BUITXILAID. LANDBOUWBEEICHTEH QEMEBQDB~BKRICHTEM. MABKTBERICHT. Huis ea Htf. TERNEUZEN, 15 NOVEMBER 1929. RECHTSZAKEN. DE LAATSTE PAARDENTRAM IN ONS LAND GAAT VERDWIJNEN. GERAFFINEERDE JUWEELENDIEFSTAL. zendtijdverruiming bewerkstelligt, arbeidt positief aan de ontknooping van de omroep- puzzle. Die zendtijd-verruiming wordt verkregen met het A.V.R.O. Gleichwellen-systeem, want dit systeem heeft dezelt'de beteekenis, als zou aan INederland een derde omroep-golf zijn toe- gewezen. Hierom alleen is de A.V.R.O. aan- vraag reeds van een domineerende beteekenis tegenover bet confessioneele plan. Wanneer de A.V.R.O. de souvereine beschik- king kon krijgen over de 1875 M., dan zou de A.V.R.O. de uitwerking van haar Gleichwel- lenplan onmiddellijk willen overdoen aan de confessioneele groepen. MAC DONALD EN DE VRIJHEID DEK ZEEeN. Wij hebben schrijft de N. R. Crt. -ge- sproken over detegenstrijdigheid die er tus- schen Mac Donald's uitlatingen over het vraagstuk van de vrijheid der zeeen in het parlement en in de Gildenhal scheen te be- staan, maar hebben voor nadere gevolgtrek- kingen den tekst van hetgeen hij in de Gil denhal gezegd had, willen afwachten. Nu hebben wij dien tekst erop nagelezen en is het mogelijk zijn tweeerlei uitlatingen nauw- keurig te vergelijken. Op 5 dezer roerde Lloyd George de kwestie van de vrijheid der zeeen in het Lagerhuis aan en vroeg: „Is er eenige afspraak gemaakt... meer be- paaldelijk met betrekking tot wat voor ons land van zeer vitaal belang is wat bekend is als de kwestie van de vrijheid der^eeen?" Zoolang wij, vervolgde Lloyd George, niet in een betere positie tegenover wereldwapenin- gen verkeerden, dienden wij wat het opgeven van eenig, welk ook, van onze rechten dien- aangaande zeer behoedzaam te werk te gaan. Dit was een zeer vitale kwestie. Hij had van den premier begrepen dat totdusver niets was geschied behalve dat men met den President van de Vereenigde Staten in gesprekken was getreden, welke ons. niet tot een bepaalde positie gebonden hadden. De zaak zou nader bestudeerd worden. Mac Donald antwoordde op deze laatste op- merkingen met een bevestigenden knik. Nadat nog eenige andere sprekers aan het woord waren geweest, antwoordde Mac Donald nader met te zeggen: „Wat de rechten van oorlogvoerenden betreft, hebben wij ons op geenerlei wijze gebonden, behoudens dan ■de belofte dat de zaak overwogen zou wor den." Als de woorden nog hun beteekenis heb ben, heeft Mac Donald dus op 5 dezer in het Lagerhuis erkend dat de kwestie van de vrij heid der zeeen tusschen Hoover en hem ter sprake is gekomen, maar hij zich nog tot niets gebonden heeft. Maar den 9den dezer seinde Reuter uit Lon- den dat Mac Donald in zijn rede aan het ban ket voor den nieuwen Lord Mayor in de Gil denhal verklaard had dat tijdens zijn bespre- kingen in de Vereenigde Staten ,,in strijd met de geruchten, de kwestie van de vrijheid der zeeen niet te berde gebracht was" (en dat zij, voor zoover hij wist, op de maritieme con ference te Londen niet te berde gebracht zou worden). Het gedeelte van de ontkenning dat wij tusschen haakjes plaatsen, kan bui- ten beschouwing blijven. Slechts het eerste gedeelte van de uitlating is van belang, aan- gezien het in zoo flagranten strijd met Mac Donald's verklaring van vier dagen daarvoor in het Lagerhuis zou zijn. Zoekt men nu in het uitvoerige verslag in de Times naar het gedeelte van zijn rede waarin Mac Donald in de Gildenhal de vrijheid der zeeen aanroerde, dan vindt men: Wanneer men bedenkt dat de problemen van de vrijheid der zeeen, hetzij van maritie- men of van militairen aard, mleen zouden kunnen rijzen, indien de (oorlogs)trompetten geblazen zijn, ziet stellig ieder man en iedere vrouw met gezond verstand in, dat de snelste en zekerste methode om deze problemen op te lossen, is te zorgen, dat de oorlogstrom- petten nooit weer geblazen worden. Dit is het groote werk hetwelk Zijner Majesteits regeering tracht tot stand te brengep. Het kan dienstig en vredestichtend zijn, mij Lord Mayor, indien ik u verzeker dat een zekere vandaag verschenen mededeeling, dat deze allerbelangrijkste kwestie op de vijfmogend- heden-conferentie te berde gebracht zal wor den, volkomen ongegrond is. Geen enkele regeering heeft zulk een kwestie te berde ge bracht, voor zoo ver ik weet en ik geloof dat ik weet wat er gedaan is. Geen zoodanige kwestie is te berde gebracht in verband met de vijfmogendheden-conferentie en ik waag te zeggen dat zij in het geheel niet te berde gebracht zal worden." De zaak die in het licht van Reuter's mede deeling zoo verbijsterend leek, is op grond van den uitvoerigen tekst wel wat duidelrjker ge- worden, want het korte uittreksel van Reuter heeft Mac Donald's woorden stellig niet juist weergegeven. Men kan natuurlijk staande houden dat Mac Donald strikt genomen niet had mogen zeggen dat geen enkele regeering de kwestie van de vrijheid der zeeen te sprake had gebracht, aangezien door hem zelf reeds erkend was en dus vaststond dat Amerika dit bij monde van president Hoover in zijn gesprekken met Mac Donald had gedaan. Reu ter's correspondent, die een slecht geheugen toonde, werd daardoor blijkbaar op een dwaal- spoor gebracht en breidde deze ontkenning uit tot de gesprekken in Amerika. Mac Donald's bedoeling moet echter geweest zijn te zeggen, dat geen andere mogendheid be halve Amerika haar totnogtoe in verband met de uitnoodigingen tot de vlootconferentie had aangeroerd. Zoo komt men tot een bevredi- gende opheldering. Het andere door Mac Donald genoemde feit, namelijk dat de kwestie van de vrijheid der zeeen op de vlootconferentie niet ter sprake zal komen, is ook door president Hoover in 'n rede op den Wapenstilstandsdag bevestigd. Maar zeer opmerkelijk was dat hij in die rede zeide dat hij aan het volk van Engeland en Amerika het voorstel ter overweging gaf om schepen met levensmiddelen van elke inter- ventie in oorlogstijd vrij te stellen en ze op dezelfde manier als hospitaalschepen te be- handelen. De hongerblokkade was uit den tijd en mocht niet meer als oorlogswapen dienst doen. Men mag benieuwd zijn, hoe de openbare meening in Engeland op dit denk- beeld van Hoover, die in en na de oorlog, als voedselregelaar voor noodlijdende gebieden, meer hongerige menschen gespijzigd heeft dan ooit iemand v66r hem, zal reageeren. Het past in Hoover's opvattingen over het door- zoekingsrecht op zee, in welks afschaffing hij de gezonde basis ziet voor een oprechte poging tot maritieme ontwapening. Zoo lang Engeland zijn eigen opvattingen over de niet- vrijheid der zeeen in oorlogstijd handhaaft, kan het moeilijk van andere zeemogendheden verlangen dat ze de duikboot in den ban doen. Zoo zal er nog een groote evolutie van ideeen noodig zijn, v66r men van beperking van wapening via vermindering van wapening tot werkelijke ontwapening zal kunnen komen. VORMING VAN EEN GRAAN-RESERVE. De sovjet-regeering deelt mee, dat zij er dank zij den goeden oogst, er in is geslaagd een graanreserve van 1% millioen ton te vor- men, welke reserve voor een eventueelen oor log zal worden bewaard. DE ZES SPOORWEGSTATIONS DER BELGISCHE HOOFDSTAD. Totdusver kwam het nogal vaak voor, dat reizigers, uit het binnen- of buitenland, in het station Brussel-Noord, Brussel-Zuid of 1 Brussel-Leopoldwijk bij hun aankomst een .supplement" moesten betalen, omdat op liun reiskaartje een ander station der hoofdstad vermeld stond. Meer dan eens gaf zulks aan- leiding tot moeilijkheden. Door de directie van de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen is nu besloten, dat de reizigers van een te Brussel afgeleverd retourbiljet voorzien, voortaan, naar keuze, in een der vol- gende zes stations van de Brusselsche agglo- meratie mogen uitstappen: Brussel-Noord, Brussel-Zuid, Brussel-Leopoldwijk, Brussel- Groendreef, Laken en Schaerbeek. HET „DUMPEN" VAN BUITENLANDSCH GRAAN. De Daily Mail slaakt weer een noodkreet over den toenemenden invoer van Duitsch graan dat profiteert van een stelsel hetwelk neerkomt op betaling van uitvoerpremies aan de Duitsche producenten. Verleden jaar werden 22.500 quarters (1 quarter is voor tarwe ongeveer 218 K.G.) door Duitschland in Engeland gedumpt en deze hoeveelheid is dit- jaar reeds tot 590.000 quarters gestegen. Polen en Frankrijk maken aanstalten, het voorbeeld van Duitschland te volgen. Het probleem van de werkeloosheid kan nooit opgelost worden, als de Britsche land- bouwer ten gronde gericht wordt. Duizenden veldarbeiders zullen werkloos worden en van het platteland naar de straten in de stad ge- dreven worden en toenemende verarming moet het gevolg zijn. Engeland kan niet elke week voor 10 millioen aan levensmiddelen invoeren, terwijl het gedoogt dat zijn platte land een woestemij wordt. Er is een crisis op komst. Niets kan den Britschen landbouw vervangen; en wanneer hij eenmaal ingestort is, kan niets hem her- stellen. ME VROUW ZOEBKOF. f Mevrouw Zoebkof, geb. prinses Victoria van Pruisen, is zooals gemeld te Bonn over- leden. Victoria Zoebkof werd op 12 April 1866 als dochter van den toenmaligen Pruisischen kroonprins, den lateren Duitschen keizer Friedrich en van prinses Victoria, een doch ter van Koningin Victoria van Engeland, ge- boren. In de jaren van tachtig gaf haar ver- loving met vorst Alexander van Bulgarije prins von Batenberg aanleiding tot wrijving met de politiek van Bismarck, die van het voorgelnomen huwelijk conflicten met Rus- land vreesde, en die zich derhalve sterk tegen het huwelijk verzette. De verloving werd in 1887 verbroken. Prinses Victoria trad toen op 1 November 1890 in het huwelijk met prins Adolf zu Schaumburg Lippe. Na het overlijden van haar gemaal in 1916 betrok zijn weduwe het paleis Schaumburg te Bonn, dat het eigen- dom is van haar neef en vroegeren prins van Schaumburg Lippe. In het jaar 1927 maakte zij kennis met de 23-jarigen Russischen vluchteling Alexander Zoebkof, die na de revolutie voor de bolsjewiki was gevlucht en na een avontuurljjk leven in Bonn was aan- geland. Het kwam tot een verloving en on- danks het verzet van den ex-keizer en het hoofd van het huis Schaumburg Lippe trad zij als 61-jarige dp 21 November 1927 in het paleis Schaumburg te Bonn in het huwelijk met Zoebkof. Het huwelijk werd volgens Russische gebruiken voltrokken. De afloop van het huwelijk tusschen de 61jarige prinses en den jongeman was te voorzien. Zoebkof bracht het vermogen van de prinses er door. Toen hij in het jaar 1928 als lastig vreemde- ling uit Duitschland gezet werd was het vermogen van de prinses, dat vroeger op 12 millioen geschat werd, verdwenen. Aan het echtscheidingsproces, 't welk mevr. Zoebkof onlangs tegen haar man aan- hangig had gemaakt, is nu door haar dood, een gevolg van longgriep, een einde gekomen. PLOTSELINGE DOOD. Toen Maandagochtend de hotelhouder van een hotel in Sluis een logeergast ging wek- ken, die den avond te voren in het hotel was aangekomen, kreeg hij geen gehoor. Men gaf daar verder geen acht op, denkende dat de man nog sliep, doch toen men eenigen tijd daarna nog geen gehoor kreeg, waarschuwde men de politie, die bij het betreden van de logeerkamer den man geheel gekleed, dood op bed vond. Uit geen enkel stuk kon's mans indentiteit worden vastgesteld. Aangezien hij bij zijn komst in het hotel Fransch sprak, wordt vermoed, dat hij van Belgische o# Fran- sche nationaliteit is. Zijh lichamelijke ge- steldheid, alsmede zijn kleeding doen denken aan iemand uit zeer gegoeden kring. Hij was bij zijn komst gekleed in smoking-costuum. Aangezien nader is gebleken, dat de dood on- der verdachte omstandigheden heeft plaats gehad, is het lijk op last van de justitie in beslag genomen en zal het gerechtelijk wor den geschouwd. GELDIGHEIDSDUUR VAN RIJBEWIJZEN. De Minister van Waterstaat brengt onder de aandacht van houders van rijbewijzen, als bedoeld in art. 9, lid 1, onder 3o., der Motor- en Rijwielwet, dat: de geldigheidsduur van alle rijbewijzen af- gegeven voor 1 November 1925, thans geein- digd is; de geldigheidsduur van rijbewijzen, afgege- ven tusschen 1 November 1925 en 1 November 1927, in elk geval eindigt 2 jaar en 8 maan- den na den dag van afgifte; de geldigheidsduur van rijbewijzen, afgege- ven na 1 November 1927, eindigt twee jaar na den dag van afgifte; het bovenstaande geldt zoowel ten aanzien van rijbewijzen, waarop de laatste dag van geldigheid staat aangegeven, als ten aanzien van die, waarop deze niet staat aangegeven; het belang van bestuurders van motor- rijtuigen, wier rijbewijzen overeenkomstig het voorgaande hunne geldigheid verloren hebben, medebrengt zich tijdig van een. nieuw rijbe- wijs te voorzien. SCHADELOOSSTELLING AAN BLUNDER EN TEUNISSEN. Zooals gemeld, hebben mr. H. H. Roobol en mr. D. den Hollander in raadkamer van het Amsterdamsche Gerechtshof gepleit voor toe- kenning van een schadeloosstelling aan Blun der en Teunissen wegens schade, die laatstge- noemden hebben geleden in verband met door hen ten onrechte ondergane gevangenisstraf. Het request van Blunder en Teunissen om schadeloosstelling is gegrond op art. 481 Wet- boek van Strafvordering, waarbij ieder, die in revicie van een strafbaar feit is vrijgesproken recht op schadeloosstelling kan doen gelden. De raadkamer was, evenals bij de revisiebe- handeling voor het Gerechtshof het geval is geweest, samengesteld uit mr. Jolles, presi dent, mrs. Wiarda en Boekhoudt, raadsheeren, mr. Bauduin, procureur-generaal en mr. Vlaanderen, griffier. (Ingez. Med.) Naar het V. D.-bureau van mr. Den Hol lander vernam, had de behandeling in Raad kamer een zeer aangenaam verloop. Voorts deelde mr. Den Hollander mede, dat men zich in de gevraagde schadeloosstelling beperkt heeft tot het vorderen van een zoodanig be- drag, dat Blunder en Teunissen in alle geval met aanvullende werkzaamheden een beschei- den bestaan in de toekomst gewaarborgd zal zijn. DE AARDAPPELOOGST IN BELGIe, Er zijn dit jaar in Belgie 170.417 H.A. met aardappelen bebouwd. Verleden jaar was de opbrengst per H.A. gemiddeld ca. 21.000 B.G. Verwacht wordt, dat zij thans wel hooger zal zijn. Laag geschat rekent men op een totale productie van 3.740.000 ton, tegen 3.630.000 ton in 1928. Na aftrek van de voor pootdoel- einden benoodigde hoeveelheden en van de vermoedelijke inheemsche consumptie, met in- begrip van de voor veevoeder te gebruiken hoeveelheden, blijft er een overschot van een millioen ton. Thans worden volgens een mededeeling van den Nederl. rijkslandbouw- consulent in Belgie enkele partijen naar Frankrijk uitgevoerd, ondanks het feit, dat het feit, dat het invoerrecht in Frankrijk 7 francs per 100 B.G. bedraagt. DE KINDERMOORD IN DEN BLIJDORP- POLDER TE ROTTERDAM. Met betrekking tot den getuige, die zich in Middelburg bij de politie heeft gemeld, kan het „U. D." mededeelen, dat dit een rondreizend koopman is, die herhaaldelijk in logementen verblijf houdt en op die wijze ook met den verdachte V. heeft kennis ge maakt. Deze getuige nu heeft een uitvoerig verhaal aan de politie gedaan, waaruit als 66n van de meest op den voorgrond treden- de punten is te distilleeren, dat de man den dag vodr den moord V. te Rotterdam heeft gezien.Verder gaf hij mededeelingen over die ontmoeting, waaruit hij de pertinente conclusie trekt, dat niemand anders dan V. den moord kan hebben gedaan. Deze con clusie is natuurlijk voorbarig en de politie zal hebben uit te maken, of de verklaringen van den man passen in het kader van de onder- zoekmgen, welke zij reeds heeft verricht. In ieder geval heeft men in den nieuwe getuige alweer een man, die V. in de twee fatale dagen te Rotterdam heeft gezien, ter wijl deze nog steeds blijft ontkennen, te Rot terdam te zijn geweest. De overige verkla ringen van den getuige zijn nog aanvechtbaar en worden met het noodige scepticisme tege- moet gezien, maar ze maken voorloopig toch wel dien indruk, dat, wanneer ze indeirdaad waar blijken te zijn, daarmee de zaak volko men „rond" is gemaakt, zooals men dat in politiekringen noemt. Het proces-verbaal is Dinsdag in den loop van den dag te Rotterdam aangekomen en in handen gesteld van den rechtercommissaris Mr. Franken, die er de inspecteurs Beekman, Grevlink en Balkman van op de hoogte heeft gesteld. Vermoedelijk zal de betrokken ge tuige naar Rotterdam ontboden worden, om onder eede te worden gehoord. MOORDAANSLAG OP EEN PASTOOR. Te Fretter (Westfalen) heeft een moord- aanslag plaats gehad op den dorpspastoor Wiedekind. Toen de geestelijke de pastorie wilde bin- nengaan, loste een onbekend persoon, die reeds langen tijd het huis had waargenomen, een schot op hem. De huishoudster, wie de man reeds eerder verdacht voorkwam, wierp zich op den dader en ontrukte hem de revolver. Bij het gevecht, dat daarbij ontstond, liep zij verwondingen aan het hoofd op, terwijl de pastoor een schampschot tegen de wang, bekwam. De dader zag kans te ontkomen, doordat hij gebruik maakte van den grooten toeloop van het publiek. Hij werd later ech ter te te Hameln gearresteerd, waarheen hij met een vrachtauto was gevlucht. Men ver- moedt, dat hij krankzinnig is. DE MILLIONNAIR PANTAGES VEROORDEELD. Alexander Pantages, een millionnair en r evu e-kon in g te Los Angeles, is volgens de Chicago Tribune" veroordeeld tot gevange nisstraf van „niet meer dan 50 jaren", we gens geweldpleging. Volgens de verklaring van een 17jarige danseres Eunice Pringle, had Pantages, haar in zijn kantoor opgeslo- ten en haar geweld aangedaan. De million nair beweerde, dat het een poging betrof om hem geld af te persen. De jury sprak het schuldig uit en Pantages werd veroordeeld Een nieuw proces werd afgewezen en Pan tages is onmiddellijk naar het tuchthuis van San Quentin overgebracht. Zijn vonnis van „niet meer dan 50 jaren", beteekent, dat men hem minstens voor 25 jaren wil opbergen, waama hij de kans krijgt voorwaardelijk in vrijheid te worden gesteld. Als een merkwaardige bijzonderheid wordt gemeld, dat Pantages echtgenoote eenige weken te voren tot 10 jaar gevangenisstraf was veroordeeld, wegens het doodrijden van een Japanner met haar auto. Zij was be- schonken, toen zij aan het stuur zat. De paardentram van Makkum naar Harke- zi)l, waar ze aansluit aan de stoomtram Bols- ward-Harlingen, wordt eerstdaags opgehe- ven, waardoor de laatste paardentram in ons land zal verdwijnen. De weg en het rijdend materieel zijn vrijwel versleten en aan vemieuwing van een en ander voor een tram met paardekracht denkt de Ned. Tramwegmaatschappij niet. Welk openbaar vervoermiddel in de plaats van de tram zal komen, is nog niet bekend. VIJFTIG TEGEN EEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag, hebben vijftig politieagenten jacht gemaakt op een berucht bandiet en meervoudig moor- denaar, Zojanz genaamd, dien zij te Syska bij Lodz opspoorden. Eerst na een vuurge- vecht van twee uur gelukte het hun den man te overmeesteren en gevangen te nemen, Bij den strijd werd een agent doodelijk gekwetst. De eveneens zwaargewonde Zajonz werd naar het gasthuis overgebracht, waar hij kort daarna tengevolge van de bekomen verwon dingen overleed. ONTROUWE KINDERVERZORGSTER. Te Berlijn is zekere Rosa Novi aangehou- den naar aanleiding van de verdwijning van drie haar door het ,,Binderfursorgeamt" ter verzorging toevertrouwde kinderen. Er is thans gebleken meldt Wolff, dat haar in de laatste 11 jaren 35 kinderen zijn toe- vertrouwd, die nergens zijn te vinden. Wan neer Rosa Novi eenmaal 's jaars met de kin deren bij de voogdij-commissie moest komen, leende zij vreemde kinderen. Het is thans komen vast te staan, dat zij de kinderen aan vreemde pleegouders heeft verkocht en dat zrj onder valsche namen bij den burgerlijken stand zijn ingeschreven. Men is vooral verontwaardigd, dat de vrouw kinderen toevertrouwd werden, of- schoon zij wegens ontvoering van kinderen, meineed en afpersing, reeds bij herhaling is veroordeeld. EEN PIJNLIJKE GRAP. Dezer dagen ontving een bekend en geacht zakenman te Nice een belastingbiljet, waar uit hem bleek, dat de fiscus hem voor het driedubbele van het vroeger door hem be- taalde bedrag in de inkomstenbelasting had aangeslagen. Hij ging zich beklagen, zeer tot verbazing van den belastingambtenaar, die hem mededeelde thans itot zijn verba zing dat de aanslag was berekend volgens de door hem zelf gedane opgaven. De zaken man protesteerde hevig, hij had nooit opgave gedaan van een verhoogd inkomen, dat hij trouwens ook heelemaal niet genoot. Toen bleek, dat een van zijn vrienden de „aardig- heid" had gehad een gefingeerden brief te sturen met de onderteekening van den zaken man, waarin deze de fiscus van de vermeer- j dering der inkomsten mededeeling deed. De gedupeerde meende er nu met de vast- stelling der vervalsching af te zijn, doch hem werd gewezen op de bepalimg, dat de belas- tingplichtige te alien trjde het verschuldigde moet betalen,.zelfs al is zijn klacht gegrond. Pas later wordt hem eventueel het te veel betaalde gerestitueerd. Zoo moest de ongelukkige er aan gelooven. De bewuste ,,vriend" heeft hij afgeschaft. WOLVENPLAAG IN RUSLAND. Deelen van Noord-Rusland en Siberie heb ben onder zware wolvenplagen te lijden, waar het leven der boeren door bedreigd wordt. De boeren moesten hun wapens inleveren en een wapenpas voor jachtgeweren is heel lastig te verkrijgen. Daar niemand zich er voor spant, hebben de wolven zich ongehinderd kunnen vermeerderen. Een troep van ettelijke hon- derden wolven viel een pope en zijn vrouw aan, toen ze op een weg, slechts een honderd kilometer ten Zuiden van Moskou, van het eene dorp naar een ander reden. Terwijl de vrouw de teugels hield, trachtte de pope, op den lagen boerenwagen staande, de ondieren met den zweep af te weren. Toen beet een der wolven het paard in het been. Het paard sprong op en wierp door den plotselingen ruk den pope van den wagen midden onder de hongerige wolven. In luttele minuten hadden de dieren hem verslonden. De vrouw ontkwam den wolven doordat het paard als razend er met den wagen vandoor ging. Dergelijke aan- vallen van wolven op menschen worden dage- lijk uit alle deelen van Rusland gemeld. Een geslepen gauwdief is er in geslaagd een juweelenhandelaar uit Frankfort op te lichten voor een waarde van 200.000 mark aan juweelen. De juwelier, die in de stad in een hotel logeerde werd kort na zijn aan komst opgebeld door een zekeren^ hem on- bekenden Perlewitz, die hem mededeelde, dat hij opdracht had gekregen om juweelen te koopen voor een bekende. Hij had een groo ten brillant noodig en wenschte de transactie onmiddellijk af te sluiten. Daar de handelaar een zoo waardevol stuk niet in zijn collectie had, gaf Perlewitz hem opdracht het bij zijn collega's te zoeken. Het gelukte den hande laar inderdaad een brillant van de gewenscbte grootte te vinden. ^Perlewitz noodierde nu de" juwelier uit in een pension te komen. In de ontvangkamer van het pension spreidde de juwelier zijn collectie ten toon. Perlewitz ver- zocht hem eenige oogenblikken in een zijka- mer te willen wachten, tot de dame, een too- neelspeelster, thuis zou zijn gekomen. Inder daad verscheen na geruimen tijd de tooneel- speelster. Zij wist echter niets van een door haar bestelden brillant en kende niemand die Perlewitz heette. De juwelier rende de ontvangkamer binnen om daar tot de ontdekking te komen, dat Perlewitz en met hem zijn collectie juweelen waren verdwenen. GEVAARLIJK SPEELGOED. In de gemeente Aracs had een 14jarig meisje op het veld een onontplofte granaat gevonden en mee naar huis genomen. Haar moeder wees haar op het gevaarlijke van het projes- tiel, waarop het kind de granaat weggooide. Deze ontplofte en het meisje, haar moeder en een achtjarig broertje werden doodelijk ge- wond. Vijf andere menschen in de nabijheid liepen eveneens piin of meer ernstige verwon dingen op. SCHIP VERGAAN. B$ Utoe (Zuid-Finland) is de driemast- schoener ,,Draken" uit Nystadt vergaan. De loodsen van Utoe hebben Maandagavood reeds een schip gezien, dat op ongeveer 500 M. van de kust aan den grond liep en wrak sloeg. Zes leden der bemanning wisten op een klip te klimmen, doch werden hiervan weggespoeld door de hooge golven. Door den orkaan-gelijken storm was het den loodsen niet mogelijk het benarde schip te hulp te komen en de schipbreukelingen te redden, vooral niet daar de lading van het schip, die uit planken bestond een gevaar vormde voor den reddingboot. Eerst Dinsdagmorgen waagde men het reddingspogingen in het werk te stellen, die echter mislukten, daar de storm aan hevigheid niets had verloren, in- tegendeel nog was aangegroeid. Men was dus gedwongen te wachten op de aankomst van grootere reddingbooten. Van de schip breukelingen bevinden zich nog negen man op de door stortzeeen voortdurend over- spoelde klippen. Twee poogden, zwemmend het land te bereiken. Een van hen werd door de branding tegen de rotsen gesmeten en ver- dronk. COOPERATIEVE VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Veiling van 13 Nov. 1929. Pondsperen 4.4 ct.; Bellefleur le soort 4.8 8.7 ct.; idem 2e soorj^l.6 ct:; Bijenkorf zoet 5.87.1 ct.G. Wildeman le soort 6.98.6 ct.; Goudreinetten le soort 6.1—11 ct.; Hondsmuil 2e soort 1 ct.; Reni d'Automne 4.1 ct.; Rem- bours 2.6 ct.; Stoofperen 4 ct.; Zoete Belle fleur 88.5 ct.; Rietperen 5 ct.; Zoete Pip ping 7.3 ct.; Spruiten 618.3 ct.; alles per B.G. Roode kool 3.14 ct.Witte kool 2.1 ct.; Savoye kool 4.3 ct.; per stuk. Bnolselderij 11.1 ct.Wortelen 2.95 ct. per bos. Andijvie 3.1 ct. per krop. EEN FRAAI BOLGEWAS. Hippeastrum Amarylissen De Hippeastrums behooren ongetwijfeld tot de fraaiste bolgewassen en zijn als Kamer- planten siergewassen van den eersten rang. Omtrent den naam welke men gewoonlijk aan deze prachtige lelieachtige bloemen geeft, is lang en heftig gestreden. De voiksmond spreekt in den regel van Amaryllissen en Rent vaak niet eens de benaming Hippeas trums. In catalogi worden ze aangeduid als Hippeastrums (Amarylissen) en ook wel eens omgekeerd. Vroeg in het voorjaar staan de Hippeas trums in bruidtoilet te schitteren achter de etaiages van bloemisten en wekken dan te- recht ieders bewondering op. Dat ze ondanks hun schoonheid niet meer worden aangetrof- fen bij de groote massa, ligt eerder aan on- bekendheid dan aan de prijs. Dit voorjaar op een der groote bloemententoonsteilfngen, waar o.a. ook een schitterende inzending Hippeastrums te bewonderen vielen, bleek een groot aantal bezoekers ze niet te kennen. Ze trekken overigens reeds van verre de aandacht door haar opvallende kleuren en groote afmeting. Onze kweekers zijn geluk- kig niet gauw voldaah over hun werk, stre- ven steeds naar nog meer schoonheid en ook in deze soorten kan de meest verwende een keus maken. Tusschen de riemvormige bla- deren schiet een ongeveer 40 a 50 c.M. hooge bloemstengel omhoog, met enkelvoudige bloemschermen van twee, drie, vier of vijf bloemen. De bloei houdt geruimen^ tjjd aan, zoodat men veel genot van de plant heeft. Wie zich een Hippeastrum wil aanschaffen, kan dit in 't voorjaar 't eenvoudigst doen door er een te koopen waarvan de bloemen tegen het openbreken staan, of waarvan nog slechts de eerste bloem ontloken is. Tijdens den bloei heeft men te zorgen voor een geregelde begieting, welke natuurlijk ge heel en al door de standplaats der plant wordt bepaald. Ze houden van matige vochtigheid, terwijl de temperatuur niet lager moet z\jn dan de gewone kamertemperatuur. Een standplaats voor een zonnig of goed verlicht raam is wel het beste. Zoodra de bloei is afgeloopen anijden we de uitgebloeide bloemstengel af en houden de plant matig aan den groei, meer niet. Het be- stuiven der bloemen met het oogmerk op zaadwinning is sterk af te raden voor den gewonen liefhebber, aangezien dit vaak te- leurstelling geeft en. bovendien de vruchten en zaden heel wat voedsel aan den bol ont- trekken. Einde Mei kan de plant met pot en al naar den tuin worden overgebracht op een warm en half zonnig plekje en als we dan af en toe tot den tjjd dat de groei afneemt, eens om de veertien dagen wat vloeimest geven, zal de bol zich zoodanig herstellen, dat ze het volgend voorjaar opnieuw in staat is tot bloei. Tegen het einde van September gaat de plant weer naar binnen en overwinterd op een droge, niet te koele plaate. We vermin- deren dan de begieting, om deze geheel te staken, als de bladeren geel worden. De, aarde mag dan geheel droog worden. In Februari worden ze verpot in verschen grond, waarbij de gezonde wortels zooveel mogelijk worden ontzien. We plaatsen de plant dan weer in de kamer en hervatten, aanvankelijk op zeer bescheiden schaal de begieting, om zoodoende hernieuwden groei op te wekken. Een eerste voorwaarde^ bij het kweeken van deze planten is een behoorlijke dosis geduld, niet alleen bij deze soorten, doch ook bij de andere planten. Nu we de gevaarlijke tijd weer ingaan voor al onze kamerplanten, wijzen we er met nadruk op, dat het begieten nu meer dan ooit met voorzichtigheid moet geschieden. De vermindering moet niet ineens plaats heb ben, doch zeer geleidelijk, anders blijven te- leurstellingen niet uit. Omgekeerd geldt het- zelfde voor die planten, die nu of straks van- uit een koele plaats in de warmte worden ge bracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2