ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. we- de Bl d. SVIACADAHl 60.000 K.G. Lessinesche Macadam, Macadam, 40.000 K.G. Lessinesche [ij Gevatfe Koude en Griep, Sanapirin-Jabletten lOen 75 ct. Keetpijn Mijnhardt's Keelpijn-tabletten Fiacon30en60 ct. Bronchitis" en Kinkhoest Anga-SiroopFieschi gid. No. 8452. VRIJDAG 15 NOVEMBER 1929. 69e JAARGANG, BIINEKLAI 57" B U I T E B L A H D~ Hoesten Mijnhardt's Hoesttabletten Doos30ct. (MM TER NEUZEN, 15 NOVEMBER 1929. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Burgemeester c* Weihnuders van TER NEUZEN, vragen v66r of np den 25 November 1929,aanbtedingen met monster, voot hetleveren franco op wagon van zwaar 13 c.M,, te Sluiskil (brug). zwaar 1—2 c.M., Schuttershofweg te Ter Neuzen. Ter Neuzen, den 15 November 1929. Burgemeester en Wethouders, J. HUIZiNGA, Burgemeester. J. L. DREGMANS, wnd Secretaris. TWEEDE RAMEB. Vergadering van Donderdag. Bfj de voortzetting van de algemeene be- •chouwingen betoogt de heer Lingbeek (h. g.dat rechts het eens is over den god- delijken oorsprong van bet gezag, maar nlet over de uitwerking van dat beginsel. De heer Nolens (r.k.) meent, dat de her- ziening van de invaliditeits- en werkloos- heidsverzekering tegelijk kan geschieden en dringt aan op ruimere toepassing van de be- voegdheid om het nijverheidsonderwijs te steunen. Spreker betoogt verder, dat in 1915 de c.-h. over hun principieele bezwaren tegen het ge- zantschap zijn heengestapt. Voor de jnotie van den heer Ter Laan zal de roomsch-katholieke fractie niet stemmen, omdat het herziene Bezoldigingsbesluit reeds is afgekondigd en de motie overigenis slechts demonstratieve beteekenis heeft, vooral tegenover het extra-parlementair kaibinet. De heer Rutgers van Rozenburg (c.-h.) komt op tegen de indeeling van de c.-h. bij de liberalen door den heer Knottenbelt en tegen de betiteling van indirecte belastingen als christelijke belastingen; deze belastingen dateeren reeds uit de liberale periode. De heer Schokking (c.-h.) kan zich niet met de motie-Ter Laan vereenigen, omdat het oogenblik van algeheele herzdening nog niet gekomen is. Inzake het gezantschap bij den paus gaf de heer Nolens een valsche voor- stelling, toen hij den christelijk-historischen veranderlijkheid verweet. De overeenstem- ming van de rechterzdjde ligt in de erkenning van de beteekenis van het Evangelie voor het staatkundig leven. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS. De weldadigheidspostzegels 1929 zijn ont- worpen door den schilder H. H. Kamerlingh Onnes. De voorstelling is een naakt kinder- figuurtje, zittend op den rug van een dolfijn. DE JUSTITIE-BEGROOTING EN DE ZAAK GIESSEN-NIEUWKERK. In de Memorie van Antwoord der begroo ting van Justitie spreekt de Minister van Justitie zijn meening uit over de behandeling door het Amsterdamsche Hof van de zaak Giessen-Nieuwkerk. Hij meent, dat deze zaak zich niet gekenmerkt heeft door de even- wichtigheid, welke juist in de gegeven ora- standigheden te noodiger was, opdat men zich voor een objectieve beoordeeling op die behandeling en den indruk daarvan zou kun- nen verlaten. De Minister betreurt een en aader, en niet slechts omdat aldus een schok aan het ver- trouwen van de juistite is gegeven, die in elk geval zeker niet in die mate door de feiten wordt gerechtvaardigd, maar vooral ook, omdat het gevaar dreigt, dat uit aeltere reactie tegen overdreven en onwaardige voor- stellingen de aandacht wordt afgeleid van de hoofdzaak. En die is, dat hier inderdaad fouten aan het licht zijn gekomen, waarop 't wel noodig is zich met emst te bezinnen. Van die fouten noemt de Minister er drie: Het onderzoek van den rijksrechercheur heeft niet naar behooren plaats gehad; het onder zoek is te veel uit handen gegeven; en de derde fout is die van het „geheime dossier". ONTSLAGEN BIJ PHILIPS. De aangekondigde ontslagen bij de Philips- fabrieken te Eindhoven zijn begonnen. Ge- durende enkele weken reeds doken er ge- ruchten op, dat velen zouden zijn ontslagen. Thans verneemt ,,De Morgan" uit goede bron, dat Maandag aan eenige honderden personen ontslag is aangezegd. HET BELGISCHE KABINET. De Donderdagochtend gehouden minister- raad ter bespreking van den latenten crisis- toestand ving omstreeks halftien aan en liep eerst kwart over een ten einde. Na afloop der vergadering hadden wij gele- genheid met verschiliende ministers, zoowel katholicke als liberale, te sprekeu. Allen ver- klaarden ons, dat de toestand uiterst critiek moet worden geacht, daar de standpunten van de katholieke-Vlamingen en de liberalen dia- metraal tegenover elkander blijven staan. De bespreking droeg een zeer hoffelijk karakter en het bleek wel, dat het verzet minder vau de liberale ministers dan wel van een deel der liberale partij komt, die de volledige veme- derlandsching van de Gentsche universiteit zonder verplichte Fransche cursussen afwijst. Een der katholieke Vlaamsche ministers zeide ons lettelijk: Onze doodstrijd is ingetreden, maar wij willen nog niet onmiddellijk sterven. En een Waalsch liberaal lid der regeering ver- klaarde van zijn kant: W(j gaan naar de ont- binding der regeering-Jaspar indien niet spoe- dig een reddende tormuie wordt gevonuen. Persoonlijk dacht deze minister, dat zulks ech- ter niet meer mogelijk is. Het pleidooi der Vlaamsche ministers voor een volledige sym- metrische behandeling van Vlamingen en Walen inzake universitair onderwijs maakte Desc artikelen zijn vcrkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten (Ingez. Med.) veel indruk, maar aan de opdracht, door hun partij gegeven, konden de liberale ministers zich echter niet onttrekken. De algemeene indruk is dat het ministerie- Jaspar aan het einde der week of misschien reeds vroeger officieel ontslag zal netnen. (N. R. Crt.) DE ENGELSCH-RUSSISCHE BETREKKINGEN. Met de benoeming van Sir Esmond Ovey, den vroegeren gezant in Mexico, tot ambasa- deur te Moskou zijn schrijft de N. R. Crt. de diplomatieke betrekkingen tusschen En- geland en de Sowjet-Unie nu in alien vorm hersteld en de Britten zullen af hebben te wachten, in hoever het pleizier dat zij hiervan zullen beleven, tegen het displezier zal opwe- gen. Een land dat met Sowjet-Rusland be trekkingen aanknoopt, weet bij voorbaat dat men te Moskou een bepaalde uitlegging aan het begrip „bevriende mogend- heid" en ,,vriendschappelijke betrekkingen" geeft. Voor de bolsjewiki zal het Britsche rijk, ook in den nieuwen tostand, een imperia- listisch, kapitalistisch gemeenebest van natien blijven, welks uitroeiing het ideaal van het roode Rusland is. De meening van Bessedofsky, den gewezen zaakgelastigde van het Sowjet-gezantschap te Parijs, is, naar hij in het laatst van Odtober tot den Parijschen correspondent van de Daily Telegraph verklaarde dat er uit het herstel van de betrekkingen geenerlei goeds voor En- geland kan voortkomen. Stalin heeft altijd zijn zinnen gezet op de vemietiging van het Britsche rjjk, zeide hij, en de tegenwoordige regeering op het Kreml zal van haar pro paganda in de Britsche kolonien nooit afstand doen. Dit is de meest pessimistische opvatting, maar het is wel merkwaardig dat vlak na de benoeming van den nieuwen Britschen gezant gisteren uit Durban bericht kwam dat de politie daar een inval heeft gedaan om on- rust in de barakken-stad der naturellen baas te worden en dat, volgens Reuter, de Natal- sche regeering inlichtingen bezit, uit welke ontwijfelbaar zou blijken dat Moskou daar weer de hand in het spel heeft. De naturel len hadden reedshet plan gesmeed om op Dingaansaag een groote onwettige naturel- lenbetooging te houden. Zij weigerden voorts de betaling van het hoofdgeld en overtreden de wet op andere wijze. Indien deze berichten bevestigd worden, zal de nieuwe Britsche gezant al dadelijk kunnen beginnen met een protest in te dienen wegens schending van de vddr het herstel der betrek kingen gemaakte afspraak dat men zich over en weer van vijandige propaganda zou ont- houden, en daarmee het traditioneele werk van zijn voorgangers dadelijk kunnen voort- zetten. Den 5den dezer heeft minister Henderson in het Lagerhuis openlijk verklaard dat hij de Komintem of de communistische Internatio nale als een aanhangsel van de Sowjet-regee- ring beschouwt. Aldus trad hij in de voet- stappen van Lord Curzon, want deze heeft in een hevigen diplomatieken twist met Moskou over de bolsjewieksche propaganda dezelfde stelling verkondigd. In Henderson's verkla- ring lag opgesloten dat ook hij de Sowjet- regeering voor alle misdragingen van de Ko- mlntern aansprakelijk zal stellen. De officieuze Izwestija is intusschen .tegen de poging van Henderson om de Komintem met de Sowjet-regeering te vereenzelven en zoodoende den indruk te vestigen dat de Sow jet-regeering niet aileen voor zichzelf, maar ook voor de Derde Internationale verplichtin- gen aartvaard heeft", in verzet gekomen. De Izwestija voegde eraan toe dat de Sowjet- regeering evenmin voor de Derde Internatio nale verplichtingen op zich kon nemen als het Britsche kabinet voor de Tweede Internatio nale. De Vossische Ztg. heeft daarna nog uit Moskou een bericht ontvangen, volgens het- welk de communistische internationale in een door haar uitgevaardigd communique op haar recht staat om in Engeland en het Britsche riik elke propaganda te voeren, die haar goed- dukt. Het oude spel is dus weer in vollen gang en door het pas tusschen Londen en Moskou heropende diplomatieke kanaal zullen, naar te verwachten is, weer spoedig de bekende protest-nota's en antwoorden met uitvluchten gewisseld worden. Het zou aanbeveling ver- dienen er vaste formulieren voor te laten drukken, waarin aileen ruimte voor invulling van het behandelde onderwerp opengelaten wordt. IJSCLUB TER NEUZEN. Gisteravond werd in het Hotel du Com merce" een algemeene vergadering gehouden van de leden der IJsclub Ter Neuzen. Indien deze vergadering een stemmingsbeeld is voor den gang van zaken der vereeniging, belooft dit alle goeds. De vergadering was druk be- zocht en zeer geanimeerd. Vastgesteld werd het huishoudelijk regle- ment, waarbij thans overeenkomstig het voor- stel van het bestuur is vastgelegd dat de con- tributie voor de leden zal bedragen 1,50 per jaar. Bij vergelijking met andere banen, is dit een lage contributie, welke echter aldus is gesteld, om een zoo groot mogelijk aantal ingezetenen de deelneming mogelijk te maken. Men rekent er op dat beter gesitueerden eene hoogere contributie zullen willen betalen en heeft daarom ook de gelegenheid opengesteld zich te laten inschrijven als donateur. Deze genieten echter in alle opzichten in de verga- deringen en op de baan dezelfde rechten en pli' hten als de leden. Voor echtgenooten van leden worden gratis kaarten voor toegang tot de baan verstrekt. Voor ltinderen of pleegkinderen, tot den leef- tijd van 18 jaar, zullen kaarten worden ver strekt tegen 50 cent per jaar, tot een maxi mum van 3 uit e£n gezin, meerdere kinderen zijn vrij van betaling. Voor kinderen en hui3- genooten van leden en donateurs, die den leef- tijd van 18 jaar hebben bereikt en geen eigen inkomen genieten worden kaarten be- schikbaar gesteld ad 1 per jaar. Tegen den prijs van 1 per seizoen worden ook kaarten beschikbaar gesteld voor jongelui die alhier een onderwijsinrichting bezoeken, doch wier ouders buiten Ter Neuzen woonachtig zijn. Niet-ingezetenen zullen tegen een door het bestuur te bepalen entree en indien de om- standigheden daartoe aanleiding zouden geven ook tot een beperkt getal tot de banen kunnen worden toegelaten, waarvan kaarten zullen worden afgegeven die bij het verlaten der baan ongeldig worden. Nieuwe leden alzoo degenen die nlet hebben bijgedragen in de kosten van het aan- leggen der baan zullen een entreegeld moe- ten betalen van f 2,50. De contributie moet worden voldaan in de maand November (of bij toetreding) terwijl de bijzondere kaarten ten alien tijde kunnen worden aangevraagd, waaruit voortvloeit dat wanneer er in een jaar geen ijs komt, men volstaat met het betalen der contributie. De grondwerken aan de baan zullen ver- moedelijk deze week worden beeindigd en de laatste werkzaamheden worden verricht om het water op de baan te laten. EEN 15-JARIGE JONGEN VERMIST. In den familiekring van den sedert Zater- dag j.l. vermisten 15-jarigen jongen C. S., wonende te Axel Sassing, was Woensdag- avond nog niets naders bekend omtrent zijn' lot. Men weet aileen, dat hij te Axel op den trein is gegaan in het bezit van. een kaartje tot Clinge (B.) alwaar hij ook moet zijn af- gestapt. Gezien het feit, dat op allerlei manier de aandacht der autoritfciten op den jongen, die door een scheeve hoojfdstand goed herken- baar moet zijn, gevestigtl is, went het lange uitblijven van een bericht, begrijpelijkerwijze groote ongerustheid. Vrees voor straf van zijn baas, den landbouwer IJ., te Kijkuit, van wien hij daags te voren was weggeloopen, of wel tegenzin tegen zijn werk, moet de oor- zaak van deze daad zijn. GRENSWIJZIGINC TUSSCHEN SAS VAN GENT EN WESTDORPE. In de Memorie van Antwoord nopens het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen tusschen de gemeenten Sas van Gent en West- dorpe merkt de minister op, dat hij het be- zwaar, dat de voorgestelde regeling te een- zijdig in het voordeel van Sas van Gent en ten nadeele van Westdorpe zou zijn, niet kan dee- len. Voor verschuiving van de grenslijn in Wes- telijke richting, zoodanig, dat een zuidelijk gedeelte van de Visschersverkorting, met een gedeelte van het westelijk daarvan gelegen terrein, aan Westdorpe zoude komen, acht de minister, naar hij uiteenzet geen redelijken grond aanwezig. Bjj nota vau wijziging wordt den in art. 2 genoemde datum van 1 December 1929 zulks in verband met den korten tijd voor de verdere behandeling in de Tweede en even- tueel in de Eerste Kamer - veranderd in 31 December 1929, in verband waarmede ook verschiliende andere data, in het wetsontwerp voorkomende, wijziging moeten ondergaan. KANAAL AXEL—IIULST. In zijn memorie van antwoord op het af- deelingsverslag der Kamer geeft de Minister van Waterstaat omtrent bovenstaand onder werp het volgende te kennen: Een kanaal van Hulst naar Axel, geschikt voor vaartuigen van 45 A 50 M. lengte, 5% A 6 M. breedte en 2 M. diepgang, zou omstreeks drie millioen gulden kosten. De minister is aanvankelijk in overeenstemming met het ad- vies van de commissie-Patijn van oordeel, dat een zoo groote uitgaaf uit zuiver economisch oogpunt niet gerechtvaardigd zou zijn. Mis schien echter dat andere dan economische overwegingen hier geldend kunnen worden gemaakt. Indien niet tot aanleg van een kanaal wordt overgegaan, zal worden overwogen, of aan de bezwaren van de streek geheel of gedeel- telijk kan worden tegemoetgekomen door uit- breiding van het tramnet van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegmaatschappij. HET BOUWBEDRIJF IN Z.-VLAANDEREN De bouwvakarbeidersbonden: de Ned. R.K. Bouwvakarbeidersbond, Ned. Chr. Bouw- arbeidersbond en Algemeene Nederl. Bouw- arbeidersbond hebben zich een vjjftal weken geleden tot de aannemers van de bouwwerken te Sluiskil gewend, teneinde de arbeidsvoor- waarden op die werken te regelen, overeen- komstig die van de landelijke collectieve overeenkomst in het bouwbedrijf. De aannemers van die werken zijn de Int. Gewapende Betonbouw; de Hollandsche Be- ton Mij en de Belgische firma Monnoyer. De hoofdbesturen van de organisaties heb ben met deze firma's te Breda geconfereerd, waarna overeenstemming is verkregen. Het landelijk collectief contract 4de klasse zal in zijn geheel geldende zijn, terwijl even- tueel betaalde premie's boven de loonen van de 4e klasse uitgaande, zullen besten- digd blijven. De loonen van de 4de klasse zijn 55 cent per uur voor timmerlieden, metselaars en betonwerkers, 45 cent per uur voor opper- lieden, grondwerkers en betonwerkers-opper- lieden en 40 cent per uur voor ongeschoolden. In een druk bezochte vergadering van de afdeelingsbesturen der drie organisaties uit Z.-Vlaanderen O.D. vertegenwoordigende de personeelen, j.l. Zaterdag te Ter Neuzen ge houden, werd het advies van de hoofdbesturen om deze overeenkomst met de drie firma's al dus aan te gaan, aanvaard. De verwachting werd uitgesproken dat de regeling van de arbeidsvoorwaarden op deze werken zal worden gevolgd door een contract voor het geheele gewest af te sluiten met de bouwpatroons van Zeeuwsch-Vlaanderen, oor de versterking der organisaties over de laatste paar jaren zijn de omstandighedeh daarvoor thans gunstiger. Den hoofdbesturen werd opgedragen pogingen in deze richting te doen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal aangegeven gevallen van be- j smettelijke ziekten over de week van 3 tot en met 9 November in de provincie Zeeland be- droeg Febris typhoidea (buiktyphus)Vlissingen 2. Roodvonk: Colijnsplaat 1, Hontenisse 3, St. Maartensdijk 3, Noordwelle 1, St. Philips- land 4, Stavenisse 1, Zaamslag 2. Diphtherie: IJzendijke 1. In genoemde week werd een geval van en cephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid ge- bracht. ZAAMSLAG. Een paar dagen terug reed de heer F. C. Wisse alhier met zijn auto over den weg onder de gem. Boschkapelle en kwam vermoedelijk door de gladheid van den weg in de sloot te- recht, waaruit dit voertuig beschadigd werd opgehaald. Behalve enkele blessuren aan de hoofden. kwamen de inzittenden met den schrik vrij. De heer Wisse, die zich een wei- nig bezeerd gevoelde, staat overigens bekend als een voorzichtig rijder. Door de centrale commissie, ingesteld door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en onder medewerking van verschiliende bonden, is op 13 dezer na ge houden examen te Breda het groot diploma auto-bestuurder o.m. uitgereikt aan den heer Pieter Koopman, alhier. SAS VAN GENT. Gouden huwelijksfeest. Verleden Woensdag werd door het echtpaar A. Vermandel den dag herdacht, waarop het vijftig jaar geleden door den huwelijksband vereenigd werd. Deze merkwaardige gebeurtenis werd en door de talrijke verwanten van de jubilarissen An door de buren op feestelijke wijze her dacht. Maar ook een groot gedeelte van de Sas- sche burgerij wilde dezen dag niet ongemerkt laten voorbijgaan en maakte van de geboden receptie gebruik om de nog krasse jubilaris sen hun gelukwenschen te komen aanbieden. Van velerlei zijde gingen deze gepaard met een bloemenhulde, zoodat de woning als het ware in een bloemenserre herschapen was. Maar niet aileen bloemen, ook allerlei ge- schenken van blijvenden aard, die het echt paar nog lange jaren dezen dag in herinne- ring zal doen voortleven, werden zoowel door buren als plaatsgenooten aangeboden. We voegen langs dezen weg onze beste gelukwenschen bij de talrijke het jubileerende echtpaar door veler mond toegesproken en spreken den wensch uit, dat de geachte jubi larissen zich nog lange jaren in het bezit van een goede gezondheid mogen verheugen. (Vervolg uit het Derde Blad.) De heer WALLIEN zeide, dat het hem spijt, dat de heer Adriaanse op een wijze over den bijbel heeft- gesproken als heden- middag is geschied. Hij bleef van gevoelen, dat het van belang is, dat bij belangrijke adviezen aan de boot- commissie, deze adviezen aan de Prov. Staten zullen worden overgelegd. Dat de invloed van den directeur van den Wester-Scheldedienst van gewicht is, blijkt ook uit het algemeen verslag. Er is wel reden om in 1930 te overwegen of men werder moet gaan dan in 1904 ten opzichte van de beperking van de taak van de boot-commissie. Het spijt hem dat Ged. Staten zich op de vlakte houden ten opzichte van de motie- Adriaanse betreffende de bootdiensten. Hij bleef van gevoelen, dat een verschui ving van de uren van vertrek als in zijn motie voorgesteld, aanbeveling verdient en handhaafde dus zijn motie. Spreker is niet overtuigd dat de provin- ciale bootdiensten niet door <5en directeur kunnen worden bestuurd. De voordeelen wegen zeker op tegen het financieele nadeel voor de provincie. Hierover moet nu een be- slissing genomen worden, alvorens beslist is over verhooging der jaarwedden van de direc- teuren van de prov. stoombootdiensten. diende een motie in om den directeur van den provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde te belasten met het directo- raat over de andere provinciale bootdiensten. De heer VAN ROMPU gaf in overweging het voorstel-Wallien niet aan te nemen, doch zich te houden aan de tegenwoordige dienst- regeling. De boel wordt er door in bet hon- derd gestuurd. De heer VAN 't HOFF drong met kracht aan de motie-Wallien aan te nemen. De kleine moeilijkheden moeten voor de groote wrjken. De heer KODDE bleef aandringen op ab solute stopzetting op Zondag. Zou de dienst dan door het rijk worden overgenomen, dan is spreker van de verantwoording af. Op hetgeen de heer Adriaanse heeft gezegd wil hij niet nader ingaan. Hij wil van Ged. Staten vememen, hoe zrj denken over de motie-Adriaanse. De heer ADRIAANSE heeft absoluut niet bedoeld iemand te krenken en hij vraagt daarvoor excuus. De heer DIELEMAN zeide, dat Zondags- heiliging een zaak is van het geweten en Zondagsrust een sociale taak. Wat de zaak zelve betreft zeide hij, dat de tijd van 8 uur tusschen de morgen- en mid- dagboot te lang is. Als met drie booten kon worden volstaan, dan kan hij met de motie- Wallien medegaan. De heer DE RIDDER besprak de werk- loosheidsquaestie en hij vindt het jammer dat werkloozen naar het burgerlijk armbestuur worden verwezen. Daar verzet hij zich zoo krachtig mogelijk tegen. Hij hoopt, dat Ged. Staten de gemeente- besturen zullen wrjzen op de sociale taak, die zij ten deze hebben te vervullen. De heer VAN DUSSELDORP zeide, dat Ged. Staten op hetzelfde standpunt staan ten opzichte van de werkverschaffing als het vorig jaar. Gemeentebesturen die in twijfel mochten verkeeren, kunnen zich tot Ged. Staten wenden. Een onderzoek zal worden ingesteld of de rentelooze voorschotten kunnen worden terugbetaald. Hij antwoordde den heer Wallien dat zal worden onderzocht of de adviezen van de boot-commissie aan de Prov. Staten kunnen worden overgelegd. De combinatie van het direeteurschap voor den Wester- en Ooster-Scheldedienst stint op verschiliende bezwaren. Men zou dan weer moeten komen tot de aanstelling van een onder-directeur voor den Ooster-Schelde dienst. Ged. Staten moeten daarom aan- neming van een dergelijk voorstel ontraden. De algemeene beraadslagingen werden hiema gesloten. De VOORZITTER gaf in overweging de tweede motie-Wallien tot het aanstellen van Sen directeur voor de bootdiensten te ver- zenden naar de afdeelingen. Dit werd goed- gevonden. De VOORZITTER stelt voor de motie- Wallien over de verschuiving van de booten op Zondag het eerst aan de orde te stellen v66r de motie-Adriaanse. De heeren STAVERMAN, DE PAUW en MOELKER wilden eerst de motie-Adriaanse aan de orde stellen. Het voorstel van den voorzitter werd aan- gemomen met 24 tegen 12 stemmen. Hiema kwam in stemming de motie-Wal lien, die werd aangenomen met 19 tegen 17 stemmen. Hiema kwam in stemming de motie- Adriaanse, die werd verworpen met 19 tegen 17 stemmen. De verhouding der verschiliende partijten was rechts tegen links, met uitzondering van de katholieken Stieger, Van Rompu, Van Waesberghe en Vienings en de Christ.-hist.. Van Dusseldorp. Bij de behandeling van de begrooting zeide- de heer WALLIEN, dat de tarieven voor den Wester-Scheldedienst veel te hoog zijn. Hij vroeg of de dienst VlissingenTer Neuzen zal worden opgeheven. Hij wilde onderzoeken of de Zeeuwsch- Vlaamsche tram den dienst BreskensTer Neuzen niet kan uitvoeren, dat kon dan geschieden met den sneltrein. Dan zou kun nen onderzocht worden of dit niet verlaging van tarief zou beteekenen. De heer DE PAUW vroeg waarom het kolenladen te Hansweert nu weer moet ge schieden door het personeel van de boot, en niet door daartoe afzonderlijk aangestelde kolendragers zooals te Vlissingen. Hij hoopt, dat Ged. Staten daartoe zullen besluiten en hij wilde voor dat kolenladen een post op de begrooting uittrekken. Anders zal zijn fractie daartoe een voorstel doen. De aanstelling van een vasten dekknecht voor den dienst HansweertWalsoorden kan toeh met wachten op de eventueele opheffing van den dienst VlissingenTer Neuzen, welk idee de heer Wallien geopperd heeft. De heer LAERNOES vroeg de vroege boot naar Ter Neuzen niet meer des morgens 5.10, doch om 5.50 te laten vertrekken. Men heeft dan aansluiting met de electrische tram. De heer VAN ROMPU zeide, dat een nieuw tarief voor goederenvervoer op de pro vinciale booten aan den Minister van Water- staat is voorgelegd. De Minister kan niet medegaan met vermindering van het perso- nen-tarief. Ook tegen dagretours het ge heele jaar heeft de Minister bezwaar. Wat het kolenladen te Hansweert betreft, zeide de heer Van Rompu, dat dit slechts eens per week is en als daarvoor 800 werd uitgetrokken, zou dit 3,50 per uur be teekenen. Aan den heer Laernoes antwoordde de heer Van Rompu, dat de vroegboot om 5.10 uur vertrekt met het oog op de postverzending naar Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer DE PAUW wilde het kolenladen te Hansweert door afzonderlijk personeel doen uitvoeren, wat in het belang van den dienst is. Het bedrag van 800 wilde hij op 500 brengen en deed daartoe een voorstel. De heer WALLIEN meent dat Ged. Staten nog geen vast voorstel hebben voor het op- heffen van den dienst VlissingenTer Neuzen. De heer VAN ROMPU gaf nog eenige in lichtingen over de wijze waarop hot kolen laden te Hansweert geschiedt. De heer DE PAUW trok zijn voorstel in. Door Ged. Staten kan een nader onderzoek worden ingesteld. De heer TIMMERMAN vroeg eenige in lichtingen over de verlichting van de haven te Zierikzee. De gemeenteraad vond de kos ten van 400 welke de provincie vraagt, veel te hoog. De werkelijke kosten bedragen slechts 120 en de provincie behoeft toch geen winst te maken. De heer WALLIEN ondersteunde het ver- zoek van den heer Timmerman. De hoer VAN DER WART vroeg in de of- ficieele dienstregeling voor den Ooster- Scheldedienst den naam J. C. Krijger te schrappen. De heer CATSHOEK wilde eveneens be- voorrechting doen vervallen. Hij wilde aan den thans bestaanden ongewenschten toe- stand een einde maken. De heer VAN DER WEIJDE wees er op, dat -het verlichten van de haven te Zierikzee verschiliende kosten medebrengt. De werke lijke kosten zijn eigenlijk veel hooger dan de provincie vraagt. Het is niet te duur ge- weest, het is zelfs te goedkoop geweest. Aan den heer Catshoek werd geantwoord, dat de beide autobus-ondememers elkaar scherp beconcurreeren. De uitsluitende kaar- tenverkoop door Krijger is opgehouden. De motie-Catshoek kan dus vervallen. De heer DOELEMAN wees op de behoefte van het havenlicht te Zierikzee. Hij hoopte dat Ged. Staten zullen trachten dat het havenlicht toch zal branden, omdat het voor alle schippers van belang is. De heer CATSHOEK vroeg nog eenige in lichtingen over den kaartverkoop op de auto- bussen van Catscheveer naar Goes. Hij wil voorkomen, dat het publiek de dupe wordt van de concurrentiezucht. Er dient op de booten een kaartje verkocht te worden, dat voor beide bussen geldig is. De heer VAN DER WEIJDE zeiide dat de twee ondememers elkaar niet uit-staan. De kaarten verkoopen dat zij voor beide diens- ten geldig zijn, zal niet gemakkeiijk gaan. Ged. Staten zullen nogmaals trachten de autobushouders tnt elksar te krijgen. De heer CATSHOEK dient een motie in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5