AANBESTEDING WATERSTAATS- WERKEN. TER NEUZEN, 11 DECEMBER 1929. Het arbeidsconflict aan de Cokesfabriek te Sluiskil in de Tweede Kamer. in het gelaat verdwijnen spoedig door deze des avonds met wat PUROI. in te wriiven en door ziph des morgens te wasschen met warm water en gewone zeep of beter nag met Purolzeep. 't Voldoet iedereen. (Ingez. Med.) met elkaar geworsteld hebben. Schacht's po- ging om (naar het voorbeeld van de houding die de Duitsche nationalisten na de vroegere Londensche conferentie tot bekrachtiging van de regeling van Dawes aannamen) het werk van den Haag als een soort van Satanswerk voor te stellen, is te verwonderlijker, omdat hij het protocol van den Haag zelf mede-onder- teekend heeft. Het is waar dat hij reeds in de commissie der financieele deskundigen meer- malen blijk had gegeven van weifeling tus schen zijn gezonde financieele verstand en na- tionalistische politieke neigingen, maar door het plaatsen van zijn handteekening had hij tenslotte erkend dat de nieuwe regeling even goed in het belang van Duitschland als van zijn schuldeischers was, Achteraf zouden nu echter gezegde nationalistische neigingen in zijn hart weer de overhand hebben gekregen, anders zou hij in "Zijn memorandum niet weer met allerlei grieven zijn aangekomen die niet meer te verhelpen zijn, omdat het protocol als basis aanvaard is. In de landen der geallieerden laat men niet na op dezen volmaakt vruchteloozen kant van het memorandum het licht te laten schijnen. Men wil er slechts erkennen dat de eenige praktisch critiek die er in te vinden is, zijn waarschuwing is om niet door averechtsche financieele maatregelen het Duitsche betaal- vermogen te verzwakken. Met dit gedeelte van het memorandum kunnen de geallieerden vrede hebben, omdat de goede werking van het nieuwe plan van herstelbetalingen er slechts bij gebaat kan zijn, indien Duitschland zijn financien zuinig en verstandig beheert. Ook Parker Gilbert, de Amerikaansche agent- generaal voor de herstelbetalingen, heeft her- haaldelrjk gewaarschuwd dat Duitschland te zeer „van den hoogen boom af" teerde. Het is alleen de vraag, of dr. Schacht zich bij zijn kritiek op het beleid van den socialistischen rijksminister van financien Hilferding niet meer door politieke gevoelens heeft laten lei- den, want zijn aanval is op zijn minst geno- men voorbarig, daar deze minister zijn her- vormingsplannen nog niet bekend heeft ge- maakt. HET BAANTJE VAN BEUL. Enkele maanden geleden heeft de beul van Belgie, wiens taak, sedert de afschaffing van de doodstraf, alleen bestond in het aanplakken van het doodvonnis, op een openbaar plein, aan een door enkele gendarmen bewaakten schandpaal, het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Deze ambtenaar, die tevens het eerbare bedrijf van wijnperser uitoefende, had kort voor zijn dood nog met staking gedreigd, wegens het niet aanpassen van zijn salaris aan de huidige levensduurte, wat dan ook wel de reden zal zijn, waarom zich sedert zijn dood geen enkel candidaat-beul bij het departement van justitie heeft aangemeld. Thans wordt een wijziging overwogen van het koninklijk besluit. waarbij de uitvoering der doodvonnis- sen is geregeld en wel in dien zin, dat de pro- cureur-generaal bij ieder doodvonnis, zelf den persoon zal aanwijzen, die voor het verrichten van het beulswerk in aanmerking komt. Kinderportemonnaie, Politiebureau. Kinderportemonnaie, A. van Es, Nieuwe- diepstraat 24. Bril in etui, F. v. d. Berge, Dekkerstr. 55. Portemonnaie met vreemd geld, C. Loof, Steenkamplaan 73. Hond (geel), H. Koppejan, woonwagen, Burgemeester Geillstraat. Hond (zwart), Jansen, schoolhoofd, Drie- wegen. Portemonnaie met wat geld, A. de Zeeuw, Axelsche straat O 124. Kinderportemonnaie, Ed. v. Waes, Dwars- straat 10. Heerenrijwiel, W. de Ridder, Dekkerstr. 37. Kinderportemonnaie, J. Jansen, le Ver- bindingstraat 11. Overhemd, H. v. Wijk, Tholensstraat 34. Polshorloge, J. K. Molegraaf, Tholens straat 94. Eenig klein geld, Politiebureau. Sierspeld, Mej. Dieleman, 2e Verbinding- straat 9. Portemonnaie met wat geld, E. Lauret, Dekkerstraat 32. Kanarie, A. Geijp, Havenstraat 3. Kinderportemonnaie, J. Broekhoven, Steen kamplaan 51. 2 handdoeken, P. Bareman, Dekkerstr.- 44. Woensdag 15 Jan. a.s. zal aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg worden aanbesteed: I. het vernieuwen en onderhouden van het verf-, behang- en glaswerk van kunstwerken, gebouwen en verdere inrichtingen, behoorende tot het kanaal van Ter Neuzen, tot de Rijks- waterleidingen bewesten en beoosten dat ka naal en tot de Rijkselectriciteitswerken van dat kanaal, gedurende het jaar 1930, in drie perceelen en in massa. Raming: le perceel 2900, 2e 2500, 3e 700. II. het uitvoeren van baggerwerk in het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen en in de West- en Oost-buitenhaven te Ter Neuzen, behoorende tot de werken van het kanaal van Ter Neuzen en van de haven te Ter Neuzen. JUBILEUM VAN DE SPIEGELGLAS- FABRIEK. Aanstaanden Zaterdag zal worden herdacht het 25jarig bestaan van de N.V. Nieuwe Ned. Maatschappij tot vervaardiging van spiegel- glas en chemische producten te Sas van Gent. De langs het kanaal van Ter Neuzen naar Gent verrezen fabrieken dezer maatschappij, de spiegelglasfabriek en de phosphaatfabriek, zijn van algemeene bekendheid. En indien men nagaat dat daar ongeveer 900 man werken, kan men nagaan van welke economische be- teekenis zij is voor Sas van Gent en omgeving. Naar we vernemen zullen in den voormid- dag heeren commissarissen in gezelschap van directeuren van zusterfabrieken een bezoek brengen aan de fabriek, en daarna met de directie en de chefs aanzitten aan een dejeu ner, terwijl tusschen 4 en 5 uur ten kantore der fabriek voor autoriteiten en belangstellen- den een receptie wordt gehouden. Ook zal die dag voor het personeel niet on- opgemerkt voorbijgaan. DE BRAND TE MIDDELBURG. ANGSTIGE UREN. Eenige leden van de bemanning van het ■alhier thuisbehoorend motorschip „West- Vlaanderen", 2 Duitschers, de stuurman B. Dees en de matroos P. Loof, van Ter Neuzen, beleefden Maandagavond angstige oogenblik- ken. Toen zij met een roeiboot den Cadzandschen wal trachtten te bereiken om proviand te ha- len, zijn ze door den storm tegen een zand- plaat geslagen. De pogingen van den kapitein om hen te helpen, faalden en zoo zagen zij zich genood- zaakt om, tot hun middel in het water staan- de, de boot over de plaat heen te werken, wa hun, na een uur op de plaat te hebben ver- toefd, gelukte. Daarna zijn ze aan den Z.-Kraayert aan den wal gekomen en te voet naar Borssele geloo- pen, waar ze op alle mogelijke wijze door den burgemeester verder werden geholpen. Bij een boer werd tevergeefs aangeklopt; deze scheen hen voor landloopers aan te zien. De roeiboot moesten zij achterlaten. Niet alleen voor hen, doch ook voor de alhier wonende nabestaanden waren het. hachelijke oogenblikken. Ook de reddingsboot van Vlissingen was uit- gevaren om hen te helpen. RUKSPOSTStAARBANK. Aan het postkantoor te Ter Neuzen werd gedurende de maand November op spaarbank- boekjes ingelegd 21.952,99 en terugbetaald 15.115,87; derhalve meer ingelegd dan terug betaald 6837,12. Het aantal nieuw uitgege- ven boekjes bedroeg 19. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschre- ven nominaal 1950. Een nieuw boekje werd uitgegeven. Tot aankoop van Nationale Schuld ten be- hoeve van inleggers werd uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van f 200. UITKEERINGSFONDS BIJ ZIEKTE „HULP IN NOOD". In de Zaterdag jl. gehouden vergadering van het Uitkeeringsfonds bij ziekte „Hulp in Nood" alhier, werd o.a. door den penning- meester verslag uitgebracht van de inkomsten en uitgaven over de maanden Sept., Oct. en Nov. 1929. De Ontvangsten bedroegen: aan contributie 609,65; aan buitengewone inkomsten 24,55; totaal 634,20. De uitgaven bedroegen: aan ziekengeld 326,25; aan bodeloon 78; aan buitengewone uitgaven 38,92; totaal 443,17. Er was dus een batig slot van f 191,03. Het vorig slot der driemaandelijksche rekening bedroeg 6492,14, zoodat de vereeniging op heden een "kapitaal bezit van f 6683,17. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie te Ter Neuzen maakt bekend, dat omtrent onderstaande ge- vonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Schroevendraaier, P. J. J. Crinse, 2e Kor- testraat 10. Damesparapluie, Luxortheater. Rijwielbelastingmerk, C. Dobbelaar, Drie- wegen. Dameshandschoen, Eva Dekker, Van Steen- bergenlaan 39. Bankbiljet (Belgisch), M. Steketee, Dijk- straat 52. Kindermuts, A. Veerman, De Doelder- straat 16. Vulpen, C. de Fouw, Steenkamplaan 66. Glace handschoen, M. Drabbe, 174, Drie- wegen. Bankbiljet, Postkantoor. Het is noodzakelijk gebleken wederom een motorspuit van de gemeente Middelburg naar het terrein van den brand te dirigeeren, daar Maandag den geheelen dag meermalen krach- tig moest worden opgetreden tegen weder op- laaiende vonken. De toestand was des avonds zoo, dat men verplicht was ook des nachts steeds de wacht bij de ru'ine te houden. Het onderzoek door de politie, dat een groot aantal getuigen heeft gehoord, heeft nog niet de juiste oorzaak van den brand kunnen doen vaststellen. De Middenstandvereeniging Handelsbelang, die een uitvoering voor hare leden had uitge- schreven, heeft besloten deze niet te laten doorgaan, aangezien verschillende harer leden door den ramp getroffen zijn. Naar gemeld wordt heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zich, in verband met den brand te Middelburg, tot de Koninklijke Nederlandsche Brandweervereeni- ging gewend met verzoek om advies aan- gaande maatregelen, welke zouden kunnen worden genomen, ten einde catastrophale branden als die te Middelburg te voorkomen. Naar wij vernemen hebben burgemeester en wethouders van Middelburg bijzonderen dank gebracht aan den Middelburgschen brand- weer, waaronder ook het bedienend personeel der motor-spuiten, aan de burgemeesters van 's Gravenhage, Rotterdam, Bergen op Zoom, I Goes, Koudekerke en Vlissingen, aan den com mandant der Marine te Vlissingen, den Garni- zoenscommandant aldaar, aan dien te Middel burg, den districtscommandant der Rijksveld- wacht, den directeur van het post- en tele- graafkantoor, en de groepen padvindsters en padvinders te Middelburg, die alien op zeer lofwaardige wijze hunne diensten hebben ver- leend bij de bestrijding en blussching van den brand alsook bij de maatregelen van orde en veiligheid, die daarvan het gevolg waren. Ver- zocht is tevens dien dank ook aan het betrok- ken personeel over te brengen. SLUISKIL. Twee Duitsche timmerlieden in hun opzich- tig vereenigingscostuum hadden Zaterdag j.l. wat te veel aan Bacchus geofferd. In den namiddag oordeelde de politie, die hen nabij de silo van de cokesfabriek vond liggen, het noodig de vreemdelingen op te bergen, tot ze hun roes hadden uitgeslapen. E6n hunner, blijkbaar van zijn lichaamskracht overtuigd, sloeg binnen in de eel den boel kort en klein, waama hij de deur begon te bombardeeren met een stuk hout, afkomstig van de stuk geslagen brits. Zoodoende was de kans op uitbraak uit de aan den weg gelegen ouder- wetsche cellen niet denkbeeldig en kreeg het publiek het hartverheffend schouwspel te zien, dat een agent voor de eel op schildwacht moest blijven staan. E6n en ander had, wat te begrijpen is, de belangstelling van oud en jong getrokken, zoodat het zoo tusschen vijf en zes uur op het kanaal een leven als een oordeel was. De eene gevangene, die zich kalm had ge houden, werd spoedig losgelaten, maar num- imer twee werd naar Ter Neuzen getranspor- teerd, om daar door den burgemeester te wor den verhoord in verband met de vernieling van zijn cel. Proces-verbaal is opgemaakt, zoo dat dit muisje wel eens een duur staartje zou kunnen hebben. Ongeveer te middernacht is de „sterke man" door de Ter Neuzensche politie tot over de brug gebracht, waar hem in de verte Sluiskil werd aangewezen. De loop der gebeurtenis- sen had hem inmiddels geheel nuchter ge- maakt. Het ernstige ongeval op de nieuwe fabriek, waarvan we Vrijdag melding maak- ten, heeft zich ietwat anders toegedragen dan we schreven. De zware heipaal, welke den werkman B. van Axel-Magrette trof, scihoot n.l. niet los uit een strop, maar werd door eenige arbeiders op de schouders gedragen. Bij het op commando neergooien was B. ver- moedelijk niet vlug genoeg, waardoor hij er onder geraakte en zwaar inwendig in het hoofd gewond naar het ziekenhuis vervoerd werd. De toestand van den ongelukkige liet zich daags daarna zoo ernstig aanzien, dat over- brenging naar het gasthuis te Middelburg noodzakelijk werd geacht, hetgeen dan ook Zaterdag is geschied. In de zaal ,,Valentia" van den heer A. J. de Krijger, welke zaal voor nacht en dag in huur is bij het stakingscomite, had Vrijdag- avond het aangekondigde St. Nicolaasfeest plaats. Vrouwen en kinderen waren terecht preferent voor de zitplaatsen, waarna het ach- terste deel van de zaal in een minimum van tijd al even volstroomde als de rest. De avond die onder leiding stond van den heer Rippen uit Breda, is uiterst gezellig en genotvol ver- loopen. Sinterklaas en Zwarte Piet, voorbeel- j dig vertolkt door een tweetal leden der Ver eeniging van Fabrieksarbeiders, hadden uiter- aard veel bekijks, al werden de lekkernijen, die ze met milde hand uitdeelden, nog meer bewonderd. Het Hoofdbestuur in Amsterdam had een niet onbelangrijk bedrag beschikbaar gesteld, waardoor het mogelijk was, dat Sinterklaas niet alleen lekkers, maar bovendien nog diverse kleedingstukken aan de kinderen uit- deelen kon. Grooten zoowel als kleinen waren den gan- schen avond recht prettig gestemd, wat merk- baar was aan de uit voile borst gezongen liedjes, waarbij Sinterklaasversjes en z.g. populaire moppen elkaar eerlijk afwisselden. Een harmonica-virtuoos hield er met zijn zeer gewaardeerde muzikale bijdragen de gezellig- heid in, zoodat, toen tegen half tien het klokje van gehoorzaamheid sloeg en het einde van den avond daar was, alien ten zeerste voldaan huistoe keerden. De Nederlandsche Vereeni ging van Fabrieksarbeiders kan met welgeval- len op dit geslaagde kinderfeest terugzien. Niet onmogelijk is het, dat met Kerstmis wederom een feestelijke bijeenkomst zal wor den gehouden voor klein en groot Hierom- trent schijnen al vergevorderde plannen te bestaan. De storm heeft zijn geweldige kracht hier in geen mindere mate doen gevoelen dan overal elders. Heel wat radioluisteraars moesten tot hun spijt ervaren, dat de antennes over 't geheel nog niet tegen de typhoonachtige rukwinden zijn opgewassen en hebben 6en of meerdere uagen hun radiogenoegens moeten derven. Hier en daar raakte de electrische lichtlei- ding onklaar, waardoor op enkele plaatsen de straatverlichting er bij inschoot en in diverse huizen de bewoners een tijdlang zonder licht zaten. Gelukkig bleek de schade overal van lichten aard, zoodat 66n en ander vlug her- steld was. In den loop van Zondag en Maandag na den middag was het draaien van de brug ten- gevolge van den storm ondoenlijk. Een geluk bij dit ongeluk was, dat de scheepvaart wijse- lijk zoo goed als geheel stillag, wachtend op beter weer. Stagnatie bleef zoodoende uit. Maandagmiddag omstreeks 2 uur werd op de nieuwe fabriek voor verscheidene ploegen het werk voorzichtigheidshalve afgebeld en konden de arbeiders naar huis gaan. Met name voor de sloopersploeg leverde de storm groote gevaren op, wat zich laat verstaan, als men weet, dat vaak op 20 M. hoogte en nog meer de balken en planken moeten worden wegge- slagen met zoo goed als geen houvast of steunpunten. Daarbij regende het bovendien, dat het goot, waardoor het buitenwerk vrijwel algemeen ge- staakt werd. Voor vele arbeiders beteekende dit een schadepostje, want hoewel onlangs de collectieve contracten gesloten en geteekend zijn, schijnt de betaling bij uitregenen nog lang niet zoo zeker te zijn als gedacht en ver- wacht is. Naar we vernemen, zal dienaan- gaande binnenkort wederom een bespreking plaats vinden tusschen de vakbonden en de betrokken aannemers. Zoo neen, waarom ZAAMSLAG. Zondag jl. had het ongeveer tienjarig doch- tertje van het echtpaar Neuvliesede Vos het ongeluk, bij het dichtslaan van een poort, met een handje bekneld te raken, met zoodanig gevolg, dat drie vingertjes zoo erg gekneusd waren, dat het meisje naar het ziekenhuis te Ter Neuzen werd overgebracht en de vinger tjes werden geopereerd, waarna de patiente weer naar Zaamslag werd teruggebracht. VLISSINGEN. Wegens het stormweer is het motorschip ,,Poelau Tello" in aanbouw op de N.V. Kon. Maatschappij ,,de Schelde" te Vlissingen voor de stoomvaart-maatschappij Nederland Maan dag niet naar buiten gebracht om te gaan proefstoomen. Daar het ook Dinsdag nog zeer ruw weer was zullen de proeftochten vermoe- delijk deze week niet meer worden gehouden en ligt het nu in het voornemen het schip Maandag 16 December naar buiten te bren gen. de conflict te Sluiskil? niet?" Hoe de staking zelf is ontvangen, toont een artikel in de R.-K. Fabrieksarbeider, waarin staat „Het scheen wel, toen de arbeiders de fabriek verlieten bij den aanvang der sta king of het uur der verlossing voor hen ge slagen had, met zooveel geestdrift ging men de staking in. En geen oogenblik nog is deze geestdrift geluwd". Op 7 October deelde de burgemeester van Ter Neuzen mee, dat het hem bekend was, dat een vergeltjk zou kunnen worden getrof fen. Toen de arbeidersorganisaties bemidde- ling hadden aanvaard, moest de burgemeester meedeelen, dat de directie elke toezegging ontkende en ieder overleg weigerde. Op 15 November meende de burgemeester van Axel reden te hebben om van bemiddelend optre- den resultaat te verwaohten. De arbeiders organisaties aanvaarden die bemiddeling. De burgemeester deelde een dag later mee, dat de directie elk overleg weigerde. Mijn tweede vraag luidt: „Hebben de burgemeesters van Ter Neu zen en Axel zelfstandig of in overleg met den Rijksbemiddelaar bemiddeling gezocht of aangeboden, zoo ja, wat was daarvoor het motief, zoo neen, op welke gronden boden zij dan hun bemiddeling aan?" Mijnheer de Voorzitter! Deze twee vragen zijn van informatorischen aard. Het is onge- hoord, dat een in het buitenland wonend werkgever op deze wijze handelt en het is noodig, dat precies blijkt, hoe de gememo- reerde feiten zich hebben toegedragen. Verder 'dit. Het was tot nu toe geen gewoonte om omtrent het optreden of niet optreden der Rijksbemiddelaars vragen te stellen. Ik wil dat ook thans niet doen. Maar toch moet mij een opmerking van het hart, die dan mis- schien toch wel beantwoording vinden kan in dit debat. De Rijksbemiddelaar heeft op 21 September tegen 24 September de arbeiders- organisatie bijeengeroepen. Waarom toen eerst en waarom pas tegen den dag, dat het ultimatum afliep? Daarna heeft op 7 October 1929 de Rijksbemiddelaar de arbeidersorgani saties een telegram gezonden naar aanleiding van de zooeven medegedeelde uitlating van den burgemeester van Ter Neuzen. Een be spreking op 9 October is gevolgd. De werk gever moet toen de toezegging hebben ge- daan, dat schriftelijk zou worden beridht, hoe- ver mSn voor het verkrijgen van een oplos- sing wilde gaan. Op 15 October plakte de werkgever een oproep tot aanmelding aan het gewezen personeel bij de fabriek aan. Daarin staat o.m.: „De loonen na hervatting van het werk zijn dezelfde als v66r de staking; de directie zal echter als het werk wederom normaal zal zijn en de kalmte zal zijn teruggekeerd, welwillend onderzoeken in welke mate zekere wijzigingen in de arbeidsvoorwaar- den kunnen worden aangebracht, o.m. de loonsverhooging voor Zondagswerk". Waarom heeft nu de Rijksbemiddelaar den arbeidersorganisaties eerst eenig verder be- ricbt gezonden op 29 October, nadat reeds op 23 October schriftelijk was geinformeerd In elk geval, uit de feiten blijkt, dat we hier te doen hebben met een werkgever, die noch den burgemeester, nooh den Rijksbemiddelaar noch de arbeidersorganisaties behoorlijk be- handelt, integendeel, ze allemaal bedriegt. En nu de rol der Arbeidsinspectie. Ik meen te weten, dat den ambtenaren der Arbeids inspectie bij hun instructie is verboden zich op eenigerlei wijze met arbeidsgeschillen in te laten. Er blijken Fransche onderkruipers bezig met het lossen van steemkool op een wijze, die gevaren oplevert. De burgemeester van Ter Neuzen zegt, het is stuwadoorsar- beid; daar let de havenmeester op. Maar de havenmeester repliceert: geen sprake van. Dit is geen zeeschip. Het heele cokesbedrijf valt onder de Arbeidswet. Het geen logisch was. Vervolgens wordt de Arbeidsinspectie in het P V 1n-novOon-H QQh. In de vergaderingen der Tweede Kamer is bij de behandeling der begrooting voor Arbeid, Handel en Nrjverheid het arbeidsconflict aan de cokesfabriek te Sluiskil, blijkens de Han- delingen besproken als volgt: De heer DROP: En nu Sluiskil. Het gaat hier minder over de quaestie van een over- werkvergunning als zoodanig, als om de juiste toepassing der Arbeidswet. Een cokesfabriek, werkende met 450 man, onder den naam As sociation Cooperative Zelandaise de Carboni sation. De directie zit te Parijs. Het is be kend, dat deze fabriek een onderdeel is van de ondememingen van den Belgischen staal- magnaat Coppde, die groote gieterijen heeft in Longue, Meart en Moselle. Het gaat niet am het gas, daarvan laat men twee-derden van de productie vervliegen. Het gaat om de gietcokes voor de eigen fabrieken. De ar- beidsvoorwaarden zijn slecht. Men werkt in vol continu, ook 's Zondags dus. De cour- mannen, dat zijn plaatswerkers, die cokes in wagons scheppen, verdienen 18 per week. Van de 160 man, die aan de gloeiende cokes- ovens staan, hebben er 80 40 cent per uur en 80 45 cent. Ze verdienen, met den Zon dag mee, 20,80 of f 23,40. De fabriek maak- te in 1928 217.000 winst. De loonen aan deze fabriek zijn de laagste uit het fabrieks- arbeidersbedrijf en de laagste in Zeeuwsch- Vlaanderen. Ook de laagste in dit speciale bedrijf. Aan de Ammoniak- en Cokesfabriek Kuhlman te Selzaete wordt 28 plus kinder- toeslag betaald Betaling van loon op feest- dagen en Zondagen, dat men niet werkt, is onbekend. Vacantie bestaat niet. Bij geen enkel verzuim wordt iets vergoed. Bij deze toestanden stellen de arbeiders onder leiding van den R.-K.-, de modeme- en de Belgische organisatie begin September een eisch tot loonsverhooging, betaling van overwerk en invoering van vacantie. De werkgever wed- gert. Op 18 September gaat er een ultima tum uit, met bericht, dat bij niet-inwilliging der verlangens op 25 September de staking zal ingaan. Mijn eerste vraag nu luidt: Heeft de burgemeester van Ter Neuzen gevolg gegeven aan de bepaling van art. 3 der Arbeidsgeschillenwet en den Rijksbe middelaar kennis gegeven van het dreigen- district Dordrecht schriftelijk gevraagd aan- dacht aan de cokesfabriek te willen sohenken, omdat buiten de bepalingen der Arbeidswet om gewerkt wordt en niet de hand gehouden wordt aan de arbeidslijst. Het eerste ant- woord van de Arbeidsinspectie volgt ongeveer drie weken later. Daarin staat: „dat de directie der cokesfabriek, zoodra het conflict uitbrak, mij heeft kennis ge geven, dat het noodzakelijk was, de nieuwe ovenbatterij in bedrijf te houden, doch dat zij geen menschen genoeg had, om zich aan de bepalingen der Arbeidswet te kunnen houden. Ik heb mij persoonlijk eenige malen van den stand van zaken overtuigd en ook andere ambtenaren hebben het bedrijf ge- controleerd. Er wordt moeite gedaan om zooveel menschen te werk te stellen, dat het bedrijf zonder Arbeidswetovertreding gaan- de kan worden gehouden. Dit is nog niet gelukt voor de bediening der ovens en en kele andere afdeelingen, die niet kunnen worden stilgelegd. Ik ben van oordeel, dat zich hier een ge val van overmacht voordoet, als bedoeld in artikel 83, 6de lid, der Arbeidswet en be- schouw dus de overtredingen als gerecht- vaardigd". Waar blijft hier het artikel uit de instructie van de inspecteurs, waarin staat, dat zij zich niet met arbeidsgeschillen mogen inlaten? Want dit was een arbeidsgeschil. Lid 6 van Art. 83 der Arbeidswet schrijft een mededeeling aan het districtshoofd voor. Het bepaalt, dat niet strafbaar is een bij het eer ste lid strafbaar gesteld feit, indien het onder de gegeven omstandigheden als gerechtvaar- digd is te beschouwen en onverwrjld door of namens het hoofd of den bestuurder der on- dememing wordt medegedeeld aan het districtshoofd. Ter toelichting wordt gezegd (men kan dat ook in de editie van Schuurman en Jordens vinden, maar ik heb geen tijd het voor te lezen, dat dit alleen geldt bij plotse- ling opkomende moeilijkheden, rampen, ver- keersstoomissen, omvangrijike defecten aan fabrieksinrichtingen, enz. Men heeft dus bij het vaststellen van dit artikel vooral gedacht aan ibelemmeringen van bedrijfs-technischen aard. Zeker is daarbij niet gedacht aan toe- passing bij conflicten. Geen woord wijst daarop. Het mag alleen gelden voor acute gevallen. Ik meen, dat hier in geen geval overmacht aanwezig is, als blijkens de toelichting, in het artikel bedoeld. Het feit, dat de directeur- generaal van den arbeid den brief van het districtshoofd, dien ik oiteerde, dekte, ga ik voorbij. Ik heb trouwens alle reden om aan te nemen, dat de heer Siegenberg de Boer handelde in overleg met den directeur-gene- raal, die dus rechtstreeks en volledig voor het gebeurde verantwoordelijk is. Ik stel nu allereerst deze vraag: „Is de Minister in gemoede overtuigd, dat de directeur-generaal van den arbeid geheel overe'enkomstig de werkelijke situatie mee- nen kon, dat klachten omtrent het gebeurde (ik citeer een brief van den directeur- generaal) geen rekening hielden met het feit, dat, wanneer de bediening eener oven- inistallatie, als waarvan hier sprake is, wordt gestaakt een schade zou worden ver- oorzaakt, die buiten elke verhouding staat tot het aanwezige conflict of tot de Ar beidswetovertreding Vervolgens een andere vraag, mijnheer de Voorzitter! „Welke van de in het eerste lid van arti kel 83 Arbeidswet genoemde bepalingen dier wet zijn overtreden? Artikel 11, 2de lid, of artikel 12, lste lid, of 20, 2de lid, of 29, 2de lid ,of 52, 7de lid, 2de volzin, of 67, lste lid en 10 lid, of 68, lste en lOe lid, of 69, 73, 74, 75, 79, lste en 2de lid, en de ver der genoemde, hetzij afzonderlijk, hetzij alle te zamen". Ook deze vraag is gewettigd. Want terwijl arbeidersorganisaties, burgemeesters en Rijksbemiddelaar probeeren het conflict op te lossen, steunt de Arbeidsinspectie deze onbe- trouwbare directie. Hoe toch zit de zaak? De fabriek heeft 160 oude ovens en 59 nieuwe met koelbakken en tractors. Die laatste 59 zijn in bedrijf gebleven. Van de andere zijn er 80 nog onder vuur. Het is bekend en wordt ook erkend, dat het koud worden van oude ovens instorten tot gevolg kan hebben. In ieder geval heeft men, als een oven van oud constructie koud wordt, zeker twee maan den werk om weer op gang te komen. Onder normale omstandigheden stookt de fabriek 1500 ton cokes per etmaal. De vraag is dus, wat heeft men noodig om de ovens intact te houden. Welnu, 81 ovens staan reeds 9 weken stil zondeir dat zij nog koud zijn geworden. Tijdens de Engelsohe kolenstaking in 1926 heeft men gedurende drie maanden op 1/3 van de capaciteit gewerkt, zonder dat men eenigen last van te groote afkoeling heeft ge- had en zonder dat er een is ingestort. Trou wens van 1915 tot 1922 zijn de oude ovens koud geweest zonder dat er e6n is ingestort. Men heeft tijdens de Engelsche staking met een productie van 250 ton per etmaal kans gezien om alle ovens onbeschadigd door een schaarschte aan kolen heen te helpen. Deze feiten schijnen de Arbeidsinspectie onbekend. Het klakkeloos, zonder overleg aanvaarden van de lezing, die de werkgever geeft, is oor zaak, dat belangrijk meer dan het benoodigde minimum wordt gestookt. Niet om de ovens warm te houden, maar om de ijzergieterijen van Coppde van cokes te voorzien. Daarom mijnheer de Voorzitter, is de vraag noodig: „Is door de Arbeidsinspectie bij het aan vaarden, van de kennisgeving, ex. art. 83, 6e lid, wetende van het conflict, overleg ge- pleegd met arbeidersorganisaties, burge meesters of Rijksbemiddelaar, zoo neen, waarom niet?" Het is duidelijk, dat het ongestraft toelaten van overtredingen der Arbeidswet, sterker, het geven van vergunning tot overtreding door de Arbeidsinspectie, de directie in haar afwrjzende houding heeft gestijfd en den ar beid van den Rijksbemiddelaar en de burge meesters met lamheid geslagen. Het is vrij zeker, dat zonder de hulp van de Arbeids inspectie de werkgever veel meer toegankelijk voor een oplossing van het conflict zou zijn geweest. Ik meen hiermede de situatie duidelijk te hebben gesteld en kom nu tot mijn hoofd- vraag: „Is de Minister bereid te verklaren, dat ten onrechte op artikel 83, 6de lid, Arbeids wet een beroep werd gedaan, en wat denkt de Minister te doen om een dergelijk mis- bruik van de Arbeidswet in een loonconflict tegen te gaan?" Er heerscht in Zeeuwsch-Vlaanderen ver buiten de kringen der stakers groote verbit- tering over het optreden van dezen werk gever en over de hulp, die de Arbeidsinspectie hem verleend. De R.-K. Cooperatle, de bak- kers, de winkeiiers en de burgerij steunen de stakers. De gemeenteraad trok een samen- scholingsverbod in. Dat zegt wat. De Minis ter van Arbeid handelt rechtvaardig en doet verstandig, indien hij zorgt, dat van nu af aan de Arbeidsinspectie zich niet verder, als ze tot nu toe deed, in dit conflict partij stelt. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver- heid, de heer VERSCHUUR: Zeker, mijnheer de Voorzitter! Dit brengt mij tot de alge meene vraag van de neutraliteit bij de Ar beidsinspectie. Wij kunnen geen vertrouwen hebben in een zuivere toepassing der Arbeids wet, indien wij geen volledig vertrouwen heb ben in de bekwaamheid en activiteit der Ar beidsinspectie, maar ook in haar neutraliteit ten opzichte van het bedrijfsleven. Zoolang in het bedrijfsleven zoo nu en dan oorlog be staat, om niet mee te gaan met de voorstel- ling van sommigen, dat er permanent oorlog in het bedrijfsleven bestaat, zoolang men nu en dan* op voet van oorlog leeft, zal men den absoluten waarborg moeten hebben, dat de Arbeidsinspectie zich ten aanzien van dien oorlogstoestand neutraal gedraagt. Dat is een van de teerste punten in de eer van de Arbeidsinspectie en daarom moet ik ook be- paaldelijk ingaan op de vragen, die mij zijn gesteld door den geachten afgevaardigde den heer Drop aangaande de gebeurtenissen te Sluiskil. Daar zijn op het oogenblik twee belangrrjke stakingen. Nu het in Zeeuwsch-Vlaanderen eenigszins 'beter wordt na de jaren van ont- zettende armoede, nu de industrie, voor een groot deel gesteund door buitenlandsch kapi taal, aan het opleven is, schijnt uit te bansten hetgeen zich daar veel jaren heeft opgehoopt. De stakingen hebben plaats aan de stqfsel- fabriek te Sas van Gent en aan de cokes fabriek te Sluiskil. De eerste fabriek llgt ge heel stil, in de andere fabriek wordt nog wat gewerkt. Bij dat eenigermate werkzaam zijn, van de cokesfabriek is de Arbeidsinspectie betrokken. Men meent, dat zij dat is langs den weg van een overwerkvergunning. Nu kan ik den heeren verzekeren, dat het de al- cemeene lijn van de Arbeidsinspectie is, ge J.l «/v,,nllnn rrii t&TI flfln bleken uit tail van gevallen, dat zij ten aan zien van stakingen het middel van overwerk- vergunningen niet gebruikt. Dat zou de neu traliteit van de Arbeidsinspectie niet gedoo- gen. Maar er heeft zich brj de cokesfabriek iets anders voorgedaan en het is gebleken, dat de geachte afgevaardigde, de heer Drop uit de briefwisseliing met de Arbeidsinspectie reeds de wetenschap bezat, dat de situatie in Sluiskil door de Arbeidsinspectie wordt ge zien als een geval van „overmacht". Wat in Sluiskil plaats had was het plotse- ling neerleggen dat is trouwens het essen- tieele van een staking van den arbeid, ter wijl het bedrijf werkt met cokesovens. Deze, naar ik meen een 220 in getal, zijn het essen- tieele bestanddeel van het bedrijf en er zou geen enkele reden zijn geweest, ook dat deel van het bedrijf door de staking niet tot stil- stand te laten komen, indien zich met de om- standigheid had voorgedaan, dat men moest aannemen, dat afkoeling van de ovens ver- nietiging daarvan zou beteekenen. Op dat standpunt heeft de Arbeidsinspectie van het begin af gestaan. Toen in de laatste dagen van September bij de Arbeidsinspectie de mededeeling, be doeld in art. 83, kwam, heeft deze onmiddel- lijk een onderzoek ingesteld De heer DROP: Welk onderzoek en door wien

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2