ALGEMEEN NIEUW8- APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. ,,na"v trsrssa. ,«- m De doiende Juweeien m feuilleton. No. 8466. WOENSDAG 18 DECEMBER 1929. 69e Jaargang. BINNEELAHD. BUITENLAND. ricbting »Sr"i'raSte«lPSk; TEGEN DEN CHEMISCHEN OORLOG. GENERALE SYNODE GEREF. KERK. f -j ao r>Ar 3 maanden Buiten Ter Neuzen 3 *,to poR - ,roor 5(„,uBem(mten voor bet buttenlabd alleen bfl voorultbetalmg. P. J. DE 9AOTE OIKO - TELEFOON No. 25. citgcefster: ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken reg!^ meer f Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte bereke Handelsadvertentien bi) regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op tanvraag verkrijgbaar is. - Inzending van advertentien liefst 6en dag voor de uitgave. T1TT RT.An VERSflHT.TNT IEDEREN MA ANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND i zoo essentieele beteekenis toe te schrijven. In de tweede plaats geeft het h.i. te denken, dat 1 nu weder een jaar is voorbij gegaan zonder dat de commissie ad hoc tot een defimueve t uitspraak is gekomen. Het weder in werking doen treden van do vaccinatiebepaling levert te minder bezwaar 1 op omdat in het afgeloopen jaar de wet, hou- Besloten wordt, na de begrooimg van defen- j dende voyrzieningen^t^ sie te behandelen de begrootingen van het TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Zuiderzeefonds en het wegenfonds. De voorzitter deelt mee, op een vraag van den heer Wijnkoop, dat de interpellaue-De Visser over indonesie nog niet aan de orde kan komen, omdat de neer De Visser hem heeft meegedeeld, door ziekte nog met in de Kamer te kunnen komen. De heer Wijnkoop (comm.) zegt, dat de heer Be Visser wel in de Staten- en gemeenteraads- vergaderingen komt en te Amsterdam een rede heeft gehouden. Spreker vraagt interpellaties aan over het optreden derTegeering in Indie tegen de 1 .N.I. en de vakbeweging en over de huiszoekmgen, e-edaan bij communisten. Hierna worden eenige kleine wetsontwerpen afgedaan. Aan de orde komt het wetsontwerp tot at- schaffing van de verdedigingsbelasting II en van de opcenten op den suikeraccijns. De heer Oud (v.d.) gaat accoord met het ilenKbeeld, van de positie van het leemngfonds gebruik te maken voor belastingverlagmg. Hij Kan zich vereenigen met de aischafting van de opcenten op den suikeraccijns; het ovenge bescnikbare geld wenscht hij te besteden voor aischafting van den vleeschaccijns. een CHRISTELIJK LYCEUM TE GOES. Het aantal instellingen van onderwijs zal hier ter stede weldra worden uitgebreid. En wel met een Christelijk lyceum, omvattende een gymnasium en een Hoogere Burgerschool, afdeeling A en B. De oprichting van dit lyceum is het resultaat van een vnj langdunge actie in Christelijke kringen, die haar oor- sprong te Zierikzee vond. Het ligt in de be doeling in September 1930 het onderwijs aan het lyceum te doen aanvangen. We vernemen nog, dat aanvankelijk Middel- burg en Goes als plaatsen voor de oprichting van het Christelijk lyceum in aanmerking kwamen. Ten slotte heeft men Goes gekozen emdat onze stad toch nog altijd minder m- richtingen van onderwijs heeft dan Middel- burg en omdat Goes ook in Christelijke krin gen meer en meer als de eerste Zeeuwsche plaats in de toekomst wordt beschouwd. Voor de Goesche Rijks H. B. S. zal de op richting van het lyceum natuurlijk weinig gunstige konsekwenties nieebrengen. Euirn 70 van de leerlingen, die thans de Rrjkb H B. S. bezoeken, kan worden gerekend te behoorende tot gezinnen die het Christelijk ook o.. <t ten van kracht is geworden en door deze wet de kring van niet-ingeente onderwijzers en kinderen belangrijk is uitgebreid. Zij, die ge- wetensbezwaar tegen de inenting hebben, zul- len voortaan in art. 17 geen wettelijk beletsel meer vinden tegen toelating in de school. In de vierde plaats werd gewezen op de entstof uit Lausanne, die in Zwitserland gedurende 30 jaren is gebruikt zonder dat e6n geval van en cephalitis voorkwam. Vele andere leden konden zich volkomen vereenigen met het standpunt der regeering. Er werd o.m. op gewezen, dat juist gedurende den leeftijd waarop de indirecte staatsdwang effect sorteert, levensgevaar niet is uitgeslo- ten. Vergeten moge niet worden, dat door de verbeterde hygiene het pokkengevaar aan- merkelijk verminderd is. NEDERLAND EN BELGIe. De Inddpendance Beige meent te weten, dat het vraagstuk betreffende een kanaal Ant- werpenLuik in den ministerraad, die Maan- dagmiddag is gehouden, een bijzonder punt van bespreking heeft uitgemaakt. De Neder- landsche regeering, aldus het blad zou be treffende dit kanaal onderhandelingen met de Belgische hebben geopend, waarbij de Neder landsche regeering haar vrees heeft geuit, wat het water van de Maas betreft, dat men noodig heeft om het Juliana-kanaal te voe- den en op peil te houden. Indien het kanaal AntwerpenLuik eerst van Maaswater werd voorzien, dan zou het Juliana-kanaal gevaar loopen verscheidene maanden zonder water te zijn. Dit zou een ramp zijn voor de Neder landsche belangen. Het aanleggen van groote reservoirs om den waterstand van de Maas te regelen hangt van de Belgische regeering af. Het blad meldt nog, dat eveneens het vraagstuk van het kanaal Antwerpen Zee- brugge in den ministerraad te berde is ge- bracht en dat de minister van openbare wer- ken Van Caeneghem, zich tegen de plannen heeft verklaard om redenen van technischen aard. Ingediend is een wetsontwerp, houdende goedkeuring van het protocol van 17 Jum kringen 7ang"*g?koesterden wensch inlossen. zal ongetwrjfeld een (G. Crt.) OE vaccinatie. is het voorloopig Verschenen is net vounuu^ verslag over ^Eenig^teden^die zich in de jaren '27 en '28 tegen de wetsontwerpen tot °Pschort^faadredr vaccinatieverplichting hadden verklaara, merkten op, dat alle gronden, waarop zij hun afwijzend standpunt ten aanzien van de^voor- stellen der regeering toen deden steunen, n g onverzwakt van kracht zijn. Zij wezenboven- dien op het binnenvallen in ons land van de pokziekte. Meer dan ooit is het nut der vac "Deze fe'den wezen erop. dat het niet aangaat voor encephalitis na vaccinatie een 1925 nopens den chemischen en bacteriologi- schen oorlog. Dit protocol is tot stand ge komen op de in de maanden Mei en Juni 1925 te Geneve gehouden conferentie oyer het toe- zicht op de intemationalen handel in wapenen, munitie en oorlogsmaterieel. De onderteeke- naars verbinden zich er bij in oorlogen geen gebruik te zullen maken van gifgassen en soortgelijk materieel, alsmede van z.g. bac- teriologische strijdmiddelen. Tijdens de con ferentie werd het protocol, dat bedoelt zich aan te sluiten aan vorige volkenrechtelijke bepalingen, van dezelfde strekkinig, geteekend door 29 staten, w.o. Nederland. Sindsdieh zijn nog verschillende staten tot onderteekening overgegaan. Voor zoover be- kend, is het bekrachtigd door Belgie, Duitsch- land, Egypte, Finland, Frankrijik, Italie, Oos- tenrijk, Polen, Roemenie, Sovjet-Rusland, Spanje, Turkije, Venezuela en Zuid-Slavie, terwijl China en Liberia zijn toegetreden. Voorts zijn o.a. in Denemarken en Groot-Brit- tannie voorbereidende stappen gedaan om tot ratificatie te komen. De Nederlandsche Regeermg heeft met een voorstel tot ratificatie zoo lang gewacht met het oog op de inmiddels plaats gehad hebben- de instelling van de voorbereidende commis sie der ontwapeningsconferentie, omdat waarschijnlijk was, dat als onderdeel van het ontwapeningsverdrag ook de chemische oor- logvoering in deze commissie ter sprake zou komen. Sindsdien heeft echtir het protocol van 1925 aan beteekenis gewonnen doordat verschillende staten tot ratificatie resp. toe- treding zijn overgegaan. Nu bovendien de voorbereidende commissie in haar dit jaar ge houden zitting op ratificatie van het protocol heeft aangedrongen, meent de Regeering, dat Nederland thans niet mag mag achterblijven. Nog wordt in art. 2 van het ontwerp als reserve voorgesteld, dat het protocol van rechtswege zal ophouden verplichtend te zijn voor de Nederlandsche regeering tegenover iederen vijandelijken staat, wiens strijdmacht of wiens bondgenooten de in het protocol neergelegde ver.bodsbepalingen niet zouden eerbiedigen. Voor de te Arnhem volgend jaar te houden Generale Synode der Geref. Kerken zijn nu verschenen de rapporten over het Vrouwen- kiesrecht, het nieuwe Leerboek en het Promo- tierecht der Theol. School. De ..Heraut ver- neemt, dat ook de rapporten betreffende de Liturgische geschriften en de Gezangenkwes- tie reeds gedrukt zijn en dezer dagen de Ker ken zullen bereiken. „Indien de stroom zoo doorgaat want er zijn nog verschillende rapporten te wachten inzake de revisie der Belijdenis, inzake de Echtscheiding, inzake Art. 13 K.O. (regeling van de emeritaatsgel- den) dan zal de Synode zeker werk genoeg te doen krijgen en niet minder onze Kerken, die deze rapporten te lezen en t;e bestudeeren hebben, om er een voorloopig oordeel over Uit te spreken." KEURING EN STEMPELING VAN PLATINA SIERADEN. Naar de „N. R. Crt." vemeemt, ligt hdt in de bedoeling van de Regeering om den Rijks- waarborg en de belasting op gouden en zil- veren werken uit te breiden tot platina, m. a. w. over te gaan tot de keuring en stempeling van platina-sieraden. Dat dit tot nu toe niet gebeurd is, vond zijn oorzaak in de bezwaren van een practisch onderzoek van platina-voorwerpen op het ge- halte. Het ligt in de bedoeling het gehalte te be- palen op 950 duizendsten (het eigenlijke voor stel is 1000 duizendsten met een speling van 50, practisch dus 950). De belasting is ge- projecteerd op /I per gram. De handels- waarde van platina als metaal is circa 3,60 per gram. Voorloopig zal het onderzoek en de keuring alleen te Amsterdam plaats vin den. Een raming van de opbrengst is moeuijk, al wordt de keuring en de belasting, evenals voor gouden en zilveren werken, verplicht. Het gebruik van platina neemt af. In ons land wordt naar schatting 30 kilogram ver- werkt hetgeen een belasting-opbrengst van 30.000 zou beteekenen. De totale opbrengst van de belasting op gouden en zilveren wer ken is ongeveer een millioen gulden. Brabant, beneden de rechte lijpen gaande: op 't Haringvliet over het licht op den dijkshoek bij de Hoomsche hoofden beoosten Helle- voetsluis en het baken de Pieter aan de west- zijde van den mond der haven van Dirksland en in de Grevelingen over den toren van Her- kingen op Overflakkee en het licht op den dijk van den Sir Janspolder (Stelhoek) op Duiveland, en voorts ten zuiden van de rechte lijn, getrokken door het Zijpe, als verlengde van de buitenkruinlijn van het rechte gedeelte van den ongeveer O.Z.O.W.N.W. gerichten Noordelijken dijk van den Anna Jacobapolder van St. Philipsland. het RIJKS W ATERST AAT Bij Kon. besluit van 13 Dec. is, met intrek- king van een Kon. besluit van 23 Juli 21 o.a. bepaald (met ingang van 16 Dec.) dat de directie Zeeland van den Rijksiwaterstaat zal omvatten de provincie Zeeland, met uitzonde- ring van het gedeelte, dat tot de directie Groote Rivieren behoort. De directie Groote Rivieren omvat de groote rivieren met haar zomerbed, benevens het winterbed van de Bergsche Maas en het toezicht ingevolge de Rivierenwet op het win terbed der groote rivieren met uitzondering van de Maas boven kilometerraai 29 bij Well, van de Donge en van de stroomen en zee- gaten in Zuid-Holland, Zeeland en Noord- HUISZOEKINGEN BIJ COMMUNISTEN. In Den Haag en in Amsterdam hebben justitie en politie huiszoekingen gedaan in communistische kringen. In de eerste plaats bij den voorzitter, wonende aan den Loosduin- scheweg, en den secretaris, wonende aan de Multatulistraat, van de communistische partij in Den Haag. De invallen geschiedden door den substituut-officier van justitie en door politie-ambtenaren. Straatgedeelten werden afgezet, en wie zich ten huize, waar de in vallen plaats hadden, bevonden, mochten voor loopig de woningen niet verlaten. Ook hier werden eenige paperassen in beslag genomen, waaronder het ,,militaire zakboekje". Mede werd een onderzoek ingesteld in de woning van een bestuurslid van de jeugdorga- nisatie der communisten, den jeugdbond De Zaaier, eveneens aan den Loosduinscheweg. Onder het bericht omtrent een huiszoeking op het bureau der Tribune en ten huize van een communistischen leider te Amsterdam schrijft de Voorwaarts: Naar wij vernemen houdt deze justitieele actie verband met een beslissing dezer dagen door de Utrechtsche justitie genomen, om een strafvervolging in te stellen tegen -een ver- spreider van de anti-militaristische uitgave het propagandablaadje ,,Het Pantser" alsmede van het Soldatenzakboekje, welke beide schrifturen in den laatsten tijd in verschillende plaatsen van het land bij het opkomen van nieuwe militaire lichtingen onder de opgeroe- penen zijn verspreid. De inhoud van deze beide propaganda-ge- schriften wordt geacht van opruienden aard te zgn en in verband hiermede is de voiisge week Vrijdag te Utrecht de verspreider, zekere Bastiaanse, gearresteerd. In verband met de strafvervolging nu, welke de Utrechtsche justitie tegen dezen man wenscht in te stellen, is zij in overleg getre- den met de parketten in andere plaatsen, waaruit het besluit is voortgevloeid, om op 6en dag en op hetzelfde tijdstip aan verschil lende adressen huiszoekingen te verrichten. zoo Hebben behalve te Amsterdam, ook ju stitieele huiszoekingen plaat gehad in Utrecht, Haarlem Dordrecht en Den Haag. De huis zoeking te Dordrecht vond plaats in een druk- kerij, welke echter, naar gebleken is, met de, uitgifte van ,,Het Pantser" en het ,,Soldaten- boekje", vrij zeker niets te maken had. Het bestuur der communistische partij had deze drukkerij genoemd op den omslag van het Zakboekje, als zou het geschrift daar zijn gedrukt. Het staat echter vrijwel vast, dat dit adres gefingeerd was. tracht had in de door de politie bewaakte zaal te dringen, vergezelde jouwend de met een zwart hemd en dito stormhelm gekleede Brus- selsche en Antwerpsche leden van het Legion nationale naar het centraal station. Herhaal- delijk werden franskiljons en Vlamingen handgemeen. Bij het station genomen zetten de fascistische franskiljons het op een loopen, maar de Vlamingen liepen mede het station binnen, wisten trots den tegenstand der poli tie het perron te overrompelen en verbrijzel- den de ruiten van een derde klasse wagen van den trein naar Brussel, in welke de Brussel- sche zwarthemden waren gevlucht. Een der fascisten blijkt tijdens het relletje revolver- schoten te hebben gelost, gelukkig zonder iemand te treffen. Na het vertrek van den trein bleef het ge- ruimen tijd nog onrustig in de omgeving van het station. Verscheidene personen, die ver- wondingen opliepen, moesten worden verbon- den. Er hadden ook vier arrestaties plaats. het gevaar door K. R. G. BROWNE. -o- 20) (Vervolcu ,,Ik bedoel gewone afleidinp, alleidinfl door muziek en licht en vraolijkheid om ie heen. Maar ik heb maar een behoorlnke japon I" O, meer he-je niet noodig.' stelde Mr. 'Todd'haar qerust. ,,'t Is er meestal nog- ai warm, of heb ik het mis. Nou, George, nou ben jij verder aan t woord. Waar gaan we naar toe Hun gids stak zijn handen in znn zak- ken en dacht na. 1 j. Ik qeloof," zei hij na een poosie, dat de chic op het ooqenbhk „De mauve maan" frequenteert. Ik ben er in maan den niet geweest, maar vroeger was t o nogal amusant... ofsohoon, toen heettehet anders. De aristocratie komt er^ tegen- woordig, heb ik hooren beweren. ,,'t Klinkt aanlokkelijk, zei Mr. Todd. ,,Wat goed genoeg voor de aristocratie is is net zoowat goed genoeg voor f"1'11- „Hmmopperde Carmencita. ,,lk zit met mijn japon die is niet bepaald aris- tocratisch." Mr. Todd keek haar met zqn schitter- oogjes goedkeurend aan. ;,Of jij in een zak loopt of in eenjapon, Millie, dat maakt niks geen verschil. |e slaat ze toch allemaal knock-out. ..Absoluut waar", .zei George, terwiil hij opstond. ,,Dan ga ik nou even als de maan heen en weer om me te verklee- den..." ,,Neem de auto maar, jong. Zeer verplicht, maar niet noodig. t Is vla'k bij Bloomsbury. Gemeubileerde zit- slaapkamer. Gebruik van bad. Bill. cond. Ik ben terug voordat u 't knoopje van uw boord gevonden heeft. Dat zou ik maar niet zoo hard zeg- qen", zei Mr. Todd, onder een poqinq om overeind te komen, door. ,,As ik wat goeds in 't vooruitzicht heb, kan ik der een gangetje in zetten, geloof dat maar. Schiet op, jong." HOOFDSTUK VII. Waarin het een en ander qebeurt. Om in het cafe-restaurant „De mauve maan" te komen, moet men een nauw en opvallend morsig straatje, dat vlak naast Piccadilly Circus uitkomt, in. Voor de rest wijst de weg zich vanzelf. Ongeveer in het midden van dit straatje, aan den linkerkant, bevindt zich een poort, die toegang geeft tot een steenen gang. Die steenen gang mondt uit op een kleine binnenplaats met een groote deur van qe- lijke deelen glas en mahoniehout, geflan- keerd door twee planten in potten. Boven de deur prijkt een schild met iets erop qeschilderd, dat op een schimmelige kaas lijkt maar dat niet is, hetgeen het onder- schrift ,,De mauve maan" bewijst. Achter de deur voert een breede marmeren trap met een halven meter minder breeden dikken rooden looper, naar beneden naar den kelder, of beter gezegd, naar het cafe zelf. VLAMINGEN EN BRUSSELSCHE ZWARTHEMDEN. Maandagavond 11 uur, na afloop van een voor het fascistische en anti-Vlaamsche Legion nationale in de zaal Fortunia te Antwerpen belegde vergadering, waar mr. de Saegher, een der leiders van het Gentsche frankskil- jonisme, een voor het Vlaamsche yolk grie- vende redevoering had gehouden, deden zich in de straten der Scheldestad vrij ernstige rel ieves voor. Een zeer sterke groep jonge Vlaamsche nationalisten, die tevergeefs ger EEN VREEMDE DEMONSTRATIE. Op hun reis van Charbin naar de Russische grens zijn de buitenlandsche consuls bij hun aankomst op het station van Tokoto met een vreemde demonstratie verwelkomd. De Chi- neezen demonstreerden met op lansen gesto- ken hoofden van gedurende den laatsten tijd terechtgestelde opstandelingen en roovers. Men weigerde den consuls veiligheid te waar- borgen, doch gaf toestemming voor het ver trek van den trein naar de Russische grens, waar de consuls in contact zullen komen met de Russische autoriteiten. De Chineesche bla- den melden dat de trein met de Engelsche, Amerikaansche, Duitsche en Fransche con suls aldaar nauwkeurige inlichtingen zullen inwinnen omtrent den toestand der buitenlan- ders aldaar. WAT HET VOLKSREFERENDUM KOST. Bij het debat in den Rijksdag over het ont werp tot bescherming der republiek heeft mi nister Severing in antwoord op een vraag van een Duitsch nationaal enkele cijfers gegeven omtrent de kosten van de volkspetitie en het a.s. referendum over het plan- foung. De petitie heeft 615.000 mark gekost, waar- van het riik 460.000 mark moet betalen, de gemeenten' 115.000 en de landen 40.000 mark. Het referendum dat a.s. Zondag (22 Dec.) wordt gehouden, komt heel wat duurder en zal naar schatting ruim 2 y2 millioen verslin- den. Daarvan draagt het rijk 4/s d.w.z.. 1.800.000 mark, de landen 300.000 en de ge meenten ruim 400.000 mark. In het geheel zullen de kosten dus 3.165.000 mark bedragen en daarbij komt dan nog een sommetje van een half millioen dat de rijks- regeering heeft besteed voor haar strijd tegen het Duitsch nationale drijven, waaraan nu ruim 3V2 millioen letterlijk zal worden wegge- smeten, omdat het initiatief-ontwerp toch niet de minste kans van aanneming heeft. ONLUSTEN BIJ EEN AUSTRALISCHE MIJN. Een telegram uit Sidney meldt dat vierdui- zend kolendelvers die werkloos waren gewor den ten gevolge van het stilzetten van de mijn van Rothbury, de politie, welke de mijn be waakte, Maandagochtend om zes uur hebben aangevallen. De politie moest zich met revol vers te weer stellen en drie mijnwerkers wer den gewond. Verscheidene politie-agenten zijn door steenen gekwetst. Na het schieten volgden woeste tooneelen. De politie werd nog herhaaldelijk door groe- pen verwoede delvers aangevallen. Na twintig minuten kwam het tot nieuwe botsingen bij het toegangshek van de mijn. Weer moest de politie schieten toen de delvers zich met geweld toegang tot de mijn trachtten te verschaffen. Naar verluidt, werd hierbij een mijnwerker gedood. Een later bericht uit Sydney behelst dat Op den avond van den dag, waarop dit verhaal begint, verscheen er op qe- noemde binnenplaats, om even voor tie- nen een gezelschap bestaande uit Miss Carmencita Milligan, mr. Decimus Todd en de bekende amateur-zakkenroller mr. George Merriweather Ashburnham Carr. Dit 'gezelschap qinq de qlas-en-mahonie deur door en daalde de breede, marmeren trap af. Onderaan werden ze ontvangen door een stoet mannen, die er uitzagen als hoogwaardigheidsbekleeders, met veel vertoonen naar een tafeltje vlak bij den dansvloer geleid en daar aan hun lot overgelaten. Het vertrek, waarin ze zich bevonden was bijna rond, met, een meter of drie van den grond een cirkelvormig balkon. Het geheel was zwierig aangekleed in rood pluche en geornamenteerd in een stijl zoo en zoo, met veel verguldsel. be dansvloer een cirkel van spiegelglac. qewreven plankon ni6t veel grooter dan een boks-„ring" was voor zeven- achtst? ingesloten door tafeltjes en stoe- Ien. Het achtste-achtste stuk werd be- grensd door een podium, waarop een half dozijn jongelieden in keurig avondcos- tuum allerlei vreemdsoortige griezelqelui- den zaten te ontlokken aan instrumenten, waarmee ze straks'de ooren en gevoelens van de bezoekers hoopten te beleedigen. Meer dan twee-derden van de tafeltjes was nog onbezet de toeloop van ex- schouwburgbezoekers was nog niet be- gonnen. De kellners stonden in groepjes bijeen of te praten over de dingen, waar- over kellners het gewoonlijk hebben, of mr. Todd taxeerend te bekijken. Mr Todd zag er, dank zij Savile Row, op z'n voordeeligst uit. Boven het wit van een merkwaardig breed stuk overhemd- borst straalde zijn goedige, ronde kop als het gezicht van een jongen van een jaar of tien, die voor het eerst mee uit is; zijn embonpoint maakte het tafeltje voor hem tot een stuk speelgoed; het juweeien over- hemdsknoopje zond, pedant, naar alle kanten stralen uit. Hij was op end'op de man, die een halve crown in een half -mil lioen had weten om te zetten. De pracht en praal van zijn uiterlijk zette wel wat den domper op zijn beide metgezellen. Aan zijn linkerhand zat George, keurig, maar niet bepaald over- bluff-end keurig in wat een jonge man be hoort te dragen aan zijn rechterhand Carmencita in een eenvoudige, maar aangezien het de japonnen-ontwerpers zijn' geweest, die het eerste de ware waarde van den eenvoud begrepen heb ben waarschijnlijk zeer kostbare japon van vlam-kleurig materiaal, die haar zoo buitengewoon goed stond, dat George zich telkens als hij naar haar keek, lichte- lijk ijlhoofdig voelde worden. ,,Zeg, George", zei Mr. Todd, terwijl hij steeds glurend om zich heen keek, „waar zijn ze Jij zee, dattet hier vol met de aristocratie zou zijn.' „Alles op zijn tijd", gaf George ten antwoord. ,,'t Is nog vroeg Overeen- komst tusschen „De Chic" en het geslacht kakkerlakken ze houden ervan om't laat te laten worden." „0 zei Mr. Todd verlicht. ,,Dan moesten we nou maar beginnen strak- kies is er misschien geen ruimte genoeg meer. Hoe denk je over zuurkool met spek, Millie?" „Goed", zei Carmencita, ,,maar als u dat hier bestelt, gooien ze u eruit." ,,Ik wou grappig zijn legde Mt. load haar verontwaardigd uit. ,,Ik ook", gaf Carmencita ten ant woord. r Mr. Todd grinnikte en keek openlijk om zich heen. Van alle kanten schoten de~ kellners toe. De aanvoerder haalde een reusachtige, dicht-beschreven kaart to voorschijn en legde die met een zwierig armgebaar voor Mr. Todd neer. Mr. Todd nam de kennisgeving voorzichtig bij een punt op, legde zijn hand als steun eronder en verzonk in trance. „Zeg", fluisterde hij na eenjpoos zon der op te kijken, „help me s, George, Ik heb nooit uit die pergramma's wijs ge- kend. Ieder doorsnee man heeft een zeker kwantum theorien over zichzelf, waaraan hij zich vastklam-pt alien bewijzen en argumenten, die zonneklaar aantoonen, dat hij ongelij-k heeft ten spijt. Zoo ge- looft bijna elk man, dat kinderen en hon- den, wanneer hij ten tooneele verschijnt, een soort van liefde op het eerste gezicht voor hem opvatten; dat hij succes bij de vrouwen heeft als hij zou willen; dat hij gevoel voor humor heeft en dat hij een menu samen kan stellen. Wat dit laatste item aangaat, behoor-de George tot de hierboven qenoemde groep. maar met meer recht dan drie-kwart ervan. De kunst, om het te bestellen eten aan te passen aan de menschen, die het eten moeten, is een gave een gave, die George had. Dus nam hij het menu van Mr. Todd over en begon zoo'n kennis van gastronomisch Fransch ten toon te spreiden, dat de vast-goederen-magnaat niet wist waar hij bleef en de kellner eenige malen bijna goedkeurend knikte. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 1