Waar echter Dekker in het jaar 1929 n.l in het voorjaar de motoren nog heeft doen draaien moet de gemeente daar ook" voor be talen en wordt voorgesteld de gevraagde ont- heffing te geven niet echter met ingang van 5 Augustus 1929 maar met ingang van 1 Jan. 1930. De Commissie van Bijstand voor het elec- trisch bedrijf verklaarde met dit voorstel in te stemmen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat deze kwestie al eens meer is besproken. Het is er eene die veel schade oplevert voor de ge meente. De kwestie is, dat de stroomafneming van die motoren de dagbelasting hooger brengt dan de avondbelasting en voor iedere K.M. moet de gemeente aan de P.Z.E.M. 35 betalen. Het is een pijnlijk geval, mar Burge- meester en Wethouders hebben ten slotte be- sloten maar voor te stellen den heer Dekker met ingang van 1 Januari 1930 van zjjn ga- rantie te ontheffen. Het is wel een bittere pil, want de gemeente heeft het electrisch net eenmaal gebouwd om die stroomlevering mo gelijk te maken, maar Burgemeester en Wet houders zjjn tot dit voorstel genoodzaakt, om- dat de P.Z.E.M. niet wil toegeven om een wij- ziging te brengen in de leveringsvoorwaarden. Als het motoren waren van 1, 2 of 3 P.K. zou het anders zijn, maar van de zware mo toren die de heer Dekker gebruikte had de gemeente geen voordeel. De heer HAAK: Het is voor de gemeente een voordeel, dat het voorstel wordt gedaan, er zal dus niets tegen wezen. De SECRETARIS deelt mede, dat de ge meente aan de P.Z.E.M. door de aansluiting van die motoren veel meer dan f 160 per jaar moet betalen. De heer DE KOEIJER wil ook aannemen, dat het voor de gemeente een voordeel is, dat die aansluitingen vervallen, maar hoe is men tot die aansluiting gekomen, want er is vroe- ger altijd gezegd, dat zou gezorgd worden dat geen aansluitingen gemaakt werden, waar de gemeente schade van had. De VOORZITTER deelt mede, dat dit geval niet was te voorzien; dat die aansluiting na- deelig werd, was een gevolg van de omstan- digheid, dat de avondbelasting voor de buurt- schappen Reuzenhoek en Val zoo laag bleven; daar kwam weinig toeneming van stroomver- bruik. Een geluk was het nog dat Burge meester en Wethouders konden bewerken dat de heer Dekker en de molenaar niet gelijktij- dig hun motor aanzetten, anders was het nog erger geweest. De heer DE KOEIJER dacht toch, dat geen aansluitingen werden gegeven, of men moest verzekerd zijn, dat die geen nadeel zouden worden. De VOORZITTER zegt, dat dit ook het be- ginsel was, maar men kon niet voorzien, dat die motor de belasting zooveel zou verhoogen. Het is een gevolg van de door de P.Z.E.M. vastgehouden regeling, die met de eischen der practijk in strijd is, want zij zou er toch naar moeten streven om zooveel mogelijk stroom af te zetten, doch zooals de regeling thans is, zal de gemeente zich van het aansluiten van mo toren moeten onthouden, omdat dit voor haar op nadeel uitloopt. En de P.Z.E.M. weigert, in deze tegemoet te komen. Op nadere vragen deelt de SECRETARIS nog mede, dat het nadeel valt te berekenen uit de opgaaf in de stukken. Voor iedere K.W.U. waarmede de avondbelasting werd overschre- den, al werkte de motor ook maar 10 minu- ten, moest de gemeente f 35 betalen. De ver- hooging der belasting liep tot 15 K.W.U. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. 14. Behandeling begrooting dienst 1930. a. subsidie aanvrage Burgerwacht, volg- nummer 59 der begrooting. Door het bestuur is ingezonden de navol- gende begrooting. Ontvamgsten subsidie gemeente 240/0 Uitgaven: nadeelig saldo 1928 11,13 contributie B. v. N. V. Bur- gerw. io, aankoop schietbehoeften 10, druk- en bindwerk io, vervoer van geweren voor de ipspectie 15, vervoer van patronen enz. 10, oefeningen op schietbanen 20, jaarlijksche prijsschietingen 50, salaris secr.-penningm. 50, uitgaven aan instructeurs 15, kring- en gewestelijke wed- strijden 31,75 onvoorziene uitgaven 7,12 f 240,— Burgemeester en Wethouders stellen voor de subsidie ook voor 1930 te bepalen op 225. De f 15 welke dan minder wordt gegeven als wordt gevraagd kan h.i. wel op verschillen- de posten bezuinigd worden. b. subsidie vrijwillige brandweeT, volg- nummer 60 der begrooting. Ontvangsten subsidie der gemeente f 788,87% pensioensbijdragen 11,12% 800,— Uitgaven: jaarwedden opperbrandmeester f 40, brandmeester 1 30, brandmeester 2 25, secretaris 20, machinist 37,50 oppasser-bode 70, vergoeding voor geleden tijdverlies bij oefeningen 60, aankoop brandbluschmid- delen 300,— onderhoud idem 100, vergoeding bij branden memorie kosten van vergaderingen 20, drukwerk en schrijfbehoef- ten 10,— premie ongevallenwet 5, pensioenSbjjdragen 34,49 onvoorziene uitgaven 48,01 f 800,— Burgemeester en Wethouders stellen voor de gevraagde subsidie voor 1930 ad 788,87% te verleenen onder mededeeling, dat de post aankoop brandbluschmiddelen op f 300 is uit getrokken omdat het dringend noodig is de voorraad slangen aan te vullen. c. Vergoeding aan den veldwachter voor het hebben van een rijwiel in gemeentedienst, volgnummer 62 der begrooting. Ingekomen is het volgende adres: Geeft met den meesten eerbied te kennen ondergeteekende J. van Westenbrugge, gemeente- en onbezoldigd Rijksveldwachter te Zaamslag; dat hem bij besluit van den raad der ge meente Zaamslag d.d. 16 Februari 1917 eene jaarlijksche tegemoetkoming in de kosten van onderhoud van een eigen rijwiel is toe- gekend een bedrag van 15; dat hem echter ieder jaar is gebleken, dat dit bedrag niet toereikend is om het grootsbe deel der onkosten aan reparatie te betalen, zoodat voor het aflossen van een zeker be drag voor aanischaffen van een nieuw rjjwiel geen sprake kan zijn en hfl toch binnen kor- ten tjjd weer een nieuw rijwiel zal moeten aanschaffen wat hem f 85 k f 90 zal kosten, waarvoor toch zeker een bedrag van 15 jaarlijks voor aflossing in rekening mag wor den gebracht; dat hjj toch zijn eigen rijwiel geheel ten dienste der gemeente gebruikt en ook b\j nachtdiensten, die hij verricht in vereeniging met den Majoor der Rijksveldwacht, waarbij het rijwiel nogal veel te ljjden heeft; Gaame brengt hij onder Uwe aandacht, dat in de Politiebladen een toelage van f 25 tot f 50 wordt genoemd als tegemoetkoming in de kosten voor het onderhoud van eigen rijwiel hoofdzakelijk in dienst der gemeente gebruikt; Redenen waarom adressant zich tot Uwen Raad wendt met beleefd verzoek het jaarlijks bedrag van 15 voor onderhoudskosten zoo- danig te willen verhoogen, dat ook f 15 kan worden afgelost op een nieuw rijwiel. Burgemeester en Wethouders stellen voor de vergoeding met 1 Januari 1930 te bepalen op f 25 en de bestaande vergoeding dus te verhoogen met 10. Waar echter de gemeente- bode ook slechts f 20 geniet voor rijwieltoe- lage stellen wij U voor deze vergoeding ook te brengen op 25. d. Begrooting van de Gezondheidsdienst voor het jaar 1930, volgnummer 64 der be grooting. Ontvangsten Saldo van vorige jaren f 688,47 Bijdrage Rijk in toelage Secretaris 400, Bijdragen der gemeenten 589,54 f 1678,01 (Voor Zaamslag gesteld op 71,72.) Uitgaven Toelage voor de Secre taris f 500, Reis- en verblijfkosten Voorzitter en leden 500, Idem Secretaris 25, Kosten van deskundigen 25, Schrijfloonen 20, Schrijf- en bureaube- hoeften 100, Druk en Bindwerk 150, Huur vergaderlokaal 100,— Week-, dag- en maand- bladen 50, Kosten archief 25, Kosten onderzoekingen 50, Pensioenpremie Secretaris 77,50 Onvoorziene uitgaven 55,51 f 1678,01 e. Herziening jaarwedde gemeentereiniger. Ingekomen is het navolgende adres: Ondergeteekende L. A. Verberkmoes vraagt met een vriendelijk verzoek zijn salaris met vijftig gulden te willen verhoogen, waar de loonen steeds stijgen en het werk tot de vuil- ste behoord en zijn heelen dag in beslag neemt, zoodat er voor mij dien dag niets meer te verdienen is. Burgemeester en Wethouders, in overwe- ging nemende dat de jaarwedde thans 175 bedraagt, stellen voor deze met ingang van 1 Januari 1930 nader vast te stellen op f 200. Zie volgnummer 91 der begrooting. t. Subsidie Christelijke Bewaarschool. Het bestuur schrijft: Hierbij heeft de Commissie van Beheer van de Chr. Bewaarschool de eer U haar rekening van ontvangsten en uitgaven over 1 Augus tus 19281 Augustus 1929, benevens de be grooting voor 't volgende dienstjaar, alles in duplo, aan te bieden. 't Deed de Commissie genoegen, wijl het een eisch van gezond financieel beheer is, dat er dit jaar voor 't eerst kon worden afgelost. Met het oog op het nadeelig saldo 57,14% neemt de Commissie de vrijheid U voor dit jaar eene subsidie van twaalf gulden per kind te vragen. De begrooting luidt: Contributies Schoolgeld Lokaalhuur Ontvangsten S 250,— 320,— 80,— subsidies Gemeente 760, Geref. schoolvereen. 500, Herv. Schoolvereen. 300, Onvoorziene ontvangsten 108,- Uitgaven f 2318,— Salaris hoofd 900,— helpster 125,— schoonmaakster 75,— Onderhoud gebouwen 100,— Verlichting en brandstof 140,— Leermiddelen 150,— Rentezegels 52,— Rente 490,32 Aflos 200,— Nadeelig saldo 57,14% Cjjns 2,94 Assurantie 4,18 Diversen 10,50 Onvoorziene Uitgaven 10,91% f 2318,- Burgemeester en Wethouders merken naar aanleiding van deze begrooting op, dat de subsidie der gemeente is geraamd op f 760 dus naar een kindertal van plus minius 70. Het schoolgeld werd bjj de vorige begroo ting geraamd op 330 bij een kindertal van 57. Percentsgewgze zou dus geraamd kun- nen worden 70/57 maal f 330 of plus minus 400. Voorts is aan rente geraamd 490,32 even- als in het afgeloopen jaar is uitgegeven, terwijl f 200 is afgelost zoodat de post rente 9 te veel is geraamd. Het bestuur vraagt met het oog op een nadeelig saldo van 57,14% verhooging der subsidie met f 1 per kind. Gezien eene te lage raming van opbrengst schoolgeld en een te hooge raming uitgaven rente, zjjn Burgemeester en Wethouders van meening, dat eene verhooging niet noodzake- lijk moet worden geacht en stellen zij voor de subsidie voor het jaar 1930 te bepalen op f 11 per kind. g. Subsidie algemeen Burgerlijk Armbe- stuur, volgnummer 155 der begrooting. Het Burgerlijk Armbestuur zendt de na volgende ibegrooting ter goedkeuring in: Ontvangsten verschillende ontvangsten f 263,50 subsidie gemeente 4500, f 4763,50 Uitgaven onderstandskosten f 4106, onderhoudskosten bezit- tingen 33,50 kosten van geneeskundige hulp 160,— jaarwedden kosten van beheer 272, andere uitgaven 95,60 onvoorzien 96,65 4763,60 Aan subsidie wordt f 1000 meer gevraagd als voor het jaar 1929 is geraamd. Het Burgerlijk Armbestuur oordeelt dit noodig in verband met mogelijke meerdere ondersteuning werkloozen. Burgemeester en Wethouders in overweging genomen de intusschen meerder in den om- trek dezer gemeente gekomen werkgelegen- heid, zijn van oordeel, dat met een subsidie van f 500 meer wel zal. kunnen worden vol- staan, mede omdat het armbestuur toch bij een eventueel te kort eene suppletoire subsi die kan aanvragen. h. Subsidie geitenvereeniging, volgnummer 161 der begrooting. De geitenvereeniging zendt in de navol gende begrooting: Ontvangsten Contributie leden 38, Dekgelden 20, Subsidie gemeente 50, Onvoorziene inkomsten 30,92 f 138,92 Uitgaven Nadeelig slot 1928 30,92 Verzorging dekbok 70,— Contributie P. V. 5,40 Drukwerken enz. 7,50 Onderhoud bokkenstal 8, Belooning secr.-penningm. 15, Onvoorziene uitgaven 2,10 f 138,92 "Burgemeester en Wethouders stellen voor de gevraagde subsidie te verleenen. Omtrent de gemeente-begrooting dienst 1930 rapporteert de Commissie van Onderzoek als volgt: Volgn. 12. De Commissie kan in aanmer- king genomen de jaarwedden, die aan ambte- naren ter secretarie in het algemeen wordt betaald, zich vereenigen met het voorstel van Burgemeester en Wethouders om de jaar wedde van den ambtenaar ter secretarie te brengen op f 1400 en dus te verhoogen met 100. Zij stelt echter bovendien voor de jaarwedde van den bode F. Hamelink eveneens te her- zien en die te brengen op 700, eene verhoo ging dus van f 70. Burgemeester en Wethouders, zich met dit voorstel vereenigende, stellen voor aldus te besluiten. Volgn. 44. In verband met haar voorstel om de jaarwedde van den bode met 70 te verhoogen en uitgaande van de meening, dat het niet gewenscht is aan ambtenaren ver- goedingen in eenigen vorm te geven, verklaart de Commissie zich tegen eene verhooging met f 5 van de vergoeding voor rijwiel aan den bode. Nu Burgemeester en Wethouders medegaan met het voorstel om den bode f 70 jaarwedde verhooging toe te kennen, sluiten zij zich bij nader inzien aan om de /5 verhooging voor rijwieltoelage niet toe te kennen. Volgn. 49. De Commissie zou alsnog gaarne vernemen of het niet wordt aangedurfd om op te houden met het in dienst hebben van een nachtwacht. De kosten daarvan toch be- dragen volgens het geraamde bedrag plus minus 500 terwijl het toch algemeen bekend is, dat de nachtwacht alleen dienst doet op het dorp en deze dienst eveneens meerdere malen wordt gedaan door rijks- en gemeente- politie. Burgemeester en Wethouders, meegaande met de meening van het hoofd der politie, dat de nachtwacht nog niet geheel kan worden gemist, deelen mede, dat het hoofd van Politie mededeelde er wel voor te vinden te zijn om den duur van den dienst een maand te bekor- ten. Volgn. 59. De Commissie verklaart zich te kunnen vereenigen met het voorstel van Bur gemeester en, Wethouders om aan de burger wacht eene subsidie te geven van 225 zulks in afwijking van het verzoek der vereeniging om 240 te mogen ontvangen vermits op ver schillende posten der begrooting is te bezui- nigen. Volgn. 60. De Commissie gaat accoord met het voorstel om aan de vrijwillige brand- weer eene subsidie te verleenen overeenkom- stig haar verzoek van 788,87%. Volgn. 62. In meerderheid verklaarde de Commissie niet te kunnen meegaan met het voorstel van Burgemeester en Wethouders om de vergoeding voor rijwiel-toelage aan den veldwachter te verhoogen met f 10, om dat de veldwachter eene behoorlijke bezoldi- ging geniet. Burgemeester en Wethouders geheel on- derschrijvende, dat de veldwachter eene be- hoorlijke bezoldiging geniet, stellen er prijs op mede in verband met het toepaalde onder punt 9 sub d der onder punt e van de inge komen stukken aangeduide circulaire van den Commissaris der Koningin de rijwiel toelage te brengen op f 25. Volgn. 64. De Commissie gaat accoord met \le uitgetrokken bijdrage aan de gezond- heids commissie. Volgn. 80. Om aan te toonen dat de ge meente zooveel mogelijk wil medewerken tot eene behoorlijike beerruiming geeft de com missie in overweging de prijs voor het be- sc.hikbaarstellen van het giervat tot op de helft van het tegenwoordige geheven wor- dende bedrag terug te brengen. Burgemeester en Wethouders herinneren eraan. dat het verschuldigde bedrag voor elken dag van gebruik 1,bedraagt. De kosten van arbeidsloon en het gebruik van een voerman voor vervoer van het vat maken het gebruik van een giervat wel is waar niet goedkoop, maar zijn van meening gelet op de jaarlijksche kosten van onderhoud van het vat, dat de huur van 1,per keer eene be hoorlijke beerruiming niet in den weg staat. Zij stellen daarom voor niet op het voorstel der Commissie in te gaan. Volgn. 86. Gezien het uitgetrokken be drag voor onderhoud van plantsoenen, vraagt de Commissie of het in het voomemen ligt van Burgemeester en Wethouders ook de Westzijde van het Dorpsplein te beplanten. Het uitgetrokken bedrag is volgens de mee ning van Burgemeester en Wethouders noo dig voor onderhoud plantsoenen, snoeien enz. Zij zijn er niet voor oak op de Westzijde van het dorp een plantsoen aan te brengen daar dit gedeelte dan niet meer zal kunnen dienen voor speelplaats voor kinderen. Volgn. 87. Gezien de waterpoel, die immer ten gevolge van het gebruik maken van de gemeentepomp aanwezig is, vraagt de Com missie of het wellicht gewenscht is de pomp slechts op bepaalde uren open te stellen. Burgemeester en Wethouders meenen, dat dit moedelijk kan worden gedaan, vermits de een in den morgen, de ander in den middag en de derde weer in den namiddag gebruik maakt van de pomp. Zij zullen echter gaame order geven dat wordt tegengegaan misbrulk van de pomp te maken en zoodoende het be- zwaar waarop het voorstel van de Commis sie berust wordt weggenomen. Volgn. 88. De Commissie van meening dat het uitbaggeren der haven zooals dit t^gen- woordig gebeurt niet veel om het lijf heeft, stelt de vraag of Burgemeester en Wethou ders nog niet eens hebben overwogen de haven zoo te laten uitbaggeren, dat dit niet elk jaar behoeft plaats te hebben. Burgemeester en Wethouders veronder- stellen, dat deze vraag naar voren is ge komen in verband met de jaarlijksche hooge kosten van uitbaggeren. Zooals de raad weet werd dit werk gedaan, dat volgens den oud- havenmeester elk jaar noodig was, oak ge- deeltelijk tot bestrrjding van de werkloos- heid. Waar echter de kams bestaat dat dit niet meer uit dat oogpunt moet worden gedaan, zijn Burgemeester en Wethouders van mee ning dat dit in den vervolge niet zooveel meer zal kosten. Volgn. 91. De Commissie zich vereenigen de met het voorstel van Burgemeester en Wethouders om den gemeentewerkman L. A. Verberkmoes eene jaarwedde verhooging toe te kennen van 25,stelt de vraag of het misschien niet gewenscht is een tweede werkman aan te stellen, wat practisch voor de gemeente niet meer uitgaven zou kosten, vermits op verschillende tijden door verschil lende lieden aan de gemeente wordt gewerkt. Indien alle verrichtingen konden worden ver richt door een tweeden werkman, dan zou een uitgaaf voor een tweede werkman inder- daad voor de gemeente niet duurder zijn. Evenwel moet niet worden vergeten, dat niet de werkzaamheden regelmatig kunnen wor den gedaan. Het eene oogenblik is niets te doen terwijl weer een ander oogenblik zelfs met twee werklieden niet zou kunnen worden volstaan. Bovendien kan moeielijk het de laatste jaren betaalde arbeidsloon als maatstaf dienen, om dat verschillende werklieden in dienst zijn ge weest ter bestrijding van de werkloosheid. Waar wij echter van meening zijn dat de ergste strijd met de werkloosheid alhier ge- streden is, stellen wij U voor een en ander nog eens af te zien om later desnoods met andere voorstellen te komen. Volgn. 141. De Commissie verklaart in meerderheid te kunnen medegaan met het voorstel van Burgemeester en Wethouders en niet meer dan f 11 per kind subsidie te geven aan de Chr. Bewaarschool, omdat bij eene redelijke schoolgeldheffing de bewaarschool behoorlijk kan worden beheerd. Volgn. 155. De Commissie verklaart ac coord te gaan met het voorstel van Burge meester en Wethouders om voor het jaar 1930 uit te trekken 4000 subsidie, er daarbij ech ter rekening mede houdende, dat, mocht het armbestuur, wat niet te hopen is, met f 4000 niet kunnen toekomen, alsnog tijdig eene sup pletoire subsidie kan aanvragen. Volgn. 161. Met eene subsidie van f 50 aan de geitenvereeniging verklaart de Commissie zich te kunnen vereenigen. De VOORZITTER stelt, aangezlen niemand het woord vraagt voor algemeene beschouwin- gen, aan de orde de artikelsgewijze behande ling der begrooting, te beginnen bij de UITGAVEN. Hoofdstuk I. Vroegere diensten. 3. Achterstallige uitgaven der vorige dienstjaren. Memorie. Hoofdstuk II. Algemeen beheer. 7. Jaarwedde van den Burgemeester. /3030. 8. Jaarwedden van de wethouders. f 360. 9. Jaarwedde van den Secretaris. f 3500. 10. Jaarwedde van den ontvanger. 1500. 11. Presentiegelden der leden van den raad. f 200. 12. Jaarwedden van de ambtenaren en be- dienden der gemeente-secretarie, den concier ge en de boden en van het kantoor van den gemeente-ontvanger. f 2100. Overeenkomstig het voorstel van Burge meester en Wethouders en de commissie van onderzoek wordt met algemeene stemmen be- sloten de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie te verhoogen met 100 en te bren gen op 1400 en die van den bode met 70 en alzoo te brengen op 700. De post moet nu nog met 70 worden ver- hoogd. In verband hiermede wordt, met ingang van 1 Januari 1930, de pensioengrondslag van J. C. Eijke, ambtenaar ter secretarie, vastgesteld op f 1400 en dat van F. Hamelink, gemeente- bode-congierce, op f 905. 13. Schrijf- en bureaubehoeften, briefpor- ten, vrachtloonen en andere kleine uitgaven. 275. 14. Druk- en bindwerk. 800. 15. Onderhouden en schoonhouden van het gebouw of vertrek, bestemd voor de vergade- ring van den raad en van Burgemeester en Wethouders en voor de secretarie der ge meente. f 600. De heer D. DEES maakt aanmerking dat deze post zoo hoog is; in 1928 werd slechts f 214,17 uitgegeven. De VOORZITTER deelt mede, dat hiervoor een regelmatig bedrag wordt uitgetrokken. De werkelijke uitgaven wisselen wel eens af. In 1928 waren ze bijzonder laag. 16. Onderhoud en aankoop van meubelen voor die gebouwen of vertrekken. f 250. 17. Verkchting en verwarming. 330. 18. Abonnement op het staatsblad, provin- ciaal blad en de dag- week- of maandbladen en den aankoop van boeken. f 32,50. 19. Archief. f 25. 20. Plaatsen van advertentien. f 150. 21. Reis- en verblijfkosten. 100. 22. Onkosten en eventueele rechten vallen- de op de postrekeningen. f 15. 23. Abonnement op de telefoon en kosten van telefoongesprekken. f 100. 24. Kiezerslijsten en het uitoefenen der kiesverrichtingen. Memorie. 26. Verteringen ten behoeve van het bu reau van stemopneming. Memorie. 27. Kosten van het dubbelen der leggers en plans van het kadaster. f 10. 28. Bezoldiging der ambtenaren van den burgerlijken stand. 460. 29. Overige kosten van den burgerlijken stand, f 100. 30. Bevolkingsregisters en huisnummering. 50. 31. Verzekering tegen ongevallen en inva- liditeit. 33. Kosten van verzekering tegen brand- schade en stormschade. 31,80. 34. Grondlasten. 35. Dijk- en polderlasten. 36. Pensioenen. f 500,60. 37. Bijdragen voor eigen en weduwen- en weezenpensioen ingevolge art. 36 der pen- sioenwet 1922 (staatsbl. no. 240). 1753,82%. 38. Bijdragen voor inkoop van pensioen ingevolge de artt. 40 en 135 der pensioenwet 1922 (staatsblad No. 240). 13.32. 39. Bijdragen voor inkoop van pensioen, ingevolge art. 63 der pensioenwet voor de ge- meente-ambtenaren 1913, jo. art. 173, IIIc der pensioenwet 1922 (staatsblad No. 249). 74.04. 40. Renten van geldleeningen. 41. Aflossing van geldleeningen. 42. Kosten van het officieel raadsverslag. 250. 43. Kosten van vergaderingen, verver- schingen, enz. 93,37%. 44. Kleeding- en rijwieltoelage gemeente- bode 25. Deze toelage was door Burgemeester en Wethouders 5 hooger geraamd. In verband met de verhooging der jaarwedde van den bode wordt de post op voorstel der commis sie van onderzoek met algemeene stemmen weer teruggebracht op 20. 45. Subsidie aan de Vereeniging van Bur- gemeesters en Secretarissen in Zeeuwseh- Vlaanderen O. deel. f 3,58. Hoofdstuk III. Openbare veiligheid. 47. Belooning van de inspecteurs, dienaars en verdere beambten van politie, mitsgaders van de veldwachters. 1750. 48. Kleeding en uitrusting der politiedie- naars en veldwachters. 175. 49. Onkosten voor de nacht- en stilwach- ten. 500. De VOORZITTER deelt mede hetgeen hier- omtrent door de commissie naar voren ge bracht nog eens in overweging te hebben ge nomen. Hij zou liever den toestand bestendi- gen zooals die thans is, doch wil wel tege- moetkomen aan den wesch der commissie om den tijd die de nachtwaker dienst doet te be- perken. Om dezen geheel af te schaffen, daar kan hij nog niet in treden. De heer DE REGT wijst er op, dat het 't laatste jaar toch gebleken is, dat er weinig voorvalt. Hij zou gaarne, als het maar eenigs- zins kon, dien post geheel zien vervallen, maar dringt er op aan dien in elk geval te verminderen. De VOORZITTER wijst er op, dat in het advies der commissie wordt opgemerkt, dat op het dorp ook wel dienst gedaan wordt door den gemeente- en den rijksveldwachter. De menschen weten echter niet, wat dat dienst doen beteekent. De gemeente-veldwachter kan toch niet geregeld vijftien tot zestien uren per dag dienst doen. Juist omdat men hier op het dorp beschikt over een nachtwaker kan de gemeente-veldwachter dan met den com mandant der rijksveldwacht naar buiten de kom om dienst te doen. Men moet binnen ook niet met buiten vergelijken. Het is natuurlgk niet mogelijk( om alle boerderijen speciaal te bewaken, en evenmin is het mogelijk steeds toezicht te houden op de gehuchten. De kom is bovendien toch ook de hartslag van de gemeente. De kombewoners moeten kunnen genieten van rust en orde. Indien men den nachtwaker zou afschaffen, zou men, naar spreker vermoedt, voor andere dingen komen te staan, die zeker heel wat meer geld zouden kosten. Van hooger hand wordt er prjjs ge steld op goed toezicht. Hij wil echter, met handhaving van hetgeen hij noodig acht, na- gaan of het misschien mogelijk is iets te ver minderen. De heer DE REGT vraagt of het niet mo gelijk is het toezicht door den nachtwaker om de twee dagen te doen uitvoerea, op dagen n.l., die bij het publiek onbekend zijn. Dan zouden de kosten toch tot de helft ver- minderd kunnen worden. De VOORZITTER merkt op, dat de heer De Regt, toch zelf wel zal begrijpen, dat dit zeer moeilijk is. In de zomermaanden is hot niet moeilijk, dan wordt over het algemeen meer geld verdiend, maar in den winter, als er gebrek komt, ontstaat er gevaar voor on- gewenschte bezoeken bij de ingezetenen. H(j gelooft niet, dat hetgeen de heer De Regt vraagt uitvoerbaar is. De heer DE REGT: In de laatste jaren is de noodzakelijkheid van den nachtwaker niet gebleken. De VOORZITTER: De vraag is, of het hebben van den nachtwaker juist niet de reden is, dat er niets gebeurd. De heer DE REGT: Dat is natuurlijk moeilijk te zeggen, maar in de omliggende gemeenten valt toch ook niets voor, De heer DE FEIJTER: En dan nu pas op Hoek dan? De VOORZITTER is van meening, dat juist de uitbreiding der politie oorzaak is, dat het de laatste jaren hier zoo rustig is. Nu kun nen die kerels die vroeger hier binnen kwa- men om kippen te stelen, niet meer zoo ge- makkelijk de grens over. De heer HAAK gelooft, dat de nachtwaker niet meer noodig is en afgeschaft kan wor den- de menschen buiten de kom moeten ook zichzelf bewaken. De bewoners der kom kunnen bovendien in tijd van nood elkaar helpen, terwijl de buiten wonenden op zichzelf zijn aangewezen. De heer DE FEIJTER: Maar de kombe woners slapen vast hoor! De VOORZITTER heeft nagerekend, dat, indien er nog iets op dien dienst bezuinigd wordt, de kosten komen op een dubbeltje per inwoner. Ter kenschetsing van den toestand deelt hij mede, dat in het najaar iemand bij hem kwam informeeren, of de nachtwaker wel al rondging. Die hleld daarmede reke ning om op reis te gaan. De heer D. DEES: Ik voel voor den nacht waker ook niet veel; de menschen in de kom bewaken elkaar, wij moeten ons zelf bewaken. De heer BAKKER: Iedere boer heeft een groote hand! De VOORZITTER: Ik ben er niet voor, oni den nachtwaker af te schaffen. De heer VAN HOEVE herinnert, dat d« nachtwaker hier als een gevolg van verschil lende oorzaken is aangesteld. Men heeft nu gehoord het advies van het hoofd der politie, die het behoud van den nachtwaker nog op lujogen prijs stelt, en die laat doorscihemeren, dat men door het behoud van dezen dienst, aanmerkingen van hoogere autoriteiten om trent een doelmatige bewaking, die ten slotte veel meer zou kosten, terughoudt. Ook biijkt, dat door het aanhouden van de naeht- wacht, de gemeente-veldwachter vrij komt om buiten dienst te doen. Hij gelooft, dat de nachtwacht het offer wel waard is, en dat, behoudens een aanbeveJing aan het hoofd van politie om het zooveel mogelijk in te krimpen deze post weer moet aanvaard worden. De VOORZITTER zegt toe, rekening te sullen houden met het advies der commissie. 50. Bewaring van gearresteerden. 10. 51. Reisgeld voor passanten en overige uitgaven der politie. 125. 52. Onderhoud der lantaams en verdere kosten der verlichting. f 2510. 53. Kosten ter zake van verzekering, pen- sionneering enz. van ambtenaren en beamb ten. 432,65%. 54. Rente van geldleeningen ten laste van hoofdstuk III komende. f 54. 55. Aflossing van geldleeningen ten laste van hoofdstuk in komende. /400. 56. Gratificatien aan rijks- en gemeente- politie. 75. 57. Vergoeding voor woningihuur aan de veldwachters. f 100. 58. Geneeskundige behandeling der veld wachters. f 25. 59. Kosten van de burgerwacht. 225. De heer A. DEES verklaart, dat het hem genoegen doet, dat de subsidie door de Bur gerwacht gevraagd, van wege Burgemeester en Wethouders met 15 is verminderd. Hjj zag dien post liever heelemaal verdwijnen, maax meenit, dat die nog verder verminderd kan worden. Hij wijst op den post van f 50 als salaris voor den secretaris-pennlngmeea- ter, en als vergedrjking op dien van secretaris der brandweer, welke maar 20 bedraagt. In de meening dat men nog meer kan bezuini- gen, stelt hij voor de subsidie te verlagen tot f 175.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 7