SPORT. Groote brand te Middelburg. De zware storm. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. verklaring af, da/t, al zou men hem veroordee- len tat honderd duizend gulden boete, hi) zou blijven doorgaan de menschen te helpen. Hij kwam er tegen op, dat de ambtenaar van het Openbaar Minlsterie zijn medicijnen bestem- pelt met „Hagelslag", een artikel, dat hij nog nimmer in hui£-"iieeft gehad. En als men de proef som wil nemen, moet men de Ziehen maar naar hem zenden; hij zal dan door ze in de oogen te zien, kunnen verklaren, wat ze mankeeren en ze beter maken. De ambtenaar verklaarde, dat de pers ge- rust mocht vermelden, dat hij deze medi cijnen zoo laag aanslaat, want de kwakzal- verij, thans in West-Friesland zoo druk ibe- oefend, zal hij met alle geweld den kop in- drukken. Deze man heeft vele boeten en ook hechtenisstraffen achter den rug en spreker vroeg een boete van f 300 of 300 dagen hech- lenis, welke door den Kanitonrechter veran- derd werd in f 250 boete of 300 dagen hech- temis. Verdachte verklaarde niet in hooger beroep te zullen gaan, „omdat dat toclh niks geeft en doorgaan doet hij toch". NEDERLANDBELGIE. Ondanks het in alle opzichten ongunstige weer, was er gisteren groote belangstelling voor den Holland-Belgie wedstrijd, die gehou- den werd ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van den nu met het praedicaat ,,Koninklijke" vereerde Ned. Voetbalbond. De wind, storm, mogen we wel zeggen, stond van doel tot doel en de verwachting was dat dit voor de partij die met wind in den rug kon spelen van onberekenbaar voordeel zou zijn. Dat scheen ook wel zoo te zullen wor- den. toen na 3 minuten spelens de Holland- sche ploeg, wier aanvoerder den opgooi ge- wonnen had, hun eerste punt maakten. Hef was wel een teleurstelling dat het voor de rust bij dit eene punt bleef, en, aangezien de Belgen ook tegenwind in, het Hollandsch doel reeds gevaarlijk hadden bedreigd, vreesden de Nederlandsche supporters het ergste voor hun ploeg. Evenwel, zooals wij dat reeds meer hebben opgemerkt, heeft de storm aan de in de rich- ting waarin zij blies spelende partij weinig of geen voordeel opgeleverd. Immers, de Belgen hebben ondanks zij na de rust ook den wind mee hadden geen enkel punt kunnen maken terwijl de Hollandsche ploeg voor het Belgisch <doel een even sterke bedreiging bleek als in de eerste helft, al kwam het niet tot doelpun- -ten, dank zij de activiteit van den doelver- •dediger De Bie, die, evenals de Hollandsche keeper Van der Meulen weer goed op dreef was. En zoo eindigde deze wedstrijd die voor de toeschouwers (en ook wel voor de beluis teraars van het radio-verslag) veel spannende momenten bood met een 10 overwinning voor de Nederlandsche ploeg. Zaterdagnamiddag omstreeks 5 uur is brand ontstaan op den zolder van de Grand Bazar Frangais in de Lange Delft, de hoofd- straat van Middelburg. De vlammen grepen snel om zich heen en vonden ruimschoots voedsel in het licht brandbare materiaal. Bin- nen zeer korten tijd laaiden zij hoog uit het dak op. v De brandweer werd gealarmeerd, maar in- tusschen nam de brand vooral door den hevigen wind voortdurend in omvang toe. De brandweer, die met de motorspuit en het an- dere beschikbare bluschmateriaal den strijd tegen de vuurzee aanbond, stond voor een bijna hopelooze taak, want de stralen water, die in het vuur werden geworpen, waren niet in staat de kolossale vlammen te blusschen. Het gevaar voor de naast gelegen perceelen nam ook steeds toe en weldra was het prach- tige Grand Hotel, een van de mooie patriciers- huizen van Middelburg, mede aangetast. In dit pand heeft enkele jaren geleden ook een zware brand gewoed, maar die bepaalde zich tot het achterste gedeelte; de mooie voor- gevel bleef toen gespaard. Nu is het hotel evenwel zoo goed als geheel uitgebrand. Aan de andere zijde van de Grand Bazar Frangais werd het eerst aangetast de confi- seurszaak van den heer R. Oosterhuis, welk pand mede totaal vemield werd. Daarna werd het volgende pand, het modemagazijn van de firma S. Wiener en Co., door de vlam men aangegrepen en mede totaal verwoest. Vervolgens werd het daamaast gelegen groote pand, een der oude patriciersbuizen, thans de rijwielfabriek „Transvalia" van de firma Gebrs. Kaan, waar aanvankelijk de vlammen langs het hooge dak lekten, mede aangetast, en weldra sloegen de vlammen hoog uit het pand uit. De brandweer kon er bijna niets uitrichten, daar het pand zeer hoog is, en het gevaar voor verdere uitbrei ding blijft dus nog steeds bestaan. De brandweer uit Goes begaf zich op weg naar Middelburg, evenals de brandweer van de marine uit het gamizoen te Vlissingen. De vonkenregen, die de lange Jan als het ware fantastisch verlicht, gaf een duidelrjken indruk van dezen reusachtigen brand. De brandweer uit Vlissingen werd door den burgemeester van Vlissingen, die zich toeval- lig te Middelburg bevond, onmiddellijk ge alarmeerd en spoedde zich naar de hoofdstad, maar de slangenpijpen van de Vlissingsche motorspuiten pasten niet op de waterleiding te Middelburg, zoodat deze spuiten daarop niet konden worden aangesloten en naar de St. Jansstraat en de kade werden gedirigeerd om daar het water op te pompen en zoo mee te helpen om den versohrikkelijken brand aan ;±e tasten. Om kwart over zeven werd de ramp nog vergroot, doordat, door welke oorzaak is op het oogenblik nog niet bekend, plotseling het electrische licht uitging en de stad heelemaal in duisternis werd gehuld. De storing van het eleotrisch licht werd gedeeltelijk opgeheven. De brand slaat over naar den anderen kant van de straat. Intusschen had de brand zich ook meege- deeld aan het pand tegenover de rijwiel fabriek, waarin gevestigd is de pas dit jaar grootendeels verbouwde zaak van de firma D. de Jager jr., handel in ijzerwaren en huis- houdelijke artikelen. Het was te vreezen, dat ook dit pand geheel verloren zou gaan. In de Lange Delft waren reeds van ver- schillende der verbrande perceelen de gevels met donderend geweld op de straat neerge- komen, onder andere een groot gedeelte van de prachtige arduinsteenen gevel van het Grand Hotel. In den loop van den avond kwam bij den burgemeester van Rotterdam het verzoek uit Middelburg in om assistentie van de Rotter- damsche brandweer. Omstreeks half tien is de motorspuit uit de Brielsche laan onder bevel van den hoofdopzichter Pellenkoft en bemand met de halve brigade naar Middel burg vertrokken. In den volgauto zijn de hoofdjjeden Keeman, van Gunsteren en Kruis meegegaan. Men dacht dat de Rotterdamsche motor spuit, hoewel de veren voor het overzetten van het brandweermateriaal zouden blijven varen, niet voor drie uur dozen nacht op het terredn van den brand zou aankomen. Op verzoek van den Commissaris der Ko- ningin in Zeeland is de sleepboot „Noordzee" van L. Smit en Go's intemationalen sleep- dienst van Vlissingen binnendoor naar Mid delburg vertrokken om bij het blusschen be- hulpzaam te zijn. Het schip had brandpompen aan boord. Uit Den Haag zijn twee motorspuiten, een van het hoofdbureau en een van den Rijswijk- scheweg, met den nachtgoederentrein van 12 uur van het station Hollandsche Spoor naar Middelburg vertrokken om zoo noodig bjj het blusschingswerk behulpzaam te zijn. De brand in het perceel van de firma De Jager maakte een zeer grooten indruk. In dit uitgebreide magazijn zijn o.a. ontplofbare stoffen en teer en asfaltpapier aanwezig en nog meer dergelijke heftig brandbare artike len. Dit perceel is geheel uitgebrand en van- daar was de brand overgeslagen naar het aangrenzende perceel, waarin de firma Wie ner en Co. een tweede zaak heeft gevestigd, voomamelijk in beddegoederen, lingerie en dergelijke. Ook deze winkel met de daar- boven gelegen woning zijn geheel in vlammen opgegaan. Het magazijn van de firma De Jager grenst aan de acbterzijde aan de R.-K. school en daaraan grenst het zusterhuis, de school is op de Wal en het zusterhuis aan de Lange Burg gelegen. Daar worden pogingen aan- gewend om deze panden voor het vuur te sparen. a an de zijde van de Lange Delft, waar de brand begonnen is en waar, zooals gemeld, het hotel, de Fransche bazaar, een banket- bakkerszaak, een manufacturenzaak en de rijwielfabriek zijn afgebrand, was het vuur te half 12 vrijwel tot staan gekomen. De groote vonkenregen boven de stad had vrijwel geheel opgehouden. Daaraan heeft zeker meegewerkt de komst van de uitsrte- kend werkende motorspuit uit Bergen op Zoom, die den afstand van daar naar Middel burg binnen twee uur heeft afgelegd. Om 11 u. 40 meldde men: Na een strijd van zeven uur kon men om streeks half twaalf zeggen, dat de brandweer de overwinning op de elementen had behaald. Thans teekent zich nog alleen een rose gloed tegen den hemel af als laatste tafreel van dezen verschrikkelijken brand. Men kan nu pas overzien, welke groote ver woestingen zijn aangericht. Van de zeven panden, die in de asch zijn gelegd, waren er drie, die tot de eehte ouderwetsche patriciers- huizen konden worden gerekend. In de eerste plaats dient genoemd te worden het Grand Hotel, dan de rijwielfabriek Tramsvalia en ver volgens de afgebrande confiseurswinkel van den heer Oosterhuis en niet minder het per ceel waar de brand ontstaan is, de Grand Bazar Frangais. De Lange Delft, waar dit pand gelegen is, is op het oogenblik bezaaid met alle mogelijke resten van de gevel van arduinsteen. Een bijzonder woord van dank voor de krachtige medewerking van de Bergen op Zoomsche brandweer, die met een flinke mo torspuit veel heeft bijgedragen tot de blus- sching, is hier op zijn plaats. Van het Grand Hotel, waarvan het ouder wetsche gedeelte geheel is verloren gegaan, is behouden gebleven het achtergedeelte, dat enkele jaren geleden is verbrand en toen weer opgebouwd. Het huis was in 1747 gebouwd voor den koopman Mathias Comelis Versluys. Het sprak zoowel door zijn gevel als door zijn in- houd van den rijkdom der kooplieden van de 18e eeuw. Om half 1 meldde men: Aan de zijde van de Lange Delft, waar de brand is ontstaan, is het vuur thans niet ge vaarlijk meer. Het kantoor der N.V. Boas- son's Bank heeft vrij veel waterschade ge- kregen en ook brandschade, doch verder is het pand behouden gebleven. Aan de overzijden van de straat heeft de brand het achtste perceel, n.l. het nieuwe filiaal van Simon de Wit, dat slechts eenige maanden geleden gebouwd is, eveneens in de asch gelegd, terwijl nog twee perceelen, die van de firma Meinsma in fijne vleeschwaren en van den drogist Brakman aan de achter- zijde in brand zijn geraakt. Zooals te verwachten was, zrjn ongelukken ook weer niet uitgebleven. Blrjkens de berichten heeft de storm in Bel- gie veel schade veroorzaakt. Daar zijn ten- gevolge van den zwaren regenval de Maas en de Sambre op vele plaatsen buiten haar oevers getreden. Op de Sambre moest de scheepvaart worden stopgezet. Te Gent woei een in aanbouw zijnd huis omver en ploften drie arbeiders van een groote hoogte naar beneden. Een hunner werd stervende opgenomen. Te Aalst stortte een steiger in, waarbij 4 arbeiders verwondin- gen opliepen. Te Dendermonde is men voorbereid op een overstrooming. De bevolking nam voorzor- gen om op het eerste bericht naar hooger ge legen plaatsen de wijk te kunnen nemen. Ook boven de Britsche eilanden woedt de storm met groote hevigheid en gaat daar ook met onwedens en hagelslag gepaard. Te Don- den zijn verscheidene daken afgerukt of in- gestort en sousterreins vol water geloopen. Te Eastbourne is een vrouw gedood die on der het puin van een muur geraakte die om- woei. Aan de Fransche en Spaansche kust heeft de storm groote schade aangericht. In de haven van Brest zijn een aantal schepen ge- zonken. Alle telefoonverbindingen waren ver- nield, zoodat Brest 48 uur geen verbinding had. In de Spaansche provincie Pontevedra zjjn de rivieren tengevolge van wolkbreuk buiten de oevers getreden en zijn in de stad verschei dene huizen ingestort. Menschenlevens zrjn gelukkig niet te betreuren. Des nachts te half drie is de autobrand- spuit uit Rotterdam gearriveerd, nog juist op tijd om mede te helpen aan het voorkomen van uitbreiding van den brand en het behou den van de R. K. School. Den geheelen nacht hebben de brandweer- mannen tegen het vuur gestreden en Zondag- morgen kon eindelijk gezegd worden, dat uit breiding niet meer te vreezen was. Niet- tegenstaande dit, deed de hevige wind des namiddags 6 uur de vlammen weer opflikke- ren en werd de R.K. school daardoor weer bedreigd. De brandweer van Middelburg met die van Vlissingen hebben dit gevaar echter weten te bedwingen. Gisteren bracht de Minister van Binnen- landsche zaken, de heer Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck, vergezeld van den Commis saris der Koningin Jhr. Mr. Quarles van Uf- ford, en den burgemeester van Middelburg, de heer Dumon Tak een bezoek aan het terrein i den brand. De Minister had daarbij de gelegenheid een woord van bijzonderen dank te richten tot de brandweer van Bergen op Zoom voor de krachtige wijze waarop deze bij het bedwingen van den brand heeft geholpen. Deze brandweer is ook teruggekeerd naar Bergen op Zoom en vervangen door die uit Vlissingen, om als reserve op te treden. Heden, Maandagmorgen, was alles ge- bluscht. Niettegenstaande het ongunstige weer voerden de treinen en trammen gisteren tal van vreemdelingen aan, die een kijkje kwamen nemen naar de puinhoopen. In verband met het uitstekende werk dat door de motorspuit van Bergen op Zoom is verricht, zal naar men ons meldt tot de bur- gerij een oproep worden gericht om finan- cieele bijdragen, teneinde aan de gemeente een moderne auto-motorbrandspuit aan te bieden. Resumeerende deelt men ons mede, dat door den brand zijn vernield: de Grand Bazar Fran- caise, de zaak van Oosterhuis geheel, het Grand Hotel Verseput voor de zaak van Wiener en Co., het voorgedeelte van de rij wielfabriek der Gebr. Kaan, en aan de andere zijde der straat de voorzijde met den winkel van de firma D. de Jager Jr., en op een kleine uitzondering na de daarachter gelegen magazijnen, de aan die zijde der straat gele gen winkel van Wiener Co., met bovenhuis, een groot deel der zaak van S. de Wit, die van Otto Meinsma en de drogisterij van Brak man, terwijl ook het Caf6 Centraal veel schade heeft beloopen en het bankgebouw der Firma Boasson en andere perceelen emstige water schade bekwam. De laatste dagen woedt een bijzonder zware storm ,over een zeer uitgebreid gebied. VRACHTBOOT GEZONKEN. Zaterdagmorgen omstreeks half 11 is in de rivier de Merwede onder Werkendam ten ge- volge van het stormweer gezonken de vracht- boot ..Industrie" van de Maas en Waalsche Stoombootmaatsdhappij te Leeuwen. De ma chinist en dekknecht zijn gered. De kapitein, de 29jarige Max Joosten uit Nijmegen, is vermoedelijk verdronken. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. SCHIP OP HET BERGUMERMEER GEZONKEN. Schipper Zwerver, op weg met een lading steenen van Groningen naar Beesterzwaag liet zich door een motorboot over het Bergu- mermeer sleepen. Tengevolge van het woe- lige water zonk het schip op den Westkant van het meer. De schipper met vrouw en 2 kinderen konden zich in een roiebootje red den. Een derde kind, een meisje, sloeg over- boord, doch kan gelukkig door de opvarenden van de motorboot worden gered. In het roefje van het gezonken schip bevonden zich helaas nog twee broertjes, de l%jarige Jacob en de pas een half jaar oude Jan. Niemand zag kans, om de kinderen uit het roefje te bevrij- den. Zij zijn met het schip naar de diepte gezonken. LICHTSCHIP „HAAKS" LOSGESLAGEN. Zaterdagmorgen heeft het lichtschip Haaks 113 vaam ketting en een anker verspeeld. De sleepboot „Groningen" van het bureau Wijs- muller, kapitein L. Kuiper, is hierop van Nieuwediep uitgevaren om te trachten bij het lichtschip te komen. Op weg erheen heeft het schip echter een grondzee overboord ge- kregen. Een deel van de stuurhut aan stuurboords- zijde werd weggeslagen en alle ruiten daar- van vemield. De waamemend stuurman H. Pijl werd licht gewond. De „Groningen" heeft daarna direct koers gezet naar de haven, zan der dus het lichtschip bereikt te hebben en is Zaterdagmiddag om 3 uur binnengeloopen. Het lichtschip „Hhaks" seinde, dat alles wel aan boord was en dat het ongeveer 6<5n mijl van den Noord voor anker is gegaan. Het wachten is op gunstiger weer om assistentie te verleenen. DUITSCH SCHIP IN NOOD BIJ EIERLAND. De Duitsche s.s. „Lili Woermann" sednde, Zaterdag, dat het 30 mijl ten N.W. van Eier- land in nood verkeerde. Het schip vroeg om sleepboothulp. De sleepboot „Zeeland" is onmiddellijk van Nieuwediep vertrokken. GRIEKSCH SCHIP STUURLOOS. Het Grieksche stoomschip ,,Cleanthis" sein de Zaterdag van 53 graden N.B. en 3 graden 57 min. O.L., dat is dus bewesten Vlieland, dat het stuurloos was. Aangeboden assisten tie van de sleepboot ,,Witte Zee" werd nog niet aanvaard. DE 5 GEREDDEN VAN DE ..FRANCES DUNCAN". De 5 overlevenden van de bemanning van het kolenschip .Frances Duncan", dat bij Landsend is vergaan, waarbij de 16 andere leden zijn omgekomen, zijn te Brixham bin- nengebracht met het kleine stoomschip, dat hen gered had, de ,,Adele Marie" uit New castle. Hoewel de 5 geredden uitgeput en gewond waren, haastten zij zich om aan den moed van kapitein Blaylock en zijn bemanning van de ,,Adele Marie" hulde te brengen. Zij spra- ken met groote bewondering over de groote zeemanskunst van dezen gezagvoerder. Toen de „Adele Marie" pogingen deed om bij het omgeslagen stoomschip te komen, was zij zelf voortdurend in groot gevaar door de hooge zeeen, die over haar heen sloegen en doordat zij zoo dicht bij de rotsen moest komen. Dadelijk nadat de 5 man gered waren, zonk de Frances Duncan". Onder de geredden be- vindt zich de kapitein, die niet kon zwemmen. Over de redding van de 5 mannen wordt nader gemeld: Na het omslaan van de boot had de kapi tein drijfhout gegrepen, zonder eenige hoop op redding, maar een machinist en een boots- man, die goed konden zwemmen, hadden zich boven op de kiel van. him schip weten vast te sjorren met eenig6 touwen en ofschoon ze er geregeld afgespoeld werden, hielden de touwen, waarlangs ze zich even geregeld weer naar boven werkten. Een zeer hooge golf sloeg den kapitein, Frank Martin, in hun richting en zijn beide ondergeschikten, die wisten dat hjj: niet zwemmen kon, grepen hem bij de beenen en trokken hem tot op hun kiel. Hier zagen ze de „Adele Marie" lang- zaam naderen en het vooruitzicht op moge lijke redding verdubbelde hun moed om zich te blijven vastklemmen, totdat de boot van de „Adele" hen na drie kwartier worstelen tegen de golven kon opnemen. Zitting van Dinsdag 3 December, des morgens 11.15 uur. Voorzitter de Commissaris der Koningin. Tegenwoordig 34 leden. Afwezig de heeren Van Dixhoom, De Baare, De Ridder, Dumo- leijn, Boender, Van Waesberghe en Koster. De VOORZITTER decide mede, dat Ged. Staten na aanneming der motie-Wallien on middellijk besloten hadden de nieuwe dienst- regeling pp Zondagen te doen ingaan op 24 November. Op 20 November ontvingen Ged. Staten een telegram van den Minister* van Water- staat om deze nieuwe regeling op te schorten tot de Minister een beslissing zal hebben ge- nomen. Daarna hebben Ged. Staten de oude dienstregeling voorloopig gehandhaafd. Deze mededeeling werd voor kennisgeving aangeuomen. De VOORZITTER stelde voor de motie-De Pauw, betreffende het kolenladen te Hans- weert aan te houden tot de volgende verga- dering. De heer DE PAUW wilde gaame de reden van deze aanhouding weten. De heer VAN ROMPU zette uiteen dat nog geen dadelijke beslissing op de motie ge- nomen kan worden en daarom wordt voorge- steld de motie nog aan te houden. De heer DE PAUW drong aan op behande- ling van de motie en hij zou het op hoogen prijs stellen als daartoe werd besloten. Hij maakte dus bezwaar tegen uitstel tot de vol gende vergadering. Hierna werd gestemd over het voorstel van den voorzitter tot aanhouding van de motie. Dit voorstel werd aangenomen met 31 tegen 3 stemmen, die van de sociaal-democraten. Daarna werd behandeld het voorstel van Ged. Staten tot wijziging der verordening regelende de bezoldiging der ambtenaren ter Prov. griffie. Dit voorstel werd op voorstel van Ged. Sta ten aangehouden. Door Ged. Staten werd voorgesteld tot het aanhouden van de motie-Wallien inzake het opdragen aan den directeur van den. Wester- Scheldedienst van het directoraat der andere veerdiensten. De heer WALLIEN had geen bezwaar tegen het aanhouden, indien de regeling van de jaarwedden niet nader wordt geregeld, al- j 1 T -1_ J1I I In Knfrll of 16.000 TONS DOK GEZONKEN. Het dok van 16.000 ton, onlangs aangekocht door de Rotterdamsche Droogdok Maatschap- pij, dat op weg was van Hamburg, naar Rot terdam, met sleepboot-assistentie van de ,,Humber" en de „Witte Zee" is Vrijdagmor- gen, omstreeks 10 u. ten Noorden van Ter- schelling tijdens den hevigen Z.W. storm ge- broken en gezonken. De sleepbooten hebben de trossen moeten kappen. Twee runners die zich aan boord van het dok bevonden zrjn verdronken. De beide verdronkenen, genaamd Van der Sluys, 56 jaar, en Peuren, 53 jaar, zijn uit Maassluis afkomstig. Op het dok waren in het geheel tien men schen aanwezig. Zoodra de trossen, na het breken van het dok, waren doorgekapt, zijn de booten naar het zinkende gevaarte terug gekeerd en, ondier hevige zeeen, heeft men acht man weten te redden. De beide anderen waren reeds overleden. De beide dooden zijn aan boord van de „Humber" gebleven, de acht andere arbeiders heeft men verdeeld over de twee booten. Vrijwel onmiddellijk na het gebeurde heb- ben de sleepbooten koers gezet naar den Waterweg. Het ongeluk is gebeurd 70 mrjl ten N.O. van Terschelingbank. Vrijdag was de positie van het dok nog 30 mijl N.W. van die bank. DE „MERWEDE" IN HET KANAAL DOOR DEN STORM OVERVALLEN. In den hevigen storm, welke Vrijdagavond en Zaterdagnacht langs de kust woedde, is het Nederlandsche stoomschip „Merwede nabiji Newhaven in het Engelsch Kanaal in nood geraakt. Het schip gaf noodsemen. De 11 opvarenden zijn gered. De Merwede" is een scheepje van 355 ton en behoort thuis te Rotterdam. De eigenaar, de heer H. J. Kranis was zelf als kapitein van het schip aan boord. Nader wordt vemomen, dat de .Merwede bij Newhaven op de kust gedreven werd. De reddingboot ging ter hulpverleening uit maar was tengevolge van de hooge zeeen met in staat, het in nood verkeerend schip te naderen. Een vuurpijl-apparaat werd daarop in wer- king gesteld en na enkele opwindende too- neelen kon de bemanning met een Wipper- toestel worden gered. Het schip verdween tijdens de redding her- haaldelflk onder de hooge golven. vorens omtrent het directoraat is. beslist Het voorstel werd daarna aangenomen. Het voorstel van Ged. Staten tot het ver leenen van subsidie aan de vereeniging Schoolmuseum te Middelburg, gaf den heer Onderdijk aanleiding tot de opmerking, dat hij geen bezwaar had tegen het voorstel, m ts het alleen voor 1930 zou zijn. Hij wil nl. weten of het de bedoeling is jaarlijks sub sidie te verleenen. De heer WELLEMAN verdedigde het toe- kennen van een subsidie. De heer VAN DER WART kon zich niet met het voorstel vereenigen. Hij had princi- pieele bezwaren. De heer DIELEMAN, sprekende als lid van Prov. Staten, .verklaarde eveneens bezwaren tegen de subsidie te hebben. Hij had even- een principieele beizwaren en ook op finan- cieele gronden was hij niet voor toekenning van de subsidie. Het ligt niet op den weg van de provincie deze subsidie te verleenen. Het is lager onderwrjs en de gemeenten behooren de subsidie te verleenen. De heer KODDE wil de subsidie wel ver leenen, doch hij is er tegen verder te gaan. Het belang van het Schoolmuseum is werke- ijjk groot en als opnieuw aan de gemeente- besturen werd geadresseerd kan men mis- schien op meer steun rekenen. De heer REILINGH is altijd tegen de sub sidie geweest en zal thans natuurlijk ook tegen stemmen. De heer LAERNOES verklaarde zich voor de subsidie en hij vroeg of het nut van het Schoolmuseum minder wordt ingezien nu de heer Brandsma geen zitting meer heeft in de Staten De heer VAN DE PUTTE verdedigde het voorstel van Ged. Staten, die meenen dat 200 niet aan de vereeniging te moeten ont- houden. De vereeniging heeft recht op finan- cieelen steun, vooral whar de vereeniging hoopt binnen enkele jaren de subsidie te kun nen missen. De wensch van den heer Kodde kan ter harte worden genomen en dus aan de gemeentebesturen om subsidie te vragen. De heer DIELEMAN ontkent allerminst het nut van het Schoolmuseum. Hij is er zelf lid van. Hij heeft alleen bezwaar omdat het lager onderwijs niet tot de taak van de Prov. Staten behoort. De heer WELLEMAN meende dat de pro vincie het Schoolmuseum wel mag steunen. Deze eenvoudige zaak wordt te veel opge- blazen. Wij zijn begonnen met steun te ver leenen, wij zien het eind en moeten niet hal- verwege blijven staan. Hierna werd het voorstel van Ged. Staten tot het verleenen van steun in stemming ge- bracht en aangenomen met 29 tegen 5 stem- men. Voorgesteld werd een wijziging van het al- gemeen reglement op de polders of water- schappen in Zeeland. De heer DE JONGE wilde de macht van de polderbesturen in handen van de inge- landen houden en deze niet geheel bij het pol- derbestuur brengen. De heer JOZIASSE is er ook tegen dat de macht van de ingelanden wordt beperkt. Hij zal daarom tegen het voorstel van Ged. Staten stemmen. De heer VOGELAAR is voor het voorstel van Ged. Staten. Het bestuur van den polder is verantwoordelijk voor den goeden gang van zaken en ingelanden moeten vertrouwen stel len in het bestuur van den polder. Hij is er voor dat dit in het reglement wordt vast- gelegd. De heer KODDE zou liever een tusschen- weg vinden, waardoor wordt vastgesteld dat het bestuur verantwoording schuldig was aan de vergadering van ingelanden. De groote zaken dienen in handen te blijven van inge landen en deze dienen het bestuur voor zekere zaken machtiging te geven. De macht van de ingelanden mag niet te veel beperkt worden. De heer VAN DER WEUDE wees op de practische bezwaren als het polderbestuur voor verschillende zaken niet eigenmachtig kan handelen. De macht van het polderbe stuur worde gereduceerd tot kleine aange- legenheden. Het doel van dit voorstel is alleen afdoe- ning van zaken te krijgen in de polders. Daarom is dit voorstel door Ged. Staten ge- daan. Het voorstel van Ged. Staten werd vervol gens in stemming gebracht en aangenomen met 30 tegen 4 stemmen. Zonder hoofdeljjke stemming werd aange nomen het voorstel tot wijziging van het re glement van politie voor de polders of water- schappen. Het voorstel tot wijziging van het bijzon der reglement van het bestuur van het water- schap Schouwen. De heer wet .T.F.MAN is er een voorstan- der van dat ook van het gebouwd belasting worden geheven. Ged. Staten zjjn uitgegaan van de belasting in den polder Walcheren. Daar is de belasting voor gebouwd en onge- bouwd dragelijk. De toelichting van Ged. Staten is echter sober. Hij had gaame nadere inlichtingen gekre- gen, omdat de draagwijdte van de voorsitel- len niet te overzien is. De heer TIMMERMAN had bezwaar tegen de hooge belasting van het gebouwd. Hij zette deze bezwaren nader uiteen en wees er op, dat de gemeenten Zierikzee en Brouwers- haven een belangrijk aandeel in de buitenge- wone kosten van den polder Schouwen moeten betalen. De kleinste belasting die door den polder zal geheven warden voor het gebouwd zal reeds een groot bezwaar zijn, vooral voor de gemeenten Zierikzee en Brouwershaven. (Tijdens deze discussie kwamen de heeren Koster en Van Waesberghe ter vergadering.) Hij zal voorstellen doen die niet boven de draagkracht van de eigenaren van het ge bouwd zal gaan. De heer VAN DER WART had emstige be zwaren tegen enkele artikelen van het regle ment en daarom vroeg hij of deze punten wel aan de orde mogen komen en of het voorstel niet dient te worden aangehouden. Hij zou dit gaame vememen. De heer DE PAUW vindt het principe van het voorstel wel goed, doch men tast met dit voorstel in den blinde. Wij weten niet waar wij aan toe zijn. Hij gevoelt wel veel voor de uitbreiding van het stemrecht. Eveneens wil hij gaame een juiste omschijving van wat onder gewone en buitengewone uitgaven wordt verstaan. De heer DIELEMAN voelt veel voor het idee van den h#er Van der Wart om het voorstel naar Schouwen terug te zenden, om dat het onvoorbereid is ingediend. Wat het voorstel zelf betreft, wees hij op de billijkheid van ook voor het gebouwd te betalen. Voor de bescherming van den polder dient nu eenmaal betaald te worden. Hij juicht echter toe dat een voorstel tot aan houding wordt gedaan. De heer VAN DER WEUDE zeide, dat er voor dit voorstel buitengewone belangstelling bestaat Hij vergeleek de opbrengst van den polder Walcheren met die van den polder Schou wen. Het is gebleken, dat de belasting in Walcheren behoorlijk is. Het beginsel van het heffen van belasting van gebouwd staat volgens spreker vast. Hij wees er op, dat voor het gebouwd niet wor den aangeslagen de gewassen die er op staan. De broeikassen vallen wel onder de belasting. Spreker ging uitvoerig na wat het water- schap Schouwen aan de wegen bijdraagt, wat maar een luttel bedrag is en door spreker dan ook slechts een fooitje werd genoemd. Hij besprak ook de uitbreiding van het stemrecht en zeide dat dit eigenlijk niet aan de orde is. Wij hebben alleen te doen met een wijziging van het reglement. Als het stemrecht wordt uitgebreid dan dient eir meervoudig stemrecht te worden gegeven. Hierna werd gepauzeerd tot kwart over twee en zal dan eerst de sectie-vergadering worden gehouden en daama de openbare ver gadering worden hervat. Op de vraag van den heer WELLEMAN nopens den dijkval bij den zeedijk van den calamiteuzen Willem-Annapolder, hebben Ged. Staten een uitvoerig antwoord gegeven waaraan het volgende is ontleend. Op 12 November j.I. had aan den zeecpjK van den calamiteuzen Willem-Annapolder bij dijkpaal 13 een emstige dijkval plaats. in zijn rapport van 13 November 1929 deelde de hoofdingenieur van den len waterstaat ons dienaangaande het vol- g6Hierbije heb ik de eer uw college te berich ten dat op den 12en dezer aan de calami teuzen Willem-Annapolder een dijkval heeft plaats gehad bij dijkpaal 13. Blrjkens inlichtingen van den betrokken waterbouwkundig ambtenaar, die op het oogenblik, dat de val waameembaar werd, toevallig ter plaatse was, begon omstreeks 2 uur in de namiddag, bij vallend water, de oever bij den teen der steenglooiing weg te vallen en hield het afbrokkelen van het met steenglooiing verdedigde waiterbeloop van den zeedijk aan tot omstreeks 4 uur, zijnde de tr)d van laag water. De glooiing was toen in de as van den val tot ongeveer 4 M. beneden den voorrand van den buitenberm weggevallen. In verband met de toen invallende duister nis was het niet mogelijk om in den val pei- lingen te verrichten, zoodat thans de omvang en de diepte van den val nog niet bekend zijn. Langs de steunrij der steenglooiing geme- ten strekt de val zich uit van 10 M v66r tot 40 M. voorbij dijkpaal 13 en heeft zr) dus een lengte van 50 M. Door het bestuur der waterkeering is on middellijk een vrij groot aantal zakken aan- gevoerd, teneinde zoo noodig het waterbeloop en de steenglooiing voor verdere beschadigmg te kunnen beveiligen, terwijl met hetzelfde doel ook de aanwezige wintervoorraadsmate-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2