GEMEENTERAAD VAN AXEL. of het een stichting is waarvan het steunen op den weg der gemeente ligt. We behoeven hen die aen daar geboden steun be- hoeven, niet naar Breda te sturen en kunnen voor hetzelfde bedrag ook hier in het zieken- huis terecht Er zit geen voordeel in, want dan komt er toch ook de reis bij. in uen laat- sten tijd heeft zich hier zoo'u geval voorge- daan, dat in het ziekenhuis is behandelu, en niet alleen het burgerhjk armbestuur maar ook de betrokken menschen zelt, zijn vol lof over de ondervonden behandeling. De VOORZITTER wijst er op, dat het een sociale ethischphilantropische inriehting is, van eene bepaalde richting en dat, indien men daaraan steun verleende, de consequents zou zijn, dat men dit ook moest doen aan de Marthastichting te Haarlem, en de Elisa- bethstichting in Zetten-Valkenburg. Hij meent, dat deze stichtingen zijn aangewezen op steun van kerkelrjke zijde, omdat deze een religious karakter dragen. De heer GEELHOEDT: Het is toch alleen een inriehting voor het behandelen van beval- lingen. De heer DE BARKER is van oordeel, dat de stichting groot nut doet; men moet t niet precies doen voor voordeel, want de subsidies brengen in den regel geen voordeel. De VOORZITTER heeft niet gesproken uit antipathie tegen de stichting; burgemeester en wethouders waardeeren alie dergelijke ar- beid, maar dat mag er nog niet toe brengen om aan al die stichtingen steun te verleenen, in verband met de consequenties. Het adres wordt met algemeene stemmen voor kennisgeving aangenomen. 17. Omvraag. a. De heer HAMELINK' herinnert, te heb- ben toegezegd, dat hij de cijfers door den voorzitter naar voren gebracht bij de ver- dediging van de gemeente-subsidie voor uit- breiding der havenwerken nader te zullen on- derzoeken. Bij dat onderzoek is hem gebleken, dat die inderdaad geen goed beeld gaven met betrekking tot de vermindering der werkloos- heid. Hij had daarvoor aangehaald de uitge- keerde bedragen, in vergelijking met het vorig jaar. Het was natuurlijk niet mogelijk staan- de de vergadering de cijfers te weerleggen, daarvoor moet men materiaal verzamelen. En daaruit is aan spreker gebleken dat alleen van wege den Centralen Bond van Transport- arbeiders wegens steun aan werkloozen dit jaar extra is uitbetaald 2002. Die bedragen geven echter geen juist beeld, doch wel het aantal meldingen, aangezien een deel der werkloozen niet onder de uitkeeringen komt. En uit die cijfers blijkt dat het aantal mel dingen bedroeg van 1 Januari tot en met 31 Augustus 1928 21,735 en over denzelfden tijd van het loopende jaar 16.713, alzoo een ver- schil van 5022. Dat is heel wat anders! De voorzitter trachtte met zijn cijfers den indruk te wekken, als zou het aantal werkloozen ge- daald zijn van 6 tot 2, alzoo met twee derden, terwijl uit de door spreker naar voren ge- brachte daaromtrent zuivere cijfers blijkt, dat de vermindering inderdaad maar een vierde bedraagt, en er alzoo nog drie vierde van het aantal van 't vorig jaar werkloos is geweest. Hi} verzoekt op grond daarvan den voorzitter, als hij cijfers gebruikt, argumenten die men staande de vergadering niet kan controleeren, geen zoodanige cijfers te gebruiken die een verkeerden indruk wekken. Hij moet daar- tegen op komen Dat is niet de juiste manier om een zaak te 'behandelen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat zijn cijfers in elk geval juiste cijfers waren. Zij betroffen het bedrag dat van aan uitgetrok- ken werkloozen over het genoemde tijdvak, is betaald, althans voor zoover de gemeente daarbij betrokken was. Ook was juist hetgeen spreker met betrekking tot de georganiseer- den heeft meegedeeld: dat velen him regle- mentaire udtkeering nog niet hadden gehad en daaruit dus blijkt, dat zij voortdurend heb- ben gewerkt. In elk geval blijkt toch ook uit cie cijfers van den heer Hamelinik, dat de meldingen 5000 minder waren. De heer HAMELINK: U schakelde een belangrijke groep uit, n.i. zij die 3 weken extra-uitkeering hebben gehad in verband met de strenge vorst. De VOORZITTER had daarop ook ge- wezen. Het blijkt, dat zoowel spreker als de heer Hamelink tot hetzelfde resultaat komen: verminderde werkloosheid. De heer HAMELINK: Jawed, %net dit ver- schil, dat u trachtte aan te toonen, dat slechts een derde van het vorig jaar werkloos was, terwijl dit inderdaad is gebleken te zijn drie vierden. b. De heer VAN DRIEL vraagt, of het evertol lige zand in de Westkolkstraat niet zou kunnen opgeruimd worden. Dit is erg gevaariijk voor de wielrrjders, die wegens het Iosse zand slippen. Spreker is daardoor ook al bijna tegen een automobiel te land ge- komen. Ook zou hij gaame zien, dat de put- fcen in de Roeiersgang eens werden gemaakt. De heer GEELHOEDT zegt toe, dat een en ander zal geschieden. De VOORZITTER sluit de vergadering. Vergadering van Dinsdag 5 November 1929, des namiddags 1,30 uur, Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse, M. W. Koster, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. Claessens, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter, be- evens de Secretaris J. L. J. Maris. Afwezig de heer Ph. J. van Dixhoom. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij deelt mede, dat de heer Van Dixhoom heeft bericht wegens ongesteldheid verhin- derd te zijn. Hij stelt aan de orde: 1. Notulen. Voorgesteld wordt het vaststellen van de notulen der vergadering van 24 September II. aan te houden. Met algemeene stemmen besloten. d. Een missive van den Commissaxis der Koningin in Zeeland, d.d. 3 October 1929, waarbij deze doet toekomen een van het be- wijs der Koninklijke goedkeuring voorzien besluit van den gemeenteraad d.d. 6 Augustus d. 1929, tot vaststelling eener verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs. Aangenomen voor kennisgeving. e. Proces-verbaal van de op 25 September 1929 ten kantore van den gemeente-ontvan- ger gehouden opneming der boeken en kas, waarbij is gebleken, dat het batig slot over het dienstjaar 1929 blijkens de ingeleverde rekening bedraagt van den gewonen dienst 12.528,84 en van den kapitaaldienst 302,97, en dat de inkomsten over den dienst 1929 hebben bedragen 106.742,94, benevens op het bij-journaal der beerruiming 5,50, te samen f 120.080,25 en dat de uitgaven over den dienst 1929 tot op datum hebben bedra gen 96,817,58 y2, zoodat in kas moest zijn 23.262,66%, hetgeen overeenkomt met het totaal der" in de kas bevonden en in het proces-verbaal omschreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van den Commissaris der Koningin in Zeeland, betreffende de regeiing der jaarwedden enz. van de gemeenteveld- wachters, luidende als volgt: De regeiing der jaarwedden enz. van de gemeente-veldwachters zooals die is be- lichaamd in de circulaire van mijn ambts- voorganger, d.d. 29 Maart 1920, A 2738, 3de afdeeling, later gewijzigd bij mijne circulaire van 31 Juli 1926, A 2018, 3de afdeeling, is, naar het mij voorkomt, in eenige opzichten niet meer in overeenstemming met de tegen- woordige omstandigheden. De ervaring heeft geleerd, dat zij op eenigs- zins andere, dan de thans geldende grondsla- gen behoort te worden opgebouwd en na raad- pleging van het College van Gedeputeerdc Staten, het welk mijne inzichten ten deze bleek te deelen, is door mij eene regeiing ge- troffen, die, naar ik vertrouw, in hoogere mate aan de verschillende, hierbij in het spel zijnde, belangen ten goede zal komen. Nu bovendien de thans geldende jaarwed den toch, ingevolge het bepaalde onder 6, van het in den aanhef bedoelde rondschrijven, met ingang van 1 Januari 1930 zouden wor den herzien, wil het mij voorkomen, dat deze gelegenheid dient te worden aangegrepen, om de thans geldende regelen in overeenstem ming te brengen met de hieronaer nader uit- eengezette beginselen. Vooropgesteld zij, dat de billijkheid met zich brengt, dat de gemeente-veldwachters eene bezoldiging genieten en aan hen emolumenten worden verleend, die in overeenstemming zijn met hetgeen van hen wordt geeischt, hen in staat stellen hunne noodzakelijke levensbe- hoeften te bevredigen en hun eene onafhan- kelijke positie in de maatschappij waarborgen. In geen geval mag dit resultaat worden bereikt door het opdragen van allerlei bijbe- trekkingen aan de gemeente-veldwachter. Zoo hiervoor in de toekomst door mij al toestemming zal worden verleend, dan zal dit als regel slechts geschieden, indien de veld- wachters, ook bij het vervullen der brjbetrek- kingen, ondergeschikt blijven aan den Burge meester als hoofd van de politie. Hoewel de aanvangs-jaarwedden onveran- derd zijn gelaten, is verandering gebracht in de klasse-indeeling, welke thans alleen is ge- baseerd op het bevolkingscijfer. De ervaring heeft geleerd, dat het aanne- men van een tweeden factor, n.l. de opper- vlakte, weinig zin heeft, daar toch de meer uitgestrekte gemeenten op eene enkele uit- zondering na in het bezit zijn van meer dan een veldwachter. In het algemeen brengt deze herziening slechts in weinige gevallen verhooging van wedde mede. De thans in dienst zijnde functionarissen, die door de nieuwe regeiing in wedde zouden achteruitgaan, behouden evemwel voor hun persoon recht op de thans voor hen geldende regeiing, dit is uit den aard der zaak slechts van tijdelijken aard, want zoodra deze per- sonen den dienst om eenigerlei reden ver- iaten, treedt automatisch de nieuwe regeiing in werking. Daamaast is getracht naar een meer be- vredigende regeiing der aan de veldwachters, boven hunne jaarwedden, toe te kennen emo lumenten. In verband met het vorenstaande is de vol- gende regeiing aangenomen, welke met 1 Januari 1930 zou moeten ingaan. 1. Het bevolkingscijfer op 31 December 1928, zooals dit blijkt uit de jaarlijksche sta- tistiek van den loop der bevolking, vormt den grondslag voor eene verdeeling der ge meenten in vier klassen voor welke eene aan- vangsjaarwedde wordt bepaald als volgt: vrije geneeskundige behandeling voor zijn persoon of ten minste 25 's jaars ver- goeding daarvoor; indien daarvoor de noodzakelijkheid be- staat ter beoordeeling van den Burge meester, het vrjje gebruik van een rij- wiel, waarvan de kosten van aan schaf - fing ten laste der gemeente komen; daar- na voor onderhoud en vernieuwing f 25 's jaars. 10. Bij de eerste vaststelling der jaar- wedde overeenkomstig deze regeiing, worden de reeds volbrachte dienstjaren op bovenom- schreven wijze medegeteld. 11. 1930. Deze regeiing gaat in met 1 Januari Klasse 1 tot en met 3000 zielen 1200 2 van 3001 tot en met 4000 zielen 1350 3 van 4001 tot en met 5000 zielen 1500 4 van 5001 en meer zielen 1650 Die gemeenten welke twee (of meer) veld wachters bezitten, worden voor de bepaling der jaarwedde, wat het bevolkingscijfer be- treft, gehalveerd (of verder gedeeld), terwijl van gemeenten, die in het bezit zijn van eenen gemeenschappelijken veldwachter, de bevol- kingscijfers worden samengeteld. 2. De aanvangsjaarwedde wordt drie malen, telkens na twee jaar dienst, verhoogd met 50. 1 3. Het genot der bezoldiging vangt aan met den dag, waarop het ambt wordt aan- vaard. wordt aldus 2. Ingekomen stukken. a. Het raadsbesluit van 24 September 1929, tot ruiling van grond, met M. Mieras, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 24 September 1929, in zake verkoop van grond aan H. de Groote, voorzien van het bewijs der goedkeu ring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het raadsbesluit van 24 September 1929, tot wijziging van de begrooting van het gemeentelijk grondbedrijf voor 1929, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedepu teerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Indien de benoeming ingaat op een an- deren dag dan den eersten dag eener maand, 1 worden de voor de periodieke verhooging ge- stelde tijdvakken geacht aan te vangen met den eersten dag der onmiddellijk daarop vol- gende maand. 5. De dienstjaren, in de betrekking van veldwachter in eenige gemeente des Rijks doorgebracht, tellen mede voor de toekenning van periodieke verhoogingen in de betrekking van gemeente-veldwachter. 6. De jaarwedden worden met ingang van 1 Januari 1935, 1940 en zoo vervolgens om de vijf jaren, in overeenstemming gebracht met door het Centraal Bureau voor de Statistiek vastgestelde bevolkingscijfer op 31 Decem ber 1933, 1938 en zoo vervolgens. 7. Indien deze regeiing of eerie periodieke herziening der jaarwedden volgens het bevol kingscijfer mocht leiden tot verlaging van thans of dan geldende jaarwedden, zal deze niet van toepassing zijn op de personen, die op dat oogenblik in functie zijn. 8. Wanneer in eenige gemeente eene nieuwe functionaris optreedt, wordt hem de jaarwedde volgens deze regeiing toegekend, met uitsluiting van de afwijkende hoogere jaarwedde, die voor den vorigen titularis even- tueel mocht gelden. 9. Behalve vorenstaande jaarwedden heb ben de gemeente-veldwachters recht op: a. vrije woning of ten minste f 150 's jaars vergoeding daarvoor; b. vrije uniform-kleeding en schoeisel bij aanqtelli""-: wir onderhoud en vernieuwing 125 's jaars; Burgemeester en Wethouders stellen voor, voor de tegenwoordige functionarissen de bestaande regeiing te handhaven en voor de later te benoemen veldwachters de voorge- stelde regeiing te aanrvaarden. De heer 't GILDE heeft de circulaire maar vluchtig kunnen inzien, doch heeft daarvan den indruk gekregen, dat de veldwachters alhier eerder achteruitgaan, doch dat het geen noemenswaard verschil beteekent. De VOORZITTER antwoordt, dat het voor de in dienstzijnde veldwachters geen verschil zal maken, want dat in de regeiing is vast- gelegd, dat, indien deze voor hen achteruit- gang zou beteekenen, de bestaande regeiing van kracht blijft. De heer 't GILDE: Maar een nieuwe titu laris zou dan toch achteruitgaan? De VOORZITTER: Die valt dan onder de nieuwe regeiing, doch als het eenmaal zoover komt, zal de gemeenteraad zich daarover toch ook nog wel nader kunnen uitspreken. De heer VAN DE BILT merkt op, dat in de circulaire toch niet staat, dat de raad die moet accepteeren, en dat de bestaande rege iing moet aangehouden worden, als het na- deel oplevert, er staat alleen, dat de thans in dienst zijnde het recht op de tegenwoordige jaarwedde De VOORZITTER geeft nog te kennen, dat de jaarwedde voor de eerste klasse hoo- ger is gesteld, n.l. op f 1200, doch voor de verdere klassen wordt deze lager, evenwel zijn de emolumenten hooger. De heer VAN DE BILT: Als men het leest zou men zeggen het is weinig, maar op den duur is het toch nog veel. De VOORZITTER: De jaarwedde van de gemeenteveldwachters wordt hier 1875. De heer VAN DE BILT: Als men tegen woordig de jaarwedde van de veldwachters wil nagaan moet men de geheele begrooting doorzoeken, er staat op verschillende posten een bedrag. De VOORZITTER: Volgens de bestaande regeiing krijgt de gemeenteveldwachter f 1875. De heer VAN DE BILT: Het is veel meer, want dan heeft hij nog een salaris als wijk- meester. De VOORZITTER: Dat zijn bijbetrek- kingen. De heer VAN DE BILT vindt het een be- spottelijke regeiing. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt met algemeene stemmen aan genomen. g. Een adres van den volgenden inhoud: Ondergeteekenden, M. H. van Duijn en J. A. de Smidt, resp. le en 2e ambtenaar ter ge- meente-secretarie alhier, hebben de eer zich beleefd tot U te wenden, met het verzoek hun salarissen te verhoogen. Zij doen dit met des te meer vrijmoedigheid, daar ook andere ambtenaren in de gemeente verhooging van salaris hebben gevraagd of reeds hebben ver- kregen. Het kan niet ontkend worden dat de sala rissen van adressanten te laag zijn. In vele andere gemeenten van ons land zijn de jaar wedden van gelijke functionarissen aanmerke- lijk hooger. (Toegepast wordt vaak het z.g. driekwart-stelsel, waarbij dus de jaarwedde v. d. le ambtenaar van het salaris van den Secretaris bedraagt, dat v. d. 2e ambtenaar deel van dat v. d. le ambtenaar, enz.) De financieele toestand van de gemeente is gun- stig en het laat zich aanzien, dat die in de toekomst nog gunstiger wordt. Voorts mogen wij er op wijzen, dat hun werkkring een veelzijdige ontwikkeling van wetskennis enz. vereischt, wat van andere ambtenaren in de gemeente niet zoo zeer ge- zegd kan worden. Het is overbodig nog meerdere argumenten aan te voeren ter ondersteuning van boven- gemeld verzoek, daar ondergeteekenden over- tuigd zijn, dat U doordrongen zal zijn van het feit, dat de salarissen van de ambtenaren ter secretarie te Axel te laag zijn. Beleefd verzoeken ztj dan ook aan hun ver zoek wel te willen voldoen en hun salarissen meer in overeenstemming te brengen met die van andere ambtenaren. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Burgemeester en Wethouders dit adres zou den willen behandelen bij de gemeente- begrooting, nadat beslist is over de begroo ting van het gasbedrijf, in verband met de daarop voorgestelde verhooging der jaar wedde van den boekhouder. De heer DIELEMAN ziet niet in, waarom de behandeling van dit adres behoort uitge- steld te worden. Burgemeester en Wethou ders willen daarover beslissen, nadat is be slist over de jaarwedde van den boekhouder der gasfabriek, maar ziet niet in, dat dit iets gemeens heeft. De VOORZITTER: Dit houdt naar de meening van Burgemeester en Wethouders in zooverre verband, dat, waar zij in overeen stemming met het voorstel der gascommissie voorstellen de maximum-jaarwedde van den boekhouder der gasfabriek te verhoogen tot 2300, zij het onbillijk zouden achten dat, als de raad dit voorstel aanneemt, dat de jaar wedde van den eersten ambtenaar ter secre tarie lager zou zijn en zij daarom voorstellen diens jaarwedde eveneens te verhoogen tot f 2300. De heer DIELEMAN is het met die stelling niet eens en zou beide zaken afzonderlijk wil len behandelen. De VOORZITTER: Indien de raad het verzoek terstond wil behandelen, kan hij daartoe het besluit nemen. De heer 't GILDE wenscht ook elike zaak op zichzelf te behandelen, en die niet aan elkaar vastkoppelen. Hjj wil dit verzoek met thans behandelen, doch bij de begrooting, als de betrekkelijke post aan de orde komt. Hij vindt, dat het niet in de lijn ligt om eerst de gemeentebegrooting te behandelen, uitgezon- derd <56n post, en daarover pas te beslissen na vaststelling der begrooting voor de gas fabriek. De VOORZITTER wijst er op, dat men een behandeling van zaken bij onderling overleg kan vaststellen en Burgemeester en Wethou ders hebben die zich gedacht zooals ze voor stellen. Zij zijn al houden die zaken met elkaar geen bepaald verband werkelijk van oordeel, dat het niet aan zou gaan de jaarwedde van den boekhouder der gas fabriek hooger te stellen dan die van den eersten ambtenaar ter secretarie. De heer 't GILDE: Consequent is dat niet, aangezien Burgemeester en Wethouders toch het voorstel der Gascommissie hebben over- genomen en dus zelf die verhooging voor stellen. De VOORZITTER is het daarmede niet eens. Burgemeester en Wethouders hebben door ovememing van het voorstel getoond, dat' zij er voor zijn, maar nu eischt juist de consequentie, dat ze die verhooging ook voor stellen voor den eersten ambtenaar ter secre tarie. Daarom. wenschen ze liever eerst af- handeiing van de begrooting voor het gas bedrijf, en daama van de gemeentebegroo ting, teneinde niet voor een verrassing te komen te staan. Dat is dunkt hem vdlkomen duidelijk. De heer KOSTER meent, dat het dan mis- schien beter was om beide regelingen tegelijk te behandelen. Hij ziet in het standpunt van Burgemeester en Wethouders eigenlijk een weifeling, d.w.z., dat er uit voortvloeit dat, als het voor Van Rijn niet wordt verhoogd, ze met betrekking tot den boekhouder der gasfabriek ook zouden willen terugkrabbelen. De heer DIELEMAN zou nu liever het aan de orde zijnd verzoek afhandelen, stelt dat voor. De heer KOSTER kan dat steunen, in zoo verre dat hij dan beide zaken tegelijk wil be handelen. De heer 't GILDE vindt dat vooruitloopen op de behandeling der begrooting en zal daar tegen stemmen. De heer CLAESSENS stemt daarmede in. Besloten wordt het adres bij de behandeling der begrooting aan de orde te stellen. h. Een adres luideftde als volgt: Geven met verschuldigden eerbied te ken nen Marinus Comelis Hack en Adriaan Michiel Verpoorte, respectievelijk voorzitter en secretaris der afdeeling „Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond" ten deze domi- cilie kiezende ten huize van eerst onderge- teekende, Verl. v. Steenbergenlaan 6 te Ter Neuzen; dat de veldwachter uwer gemeente, Come lis Griep, lid van die afdeeling zijnde, in het bezit is van het diploma, uitgegeven door ge- noemden bond, waar voor hij f 25 's jaars uit de gemeentekas ontvangt; dat hjj op 13 September j.l. te Amsterdam op dat diploma de z.g. „aanteekening" ver- wierf en dat hij daarvoor gaame mede f 25 toelage per jaar uit de gemeentekas zou ontvangen dat dit verzoek door hen, als zijnde dit billijk, wordt ondersteund, waartoe zij een memorie van toelichting hierbij voegen; redenen, waarom zij Uwen raad eerbiedig verzoeken te willen besluiten, dat in den ver- volge voor bedoeld diploma 25 en voor dat diploma met „aanteekening" 50 per jaar zal worden betaald uit de gemeentekas. De Memorie van Toelichting behoorende bij dit adres luidt als volgt: Zooals Uedelachtbaren bekend zal zijn geeft de „Algemeene Nederlandsche Politie bond", na gehouden examen en na voldoe- ning aan de daarop gestelde eischen een politiediploma uit, al dan niet met „aantee- kening". Het laatste is het volledige diploma. Hier- door bevestigt de examencommissie, dat zij den examinandus beschouwt als ,,zelfstan- dig" politieman te kunnen optreden. Dit is voor de gemeenschap van groot be- lang, d.w.z., dat zij gemst kan zrjn ten op- zichte van een juiste naleving van wet en verordening. Het spreekt vanzelf, dat het verwerven van die ,,aanteekening" aan den betrokkene veel tijd, moeite en geld gekost heeft. In vele gemeenten wordt, evenals voor het gewone diploma, voor de ,,aanteekening" daarop een toelage per jaar verstrekt. Daar die toelage voor het gewone diploma in Uwe gemeente f 25 per jaar bedraagt, zou het dezerzijds en niet minder van de zijde van ons lid Griep, op prijs worden gesteld, als voor de ,,aanteekening" op diens diploma eveneens /25 per jaar uit de gemeentekas Werd toegekend. Hieronder volgen enkele gemeenten, waar of een hoogere toelage voor het gewone diplo ma 6f een extra toelage voor de ,,aanteeke- ning" wordt gegeven: Breskens /40; Co- lijnsplaat 150; 's Heer Arendskerke 50; Middelburg 30 en 50; Ter Neuzen 50 en Schore /50. Dit adres zal bij de gemeentebegrooting aan de orde worden gesteld. i. Het adres der R.K. Middelbare school- vereeniging te Hulst, om ten behoeve van hare Middelbare Handelsschool eene subsidie te geven ad 150 per uit de gemeente aldaar schoolgaande leerlingen, en, indien geen leer- ling uit de gemeente ter school komt toch een subsidie te willen geven van minstens f 150 per jaar, (meegedeeld in de vergadering van 24 September 1.1.) zal eveneens bij de begroo ting aan de orde worden gesteld. j. Een schrijven luidende als volgt: De heer VAN DE BILT zou aan Burge meester en Wethouders alvorens zij hun ad- vies uuurengeu, tien raad willen geven, hier- op niet te uiep in te gaan, Dien naam „voor- bereitlenu onuerwijs", komt hem wel wat Wijusch voor, hij beschouwt die inriehting nice aiaus. Als de bewaa.school te klein wordt, zou hij den raad geven, de kleinste kinderen maur thuis te la ten. Hij acht zoo'n mrieritmg met noodig en oin dit nu maar op den haia der gemeente te schuiveu, daar komt nij tegen op. Als het vanwege de gemeente zou uitgaan, zou het voor de gemeente een grooten last worden. Het onderwijs kost toch al zooveel geld. De VUGRZITTER: Aangezien wordt voor- gesteld dit schrijven in handen van Burge- j meester en Wethouders te stellen voor net t uitbrengen van advies, zullen we het houden I van beschouwingen er over maar uitstellen tot een volgende vergadering. De heer VAN DE BILT wilde maar waar- schuwen niet te toeschietelijk te zijn. De heer 't GILDE vindt het goed, dat, wanneer die zaak tot de volgende vergadering wordt aangehouden, Burgemeester en Wet houders het dan eens onder de oogen zien, maar zou dan willen, dat Burgemeester en Wethouders rekening hielden met het gevoe- len~van den ganschen Raad. Hij deelt geens- zins het standpunt van den heer Van de Bilt en zou al het mogelijke willen doen, om een dergelijke inriehting in stand te houden. Van wege de Katholieken worden toch ook zulke inrichtingen voor de jeugd opgericht en on- derhouden. Spreker acht die voor de gemeente hoogst nuttig en onmisbaar. Ondanks de las- ten die dit zou opleggen, acht hij het behoud dringend noodig. De heer VAN DE BILT stem't toe, dat ook de Katholieken zulke inrichtingen onderhou- den, maar dat doen ze dan niet op kosten van de gemeenschap. Hij zou het niet heelemaal van de \>aan wenschen, doch eenige beperking willen in acht nemen. Als men den brief goed leest, kan men wel zien, wat het eind van de historie zal zijn: groote kosten voor de ge meente. Hij zou daarom wenschen, dat de gemeente er zich niet mee inliet. De heer DIELEMANWe hebben toch nog ongeveer een jaar den tijd; daarover behoeft toch niet direct beslist te worden. De VOORZITTER: Neen, maar er is toch tijd voor noodig, als men zich opnieuw zou moeten inirichten. Dat is geen kleinigheid. Met algemeene stemmen wordt overeen komstig het voorstel van Burgemeester «n Wethouders besloten. De ondergeteekende J. A. van Hoeve, eige- naar en beheerder van de Frobelschool alhier, komt thans tot Uwen Raad met het volgen de U ter kennis te brengen. Daar de toename van het aantal kinderen op genoemde school van dien aard is, dat het niet langer meer kan uitgesteld worden om in meerdere plaatsruimte te voorzien, zoo ben ik dezen zomer besloten om een plan te maken tot het verkrjjgen van meerdere ruimte; Gezien dat het schoolterrein niet toelaat om de uitbreiding naar de eischen des tijds aan te brengen, zoo heb ik mij bepaald om het gebouw overeenkomstig de bestaande indee- ling met 6V2 M. lengte te vergrooten. Maar daar tegenwoordig aan dergelijke in richtingen hooger eischen gesteld worden dan vroeger, zoo heb ik aan den Inspecteur der Volksgezondheid de goedkeuring gevraagd van het opgemaakte plan, waarvan de uit- slag is, dat ik niet kan volstaan met de voor gestelde uitbreiding. Nu ik geen kans zie om op het schoolter rein de gewenschte uitbreiding aan te bren gen, daarbq mijn leeftijd in aanmerking ge- nomen, zoo moet ik noodwendig een besluit nemen om de voortzetting van het bestaand voorbereidend onderwijs, te beeindigen. Maar daar ik het voortbestaan van het voorbereidend onderwijs gaame zag besten- digd, zoo kom ik met een beleefd verzoek tot Uwen Raad om in een voldoende lokaliteit te voorzien voor het voortzetten van het onder wijs, waarbij ik de inventaris van de school met alle toebehooren ter overname aanbied. Tevens breng ik Uwen Raad mijn welgemeen- den dank voor de genoten subsidie en ver trouw dat deze tot het tijdstip van overgang zal verleend worden, en zoo noodig een even- tueel nadeelig slot, bij het einde bijgepast zal worden. De voortzetting zal door mij ge schieden tot Uwe Raad in een ander gebouw heeft voorzien. Echter moet ik hieraan toevoegen, dat het zeer wenschelijk is dat de overgang binnen den tijd van een jaar plaats had. Voor alle verdere inlichtingen ben ik Uwen Raad ten dienste. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit schrijven in hunne handen te stellen om bericht en raad. k. Een adres van A. Dieleman en 90 an- deren, zijnde bewoners van de buurtschappen Kanaal, Kijkuit, Watervliet, Fort, Steenovens en omliggende polders, die daarin te kennen geven dat ze gelezen hebben in het verslag van de jongstleden gehouden raadsvergadering, dat door een lid van den raad gevraagd is, om pogingen aan te wenden om genoemde buur- ten van beter licht te voorzien; dat zij zich daarom tot den raad wenden met het eerbiedig verzoek om voornoemde buurtschappen en omgeving te trachten te voorzien van electriciteit, aangezien deze verlichting een eisch des tijds is. De VOORZITTER stelt namens Burge meester en Wethouders voor, dit adres te stellen in hunne handen om bericht en raad, daar deze reeds in onderhandeling zijn met de directie van de P.Z.E.M. over die buiten- wijken, zulks naar aanleiding van een vraag door het lid van den raad, den heer Koster, in de vorige vergadering gedaan. De heer DIELEMAN vemeemt blijkbaar, met eenige bevreemding, dat Burgemeester en Wethouders al met de directie van d« P.Z.E.M. in onderhandeling zijn en vraagt, wat daarvan de bedoeling is. De VOORZITTER antwoordt, dat daar mede niets bijzonders bedoeld wordt. Er is echter een vraag gesteld aan Burgemeester en Wethouders. Voor het beantwoorden daar van hebben ze inlichtingen noodig van d» P.Z.E.M. Die hebben ze dus gevraagd. Dat ligt toch voor de hand? Burgemeester en Wethouders hebben die vragen ook gericht aan de Gascommissie. Deze onderzoekt d« zaak, om daama van advies te dienen. De heer DIELEMAN geeft te kennen, dat hij de vraag gesteld heeft, omdat hij in deze kwestie iets eigenaardigs aantreft. Misschien een jaar geleden is ook een onderzoek inge- steld, of men in die bum-ten ook aansluiting aan de gasfabriek wenschte. Toen was er maar e&i voor, op het Plaatje, en nu teeke- nen ze„op dit adres allemaal. Dat is een eigenaardig verschijnsel. De heer CLAESSENS kan dat misschien wel verklaren, dat zal zijn oorzaak vinden in de omstandigheid, dat de mijnheer die daar voor de P.Z.E.M. rondging aan de menschen heeft gezegd, dat de gemeente het wel zou betalen. De VOORZITTER: Dat moeten we dan toch geheel laten voor rekening van dien mijnheer. Ik weet ook niet of dat ge- beurd is. De heer KOSTER geeft te kennen, dat, voor zoover hem bekend is, bij de menschen in het Oosten der gemeente in den laatsten tijd niemand geweest is dan de gasfitter en Staal, om te vragen of ze ook wilden aan- sluiten aan de gasfabriek. Maar dat er iemand van de P.Z.E.M. zou geweest zijn, daar weet hij niets van. De VOORZITTER heeft den indruk, dat het ook niet gebeurd is. Overigens moet men zooiets laten voor rekening van den man die dat zou gezegd hebben. Met algemeene stemmen wordt besloten overeenkomstig het voorstel van Burgemees ter en Wethouders. 3. Benoemen lid der commissie van to«- zicht op het lager onderwijs. Wegens periodieke aftreding van den heer J. M. Baert moet plaats hebben de benoe ming van een lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Met den aftredende wordt ter benoeming aanbevolen de heer Ch. G Claessens. De VOORZITTER noodigt uit over te gaan tot stemming en verzoekt de heeren Dieleman en J. de Feijter met hem het stembureau te vormen. Met algemeene stemmen wordt herbenoemd de heer Baert. 4. Benoeming keurmeesters en arbiter voor de jaarmarkt. De VOORZITTER verzoektover te gaan tot het benoemen van 2 keurmeesters en 1 arbiter voor de aanstaande jaarmarkt. Aan bevolen worden: 1. J. K. de Putter en D. Dekker, 2. J. J. Michielsen en J. C. Kerck- haert. Arbiter: Iz. de Feijter en Levs. van Hoeve. Gekozen worden tot keurmeester de heeren J. K. de Putter met 6 en J. J. Michielsen met 9 stemmen. Op den heer D. Dekker zijn 3 stemmen uitgebracht. Tot arbiter wordt benoemd de heer Iz. d« Feijter met 7 stemmen. De heer Levs. van Hoeve verkrijgt 2 stemmen. De heer OGGEL komt ter vergadering. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 8