ALGEMEEN nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen PASS-AVANTS 1930 Tweede;Blad. BIH H K S L A HD. buitenland. Zuid-Nederlandschen Wielerbond No. 8464. VRIJDAG 13 DECEMBER 1929. 69e JAARGANG. TER NEUZEN, 13 DECEMBER 1929. VOOR HET JAAR ENSCHE COURA EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. Na aanneming van een groot aantal ont- werpen, waaronder dat tot herziening van de bepalingen nopens curateele met het oog op drankzuchtigen, is aan de orde het ontwerp- ambtenarenwet. De heer Mendels (s.-d.) is over het on twerp niet voldaan. Hij1 mist daarin den concreten inhoud van ambtelijke rechtsbetrekkmg en acht het een groot bezwaar, dat het mate- rieele recht wordt geregeld bij algemeenen maatregel van bestuur. De heer Pollema (c.-h.) heeft verschillende bezwaren tegen het ontwerp en sluit zioh by den heer Mendels aan ten aanzien van de regeling van het materieele recht door de KDe heer Hendrikx (r.-k.) vindt, dat te veel uniformiteit is betracht ten opaichte van de waterschappen, de veenpolders, enz., waar- door de besturen er toe zullen overgaan, per- sonen aan te stellen op arbeidscontract De heer Van der Hoeven (c.-h.) juicht het ontwerp toe. Hij acht het verdienstelijk dat het niet alles wil regelen, speciaal met het materieele recht, dat aan veel slijtage onder- hevig is. TWEEDE KAMER. Vergaderinig van Woensdag. Vandaag is allereerst verworpen een amen- dement-Tilanus op het Dinsdagavond behan- delde wetje tot wijziging van de L.O.-wet. Voortgezet werd daaroa de behandelmg van hoofdstuk XI der Rijksbegrooting (Kolonien) en wel de bespreking over Curasao. De heer Van Boetselaar van Dubbeldam (c.-h.) zegt, dat de autoriteiten op Curasao in hun taak zijn te kort geschoten. Betere de- fensiemiddelen zijn noodig. Spreker oefent kritiek uit op de benoeming van een militair tot gouverneur. De heer Feber (r.-k.) spreekt ook over den overval op Curasao. Nederland heeft daar een intemationale taak, namelijk te voor- komen, dat van Curasao uit onlusten kunnen worden verwekt in nabijgelegen landen. Hij bepleit versterking van de weermacht en het instellen van een goeden recherchedienst; voorts verbetering van de volkshuisvestmg. De heer Joekes (v.-d.) wijst op de oecono- mische ontwikkeling van Curasao en Amba na de vestiging van de petroleum-industrie, en critiseert verschillende begrootingsposten reid de noodige stappen te doen opdat maat- regelen tot vervolging als bovenbedoeld niet meer herhaald worden? AFSCHAFFING OPCENTEN SITIKERACCIJNS. De commissie van voorbereiding voor het "bij de Tweede Kamer aanhangige wetsont- werp, houdende afschaffing van de Verdedi- gingsbelasting II en van de opcenten op den Suikeraccijns heeft met de Regeering schrif- telijk overleg gepleegd. Het verslag daarover kan biunen zeer korten tijd worden verwacht. De commissie acht het nuttig reeds thans mede te deelen, dat het genoemde overleg geleid heeft tot een opneming in het ontwerp van een bepaling waarmede de commissie zich voor wat haar betreft, heeft vereenigd van den navolgenden inhoud: ,,De opcenten, betaald op den accijns van kandij, basterd suiker, zoo ruw als geraffi- neerd, die bij het aanbreken van den eersten Januari 1930 zich 'hier te lande bevinden, worden aan de bezitters van die goederen teruggegeven. De opcenten, betaald op den accijns van suiker (saccharose) vervat in suikerhoudende goederen, die bij het aanbre ken van den eersten Januari 1930, zich hier te lande bevinden, worden aan de bezitters van die goederen teruggegeven. De teruggaaf, bedoeld in de twee voorgaan- de leden heeft niet plaats indien het terug te geven bedrag van de door iederen oelang- hebbende in een pand bijeengebrachte goede ren minder bedraagt dan 45, of indien het suikergehalte der goederen 5 pCt. of minder bedraagt. Verder wordt bepaald, dat de Minister van Financien voorschriften geeft die ter uitvoe- ring van o.a. dit artikel noodig zijn; deze voorschriften kunnen behelzen, dat de goe deren ter verificatie moeten worden aange- boden, overzichtelijk gestapeld en afgeschei- den van andere goederen op door of vanwege genoemden Minister naar mate van plaatse- lijke omstandigheden te bepalen dagen en uren, na indiening bij den ontvanger der ac- cijnzen van een gespecificeerde aangifte van voorgeschreven model." Uit de door de Regeering op deze bepaling gegeven toelichting blijikt, dat het geoorloofd zal zijn kleine voorraden te combineeren tot hoeveelheden, waarvan de teruggaaf genoten kan worden; de winkeliers, die kleinere voor raden bezitten, zullen zich daartoe kunnen vereenigenof de hulp inroepen van hun grossier. Curasao drijft niet op de petroleum, maar op de jenever. Op verschillend gebied van openibare diens- ten heerscht achterstand en dit was oorzaak, dat de overval van Urbina kon geschieden. De heer Wijnkoop (comm.) noemt den m- val van Urbina caricatureel en verwondert zich over de afwezigheid van den heer Colijn. Hii wijst op de macht van de petroleummag- naten. De heele overval van Urbina was een petroleumraid en een incident in den stryd tusschen het Nederlandsch-Engelsche en het Amerikaansche petroleumkapitalisme Vergadering van Donderdag. Besloten wordt, a.s. Dinsdagmiddag te be- handelen het ontwerp tot afschaffing van de Verdedigingsbelasting II en de opcenten op den suikeraccijns. De begrooting van kolonien wordt aange- nomen met 73 stemmen tegen 1 stem (die van den heer Wijnkoop.) Voortgezet wordt de behandeling van de on- de^SrK2. zegt. da. de ko.ten van het onderwijs meer dan een kwart van de totale uitgaven van het Rijk bedragen, het seen hem schucliter maakt, nog eenige wen schen te uiten. Hij gelooft niet, dat men op den duur kan ontkomen aan de wettelyke regeling van het voorbereidend onderwijs. Voorts vraagt hij een nieuwen wettelijken grondslag voor het middelbaar en voorberei dend hooger onderwijs en intrekking van de stopartikelen in de M. O.-wet. De heer Van Wijnbergen (r.k.) zegt, dat als het aantal kinderen in ons land stijgt, ook de onderwysuitgaven zullen stygen. Ware het bijzonder onderwijs regel, en het openbaar on derwijs aanvullend, dan zou de toestand min der kostbaar zijn. Een afzonderlijke regeling wenscht spreker voor de jeugd, die de lagere school verlaat. De intrekking van de stop artikelen acht hij urgent. De neer Wijnaoop (comm.) wenscht een neutrale staatsschool en betoogt, dat de katholieke school hoe langer hoe meer kloos- terlingen in dienst neemt, zoodat zij meer geld in de wacht sleept voor de kerk. DE ZWARE BRAND TE MIDDELBURG. Bij den burgemeester van Middelburg zijn de volgende telegrammen ingekomen H.M. de Koningin is zeer getroffen door de berichten betreffende den brand, welke Mid delburg zoo zwaar heeft beproefd, en draagt mij op, u en den getroffenen de betuiging van haar oprechte deelneming over te brengen. H.M. spreekt er daarbij haar voldoening over uit, dat er bij deze ramp geen levens te be- treuren zijn. Van Geen, part. seer. H M. de Koningin-Moeder draagt mij op u H M's oprechte deelneming te betuigen met de ramp, welke de stad en zooveel inwoners heeft getroffen. Van Heemstra. Verder zond o.a. de oud-commissaris der Koningin in Zeeland, mr. H. J. Dijckmeester een blijk van deelneming en dit deden ook vele burgemeesters van Zeeland. STEMPLICHT EN VERVOLGING Het Tweede Kamerlid, de heer Kersten. heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend dat onder ande- ren de burgemeesters van Enschede, Schoon- hoven, Bergambacht, Rilland Bath, ook na de jongste verkiezingen maatregelen hebben ge nomen teneinde te geraken tot vervolging van vrouwen, die bij herhaling hadden verklaard dat zij om des gewetens wil aan de stemming niet konden deelnemen? Is de Minister be DE VLAAMSCHE NATIONALIST WARD HERMANS HEFTIG AANGEVALLEN OVER DE UTRECHTSCHE PUBLICATIES. Woensdag kwam het in de Belgische Kamer tot stormachtige tooneelen, toen de Waalsche afgevaardigdeHubin, den Vlaamschen natio nalist Ward Hermans verweet, de bekende documenten, die gepubliceerd werden in het „Utrechtsch Dagblad", vervalscht te hebben. Nadat minister-president Jaspar verklaard had, dat Vlaanderen het recht had, voor zijn cultuur op te komen en dat zulk een politiek slechts kon bijdragen tot de versterking van Belgie, dat thans een moeilyken tijd door- maakte, riep Hubin uit, dat op de banken der Vlaamsche nationalisten verraders en verval- schers zaten. Ward Hermans sprong op en verlangde van Hubin een verklaring, wien hij daarmede be doeld had. „Jullie"! antwoordde Hubin, waar- op de fronters als edn man opsprongen en on der stormachtig protest van den voorzitter eischten, dat Hubin zijn beschuldiging terug zou nemen, of tot de orde geroepen zou wor den. Het rumoer duurde geruimen tyd, zoodat de voorzitter zich genoodzaakt zag, de zitting te onderbreken. I'ijdens deze onderbreking kwam het tot een nieuw incident tusschen Ward Hermans en een katholiek afgevaardig- de die Hermans verweet, dat hij de publica- tie's in het „Utrechtsch Dagblad" vervalscht had. Hermans antwoordde daarop dat de atge- vaardigde dan maar eens aan den minister moest vragen, of hij de documenten inderdaad had vervalscht. Ward Hermans schuift de schuld op de regeering. Het was de Belgische regeering, die de do cumenten door haar agent Frank Heine in om- loop heeft doen brengen. Na hervatting van de zitting handhaafde Hubin zijn beschuldi ging en werd daarom wederom tot de orde ge roepen Toen hij niettemin nogipaals herhaal- de dat zijn beschuldiging juist was, riep Ward Hermans hem toe, dat hij loog. Ook Hermans werd daarop tot de orde geroepen. Tegen het einde van de Kamerzitting vroeg Ward Hermans nog eenmaal het woord en verlangde, dat de Kamer hem spoedig in de gelegenheid zou stellen om de regeering te m- terpelleeren over den oorsprong van de docu menten, die in het „Utrechtsch Dagblad" ge publiceerd werden. In afwachting daarvan verklaarde hij, dat diegenen, die de documen ten vervalscht noemen, niet hem, maar de re geering beleedigen, wat hij spoedig hoopte te bewijzen. Hoewel de ministers de zitting bywoonden, mengde geen van hen zich in de discussies. REORGANISATIE VAN DE ENGELSCHE STEENKOOLNIJVERHEID. De Engelsche arbeidersregeering heeft Woensdag eindelijk het aangekondigde wets- onuwerp tot reorganisatie van de steenkool- nijverheid ingediend en komende week zal de parlementaire beraadslaging erover beginnen. In zijn voornaamste trekken beantwoordt het schrijft de N. R. Crt. aan hetgeen over den inhoud bekend was geworden. Het is een compromis tusschen de eischen der eigenaars en der werklieden, dat aan beide partijen tege- moetkomingen doet, maar plaatst de Britsche steenkoolnijverheid, welke met zoo groote moeilijkheden te worstelen heeft, niet op een geheel nieuwe basis, gelijk bijvoorbeeld in het verslag van de commissie van Herbert Samuel was aanbevolen. Na de groote staking wisten de eigenaars hun eisch door te zetten om de loonen der mijnwerkers districtsgewijs te regelen. Deze regeling loopt eerlang af en het was de wensch van de mijnwerkersVereenigingen om haar weer door een uniforme regeling voor het geheele land, de zoogenaamde nationale regehng, te vervangen. Aan dezen wensch zal voidaau worden worden aoor ae msceiiing van een nationalen loonraad, naar het model van den loonraad die voor h°; spoorwegbedrijf be- siaat. Behalve gemachtigaen van eigenaars en mijnwerkers zal daarin een derde onpar- tijdig element zitting hebben. Een andere wensch der mijnwerkers die vervuld wordt, is verkorting van de werktyden. Men weet dat vroeger de wet voorschreef dat in de mijnen slechts zeven uur daags gewerkt mocht wor- dea. Onder de conservaneve regeering werd deze bepaling gewijzigd en macntiging ver- leend den werktyd tot acht uur te verlengen, ten einde de productie te verhoogen en de mynondernemingen den oeconomischen strijd minder moeilijk te make'n. Bij de verkiezing heeft de arbeiderspartij beloofd dat zij, wan- neer zij aan de regeering kwam, een wetge- venden maatregel zou nemen om tot den zevenuurs-werkdag terug te keeren. De regeering heeft echter ingezien dat de over- gang te groot zou zijn en begint nu met in- voermg van den werkdag van zeven en een half uur, bij wijze van middenweg. Het eind- doel blijft echter terugkeer tot den zevenuurs- werkdag. Natuurlijk nemen de mijnwerkers met deze halve vervulling van de belofte voor een groot deel geen genoegen en dit zal bij het debat stellig blijken. De wet op den acht- uurswerkdag was echter ook slechts een voor- loopige maatregel die in 1931 zou eindigen. Ongeveer tezelfdertijd hoopt de regeering dat de toestand van de steenkoolnijverheid het mogelijk zal maken, den ouden toestand van zeven uur werken onder den grond te her- stellen. Aan de mijneigenaars kpmt de nieuwe wet tegemoet door inrichting van een organisatie voor den afzet en de prijsregeling van steen- kolen. De centrale controle-commissie zal dienaangaande met ver strekkende bevoegd- heden bekleed worden en samenwerken met districtsorganisaties in de verschillende bek- kens. Om echter te verhinderen dat deze or ganisatie in een steenkool-syndikaat met een monopolie zou ontaarden, wordt er een ver bruikersraad voor het toezicht op de prijzen ingesteld, om voor de belangen van het alge- meen te waken. Eindelijk wordt de uitvoerindustrie van steenkolen geholpen door een premie-stelsel. Van elke ton steenkool die gedolven wordt wordt een percentage van de waarde geheven en met dit geld zal de uitvoer bevorderd wor den. In de praktijk komt dit stelsel dus neer op het verleenen van uitvoer-premies. Van liberale zijde is de regeering reeds het verwijt gemaakt dat zij met lapmiddelen werkt en dat men in het geheel niet met een grootscheepsch reorganisatie-plan te doen heeft dat den toestand gezond zou maken maar het antwoord der regeering op dit be zwaar is, dat een reorganisatie, zooals door de commissie-Samuel is voorgesteld, pas in twee of drie jaar haar beslag zou kunnen krijgen. In den tusschentijd zou het bedrijf ontredderd worden en dit een crisis beleven, waaronder zoowel eigenaars als mijnwerkers te lijden zouden hebben. De regeering wachten moeilijke dagen, want de bestryding van haar voorstellen zal van drie kanten komen, in de eerste plaats van de zijde der conservatieve en liberale oppositie en verder uit haar eigen kamp. voldoenden staat zou blijken. Tot hiertoe bleek aat het geval te zijn en is thans het afwaeh- ten op vriezend weer om de gemaakte wer ken voor het bestemde doel te kunnen gebrui- ken. Naar men ons meedeelt; is eventueel ook het installeeren van verlichting voor de even- tueele ijsvlakte reeds verzekerd, zoodat ook des avonds zal kunnen worden gereden. De voprbereidende maatregelen zijn alzoo genomen, het verdere, het deel dat staat bui- ten de macht van de bestuursmaatregelen, moet nu aan de natuur worden overgelaten. POLDERBESTUREN. Bij Kon. besluit zijn benoemd; tot gezworene van den Hellegatpolder, de heer J. Scheele Wz. te Zaamslag; tot gezworene van den Koningin Emmapol- der de heer A. E. Verbist te Clinge. LOSGESLAGEN. Donderdagvoormiddag is het sleepschip Zuid-Holland voor Hansweert van zijn sleep- boot losgeslagen. Het is door de uitvarende sleepboot Wavre behouden in de haven ge- bracht. TEN BEHOEVE VAN 's RIJKS SCHATKIST. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ont- vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of ver- mogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Ter Neuzen 46,80. RELLETJES TE AXEL. Het naar huis brengen van een werkwillige van de cokesfabriek te Sluiskil naar Axel, dat naar ons werd medegedeeld in de laatste da gen moeilijkheden verwekte, leidde jl. Woens- dagavond tot een relletje, waarbij het tot een treffen kwam tusschen publiek en mare chaussee. Er werd eenerzijds met steenen ge- worpen naar de auto waarmede de man wei d thuisgebracht en ook naar de politie, waarop de marechaussee gebruik maakte van de blanke sabel en ruim baan maakte, waarbij harde klappen vielen. Naar men ons meedeelde bleef het gister- avond kalm. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 1 tot en met 7 December kwamen in onze provincie voor 12 gevallen van roodvonk en wel 6 te Noordgouwe en 1 in ieder der gemeenten Vlissingen, Axel, Goes, Kruiningen, St. Maartensdijk en Schore. DOOR DEN STORM. Hevig was gisterenvoormiddag de Wester- storm weer opgestoken. Schipper Fl. de Nijs bevarende het klipperschip ..Elizabeth", had te Zeedorp (Ossenisse) bieten geladen voor de Cooperatieve suikerfabriek te Sas van Gent, achite het bij dreigende stormweer niet raad- zaam te blijven liggen en had getelefoneerd om een sleepboot, om het schip naar Ter Neu zen te sleepen. De kapitein G. J. van den Berg kreeg daarop order met de sleepboot En Avant VIII" van de reederij W. Muller, het schip te halen. Nadat bij de hoog gaande zeeen verbinding met het schip was verkregen en men van den wal los kwam, bleek al spoedig, dat men een kwaden dobber zou hebben om de ..Elizabeth" in veilige haven te brengen. Door het hevig stampen begaf de bolder, waaraan de sleep- tros was bevestigd, het al spoedig, en nadat opnieuw verbinding was gemaakt brak de siaaldraad waaraan gesleept werd. Kapitein Van den Berg zag in dat het onmogelijk zou zijn het schip, dat af en toe geheel onder wa ter zat, naar den Margarethapolder, het aan- vankelijk doel, te sleepen en wilde toen be- proeven het voor den wind weg naar Walsoor- den te brengen. Bij het wenden, toen het schip dwarszee kwam te liggen is het echter vervuld geraakt en bij de kroonboei no. 1 gezonken. Met veel moeite en stuurmanskunst is het toen aan de bemanning der sleepboot gelukt schipper De Nijs en zijn knechts aan boord van de sleep- boot te redden en hen behouden te Ter Neu zen aan te brengen. Dat het inderdaad op de Schelde zeer woest was, konden we toevallig zelf waarnemen, toen we van af de provinciale stoomboot „Zeeuwsch-Vlaanderen" de ,,En Avant VIII" naar Ter Neuzen zagen koersen. Het eene oogenblik rees de sleepboot met voorsteven en kiel geheel vrij uit het water, om een oogen blik daarna door de overslaande golven als het ware bedolven te worden. Dat onder zulke omstandigheden het redden van menschen van een binnen enkele oogenblikken zinkend schip geen kleinigheid is, laat zich best indenken, en een woord van hulde voor kapitein en beman ning is zeker op zijn plaats. NUTSAVOND. Omtrent den jl. Dinsdagavond in het Luxor- Theater" vanwege de afdeeling van 't Nut gehouden volksvoordracht zij gemeld, dat de belangstelling der leden ditmaal matig was, en dat de voordracht van mevr. J. Riemens- Reurslag, al was misschien ook bij de opge- komenen de belangstelling niet onverdeeld, beter had verdiend. Zij behandelde haar onder- werp „Moderne jeugd" op een wijze die de voordracht de belangstelling overwaard maakte. HET TERREIN DER IJSBAAN. Nadat water op het terrein der ijsbaan was toegelaten gold voor het bestuur de vraag of alles in orde was en het aangelegde dijkje in om veilig de Belgische en Fransche grenzen (deize rijwielfoewrjzen zijn eveneens geldig voor Frankrijk) te passeeren, worden vanaf heden weer verstrekt door den In verband met de vele aanvragen, welke rond begin Januari worden verwacht, wordt aanbevolen om zich ten spoedigste met een foto te wenden tot een van onderstaande Consuls TER NEUZEN: S. C. Mannart-Geers, Axel- schestraat en J. J. van Leeuwe, Winke- lier, Nieuwstraat. HOEK: C. de Zwart Mzn., Noorddijk A 66. ZAAMSLAG: C. 't Gilde. SLUISKIL: Ed. Kalle, Rijwielen. AXEL: P. J. Schelleman, Noordstraat. SAS VAN GENT: W. Dammens, Oostkade. PHILIPPINE: W. de Coene, D 16. WESTDORPE: R. Ysebaert. ZUIDDORPE: Jos. Gerres, Coiffeur. STOFPELDIJIvFl. du Puy-Fassaert, Rij wielen. van den raad van bestuur der P.Z.E.M. en an dere leden van het bestuur, is te 's Heer Arendskerke het electrisch laagspanningsnet in werking gesteld en is hiermede de eerste Zuid-Bevelandsche plattelandsgemeente van electriciteit voorzien. Niet minder dan 80 '/c der aansluitbare perceelen zullen van het nieuwe licht profiteeren. SLUISKIL. De staking. Men deelt ons mede, dat de directie van de cokesfabriek voomemens moet zijn, ook de nog resteerende oude ovens buiten de le en 2e battery alle voorgoed uit het bedrijf te nemen. Zoo spoedig als mogelijk is zouden dan alle buiten werking gestelde ovens afgebroken worden. Alle aandacht wordt dan voorloopig geconcentreerd op de nieuwste ovens, waar aan ontzaglijk veel gelegen is, dat deze onge- schonden blijven. Zoo het bovenstaande juist is, en het al dan niet juiste er van hopen we spoedig te kunnen berichten, dan beteekent het opnieuw een aan- zienlijke verminderirag van werkkrachten, als straks de cokesfabriek weer eens zoo iets als normale tijden gaat beleven. Van bepaald rooskleurigen aard is dit be- richt dus ook weer niet. Nu moge het waar zijn, dat niet al de alarmeerende tijdingen. die verspreid zijn, na afloop van de staking precies zullen uitkomen, zooals voorgegeven is, maar dat de situatie steeds somberder wordt, is intusschen een niet te miskennen feit. En het vraagteeken, dat zijn schaduwen om het hangende loonconflict slingert, wordt langzaam maar zeker grooter. Dit alles wil natuurlijk niet zeggen, dat reeds nu een lei- dende en een lijdende partij zou aan te geven zijn. Wie neutraal den loop van zaken na- gaat, waagt zich immers bij voorkeur niet aan voorspellingen, alleen al, omdat de kans zoo groot is, dat de toekomst zou uitwijzen, hoe volkomen die voorspellingen er naast waren geweest. Wanneer we dus zeggen, dat de fabnek steeds nog werkt en dat de arbeiders nog vol optimisme den strijd voortzetten, dan is dat de simpele weergave van den huidigen toe stand, zonder in het minst maar naar de eene of de andere zijde partij te kiezen. Deze week heeft de Sint Jamsland weer een lading steenkolen gebracht, terwijl er vol gende week opnieuw een zeeboot te wachten is alle stormen der laatste dagen ten spijt. De nieuwe keet, waarin de werkwilligen uit het laboratorium zullen ondergebracht worden, nadert nu haar voltooiing. Een dag of vijf heeft dat werk stilgelegen, naar men zegt, doordat tal van timmerlieden achtereen- volgens eclipseerden naar de nieuwe fabriek. In Axel is het vorige en deze week al een paar dagen rumoerig geweest. Een werk willige uit die gemeente wordt namelijk per auto met politiegeleide gebracht en gehaald. Terwijl verleden week de relletjes zich bepaal- den tot het naar huis brengen van dien werk willige door een groep stakers, opgeluisterd met ketelmuziek en wat dies meer zij, werd dezer dagen met steenen naar genoemde auto gegooid. De marechaussee's hebben toen van hun sabels gebruik gemaakt en heel wat gevoelige klappen uitgedeeld. Ook in Sas van Gent is het weer een dag niet pluis geweest. Daarbij steekt de kalmte, die momenteel te Sluiskil heerscht, gelukkig gunstig af. 't Ware o^erigens te hopen, dat de staking den langsten tijd geduurd had. Vooralsnog lij'kt ons dit echter tot de vrome wenschen te behooren, want eenige toenadering of on- derhandelings-bereidheid blijft ten eenenmale uit. De bespreking der staking in de Tweede Kamer heeft al evenmin veel hoop gegeven, op een spoedig einde. En wie misschien met eenig vertrouwen de behandeling in het parle- ment heeft tegemoet gezien, zal wel teleur- gesteld het uitvoerig overzicht der ..Hande- lingen" in de krant van Woensdag j.l. hebben gelezen. De bemiddelingspogingen van de betrokken burgemeesters, zijn door den Minis ter gedesavoueerd. De Rijksbemiddelaar, wiens titel al zegt, wat hij doen, althans trachten moet, heeft geen kans gezien, de partijen tot elkaar te brengen. De vraag is daarom ten slotte te plaatsen, van wien dan op den duur de oplossing komen moet. Want onderdehand is de twaalfde week ingegaan en als straks de menschen zich gaan opmaken, elkaar een gelukkig Nieuwjaar te wenschen, is er grooter kans, dat de stakingspartijen nog een paar maandjes bijteekenen. Hoe genoeglijk rolt het leven (Ingez. Med.) DE „STAKING" TE BRESKENS. Het bestuur van de werkgeversvereeniging voor West Zeeuwsch-Vlaanderen schrijft ons: In Uw blad van Donderdag j.l. komt voor een bericht over de ..staking" te Breskens, overgenomen uit ,,Het Volk' Wij plaatsen ..staking" tusschen aanhalingsteekens, omdat men U te Breskens medelijdend zou aankijken als U zei, dat daar een staking was. Alles loopt geregeld, alle werk is en wordt, evenals altijd, op tijd gedaan, hoewel er dit jaar veel meer drukte was dan het vorig jaar. De werkgeversvereeniging had dus geen enkele reden een contract af te. sluiten met den Centralen Bond van Transportarbeiders, wat bovendien tegenover de niet-aangeslote- nen, die verreweg de meerderheid hebben, on- billijk zou zijn geweest. Zij bleef de gelegen heid tot werken openstellen voor ieder, die werken wilde, bondslid of niet. Dat standpunt is ook aan het bestuur van den Centralen Bond medegedeeld, zoodat het bericht van „Het Volk" in een eigenaardig licht komt te staan. De overige mededeelingen, die „Het Volk" doet, zijn al van gelijke waarde, zoodat de werkgeversvereeniging de conclusie gerust aan den lezer kan overlaten. (M. Crt.) ELECTRISCH LICHT OP Z.-BEVELAND. In tegenwoordigheid van den Commissaris der Koningin in Zeeland, tevens voorzitter Het vastrecht-tarief. Toen op 3, Juli van dit jaar de stroomprijs van het eletrisch licht aanzienlijk verlaagd werd en tevens voor bepaalde stroomverbrui- kers een vastrecht-tarief werd ingevoerd, hebben we voorspeld, dat het aantal aanslui- ting merkbaar zou stijgen. Ieder kon dat overigens begrijpen en verwachten. Van 50 cent per K.W.U. toch werd de prijs verlaagd tot maximaal 37 ct. Toentertijd bedroeg het aantal aansluitingen 81 thans draait het naar de 90 zoodat binnen afzienbaren tijd, de maximum-stroomprijs van Sluiskil wel op 35 ct. zal worden vastgesteld, alzoo weer een vermindering met 2 ct. Dit betreft echter de perceelen, waar de bewoners beneden een bepaald aantal K.W.U. in een kalenderjaar blijven. Wie daarboven komt, kan profiteeren van het vastrecht- tarief Voor een huis van vier vertrekken is byv. een verbruik van minstens 50 K.W.U. per jaar noodig, terwijl voor ieder vertrek meer het aantal K.W.U. met 10 vermeerderd wordt. Nu deze regeling bijna een half jaar werkt, hebben we eens bij verschillende ver- bruikers naar de rekeningen ge'infonmeerd en hier en daar waren de resultaten verbluffend. Ter illustratie doen we een greep uit de vele voorbeelden. Hierbij diene, dat men voor elke maand een vast bedrag betaalt (afhankelijk van het gemiddeld gebruik) en verder voor de eerste 10 K.W.U. in een maand /0,10 en voor de overige 8 ct. per K.W.U. Voorbeeld I. Iemand betaalt over October aan vastrecht f 2,16. Hij verbruikt 11 K.W. U. Hiervoor betaalt hij nog 10 X 0,10 1X 0,98 1,08. Totaal 2,16+/1,08 3,24. Gemiddelde stroomprijs dus 3,24 11 -h 0,29.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5