PAAUDENFOKKERIJ, QKMEHgDE BERICHTEH. Een afgrijselijk ongeluk Nierwaarschuwingen. RugpijnNierenPillem GROOTE BRAND TE OEGSTGEEST. VERMOEDELIJK VERDRONKEN. BRAND IN EEN CACAOBOTER- FABRIEK. DE WACHT OP EEN EENZAAM EILAND. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. WISSELKOERSEN. SCHEEP V AARTREWES1NG, A C. LENSEN'S STOOM V AAR1 MAATSCHAPPTl - TER NEUZEN jk weet nie hoe 't dan is, maar dan bende ge- lukkig om alles en niks, zooas 'nen zuigeling mee 'n dooie musch. J Dan, dan is 't huis Gouwenkoei; meer kan 'k er nie van zeggen, maar ge zui wel snappen wa'k bedoel! Dan zie ik de fiestdagen aankomen, amico. Dan vilul ik 't kouwe haandje van d'n kleinen Dr6 alin m'n kniisten as ie mee me de akkers j en de velden opgaat nadenmiddag as me-n-ons eigen heelemaal emmen volgepropt mee de kermenaaikes-mee-die-lekkere-sappig-vet- raandjes, mee de erpels die droog en blom- mend en geel as hotter d r eigen zoo lekker laten soppen in d'n saus die as deurschijnend goud in de kom staat te beven. Ah! da's 'n gezicht om in 'nen lach te schieten as zo'nen blommigen erpel van oew eigen laank- zaam lee vol te trekken mee dieen bruin- gouwen zjuu van oew eigen verken! Om op oew knieen te slaan as die malsche geurige spruiten van oewen eigen grond staan te daam- pen tot aan d'n zolderink en te geuren mee d'n notenmuskaat da-ge-'r et water van in oew mond voelt komen. Om iets geks, iets buitennissigs te doen, as ge da kleine boske, da ge mee huid en haar op zouw kunnen eten, dieen kleinen Dre z'n eigen ziet volproppen mee al die kostelijke gaven van de natuur, dat ie wel mee haanden en voeten tegelijk zouw willen schraansen. En as dan't pils in de glazen te pfeSrlen staat, dat er de luchtbelletjes van uit 't creme-rige schuim schieten, mee kouwe prikskes in oew neus... amico, wa zal 't weer 'nen schoonen Kersemus worren! Maar keb nog veul te doen. 'k Mot nog worst stoppen, meters, amico, meters worst, veur d'n worsten- brood. Keb't al aan Bastiaansen, onzen bak- ker, gezeed. „Fielp", h£'k 'm gezeed g'ad, kom volgende week 's laangst veur d'n ver- schen worst, jong. Dartig brooien motten 'r komen mee 'n end worst erin as ge'm nooit gezien het. En van veuren tot achteren, zon- der 'n stukske over te slaan, Fielp! Nie aan m'nen worst leggen te pulken, jong, 'k zal er wel 'n haalf meterke hekstra bijdoen as ge dan mee oew handen van d'n mijnen afbleft. „Kom dik in orde!" hee Fielp verassereerd. „Dan motten me-n-ok van die rooie ballekes emmen, Dr6," hee Trui gezeed, dus mot ik in de stad 'n paar boerenkoolen om zien te rui- len veur 'nen bos hulst, bij m'n kennissen, de tuinders. Maar da's allemaal niks. As die Liefde maar veur mekaar komt. Keb er in elk geval genogt geld veur uitgeleed. As ik da nouw toch ooit had kunnen denken, da'k daar op m nen ouwen dag nog zo'n zurg over emmen zou. Keb er altij de leutigste herinderingen aan g'ad en nouw...? De lijst is thuis jgekomen. Trui vindt 't 'n prachtstuk. Maar ik heb zo n veurgevuul da er toch zo'nen rouwrand om had gemotten, zooas diee lijstenkwiebus veur- stelde. Maar ollee, dan zeg ik maar: ,.hij is op zicht!" En as 't geval verkeerd hangt, dan v,A-ir oitu nnc da stukske kraant in m'n porte- hooger de prys, hoe hooger de kwaliteit werd geacnt. het was een ellendige tyd zonder meer. Toen in 1922 de vraag naar paarden ter aanvulimg der paardenstapeis in anaere lan- den ophieid, voigde een catastrophe. Het over- compieet moest toch ergens heen en zoo zag men tailooze dieren naar de slachtbank ver- huizen, de pryzen eens zeer hoog, daalde tot het nulpunt. uaarbij had men niets gesteld j tegenover de humbugachtige reclame voor de j motortractie. ii,r komt ten deze dan ook eenigszins ver- andermg. Spreker wyst op eniieie stukaen in de v'eluuoae1' waarin den wensch naar voren komt om wat tn doen en met lydelyk te blyven berusten. Men moet een campagne voeren voor het gebruik van het treitpaaru ais tractiemiddel op alie terreinen waar zulks economiscn behoort,. maar ook andere maat- i\|geien moeten worden genomen. int kan door de fokkery in te krimpen en zoo dat slechts de hoogste kwanteitsdieren voor de fokkerij gebruikt, niet-stamboekdieren absoluut voor de fokkerij uit te sluiten en er bij de regeering op aan te dringen de eischen voor goedkeunng voor den dekoienst aanmer- kelijk te verscherpen. Het stamboek zal dit vanzelf doen. Men is beter met 100 hengsten van superieure kwali teit dan met 400 van gemiddeloe. De fokkers moeten voor hun overtollige producten een degelyke en doelmatige reclame maken op die terreinen waar hun paarden als tractiemiddel economisch behooren te worden gebruikt. Hierna gaf de voorzitter gelegenheid om van gedachten te wisselen en daarvan maak- ten verschillende der aanwezigen dankbaar gebruik, o.a. de heeren de Vries, algemeen secretaris van het Trekpaardenstamboek, Lako, secretaris van de afdeelinjg Zeeland en bekende paardenfokkers als de heeren Aer- naudts, Tollenaar, Verlare en andere. Er werd niet veel gevoeld voor een afzon- derlijke vereeniging met het doel door den voorzitter ontwikkeld, maar wel voor een veel scherper keuring zonder gelegenheid tot een tweede keuring, bijv. door het vormen van een jury, of door de regeering, 6f door het stam boek, df door onderlinge samenwerking van beide. Het resultaat der bespreking werd door den voorzitter zoo geformuleerd, dat men moet komen tot het uitsluitend fokken van het al- lerbeste materiaal, en moet aandringen op scherper eischen en op 6en jury, samengesteld bijv. uit drie personen met bijv. twee van het stamboek en den van de regeering. De heer Stevens verzekerde aan het slot der vergadering met belangstellirlg de discussies te hebben gevolgd, maar meende, dat in de eerste plaats moet worden getracht door eigen kracht tot verbetering te komen. Juist is er b\j de discussies op gewezen, dat regeerings- dwang, zooals bijv. in Hongarije in hooge mate bestaat, tot moeilijkheden kan leiden. De voorzitter dankte den heer Stevens voor zijn woorden en de aanwezigen voor hun be- langstelling en sloot hierop de vergadering. hd'k altij nog da stukske kraant in menee. Liegde? 'k Kan de naam nie meer heuren. De Pustoor was daarstrak bij me om me te vragen om wa plaantenwerk veur z'n Kerst- stalleke, en toen hd 'k hum meteen maar 's gevraagd wat ie van die Liefde docht. Maar da's ok 'nen slimmerd; ,,daar he'k gin ver- staand van", mokte-n-ie z'n smoesje goed en slurpte toen mee alle aandacht aan z n bakske koffie. Affijn, ik in zijn plak had me d'r ok mee zo'n kouw smoesje afgemokt! Da komt er nouw ok weer bij, dieen Kerst- stal optuigen veur de Fiestdagen; amico, keb 't nooit zoo druk as wanneer ik weinig te doen eb! Maar 't is lollig werk. 't Is veur mijn al veertien dagen veur d'n tijd Kersemus. En straks, as ik mee d'n kleinen Drd en de rest naar de kerk toegaai, as me dan deur de stilte van d'n winternacht nikske teu- gen mekare zeggen, zooda ge niks aanders heurt as onze voetstappen teugen de keien op d'n donkeren weg, as dan de sterrekes om d'n kerkstoren henen staan te pinkelen en oew oogen nat worren van de kouw, zoodat de sterrekes mee veul grootere stralen lijken te schijnen, as me dan in ons kerkske komen, waar de wermte en d'n wierook ons teugen- slaat en 't stalleke in 'n zee van kerskeslicht te pronk staat, as me in ons goeie bekende kerkske zitten en d'n urgel daverend begint te speulen da-ge 'r koud van wordt, as ik dan d'n kleine Drd z'n klauwke in m'n knusten vuul trillen en onzen Pustoor over d'n altaar zie dribbelen mee z'n hoofd gebogen, en as dan 't kinderenkoor daarboven 't Kerstlied zingt of de engeltjes in de ruimte zweven en as dan de bellekes zulverklinken van veuren op 't altaar... dan, amico, dan is 't mooiste oogenblik van heel 't jaar aangebroken! Dan is 't drme Kerstkinneke weer geboren en lee-jge-'t mee z'n kleine ermkes uitgespreid naar ons allemaal toe, omda-d-et zooveul van ons houdt! Dan is 't Kersemusfiest op z n hoogtepunt, amico, en dan vuul-d-oew eigen as 'n kinneke zou klein op deuzen heiligen oogenblik da-d-eel de wcreld staat aan't krib- beke van da-d-erme koningske. Dan zingen me-n-allemaal mee n hikske in ons stem met 't koor mee, terwijl onze Pustoor gebogen staat onder 't kruis op z nen kazuivel asof 't schoone oogenblik hem te machtig is! En in die stemming, op da schoone- mement, is 't amico, da'k oew van uit de verte van m'n goeie Ulvenhout, uit d'n grond van m'n hart toeroep, ok namens Trui: Zalig Kerstfiest. En ouw eerst veur de plaanten gaan zurgen. Ik schei d'r af! As altij, de beste groeten van Trui die ok d'r haandjes vol heet aan de veurbereidingen en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe, DRd. HET PAAK1) ALS TREKKRACHT. Op initiatief van den heer A. de Feijter werd gisterenmiddag in de societeit St. Joris, eene vergadering gehouden, waarvan de be- doeling was te bespreken welke maatregelen kunnen worden genomen om het paard als trekkracht tegenover de autotractie in be- scherming te nemen. Ongeveer een 50tal personen uit verschil lende deelen van Zeeland hadden aan den op- roep gevolg gegeven. De heer De Feijter leidde de vergadering. Spreker heette alien welkom en concludeerde uit de opkomst, dat men met hem de meening is toegedaan, dat er niet volhard mag wor den in een negatieve rol ten opzichte der tegenwoord:jge malaise in de paardenfokkerij- en handel. De hoofdoorzaak van wat men nu onder- vtndt is volgens spreker te vinden in wat in de laatste drie decenniums in de paardenfok- kerij is geschied. Door het in werking treden van de paarden- wet van 1901 is een tijd van grooten bloei gekamen, mede door dat men niet alleen mer ries had maar ook ruins, die een goed handel- opject vormden. De kwaliteit der dieren nam geregeld toe. Het was een tijdperk van rust en gezonde ontwikkeling. De oorlog bracht hierin verandering, er was vraag naar millioenen paarden en die had in de paardenfokkerij toestanden van zeer abnormalen aard tengevolge. Men keek bijna alleen naar aantal en prijs, al was er ook nog wel een streven naar kwaliteit. Hoe kwam heden in den vroegen morgen te Gro- ningen voor in het Winschoterdiep en omge- ving, door het ontploffen van den stoomketel van een sleepboot, trekkende 5 schepen. Tot op honderden meters afstand heeft deze ramp, naar men ons meldt, emstige verwoes- tingen aangericht. Het was zooals nader bleek de sleepboot „Onderneming" kapitein J., uit Rotterdam welks ketel stuk sprong, met het gevolg, dat de kapitein en de knecht over de langs den oever staande huizen honderden meters het land in geslingerd werden, waar hun deerlijk verminkte lijken werden gevonden. Een deerlijk verminkt lijk werd gevonden in een kamer van een perceel, dat ligt achter de graansilo daar ter plaatse. Het lijk moet dus over de silo heen in de Griffestraat ge slingerd zijn en door het dak heen in het huis zijn gevallen. Een deel van den ketel is met z66veel kracht weggeslingerd, dat een dakkamertje aan de Rodestraat, hoek Tromstraat, vemield werd. Twee personen die daar sliepen kwa- men gelukkig met den schrik vrij. Bij de ontploffing is nog getroffen de vrouw van schipper Koert, die met zijn schip in de nabijheid lag. Zij was onmiddellijk dood, terwijl de schipper zelf gewond werd. De sleepboot is dadelijk gezonken. Men ver- moedt, dat meer personen, dan hiervoren ge- meld, zijn omgekomen. Dat de ontploffing met enorme kracht heeft plaats gehad blijkt wel uit het feit, dat op ongeveer 500 M. afstand stukken van den ketel gevonden zijn. De zich in de nabijheid van de plaats der ramp onder een brug bevin- dende gasleiding sprong, zoodat het gas uit- stroomde, en in brand geraakte. De vlammen konden echter spoedig gebluscht worden. Politie en brandweerautoriteiten waren spoe dig ter plaatse. Het geheele terrein der ver- woesting werd afgezet. In de omgeving der ramp zijn bijna alle ruiten der huizen ge- sprongen. Ondanks het vroege uur in den morgen stroomden reeds spoedig vele nieuwsgierigen naar het terrein der ramp. Gistermiddag heeft te Oegstgeest een brand gewoed van buitengewonen omvang. In de bollenbergplaats van de N.V. Homan Co. aan den Rijngeesterstraatweg werd een hevi- gen knal gehoord en tegelijk zag men dat het middelste gedeelte van het gebouw in brand stond. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse wai en ook de gerequireerde Leid- sche brandweer betrekkelijk vlug kwam op- dagen bleek al ras dat aan blusschen van het 80 M. lange en 60 M. breede complex, dat in- middels edn vlammenzee was geworden niet te denken viel. Alles verbrande dan ook. De o-ebouwen worden op f 100.000, de waarde van de geborgen bloembollen op f 150.000 geschat. Verzekering dekt de schade. GROOTE BRAND TE AMSTERDAM. Te Amsterdam ontstond gisteravond een brand die grooten omvang verkreeg in het perceel Geldersche kade 81, waarin gevestigd zijn opslagplaatsen van textielgoederen van de firma Jessaia Lissauer Zonen. Met veel bluschmaterieel was men tegen 12 uur den brand meester. HET TE AMSTERDAM GEVONDEN KINDERLIJKJE. Dinsdagmiddag is de vrouw van Ferdinand Mathias per auto gebracht naar het tuindorp Nieuwendam, waar zij op formeele gronden geeonfronteerd werd met de buren in de Zwaagstraat. Dezen herkenden haar natuur- lijk. Vervolgens werd zij geeonfronteerd met de personen, die haar en haar man op him tocht over den Zuiderzeedijk hadden ge zien of meenden gezien te hebben. Ook deze personen verklaarden, dat zij op de bewuste wandelaarster met den kinderwagen op 4 November geleek. Ten slotte werd Martha Mathias naar den voet van den dijk tusschen Durgerdam en Uitdam geleid. Op last der justitie was deze plek met een rood kruis, getrokken op eenige basaltblokken, gemerkt. De vrouw, die zooals men weet, heeft toe- gegeveri, dat het lijkje daar te water werd geworpen, was zeer sterk onder den indruk, aldus de „Tel." De politie trachtte op deze plek de vrouw een nadere bekentenis te ont- lokken, doah zij bleef positief bij haar eerste verklaringen, namelijk, dat het kind van de trap was gevallen en dat men den dood niet durfde aangeven uit vrees, dat haar echt- genoot, die uit een Duitsche gevangenis ge- vlucht was, ontdekt zou worden. Na dezen tocht werd zij weer naar het politiebureau Volewijkspark te Amsterdam gebracht. Van den echtgenoot heeft men nog geen spoor kunnen ontdekken. TWIST MET NOODLOTTIGEN AFLOOP. Woensdagnacht te kwart over een is de 56- jarige W. D. Timmerman door een jongeman neergestoken. De dader is gearresteerd. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar het bij aankomst bleef te zijn overleden. Nader wordt vernomen, dat de dader, v. d. Z. geheeten, 's avonds laat met een kame- raad naar den winkel van den 29jarigen vischhandelaar D. T. in de Weste Wagen- straat was gegaan, om bokking te koopen. Deze vischhandelaar, een zoon van het slacht offer, bevond zich op dat oogenblik niet in den winkel evenmin als zijn vrouw. De klanten werden ibediend door het 16jarig zusje van D. T. De dader heeft dit is uit getuigenver- klaringen komen vast te staan eenige grapjes gemaakt met het jonge meisje, welke de grenzen van het behoorlijke overschreden. Hij verkeerde onder invloed van sterken drank en was zelfs eenige uren na zijn daad nog niet nuchter. Zijn onbetamelijke houding is het eerst op- gemerkt door D. T., die met eenige familie- leden teruggekomen was, mi v. d. Z. ver- zocht, den winkel te verlaten. V. d. Z. was klaarblijkelrjk in een vechtlustige stemming, daar hij op een gegeven moment tegen T. zei- de: ,,Kom er maar eens uit, als je durft!" T., die een dolkmes in het bezit van den vech- tersbaas zag, ging op de uitnoodiging niet in. Op dat oogenblik kwam de vader van T. van de Raambrug af naar den winkel van zijn zoon wandelen. Hij hoorde de oorzaak van het relletje en trok partij voor zijn dochtertje. Hij voegde v. Z. toe, dat hij het meisje niet in de maling moest nemen. Onmiddellijk wak- kerde de twist, die al aan het luwen was, weer aan en zoo ontstond er een woordenwis- seling tusschen het slachtoffer en den dader. Er is een getuige, die gezien heeft, dat T. zich zoo kwaad heeft gemaakt, dat hij v. d. Z. een klap in het gezicht zou hebben gegeven. V. d. Z. zou toen een dolkmes ge- grepen en T. hebben gestoken. Deze werd in den rug geraakt en in den bovenarm, waar de slagader werd doorgesneden. Hevigbloedend is T. de Weste Wagen- straat en de Hofstraat ingeloopen, waar hij in elkaar is gezakt, blijkibaar uitgeput door het hevige bloedverlies. Omstanders liepen den dader, die op de vlucht was gegaan, achtema. Op den Cool singel werd hij gearresteerd. Een bebloed dolkmes is op hem gevonden. Sinds Zaterdagavond wordt te Swalmen vermist de heer J. Hendrikx, lid van den gemeenteraad aldaar. Het vermoeden be staat, dat hij in de Maas is geraakt en ver- dronken. GEVAL VAN NEKKRAMP TE ARNHEM. Te Amhem is een geval van nekkramp ge- constateerd bij den militair Peters in de Menno Coehoornkazeme. De patient is naar de barakken bij het ziekenhuis overgebracht. IN OPEN HAARDVUUR GEVALLEN. Maandag had mej. Van Z., wonende aan den Hanendorperweg te Epe (Geld.) het on geluk, in een open haardvuur te vallen. De vrouw werd met zeer ernstige brandwonden opgenomen; haar toestand is zorgwekkend. Te Helmond is brand uitgebroken in de cacaoboterfabriek van den heer Nelissen aan den Watermolenwal. Het vuur, waarschijn- lijk ontstaan in het zich aan den luehtkoker in groote hoeveelheid bevindende stof, breidde zich snel uit en in weinig tijd stond de bovenverdieping geheel in vlammen. Met twee motorspuiten tastte de brandweer het vuur aan en daar de vuurhaard goed bereik- baar was, mocht het ook gelukken, den brand na eenigen tijd te blusschen. Het bedrijf zal evenwel stagnatie onder- vinden, daar het drijfwerk van de machines verbrand is, terwijl aan de machines zelf eveneens schade werd aangericht. Verloren ging een groote partij cacaoboter, benevens een groot aantal zakken met grondstoffen, cacaokoeken enz., die door de brand- en waterschade onbruikbaar werden. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. ONTVLUCHTING VAN TWEE KRANK- ZINNIGEN. 't Gebeurde op het terrein van de gemeen- telijke vuilnisbelt te Utrecht. Een gewone vuilniskar, grauw van buiten en vies van bin- nen, reed, als alle overige aschwagens, de vaalt op. Mannen van de reiniging kwamen nader om zich ook over den inhoud van dezen wagen te ontfermen. „D'r zit een heel vrachtje in, maat!" zei een der mannen tot z'n collega, die eveneens een bedenkelijk gezicht trok, maar plotseling als de asch om hem heen zoo grauw werd Een huivering beving deze werklieden, want op een onverwacht moment opende zich de klep van den bak en sprongen twee spring- levende mannen, te vies om met een tang aan te pakken, uit de opening. Rustig, alsof ze zoo juist uit lijn twee waren gestapt, wandelden de heeren weg, de verschrikte reinigingsdie- naren in hun overpeinzingen latend. De politie werd gewaarschuwd, die onmid dellijk verscheen. Een agent, ontmoette het duo in een achter de vaalt gelegen straten- oomplex. Zonder verzet gingen de heeren mee; eenigen tijd later zaten zij in het krank- zinnigengesticht aan de Agnietenstraat, waaruit zij waren ontvlucht. Zij hadden kans gezien om, ongemerkt voor hun bewakers, eenige lakens aan elkaar te knoopen, waar- langs zij zich lieten afzakken. Toen de heeren de aschbakken in het vizier kregen, schenen zij plotseling hun voile geestvermogens te hebben herwonnen. Zelfs scheen de gedachte- kracht van den een zoozeer op den geest van den ander in te werken, dat beiden tegelijker- tijd hetzelfde besluit namen en ij lings in den aschbak wipten en het deksel dichttrokken. Politie en zelfs de brandweer werd ontboden om de vluchtelingen op te sporen. Zenuw- achtige omstanders, die onder dergelijke om- standigheden in alles wat maar even vreemd aandoet een dief, een moordenaar of een spook plegen te zien, hadden met zeldzame opmerkingsgave de mannen op een aangren- zend dak gezien. De brandweer schoof haar Magirus uit, waarlangs de mannen naar boven vlogen, regelrecht in de richting der krankzinnigen, die niets anders dan een paar dampende schoorsteenen bleken te zijn. Nie- mand kon ook maar een oogenblik vermoeden, dat de heeren hun achtervolgers zoowat in de beenen konden bijten. Kalm hielden zij zich schuil. Naar alle waarschijnlijklieid wa ren zij ontkomen, als de bak niet, in plaats van 's avonds hij klaarlichten dag was ge- ledigd. BOSCHWACHTER GOOD GEVONDEN; Woensdagochtend werd in de gemeente Stoutenburg, nabij Amersfoort, op een binnen- weg, oostelijk van het bosch der heerlijkheid Stoutenburg, het lijk gevonden van den 28- jarigen boschwachter J. Tuit. Een schot was hem door hals en nek gegaan. De man was des nachts wakker geworden door schoten, die buiten weerklonken, had het bed verlaten en was erop uit getrokken. DOOR GEWEERKOGEL GETROFFEN. Te Ede wilde de jachtopziener E. N. uit Lunteren zijn geweer invetten. Toen hij het in een schuurtje tegen den wand had gezet, gu.ig het schot af. De jachtopziener werd in den arm getroffen. KORTSLUITING. Woensdagmiddag omstreeks vijf uur is door tot dusver onbeaenoe oorzaaa kortsluiting ontstaan in een leidingsschakelaar op de 2e verdieping van de Teletooncentrale Zuid te Amsterdam. Tengevolge van deze kortsluiting vlogen eenige kabels in brand. De brandweer werd gewaarschuwd, doch toen deze arriveerde, had men het vuur reeds weten te blusschen. Van ongeveer 400 toestellen, aangesloten op de Centrale Zuid, werden de verbindinfeen verstoord. KOUDE. Uit de Vogezen wordt felle koude met sneeuw gemeld. Bij Epinal is een man van koude omjgekomen. WEER EEN SPOORWEGONGELL K IN BELGIe. Wederom is in Belgie een spoorwegougeluk gebeurd. Woensdagnuadag had by Hasselt een botsing plaats tusschen twee goederentreinen, waar by de eene machinist onder de omvallen- de machine terecht kwam. Hij was op slag dood. De schade is vrij aanzienlijk. MIJNRAMP IN OKLAHAMA. Door een geweldige ontploffing van mijn- gas, werden in een kolenmijn by Mac Allin- ler (Oklahama) 65 mynwerkers op 1230 M. onder den grond ingesloten. De uitgangen zyn versperd. Het reddii |gswerk werd onmid dellijk ter hand genomen. Tot nu toe werden 12 lyken boven gebracht. De hoop de anderen te kunnen redden, is gering. Het reddingswerk om de overige 50 inge sloten mijnwerkers te bevryden leverde zoo- veel moeilykheden op, dat men het moest op- geven, zoodat deze levens waarschijnlijk ver loren zyn. Het bericht van het ongeval werd gemeld door twee arbeiders, die eerst onder den grond een zeer grooten afstand moesten afleggen alvorens zij de oppervlakte konden bereiken. De oorzaak van de ontploffing staat nog niet vast. De slachtoffers laten 40 vrouwen en 176 kinderen achter. De Igeredden van het stoomschip Norwich City zijn te Sydney aangebracht en hebben een treffend relaas gedaan van hun weder- waardigheden. Het schip liep vast en ge raakte in brand op het rif, dat ongeveer 200 M. aflag van het voornaamste eiland van de Gardner-groep in de Stille Zee. Na door de vreeselijke branding, waar tal van haaien hun leven bedreigden, heen ge- worsteld te zyn, bereikten zij het eiland. Maar daar stonden zij voor een nieuwe verschrik- king wegens de aanwezigheid van millioenen krabben met scharen ter lengte van 20 c.M. en niet minder talrijke vinnige ratten. De schipbreukelingen vervaardigden een tent van zeildoek en hout en een barrikade tegen de ratten. Dit was niet afdoende. Elken nacht moest een met groote stokken gewa- pende patrouille wacht houden om den af- schuwelijken aanval van krabben en ratten te keeren, maar ondanks de voorzo%smaat- regelen dragen de geredden de litteekens van felle beten. Na vier dagen werden zij door inboorlingen in een voor de branding gebouwde boot van het eiland afgehaald. Van de bemanning zyn de derde en vierde machinist, de timmerman, de hofmeester en een matroos, alien Engelschen, en zes Arabie- ren omgekomen. Twee van hun lijken spoelden op het eiland aan en zijn daar begraven. TREILERS GESTRAND. Aan de Oostkust van Yorkshire zijn 12 uur na elkaar twee treilers uit Grimsby op het strand geloopen in een dichten mist. Met behulp van het vuurpijltoestel zijn de beman- ningen, zeven en negen personen sterk, aan land gebracht. Twee schepelingen moesten echter, wegens hun toestand van uitputting direct naar een ziekenhuis gebracht worden. Donderdagnacht is een ernstig auto-ongeluk gebeurd op den spoorwegovergang bij Rehain, op de lijn FalkenbergWittenberg. Een auto, die blijkbaar voor den goederentrein uit Fal kenberg den overwtjg nog wilde passeeren, reed met groote vaart door de reeds neerge- laten afsluitboomen en kwam in botsing met de locomotief van den trein. De auto werd ongeveer 50 meter meegesleept en geheel ver- nield. Een inzittende was op slag dood; de chauffeur heeft ernstige verwondingen opge- loopen, terwijl de twee andere inzittenden er met lichte kwetsuren zijn afgekomen. EEN KRANKZINNIGE Reuter meldt uit Romney in West-Virginie: Een met een geweer gewapend man, die voor korten tijd een gevangenisstraf van zes maanden ondergaan had wegens het in bezit hebben van een voorraad alcoholische dran- ken, begaf zich Woensdajg naar het huis van den vrederechter en schoot hem pardoes dood toen deze aan de deur verscheen. Daarop wandelde de man naar het huis van een an der inwoner, die toevallig aan het ziekbed zijns vaders zat; de man werd door een schot door het raam gedood. De moordenaar ging toen terug naar de ge vangenis waar hij den portier, die hem open- deed, doodschoot en bovendien drie vrouwen verwondde. FAMILIEDRAMA. In de Prinzenstrasse in het Zuiden van Ber- lijn heeft een 23jarige arbeider, Stumpel ge- naamd, die daar bij zijn moeder woont, van deze het geld, dat ze in een lade van een schrijftafel bewaarde opgeeischt. Toen de moeder weigerde aan dezen eisch te voldoen, trok de zoon een revolver en riep: dan moet je 1 maar sterven. Op hetzelfde oogenblik en nog voordat de overige aanwezigen tusschenbeide konden komen, vuurde hij een schot af; niet de moeder maar een 19jarige broeder van den i woesteling werd door een kogel" in den arm getroffen. Weinige minuten later verscheen de politie ter plaatse. De man had zich intusschen opgesloten in de slaapkamer en achter de deur met kasten en stoelen een barricade op- gericht. De agenten drongen het vertrek bin- i nen en toen Stumpel ook op hen wilde schie- i ten, maakte een agent van zijn revolver ge bruik Stumpel werd door den kogel aan den linkerslaap getroffen, hij werd in hopeloozen toestand naar een ziekenhuis gebracht. EEN BRANDWACHT ALS BRAND- STICHTER. In de emplacementen van een Freiburgsche Doffe, stekende pijn in de lendenen na inspanning of steken in den rug bij het u oprichten, is soms de eerste waarschuwing van nierzwakte. Spoe dig daarna zult u misschien urine- stoornissen, een vermoeid gevoel, duizeligheid, krachteloosheid ofwater- zuchtige zwellingen kunnen opmerken. Deze verschijnselen kunnen aan- duiden, dat uw nieren niet meer goed werken en de onzuiverheden niet uit het bioed filtreeren. Verwaarloos dan zulke verschijnselen niet! Geef zonder uitstel aan de nieren de hulp, die zi^ noodig hebben. Begin onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen en her win uw oude energie en kracht. Vraag de meening van hen, die ze gebruikt hebben en er baat bij vonden. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. to (Ingez. Med.) firma te Himmelfurst in Saksen hebben va» 1 tot 30 November verscheidene branden ge woed, die groote schade aanrichtten. Verdacht hiervan werd de voormalige hoofdbrandwacht Kirchels uit Brand-Erbisdorf, die than* ge arresteerd is. Hy had de branden gesticht om voor zijn afdeeling de premie te verwerve*. De man was indertijd een der hoofdbeklaag- den in een geruchtmakend proces en bij die gelegenheid tot een voorwaardelijke gevange nisstraf veroordeeld, welke straf wegen* dit nieuwe misdrijf waarschynlijk ten uitvoer ge- legd zal worden. PANIEK IN EEN ZIEKENHUIS. In het ziekenhuis te Ploesti Roemenie i was door een onbekende oorzaak reukelooe gas de ontvangkamer binnengedrongen. Ee» ambtenaar stak een sigaret aan, waarop ee« ontploffing voigde, zoodat het geheele lokaal een puinhoop werd. De ambtenaresse, sen pleegzuster en de administrateur werden zo* ernstig gewond, dat zij spoedig daarop over leden Door het instorten van den tusschen- muur werden ook op de ziekenzaal vele Y«r- pleegden gewond. Onder de verpleegden brak een paniek uit, daar ook brand ontstond. list gelukte de brandweer slechts met moeite het vuur te localiseeren en de patienten gerust t* stellen. Amsterdam, 20 Dec. 1929. Louden 12,10 Berlyn 59,35 Parijs 9,74 Brussel 34,70 Weenen (100 sh.34,88 Vreemd Bankpapier. Duitsch 59,30 Fransch 9>72 Belgisch 6,92 Oostenrijksch (100 sh.) 34,88 12.10Y4 59,40 9,77 34,72ft 34,93 59,4# 9,77 6,95 34,93 Voor Ter Neuzen: 18 Dec. Noorsch 8.*. KUL, 753, kunstmest Odda. 19 Dec. Eng. s.s. SHEAF CREST, 1617, kolen, New-Castle. Voor Sas van Gent: 19 Dec. Fransch CAP. TEDHALA, 1128, pyriet, San Juan; Fransch s.s. RHUYS, 1812, fosfaat, Casa Blanca. Voor Gent: 18 Dec. Eng. s.s. MERAN- NIO, 563, stukg., Londen; Eng. s.s. MICKL3- TON, 364, pekkolen, Londen; Noorsch b.s. NESTTUN, 736, ledig, Rouaan; Eng. s.s. EDITH, 98, visch, Lowestoft; Eng. s.s. BUSK, 142, ledig, Yarmouth; Fransch s.s. PURFINA, 300, ledig, Duinkerken; Eng. s.s. HEBBURN, 1685, kolen, New-Castle; Eng. s.s. CHEL- WOOD, 1563, kolen, New-Castle; Nederl. s.s. SINT ANNALAND, 1206, kolen, New-Castle. 19 Dec. Zweedsch s.s. MANFRED, 452, ledig, Antwerpen; Lett. s.s. GAISMA, 1906, hout, Riga; Eng. s.s. BOWLING, 344, ijzer, Antwerpen; Eng. s.s. ERNRIX, 317, kolen, Goole; Eng. s.s. HEWORTH, 1682, kolen, New-Castle; Eng. s.s. FALCON, 738, stukg., Londen; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506, stukg., Leith; Noorsch s.s. REGIN, 899, steen, Lyse- kil' Noorsch s.s. BRU, 322, steen, Frednk- stad- Eng. s.s. SEATON, 898, kolen, Boston; Duitsch s.s. 'CARSTEN RUSS, 575, hout, Kot- ka- Lett s.s. KURZEME, 1265, hout, Windau; Eng s.s. WENNING, 377, stukg., Goole; Eng. s.s. ELEVEEN, 969, kolen, New-Casti*; Eng. s.s. REDCAR, 794, kolen, New-Castle. Van Gent: 18 Dec. Eng. s.s. WHARFH, 387, stukg., Goole; Eng. s.s. MARSDEN, 1692, ledig Tyne; Eng. s.s. SORCERER, 283, fos faat, Invergardi; Eng. s.s. CHALDON, 810, ledig, New-Castle; Duitsch s.s. ELBE, 737, ledig, Hamburg; Duitsch s.s. HECHT, 599, kunstmest, Rouaan; Belg. s.s. MARCEL, 841, yzer, Boness; Eng. s.s. GWENTGATE, 887, ijzer, Newport. 19 Dec. Duitsch s.s. GUDRUN, 836, yzer, Stettin; Noorsch s.s. VARILD, 633, ledig, Blvth Eng. s.s. INGELO, 182, ledig, Ant werpen; Eng. s.s. BEANLEY FIRTH, 202, fosfaat, Burghead; Eng. s.s. M^KLETON, 364 steen, Londen; Eng. s.s. MERANNIO, 563', stukg., Londen; Noorsch s.s. HOGSTAD, 365, ledig, Grangemouth; Russ. s.s. MICHAIIj TOMSKI, 1349, ledig, Antwerpen. s.s. HELENA vertrok 19 dezer van Duinker ken naar Newcastle on Tyne. s.s. MAGDALENA in lading te Sunderland voor Rouaan. s.s. TERNEUZEN, vertrekt heden van Vl*ar- dingen naar Bordeaux.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6