielen. i,„t De Hongaarsche regeering, die met het voornemen van Koningin Wilhelmina om de paarden te koopen op de hoogte was, heeft de Vorstin daarop de dieren ten geschenke aan- j geboden, welk aanbod de Koningin heeft aan- vaard. De Pesti Hirlap merkt hierbij nog op, dat de Hongaarsche regeering met dit geschenk aan een nobelen plicht voldoet, daar de Ne derlandsche Vorstin de eerste was, die na den oorlqg het zwaar getroffen Hongarije te hulp kwam, en de gezondheid en het leven van dui- zenden kinderen heeft gered. Het DE S UIKERBIETENTEELT Tweede Kamerlid Van den Heuvel heeft den Minister van Binnenlandsche zaken en Landbouw, voorzitter van den raad van ministers, de volgende vragen gesteld 1. Is de regeering reeds in staat en bereid mede te deelen, welk resultaat het overleg van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, dat deze bewindsman toegezegd heeft bij de behandeling van hoofd3tuk V der Kiiksbegrooting, met de Ministers van Finan- ciSn en van Arbeid, Handel en Nijverheid, in zake steunmaatregelen aan de suikerbieten- t.eelt. heeft gehad? linkeroever kunnen verplaatsen. De Schelde geeft aldus zelf antwoord in grooten stijl aan i degenen, die beweren, dat de reus Scaldis J binnen twee of drie decaden het einde nabij j zal zijn. DE PAUS BUITEN HET VATICAAN. Zonder eenig verder ceremonieel heeft de Paus Vrijdagochtend per auto het grondge bied van de Vaticaansche Stad verlaten om zich naar den St. Jan in Lateranen te be- geven volgens de overlevering de oudste christelijke kerk te Rome waar hij de mis heeft opgedragen. Sinds lang was verzekerd, dat 's Pausen eerste uitgang van den St. Jan in Lateranen zou gelden, doch dat deze uit gang op den jubileumsdag zou geschieden was niet vooraf bekend gemaakt. Wel stond voor Vrijdag 4 uur een Te Deum in den St. Jan op het programma, op te dragen door kardi- naal Pompili, waaraan het heele Pauselijke hof, het corps diplomatique bij het Vaticaan en de Romeinsche aristocratie zou deelnemen. Zaterdagochtend zou Pius XI, op den vijf- tigsten verjaardag van het opdragen van zijn eerste mis, de mis lezen in den St. Pieter. 's Middags werd in de San Carlo op het Corso het altaar onthuld, dat de katholieke wereld de Paus in zijn jubeljaar heeft aangeboden. Dit altaar is geplaatst in deze kerk, omdat hier de Paus den 21en December 1879 zijn eefste mis heeft opgedragen en ook omdat de Paus lid is geweest van de aartsbroeder- ma, dat zij zich voorstelt, belemmerd meent te worden." Deze mededeeling zet, schrijft de N. R. Crt., een domper op de onstuimige toe- juichingen waarmee de aanneming van de wet Donderdagavond laat van de banken der arbeiderspartij in het Lagerhuis begroet werd, maar dit is niet het belang ervan. Iedereen in het Lagerhuis moet, toen het gejuich ver- stomd was, zich er bij kalm beraad reken- schap van gegeven hebben dat de geheel toe- vallige meerderheid, welke de regeering be- haald had, geen basis vormde om optimisti- sche verwachtingen ten aanzien van het ver dere lot van het wetsontwerp op te bouwen. MacDonald heeft aan het slot van zijn rede opgemerkt dat het wetsontwerp er een was voor behandeling „in comite" wat betee- kent dat de schoonheidsfeilen die het aan mochten kleven, nog bij de artikelsgewijze be handeling v66r de derde lezing (waarbij het Lagerhuis in committee gaat en voor een wet feitelijk een commissie vormt onder leiding van den voorzitter van den comite's, in plaats van den Speaker) verholpen konden worden. Vrijdag hebben wij reeds op de beslissende macht der liberalen gewezen, om daarbij hun zin door te zetten of de regeering ten val te brengen. Het communique geeft te verstaan dat de arbeidersregeering zich echter geen wijziging van essentieele bepalingen zal laten aanleu- nen. De groote kloof tusschen de regeering en de liberalen gaapt over de verwachte stij- ging van den kolenprijs. Lloyd George heeft in het debat als handig parlementair tacticus reeds de leus van de schoorsteenbelasting" gesmeed, welke de kolenwet opnieuw zou in- voeren. Zonder de nieuwe prijszetting is het echter niet mogelijk, den arbeiders bij verkor- ting van werktijd behoud van de oude loonen te waarborgen en dit is de reden waarom de regeering, ter wille van de mijnwerkers, aan de nieuwe regeling der prijzen door de eige- naars, zij het met zeker toezicht van den kant der verbruikers, moet vasthouden. Hierover zal zij met de liberalen in heftig conflict komen en hoe moet het dan gaan Bij de tweede lezing bestond de oppositie uit 231 conservatieven, 41 liberalen en 6en on- afhankelijke. Met de regeering stemden twee liberalen en twee onafhankelijken mee, vijf liberalen hielden zich buiten stemming. Deze negen stemmen zouden, indien zij tegen de regeering uitgebracht waren, haar in de min- derheid gebracht hebben. Een iets betere op- komst van de conservatieven die 260 man bij elkaar kunnen brengen, kan de schaal reeds doen overslaan bij de stemming over een door de regeering essentieel geachte bepaling. De positie is dus, hoe men de zaak ook keert of wendt dat de liberale groep voor de regee ring in menig geval de reddingbrigade moet vormen en er zijn in het communique voor het eerst aanwijzingen dat de arbeidersregeering deze positie als onduldbaar gevoelt. Men had aanvankelijk wel gemeend dat de regeering de verwerping van de kolenwet niet tot een kabinetskwestie zou maken en desnoods be reid zou zijn, toij een ongunstig uitvallend votum alleen den minister van koophandel en het hoofd van het departement van mijnwezen overboord te laten gaan. Nu weet men beter. De regeering is tot het besluit gekomen dat zij met de kolen- en mijnwet overeind wenscht te blijven of te vallen. De onverzoenlijke hou- ding van Lloyd George heeft de breuk tus schen de arbeiderspartij en liberalen bezegeld en de regeering is nu in de stemming ge komen, om zich niet door hem te laten zeg- gen wat zij doen moet. b - ■"uja_h«t T "i BENOEMING. In de op 18 dezer gehouden vergadering van Commissarissen der N.V. Neuzensche Handel in Bouwmaterialen, Kalkblusscherij, Cement-, IJzer- en Bouwmaterialen-fabricage „De Hoop", is tot adjunct-directeur benoemd de heer G. J. W. van der Peijl, alhier. TE WEINIG BETAALDE BEL AST IN GEN De Minister van Financien maakt bekend, dat,ten behoeve van's Rijks schatkist, wegens over vorige jaren te weinig betaalde belas- tingen naar inkomen en/of vermogen (gewe- tensgeld), is ontvangen bij: den ontvanger der directie belastingen te Hontenisse 47,68; te Axel S 31,50; te Ter Neuzen 107,58. DE STAKING TE SLUISKIL. Bij de Tweede Kamer is een brief inge- komen van den heer Drop, houdende mede deeling, dat hij zijn verzoek om verlof tot het richten van vragen aan de regeering naar aanleiding van de staking aan de cokesfabriek te Sluiskil intrekt. AFSCHEID PROFESSOR NELEMANS. Donderdag heeft prof. ir. J. Nelemans, oud- hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, zijn afscheidscollege gegeven, waar- na een huldiging plaats had. Ailereerst werd het woord gevoerd door ir. De Vogel, presi dent-curator der Technische Hoogeschool, die van zijn groote spijt getuigde, dat prof. Nele mans gaat vertrekken. Ir. De Vogel sprak woorden van dank voor het vele, dat de schei- dende hoogleeraar voor de Technische Hooge school heeft gedaan. De rector-magnificus bracht zijn collega hartelijk dank voor de steeds aangename samenwerking tusschen de leden van den Senaat en wenschte hem een lange en aangename periode van rust toe. Vervolgens nam prof. ir. A. S. Buisman het woord namens de afdeeling Weg- en Water- bouwkunde. Als- blijk voor de groote waar- deering bood spreker prof. Nelemans een ge- schilderd portret aan van den Haagschen kunstschilder J. C. Goedhart. Het geschenk ging vergezeld van een album met de namen van hen, die hiertoe hadden bijgedragen, ter wijl tevens een mooi cadeau werd overhandigd dat een plaats in de woning van den hoog leeraar zal krijgen. Prof. Henkes sprak na mens „Practische Studie" en bood den hoog leeraar eveneens een portret aan, vervaardigd door het eerelid van „Practische Studie", prof, ir. G. H. van Mourik Broekman. Vervolgens dankte prof. Nelemans voor de vele goede woorden, die gesproken waren. Nadat een foto was gemaakt van het gezel- schap, had in een der benedenzalen een druk- bezochte reeeptie plaats. JONG MEISJE VERBRAND. Een droevige gebeurtenis speelde zich Vri|- dagmorgen af ten huize van D., in de Torem- straat te Dordrecht, Toen de moeder eve« het huis had verlaten om te informeere* naar een feestje, ter gelegenheid van de Kerstdagen, bleven haar drie kinderen, va» resp. 4 y2, 2'/2 en 1% jaar, zonder toezicht ia de huiskamer achter. Tien minuten later keerde z(j terug en verstijfde van schrik, toea z(j haar oudste dochtertje in vlammen gehuW op tafel zag liggen. Zij nam het kind op en snelde er mee naar buiten waar toegeschoten buren met eta deken het vuur doofden. De ijlings ontbodea geneesheer, Dr. Cohen, kon slechts den dood oonstateeren. De oorzaak moet vermoedeijjk gezocht worden in het spelen met lucifers. D* moeder was zoo overstuur, dat zij bewustelooa neerviel en eerst een half uur later weer b|fr- gebracht kon worden. F.F.N BARBIER ALS AUTEUR. Een barbier te Amhem, die een kunstenaar in zijn vak is, had kort geleden een zfjner vrouwelijke bedienden aan een kunstbewer- king onderworpen, waardoor de schoonheid der jonge dame zeer was gestegen. Er werd dan ook een foto gemaakt, die als bewijs vaa 's mans kunst in de etalage van den coiffeur*- winkel een waardige plaats vond. De patroon, die anders voor deze kunstb«- werking een behoorlijk honorarium rekent, had haar gratis behandeld en de plaatsing der foto werd goedgevonden. Thans is de jonge dame uit zijn dienst vertrekken en de haar- kunstenaar weigerde de foto weg te nemai, ondanks dringende vertoogen der jonge dame, die niet al te vredelievend was weggegaa*. De barbier, die niet aan haar verzoek wild# voldoen, zal thans worden vervolgd, want zijn gewezen bediende heeft thans een klacht tegen hem ingediend wegens overtreding der Auteurswet, zoodat bij rechtelijk vonms zal worden uitgemaakt of de foto al of niet in de etalage zal blijven pronken. In de Drentsche gemeente Peise had ee« spreker van den Bond voor Staatspensionnoe ring een vergadering belegd, die werd opge- vroolijkt met een tooneelstukje. Zoowel voor de vergadering als voor de opvoering van het werkelijk onschuldige stukje had de burge meester verlof verleend. Tijd ens de opvoe ring slqeg de klok twaalf uur. Op dat oogenblik, vertelt „Het Volk" ging de gemeente-veldwachter, gewapend met ee» lijst, er toe over de ongehuwden de zaal uit te werken. Niet omdat deze menschen zich onordelijk, onzedelijk, dronken of vulgair aanstelden, maar omdat ze ongehuwd waren. En volgens den burgervader is 12 uur een geschikte tjjd voor ongehuwden om onder de wol te kruipem. Er werd o.a. een ongehuwde verwijderd, die den aanvalligen leeftijd had van 35 a 40 jaar. Er werd verwijderd een eerste ambtenaar der secretarie der gemeente Eelde, onge veer 30 jaar. En als de dokter van Peise er was geweest dan ware ook hij verwijderd. En dat alles op grond van een gemeente- lijke verordening, door den burgemeester uit- gevonden en die gegrond moet zijn op de be palingen der Drankwet: Ik verleen nacht- permissie, maar stel daarbij als voorwaarde, dat de ongehuwden om 12 uur verwijderd worden. De oplossing: trouwen! Zin of geen zin, trouwen!" EEN 107- EN EEN 180-JARIGE. Naar Aneta verneemt, heeft bij het anthrs- pologisch onderzoek van de bewoners van de» Smeroe een politie-agent meegeholpen die de» bijna ongelooflijken leeftijd had bereikt van 107 jaar. Hij is nog zeer actief en daarbij een voorbeeld van plichtsbetrachting. Op den Tengger wonen veel stokoude men schen De doekoen te Ailgorassi beweert 13® jaar oud te zijn. Toen de bovenbedoelde agent als jongeman te Kandangan kwam, was de doekoen al een man van middelbaren leertyd. Deze is thans nog helder van geest en een zeer beminnelijk en gul gastheer. Beide oude heeren zullen binnenkort worden gedecoreerd Arrondissements-Rechtbank te M burg. Zitting van 20 Dec. 1929. De vollgende zaken werden behandeld: E. d. L., oud 29 j., arbeider te Sir Jansland, thans gedetineerd, werd verdacht dat hij op 28 October jl. te Sir Jansland heeft gepoogd A. S. van Koeve van het leven te berooven, of zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, door met een geweer op 60 en 50 M. 3 schoten te lossen op Van Hoeve, zijnde deze pogmg niet gelukt omdat hij Van Hoeve niet genoeg heeft geraakt. Eisch: 2 jaar gevangenisstraf. Mr. Kegge, verdachte's raadsman, was van meening, dat de verdachte op deze dagvaar- ding niet kan worden veroordeeld. J. C. E., huisvr. V., oud 42 j., winkelierster te Vlissingen, thans gedetineerd, werd ver dacht: lo dat zq op 29 Aug. j.l. te Vlissingen of Goes een valsche volmacht heeft geschreven of vervalscht door een valsche handteekening er onder te plaatsen of te doen plaatsen, den naam G. V. van Sluis; 2o. dat valsche geschrift aan den notaris Verbist heeft ter hand gesteld en daarop een bedra|g van f 7000 te ontvangen. werd haar oplichting loste gelegd. TQigfih Subsidiair en verduistering ten 11/„ iaar wvarpenisstraf OLIFANTENPLAAG OP JAVA. De drie agenten van de veldpolitie, die sinds de vervolging van de kudde woedende olifanten, welke de Javaansche kolonisatie Gedong Tataal teisterde, drie dagen zoek ge- bleven zijn, zijn thans terecht. Zij vertelden gedurende drie dagen in de bosschen gezwor- ven te hebben. Zij hadden gedurende dien tijd niets te eten gehad en kwamen |geheel uitge- put aan op de onderneming Wayse Kam- poong. Deze onderneming heeft ook enormen last van de olifanten ondervonden. De kudde naderde de etablissementen vlak bij de ad- ministrateurswoning tot op zeer korten af- stand. EEN GEHEIMZINNIGE ZAAK. De Berlijnsche politie houdt zich bezig met een geheimzinnige geschiedenis. Het geval betreft de vrouw van den molenaar Wandelt wiens molen eenigen tijd geleden is afgebrand Onder de puinhopen van den verbranden molen heeft men wel deelen van de verkoolde lijken der twee kinderen gevonden, doch de nasporingen omtrent de vrouw van den mole naar hebben nog steeds geen resultaat opge leverd. Wandelt is uit de hechtenis ontsla- gen, aanigezien geen bewijzen tegen hem voor- handen zijn. Naar thans is vastgesteld, heeft vrouw Wandelt den dag v66r den brand ee» liter petroleum gekocht, hoewel overal in de»

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2