Zt&£s& PUHOL Za&$ers S P 0 B X. ft gMKJ QDE~BERICHTESt Ruwe Huid Ruwe Handen DE GOUVERNEUR VAN CURASAO. kJSCJtiTSZAKBN. PRO VIN CI ALE STATEN VAN ZEELAND. Wybert-tabletten on der liet oefenen ter besclierming van de keel, voor het op- treden ter zuivering van de stem. (Ingez. Med.) het publiek zijn tevredenheid door een warm applaus, terwijl de dames Sophie Stein en Rie Gilhuys een bloemenhulde hadden in ont- vangst te nemen. KAMEB VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR Z.-VLAANDEREN. Bij de gister gehouden verkiezing van 6 leden wegens periodieke aftreding, werden bij candidaatstelling herkozen voor 3 leden der afdeeling Grootbedrijf, de heeren I. van Melle, P. A. Neeteson en L. F. M. van Waesberghe. Voor 3 zetels der Afdeeling Kleinbedrijf werden candidaat gesteld de heeren: A. I. Catsman (aftr.), L. Fricot, M. C. P. van Goethem, E. H. de Milliano, A. van 't Hoff (aftr.) en G. Stevens (aftr.). De stemming is bepaald op Dinsdag 26 November a.s. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand October werden op het postkantoor alhier op spaarbankboekjes ingelegd f 27.959,64 en terugbetaald f 14.885,88 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 13.073,76. 15 nieuwe boekjes werden uitge- geven. Tot aankoop van Nationale Schuld ten be- hoeve van inleggers werd 1 order uitgevoerd, tot een nominaal bedrag van f 250. COLLECTE VAN „HET HOOGELAND". De bloempjescollecte, gehouden ten bate van de stichting „Het Hoogeland" heeft alhier f 92,40 opgebracht. ONTVANGER DIRECTE BELASTINGEN. Bij beschikking van den Minister van Financien, is de ontvanger der directe belas- tingen enz. L. M. Maree verplaatst van Ter Neuzen naar Arnhem en tijdehjk werkzaam gesteld aan de inspectie der directe belastin- gen, le afdeeling, aldaar. KANAAL HULST—AXEL. Naar we vernemen wordt 16 dezer te Axel in het Hotel van den heer De Lozanne een algemeene ledenvergadering gehouden van de Vereenigmg: Comite tot bevordering van den aanieg van een kanaal HulstAxel. Thans is bij Kon. besluit aan den heer ir. L. A. Fruytier op zijn verzoek eervol ont- slag verleend als gouverneur van Curagao, onaer dankbetuiging voor de door hem in dat ambt aan den lande bewezen diensten. PROV. STOOMBOOTDIENST. Aan Ged. Staten van Zeeland is door het bestuur van den Centralen Bond van Trans, portarbeiders een adres gezonden, waarin dat bestuur zegt, dat het bezwaar heeft tegen de geldende uiensttijden, zooals die nog altijd op een aantal diensten door het varend personeel moeten word en gemaakt; dat het van oordeel is, dat daarin verbete- ring dient te worden gebracht en voor ge- noemd personeel meer normale diensttijden tot stand worden gebracht; en dat wijzig'ing in de diensttijden, behalve voor het personeel, ook wenschelijk is voor den aienst en de vei- ligheid der passagiers. Adressant verzoekt wijziging der dienst tijden nogeens ernstig te wilien bezien in den door hem gewenschten geest. Uit een toelichting op het adres, waarin de verschillende diensttijden worden genoemd, blijkt, dat het adres slaat op de diensttijden van het personeel van de Prov. Stoomboot- diensten. PHILIPSFABRIEKEN. Behalve dat voor de Philipsfabrieken uit alle deelen des lands groote gezinnen worden gevraagd voor in haar bedrijf werkzaam te worden gesteld uit Zeeuwsch-Vlaanderen zijn er reeds 21 geplaatst en staan er nog een aanmerkelijk aantal bij den directeur der Ar- beidsbeurs alhier ingeschreven, welke ver- moedelijk binnen eenige weken zullen worden opgeroepen heeft de directie van gemelde fabrieken ook de pla'atsingsmogelijkheid open gesteld boor betere gezinnen. Gezinnen waar- van de vader en de kinderen beter zijn onder- legd. Wij bedoelen hier een betere ontwikke- ling genoten. Het behoeft geen betoog, dat in tal van plaatsen, waar geen groote industrieen of .handelsondernemingen gevestigd zijn, het voor grootere gezinnen vaak zeer moeilijk is om voor alle leden van het gezin goede be- trekkingen te bekomen, die ook aan de kin deren behoorlijke toekomstmogelijkheden verzekeren. Van enkele zijden heeft men toen deze me- dedeeling aan de directeuren van arbeids- beurzen bij de gehouden excursie werd mede- gedeeld, getracht deze werving van betere gezinnen in een ongunstig daglicht te stellen en betoogd, dat de fabrieksdirectie op deze wjjze werkkrachten wilde krijgen tegen lager loon dan dat hetwelk aan afzonderlijk aan- gestelde locale krachten moet worden be- taald. Deze veronderstelling is echter geheel onjuist, hetgeen een onderzoek naar de loo- nen van de leden der tot dusver aangenomen huisgezinnen terstond zou uitwijzen. Allereerst heeft de fabriek noodig oudere employe's voor diverse werkzaamheden. Wij noemen hier als voorbeeld: het verzorgen van archieven, waarbij zij eventueel in staat moe ten zijn leiding te geven aan eenige jongelu-, die voor het sorteeren en opbergen der brie- ven of andere stukken aan hen zijn toege- voegd; voorts voor functies als teekenaar, vakarbeider, controle en toezichthoudende arbeid, benevens administratieve en eventueel reizende functies. Het loon aan deze functies verbonden bedraagt ca 30 per week, met dien verstande, dat voor hen, die voor een meer speciale functie, als b.v. die van teeke naar, vakarbeider, of dergelijke, worden aan- gesteld, vanzelfsprekend een hooger loon niet is uitgesloten. Wat de jongere krachten betreft, doet zich vooral behoefte gevoelen aan jongens van 14 tot ca 18 jaar, die geschikt zijn voor kantoor-, werk of eventueel voor technischen arbeid. Voorts meisjes van denzelfden leeftijd, zoo mogelijk kunnende typen. De voor een betrek- king in aanmerking komende candidaten moeten zich in Eindhoven aan een psycho- technisch onderzoek, benevens aan keuring door een der fabrieksartsen onderwerpen. Voor de huisgezinnen zijn bij aanneming goede woningen beschikbaar met een huur- prijs van ca 7 per week. Deze woningen be- vatten water, licht, gas etc. en hebben be- neden 2 kamers en suite, keuken, kelderkast, W.C., en boven 2 groote en 2 kleine slaap- kamers, verder tuin, met steenen schuur. De verhuiskosten, alsmede de kosten van overkomst van het geheele gezin, zijn voor rekening van de fabrieksdirectie. Verder bestaat er ook een pensioen- en spaarfonds, vrije geneeskundige behandeling, enz. enz. In aanmerking komen de huisgezinnen met tenminste 3 kinderen tusschen 14 en 21 jaar, die direct in dienst kunnen treden, en waar bovendien nog een of meerdere kinderen be- neden 14 jaar zijn. Nadere inlichtingen verstrekt de directeur van de districtsarbeidsbeurs te Ter Neuzen. LAMSWAARDE. Benoemd tot kapelaan te Lamswaarde, de Weleerw. heer M. van den Eijnden, thans kapelaan in het aartsbisdom Mechelen. KOEWACHT. Zaterdag j.l. werd hier de cursus in pluim- veeteelt geopend. De lessen worden gege- ven door den heer E. Lansu, hoofd der school te Zuiddorpe. Opgegeven hebben zich 16 deel- nemers. Zaterdag j.l. werd mej. G. Dierick, doch- ter van den burgemeester alhier, door H. M. de Koningin in haar paleis op 't Loo ontvan- gen. Alhier worden pogingen aangewend om te komen tot het geven van een cursus in het knippen. Mochten er geen voldoende aantal deelneemsters zijn, dan zullen degene, die zich opgegeven hebben in Axel den cursus kunnen volgen. Zondag j.l. maakte de fanfare „De Een- dracht" alhier, een muzikale wandeling door het dorp. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. Wedstrijduitslagen van Zondag 10 Nov le klasse B. BreskensTerneuzen II HontenisseClinge 2e klasse B. Axel IIHontenisse II De stand is thans: 1—1 0—2 4—1 le klasse B. Clinge 6 4 2 17—11 8 Breskens 6 3 1 2 15—10 7 .Terneuzen II 6 3 1 2 16—12 7 Axel 5 3 2 18—7 6 Sassche Boys 5 '3 2 12—12 6 Hontenisse 6 6 8—34 2e klasse B. Hulst II 5 4 1 26—3 9 Axel II 6 3 1 2 12—22 7 Terneuzen III 4 2 2 10—8 0 Nieuw-Namen 3 2 1 5—6 2 Hontenisse II 6 2 4 7—21 2 Politierechter te Middelburg. Zitting van 12 November 1929. De volgende zaken werden behandeld: E. v. G., oud 19 j., en A. v. G., oud 21 j., arbeidsters te Breskens, werden verdacht dat zij op 25 September 1929 te Breskens M. S. Baas aan de haren hebben getrokken en ge- slagen. Eisch ieder 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. C. V., oud 22 j., landbouwersknecht te Oost- burg, werd verdacht dat hij op 6 October j.l. te Oostburg Petrus de Wandel heeft geslagen. Eisch 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. P. J. de C., oud 43 j., voerman te Axel, werd ten laste gelegd, dat hij op 5 October j.l. te Ter Neuzen C. Geerinkx en Anna van Malen heeft geslagen. Eisch f 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. M. S., oud 44 j., schipper en W. K., oud 26 j., expediteur, beiden te Rotterdam, werden ver dacht, dat zij op 18 September 1929 te Ter Neuzen Augustinus de Caluwe hebben ge slagen. Eisch ieder 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. M. C. van S., huisvrouw P. van G.,oud 37 j., zonder beroep, werd ten laste gelegd, dat zij op 12 October 1929 te Hontenisse Virgenie van de Kinderen heeft beleedigd. Eisch 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. J. F. S., oud 19 j., smidsknecht te Water- landkerkje werd verdacht dat hij op 25 Sep tember j.l. te Waterlandkerkje Jacobus Serle heeft mishandeld. Eisch en uitspraak: vrijspraak. Zitting van Dinsdag 12 November, des morgens 11.15 uur. Voorzitter de Commissaris der Koningin. Tegenwoordig 37 leden. Afwezig de heeren Dumoleijn, Van Dixhoom, Kakebeeke, Boen- der en De Baare, alien wegens ongesteidheid. Ingekomen was een adres van ambtenaren ter provinciale griffie inzake wijziging van de verordening tot regeling van de bezoldi- ging van de ambtenaren in dienst der pro- vincie Zeeland. Het eerst werd ibehandeld het voorstel van Ged. Staten tot het verleenen van suhsidie voor 1930 aan de vereeniging Schoolmuseum te Middelburg. Dit voorstel werd gezonden naar de afdee- lingen. Verder adressen van Zierikzee, Brouwers- haven en Serooskerke (Sch.) inzake de voor- gestelde wijziging van het bijzonder regle- ment op het bestuur van het waterschap Schouwen. Naar de afdeelingen werd eveneens verzon- den het voorstel tot het verleenen van sub- sidie voor den autobusdienst Sluiskil over Axel, Zuiddorpe, Koewacht en St. Jansteen naar Hulst. Ten gelde maken reservefonds. Over het voorstel tot het te gelde maken van het reservefonds van de Provinciale stoombootdiensten en tot het aangaan van een geldleening, werd in 66n afdeeling niet gediscusieerd, in een andere afdeeling vroeg een lid of het niet juister zou zijn geweest, om in de begrooting een post op te nemen voor de door de Provincie aan het fonds te betalen rente ter zake van de daaraan ont- leende gelden. Een ander lid raadt aan, de te vormen reserve ad f 100.000 niet weder te beleggen op het Grootboek, doch daarvoor obligaties ten laste van den Staat te koopen. Een lid van Ged. Staten antwoordt daarop, dat dit inderdaad de bedoeling is. In de derde afdeeling vraagt een lid, welk voordeel deze verkoop zal opleveren en antwoordt een an der lid, dat men thans slechts 3 krijgt en bij het aangaan van een leening meer moet betalen. Een lid van Ged. Staten merkt nog op, dat hij thans geen bepaald cijfer kan noe men, doch dat het voor de hand ligt, dat het converteeren van zoo'n belangrijk bedrag ook een belangrijk voordeel oplevert. In hun antwoord op het algemeen verslag, wijzen Ged. Staten naar den post rente we gens uit het reservefonds der stoomboot diensten onttrokken gelden, welke post op de begrooting 1930 voor memorie is uitgetrok- ken. Het voorstel van Ged. Staten werd door den heer VAN WAESBERGHE ten zeerste toegejuicht en ook de heer ADRIAANSE kon er zich volkomen mede vereenigen. Het werd zonder stemming aangenomen. Delegatie van ma ,\t Let voorstel tot gedeeltelijk overdracht aan Ged. Staten van de bevoegdneid aan de Prov. Staten opgedragen bij art. 132 der Prov. wet, geeft in twee afdeelingen een lid aanleiding zich daartegen te verklaren, omdat geen rem- mende invloed zal uitgaan van het vragen van goedkeuring aan de Staten, een hunner zag gaarne een maximaal bedrag bepaald. In de derde afdeeling wil een lid elk wegsgedeelte of traject afzonderlijk bespreken en de Staten niet te veel macht uit de handen geven. In alle afdeelingen zijn er leden, die meenen dat in de praktijk de Ged. Staten de te voteeren bedragen vast stellen, met welke belangen de Staten accoord plegen te gaan. Bij onder- handschen aankoop kan vaak een financieel voordeel worden behaald en de Staten houden toch altijd het recht om te interpelleeren. Door de leden van Ged. Staten werd het voor stel in alle afdeelingen uitvoerig verdedigd, een maximaal bedrag is niet noodig, het gaat hierbij steeds om betrekkelijk kleine bedra gen, die te voren door deskundige taxateurs zijn vastgesteld. Het zal natuurlijk niet gel den voor het aangaan van onteigeningspro- cessen, daarvoor is goedkeuring der Staten steeds noodig. In een afdeeling gaan ten slotte alle leden met het voorstel meae, in een andere stemt een lid tegen en behouden twee zich hun stem voor, in de derde afdeeling heeft men er algemeen geen bezwaar tegen voor een bepaald geval de gevraagde delega tie te verleenen. De heer ADRIAANSE had enkele bezwa- ren, welke in het afdeelingsverslag voor- komen. De heer VAN DE PUTTE verdedigde het voorstel van Ged. Staten en zeide dat het een gevolg is van de uit de practijk gebleken noodzakelijkheid. Hij drong ten zeerste aan op aanneming van het voorstel van Ged. Staten. Het col lege doet in elke zitting verantwoording van hetgeen is gedaan. De heer MOELKER heeft geen bezwaar tegen het voorstel te stemmen, hoewel hij in het algemeen geen voorstander is de be- voegdheid van de Prov. Staten te beknotten. De heer ADRIAANSE ibleef zijn bezwaren handhaven, omdat als eenmaal een besluit is genomen, daarop niet kan worden terugge- komen. De heer VAN DER BEKE CALLENFELS kan de bezwaren van den heer Adriaanse niet deelen. Er kunnen zich omstandigheden voordoen dat door Ged. Staten gehandeld moet kunnen worden en dat een Statenzit- ting niet kan worden afgewacht. Het voor stel van Ged. Staten houdt bovendien alleen in, dat alleen van de aan Ged. Staten ge- geven bevoegdheid gebruik zal worden ge maakt, indien zij dit noodig oordeelen. Wij moeten vertrouwen hebben in Ged. Staten dat zij alleen van de him gegeven bevoegd heid gebruik zullen maken indien zij dit be- slist noodig achten. De heer OVERHOFF gevoelt niet veel van de overdracht van de bevoegdheid aan Ged. Staten door de Prov. Staten. Bij dit voorstel kan spreker en zijn fractie zich evenwel neerleggen. De heer WALLIEN noemt de bevoegdheid geen beperkte bevoegdheid en wordt alles aan Ged. Staten overgelaten. Daartegen had hij geen bezwaar, doch hij wilde de zekerheid dat ook de leden der Staten zullen worden gehoord. De heer KODDE kan zich in het algemeen met het voorstel van Ged. Staten vereenigen. Hij vraagt of het de bedoeling is dat elk plan op het wegenplan aan de Prov. Staten ter goedkeuring zal worden overgelegd. De heer WELLEMAN zeide, dat wij naast elkaar heen praten. Er zijn moeilijkheden en daarmede dient rekening gehouden te wor den. Hij sluit zich bij den heer Adriaanse aan, dat het niet wenschelijk is een alge meene machtiging te geven. De heer VAN DE PUTTE zeide dat de strekking van het voorstel is een algemeene opdracht aan Ged. Staten. Maar aan de Prov. Staten zal volledige mededeeling wor den gedaan. Hij verdedigde het voorstel van Ged. Staten. De heer ADRIAANSE was niet overtuigd, dat zijn bezwaren waren opgeheven en bleef die dus handhaven. De heer VAN DUSSELDORP verdedigde eveneens het voorstel van Ged. Staten en zeide, dat dit voorstel wenschelijk is met het oog op den weg MiddelburgWestkapelle. De behandeling kan niet worden aangehouden tot het volgend jaar. De heer VAN 't HOFF zeide, dat er eigen- lijk geen verschil is tusschen Ged. Staten en den heer Adriaanse. Wat deze wil is precies het voorstel van Ged. Staten. Dit voorstel kan daarom gerust worden aangenomen. Het voorstel werd daama aangenomen met 29 tegen 8 stemmen. Provinciale begrooting. In de afdeelingen werd uitvoerige bespre- kingen gehouden. Bij de beschouwingen over den financieelen toestand der provincie, werd er met voldoening opgewezen, dat Ged. Sta ten hebben erkend, dat er uit de gewone middelen voor buitengewone uitgaven is ge- bruikt; dat de pessimistische beschouwingen thans niet vemomen worden, en dat de toe lichting een juister beeld van den toestand geeft. Een lid legde een vorm van een staat over, waardoor z.i. nog duidelijker uitkomt, wat gewoon en wat buitengewoon eischt. Sommige leden wilien voor buitengewone werken en met name voor wegsverbetering volgens het wegenplan steeds leenen, doch anderen meenen, dat het beleid van Ged. Staten het juiste is. Aangedrongen wordt op belastingverlaging en als middelen daar- toe aangegeven: nivelleerdng van den belas- tingdruk onder de provincien, zooals voor de gemeenten is geschied; ovememing door het Rijk van de stoombootdiensten; betaling der kosten van de calamiteuze polders door het rijk. Gewezen wordt op de sociale taak die de provincie heeft en welke volgens sammi- gen niet voldoende wordt nagekomen. Gevraagd werd of het Rijk voor den Ooster-Scheldedienst niet dezelfde bijdrage zou wilien geven als voor dien op de Wester- Schelde. Door leden van Ged. Staten werd tot voor- zichtigheid aangemaand. De opcenten in- komsten- en vermogensbelasting kunnen nog met 5 verhoogd worden. De gewone- en bui tengewone inkoansten en uitgaven zijn altijd gesplitst geweest. Er is veel schuld afgelost en daardoor de kredietwaardigheid der pro vincie verhoogd. Zij zeggen ook oog voor de sociale taak der provincie te hebben. In een afdeelipg zegt een der Ged. dat zij een pogen tot nivelleering van den belastingdruk wel wilien steunen, in een andere afdeeling wordt toe- gezegd, dat voor de verbetering van wegen op het wegenplan steeds geleend zal worden. In twee afdeelingen werd de aanschaffing van een tweede ferryboot besproken. Ge vraagd werd of die boot noodig is en anderen hebben bezwaren om er aan mede te werken als de zigzag-politiek ten opzichte der Zon- dagsdiensten niet verandert. Door leden van Ged. Staten werd gezegd dat een tweede ferryboot noodzakelijk is en op een desbetref- fende opmerking, dat het tekort aan ruimte in de 2e klasse ontstaat door het meerdere gebruik van die klasse voor de goede in- richting. De combinatie van reserveboot en boot ge schikt voor het veer KortgeneWolphaarts dijk, wordt niet gelukkig geacht. Leden van Ged. Staten zeggen dit de meest practische oplossing te vinden en verzoeken nadere voorstel!en af te wachten. Een der leden van Ged. Staten wenschte den veerman te reha- biliteeren, want na nauwkeurige controle is gebleken, dat alles is afgedragen. Door in- voering van een boek met drie geperforeerde strooken hoopt men de controle te ver- beteren. Geklaagd wordt over de langzame uitvoe- ring van werken als de steiger te Stavenisse, het nieuwe dienstgebouw te Vlissingen en de wegsverbetering. Wat het laatste betreft, wordt op spoed aangedrongen, anders zal het tegenwoordige geslacht niet veel meer daar aan hebben. Van de zijde van Ged. Staten werd geant- woord, dat de bouw steiger wacht op den aanvoer van groenhart hout; dat omtrent het dienstgebouw langdurige onderhandelingen met de Nederlandsche Spoorwegen gevoerd zijn over plaats, erfpacht enz., zoodat buiten toedoen van Ged. Staten het werk vertraagd is. De wegsverbetering eischt veel voorbe- reiding. Ged. Staten wachten op den Provin cial en Waterstaat en die weer op den afloop der onderhandelinge met de belanghebbenden (onderhoudsplichtigen) Op desbetreffende opmerkingen wordt door leden van Ged. Staten toegeizegd, dat de balans en de exploitatierekening der ge- steunde tramweg- en locaalspoor maatschap- pijen aan het provinciaal verslag zullen wor den toegevoegd. Verder dat voor de Z.-Vl. Tramwegmaatsdhappij de tijd voor terugbe- taling van het voorschot ,is aangebroken, omdat meer dan 4 y2 dividend wordt uit- gekeerd. Aangedrongen werd op overlegging van de circuiaire inzake werkeloozen uitkeering, welke circuiaire verschil van opvatting ten- gevolge had, terwijl andere haar betreuren, omdat daardoor vele gemeentebesturen de zorg voor de werkeloozen hebben onderge- bracht bij armenzorg. Toegezegd wordt de vraag te zullen overbrengen en medegedeeld, dat de circuiaire op aandrang van hoogere autoriteiten verzonden is. Naar aanleiding van desbetreffende opmer kingen, werd door een lid van Ged. Staten betoogd, dat. twee directeuren van de stoom bootdiensten noodzakelijk zijn, zij hebben ieder een aparte taak en financieel voordeel is er bij het op wachtgeld stellen van den directeur van den Ooster-Schelde-dienst niet. Een lid der Staten heeft niet veel vertrou wen in het bureau-Comelissen, doch van de zijde van Ged. Staten wordt gezegd, dat de wijzigingen tijdens den bouw van de eerste ferryboot door hen, op aandrang van den vroegeren directeur van den Wester-Schelde- dienst zijn aangebracht. Ontkend wordt dat de ibootcommissie te zelfstandig handelt, steeds wordt de goedkeu ring van het geheele college van Ged. Staten gevraagd. Toegezegd wordt bespreking met den hoofdingenieur over de betoogde wensohelijk- heid van reorganisatie bij den provincialen waterstaat o.a. door aanstellen van klerken of typisten, daar de ambtenaren nu veel werk doen, dat ook door schrijvers verrdcht zou kunnen worden. Inzake de kaartjesverkoop voor den auto bus Katsche-veerGoes, wordt in een der afdeelingen door een lid van Ged. Staten toe gezegd, dat speciale mededeelingen op de af- vaartlijsten ten gunste van eenigen autobus- houder achterwege zullen blijven. Ook bij de artikelsgewijze behandeling wer den veel opmerkingen gemaakt o.a. inzake de hier na te noemen posten. Een lid meent, dat het salaris der leden van Ged. Staten verhooging eischt, wil men den vollen mensch mogen eischen. Aangedrongen werd op verbetering van den steiger aan het Katsche Veer. Van de zijde van Ged. Staten werd gewezen op de tegenwerking van het bestuur van den Wilhelmjnapolder, maar nog steeds zal de provincie wel bereid zijn om den steiger te verbeteren mits dan ook de eigenaar toelaat, dat er werken ten bate van den stoomboot- dienst op worden gemaakt. Een toezegging voor subsidie voor de aanschaffing van een motorboot, is destijds wel door een lid van de Verkeerscommissie persoonlijk gedaan, doch Ged. Staten deden dit nimmer. Een lid meent, dat het gebrek juist aan de zijde van Noord- Beveland zit. Daar is een z.g. halftijbrug noodig. Hoog werden genoemd de uitgaven aan het gebouw van den Prov. waterstaat en aan dat van de Prov. bibliotheek, terwijl gevraagd werd waarom de tijdelijke hulp in de biblio theek nog aanwezig is, deze zou slechts 2 jaar duren. Uitvoerig werd in alle afdeelingen de motie- Adriaanse in zake een vierde boot op Zondag op de lijn Vlis's.-Breskens besproken. Door de voorstanders werd o.a. opgemerkt, dat de provincie, anders dan een particulier, niet op winst, maar op de behoefte heeft te letten. Het gaat voornamelijk om zieken- en familie- bezoek en voor pretjes wil men geen vierde boot op Zondag. De behoefte is gebleken. Met een beperking tot 50 der weekdien- sten kunnen de voorstanders zich vereenigen, maar nu is een te groot hiaat midden op den dag en voor de Zondagsrust van het personeel heeft het geen invloed, het is toch in touw. Een extra-boot is niet altijd te krijgen; Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de vierde boot noodig voor ziekenbezoek enz., door deze boot kan dit nu na het waarnemen der gods- dienstplichten. Door de weinige publiciteit is het aantal passagiers gering geweest, an ders waren er zeker meer overgegaan. Andere leden achten het inleggen van een vierde boot strijdig met de Zondagsrust en de Zondagsheiliging, de behoefte is h.i. niet ge bleken, deze leden achten juist een vierde boot gevraagd voor pretjes en vreemdelingen- bezoek. In den winter is de vierde dienst totaal overbodig en het personeel gaat er ook weer op achteruit, want nu kan de rusttijd nog in het gezin worden doorgebracht, men vreest nog verdere uitbreiding. Enkele leden zouden den dienst liever ge heel stopzetten, omdat de Overheid zich moet onderwerpen aan het absolute gebod des Heeren. Zij vragen of het b.v. niet mogelijk is om, als er toch gevaren moet worden, dien sten te combineeren en daardoor booten ge heel stil te leggen? Dan zou het personeel veel winnen. Na een principieel debat over de Zondags rust werd van de zijde van Ged. Staten ge zegd, dat zij zich hebben gehouden aan de uitspraak der Staten, waardoor vast stond, dat de winterdienst weer maar drie diensten kreeg. Thans heeft het college zijn stand- punt nog niet bepaald. Medegedeeld wordt, dat er ernstig naar ge- streefd wordt om het personeel der Electri- sche tram om de twee weken een vrijen Zon dag te geven, en dat het met den Zondags- dienst van het personeel der booten niet zoo is gesteld als het lijkt, omreden zij ook bij het stilliggen vrij zijn. In een afdeeling ver- klaarden zich 8 leden voor, 5 tegen de motie en 1 behield zijn stem voor. llugez. ivied.) Op een vraag om overlegging der tarieven, die hoog geacht worden, wordt van de zijde van Ged. Staten geantwoord, dat ver gaande plannen tot herziening aanhangig zijn doch dat ook de goedkeuring van den Minister verkregen moet worden. Tegen overleggen zal volgens de leden van Ged. Staten in twee afdeelingen wel geen bezwaar bestaan. In twee afdeelingen werd gepleit voor op- heffing van den dienst VlissingenTer Neuzen, bjjv. zouden sneltrammen gegeven kunnen worden. Ged. Staten blijven bij de conclusie: Niet opheffen. Een sneltramver- binding is met enkel spoor niet goed uit te voeren, de reis wordt te lang. Als de Brak- rnan eens ver ingedijkt wordt kan het wat anders worden. De regeering wil nu den dienst laten, Ter Neuzen is fel tegen ophef- fing, voor rechtstreeks verkeer met het cen trum Middelburg en voor vervoer van pro- ducten der veiling naar Vlissingen. Namens Ged. Staten werd gezegd, dat het vervroegen van de boot naar Ter Neuzen van 5,50 tot 5,10 op verzoek der posterijen is ge schied, het aantal passagiers is zeker ver- minderd en daarom wordt naar een andere oplossing gezodht. Ged. Staten hebben nooit gemerkt, dat een verbinding op de boot van 6,05 uit Breskens gemist werd, de tijdsruimte is voldoende. Enkele leden zien het belang van een marktboot voor den dienst op de Ooster-Schelde niet in. Ged. Staten kunnen geen toezegging tot opheffing doen, doch een opgaaf van het aantal vervoerde passa giers zal aan de leden der Staten worden verstrekt. De havenlichten kunnen door- branden als Zierikzee de kosten betaalt. Inzake opmerkingen over den dienst Kort geneWolphaartsdijk wordt geantwoord, dat de Walzoorden no. 1 is voor afvoering. De nieuwe boot moet noodhulp zijn en haar diep- gang moet niet worden vastgekoppeld aan het daar laten varen. Voor de diensten VeereKamperland en KortgeneWolphaartsdijk zullen begrootin- gen worden overgelegd. Er werd aangedrongen op verhooging der pensioenen van voor 1921 met 20 Toe- stemmend werd geantwoord op een vraag of reeds een aanvang is gemaakt met het on derzoek naar de gestes der handelsscholen; verder dat het Groene Kruis mildere voor- waarden dient aan te vragen en dat niet ge bleken is, dat de post subsidie voor ver- pleging van kinderen in herstellings- en vacantdekolonies te laag is. Inzake den straatweg MiddelburgKoude- kerke wordt verandering in de helling der bochten bepleit, omdat die nu voor het auto- verkeer geheel verkeerd liggen en een ander lid wijst op het ontbreken van de Internatio nale kenteekens „Uitholling overdwars" bjj het verrichten der werkzaamheden. Toegezegd wordt in de Raad van Bestuur der P.Z.E.M. te bespreken de mogelijkheid ook aan anderen de faciliteiten in de aan- sluiting te verleenen als aan woningbouw- maatschappijen. Ten slotte werd nog in 2 afdeelingen ge vraagd waarom de post opcenten op den in- komstenbelasting van f 340.000 op f 280.000 is teruggebracht. Namens Ged. Staten werd geantwoord, dat dit is geschied naar de verkregen opgaven en dat rekening is gehouden met verminde- ring der inkomsten in den landbouw. (Wordt vervolgd.) AUTOBUS OM GESLAGEN. Maandag omstreeks 6 uur is op den Ring- dijk voor 't Huis ten Donck te Bolnes 'n ern stig auto-ongeluk gebeurd. De autobusonder- nemer P. V. G. te Rotterdam, die elken avond werkvolk vervoert van de scheepsbouwmaat- schappij de Maas naar Rotterdam, moest voor een auto uitwijken. Vermoedelijk is de auto bus toen door gladheid van den weg en den krachtigen wind geslipt, met het gevolg, dat hij van den zes meter hoogen dijk werd ge- slingerd en met de wielen omhoog neerkwam. Alle twintig inzittenden kregen verwondin- gen. Drie van hen zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Rotterdam en wel B. v. Z. met gebroken ribben. G. v. K. met gebroken sleu- telbeen en D. O. met gebroken rechterbeen. KINDERLIJKJES. Aan de Reitemakersryge te Groningen is het lijkje van een pas geboren kind in een doos gevonden. Het heeft maar kort geleefd. Te Culemborg is op de Lazaruswaard, langs de Lek gelegen, het in verren staat van ont- binding verkeerende lijkje van een pasgeboren kind gevonden. GESTRAND EN LOSGESLAGEN. By het stormweer van Maandagavond is het sleepschip Zuid-Holland, schipper Kegel, met 650 ton zand, in de Oosterschelde gestrand en losgeslagen van de sleepboot die door moest varen voor het behoud van haar beide andere schepen. De sleepboot Zeehond der N.V. Hoogenboezem en v. d. Tak's bergings- bedrijf voer dadelijk van Wemeldinge ter as- sistentie uit en braeht het schip behouden te Wemeldinge binnen, waar het binnengekomen water werd uitgepompt. Ook het aldaar binnengekomen sleepschip Jeanne, geladen met 900 ton kolen, had zoo- veel water in de ruimen, dat de pompboot Zeehond te hulp werd geroepen. STORM. Maandag ontstond op het Noorder Buiten- spaarne te Haarlem tengevolge van den har den wind een hooge golfslag. Hiervan had de motorschuit de Vier Gebroeders, bemand met schipper P. v. d. Putten, wonende te Heem- stede in een woonschuit, en een knecht, ge- Laamd N. Schoen, 54 jaar, uit Westzaan, zeer veel last. De schipper stond aan het roer, op den voorplecht stond de dekknecht. Opeens be- merkte de schipper, dat het schuitje ging zin- ken. Hij schreeuwde tot den ander: spring over boord en grijp een stuk hout. De dek knecht sprong daarna overboord. Inmiddels verliet de schipper ook de boot en zwom naar den kant van den Spaarndammerweg. Meer dood dan levend kwam hij aan den wal. Burgers hebben hem naar Spaarndam ge bracht. De politie vroeg den schipper, of hij alleen op de boot was. Toen vemam zij, dat er ook nog een knecht was, die vermoedelijk nog te water moest liggen. Politiemannen gingen naar den kant van het Spaarne en spoedig vonden zij den drenkeling, die naar Spaarndam is vervoerd, waar dr. Smits drie kwartier te vergeefs heeft getracht de levens- geesten bij hem op te wekken. Het lijk is naar het Sint Elisabethgasthuis te Haarlem over gebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2