De zware storm. PRBDIKBETJRTEH. Feuillet on-ve rtellingen. eXMENODE BERICHTKI. BRABANTSCHE BRIEVE^. Voorbeeld II. Over de maand Augstus is iemands vastrecht bepaald op f 1,08. Hij ver- bruikt 6 K.W.U. Er komt alzoo nog 0,60 bij, dat wordt f 1,68. Gemiddelde prijs per K.W.U. 1,68 6 0,28. Voorbeeld III. Het vastrecht van een ander Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9% u. en 2 U., Ds. J. B. Vanhaelen. bedraagt in November 2,16. Hij heeft in Zaamslag. 9Vi u. en 2 u., Ds. A. B. W. M. Kok. deze maand een verbruik van 19 K.W.U., zoo- dat hij nog betaalt 10X/0,10 9X/0,08 1,72, totaal 2,16 1,72 3,88. Nil kost 1 K.W.U. sledhts 3,88 19 0,20. In het bovenstaande is geen rekening ge- houden met de meterhuur, die men immers met en zonder vastrecht-tarief moet betalen en die daarom buiten beschouwing kan blijven. De drie voorbeelden, die genomen zijn uit de laatste maanden, demonstreeren dus dui- delijk de tariefverlaging. Geen wonder, dat het percentage der aansluitingen zich steeds opwaarts beweegt. SAS VAN GENT. In verband met de feestelijke herdenking van het 25jarig bestaan der N.V. Glasfabriek Sas van Gent, is bij plakaat aan de werklie- den in dienst bij genoemde maatschappij be- kend gemaakt, dat aan alien een dag surplus zal worden uitbetaald. Aan onderbazen en beambten zal bij nadere regeling eveneens een extra-uitkeering ge- daan worden. Onder de werklieden bevinden zich enkele, die vanaf den datum der oprichting in dienst der vennootschap zijn. Van deze zullen enkele deelnemen aan den feestmaaltijd, welke Zaterdag in hotel de la Bourse gehouden wordt. PHILIPPINE. Over het onderwerp „Electriciteit in de huishouding" hield de heer Jagtenburg, chef van de afdeeling propaganda der Siemens- Schuckertwerke-filiale 's Gravenhage Maan- dagavond een voordracht in de voormalige R.K. kerk voor uitgenoodigden van de P.Z.E.M. De heer Everwijn, ingenieur bij de P.Z.E.M. leidde den spreker in. Hij wees er in zijn openingsrede op, dat het electriciteitsnet van de gemeente Philippine op het punt staat overgenomen te worden door de P.Z.E.M., zoodat de inwoners van Philippine dan de voordeelen van de bijzondere tarieven, die de P.Z.E.M. in haar concessiegebied invoert, deel- achtig worden. Een der eerste voordeelen is, dat de normale lichtstroomprijs verlaagd zal worden van 50 cent op 41 cent. Bovendien wordt dan een vastrechttarief ingevoerd, waarbij de stroomprijs wordt verlaagd tot 10, resp. 8 cent per K.W.U. Bij een dergelijken lagen stroomprijs is het voordeelig om electri- sche apparaten voor de -huishouding te ge- bruiken. De Siemens-Scnuckertwerke zijn be- reid bevonden om bij monde van den heer Jagtenberg de inwoners van Philippine op de hoogte te brengen van de apparaten, die thans in den handel zijn. De heer Jagtenberg begon met de opmer- king, dat onder de huisvrouwen meer en meer belangstelling begint te bestaan voor het vraagstuk hoe electriciteit dienstbaar ge maakt kan worden voor verlichting van de huishoudelijke taak. Het dienstbodenvraag- stuk, het streven van de vrouwen op zich op ander gebied te gaan begeven en de lage stroomtarieven werken er toe mee om de vrouwen te interesseeren voor electrische huishoudelijke apparaten. Spreker vertelde een en ander van de Sie mens Schuckertwerke, een der grootste fa- brikanten op electrisch gebied, die enkele harer fabrieken heeft ingericht voor de fa bricate van electrische huishoudelijke appa raten. Met den meesten nadruk waarschuwde de heer Jagtenberg de aanwezigen voor aan- koop van goedkoope apparaten, omdat deze vaak oneconomisch zijn in gebruik en soms onaangename gewaarwordingen teweeg bren gen. Aan de hand van verschillende voorbeelden toonde spreker aan, dat het vooroordeel als zou het gebruik van electrische apparaten duur zijn, niet houdbaar is. Vooral bij de z.g. motorische apparaten speelt het stroomver- bruik een zeer ondergeschikte rol. Om het publiek op de hoogte te brengen van de eigenschappen, die goede electrische huishoudelijke apparaten moeten hebben, liet spreker een serie lichtbeelden vertoonen aan de hand waarvan hij de aanwezigen inlichtte omtrent het gebruik en de toepassing. De meesten van het publiek zullen waarschijnlijk niet geweten hebben dat er reeds zoo'n massa apparaten in den handel zijn, waarmede de huisvrouwen haar taak aanmerkelijk kunnen verlichten. Wij kregen te zien: electrische strijkijzers, snelkokers, thee- en koffiepotten, bakovens, fornuizen, kookplaten, heetwater- .apparaten, waschmachines, keuken- en naai- machinemotoren enz. Bij den stofzuiger, die evenals de andere apparaten het merk Pro- tos draagt, bleef spreker eenigszins langer stil +Eian, omdat dit een der meest begeerde ap- I paraten is en de keus zeer moeilijk is. Hij be- handelde uitvoerig de verschillende soorten stofzuigers, die alle goede en minder goede eigenschappen vertoonen. Het groote voor- deel van de Protos stofzuigers is wel die, dat luchtfilter en stofreservoir gescheiden zijn, zoodat het zuigvermogen steeds gelijk blijft, ook al wordt het apparaat niet dage- lijks gereinigd. Dinsdagmiddag werden alle apparaten in werking getoond en konden de aanwezigen zich overtuigen van de voortreffelijke eigen schappen en de groote gemakken en gerie- .yen die de Protos apparaten bieden. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal ,,Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. MIDDELBURG. Gisteravond is alhier onder groot enthou- siasme, met 100 personen, een vrijwillige brandweervereeniging opgericht. GOES. Bij het op Woensdag jl. in het hotel „Cen- traal" alhier gehouden examen vanwege de Federatie van Ned. Steno-leeraren systeem „I. Pitman", slaagden voor diploma A steno- grafie, de dames A. J. Anthonisse, L. L. de Graag, N. C. A. Mays, A. E. H. van der Veen, Chr. Gr. Veenis, G. G. J. Valkenier, alien te Goes en mej. M. van 't Leven te Rilland-Bath. Voor diploma C stenografie Pitman 130 w. p. m.) slaagde mej. L. L. de Graag te Goes. Voor diploma machineschrijven (vaardig- heidsdiploma) slaagden de dames Chr. Gr. Veenis, N. C. A. Mays, A. J. Anthonisse. A. E. H. van der Veen, alien te Goes en mej. M. van 't Leven te Rilland-Bath. Al deze dames zijn leerlingen van de Pit- manschool te Goes, directrice mevrouw N. Crucq, Wilhelminastraat 96. Voor nieuwe cursussen wordt verwezen naar de advertentie in dit blad. ZONDAG 15 DECEMBER 1929. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u., Ds. L. J. Cazemier en 2 u., candidaat H. W. Cazemier. Sluiskil. 9V2 u., de heer L. Dek en 2 u., Ds. L. J. Cazemier. Hoek. 9 u. en 2 u„ Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u. en 2 u„ Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. U.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zosdag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. Ulvenhout, 8 December 1929. Menier, Ollee, ollee-ollee, nouw zit ik me daar mee twee briefkes veur me. Eentje van 'n wefke en eentje van 'nen mans- kearel. Zemmen me allebei ge- schreven, zoomaar openlijk in de kraant en d'een pik in m'nen kam, natuurlijk 't wefke, Betsy B.~ V v. B., uit Heemstede, en d'n aandere, 'nen zekere Masculinus uit Berda (hoe komt diee kerel aan zo'nen schoonen naam ee; zekers d'n eerste van z'n moeder gewiest; da ga-d- altij zoo! D'n eerste hiet dan Masculinus en d'n zeuvende hiet Piet), maar d'n Mas dan, d/ie neem 't veur me-n-op! Over die twee briefkes amico, gaai ik 't mijne nouw 's zeggen. 'k Wil de locht weer schoon emmen, en mot 't Betje dus nie al te erg verwonderen da'k daar 'nen g66ven ragebol veur gebruik! Want, de wefkes schijnen te denken as ze d'n Dre 's 'n briefke op zn' dak sturen, da ze dan maar kunnen potlooien wa ze willen, ok al hang 't as droog zaand aan- mekare. Wqnt, Betje, da doe-g-et horre! 't Spet me da 'k 't oew zeggen mot, maar veul hedde nooit begrepen van m'n schrijfsel. En da's oew eigen schuld. Guillie wefkes denkt altij maar dalijk, zoogaauw as ik nie schrijf da guillie engeltjes zijt van volmokt- heid, da ge zoo schoon zijt as'nen veurjaars- dag of't altij veurjaar blijven khn of as ik wa zeg van jullie klirkes, die toch weze- lijk van alle kaanten wa-d-erg krap zijn, of da 'k's uitvaar teugen Trui (en ge moes's weten hoe Trui dikkels mijn m'n vet gift!) en nog zooveul* meer, affijn, da snapte allemaal wel, want ge schijn m'n briefkes nogal bij te hou- wen, ollee, as ik dan nie altij m'nen lof- trompetter over jullie uitblaas, dan hee Dre zoo maar dalijk in cfn appel gebeten! En zeg, wie houwt de mannekes altij d'n appel veur d'r mond? Is 't dan zoo gek as ie 'r nie 's 'nen keer steuvig z'n taanden inzet? Wij zijn ok nie van geperst pampier gemokt. Wij emmen ok 'n moeder g'ad! En nouw veur 6ens en veur altij;: 'k eb veuls te veul mee de wefkes op, dan da'k ze nie nouw en dan 's gepeperd-en-gezouten de waarheid zeggen zouw. Keb vlejen week wel geschreven g'ad, da ze in de Tweede Kamer 'nen boom emmen op- gezet over d'n boer en z'n bedrijf en keb er bijgezeed da-d-et dan nog al erg mot zijn ge- steld mee d'n boer as ze 'r in de Kamer over gaan leggen te veeveren, maar keb toen ge- zwegen van 'n aander protje da ze daar ver- kocht emmen en da-d-eb ik omspres gedaan. 'k Docht zoo: keb daar al genogt 't mijne van gezeed: as ze nouw in de Kamer d'r aan gaan tijen, dan is 't begin gemokt en kan ik verders m'nen boerenkop wel toe-houwen! Maar nouw trekte me de woorden mee ge- weld uit m'nen mond, Bet en nouw zulde 'r ok van lussen. Ge wit netuurlijk al laank waaf '"t haar toe- gaai en 't is gin achterlijkheid en gin be- krompen kleinzieligheid meer om *t woord te noemen: de onzedelijkheid. Kek 's Betje: ik kan 't zonneke in 't water zien schijnen. En de maan en de sterrekes, kortom heel 't he- melhuishouwen d'rbij. Keb m'nen tijd g'ad en keb 'm nie ongemerkt veurbij laten gaan. Maar vandaag aan d'n dag is 't te gek. Rechts en Links, tot de Linksche wefkes toe in de Kamer, emmen 'r over geklaagd, da-d- et de spuigaten uit is gaan loopen en en nouw koom 't Betje en witte wie 'k de schuld geef van da gesallamaander De wefkes! De mannekes zijn op da punt nog net een- der as vruuger. Die zijn gin horke beter. Die nemen wa ze krijgen kunnen. D'n diee die zeet, dat da nie waar is, da's 'nen farizeejer. Zegt 'm da maar mee de komplementen van d'n Dr6 erbij. Eta as de wereld dan achter- uitgetippeld is mee de daanswofide en de mode, dan kunnen de mannen da nie helpen, Betje! As 't aan de mannen olleen gelegen had, ollee, dan was't nooit veul beter gewiest, waant nogeens, die pakken wa ze krijgen kunnen. Diehm!die emmen altij „g&re gedaanst", za'k maar zeggen, as er tenminste wefkes waren, die meedeejen! Waant mannekes onder mekaar, die daansen nie. Die sehraansen dan ldever en tappen 'n mopke. Eta wat de mode aanbelangt, nouw ge zul-d-ons toch nie op onzen bottram wil len smeren, as da wij mee 'n kort rokske em men geloopen. Eta witte wa-d-of-t-er nouw gebeurt, Betje? De man, die gere mee zo'n aan -gekleed wefke daanst, dieenzelfste k£rel ver- staampt et om mee zo'n stukske-daansend- speulegoed de trappen van 't stadhuis op te kraffelen. Etagift 'm 's ongelijk? As 'nen man, al is ie nog zo'nen beest gewiest, aan trouwen gaat denken, dan denkt ie aan 'n wefke da-d-op z'n moeder trekt en nie aan een da-d-op 'n engeltje lijkt. (Ge wit wel, zoo eentje da teugen de plefons is aangesahilderd mee niks aanders aan as twee vleugeltjes) waant zo'nen kferel wit zeer goed, daz 'n huishouwen gin daanstent worren mot! Wa's nouw't gevolg, Bet? D'r wor nie genogt meer getrouwd. De kea- rels vertrouwen 't zaakje nie en de wefkes schieten dr' over. Eta dan gaan ze mannen- werk doen! Ze gaan rooken, borrels-drinken. vloeken, pliesiagent-spelen, sjaffeur, awekaat, af fijn ge wit da zooWel. Ze trekken ,,de broek" aan (maarte laat!) En vlieg nou nie op om oewen penhouwer te pakken en mijn te gaan schrijven„zijn dan alle studeerende en gestudeerde meskes en wefkes net zoo slecht as de mannen?" (Ik durf m'n eigen soort 't beste uit te schellen, want wij kunnen teugen 'n douwke! Wij zijn j nie zoo teer van konfleksie, ziede). Neee Bet, dan ben-d-'r weer neffen! Zoetekesaan is 't doen van mannenwerk deur de wefkes, ok deur de gfeeve wefkes! 'n gewoon gevolg geworren van de oorzaken die 'k ierboven aangewezen eb g'ad. Da's net as mee 't spulleke van 'n lange rij gevouwen kaarten, da me-n-as kinders zoo g6re spulden. As ge b.v. klaveren-wefke veurop zeit ,,lonneur 6etoo dam", zee d'n Engelschman, geleuf ik) en ge gif ze dan 'n douwke (de oorzaak), dan kiepert 't heele stelletje mee z'n beenen in de locht ('t ge volg)Eta zoo is't ok mee wa'k ierboven zee veur da gij naar oewen penhouwer wou pak ken, die 'k net veur oew neus weghaalde! En datte, en nie aanders, da noemen guillie (of praten 't goed mee) eenmansiepazie! Eta witte wh-d-eenmanspinazie is? Wa Trui doet! Ge schrjjf nouw wel aan Trui: „gij moet het hem (ikke) eens flink zeggen dat hij (weer ikke) ook op de hoogte moet blijven van in den hedendaagschen tijd de vrouw te beschouwen, als iemand die geen stem in 't kapittel had; zeg hem (d'n Dr6 weer) ver- der dat haar hulp en raad en steun onont- beerlijk zijn geworden voor het lenigen van maatschappelijke en sociale npoden (dan eerst de rokskes omlaag, Betje, aanders geleuft ie 'r gin bal van!), dat haar woord nu luid weerklinkt (kom maar af! bij het oplossen van allerlei vraagstukken, daar stelt gij toch ook wel een beetje belang in, nietwaar Trui- ke" (kompelementen van Trui en da ze al genogt aan d'r hoofd heeft) want geloof mij, hoe meer belang gij stelt in al deze dingen, die de moeite van het overdenken waard zijn (vast en zekers, Bet! vast en zekers!) hoe langer gij u jong zult bllijven voelen". (jawel, maar dan mee 'nen ouwen kop, ee!) Kek 's Betje, Trui ee-g-et veuls te druk mee d'r ,,stem in 't kapittel" op d'n hof om oew daar allemaal op te aantwoorden, ,,doede gij 't maar?" ee fce gezeed, ,,maar lot dan's leeen wa ge'r van gemokt h£t" en daarom doei ik 't maar", ('k zal 't Trui veur ,,gezien en goedgekeurd" mee laten onderteekenen maar kek 's Betje: as gij altij m'n briefkes goed gelezen had, dan zoude motten weten, dat Trui ier 'n verschrikkeljjke stem in 't kappittel heet! Zoo erg, dat er de vhrkens soms van op d'n loop gaan. Ik doei op mijnen hof niks zonder Trui, niks! Eta hoe is da gekoonen Omda Trui 'n vrouw is verstade 'n vrouw, die haart en ziel heet veur dr' huis houwen, veur d'r kienders! Waar is Trui van uitgegaan? We motten veruit in de wfereld veur de kinders. We motten ons jong geven wa me kunne en verders ieder 't zjjne. En z66 is Trui op de meest netuurlijkste manier m'nen meesterknecht geworren! m'nen kom- pejon om't sjuuster te zeggen! Maar ze hee nie op onzen eersten dag van trouwen gezeed, mee 'n siegretje-n-in d'ren mond en d'r beenen over mekaar gestagen: „Dr6, ik ben net zoo goed als gij, (da wiesten me z66 wel!), keb dezelfde rechten as gij as gij 'n potje bier gaan drinken gaai 'k mee, as gij gaat buljferten, gaai ik meestooten, as gij in 'n vereeniging gaat gaai ik ok in 'n vereeniging, as -gij 's laat thuiskomt, koom ik ok 's nachts om drie uur thuis mee 'n stuk in m'nen pellerien, enz., enz. neee, Trui is van d'r eigen mee gaan ploteren en Trui was er van overtuigd as er bij ons kinder- kes kwamen da zij ze aan de iborst moes nemen en nie ikke en da veur aandere dingen ik d'n aangewezene was! Eta da-d-is d'n zui- veren toestaand, Betje. Gin rechten gaan nemen; eerst plichten! Eta wa-d-is 't gevolg? Tusschen Trui en mijn kan ginmensch in- komen. Wij weten wa me aan mekaar em men, al zeggen me mekaar soms de waarheid dat d'n hof staat te trillen. Wij kunnen teu gen 'n stotje. En toen Trui veertien dagen gelejen ziek was, toen em ik, ge mag et grust weten, Iillek in m'n piepzak gezeten. Dus as ik zeg da Trui d'r nie mooier op is geworren, in die dartig jaren, dan motte gij me da nie kwalek nemen, waant da-d-is Trui d'r afdeeling en Trui is nog wel z66 verstaandig da ze da zeer goed wit. As ik ze zeggen zou: ,,Trui ge wor mee d'n dag mooier", dan nam ze d'n haandveger en rauschte mijn d'r mee over m'nen muil endie kan ok niks meer missen, Betje. Dan wil ik even goed weten, en em ik da-d-ok nooit onder tafels of stoelen gestoken al gifde op da punt mij 'nen steek onder water! Eta zijh me nouw nie op 't sjuuste punt ge- komen, Betje? Is 't jouw ijdelheid nie, die oew zoo op doet komen veur de vrouw? Is da nie oew omweggeske? Maar daar gaai ik nie verders op deur, dan zouw ik onhoffelijk worren en da zijn wij op onzen hof evenmin as op 't hof van ons Ko- ningin, ok al zeggen wij mekaar dan ok onge- zoutener de waarheid! Eta ditte geef ik oew nog te overdenken. In de geschiedenis zijn z66veul beroemde mannen (onder de beroerde!) da'k ze dikkels as kwajongen vferwenscht eb as 'k ze op school allemaal uit m'n hoofd moes leeren. En vrouwen? De wefkes die in de geschiede nis 'nen onsterfelijken naam emmen gemokt, 't zijn allemaal de maitreskes, de lievekes van Koningen en Keizers, en z'emmen alle maal op d'ren tijd d'n staat waar ze leefden, in opschudding gebrocht, rivveluusie bewerkt en oorlog! Koningen emmen d'r hoofd .moe ten geven op de schavotten omdat ze soms te veul van die „beroemde", wefkes hadden g'ouwen! 't Waren de wefkes, Betje, die ginnen man en kienders hadden ofn&t dejen of ze die nie hadden. Lot da steeds 'n veurbeeld zijn veur de wefkes die llijk kerels deur de wereld willen stappen mee 'n waan- delstokske, 'n siegretje en mee kapl&srze'n aan! En nauw d'n Mas. Masculinus, ge zul na deuzen brief nie veul antwoord meer verwachten, denk ik! Ge zul wel beseffen da ge gelijk, dik gelijk gekregen het mee oew veronderstelling: ,,Maor noe verder over die wfefkes, die oe niet helemaol kunnen zetten. Noe willen z'oe Trui mee in 't errenas jagen tegen oe. 'k Ken Trui nie, maor ge !ebt mien wel 'n veurstel- ling van d'r gegeveri en die is goed en dan wil 'k geleuven, da ze niks gesteld zal zijn op 't meelij dat ze met d'r ebben; ze komt misschien wel in 't errenas, maor dan naast d'r Dr<§ en zonder errenas, met d'r handen in d'r zij zal 't ok wel gaon!' Mas g'£et d'n dikste, jong, zoo is 't! Olleen ee Trui ginne tijd om te schrijven; doe ze nog wel 's op 'nen aanderen keer. Maar da ge gezeed h6t: ,,Maor iets anders nog en daorom nam ik eigenlijk de penne op. Dees dag ebt ge 't in oe brief erover, da ge Trui niet missen kunt in oe leven, eigenlijk ginnen dag en gin uur en 't is of ge'r nie zekers van zijt, dat oe lezers daarvan niet overtuigd waroen. Lao'k oe dan zeggen, ik wist al lank da ge met Trui en Trui met oe op 'eel goein voet stond uitoe brieven in de krant! Dat moest mij even van t'arte!" Mas g'eet d'n dikste, jong, zoo is 't! ge- stolen. En ik mag oew ok gere leien, jong! Gij h6t de zaak sjuust gezien zooas ze was. Gij houw-d-ok nie van flaauwekullekes, zoo as wij da zeggen, maar ge vuul-d-ok waar d'n klomp vringt. Daarom Mas 'nen vriendelijken groet van Truie en 'n klap op oewen schouwer van d'n Dr6! Eta nouw zulde denken misschient, amico, wa-d-is Dr6 laank van stof om z'n verhaal te halen, maar hoor 's ier, ik laat as 't om de wefkes gaat en om Trui, d'n k6es nie van m'n brood halen. Dus veul groeten van oewen toet a voe DR^. P.S. Menier, Efkes 'n regeltje van mijn ok. Zemmen 't zoo druk over mjjn g'ad, da'k toch efkes m'n eiges mot laten zien! Nouw, ier ben ik dan. 'k Gaai deuzen keer, teugen m'n gewoonte in, mee m'nen baas z'n schrijfsel heelegaar akkord. Teugen m'n gewoonte in, waant ge mot 'nen k^rel nie te veul gelijk-geven, ziede, dan wordt ie maar te trotsig! Eta toch ee, ik laat m'n eigen nie opwSrmen teugen m'nen Dr6 deur 'n aander wefke, waant ik ben wel nie sjeloers, maar ik houw 'm toch altjj steu vig in de gaten! Veul groeten van zij, die zich noemt, TRUI. ■si Schip in nood. Gisteravond zat bij den hevigen orkaan uit het Noord-Westen het op de kust van Ter- schelling gestrande stoomschip Benvyvis zeer gevaarlijk. Er bestond aanvankeiijk voor de bemanning, bestaande uit 52 personen, geen levensgevaar, maar toch wilde men trachten van af het strand met een vuurpijl een lijn naar het schip te brengen, teneinde commu- nicatie met den wal tot stand te brengen. Later werd gemeld dat de machinekamer reeds vol water stond. Ernstig ongeluk te Groningen. Uit Groningen werd gemeld: Sedert Donderdagmiddag twee uur woedt te Groningen een hevige storm. Er zijn ver schillende boomen omgewaaid in het stads- park en op vele plaatsen in de stad. Een af- gewaaide tak vernielde het dak van een woonschuit. In de Padangstraat woei een schutting om, die terecht kwam op een cou- rantenbezorger van de Nieuwe Provinciale Groninger Courant, de 50jarige Kranenburg. De man was onmiddellijk dood. Hij laat een weduwe met eenige volwassen kinderen ach- ter. In destad zijn verder vele ruiten inge- waaid en schoorsteenkappen afgerukt. Dak van een woning afgerukt. Te Roggel (Limb.) werd door den storm- wind het dak van de woning der weduwe G. afgerukt. Doordat een der zijgevels omviel, stortte de woning gedeeltelijk in. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een polder volgeloopen. De Zaagpolder, bij Krimpen aan de Lek, is tengevolge van het hooge water, volgeloopen. Enkele paarden, die er liepen, zijn gered. Drie van de vier vermiste binnen- schepen terecht. Do-nderdagmorgen hebben drie van de vier vermiste schippers, n.l. J. Visscher, van de Harmonie, L. Salomon, van de Onderneming, en A. de Jong, van de Rehobot, zich bij den bevrachter, de firma Van WijkCatz te Vijf- huizen, gemeld. Laatstgenoemd vaartuig had bij het begin van den storm schuilplaats ge- zocht op de reede bij Schokland. Thans wordt alleen nog vermist de Nieuwe Zorg, schipper G. ter Wolde. Veertien uren in een mand. De bakschipper P. Everts, werkzaam bij de N.V. Maatschappij tot Uitvoering van Zuider- zeewerken, bevond zich Maandag tijdens den storm alleen op een kolenschuit in de Zuider zee nabij Kolhom. Everts nam voorzorgen, dat bij eventueel zinken der schuit hij zoo mo- gelijk nog zijn leven zou kunnen redden. Hij heesch daartoe een mand in den mast. En in- derdaad 's middags te halfvijf sloeg de schuit eensklaps vol water en zonk. Everts klom in den mast en plaatste zich in de mand, die juist boven de golven hing. De avond en de nacht vielen in en hulp kwam niet opdagen. Na veertien uren in ijzige koude te hebben doorgebracht, werd hij Dinsdagmorgen door personeel van een gleepboot opgemerkt. Gevolgen van den storm in Denemarken. Nu de storm iets in hevigheid is afgenomen laat de aangerichte schade zich eerst overzien. Aan de Westkust van Jutland heeft de storm een mijn uit den oorlogstijd aan land gedreven. De mijn ontplofte op de rotsen. Wegen werden overstroomd en daken werden afgeslagen. Tusschen de eilanden Loland en Falster was de waterstand tengevolge van den storm zoo laag, dat men te voet van het eene naar het andere eiland kon gaan. Ook was het moge- lijk per auto het eiland Faroe te bereiken. Weer storm en regen in Engeland. Woensdag is de storm weer aan de Engel- sche kusten en in het Zuiden van Engeland opgestoken en andermaal heeft het daarbij gestortregend. Donderdagochtend was het weer opgeklaard, al bleef het winderig. In het Kanaal woedde nog een matige storm en was de zee raw. Men verwacht dat het stormachtige weer nog zal voortduren. In het Theemsdal en te Londen werkt men hard om het hooge water te keeren. De muren tangs de Theemskade te Londen zijn, sedert zij in Januari 1928 bezweken zijn, aanmerke lijk versterkt en het is nog niet noodig, om de bewoners van de aangrenzende wijken te gen overstrooming te waarschuwen. Stroomopwaarts is Maidenhead met de om- liggende dorpen bijna geheel overstroomd. DE MOORD IN DEN BLIJDORP- POLDER. Een bericht uit Brussel meldt, dat een chauffeur bij de politie te Luik een verklaring heeft afgelegd, die van belang schijnt te zijn in de Blijdorpsche moordzaak. De man ver telde dat op 12 Oct. iemand hem gevraagd had, hem in zijn auto verborgen mee te nemen over de grens; dat hij pas uit de gevangenis was ontslagen, geen papieren had en in Bel- gie werk wilde zoeken. De chauffeur had dit echter geweigerd, waarop de man had gezegd, dat hij dan wel in Holland zijn heil zou zoe ken. Het door den chauffeur opgegeven signale- ment zou kloppen, met dan van den hier ge- dentineerden W. V. DE MALVERSATIES TE GORREDIJK. Volgens den starid van het accountantson- derzoek moet op het oogenblik worden aan- genomen, dat het tekort in de kas van de spaarbank te Gorredijk ongeveer 200.000 zal bedragen. Verrassingen zijn echter nog steeds mogelijik, daar de penningmeester, zoo- als reeds werd gemeld, vooral met de hypo- theken heeft gefraudeerd en het daarom niet uitgesloten is, dat hij zich op hypotheken af- gelost geld heeft toegeeigend zonder van de aflossing in de boeken iets te doen blijken. De fraudeerende penningmeester moet als ver klaring van zijn tekortkomingen opgegeven hebben, dat hjj het slachtoffer van chantage was geworden, maar zijn malversaties loopen reeds over een tgdperk van een jaar of twin- tig. HET GEVONDEN KINDEKLIJKJE. De politie te Amsterdam heeft thans een spoor gevonden in de zaak van het lijkje van den 3jarigen kanap, dat eenigen tijd geleden in het Kinselmeer is gevonden. Dit spoor leidt naar Duitschland. Vermoe- deljjk zijn de ouders Duitschers, die in het Nieuwendam hebben gewoond en thans naar hun land zijn vertrokken. Waar hunne ver- lijfplaats is weet men nog niet. Men zoekt hen. Wel is de kinderwagen opgespoord waarmee het echtpaar langs den Zuiderzee- dijk heeft gereden. Deze was door de groot- moeder rverkocht. Deze vrouw is thans in arrest gesteld en heeft dit bekend. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat bij haar hebben ingewoond haar zoon, haar schoondochter, een driejarig kind en een kind van acht maanden. De leden van de familie verdwenen successievelijk. Eerst de kleine jongen, die heette naar Duitschland vertrok ken te zijn; daama de vader en de moeder, en eindelijk de grootmoeder, die inmiddels het kind van acht maanden had uitbesteed. Zij vestigde zich in de Van Ostadestraat. Blijkens hare verklaring was de familie naar Dortmund vertrokken. Een hoofdin- specteur van de oentrale recherche, die zich daarheen begaf, spoorde ibloedverwanten van de gezoohten op en vemam van dezen, dat het 3jarig kind niet met de ouders was mee- gekomen. Bovendien hadden de man en de vrouw verklaard, dat zij uit Berlijn kwamen, dus niet uit Amsterdam, en dat het knaapje overleden was. Het onderzoek wordt voortgezet. OLIEMOTOR UIT ELKAAR GESPRONGEN. Door het uit elkaar springen van een olie- motor in zijn maalderij: is den ongeveer dertig- jarigen J. Mulder te Staphorst een arm afge rukt en is hij deerlijk aan het hoofd verwond. In zorgwekkenden toestand is de man naar een ziekenhuis te Zwolle vervoerd. EEN BADHUIS OP DRIFT. De stonmwind, die Maandagmiddag te Venlo met groote hevigheid opstak en aan alles wat los en vast zat rukte en stiet, nam tegen vijf uur het gemeentelijk badhuis, dat in de Maas aan den Molensingel lag, van z'n ankerplaats weg. Voorbijgangers zagen het gevaarte de drift op gaan en waarschuwden de politie. Men vreesde, dat het, ook omdat het niet verhcht was, gevaar zou opleveren voor de passeeren- de schepen of in de haven tegen een schip terecht zou komen. De reeds ingevallen duis- temis maakte de situatie nog bedenkelijker. De politie toog direct op onderzoek uit en spoedde zich naar de richting Genooi waar- heen het badhuis heette koers gezet te heb ben. Men zocht zocht, maar vond echter niets. Na eenigen tijd werd ten politiebureele tele- fonisch de mededeelinig gedaan, dat het bad huis, dat ,,gaan varen" was, aan den Blerick- schen oever terecht was gekomen. ereidwillige handen hadden de inrichting, •die wel wat te vroeg heenging de raad heeft immers nog niet besloten tot den bouw van een grootere! er stevig vastgelegd. zoodat ze thans geen gevaar voor die scheep- vaart meer oplevert. EEN MAN VERMOORDT ZIJN VROUW EN HOUDT HET LIJK EEN MAAND IN HUIS. Voor de rechtbank te Beauvais verscheen de 50jarige Leon Barlemont, die zijn vrouw met een revolverschot had gedood. Hij hield zijn misdaad geheim en liet het lijk een maand tang in huis, waar hij elken avond terugkwam om te stapen. De moordenaar was tegen de verwachting van het sensatie-lievend publiek, geen mon- sterachtig wreeduitziend individu. Hij was een pootige kerel, met een aschgrauw gelaat en een huilerige uitdrukking. Hij stond bekend als iemand, die zichzelf graag hoorde praten. Hij erkende dat hij te lui was om te werken en dat zijn echtgenoote daarentegen een moe- dige, werkzame vrouw was. Uit een twist, om geld voor het koopen van een zijden rok, was het drama ontstaan. Na zijn misdaad legde hij het lijk op het bed, plaatste er familieportretten en 'n kruis- beeld op, en rondom zette hij bloemen en planten. Voordat Barlemont zich 's avonds te stapen legde, begoot hij de bloemen. De man sliep na de daad in de eetkamer. De misdaad werd ontdekt door een der 3 kinderen van Barlemont, kwartiermeester te Cherbourg, die geen bericht van zijn moeder ontvangende, haar kwam opzoeken. Een gru- welijk tooneel trof hij in de ouderlijke woning aan. Het lijk was overdekt met wormen en daarboven gonsden groote vliegen. Het getui- genis van den 22jarigen zoon, die het goede en zachte karakter zjjner moeder schetste, werkte zoo ontroerend, dat de twee oudste jury-leden in snikken uitbarstten. De schoonzoon van Barlemont zei van hem, dat hij een luiaard was, een mooi praatje kon verkoopen en de schijnheiligste man was, die ooit bestaan heeft. Tegen den moordenaar werd levenslange dwangarbeid geeischt. EEN GENDARME DOODGESCHOTEN. Dinsdagnacht heeft men nabij het dorp Baslen een „Oberlandjager" gevonden, die met een schot in een der stapen op den grond tag. De man gaf nog zwakke teekenen van leven, doch toen de ontiboden geneesheer arri- veerde, bleek hij reeds overleden. De „Ober- landjager" is naar men aanneemt, toen hij op surveillance was met zijn eigen dienstrevolver doodgeschoten. Volgens de op den grond aangetroffen sporen heeft de man een hevi ge worsteling gehad met zijn aanvaller. DE MOORDENAAR VAN DUSSELDORF. Een in verband met de verschillende te Dusseldorf gepleegde misdrijven reeds gerui- men tijd gezochten knecht George Nistroy is in het tehuis voor dakloozen te Nowawest bij Berlijn in hechtenis genomen. Nistroy is werkzaam geweest op de zoogenaamde Strin- dermuhle bij Dusseldorf, in welker nabijheid eenige der vreeselijke moorden zijn gepleegd. Hij was uit Dusseldorf vertrokken, een dag na het verdwijnen van het dienstmeisje Maria Hahn, die het laatst op de Strindermiihle was gezien en wier lflk een paar maanden later bij Papendell werd gevonden. Nistroy had zich van Dusseldorf naar Ohlig begeven, waar hij eenigen tijd werkzaam was, maar trok daar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6