ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. FLORA'S Hoenderbeschuit Twsede Blad. in groot Pluimveebedrijf No. 8467. VRIJDAG 20 DECEMBER 1929. 69e JAARGANG. Wegens het KERSTFf EST BINNENLAND. BOITENLAH D. PBKDIKBEFKTEH, 85 Eieren van 100 Kippsn? Fa A. van Overbeeke-Leunis Feuilleton-vertellingeD. SPORT. zal as Woensdag, 25 December, gsen nummer van d<t biad verschijnen. fVIARKTDAG. TER NEUZEN, 20 DECEMBER 1929. 1. RECHTSZAKEN. SCH AD E VERGOEDING VOOR KLUNDER EN TEUNISSEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. Burgerfieester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis dat de Markt in de week van 29 December tot en met 4 Januapi a.s. op DINSDAG zal worden gahouden. Ter Neuzen, den 19 December 1929. Burgemee3ter en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVTJLLE, Secretaris. ONAFGEBROKEN TELEFOON- OPENSTELLING. Burgemeester en Wethouders^ van TER NEUZEN maken bekend, dat met ingang van den 1 Januari 1930 ONAFGEBROKEN ge- legenheid zal bestaan tot het voeren van telefoongesprekken, met uitzondering van 2 tot 7 en van 8 tot 10 uur des namiddags op Zon- en feestdagen. Ter Neuzen, den 19 December 1929. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. ZONNEVIJLLE, Secretaris. ging zal hierin bestaan, dat al de warenhui- zen, winkels, eethuizen, enz. van 's avonds 6 uur tot den volgenden ochtend zullen sluiten. De bioccopen en de niet officieeie schouwbur- gen zuilen zich bij de betooging aansluiten door het dooven der lichten, welke van buiten zichtbaai zijn. In de bioscopen zal op het doek, een protest tegen de alcoholwet ver schijnen. De inrichters van dezen „donkeren Vrijdag" die tevens, in de groote steden, vergaderingen beleggen, hopen, aldus, indruk te maken op de regeering en op het parlement ten bate van een ruimere vrijheid inzake den detail- verkoop van alcoholhoudende dranken. POSTZEGELVEREENIGING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN". Bjj koninklijk besluit van 13 dezer zijn goed- gekeurd de statuten der Postzegelvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ter Neuzen. gen zal moeten aanbrengen, om een spoedig voordeel te verkrijgen. Deze studie zal eischen het onderzoek van de industrdeen van het gewest, dat men wil dienen, dat van de hoeveelheden en de sooit van producten die het noodig heeft en die het. uitvoert, dat van de tarieven die mementeel voor het vervoer jdezer producten gelden, en de wegen die zij volgen. Het is naar onze meenirjg in deze richting, dat men werken moet voor het welzijn van Zeebrugge. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal aangegeven gevallen van be- smettelijke ziekten over de week van 8 tot en met 14 Dec., bedroeg in de provincie Zeeland. Roodvonk: Axel 2, Elkerzee 1, Koudekerke 1, Kruiningen 4, St. Maartensdijk 2, Middelburg 2, O. en W. Souburg 1, Oud-Vossemeer 2, St. Philipsland 1, Vlissingen 1. In genoemde week werden geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. B. I. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. de voortzetting van de behandeling der begrooting van onderwijs bepleit de heer Ti- lanu£» j(c.h.) een subsidie voor de Nederland- »che Christelijke school te Antwerpen. Minister Terpstra zegt overweging toe. E^h post van 22.000 voor onderwijsstatis- tiek wordt gecritiseerd door den heer Tilanus «n Zijlstra (a.r.), die meenen, dat minder geld, vold'oeftde zou zijn en dit liever anders be- •teecf '"moest worden. De heer Gerhard (s.d.) ▼erdedigd den post, daar de statistiek drin- gend noodig is. De minister beveelt den post aan, die wordt aangenomen. D<- heer Snoeck Henkemans (c.h.) wijst op bet verval van den Cunera-toren te Rhenen •n het gebrek aan belan^stelling bjj de auto- riteu-en tengevolge van gebrek aan overeen- atem.iiing. De heer Lovink (ci.) waarschuwt tegen water-onttrekking aan de duinen van Voorne, •venals mej. Westerman (lib.) en de heer Beumer (a.r.), die tevens beter onderhoud van het slot Loevestein bepleit en aandringt •p subsidie voor de Nederlandsche commissie voor internationale tentoonstellingen. De heer v. d. Tempel (s.d.) dringt aan op verlaging van de entree voor bijzondere ten toonstellingen in het Rijksmuseum en vraagt meer geld voor monumentenzorg. Mevr. Van Itallie van Embden (v.d.) wijst op de moei- Ujke omstandigheden, waarin vele kunstenaars rerkeeren, en op de te lage onderscheidingen, die aan de kunstenaars worden uitgereikt. HET REGEERINGSVOORSTEL OVER DE GENTSUHE CNIVERSITEIT. In de Be.^ische Earner bestond Donderdag veel belangstelling voor de bespreking in de afdeelingen van het regeeringsvoorstel tot vernederlandsching van ue Gentsche univer ilteit. Deze bespreking en de stemming waren ki minder dan een goed half uur afgeloopen. Jlet voorstel vond een meerderheid in de zes - afdeelingen en werd dan ook aangenomen met 89 tegen 5 stemmen en 69 onthoudingon. Voor atemden de katholieken, de meeste liberalen en de Vlaamsch-nationalisten, deze laatsten met voorbehoud, daar zij geenszins het voort bestaan te Gent van de Fransehe teehnische -'•* afdeeling en de anti-Vlaamsche Ecole des truces Etudes kunnen aanvaarden. De viji' tegenstemmers waren 2 Brusselsche en 3-anli Vlaamsche liberalen uit Oost-Vlaanderen. Bij de stemming onthielden zich 66 socialisten en 8 Waalsche liberalen. In den Senaat werd het debat over de regee Tirjgsverklaring voortgezet en na een rede van ^Jaspar, die zeide geen moeite te zullen sparen •m zijn program te verwezenlijken, met het mdienen van een motie van vertrouwen in de regeering besloten. Over deze motie wordt pas de volgende week gestemd. BNGELSCHE M1JN WET AANGENOMEN. Het Lagerhuis heeft gisterayond in een op- gewonden zitting na verwerping van het voorstel der conservatieven, de door de Regee ring voorgestelde mijnwet aangenomen. De motie der conservatieven, waarin de verwer ping der wet geeischt werd, was eerst ver- vrorpen met 281 tegen 273 stemmen. MOOIE GIFTEN. Als eere-voorzitter van het bestuur van het Koning Eduard ziekenhuis heeft de prins van Wales meegedeeld, dat Henry Ford en Sir Erskine Burst ieder 10.000 pond voor de uit breiding van het Koning Eduard ziekenhuis te nford geschonken hebben. Sir Erskine was vroeger lid van het Lager buis voor South Hackney, waarin Hford ligt en Ford heeft zijn nieuwe werkplaatsen dicht het ziekenhuis. POINCARe WEEK THUIS. Poincare heeft Woensdagmiddag het zie kenhuis verlaten en heeft zijn woning te Parijs betrokken. DE „DONKERE VRIJDAG". Het was heden, Vrijdag, dat de betooging der handelaars, winkeliers, hotelhouders en restaurateurs tegen het huidige alcoholverbod en de nieuwe maatregelen welke door de offi- eieele commissie worden voorgesteld, het heele land door zou plaats hebben. De betoo- EEN NIEUW KANAALPLAN. In het Belgisch weekblad ,,1'Avenir Beige" beschrijft L. Selcha een kanaalplan dat Qok voor Zeeuwsch-Vlaanderen niet zonder belang is als volgt: In ons Vorig artlkel hebben wij doen uit- komen, om welke redenen een haven aan zee nooit kan hopen een handel op te vangen, die afhangt van een haven van gelijke diepte, maar dieper het land in gelegen. De verwachtingen, die de voorstanders van de haven van Zeebrugge zouden kunnen koes- teren ten opzichte van de verwezenlijking van het kanaal Antwerpen—Zeebrugge zijn ge- heel ijdel, om verschillende redenen, die wij zullen ontwikkelen in den loop van onze kri- tiek op het boek van luit.-generaal de Selliers de Moranville. Wij hebben reeds geschetst, hoe men van Zeebrilgge zou kunnen maken een haven, ge legen aan den inham van een stroom, maar daar wij in Belgie zijn, het land van de te wijze traagheid, moet men er op rekenen. dat men slechts over 10 of 20 'jaar zal besluiten de mogelijkheid van de verwezenlijking van ons plan te overwegen. Moet men in dien tijd Zeebrugge dan maar laten sukkelen of laten doodgaan? Neen na- tuurlijk! Er is wel iets beters te doen dan grootsche plannen met moeilijke en te ver verwijderde uitvoering te smeden. Zeebrugge zal naar minder hooge en meer bereikbare dingen moeten streven. En die zijn er; op korten afstand bezit Zee brugge een achterland, dat tegenwoordig ge- heel wordt veronachtzaamd; wij bedoelen W.- Vlaanderen. Deze opmerking zal wel velen verrassen, maar ze is er niet minder gegrond om. Deze provincie, war veel nijverheid is en waar er meer zou zijn, als haar rivieren en kanalen aan de tegenwoordige behoefte van vervoer voor de nijverheid beantwoordden, is inderdaad het natuurlijke en onbetwistbare achterland van Zeebrugge. En wat zal er noodig zijn, om dat achterland te veroveren? Wij zullen het in groote lijnen aanduiden. V66r alles moet men Zeebrugge op practi- sche wijze in verbinding brengen met Bres- kens aan de Schelde, door een kanaal geschikt voor Rijnschepen van minstens 1500 ton of wat beter is van 2000 ton. Op die manier zou de gerejgelde handel op den Rijn, op Holland en de Schelde door kas- ten en stoom- en motorschepen van voldoende grootte verzekerd zijn en wel, om zoo te zeg- gen, voor altijd. Zeker is het dat een dergelijk kanaal in Breskens gunstig zou ontvangen worden en dat het ook de sympathie zou weg- dragen te Sluis, van wiens haven de toegang tot de Schelde reeds lang gesloten is. De totstandkoming van het kanaal zou een gunstige invloed hebben op den bloei van het westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, dat op zich zou moeten nemen de kosten van het graven tot de Belgische 'grens en het maken van een sluis te Breskens. Vervolgens zou het noodig zijn, de voor- naamste kanalen van West-Vlaanderen gelei- delijk te verbeteren om het transport van in- en uitvoerproducten van den landbouw en de gewestelijke nijverheid te vergemakkelijken en meer loonend te maken. Het zou eveneens noodig zijn de verbinding tusschen Brugge en de Lijs korter te maken door b.v. een kanaal te graven tusschen de hoofdBtad van Vlaanderen en Roulers een an der belangrijk centrum, of daar Roulers met den IJzer te verbinden, of wel door het ka naal van den IJzer van Yperen door te trekken tot Commines. Of nog beter door alle drie de ondernemingen uit te voeren. Dat alles kan verwezenlijkt worden zonder milliarden franken te verkwisten, terwijl de kapitalen spoedig en zeker zullen rendeeren. Om dit resultaat te verkrijgen zou Zee brugge de steun van Igeheel den West-Vlaam- schen handel en de industrie hebben. Door den nieuwen weg zal, dank zij den uitweg naar de Schelde te Breskens, Zeebrugge zich zelfs kunnen verzekeren van een groot gedeelte van den handel naar het Noorden van Frank- rijk, omdat deze handel nu gaat langs een minder snelle weg. Maar er is meer; indien men van Zee brugge een verkeerspunt van zoodanigen han del zou maken, zou het tevens moeten worden een centrum van overlading van groote kasten in kleinere schepen, die geschikt zijn voor de afmetingen van de kanalen in Vlaanderen en dan kan men wel voorspellen, dat niet weinig zeeschepen zouden komen laden, lossen of overladen de producten, afkomstig van of be stemd voor de gewestelijke industrieen. En het noodzakelijke van retourladingen zou misschien nog aangename verrassingen mee- brengen en zou zeker medewerken om de totaal-tonnenmaat voor de haven van Zee brugge te doen stijgen. Men onderschatte niet de belangrijkheid van den handel met kasten. Zie naar Rotter dam of Antwerpen, waar 60 van de goede- ren aankomt of vertrekt door kasten en men vergete niet, dat een Rijnschip b.v. meer goe deren aanvoert of wegbrengt dan veel groote booten, die meestal slechts een aanvulling van de bevrachting komen laden of lossen, welke aanvulling soms ntjg niet het tiende deel van de lading van een groote Rijnschip bereikt Ziedaar een plan, dat, naar wij gelooven, de voorstanders van deze haven zal toelachen en als men het grondig bestudeert, zal men er zich spoedig rekenschap van geven, aan welke kanalen men het vlugst mogelijk verbeterin- GEMEENTERAAD VAN AXEL. In de op a.s. Dinsdag des voormiddags te 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad te Axel, komen de volgende punten in behandeling; 2. 3. 4. 5. 7. Notulen. Ingskomen stukken. Benoeming van een lid van het Burger- lijk Arm bestuur, wegens periodieke af- treding van den heer I. J. Brakman. Stemming over het verzoek van den heer D. J. Dees, om vergoeding voor telefoon en onderhoud laboratorium, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. Adres van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Overheidsdienst om ver- betering in de verhoudingen van de loonen op de Gasfabriek, met het oog op het loon van H. Mobach. Verzoek van het bestuur der Chr. school, Spui, om gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van instru- menten. Diverse bewoners van Spui, die leerlin- gen op de R. K, school te Axel hebben, vragen vergoeding voor schoeisel, als bedoeld bij art. 13 der L. O. wet 1920. Vaststelling Begrootingswijziging. a. van de Gemeentedienst 1929. b. van het Grondbedrijf, dienst 1929. Arr.-Rechtbank te Middelburu. Zitting van 20 December 1929. S. B., oud 34 j., reiziger te Goes, is wegens verduistering veroordeeld tot 1 maand ge- vangenisstraf. J. J. v. d. B., oud 54 j., landbouwer te Zonnemaire, is wegens te lage aangifte voor de Inkomstenbelasting veroordeeld tot 2500 boete of 1 maand hechtenis. De eisch was 1 maand (gevangenisstraf. Naar ,,het Volk" vemeemt, heeft het Ge- rechtshof te Amsterdam in raadkamerzitting van 12 December jl. beslist op de verzoek- schriften van de heeren J. Theunissen en J. C. Klunder, strekkende tot het verkrijgen eener tegemoetkoming in de schade, welke deze geleden hebben ten gevolge van de door hen ten onrechte ondergane straf (de moord te Giessen Nieuwkerk) Het Hof heeft aan de beide onschuldig- veroordeeldem toegewezen een bedrag, over- eenstemmende met het door hen gederfde loon gedurende de il/2 jaar, welke zij in de gevangenis hebben doorgebracht, onder aftrek van de kosten, daaraan verbonden („logeer- kosten"). Een schadevergoeding, gevraagd door den heer Klunder voor het sleohter worden van zijn gezichtsvermogen, werd afgewezen, als zijnde niet bewezen. Een soortgelijke ver goeding aan den heer Teunissen voor licha- melijike verzwakking, voomamelijk bij het loopen, werd gedeeltelijk toegewezen. Voorts werd toegewezen een bedrag, over- eenstemmende met ongeveer 2/3 der werke- lijik gemaakte kosten voor het leveren van het bewijs hunner onschuld. Een vergoeding voor het leed en de moreele schade werd niet toegekend, daar de wet, volgens het oordeel van het Hof, hierin niet voorziet. is economische voeding belang. Raapt ge thans van het grootste GEMEENTERAAD VAN ZIERIKZEE. De gemeenteraad te Zierikzee heeft Burg, en Weth. machtiging verleend, naar aanlei- ding van den brand U Middelburg, een onder zoek in te stellen naar de kosten van de aan schaffing van twee stoombrandspuiten en het instellen van een vrijwillige brandweer om al dus te geraken tot een algeheele reorganisatie. Naar aanleiding van een ingekomen brief van den raad van bestuur der P.Z.E.M., waar in vergunning gevraagd wordt voor aanleg van een electrisch net in die gemeente waar- bij de P.Z.E.M. zich bereid verklaard hebben op een daartoe gedaan verzoek de electriciteit voor licht aan de burgerij te leveren voor 30 cent per K.W.U., mits die gemeente zorgt, dat na Ceil jaar het aantal aansluitingen de 600 zal hebben bereikt en zoo hieraan wordt vol- daan, de kosten van herstel der bestrating voor rekening der gemeente komt, besloot de raad vergunning te verleenen aan de P.Z.E.M. tot den aanleg onder voorwaarde, dat de tijdsruimte van 1 jaar wordt verlengd tot 2 jaren en zoo intusschen tot verlaging van het tarief voor andere gemeenten in de Noorder- groep wordt overgegaan, dat dan ook zal gelden voor Zierikzee. SAS VAN GENT. Naar aanleiding van het bericht dato 18 December voorkomende in de ,,Ter Neuzen- sche Courant", deelt de Directie van de Stijf- selfabriek mede, dat de opheffing der staking en de hervatting van het werk door het nog in aanmerking komend gedeelte van het vroegere personeel heeft plaats gehad op basis der vddr de staking bestaande arbeidsvoor- waarden. aangevuld met het reeds op 2 Octo ber met de Burgemeester van Sas van Gent besprokene voor wat betreft de vrije vacantie- week en instelling comite uit de arbeiders. Wat betreft de terugname van personeel diene, dat de dag, dat de staking werd opge- heven, er reeds 170 werklieden op de fabriek aan 't werk waren, waarvan 120 nieuwe. Van de stakers zullen er ongeveer 35 in de fabriek kunnen terug genomen worden, zoo- dat er ongeveer 120 tot 130 slachtoffers zullen zijn. De Directie stelt zich steeds op het standpunt, dat de staking ongemotiveerd is geweest, en zij voor de betrokkene aribeiders geen nut heeft afgeworpen. Als nader commentaar op bovenstaande officieeie mededeeling kan daaraan toege- voegd worden, dat zich voor de 35 nog open- staande posten reeds 95 personen, stakers zoowel als anderen hebben aangeboden, welk aantal, naar ons medegedeeld wordt, dagelijks toeneemt. Consekwent aan de door haar afgelegde belofte, stelt de Directie er prijs op, te ver- klaren, dat voor deze nog te bezetten posten zoowel stakers in aanmerking komen, onaf- gezien van hun politieke gezindheid en onver- schillig of zij al dan niet elders werk gevon- den hebben, als anderen. Door het toepassen van dit beginsel meent de Directie zich op een zuiver onpartijdig standpunt te plaatsen. In het gunstigste ge- val zulen dus nog 35 man van het vroegere personeel, mits zij zich tijdig hebben aan- gemeld, op plaatsing kunnen rekenen. ZONDAG 22 DECEMBER 1929. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9Y2 u., Ds. L. J. Cazemier en 2 u., Ds. Ruijs van Dugteren, van Axel. Sluiskil. 9% u., Candidaat H. W. Cazemier en 2 u., de heer L. Dek. IJoek. 9 u., Ds. E. Raams en 2 u., H. W. Cazemier, beroepen predikant van Gie- terveen. Zaamslag. 9y2 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Zoo niet, voedert dan thans en ge zult wonderen zien. Het is in gebruik niet duurder dan gewoon meelvoeder. Vraagt proefbalen bij: TER NEUZEN. (Ingez. Med.) Gereformeerde Kerk. Hoek. 9V2 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9V2 u. en 2 u., Ds. A. B. W. M. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 y2 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5y2 u., Ds. B. Neerbos. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5 M. u., Evangelisatie. U.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8(4 en 10 uur. 's Namiddags om 2(4 uur Lof. KORFBAL. Op 26 December zal vanwege den Zeeuw- schen Korfbalbond alhier een groote propa- gandawedstrijd worden gespeeld tusschen een Zeeuwsch-Vlaamsch 12tal en een combinatie WalcherenZuid-Beveland. Waar thans de beste Zeeuwsche Korfbalspelers alhier den strijd zullen aanbinden, mag worden ver- wacht dat deze wedstrijd buitengewone be langstelling zal ondervinden. Uilvenhout, 15 December 1929. Menier, Wa staan me d'r weer best veur amieoKerstfiest, Ouwe-n-en- Nuwe, worstenbrood, 'n kortje-leggen, in 't kort: weinig- doen en veul en lekker schraansen. 't Is op d'n oogenblik niedruk op d'n hof en <h6'k al d'n trjd om de spullen geef in orde te maken. Om te beginnen: 't musejum! As ge nie sjuust begrept wa 'k daar mee bedoel: da's ons beste kamer; 't selon! Ge wit wel, Trui d'r heiligdommeke, waar 'k nooit aanders mag binnenkomen of ik mot eerst m'n klompen veur de deur zetten en m'n pepke op d'n schouw leggen. En omda 'k m'n eigen zonder klompen en zonder pijp aan vuul as 'n schuit zonder roer, vaar ik maar nooit die haven binnen. Of 't mot haard noodig zijn, zooas nouw! Waant ge mot weten, de Amsterdammers komen weer. Dr6 en Lewiese mee de drie brakken ja drie, ge wit dat 'r 'n half jorke gelejen weer zo'nen kleinen bij gekomen is, ee, welnouw, da spanneke kom mee de Kerst en Nuwejaarstijd weer naar huis! En omda- d-et pas Sundereklaas gewiest is en ons mu sejum dus weer verders aangevuld is mee „de" sohllderij van Drd-d'n-verver, mot ik da geval eerst seerjeus veur mekaar stompen. En da's 'nen heelen kopzhrg. D'r sta-d-'nen sirrekel op, 'n paar scheeve lijnen die naar mekaar toeloopen en iets-as-'n blom zooas 'r nergens een groeit. En da mot, volgens Sun dereklaas veurstellen „De Liefde". Keb altij gedocht g'ad amico, onder ons gezeed en ge- zwegen, da'k van de Liefde nog al verstajum had, maar hier kan 'k gin touwke-n-aan vast- knoopen. Maar ollee,, keb de Liefde netjes in 'n paar kraanten gepakt vleejen week, in d'n gruuntenwagel geleed onder't ziel aan ders wier de Liefde nat mee da kwaje weer ee, en naar d'n lijstenmaker gebracht. 'k Zee: „jong, zet daar nouw 's 'n schoon lijsje-n-om en zet veral de schroefoogen op de goeie plek da'k er nie da gescharrel mee eb asr vleejen jaar, da-d-et op z'nen kop hangt as m'nen zeun mee de Kerstdagen overkomt". Keb 'n schoon lijstje-n-uitgezocht, 'n miwer- wetsch gouwen lijstje, vol mee lofwerk— figuurkes, waarin hartjes en druiven en aller— hande fruit in veurkomen en 'n kupidoorwke- mee pij-ltjes, zooda-d-et nouw eenen bonk van Liefde-n-is geworren. De lijstenmaker wouw er eerst 'n gladden zwarten lijst omhenen maken, ,,want 't was med6rn", zee-t-ie. ,,Zoo", zee ik, ,/wa stel 't dan veur?" Toen hiew ie z'n hoofd heel gewichtig schuin, stak z'n lippen 'n end veruit of ie 'n kuske wouw geven, 'k docht: hij kom-d-op d'n goeien weg, en toen smakte-n-ie 's en verzekerde me: „da's 't Recht". (Da zat 'm netuurlijk in die kromme lijnen). „Ge bent er neffen man," lachte-n-ik'm uit, ,,'t kan misschien nog wel 's 'n Rechtzaak worren, maar veurloopig is 't nog nie verder as de Liefde?" „Tja-tjaaajaj", beweerde-n-ie toen, „netuurlijk! Meesterlijk!" Da kan duur worren, docht ik, as't zoo'n meesterstuk is en. vroeg ik maar gaauw: ,,en wa kos me da lijsje?" „(Veertienguldenvijfenzeuventig," gaf ie op. „Wit et wel zeker," vroeg ik 'm, „kunde daar wel uit? Is 't gin veertiengul- dennegenentachtig „Ninini, wa 'k gezeed em," zee-t-ie mee 'n emst om akelig van te worren. „Mot et zelvers maar weten," waarschuwde-n-ik 'm, ,,ge krijgginnen cent meer." Da's aanders knap duur amico, maar ollee, Trui is 'r weer mee kontent., Dre zal 't ok wel prachtig vinden en...... de liefde kost t6ch altij veul meer as ge veruit denkt. Zooveul weet ik er m'n eigen nog wel van te herinderen! En as nouw de Liefde strak ok weer aan 'n spijkerske hangt in *t selon, dan geef ik oew op 'n briefke, dat er ginnen vierkaanten duim meer over is aan de muren om er na verloop van tijd 'n pandan neer te hangen vanDe Echtscheidmg! Waar 't mee z6'n medeme Liefde vast op uit mot draaien, wa-d-ik oew smoes! Toch za'k m'nen zeun zeggen, dat ie aan ders nie meer zo'n bombarie maken mot as ik weer 's 'nen keer zo'n Kunstwerk op z'nen kop hang. Waant keb gelezen in de kraaat, keb 't nuuwke uitgeknipt en zoolaank in m'nen portemenee bewaard om 't 'm te laten zien, dat er veur enkelde weken gelejen in Parijs 'n hekspesisie is gewiest van medOme schilderkunst en dat d'n verver, die d'n eer- sten prijs veur z'n werk had gekregen van de deskundige zjurie, aan die deskundige mannen ee gezeed: mesjeus, m'nen doek hee al dn' tijd wel dwars gehangen, maar aliens, bedankt veur d'n gouwen medallie, is ie echt?" Ollee, as zukke mannen, die net zoo veul verstajum motten emmen van verf as ik van kunstmest, d'r eigen nog vergallepeeren. (hoewel amico, ik 'nen blomkool nie verslijten zal veur 'n bos peeenlot ik m'n eigen dan ok maar 's vergissen! Ik vuul m'n eigen niks meer as 'n deskundige artiestenzjurie, wa gij? Maar genogt, laat ik nouw ophouden over ons musejum, keb oew nog veul mee te schrij- ven. Om te beginnen: 't verken zit in de kuip. Wemmen geslacht. 's Jongen, jongen, 't was weer zo'nen k6rel, ee! Vierhonderdtachetig pond, schoon aan d'n haak. Da's Trui d'r kunstwerk. En keb ze grif d'n eersten prijs gegeven, amico en er grin oogenblik aan hoe- ven te twijfelen of ze 'r ginnen ezel van had gemokt. 't Wits 'n verken; 't was 'nen kuus en eenen die wel v-eur twee telde! Wemmen d'r veuls te veul aan, op d'n hof, nouw de kienders allemaal weg zijn, maar da's grnneai strop. M'nen vrind onzen Pustoor he'k ge- trakteerd op 'nen bil. Die kan van d'n winter aan d'n ham. „011ee menier Pustoor", h6'k 'm gezeed, ,,doe-d-oew nouw maar 's goed en gift er nouw nikske van wejg. Ge mot nie bang zijn da ge te dik wordt!" Wa lachte-n-ie, amico! ,,Tuttuttut" zee-t-ie, en net wouw iezeggen da'k 'n bietje deurgeslagen. had en da'k da nie doen mocbt, toen ie "n lachtbui kreeg, da'k naar Mie ben gegaan in de keuken veur 'n glaske water. „Ge ze-d- 'nen biest," zee-t-ie toen ie weer wa brjge- komen was. ,,En nouw d'r uit," gierde-n-ie. Amico wa-d-emmen gelachen. Keb altjj de grotste leut as ik bij'm op vesiete ben. ,,'t Is sohaande," mopperde Trui, toen 'k et d'r ver- telde, „ibende gij 'nen vent die al laank de vijf kruskes ee gepasseerd „Ja Trui," dee ik heel seerjeus, „ik ben al 'n heel end op< weg naar 't end. „Spottert!" siste ze ver- ontwaardigd en mee 'n geweld da ze me-n gezicht afveegde. „Welja, zee ik, „begin- d-alvast maar in te schenken!" en ik veegde m'n fieselefacie af en gong 'n mopke op d'n radejoow zetten. 't Was 'nen goeien dag, amcio, 't was een van die geheimzinnige dagen. Dan is alles fiest. Wa ge ziet, wa ge pruuft, wa ge denkt, wa ge ruukt, wa ge vast- pakt, wa ge vuult, is allemaal even leutig en plezaant. Dan staat 'r 'n onzichtbaar zon- neke in huis, zooda-d-alles glaanst en straalt as 'n madelieveke in 't veurjaarsgruune gras. Dan is d'n hof 'n begijnhofke-op-z'n-Zundags in voile veurjaars-zon! Dan is dan is,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5