GEMENGDE BSRICHTEH. SPORT. TER NEUZEN, 4 DECEMBER 1929. -7 LOOP DER BEVOLKING. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. inrichting te bekomen van een hooger onder- wija in hun taal en de toetreding van de libe- rale partij ondergeschikt makende aan de na tional e noodzakelijkheid de Fransche kultuur niet te verbannen uit het Vlaamsche land en aan alle kinderen een lager en middelbaar onderwijs te verzekeren, dat rekening houdt met de vrijheid van den huisvader en met de paedagogisehe behoeften van het kind; ech- ter erkennende, dat de liberale partij niet verzaken kan aan haar vrijheid van actie wat betreft de handhaving te Gent van de Fran sche afdeelingen bij de ontd-ubbelde bijzon- dere scholen, keurt de houding goed, aange- nomen door de liberale ministers en stelt vertrouwen in zijn mandatarissen om een op- lossing te zoeken van het taalvraagstuk in zijn geheel, in het kader van de nationale eenheid, namelijk bij igemis aan een vooraf- gaande overeenkomst bij de samenstelling van de regeering, door een onderzoek in een studiecommissie. Slechts acht aanwezigen onder wie het Kamerlid voor Luik, Jennissen, stemden tegen Bij de Christen-arbeiders zette de afgetre- den minister van arbeid en nijverheid Hey- man den toestand uiteen en werd eveneens, na een debat dat vrrj kalm verliep, een motie aangenomen luidend als volgt: Het congres van het algemeen Christen- werkersverbond keurt over het geheel geno- men het verslag goed, dat is uitgebracht door de taalcommissie; spreekt den wensch uit, dat het taalvraagstuk in zijn geheel binnen den huidigen parlementairen zittijd worde op- gelost en dat de volledige vervlaamsching van de hoogeschool te Gent aanstonds worde ver- wezenlijkt in overeenkomst met den tekst van het wetsvoorstel, dat door de aftredende re geering moest worden achtergelaten, zonder dat de oplossing door andere vraagstukken vertraagd worde; heeft kennis genomen van den politieken toestand, uiteengezet door mi nisters Heyman en keurt diensvolgens de houding goed aangenomen door de christen- democratische ministers; spreekt zijn voile vertrouwen uit in zijne vertegenwoordigers van Kamer en Senaat om te komen tot een beipaalde oplossing van het taalvraagstuk volgens de beginselen vervat in het verslag van de taalcommissie. Hier waren geen tegenstemmers. DE VERWERPING VAN DE DUITSCHE VRIJHEIDSWET. De Duitsche Rijksdag heeft Zaterdag niets verrassends gedaan schrijft de N. R. Crt. toen hjj het initiatief-ontwerp van de rech- terzgde, dat de „vrijheidswet" gedoopt was, met een verpletterende meerderheid geketst heeft. Het had zich aangediend als de wet tegen de knechting van het Duitsche volk' en was de belichaming van het verzet tegen de politiek van Stresemann van verzoening en toenadering, waarvan deze tijdens zijn leven rijke vrucht heeft zien rijpen. Op denzelfden dag waarop het ontwerp werd verworpen, zijn de Fransche vlaggen van de oude vesting Ehrenbreitstein tegenover Koblentz en in die stad, en de Belgische vlag te Aken gestreken ten teeken van de algeheele ontruiming van de tweede zone van het Rijnland, en ter recht- vaardiging van die politiek. Als de uiterste fascistische vleugel van rechts en de Duitsch- nationalen hun zin hadden gekregen zou dit vooreerst niet gebeurd zijn en er ook nog lang geen kijk zrjn op de ontruiming van de derde en laatste zone in het volgende jaar, na de in- werkingtreding van het plan Young. De ..vrijheidswet" wraakte dit plan, wenschte de plechtige verloochening van Duitschland's uitsluitende schuld aan den oor- log en eischte de vervolging wegens landver- raad van de ministers die het rijk de verplich- tingen van het plan Young op grond van die aansprakelijkheid oplegden. (art. 4) Voor dit laatste artikel, het zoogenaamde „gevangenis- artikel" daalde de minderheid Zaterdag tot 60 stemmen, omdat de redactie ervan het beza- digste deel van de Duitsch-nationalen toch te kras was. Inmiddels was reeds iets meer dan het ver- eischte aantal handteekeningen (ten minste een tiende deel van het geheele kiezerscorps verzameld om, na de verwerping van de wet, nog volgens de grondwet een volksstemming over de in de wet vervatte eischen te houden, welke natuurlijk geen andere uitkomst dan de stemming in den Rijksdag kan hebben. Het geval dat meer dan 20 millioen kiezers de Duitsche handteekeningen onder de nieuwe herstelregeling zouden verloochenen, is bu rners ondenkbaar. Met de dwaze manifestatie zullen de Duit sche nationalisten dus niets anders bereiken dan dat hun eigen zwakheid en de groeiende kracht van de republikeinsche instellingen op- nieuw aan den dag zal komen. Zij hebben nu bovendien reedsbereikt dat er een twist in hun eigen gelederen over het befaamde ge- vangenis-artikel is ontstaan, welke deze week in een buitengewone vergadering van het Duitsch-nationale partijbestuur verder uitge- vochten zal worden. De gematigde politici van rechts komen op voor hun recht om er een eigen meening op na te houden. De meer derheid kan nu een poging doen om de uiting ervan met een beroep op de partij tucht te on- derdrukken, maar het prestige van de partij dat Zaterdag door de smadelijke nederlagen in den Rijksdag en de heele referendum-politiek al een knauw heeft gekregen, zal door zulke methoden nog meer lrjden. Een oppositie die /de perken van het gezonde politieke verstand te buiten gaat, heeft nog nooit iets anders dan zelfverzwakking, in stede van verzwak- king van de bestreden regeering, bereikt. De opneming van het ,,gevangenis-artikel" in de vrijheidswet heeft de politiek van de Duitsche nationalisten tegenover het binnen- en buiten- land belachelijk gemaakt en slechter dienst had Hugenberg aan een partij die nog tradi- ties heeft op te houden, niet kunnen bewijzen. DE STRIJD TEGEN DEN RANKER. In den gemeenteraad te Brussel kon een socialistisch voorstel, strekkend tot het ver- leenen van een subsdie van een half millioen frank aan het Brugmann-hospitaal, voor zijn ..centrum voor kankerbestrijding", de goed- keuring van het college van B. en W. niet wegdragen omdat dit meent, dat aan den strijd tegen den kanker een nationaal en niet een plaatselijk karakter moet worden gege- ven. Trots dit' advies werd het voorstel tot subsidieverleening toch aangenomen en wel met 18 tegen 17 stemmen. Drie raadsleden stemden bianco. GEMEENTEBESTUREN TEGEN DE VIERING VAN 1930. Naar de correspondent van de N. R. Crt. te Brussel verneemt, heeft de in meerderheid uit sociaal-democraten bestaande raad der ge- meente Spy, in de provincie Namen, de sub- sidie, voor het in 1930 te vieren eeuwfeest der Belgische onafhankelijkheid, verworpen. Verscheidene gemeenteraden van het Vlaam sche land, blijken, om reden van het uitblijven der in de Belgische grondwet, sedert eene eeuw bijna, geschreven maar nimmer toege- paste gelijkheid van alle Belgische staatsbur- gers, voorloopig hetzelfde te hebben gedaan. NUTSAVOND. De aandacht der lezers wordt hierbij ge- vestigd op de Nutsavond, die a.s. DLnsdag zal worden gegeven in het ..Luxor-Theater" Als- dan zal op uitnoodiging van het bestuur van het Departement Ter Neuzen van 't Nut voor de leden optreden mevr. J. RiemensReur- slag met een lezing over ..Moderne Jeugd". Wanneer men kennis heeft genomen van de door mevr. RiemensReurslag geschreven werkjes ..Opvoeding van het kind van de ge- boorte tot den schoolleeftijd" en ..Opvoeding van het* kind gedurende de lagere school- jaren" blijkt, dat zij die onderwerpen goed meester is en belooft dus ook haar te geven voordracht zeer belangwekkend te zullen zijn. Een aanleiding om deze voordracht niet te verzuimen. ERNSTIGE AANRIJDING. Op den rijksweg tusschen Linne en Maas- bracht is Zaterdagnacht de 24-jarige voer- man H. uit Linne door een motorfiets, waar op twee Duitsche monteurs zaten, aange- reden. H. en een der Duitschers werden zwaar gewond naar het ziekenhuis te Roer- mond overgebraoht, waar beiden, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen korten tijd later zijn overleden. De bei-de Duitschers waren onder invloed van drank. Z. V. T. M. In ons bericht omtrent de materieel ver- meerdering van de Z. V. T. M. is door een misverstand door ons een abuis gemaakt. We hebben gemeld, dat door de Zeeuwsch-Vlaam sche Tramwegmaatschappij in 1928 waren vervoerd 2367 ton en dit jaar 3326 ton in ge- sloten waggons. Men leze voor ton: waggon- ladingen. HET CONFLICT AAN DE STIJFSEL- FABRIEK. Dezer dagen werd uit Sas van Gent aan de VI. Crt. gemeld, dat door de leiders van de vakbonden een conferentie zou worden ge- houden met de directie van de stijfselfabriek, om nader te informeeren naar de uitlegging van de aangeboden arbeidsvoorwaarden zoo- als die van wege de directie aan den burge- meester en aan de pers zijn meegedeeld. Nader wordt n<u gemeld, dat dit onderhoud niet zou gaan via de hoofdbestuurders, die de directie niet wenscht te ontvangen, en evenmin via den geestelijken adviseur van een der orgamisaties, wien tot heden ,,niet thuis" is gegeven. AUTO-ONGEVAL. Naar aan de M. Crt. gemeld wordt is de architect H. te Sas van Gent, komende van Gent, nabij Terdonck met zijn auto tegen een hek gereden, met het gevolg, dat bestuurder en passagier enkele lichte schrammen oplie- pen. De auto is echter zwaar beschadigd. DE N.S.F. IN BEELD. De Ned. Seintoestellen Fabriek te Hilver- sum heeft een boekje uitgegeven onder boven- staande titel. In 24 foto's worden de meest uiteenloopende fabrieksgedeelten en produc- ten van de N.S.F. voorgesteld en men krijgt hierdoor een algemeenen indruk van deze groote ondememing. Dit propagandaboekje zal zeker wel beant- woorden aan het doel waarvoor het is uitge geven: reclame maken voor de producten van de N.S.F. SAS VAN GENT. Botsing. Maandag 1.1. had op de Westkade ter hoogte van de Oude Kanaalbrug een botsing plaats tusschen een wielrijder en een auto. De wielrijder, die blijikbaar in een soort van extase verkeerde, als gevolg van het meer dan normaal gebruik van Bock of Triples reed aan den linkerkant van den weg en kwam in onzachte aanraking met het motor- ding, dat wel bestand bleek tegen een duwtje. De slordige pedaleur werd tegen de aardkost geveld, maar bekwam geen letsel. Alleen zijn punje zag er na de ontmoeting van vleesoh en ijzer en steen redelijk verfon- faaid uit. Tot overmaat van smart werd hjj, bij slot van rekening nog door de politie opgepikt, en een tijdlang in veiligheid gesteld ter voor- koming van verdere wederwaardigheden. En als laatste gevolg werd hij ook nog gelukkig gemaakt met een pro-justia-ch&que, die hij na eenigen tijd zal mogen inwisselen. Apfel. Naar wij vememen is door Mr. Adriaansen te Middelburg apfel aangeteekend wegens de veroordeeling van verschillende zijner clienten, die door den Kantonrechter te Ter Neuzen ter zake van overtreding van het verbod van samenscholingen door den Burgemeester van Sas van Gent den 9 October 1.1. afgekondigd, veroordeeld werden, op grond, dat- door ver schillende getuigen a discharge andere verkla- ringen zijn afgelegd, dan de in de dagvaar- ding vermelde feiten. R. K. bizondere school. In aansluiting aan ons vorig bericht kan gemeld worden, dat de eerste stappen tot het omzetten van de openbare lagere school in de Zandstraat, in een R. K. bizondere school be- reids gedaan zijn en het aantal onderteeke- naars van de wettelijke verklaring groot ge- noeg is om verdere sohreden in deze richting te zetten. DE „VORST" VAN GELEEN IN ARREST GESTELD. *De heer Leurkens, zich noemende vorst van Geleen, enz., op wiens huismeubelen wegens belastingschuld beslag is gelegd, is naar het gemeentehuis gegaan, heeft daar een ruit vemield en verder de aankondiging van den executorialen verkoop aan flarden gescheurd. De politie heeft hem toen gearresteerd. Er werden twee processen-verbaal tegen hem opgemaakt. DE MOORDAANSLAG TE LEEUWARDEN. In het ziekenhuis te Leeuwarden is aan haar verwondingen overleden mej. A. N.-F., op wie, zoo als gemeld, haar echtgenoot, van wien zij gescheiden leefde, een vijftal revol- verschoten had gelost. ONDER ZAND BEDOLVEN. Eenige kinderen waren Maandagmiddag op het terrein van het provinciale ziekenhuis Duin en Bosch te Castricum aan het spelen. Zij hadden een diepen kuil gegraven, die ech ter plotseling instortte, met het gevolg, dat drie kinderen onder het zand werden bedol- n. Twee wisten zich te redden, doch de derde, het zoontje van den heer Koeman, kon eerst na 20 minuten van onder het zand te voorschijn worden gehaald. Het kind was toen overleden. IN KOKEND WATER GEVALLEN. Een driejarig kind viel te Helmond al spe- lende in een pot met kokend water, waarbij het zulke hevige brandwonden bekwam, dat het in het St. Anthoniusgasthuis aldaar over- leed. DE MOORD TE VALKENBURG. De moord te Valkenburg, die Zondagavond is gepleegd, is geschied na een twist tusschen de gebroeders M. en A. Curvers eenerzijds en zes personen uit Schimmert anderzijds. Van deze laatste zes had een aan A. C. om vuur gevraagd, doch voor hij dit gegeven had, hadden de anderen hem reeds de sigaar uit den mond geslagen. De gebroeders C. zijn daarop weggegaan, doch op eenigen afstand hebben zij steenen opgenomen en daarmee naar het zestal geworpen. Deze zes zijn daarop op de twee broers afgestoven en een hunner, M. C., kreeg een steek in het hart van ongeveer 7 c.M. diepte. Hrj was onmid- dellijk dood. Toen de zes zagen wat er ge beurd was, zijn zij gevlucht en in een ge- reedstaanden auto gestapt en naar hun woon- plaats Schimmert vertrokken. Daar zijn zij Maandagochtend door marechaussdes ge arresteerd en vandaar naar Valkenburg over- gebracht. Het voorloopig onderzoek heeft uitgewezen, dat vier hunner niet aan den moord. schuldig zijn. Dezen zijn Maandag- avond in vrijheid gesteld. De gebroeders R. blijven nog in voorloopige hechtenis en zijn Dinsdag naar Maastricht overgebracht. EEN MERKWAARDIGE VERKIEZING. Bij de Maandag gehouden herstemming voor leden van het kiescollege in de Ned. Herv. gemeente te Wommels zijn alle 406 stemgerechtigde lidmaten tejr stembus ver- schenen. Alle 4 rechtzinnige candidaten ver- eenigden op zich 203 stemmen. De vrijzinmge candidaten behaalden 203, 203, 202 en 200 stemmen. Na loting, die moest plaats heb ben tusschen de 4 orthodoxe en 2 der vrijzin- nige candidaten, werden 3 rechtzinnige leden en 1 vrijzinnig lid verkozen verklaard. Het kiescollege bestaat thans uit 17 vrij- zinnige en 4 rechtzinnige leden. Het zal niet elken dag voorkomen, dat nie- mand van een getal van ruim 400 kiezers noch door ziekte, noch om andere redenen wegblijft. VREESELIJKE DOOD. HANSWEERT. De Provinciale boot Luctor et Emergo heeft Dinsdagmorgen te Hansweert bij het vertrek naar Walsoorden een staaldraad in de schroef gekregen. Door een duiker van v. d. Tak's Bergingsbedrijf is de draad verwijderd, waar- na de Luctor et Emergo den dienst weer heeft kunnen hervatten. GOES. Toen Maandagmorgen te half elf de Prov. boot van Zierikzee vertrok, waren er 18 pas- sagiers aan boord. Toen zij echter te Katsche Veer aanlegde, verlieten slechts 17 passagiers de boot, terwijl aan boord een koffer met een daarbij behoorende plaatsenkaartje achter- bleef. Hoe men ook zocht, de 18e passagier bleef onvindbaar. Toen echter eenige passagiers verklaarden dat zij in de haven van Zierikzee lets hadden zien drijven (66n meende zelfs een arm boven het water te hebben zien uitsteken) werd de politie te Zierikzee telefonisch op de hoogte gesteld. Deze is toen direct aan het dreggen gegaan met op het oogenblik nog onbekend resultaat. Naar De Zeeuw verneemt, wordt vermist een zekere Plaum, geboortig van Zierikzee, maar elders woonachtig. (M. Crt.) ZEEUWSCHE VOETBALBOND. Wedstrijduitslagen van Zondag 1 Dec. le klasse B. Sassche Boys— -Temeuzen H 7- —3 HontenisseBreskens 1 De stand is thans: le klasse B. Axel 7 5 2 26—8 10 Breskens 7 4 1 2 22—11 9 Temeuzen II 9 4 1 4 23—23 9 Sassche Boys 6 4 2 19—15 8 Clinge 7 4 3 17—14 8 Hontenisse 8 8 9—45 2e klasse B. Hulst II 6 5 1 32—5 11 Axel H 6 3 1 2 12—22 7 Terneuzen III 5 2 2 1 12—14 6 Nieuw-Namen 4 1 2 1 8—6 4 Hontenisse II 7 2 5 7—24 2 De molenaar Groenendijk, te Kinderdijk, had het ongeluk, bij zijn werkzaamheden te vallen, met het gevolg, dat hij door een mo- lenrad gegrepen werd en op ontzettende wijze verminkt. De ongelukkige overleed na enkele oogenblikken. ZICHZELF ONTHOOFD. Te Sonnenburg heeft een gevangene, die veroordeeld was wegens roof tot vijftien jaar tuchthuis zijn hoofd in de groote papier- snijmachine van de boekbinderij gestoken en op deze wijze zichzelf onthoofd. EEN RIJWIELDIEF DIE ZICHZELF AANGAF. Zekere P. F., uit de residentie, zag Zater dag te Delft een r(jwiel onbeheerd langs den weg staan. Hij sprong er op en peddelde er mee naar Den Haag, waar hij het vehikel aan twee komuiten, zekere D. J. D. en N. K. bracht, met verzoek het voor hem te gelde te will en maken. De opbrengst zou dan geza- menlijk gedeeld worden. De vrienden aan- vaardden de opdracht en verkochten het kar- retje aan een vierden, tot nog toe onbeken- den persoon. De opbrengst deelden de twee vrienden samen, zoodat toen F. Maandagavond om zijn aandeel kwam, hij geen centen, maar wel een pak slaag kon krijgen. F. zon op wraak en wist tenslotte niet beter te doen dan het hoofdbureau van politie binnen te wandelen, zichzelf aan te melden wegens rijwieldiefstal en zijn beide ontrouwe komuiten aan te klagen wegens heling. F. werd direct vastgehouden, terwijl D. en K. nog in den loop van den avond werden ge arresteerd. Dinsdag zijn zij gedrieen op transport ge- I steld naar Delft. Auchel (Fr.). M. E. Claeys, dienstbode, van Ledeberg bij Gent (B.). C. Normandie, landbouwersknecht, van Assenede (B.). J. G. E. P. Callebaut, fabrieksdirecteur, van Heusden bij Gent (B.). J. L. M. Verstraeten, dienstbode, van Gent (B.). A. Caus, landbouwersknecht, van Sel- zaete (B.). J. L. de Clercq en gezin, fabrieksarbeider, van Axel. C. van der Graaf, zonder, van Vreeswijk. A. Kersbulck en gezin, fabrieksarbeider, van Westdorpe. H. V. Geemaert, dienstbode, van Ter Neuzen. J. E. Martens, kantoorbediende, van Axel. J. V. van Hoecke, dienstbode, van Ter Neuzen. K. De Backer, monteur, van Assenede (B.). R. D. Dutrde, zonder, van Selzaete (B.). J. van Eck en gezin, schipper, van Dintel- oord. A. A. Vereecken, landbouwersknecht, van- Selzaete (B.). Vertrokken: A. L. van Heese, dienstbode, naar Middel burg. M. de Bruin, schippersknecht, naar Wemel- dinge. O. S. Dutree, dienstbode, naar Lokeren (B.). E. M. Schinckels, dienstbode, naar Gent (B.). M. M. de Lavoir, dienstbode, naar Ter Neuzen. G. M. van den Berg, dienstbode, naar Ter Neuzen. CI. de Wagenaere en gezin, metselaar, naar Selzaete (B.). E. de Koeijer, zonder, naar Ter Neuzen. H. E. Witsenburg, reiziger In meelproduc- ten, naar Amsterdam. J. L. M. Verstraeten, dienstbode, naar Ginneken en Bavel. AXEL. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: Nic. van den Berg en echtg., bouwkundige Walstraat C 34, van Vlassingen. G. L. van de Casteel, bankwerker, West- straat D 60, van Hoensbroek. Adr. L. Dobbelaar, timmerman, Buitenweg H 5, van Ter Neuzen. M. M. Millenaar, dienstbode, Nieuwstraat G 64, van Hulst. Com. van Bendegem, koopman, Stationstr. G 10, van Eindhoven. Eliz. Dobbelaar, dienstbode, Armendqk H 47f, van Biervliet. Andr. de Visser en gezin, arbeider, Buiten weg H 15, van Biervliet. Dirkje Vis, verkoopster, Weststraat D 50 inw., van Woerden. David Dekker en zuster, zonder beroep, Drieschouwen, van Ter Neuzen. Jan Bakker, zonder beroep, Weststraat D 41, van Zaamslag. D. Hoefeijzers en gezin, lijnwerker, Drie schouwen A 41, van Hontenisse. Vertrokken: Ohr. Kotvis en dochter, buishoudster, Oude- wijk F 70, naar Amsterdam. Cam. de Vrieze, landbouwersknecht, Drie schouwen A 30a, naar Westdorpe. Johs. Ed. Martens, kantoorbediende, Zee- straat A 23, naar Sas van Gent. Ph. J. Verschelden en gezin, arbeider, Sas- sing Q 3, naar Ter Neuzen. J. J. Kolijn geboren Faas, zonder beroep, Spui N 103, naar Ter Neuzen. Kr. Cath. van 't Hoff, hulp in de huishou- ding, Molenstraat B 35, naar Middelburg. J. J. C. de Kraker, stuurman, Zeestraat A 25a, naar Vlissingen. Gust. M. A. Standaert en gezin, commies P. en T., Noordstraat B 7, naar Vlissingen. J. L. de Clercq, fabrieksarbeider, Kanaal K 24, naar Sas van Gent. W. van Oosterbosch en gezin, betonwerker, Sluiskii P 36b, naar Ter Neuzen. WESTDORPE. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: Marg. de la Ruelle, van Wachtebeke. Joh. de Frankrijker, van Nieuwveen. Magd. M. David, van Breda. P. Vemimmen met gezin, van Bosohkapelle Cam. de Vrieze, van Axel. Magd. M. Selis, van Gent. Cer. Hemelsoet, van Zuiddorpe. Vertrokken: B. M. J. van Waes, naar Hulst. P. F. G. CI. Vercraeye, naar Bouchaute. Alph. Kersbulck met gezin, naar Sas van Gent. Math. M. van Geersaem, naar Zuiddorpe. H. J. Schoof, naar Ter Neuzen. S. M. Bijleveld, naar Ter Neuzen. SAS VAN GENT. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: I. L. van Geersaem, dienstbode, van Zuid dorpe. J. F. d'Haens, schippersknecht, van Graauw en Langedam. A .B. De Vrieze, landbouwersknecht, van Bouchaute (B.). G. P. A. van den Berg en gezin, boekhou- der, van St. Gilles b(j Brussel (B.). I. M. Seghers, dienstbode, van Graauw en Langendam. P. L. Buitendijk en gezin, aannemer, van Heerlen. B. Veldman, dienstbode, van Heerlen. G. F. Helvoet en gezin, nachtwaker, van (Vervolg uit het Tweede Blad.) De heer VAN DRIEL: O, is dat nog maar de inleiding? De heer BEDET hoopt, dat van deze 5-jarige patient, wiens leven door taaie vol- harding maar. steeds gerekt is, nu spoedig door verwerping van het zieke voorstel de be- grafenis zal kunnen plaats hebben, waarmede hij dan de streek kan feliciteeren. Hij wijst er op, dat de heer De Bakker door aanhaling van verschillende feiten heeft bewezen, dat deskundigen groote fouten hebben gemaakt. Het zal voor hem niet noodig zrjn, daarvan nog iets te zeggen. Hij zal ook maar niets zeggen over de rente en de waterwinplaats, hij dankt er zoo voor, bij een drogen zomer, zooals we die b.v. dit jaar hadden zullen we van St. Jansteen ook geen water krijgen. Hij is niet bereid voor deze risico te stemmen, die is hem te duur. Het wordt een werk van naar hij meent 6 millioen en daarvan moet de gemeente een zoodanig bedrag voteeren, dat de ingezetenen jaarlijks een 60 h 70 dui- zend gulden moeten opbrengen. Hij noemt dat nogal sterk. Dan heeft hij ook bezwaar tegen de manier waarop men de zaak exploitabel wil maken, namelijk door de verplichte aansluiting. De afgevaardigde van de gemeente Axel heeft in de vergadering betoogd, dat geen verplichte aansluiting kan worden ingevoerd. Hij acht dit een aanwijzing voor dezen gemeenteraad om het in dezelfde richting te sturen. Laat men dat vervallen, dan valt er over te praten. Niemand onzer zegt spreker is niet overtuigd van het nut eener waterleiding, maar het moet kunnen. Een streek zooals Zeeuwsch-Vlaanderen, met zoo weinig ambitie onder de gemeenten dat er nog slechts 21 zijn aangesloten, doch 14 buiten blijven staan en waaronder van de aangeslotenen een aan- I tal het ontbindingsbesluit hebben gestemd heeft geen levensvatbaarheid en indien deze raad haar ontbindingsbesluit thans zou in- trekken, zal zij dit later weer moeten ver- anderen. De heer HAMELINK: Dan trekt het op de koperslakkeien, daarin is u ook driemaal veranderd! De heer VAN DRIEL wil over deze zaak ook een kleinigheid zeggen, ofschoon hij niet vermoed had, dat dit noodig zou worden, aan- gezien hij de agenda beziende, meende dat dit allemaal hamer-stukken waren, met de ge- wone formule: aldus besloten. Hij zal tot zijn spijt niet alle jeremiades die hier geuit zijn, de revue kunnen laten pas- seeren. De heer Colsen kan hij buiten be- schouwing laten. Wat de verschillende vragen betreft die de heer De Bakker gesteld heeft, die kan deze beantwoord vinden in het ge- drukt rapport, dat hij en alle andere raads leden hebben ontvangen. En wat de heer Van Neerbos betreft, hij heeft deze in dezen kring begroet als een in- tellectueele en het doet hem genoegen, dezen als zoodanig de hand te kunnen drukken, aan- gezien hij te kennen gaf, persoonlijk voor- stander te zijn van een waterleiding. H(j is alleen niet voor deze waterleiding, ook in ver- band met de verplichte aansluiting. Spreker kan aannemen, dat er zaken be- staan, waar men om principieele reden niet overheen kan, als men b.v. door de overheid gedwongen wordt je lichaam ergens te bren- gen of er wat mede te laten doen waar je be zwaar tegen hebt.. Het kan bij den heer Van Neerbos voortspruiten uit den aard zijner ge- loofsbelijdenis, dat hij gekant is tegen de vac- cinatie. Maar de heer Van Neerbos kan toch niet volhouden dat hij gekant is tegen alle verplichting die aan de burgerij van over- heidswege wordt opgelegd, aangezien hg er niet tegen gekant is dat de Staat de jonge menschen dwingt zich te laten inlijven bij het leger en zich militair te laten vormen. Ook de partij van den heer Bedet heeft daartegen geen bezwaar, integendeel. En waar de heer Van Neerbos er geen bezwaar in ziet dat men spreker en anderen bij het leger heeft laten inlijven en daarmede nog telken jare voort- gaat, spijt het aan spreker dat hij de ver plichte aansluiting bij de waterleiding een volkomen zakelijke kwestie beschouwt als een ongeoorloofde dwang. De rentabiliteit der onderneming is verbonden aan de verplichte aansluiting, daarop moet die worden aan- vaard. De tarieven zijn niet laag, maar aanvaard- baar. Ze vallen spreker voor de woning die -hij thans bewoont nog een paar gulden tegen, in aanmerking genomen hetgeen hem vroeger in het vooruitzicht was gesteld, en waarop hij zich had gebaseerd. Dat zal er echter ook wel komen. Voor de brooden waarvoor men voor den oorlog 11 cent betaalde, is nog eeni gen tijd 36 cent betaald. Het gevolg daarvan dat het loon naar evenredigheid van de zwaardere levensbehoeften ook hooger moet. Men heeft deze vergadering al kunnen hoo- ren, dat de heer Colsen een voorstel wenscht, waarbij de loonen der lagere gemeente-amb- tenaren worden verbeterd. Het is duidelgk, dat dan de algemeene loonstandaard ook naar boven zal gaan. Er is gesproken over groote gezinnen. Spreker is afkomstig ui-t een groot gezin en hij heeft een groot gezin. Hij heeft dus on- dervinding. Het is wel voorgekomen dat b(j zich met z'n drieen moest reini-gen en ver- frisschen met 66n teeltje water, maar hij heeft ook tijden gekend, dat het water buiten zijn deur 1 Meter hoog op de straat stond. Dan had hij een te veel aan water. De water leiding zal ons echter vrijwaren voor gebrek. En wat onze rioleering betreft, die is nu toch al niet in orde, doch daar moet de heer Bedet maar niet over spreken, als hij hoog gelegen deelen der gemeente aan een riool gaat hel- pen en het lag-e gedeelte nog met dat ge- durig terugkeerende te veel aan water laat su-kkelen. Een waterleiding is van -groot nut. Spreker herinnert zich nog een geval in Duitschland. Daar stond iemand bekend als een uiterste gierigaard. Bij zijn dood bleek hij echter 80.000 opgespaarde goudmarken aan de stad zijner inwoning te hebben geschonken voor het stichten eener waterleiding. Dit werd z66 gewaardeerd, dat de menschen -hem den weldadigen gierigaard zijn gaan noemen. Hij vermoedt, dat men den heer Bedet wel nim mer zoo zal betitelen, althans niet met de bijvoeging weldadig, daar zullen zijn gaven wel geen aanleiding toe geven. Hij begrijpt niet, dat er menschen zijn die verklaren het nut der waterleiding niet te ontkennen, maar toch te zullen tegenstemmen. Deze gelooven het niet, als men hun dan zegt, dat het -dan lang zal duren eer er nog eens sprake zou zijn van een waterleiding. Hij moet daarvoor emstlg waarschuwen. Verschillende ingenieurs zijn hiervoor reeds geruime jaren bezig. Met veel geduld heb ben zij telkens nieuwe inlichtingen gegeven en al het mogelijke gedaan wat de zaak zou kunnen bevorderen. Zou men nu denken dat men, als dit waterleidingplan finaal werd af- gewezen, weer maar dadelijk zou beginnen om voor Zeeuwsch-Vlaanderen een ander plan te maken. Hij herinnert aan de geschiedenis van de uitbreiding der havenwerken alhier, die aan- hangig waren reeds in het begin dezer eeuw, en die een aanmerkelijke vertraging hebben ondergaan door het verschil van meening dat bij belanghebbenden bestond omtrent de door de ingenieurs van den waterstaat gemaakte plannen, zoodat die uitbreiding ten slotte pas twintig jaar daarna tot stand kwam. En als gevolg dat men zich heeft verzet tegen het door de Regeering voorbereid verdrag met Belgie mist onze haven nog zijn speciale spoorwegtarieven. Men moet voorzichtig zijn met het verwerpen van door deskundigen ontworpen plannen, als men ten minste iets wenscht te bereiken. De heer HAMELINK verklaart te hebben gewacht met het woord te vragen, omdat h(j meende dat de afgevaardigde der gemeente bij de waterleidingmaatschapprj wel aanlei ding zou hebben gevonden een en ander mede te deelen. Nu dit niet het geval blijkt, wenscht spreker ook het een en ander te zeg gen. Indien hij in deze een verwij-t zou willen ri-chten tot burgemeester en wethouders, zou het Zijn dat ze deze zaak niet aan de orde hebben gesteld in den drogen tijd van dit jaar, omdat het dan zeer waarschijnlijk wel zou ziin gaan regenen. Het is opmerkelijk dat vergaderingen over de waterleiding gewoon- lijk -gepaard gaan met regen, en het sohijnt dus wel, alsof zelfs de natuurkrachten er rekening mede houden. Hij zal overigens kort zijn, omdat hi) meent zijn standpunt de vorige maal dat deze zaak ter sprake kwam, voldoende te hebben uiteen gezet. Bjj de behandeling in 1923 heeft spre- kers fractie reeds te kennen gegeven, sterk te gevoelen v66r de waterleiding. Ze konden ook wel de tarieven niet accepteeren, voor wat betreft het aantal in aanmerking komen de kamers, maar zij hebben zich toen geba seerd op de hun gedane toezegging, dat daar in wrjziging zou worden aangebracht. Toen dan ook in dezen raad het voorstel werd ge daan om op grond van die tarieven niet met het plan -door te gaan en voor te stellen de waterleidingmaatschappij te ontbinden, heeft sprekers fractie zich baseerende op die toezegging daaraan geen steun verleend. Die actie heeft echter toch in zooverre vrucht opgeleverd, dat er nu een tanef is aangenomen, dat de verdienste heeft dat het nu precies omschrijft wat tot de voor bereke- ning in aanmerking komehde kamers ge- rekend wordt. Als gevolg van de actie is ten slotte ont staan de commissie van onderzoek. Deze is ten deze met een meer omschreven voorstel gekomen, dat zijn nut kan hebben. Maar die commissie had nog andere bezwaren. En nu is ook sprekers bezwaar, dat een dier voor- naamste bezwaren, zonder meer is opzij ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2