ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Eerste Blad. De strijd om de Zuidpool. No. 8458. VRIJDAG 29 NOVEMBER 1929. 69e Jaargang. J BINNENLAND, BUITENLAND. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. TER NEUZEN, 29 NOVEMBER 1929. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENT8PRIJS: Binmen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr, per post 1,80 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,25, overige lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post Abe-linemen ten voor het buitenland alleen bij voorultbetaling. UltgeefsterFlrma P. J. VAN DE 8ANDE. GIRO 38150 TEUEFOON No. 25. ADVERTENTI6N: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. Grootere letters en dichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrtjgbaar Is. Inzending van advertentlen liefst dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MA ANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAG A VOND III. )Bn al spoediq breekt de laatste twijfel af als ziji het bewijs daar vlak bij zidh zien: een zwarte vaan, die hoop staat opqe- r.icht over de sporen van een vreemde en weer verlaten leqerplaats: hier heeft Amundsen qekamipeerd! Het vreeselijke is dan toch qebeurd, de Z-uidpool is binnen een tijdsruimte van vij'ftien daqen twee keer oratdekt. En zij zijn de tweeden-, op een mjiljoen maanden zijn zij een halve maand te laat! Verqeefsch is alle inspan- ninq, hoe belachelijk worden nu die ont- berinqen van weken, maanden, jaren. Waar heeft dat alles nu voor qediend? Scott schrijift in zijn daqboek: Alles voor niets, net als droomen, die nu uit zijn!" Tranen komen hun in de ooqen, en ond'anks hun vermoeienis kunnen zij s naidhts niet in slaap komen. Mismoediq, hopeloos, als veroordeelden beqinnen zij nu den laatsten marach naar de Pool, ter- w'ij] zij qedacht hadden, dat zij die ju'be- lend zouden veroveren. Niemand pro- beer* een ander te troosten, zonder woor- den sleeipen zij zich voort. Den 18den lanuari bereikt Scott met zijn vier mak- kers de Pool. En wat eerst zoo iets moois en ibelanqrijiks leek, heeft nu zoo qoed als al zijin bekorinq verloren. ,,Hier is niets te zien, niets, wat zich onderscheiden zou van de vreeselijke eentooniqheid der laat ste d'aqen" zoo klinkt de heele beschrij- vinq, die Scott van de Zuidpool qeeft. Het eeniqe belanqwekkende, dat zij hier ontdekken, is niet door de natuur qe- vormd of opqericht: Amiundsens tent met de Noorweeqsche vlaq. Een brief van den veroveraar waciht hier den onbekenden tweede op, terwijl hij verzocht, dien brief aan koninq Haakon van Noorweqen over te brenqen. Scott neemt die taak toch maar bereidlwilliq op zich; hij zal dan aan de wereld qetuiqenis afleqqen van de daad van een vreemde, die hij zoo dol- qraaq zelf zou hebben verricht! lEii -dan verlaten zij het trieste oord weer, terwijl Scott profetisoh in zijn daq boek aanteekent, dat hij vreeselijk opziet teqen den teruqweq. De buisreis qeschiedt onder tienmaal zooveel qevaren. Toen zij naar de Pool op weq waren, hadden zij ihet kompas. Nu moeten zij den heelen tijd opoassen om hun eiqen spoor niet kwijt te raken, en zoodoende niet de depots te missen, waar hun voedsel liqt, hun kleedinq en waar warmte is te vinden in de qallons petro leum. Daarom overvalt hen de heele reis onrust. Ieder mistasten kan den dood ten qevolqe hebben. Dan zijn ook hun licha- men vermoeid; warmte- en voedselqebrek doen zich voelen. Ook is de stalen veer van de wilsikra-cht in hun borst qekwetst. Zij zijn er nu eiqenlijik alleen noq maar op uit omi heelshuids over te komen. Het is vreeselijk om de aanteekeninqen uit die daqen te lezen. Het weer wordt steeds onvr-iendelijker; de winter heeft vroeqer inqezet dan anders. Bereiken zij weer een depot, -dan zijn zij weer eens even monter. Wilson, de onderzoeker, zet ook hier noq zijn wetenschappelijke onderzoeikinqen voort en sleept bijzondere steensoorten met zich mee. Maar toch beqinnen zij't nu lanqzamerhand af te leqqen. Hun voeten zijn stuk en hun lichamen verzwakt. Met schrik merken zij opeens, dat Evans, de sterkste van alien, zoo raar qaat doen. Hij blijift staan, klaaqt onoiphoudelijk over werkelijk en ook over inqebeeld lijden; hij schijnt krankzinniq te zijn qeworden. Wat zuilen en moeten zij met hem beqinnen? Zij kunnen hem toch niet verlaten 17 Februari, 's nachts om, 1 uur, sterft hij. Nu zijn er -dus noq vier over. Maar in het volqend depot is er te weiniq olie. maar qoed, zij sleepen zich voort, al heeft Oates bevroren teenen. En de wind wordt schenper dan ooit, en 2 Maart er is in het volqende depot al weer te weiniq brand- stof Nu kan men den anqst verder ook uit de woorden opmaken. Men kan merken, hoe Scott zijn best doet om dit te verhei- mlelijken, maar toch lezen wij: ,,Zoo kan het niet lanqer!" of: ,,God helpe ons. Zoo'n inspanninq daar kunnen wij niet meer teqen op!" of: „Ons spel eindiqt traqisch!" en eindelijlk openhartiq: ,,Kwam dfe Voorzieniqheid ons maar te hulp! Van de menschen hebben wij nu niets meer te verwachten!" Maar zij sleepen zich noq voort, zonder hoop, met de tanden op elkaar. Oates kan steeds moeilijker mee- komen, hij is nu meer een last dan een lust. Zij moeten hun tempo verminderen bij een middaq-temperatuur van 42°. Reeds prepareeren zij zich oip het allererqste. Door Wilson laten zij zich ieder 10 mor- pihine-tabletten overhandiqen. om even- tueel in te nemen, en danZij probee- ren het noq een daqmarsch met den on- qelukkiqe. Die vraaqt hun nu zelf om hem maar achter te" laten, maar dat weiqeren zij. En dan op 'n morqen, terwijl er een orkaan woedt om de hut, zeqt Oates op eens: ,,Ik wil even buiten qaan zien". De anderen sidderen. Ieder vermoedt wat dat zeqqen wil. Maar qeen waaqt een woord. Drie moede, zwakke menschen sleepen zich door de ommetelijke ijswoestijn ver der, wanhopiq. Al maar vreeseldjker wordt noq de weersqesteldheid, bij ieder depot nieuwe teleurstellinq, altijd weer te wei niq olie en dus te weiniq warmte. Den 21sten Mlaart zijn zij noq maar een 20 K.M. verwijderd van een depot, maar de wind is zoo steik, dat zij hun tent niet durven verlaten. De thermometer wijst hier 40 onder nul. Alle hoop is vervloqen; ziji hebben nu noq maar de keus tusschen dood door honqer of door bevriezinq. Acht daqen strijden deze drie mannen in een kleine tent teqen het onafwendbare einde. 29 Maart weten zij, dat alle red- dinq onmoqelijk is. Zij kruipen in hun slaapzakken, en nooit is ook maar een zucht van hun laatste lijden in de wereld qehoord. In deze ooqenblikken, eenzaam teqen- over den onzichtbaren maar toch zeer nabijen dood, terwijl daarbuiten de orkaan woedde teqen de dunne wanden van zijn tent, heeft Scott zijn laatste aantee keninqen qemaakt. Deze brieven zijn wondeirvol en heerlijk. Alles wat klein of minderwaardiq is was nu weq; er is hemellucht in dat alles. Zijn brieven zijn aan afzonderlijike menschen qericht en spreken toch tot de heele menschheid, en hebben onverqankelijke waarde. Hij schrijft aan zijn vrouw, en vermaant haar hun zoon, zijn nalatenscihap, te be- waren, ook voor slapheid. Zelf erkent hij, dat hij altijd noq een neiqinq had tot traaqheid! Ook heeft hij noq qeen spijt van zijn reis,: dat was toch alles veel mooier dan om thuis te blijven zitten, drooq en veiliq en warm! En hij schrijft ook aan de vrouwen en mioeders van zijn makkers, om qetuiqenis af te leqqen van hun heldenmoed. Hii, zelf een stervende, troost noq de achter- qeblevenen der anderen. Eu hij; schrijift aan de vrienden, be- scheiden over zichzelf, maar vol trots op zijn natie. ,,Ik weet niet, of ik een qroot ontdekker ben qeweest", zeqt hij, ,,maar in het eind zal men toch van ons qetui- qen, dat de qee&t der dapperheid een kracht uit onze natie noq niet zijn ver- dwenen". En hij- schrijift een laatsten brief, den schoonste van alien, aan de Enqelsche natie. Hij voelt het als een pli-cht om er rekenschap van te qeven, dat hij in dezen strijd voor Enqelschen roem buiten eiqen schuld een ned'erlaaq heeft qeleden. Hij somt alles op, wat als 't ware teqen hem heeft samenqespannen, en roept zijn la-nd- qenooten o-p om zijn achterqeblevenen niet in den steek te laten. Dian eindiqt het stuk de rest van de bladen bleef leeq, 't Slot was: ,,Zend dit daqboek aan mijn vrouw'En dan corriqeert hij -dat zelf noq in... ,,aan mijn weduwe Wekenlanq hadden de makkers qe- wacht op h-un teruq-komst, eerst vol ver- trouwen, dan wat meer bezorqd, en ten- slotte in klim-mende onrust. Tweemaal waren hulpexpedities uitqezonden, maar het slechte weer sloeq hen teruq. Den heelen lanqen winter ble-ven de leider- loozen doelloos wachten in de hut. Eerst den 29sten October qinq er een expeditie op weq om dan tenminste noq de lijken dezer helden en ihun boodschap te vinden. Den 12den November -bereikten zij de tent, vonden daar de bevroren lijken, de brieven en de d'ocu-men-ten. Een eenvou- diq, zwart kruis boven een sneeuwhoop is nu de aanduidinq der plaats. En de platen en films zijn ook behouden, en later ontwikkeld en qefixeerd en afqe- drulkt. Zoo heeft men zich -bijna tot het laatst toe noq een beeld kunnen vormen, en blijft men bewaren in beeld en woord en hart de herinnerinq aan deze waarlij-k qroote mannen TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Aan de orde is de begrooting van binnen- landsche zaken. Art. 7 wordt aangenomen met 53 tegen 22 stemmen (tegen s.d., v.d. en de heeren Wijn- koop en Floris Vos). De artt. 8 en 9 worden aangenomen bij zitten en opstaan (bij art. 9 bleven de v.d. zitten). Deze artikelen betref- fen de burgerwachten, den vrijwilligen land- storm en de politietroepen. De heer Oud (v.d.) heeft bezwaar tegen de invoering van een persoonskaartenstelsel bij de bevolkingsboekhouding, vooral op finan- cieele gronden. De heer Kampschoer (r.k.) wenscht nadere overweging van het voorge- stelde stelsel. De heer de Wilde (a.r.) heeft eveneens bezwaren van administratieven en financieelen aard. Spr. wijst erop, dat de meerdere kosten door het rijk zuilen moeten worden gedragen. Ook de heer Bierema (lib.) is huiverig om voor te stemmen. De heer Rut gers van Rozenburg (c.h.) bepleit aanhou- ding van de beslissing tot nadere overweging. De heer Hiemstra (s.d.) ziet voordeelen in het stelsel dat fouten zou voorkomen en waarvan de kosten overdreven worden. De heer Aalberse (r.k.) acht het stelsel in het- belang van de volksboekhouding, doch geeft in overweging, den memoriepost terug te nemen, omdat bij uitstel van de beslissing vele bezwaren zuilen worden weggenomen. Minister Ruys de Beerenbrouck deelt mede, dat de commissie van de bevolkingsboekhou ding een algemeenen maatregel van bestuur zal ontwerpen, waaraan de grootste publici- teit zal worden gegeven, alvorens de Kamer een beslissing zal moeten nemen. Spr. acht zich niet gebonden aan den termrjn van 1 Jan. 1933 en neemt den memoriepost terug. NA DEN MOORD OP DE VIER VELD- WACHTERS TE GROOTEGAST. Woensdag heeft de onthulling plaats gehad van de gedenkteekens gewijd aan de nage- dachtenis van de vier veldwachters die in Januari van dit jaar te Grootegast zijn ver- moord. De onthulling is met eenige plechtigheid geschied. Op de begraafplaats Esserveld te Gronin- gen is het gedenkteeken voor de nagedachte- nis van de veldwachters Hoving en Werkman plechtig onthuld, waarbij o.a. de heer Kolle, commandant van de rijksveldwacht te Zuid- horn het woord heeft gevoerd. Op de begraafplaats te Opende is het ge denkteeken voor den veldwachter A. Meyer opgericht, waarbij de commissaris van politie te Winschoten heeft gesproken. Ten slotte heeft op de begraafplaats te Grootegast de derde plechtigheid plaats ge had, waarbij het gedenkteeken voor den ge- meenteveldwachter M. van der Molen is ont huld. Hier heeft de heer Verkaik het woord gevoerd. De waarnemende burgemeester, de heer R. T. W. Brondsma heeft namens het gemeentebestuur van Grootegast het graf- monument aanvaard. ERKENDE BEDRIJFSVEREENIGINGEN INGEVOLGE DE ZIEKTEWET. Bij beschikking van den minister van Ar- beid, Handel en Nijverheid zijn de na te noe- men vereenigingen erkend als bedrijfsvereeni- ging in den zin van art. 91 der Ziektewet: 1. de Middenstandsbedrijfsvereeniging, te Hilversum; 2. de Algemeene Bedrijfsvereeniging voor ziekengeldverzekering, te Amsterdam; 3. de Centrale Bond voor ziekteverzekering in het Land- en Tuinbouwbedrijf in Neder- land „Het platteland", te 's-Gravenhage; 4. de Bedrijfsvereeniging voor ziekengeld verzekering voor het landbouwbedrijf en aan- verwante bedrijven ,,de Centrale Landbouw- Onderlinge II", te Amsterdam. 5. de Bedrijfsvereeniging voor ziekengeld verzekering voor het tuinbouwbedrijf en aan- verwante bedrijven Tuinbouw.-Onderlinge II" te Amsterdam. BEGROOTING VAN FINANCIeN. Veilingsvereenigingen en dividend- en tantiemebelasting. Blijkens de memorie van antwoord inzake het VHde hoofdstuk B der Rijksbegrooting 1930 (dep. v. Financien) is de minister ten aanzien van de dividend- en tantiemebelasting bij nadere overweging tot de conclusie geko- men dat er termen zijn en het ook in den geest der wet is, de veilingsvereenigingen voor de toekomst tegemoet te komen. De bedra- gen die bij de veilingen worden geheven of in- gehouden van hen die de goederen door tus- schenkomst der vereeniging doen veilen en die later na aftrek van kosten aan de bedoelde leden worden terugbetaald mogen als winst- uitkeeringen te construeeren zijn,' de omstan- digheid dat zij feitelijk een restitutie vormen van aanvankelijk te veel betaalde gelden, pleit er voor dat zij dit praktisch niet zijn en der- halve niet door de dividend-belasting behoo- ren te worden getroffen. Bovendien en hierop behoort wel de bijzondere nadruk te worden gelegd kan het belasten van deze bedragen tengevolge hebben, dat de geheven of ingehouden percenten door de vereenigin gen lager worden gesteld dan met een goed commercieel beleid vereenigbaar is, wat eener- zijds de belasting toch doet verloren gaan en anderzijds niet in het algemeen belang is te achten. De minister is dan ook voornemens voor- schriften te geven volgens welke voortaan de veilingsvereenigingen terzake van de hierbo- ven bedoelde restitution niet in de dividend- en tantiemebelasting zuilen worden aangesla- gen. Gedistilleerd-accyns. Uit verschillende gegevens, die den minister hebben bereikt, blijkt, dat de invoer-fraude van gedistilleerd na de accijnsverlaging be- langrijk is afgenomen. Ook de glandistiene fabricage vermindert, naar valt af te leiden uit daaromtrent verstrekte gegevens. Het drankmisbruik is na de verlaging van den accijns niet toegenomen. De gevolgen van de verlaging, voor zoover die thans kunnen worden overzien, zijn ge- weest, dat het gebruik van veraccijnsd gedis tilleerd (wel te onderscheiden van het wezen- lijke gebruik) is toegenomen met circa 33 en dat de smokkelarij een zeer belangrijke vermindering heeft ondergaan, die zich echter niet in cijfers laat uitdrukken. Door de verhooging van den gedistilleerd accijns had indertijd een verplaatsing van het gebruik plaats: dat van gedistilleerd nam af, dat van bier en van zuidelijke wijnen nam toe. Deze beweging is na de verlaging van den gedistilleerd accijns vrijwel tot staan geko- men, doch een verplaatsing van het gebruik in omgekeerde richting is uitgebleven. Dit is mede een oorzaak van de sterke daling van de opbrengst; een daling ver beneden wat de accijns vroeger opbracht, toen hij nog tot 150 werd geheven. De hoofdoorzaak schijnt ech ter te moeten worden gezocht in veranderde drinkgewoonten van ons volk. De Tabaksbelasting. De moeilijkheden die zich nog voordoen bij de uitvoering van de tabaksbelasting nemen geleidelijk af naarmate het publiek en de amb- tenaren met de uitvoering vertrouwd raken. Ben wijziging der Tabakswet is in over weging, waardoor binnen het vigeerende stel sel enkele knellende bepalingen dier wet zou den kunnen worden verzacht. De Tariefwet. Dat de groentenconservenindustrie in ons land langzaam maar zeker achteruit gaat, wordt de laatst bekende cijfers van de Ned. in- en uitvoerstatistiek niet bevestigd. Doch al ware het anders dan zou het weder om- zetten van de tegenwoordige heffing ad 20 van de waarde in het vroeger geheven spe- cifieke recht van f 25 per 100 K.G. dagtee- kenende uit den tijd, toen groenten in blik nog een kostbaar luxe artikel vormden, welk recht thans in doorsnede meer dan 50 van de waarde zou bedragen een daad zijn welke kwalijk vereenigbaar ware met de Neder- landsche tarief- en handelspolitiek. Wegenbelasting. De vraag, of er reden bestaat, de bewoners der eilanden geheel of gedeeltelijk van de hef fing der wegenbelasting vrij te stellen is reeds bij de gedachtenwisseling over het ont- werp wegenbelastingwet onder de oogen ge- zien. Ook thans is de minister nog van oor- deel, dat die vraag ontkennend moet worden beantwoord. Ernstige klachten over de wrjze waarop het toezicht op de naleving der wegenbelasting wet wordt uitgeoefend hebben den minister niet bereikt. De Daily News breekt nog een lans voor het door mevrouw Snowden zoo sterk naar den voorgrond gebrachte plan om de werkloosheid te maken tot een probleem, dat boven de par- trjen staat. Lloyd George heeft reeds een aan- bod tot samenwerking gedaan. De leiders van het progressieve deel der conservatieve partij beweren dat Mac Donald ook van de conser vatieve partij een verwonderlijk gunstig ant woord zou krijgen. Sommige ministers hebben reeds iets ge- zegd, waaruit men kan afleiden, dat ook zij er voor gevoelen. Het plan mag, volgens de Daily News, dus niet zuiver om partij-redenen op zij worden geschoven. Het spreekt voor het overige van zelf, dat de kopstukken der regeering het als een soort bekentenis van onmacht moeilijk aangenaam kunnen zijn. De Daily News wijst er op welk een wonderbaar- lijke transformatie in de donkerste dagen van den oorlog het munitie-comite tot stand ge- bracht heeft. Hetzelfde verwacht zij ook ten aanzien van de werkloosheid van een com missie van rijke ervaring en organisatie-ver- mogen onder een man met sterke persoonlijk- heid en drijfkracht. BELGISCHE KABINETSCRISIS. De Belgische kabinetscrisis is een gevolg van de opvatting der liberale ministers, dat zij hun partijgenooten niet meer achter zich hadden. Waarschijnlijk zuilen de katholieken den demissionairen premier Jaspar verder steunen in zijn eventueele pogingen, een kabi- net te vormen. Daarbij behoeft niet gerekend te worden op de sociaal-democraten, die zich op hun congres van begin dezer maand heb ben uitgesproken tegen deelneming aan een regeering voor dat nieuwe verkiezingen zijn gehouden. Gezien de agitatie in Vlaanderen, wenschen de katholieken echter geen nieuwe raadpleging van het volk, aangezien zij vree- zen, dat de Fronters in nog sterker getale, misschien zelfs met twintig man, in de Kamer zuilen terugkeeren. De meest bevredigende oplossing zou zijn, dat overeenkomstig den wensch van Kamiel Huj'smans, het Vlaamsche probleem niet als bindend voor de regeering zou worden behan- deld, in welk geval er een flinke meerderheid in het parlement gevonden zou kunnen wor den. Jaspar heeft echter herhaaldelijk ver- klaard, dat hij de Vlaamsche kwestie slechts als regeeringszaak wil behandelen. Waarschiinliik wordt geacht, dat Jaspar op- nieuw als kabinetsformateur zal worden aan- gewezen. Mocht hij evenwel niet slagen, dan wordt de naam van den christen-democraat. Tschoffen genoemd. In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd vastgesteld een stratenplan op het onbebouwd terrein van het gemeentelijk woningbedrijf te Sluiskil, werd vastgesteld een wijziging van de begrooting van dat bedrijf voor 1929, en van de gemeen- tebegrooting voor dit jaar. Besloten werd tot aankoop van het rijk van verschillende perceelen grond in gebruik voor den openbaren dienst en reeds bij de ge- meente in onderhoud voor den prijs van 10. Vastgesteld werd het suppletoir kohier van belasting op de honden op 53,62. Daarna kwam aan de orde de hoofdschotel der agenda: de Waterleiding. Men herinnert zich, dat de gemeenteraad in de vergadering op 12 Juli 1927, op voor- stel van den heer Verlinde, wiens aandacht als nieuw opgetreden lid van den raad was gevallen op de tarieven volgens het rapport van 1923, met 8 tegen 5 stemmen besloot, aan de aangesloten gemeenten voor te stellen de kwestie der waterleiding nog eens nader te overwegen, en op grond van het te hooge tarief vooral voor de volkswoningen dat tot groote moeilijkheden aanleiding zou geven, de maatschappij te ontbinden. Dit besluit is aanleiding geworden dat in het meerendeel der aangesloten gemeenten, zij het dan ook op andere motieven, in dien zin een besluit nam. Dit is weer aanleiding geworden dat van wege den Raad van Com- missarissen een voorstel werd gedaan een commissie van onderzoek in het leven te roe- pen, teneinde een onderzoek in te stellen naar de bestaande bezwaren en de al of niet ge- grondheid daarvan. Van het resultaat van het onderzoek der commissie is destijds breedvoerig mededeeling gedaan. In de conclusies werden verschillen de wenken gegeven in verband met den opzet der zaak en er werd voor de berekening' van het tarief een systeem aangegeven dat in zijn toepassing billijk kan genoemd worden. Zoo- als men zich zal herinneren werd ook gead- viseerd dat het bestaande bestuur zou aftre- den en een bestuur gekozen uit personen van verschillende positie in het maatschappelijk leven. Door het waterleidingbestuur is het rap port der commissie aanvaard, uitgezonderd in zake het bestuur. Wel is waar hebben commissarissen op een viertal na hun man- daat beschikbaar gesteld, doch alle aftreden- den zijn herkozen en hebben die benoeming weer aanvaard. Burg, en Weth. achtten nu de tijd geko- men, dat de gemeenteraad zich nader zou uit- spreken. Zij stelden voor intrekking van het genomen besluit tot ontbinding, aangaan der geldleening van f 718.000, opneming in de Bouwverordening van het voorschrift tot ver- plichte aansluiting, en machtiging voor hun college tot het storten van 10 op de aan- deelen. Dit voorstel werd allereerst verdedigd door den heer Colsen. De tarieven, zooals die thans door de maatschappij uit het rapport der commissie zijn overgenomen, zijn billijk en lager dan bij verschillende andere water- leidingen. Hij bracht hulde aan het lid der commissie den heer Harte, die daarvan de promotor was en daaromtrent schriftelijk een uitgewerkt systeem bij de commissie had in- gediend. Daarop volgde bestrijding van de onder- neming door den heer De Bakker, die zoowel de technische opzet, als de financieele opzet becritiseerde. De daarop volgende spreker was de heer Van Neerbos, die, als pas opgetreden raads- lid niet met de voorgeschiedenis bekend was en verschillende vragen stelde. Hoewel per- soonlijk niet gekant tegen een waterleiding kon hij daaraan toch zijn stem niet geven, omdat hij twijfelt aan een goed resultaat en vooral omdat hij is tegen verplichte aanslui ting. Om dat te ontgaan riedt hij aan regee- ringssteun te vragen. Ook de heer Van Aken, die steeds tegen de waterleiding was, heeft er nog geen voldoende vertrouwen in, en is ook tegen verplichte aan sluiting. De heer Bedet sloot zich bij de bestrijders aan, en was vooral verwonderd van deze wet- houders, die anders zijn vertrouwen hebben, zoo'n voorstel te krijgen. Het kost veel, het legt groote lasten op de inwoners en zal dure rioleeringswerken noodig maken. De heeren Van Driel en Hamelink verde- digden het plan, zooals ze dit steeds gedaan hebben. De heer Scheele begreep wel, dat alle leden naar de vergadering waren gekomen met de wetenschap, hoe ze stemmen zouden. Hij maakte het kort, doch verklaarde zich vooral tegenstander van de verplichte aanslui ting. De voorzitter beantwoordde verschillende sprekers en bestreed ook, dat men door aan sluiting verplichtend te stellen, als overheid te ver zou gaan. Bovendien zij, die over goed en voldoende drinkwater kunnen beschikken blijven buiten de verplichting. Over de techni sche en financieele opzet meende hij niet meer te moeten spreken, aangezien die in den breede reeds vroeger is behandeld. Hij betoogde, dat in verschillende streken van ons land waterleidingen bestaan of in aanleg zijn, waar de tarieven hooger komen dan hier thans is aangenomen. Men zal toch niet kunnen beweren dat de economische toe- stand van Zeeuwsch-Vlaanderen van dien aard is, dat de bevolking minder economisch weer- standsvermogen zou hebben dan in die andere bedoelde streken. Waarom zou dan, wat elders kan, ook hier niet kunnen. Met het be sluit te nemen tot het voortzetten der uitvoe ring van het waterleidingplan bewijst men z.i. aan de gemeente en aan de geheele streek een weldaad. De heer Verlinde, zoowel als de heer Ha melink, waren wel niet bevredigd over de wijze waarop de vorming van het bestuur is opge- lost, maar meenden daarin ten slotte toch geen aanleiding te mogen vinden om de uit voering van het plan langer tegen te houden. Nu bij het onderzoek der commissie gebleken is, dat vanwege het Rijksbureau voor Drink- waterleiding namens den Minister van Ar- beid, Handel en Nijverheid een nauwkeurige controle wordt gehouden op de zaken der waterleiding en hetgeen daarmede samen- hangt, meenen zij over de kwestie der be- stuursverkiezing maar te moeten heenstap. pen. Eerstgenoemde is in zake de tarieven, die bij hem destijds het hoofdbezwaar uitmaak- ten, bevredigd. Hij wilde nog een ristrictie maken. Blijkens de berichten in dagbladen is in een der laat ste vergaderingen van aandeelhouders het denkbeeld geopperd verplichte verzekering te laten vervallen. Dit acht hij onmogelijk. Dat zou de. financieele opzet aantasten Hij zou daarom Burgemeester en Wethouders wel willen verzoeken goed toe te zien, en niet tot storting op de aandeelen over te gaan, in- dien besluiten zouden worden genomen die den grondslag der waterleidingmaatschappij aantasten. Ook behoort te worden toegezien. dat de meer-kosteji die zouden noodig zijn voor het maken eener buizen-leiding van een. capaciteit dat latere aansluiting van nog er buiten staande gemeenten mogelijk is, niet mogen komen ten laste der tegenwoordige aandeelhouders, doch behooren, overeenkom stig het advies der commissie die meer-kos- ten voor dit oogenblik te komen voor rekening van rijk en/of provincie. De voorzitter kon de gevraagde toezegging geven. Omtrent de eerste is hij het volkomen eens en het tweede punt is door de maat schappij ook van de commissie overgenomen. Hij weerlegde ook nog de in deze vergadering weer opgedoken legende, dat er na 30 jaar geen water meer zou zijn. De heer Geelhoedt is ook van meening, dat er nieuwe rioleeringswerken in Ter Neuzen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 1