meester en wethoucters de volgende toellch- ting: Nu de Westkolkstraat, Nieuwstraat en Noordstraat (gedeeltelijk) in orde zijn ge- maakt, ligt het in ons voomemen, in 1930 aan te vangein met de verbetering der Grenulaan, en van den Schoolweg, benevens het maken van trottoirs aan de Axelsche weg. De be doeling is de Grenulaan en den Schoolweg te beleggen met Zweedsche granietkeien. In de Grenulaan moet aan de overzijde een trottoir- band gezet worden, teneinde daar achter een fietspad aan te leggen. De rest van het terrein zal worden verfraaid door planting van laag houtgewas, zoover dit mogelijlk is. De Schoolweg zal zoo breed mogelyk ver- hard worden. Aan de zijde der huizen kom/t een trottoir, aan de overzijde een trottoir- band, waarachter een fietspad. De oprit achter de woning van de wed. De Zeeuw zal minder steil gemaakt worden, zoo breed als het daar mogelyk is. Ook de verbinding van Westkolkstraat met de Grenulaan zal verbeterd worden, zoodat wij daardoor eene goede verbinding vanaf de brug over de Westkolkstraat buitenom de bebouwde kom der gemeente in de richting Axel zullen krijgen. Nu het tevens ook noodig is met het oog op verdere uitbreiding, rioleering te leggen in de Axelsche straat, stellen wij tevens voor aldaar ook een trottoir te leggen. Voor de bovengenoemde verbeteringen wordt geraamd: voor de Grenulaan 28000.— voor den Schoolweg 29300.-— trottoir Axelsche straat 4000. hierbij komt nog de bovengenoem de rioleering in de Axelsche straat en daarbij aansluitende Kerkhoflaan, waarvan de kosten geraamd worden op 4200. voor verbetering der rioleering in den Roeiersgang 4500. Totaal f 70000.— Het laatste genoemde werk is nog steeds niet uitgevoerd kunnen worden door verschil van opvatting met den rjjkswaterstaat. Dit werk is eenigen tijd geleden aanbesteed voor 3985. Aangekocht moeten nog worden 2 tjzeren buizen van 70 c.M. De kosten daar- van worden geraamd op 380, terwijl een bedrag moet geraamd worden voor risico, ■oodat de totale kosten op 4500 begroot worden. In het bedrag ad 65100 op post volgn. 309 ait ook een bedrag van /3800 voor verbete ring der Noordstraat vanaf de Lange Kerk- straat tot aan de woning van Maandag, wel- ke kosten bestreden zullen worden door eene bijdrage van den gewonen- aan den kapitaal- dienst (zie volgn. 135 en 307). Het spreekt o.i. van zelf, dat al deze kosten niet uit den gewonen dienst betaald kunnen worden. Dat toch is alles buitengewoon werk en moet dan ook door buitengewone inkom- sten worden gedekt. De kosten vinden uit belastingverhooging zou tegenover het tegen- wooidige geslacht natuurlyk zeer onbdllijk zyn, omdat dan nu betaald zou worden voor werk, waarvan ook speciaal het nageslacht zal profiteeren. Bovendien zou zeer terecht bij gedeputeerde staten verzet komen tegen eene dergelijke wijze van financderen. Wy stellen daarom voor deze uitgaven te dekken door eene geldleening. Blykens him antwoord op het afdeelings- verslag hebben burgemeester en wethouders dit voorstel, het leggen van een trottoir in de Axelsche straat, teruggenomen. De heer SCHEELE kan zich vereenigen met het voorstel tot het maken van een ver- beterden verkeersweg langs de Grenulaan en de Schoolweg, met verbetering van den afrit aan mej. wed. De Zeeuw, Hij vindt het ook goed, dat daarlangs een fietspad wordt aan- gelegd, maar vraagt, of het materiaal van de Grenulaan nu z66 slecht is, dat het niet meer gebruikt kan worden. Hij zou er meer voor gevoelen om die keien opnieuw te ge bruiken en dan voor het tekortkomende deel nieuwe keien te nemen, in plaats van dat oude materiaal voor een kleintje te verkoo- pen. Men zou die oude keien gebruiken voor het nieuwe gedeelte van den verkeersweg langs de Hervormde school. Verstandig acht hij het voorts, om niet langer te wachten met het maken eener rio leering langs de Axelsche straat. Het maken van een trottoir kan nog wel uitgesteld wor den, omdat men er nu toch ook over een verharden weg loopt. Hij meent, dat men er dan nog eerder werk van zou behooren te maken van een behoorlijk voetpad naar het spoorwegstation. De heer HAMELINK vraagt, hoe dat rij- wielpad naast den keiweg in de Grenulaan zal gemaakt worden. Is dat inderdaad de bedoeling om het met macadam te maken? Achten burgemeester en wethouders dat wel gewenscht. Vreezen ze niet dat er dan een groot deel van de verharding door de jeugd als projectielen zal gebruikt worden, mis- schien met minder gunstig gevolg voor de ruiten der woningen? Was het niet beter, dat rijwielpad met klinkers te maken? Macadam eischt toch jaarlijks ook een belangrijk be drag voor onderhoud. Hij heeft aan burge meester en wethouders in overweging hier- mede rekendng te houden. Hij kan ook het denkbeeld van den heer Scheele steunen, om de oude keien niet op te ruimen. De heer COLSEN had gedacht, dat de keien die daar liggen nog wel konden ge- bruik worden. Ze liggen wel ongelukkig, doch dat is met geheel opnieuw leggen te verhel- pen. Hij vraagt echter, of het wel aanbe- veling verdient, den verkeersweg te leggen langs een school. Hij wijst op het voorbeeld van de school te Sluiskil. De heer SCHEELE: De school staat hier veel verder van den weg dan te Sluiskil. De heer COLSEN vraagt, of de verkeers weg niet boven op den dijk langs het kanaal kan gemaakt worden. De heer HAMELINK: Die is niet van de gemeente. De heer VERLINDE wijst er naar aanlei- ding der vraag van den heer Scheele op, dat de keibestrating 2 M. breeder moet worden, dan de bestaande, zoodat men, de oude keien gebruikende, uit dien hoofde al de helft materiaal zou tekort komen, maar als men er het onbruikbare dan nog moet uitgooien, zal men te nauwemood voldoende keien over- houden voor een vierde deel der straatlengte, want minstens de helft is versleten. Wat zal men er mede opschieten, als men nu slechts ongeveer een vierde deel der straatlengte met oud materiaal kan beleggen? De heer COLSEN: En de uit de Noord straat komende keien dan? De heer GEELHOEDT: Die gaan naar de Lange Kerkstraat. De heer VERLINDE meent, dat men toch niet kan bedoelen er een staalkaart van te maken, door eerst gebruik te maken van het in de Grenulaan aanwezig oud materiaal, voorts oud materiaal uit de Noordstraat en aanvulling met nieuwe keien. Dan werd 't een echte staalkaart. Hij kan zich met het voorstel van burgemeester en wethouders vereenigen. De heer SCHEELE geeft in overweging het oude materiaal van de Grenulaan te ge bruiken voor de Schoolweg en dan ndeuw aan te schaffen voor de Grenulaan. De beer VAN DE BULCK kan niet begrij- pen, hoe men het aan het begin met den afrit b\j mej. wed. De Zeeuw voor elkaar moet krijgen, in verband met de daar liggen- de tramlijnen. De VOORZITER: Dat komt best in orde, De heer VAN NEERBOS: Kan geen ge bruik gemaakt worden van de oude keien in het nog overig deel der Noordstraat? De VOORZITTER: Die moeten nog ge bruikt worden in de Lange Kerkstraat. De heer VAN NEERBOS is van oordeel, dat de keien uit de Grenulaan nog best kun nen gebruikt worden op een goede onderlaag. Als men die voor de Schoolweg kon gebrui ken, en men daarop f 29.000 kon besparen zou toch een aanmerkelyke verlaging der kosten verkregen worden, en zou, naar het denkbeeld van den heer Scheele, misschien ook kunnen worden gezorgd voor een goeden loopweg naar het Station. De heer VAN AKEN spreekt zich ook uit, om het fietspad te maken van klinkers, men heeft er nog veel liggen. De heer COLSEN uit de verzuchting, dat men hier alles tiptop in orde wil hebben en het by hem in de buurtschap Sluiskil alles modder is. De VOORZITTER: By, u hebben ze de modder verzilverd! De heer DE BAKKER wil, nu het gaat over de manier van bestrating er zich ook voor verklaren om voor den verkeersweg zoo- veel mogelijk oud materiaal te gebruiken, dat is, ter besparing van uitgaven, wel naar zyn smaak. Hij acht die oude keien ook nog vol doende. De heer GEELHOEDT zou, indien de ver- onderstelling der heeren juist was, aan hunne zijde kunnen staan. Bij het maken vein het trottoir in de Grenulaan moest op verschil- lende plaatsen een strook der keibestrating worden opgebroken en heeft men daarby kun nen waamemen, welke minderwaardige keitjes daar liggen. De heeren weten toch ook wel, dat de gemeentebouwmeester een dubbeltje wel viermaal omkeert eer hy het uitgeeft, en dat hy dus geen nieuwe keien zou vragen, als hy het met de oude kon. Die oude keitjes zyn voor dien verkeersweg niets waard. De heer SCHEELE: Het ligt nu toch aar- dig goed. De heer GEELHOEDT: Dat is schyn. Ook in den Schoolweg kunnen die keien niet wor den gebruikt, aangezien dat terrein voort- durend vochtig is, daar dient men een stevige kei te hebben. Hij beveelt dringend aan het oude materiaal er geheel uit te gooien en een flinken nieuwen weg te maken. Om het fietspad in plaats van met macadam met klinkers te verharden, daartegen zal wel geen bezwaar zyn, al meent hy, dat macadam ook wel zal voldoen, aangezien over dat pad, by den verbreeden keiweg, geen vervoer komt. De heer HAMELINK: Maar denkt u niet dat ze er mee zullen gooien? De heer GEELHOEDT: Dat zal wel niet kunnen, als de macadam er wordt ingewalsd. Aan den Schoolweg komt een trottoir van 1,50 M. breed en aan den anderen kant een fietspad. De weg zal gemiddeld 6 M. breed zijn. De afrit aan mej. de wed. De Zeeuw is wel smal, maar de grens van onzen grond komt verder, tot aan een daar staand steenen paaltje. De weg kan daar 8 M. breed zyn. De heer VAN DE BULCK: Moet er dan niets af van dien uitstekenden punt van het tuintje van mej. de wed. De Zeeuw? De heer GEELHOEDT: Neen, ook de tuin- tjes langs den Schoolweg blijven in tact. De heer BEDET geeft te kennen, dat hij er aanvankelijk ook veel voor gevoelde, om daar het oud materiaal te gebruiken, maar hij is nader tot de conclusie gekomen, dat dit nooit iets wordt. Als men het oude materiaal zou gebruiken zou die straat spoedig weer terug- komen, en hij moet dus van meening verschil- len met de heeren die meenen, dat dit een bezuiniging zou zijn. Hy weet voor dat oude materiaal nog wel een betere plaats. Hij wijst op den grond langs de Blokken ten Noorden van de Zandstraat en op het schoolplein voor de oude school A want die bestrating zou noodig ook onderhanden, behooren te worden genomen; die is al zoo oud als spreker. Hij zou zijn medeleden den raad willen geven: zit hierover niet te modderen, maar neemt een flink en afdoend besluit. Hij vraagt, of er voor het maken van den verkeersweg geen bijdrage zou te krijgen zijn van het rijks- wegenfonds. De VOORZITTER merkt op, dat, toen daarop voor een straat kans bestond, burge meester en wethouders hebben getracht die te verkrijgeu en daarin ook zijn geslaagd. Indien daarop nog kans zou bestaan, be- hoort dat plan ook te worden uitgevoerd zooals het is voorgesteld, dan moet men iets degelijks kunnen laten zien. Indien men de oude keien opnieuw zou moeten gebruiken met een bijzondere onderlaag, verhoogt dat de kosten toch ook. Spreker zegt: strijk de hand over het hart, en geeft de gemeente een goede straat. Hij meent, dat het wel aan den heer Geelhoedt is toevertrouwd, dit goed, doch op de voordeeligste manier te doen. Aan den heer De Bakker zegt spreker, dat deze in de vergadering der commissie van bijstand aan de zijde van den heer Geelhoedt stond; hij had gehoopt, dat de heer De Bak ker daar zou zijn blijven staan. De heer SCHEELE kan het zich best be- grijpen, dat de wethouder van publieke wer ken van oordeel is, dat de weg, gemaakt voi gens het voorstel van burgemeester en wet houders het schoonste werk zal leveren, maar het is toch ook mogelijk, dat het op de goed- koopste wijze, d.w.z. met gebruikmaking van het oude materiaal ook voldoende zou te maken zijn. Hij kan nog niet inzden dat hij met het voorstel van burgemeester en wet houders moet meegaan;_ de weg is toch niet zoo bijzonder nat? Op grond daarvan doet spreker het voorstel om de oude keien uit de Grenulaan te gebruiken van af mej. de Zeeuw tot den slager De Jonge en verder Zweedsch graniet. De VOORZITTER wyst er spreker op, dat blijkens de mededeeling van den heer Ver- linde dat oude materiaal toch slechts te nau wemood voor een vierde der lengte van de straat voldoende zal zijn. De heer SCHEELE: De Grenulaan is lan ger dan de Schoolweg. De VOORZITTER merkt op, dat het aldus een nieuw costuum met een oud vest zou worden. De heer GEELHOEDT: Als dit voorstel zou worden aangenomen, zou de raad er later spijt van hebben. De oude keien kunnen het nu ook niet houden. De heer DE BAKKER verklaart inderdaad van standpunt te zijn veranderd. Dat kon den voorzitter toch bekend zijn. Hoe gaat dat. Men wordt opgeroepen voor een vergadering der commissie, hoort de plannen, spreekt er over mede en werkt mede aan een beslissing. Maar men kan toch nog wel eens tot andere gedachten komen, en dat is in dit geval uit oorzaak van bezuiniging. Dacht hy aanvan kelijk met betrekking tot de Grenulaan en Schoolweg kan men over den hond, dan kan men ook over den staart, toen hij later nog eens een en ander onder de loupe nam, kwam hy tot de conclusie dat er toch nog wel ge- noeg oud materiaal was. Spreker heeft ook nog gevraagd, of het niet mogelijk was daar een dubbele baan te maken, voor verkeer in twee richtingen, om daardoor het verkeer over de Markt overbodig te maken, aangezien dit toch altyd moeilijk zal blijven. Het is ge- bleken dat anderen, de automobielrijders er anders over denken, maar hij zou er de voor- keur aan geven, als men het autoverkeer bui- ten de stad zou kunnen houden. Hij gelooft, dat de verkeersweg met oud materiaal wel te houden is. De heer DE BRUUNE acht voor het ver keer de beste mebhode langs gindsche zyde er uit, en langs deze zyde er in. De heer GEELHOEDT merkt op, dat de heer De Bakker nu toch een vetkeende voor- steildng van zaken geeft, want als er ddn was die het thans ingediende plan verdedig- de, was het toch wel de heer De Bakker, toen spreker nog op het standpunt stond om eerat de Grenulaan en daama de Schoolweg te ver- beteren. De heer De Bakker verdedigde het volledig plan echter z66 enthousiast, dat de commissie er zich mee vereenigde. Hij neemt het hem niet kwalijk, dat hy intusschen van standpunt veranderd is, maar geeft als zijn meeming te kemnen dat, als de gemeente- raad er niet toe over kan komen om dozen verkeersweg te maken met nieuw materiaal, men dan beter doet den weg geheel te laten liggen. De heer COLSEN verklaart er zijn stem niet aan te kunnen geven. Verschillende malen wordt hier aangedrongen op het maken van trottoirs van tegels of oude klin kers maar bij hem in Sluiskil heeft men geen klinkerweg, nog zelfs geen stoep. De heer GEELHOEDTDat kunnen wij toch niet helpen? De heer COLSENAls er oud materiaal beschikbaar is om dat te maken wel. De VOORZITTER meent, dat deze zaak thans voldoende besproken is. Hetgeen burge meester en wethouders voorstellen, achten zij in het welbegrepen belang der gemeente. We krijgen daardoor goede en mooie wegen en het blykt voldoende, uit de beschouwingen over de in den laatsten tyd uitgevoerde bestra- tingswerken in de kom, dat de ingezetenen tevreden zyn over hetgeen ten deze door het gemeentebestuur is gedaan. Het voorstel van burgemeester en wethou ders met betrekking tot het maken van een verkeersweg in de Grenulaan en de School weg wordt aangenomen met 8 tegen 5 stem- men. Voor stemmen de heeren De Jager, Geel hoedt, Verlinde, De Brurjne, Van Driel, Van den Bulck, Van Aken en Bedet; tegen stem- men de heeren Scheele, Van Neerbos. De Bak ker, Colsen en Hamelink. 310. Rioleering van de Axelsche straat en Kerkhoflaan en verandering der rioleering in de Roeiersgang. f 8700. De heer VAN DRIEL wil een blik in het verleden werpen, toen de Axelsche straat daar nog lag zonder dat er huizen langs gebouwd waren. De gemeente heeft later van de pro- vincie den weg overgenomen met alle be- kende lusten en lasten. Men is later op dat onbouwrijpe terrein langs den weg huizen gaan bouwen. Men heeft daar niet, evenals in Mannheim en Bremerhaven eerst straten en trottoirs aangelegd, om er later huizen aan te bouwen, zooals alhier ook vanwege Do- meinen is geschied, die, alvorens deze admi- nistratie bouwgrond verkocht de straten be hoorlijk verhardde en rioleerde. De heer SCHEELE: Was dat maar zoo! De heer VAN DRIEL wil de bykomstige omstandigheid waar de heer Scheele op doelt in het midden laten. Er was echter een plan, om de Axelsche straat, waaraan inmiddels was gebouwd, van wege de gemeente te rio- leeren en er een trottoir aan te leggen. Had dit plan kunnen doorgaan, dan was er wel overheen te stappen geweest. Maar men weet hoe dat geloopen is, in plaats van de uitvoe- ring van het werk, is het resultaat geweest een voor de gemeente dure procedure. Nu heeft de gemeenteraad den naam verkwistend te zijn, maar spreker durft met voile gerust- heid zijn aandeel in het voeren dier procedure op zich nemen. Er was toen voor de ge meente geen mogelijkheid, om die te ontzei- len, aangezien zij tegenwerking ondervond van eenige ingezetenen in wier belang de ge meente daar een goeden toestand wilde schep- pen. En toen het z66 geloopen is, heeft de gemeenteraad terecht dat werk laten zakken, en tot die menschen gezegd: je hebt slijk gezocht, nu heb je slijk gevonden. Maar nu is er een voorstel, om die werken daar toch te maken. Burgemeester en wet houders hebben nu het trottoir al teruggeno men, maar ook voor de rioleering is spreker nog niet te vinden. Hij herinnert, dat in ver band met den financieelen toestand ook met zijn instemming de verbetering der rioleering van het lage stadsgedeelte is nage- laten. Maar om nu die menschen die de ge meente met de procedure zoo hebben gedu- peerd te gaan helpen alvorens de menschen in het lage stadsgedeelte uit den onaangena- men toestand waarvan ze op verschillende tijdstippen het slachtoffer worden zijn gehol- pen, daaraan kan spreker niet denken: daar staat hij onverzoenlijk tegen. De hulp die burgemeester en wethouders thans brengen wil aan de Axelsche straat betreft dezelfde groep menschen die altijd hebben loopen klie- ren over de uitkeeringen aan werkloozen, en spreker daarover ook wel lastig hebben ge- vallen, maar die, toen ze er de kans voor zagen de gemeente af te zetten dit niet heb ben nagelaten, door grof geld te laten betalen voor een zijkantweg die voor niemand waarde had, want ze hadden den prys voor het bouw- terrein betaald moeten omslaan over het be bouwde deel. Er zijn daar ook menschen met goeden wil geweest. Spreker is zijn geheele leven voor compromis te vinden geweest en zoo is hij dat ook ten deze. Hij is bereid met het voorstel mee te gaan, wanneer de betrokkenen het bedrag dat de gemeente hen heeft moeten betalen terugstorten in de gemeentekas. Maar om nu aan die kwaadwillige ,,honden" mag hij niet zeggen en zal daarom maar spreken van individuen, die aan de gemeente reeds f 13.000 nuttelooze kosten hebben berokkend nog f 4200 voor een rioleering ten koste te leggen, zoolang het lage gedeelte der kom niet is geholpen, daaraan kan hij, om de wijze waarop de raad in die kwestie is getard, niet meewerken. Hij zou de zaak nu ook verder nog maar eens willen afwachten, ze zullen weer terug komen. lets wil hij hen wel schen- ken, n.l. een open goot van klinkers, voor af- voering van het hemelwater. Dat vereischt maar een uitgaaf van f 49. Maar verder gaan, zonder dat het in Ter Neuzen in orde is, daar is bij hem geen sprake van! De heer BEDET heeft met belangstelling zitten luisteren naar de uiteenzetting van den heer Van Driel en zyn schildering van de groote steden, tot hij gekomen was aan de procedure. Die zit hem dwars. Daaruit blijkt wel, dat de heer Van Driel, niet dikwijls een procedure heeft gevoerd, want dan moet men er ook tegen kunnen die te verliezen. De heer Van Driel heeft toch zelf ook gezegd, dat er goedwilligen onder de bewoners van de Axelsche straat waren en die kan men toch niet voortdurend laten lijden door de onwil- ligheid van de anderen. Hy wil hen nu geven een open goot. Maar dat is toch eigenlyk een soort minachting, want we gaan hier toch aan onze hooldsu.-oCii geen upeugoot van klinkers leggen? Het principieele van deze zaak is, dat de bewoners zelf aan dezen toe stand niets kunnen doen. Het zal aanbeve- ling verdienen, om op het voorstel in te gaan en deze oude toestand op te ruimen. Met het nieuwe artikel 6 der Bouwverordening is be- reiut, dat aergelijke nieuwe toestanden niet meer kunnen voorkomen. Dat gaat de heer Van Driel geheel op zij. Die moest eerbied hebben voor dat raadsbesluit, en daar niet reactionnair tegen in gaan. Hij blyft aanne- ming van het voorstel aanbevelen. Ook de heer Colsen zal mettertijd voor Sluiskil wat gedaan krijgen en spreker zou deze water- en slikboel nu ook maar eens willen opruimen. By verdere nieuwbouw zal men voigens de verordening moeten werken. De heer SCHEELE wil in korte trekken zijn meening zeggen over het voorstel van bur gemeester en wethouders. Hy heeft met be langstelling zitten luisteren naar het vertoog van den heer Van Driel, doch het heeft hem gespeten, dat hij daar de wierkloozenuitkee- ringen bij heeft gehaald. Daar zitten toch ook veel menschen die gekant waren tegen het voeren van een proces tegen de gemeente. Het is een onplezierige geschiedenis, maar dat mag toch voor de gemeenteraad geen aanlei- ding zijn na te laten zijn plicht te doen. De heer HAMELINK vraagt hoever de rio leering in de Kerkhoflaan zal gemaakt wor den. De heer GEELHOEDT: Tot aan het laat ste huis by de hofstede van De Feijter. De heer HAMELINK wenschte dit juist te weten. Hij wijst er op, dat het wel eeniger mate den schijn verwekt, alsof burgemeester en wethouders met een bijzondere bedoeling de rioleering van de Kerkhoflaan hebben vast- geknoopt aan het rioleeringsplan voor de Axelsche straat. Eerstgenoemd plan is al herliaaldelijk ter sprake geweest. En toen is gezegd dat burgemeester en wethouders be reid waren die rioleering aan te brengen, in dien de betrokken bewoners zich bereid ver- klaarden er op aan te sluiten. Nu zyn er, voor zoover spreker althans weet, geen ver- zoeken en toch stellen burgemeester en wet houders dit werk voor. Hebben burgemeester 1 en wethouders nu die plannen in ddn voorstel vereenigt, omdat het dan voor den raad wat moeilijker zou vallen het af te wyzen? Men heeft nu niet zwart op wit dat de bewoners willen aansluiten en ondanks dat stellen bur gemeester en wethouders de uitvoering van het werk voor. Het zijn ten slotte toch gladde jongens, dat ze de raadsleden op die manier in het moeilijke brengen. Hij wyst er voorts op, dat, waar burgemees ter en wethouders ten opzichte van de Kerk hoflaan het standpunt innemen dat ze de rio leering niet verder maken dan de laatste woning, ze dit ten opzichte van de Axelsche straat niet doen, waardoor dit een andere strekking krijgt. Spreker moet voor den gemeenteraad ver- werpen de beschuldiging dat deze de oorzaak zou zijn, dat daar nog geen rioleering ligt. Practisch is de toestand z6<5, dat de heeren toen ze daar bouwden wisten, dat er geen riool lag. En toen de raad er een rioleering en trottoir wilde maken, hebben de heeren gewedgerd mee te werken. Dat er geen rio leering ligt is dus niet de schuld van den raad, maar van de heeren die daar wonen zelf. Een deel van de leden wil hen, blijkens het betoog van den heer Van Driel niets geven, maar spreker wil hen niet heelemaal afwijzen. Hij zou er dus overheen willen stappen en de rioleering maken, als de be woners zich bereid verklaarden de kosten te betalen van het maken van een trottoir. Hij zou dit vooral wenschen, omdat hy voorziet, dat het in de toekomst toch anders niet uit- blijven zal, dat er een aandrang komt om dat toch voor rekening van de gemeente te doen. Als ze maar voortgaan met raadsleden te be- werken komt dat er op den duur wel. Kan het maken van het trottoir geen instemming vinden, dan zou hij ook niet verder willen gaan met de rioleering. Spreker wijst er op, dat daar verder aan de straat nog bouwgrond ligt, die men dan op deze wijze ook voor den ibelanghebbende bouwrijp maakt. En verder op zal er dan weer een trottoir komen. Dat zal dan niet veel jaren zoo liggen, of er wordt toch be- pleit, dat het niet aangaat met het trottoir in de Axelsche straat een stuk zonder trot toir te laten liggen. Spreker hoort het den voorzitter al verdedigen. Laat de raad aan de heeren kenbaar maken dat hij bereid is een riool te leggen, mits de belanghebbenden de kosten betalen van een trottoir. Hij meent, dat daartegen geen bezwaar kan zijn, aange zien voigens den algemeenen regel de belang hebbenden alvorens te bouwen zelf riool en trottoir zouden hebben moeten leggen. Als ze er op ingaan doen ze practisch niets meer dan wat hun plicht geweest was en dan kan spreker er wel overheen stappen. De heer SCHEELE wijst er op, dat de heer Hamelink geen rekening houdt met de prak- tijk want dat op die wijze soms een enkeling, die er tusschen zit, maar die men er toch niet van kan uitschakelen, alles kan tegenhouden. In de praktijk brengt een dergelijke voor- waarde niet te overbruggen moeilijkheden met zich. De heer HAMELINK geeft te kennen, dat de heer Scheele aan zijn woorden een ver- keerde uitlegging heeft. Men komt evenwel altijd slimmer van de kermis terug dan men er heengaat. Vroeger heeft de raad zich wel eens laten vinden om op zeggende woorden af te gaan, maar nu zou hij zeggen begint er niet mee, vddrdat ze het er alien mede eens zyn. De heer SCHEELE: Dan kan 66n persoon het algemeen belang tegen houden. De heer HAMELINK: Ze zullen het er gauw geno'eg over eens worden, en anders doet de gemeente later hetgeen tot de taak van een particulier behoort. Stelt men dien eisch niet te voren, dan komt men er mee in moeilijkheden. En indien men hier gaat toe- geven, zal ik dat in alle andere gevallen ver dedigen, omdat ik niet den schyn zou willen wekken, dat er hier met twee maten ge- meten wordt. De heer VAN DRIEL geeft te kennen, zijn denkbeeld omtrent een open goot volstrekt niet uit minachting te hebben gedaan, maar om dan wat te geven. Hij heeft bezwaar om mede te werken aan de afwerking eener straat, waarvan de bewoners blijk gaven daaraan niet te willen meewerken. Spreker is een man van de straat en dan moet je wel eens iets hooren dat onaangenaam in de ooren klinkt. Dat omtrent die uitkeeringen aan uitgetrokken werklooze bootwerkers klonk hem zeer onaangenaam en hij heeft al tijd gedacht, dat te eeniger tijd met die men schen wel eens te wisselen. De heer SCHEELE: Dat was er dan toch maar 66n die dat zeide. De heer VAN DRIEL: Neen, dat was een ploegje van een man of zes, zeven, hetzelfde ploegje dat tegen de gemeente is opgetreden. Ik behoef van myn woorden niets terug te trekken. Aan den heer Bedet kan ik wel ver klaren omtrent procedeeren ook wel eenige ondervinding te hebben. Van wege den bond van transportarbeiders worden ook wel pro cedures gevoerd, en dan hebben we er ge- woonlijk verschillende over dezelfde zaak, Dan wordt het er met 1 geprobeerd. Dat heeft de bond wel eens verloren, maar dat heeft dan als proefkonyn gediend en dan worden de andere niet doorgezet. By proces- sen is het verliezen of winnen, en men kan daarmede nog wel eens wat leeren, als men verantwoordelykheidsgevoel bezit. Ik iben ran meening dat, als het staatsbelang spreekt, alles moet zwygen, en zoo is het ook met de raadsleden, als het 't gemeentebelang be treft, moet men daarvoor opkomen, ook de procedure-Kramer is hem niet sympathiek, de belangen der gemeente behooren te wor den verdedigd en aangezien het hier men schen betreft die in hun plicht tegenover de gemeente te kort geschoten zyn, is zyn mee ning dat men hen fijntjes in hun vuil moet laten rondploeteren en him water laten dra- gen tot hun armen er zeer van doen. De heer GEELHOEDT stemt toe, dat de procedure inderdaad aan de gemeente veel geld heeft gekost en dat hebben alle raads leden betreurd. Men moet nu echter in a&n- merking nemen, dat er voorbij de Moffen- schans gebouwd wordt op grond van den heer Van der Peyl. Deze heeft zich, alvorens een bouwvergunning gegeven werd verbonden om alles overeenkomstig de eischen der Bouwverordening in orde te maken, maar dan behoort de gemeente ook te zorgen, dat hy kan voldoen aan den eisch van art. 6, om met zijn riool aan de gemeenteJyke rioleering aan te sluiten. De heer HAMELINK: Maar nu ligt er langs de Axelsche straat nog een stuk bouw- terrein van denzelfden ondememer. De heer GEELHOEDT: Voor dien grond was al een bouwvergunning gegeven v66r de wijziging der Bouwverordening, en dat valt er dus buiten. De rioleering van de Kerkhof laan beschouwt de heer Hamelink als een lokvogel, doch die meening is absoluut on- juist. Het is wel juist, dat die rioleering vroeger meermalen ter sprake is gekomen, maar dat is telkens afgestuit op het ont- breken van een rioleering in de Axelsche straat waarop daarmede kon aangesloten worden. Nu die er komt, kan ook die riolee ring gemaakt worden, welke noodig is, aan- zien de menschen daar alle vuilwater op de weide van den heer De Feijter werpen. En dat burgemeester en wethouders bij de laat ste woning ophouden vloedt voort uit het feit, dat dan het hoogste punt der Kerkhoflaan bereikt is en er aan den anderen kant een open sloot ligt. De rioleering in de Axelsche straat is noodig om belanghebbenden in da gelegenheid te stellen te voldoen aan de Bouwverordening, zooals we die Laatst heb ben gewijzigd. De VOORZITTER geeft ook te kennen, dat op het gemeentebestuur den moreelen plicht rust te zorgen dat de rioleering voor een nieuwe aansluitdng behoorlyk te bereiken is. De heer HAMELINK: We hebben alles In orde willen maken; hadden de belangheb benden zich niet zelf verzet, dan was alles in orde geweest. Het gewijzigd voorstel van burgemeester en wethouders wordt aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren De Jager, Geel hoedt, Scheele, Van Neerbos, Verlinde, De Bruijne, De Bakker, Van Aken en Bedet; tegen stemmen de' heeren Hamelink, Van Driel en Van den Bulck. De heer Colsen is tijdens deze stemming niet aanwezig. Hoofdstuk VII. Eigendommen, niet voor den openbaren dienst bestemd. Inkomsten 311. Batig slot overgebracht van hoofd stuk I. 91,32. 312. Bijdrage van hoofdstuk VII van den gewonen dienst. 55. 313. Bijdrage van hoofdstuk VIH-7 vein den kapitaaldienst. 6,25. 314. Opbrengst van den verkoop van ge- meente-eigendommen. Memorie. 315. Ontvangsten wegens uitloting en con- versie van effecten. 10.000. 316. Bydragen van de hoofdstukken van den gewonen dienst tot het herkrijgen van vervreemde kapitalen. 4100. Uitgaven 317. Aankoop van rentegevend goed. 4100. 318. Aankoop van nieuwe effecten in ver band met uitloting en conversie. 10.000. 319. Kosten vallende op den aankoop van rentegevende stukken. 152,57. Hoofdstuk VIII. Onderwijs, kunsten en wetenschappen. Inkomsten 7. Bijzonder gewoon lager onderwjjs. 320. Batig slot overgebracht van hoofd stuk I. 6,25. Uitgaven 321. Bydrage aan hoofdstuk VII van den kapitaaldienst. f 6,25. Hoofdstuk XVI. Geldleening. 323. Kosten van het sluiten van geldlee- ningen. Memorie. Waar niets anders is vermeld, zyn de ver schillende posten der begrooting aangenomen met algemeene stemmen. De begrooting wordt aangenomen met 12 stemmen tegen 1. Voor stemmen de heeren De Jager, Geel hoedt, Scheele, Van Neerbos, Verlinde, De Bruijne, De Bakker, Colsen, Hamelink, Van den Bulck, Van Aken en Bedet; tegen stemt de heer Van Driel. De heer VAN NEERBOS verlaat de ver gadering. De VOORZITTER merkt op, dat door de behandelmg der begrooting is beslist omtrent de adressen vein den agent-rechercheur Van Doom, dat der Ter Neuzensche Bad- en Zweminriohting en van de Vereeniging tot Ziekenverzorging. Thans rest nog te beslissen over het ver- zoek om subsidie voor de stichting „Moeder- heil" te Breda. De heer DE BAKKER meent, dat er alle aanleiding is, om <^an deze inrichting subsidie te geven. Daar wordt veel leed verzacht. Hij vindt het jammer, dat de bestuurders nog op een dergelijke wijze om subsidie moeten vra gen. Dat zou van rijkswege gesteund moeten worden. Nu dit niet zoo is, zou hij voorstel len 100 te geven. Het is een sociaal insti- tuut, met een zeer goede strekking. Men voorkomt daardoor gevallen zooals men nu dezer dagen weer kon lezen, dat een pasge- boren kind in een sloot in het water wera ge- worpen. Hij hoopt, dat er van deze gemeente nooit iemand gebruik van zal moeten maken, maar het is toch een zeer nuttige inrichting die steun verdient. Ook getrouwde vrouwen kunnen er terecht om geholpen te worden. Hij kan in alle opzichten zijn stem geven aan een subsidie. De heer BEDET is het met den heer De Bakker eens, dat het een nuttige en goede stichting betreft, maar de hoofdvraag moet

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 7