S P 0 1 T. PR1DIKB1UET11, 81MMQDB BMUCHTM VOETBAL. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. WEDER EENS EEN VERGETEN LEERLING. DE NIEUWSGIERIGE RECHERCHEURS. DRIE MENSCHEN DOOR EEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. DE VERMAGERINGSKUREN DER VROUWEN. Zeeuwseh-Vlaanderen eischt een waterweg, die het centrum van Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen verbindt met de vaarwegen van het overig deel van Nederland. Men vroeg, hoever de voorbereiding van doze plannen is gevorderd en of de Minister toereid zou zijn te bevorderen, dat alsnog fondsen ten be- hoeve daarvan werden beschikbaar gesteld. Andere leden merkten op, dat een kanaal als hierboven wordt aambevolen, geheel even- wijdig aan den bestaanden spoorweg zou loopen en in het bijzonder de positie van de Zeeuwsch-Vlaamsdhe tramwegmaatschappij zou bemoeilijken. Deze leden zouden de voor- keur geven aan uitbreiding van het bestaan- de tramnet, aangezien de tram toch het be- langrijkste verkeersmiddel in Zeeuwsch- Vlaanderen vormt. Gevraagd Werd, wat het resultaat is van het onderzoek van deze aangelegenheid door de commissie-Patijn. Havenkanaal van Philippine. Het had de aandacht getrokken, dat voor onderhoud van het havenkanaal van Philip pine 500 meer wordt geraamd, dan voor 1929 is toegestaan, en ruim 900 meer dan voor 1928 noodig is gebleken, zulks niet- tegenstaande bij de Memorie van Antwoord betreffende de vorige begrooting een belang- ryke verlaging in uitzicht werd gesteld, als gevolg van de aanschaffing van bagger- materieel. Men vroeg, of al dan niet tot die aanschaffing is overgegaan en waartoe het overleg heeft geleid met den Minister van Financien over den aankoop van een sleep- boot, waarvan in de Memorie van Antwoord betreffende de begrooting voor 1929 werd melding gemaakt. Groote brug te Sas van Gent. Sommige leden klaagden over het lang open staan der nieuwe groote brug te Sas van Gent over het kanaal van Ter Neuzen, waardoor de tram, vertraging ondervindt en de reizigers vaak de stoomboot missen. Zij vroegen deze brug te voorzien van een elec- trische bewegingsinrichting. Vluchthaven in den Stoofpolder. Bij de behandeling der vorige begrooting werd bezwaar gemaakt tegen den aanleg van een vluchthaven in den Stoofpolder aan het Zijpe en door den Minister nader overweging toegezegd. Sommige leden meenden te weten, dat met de werken nog geen aanvang is gemaakt; zij oordeelen, dat dit ook niet moet geschieden zoolang de mogelijkheid bestaat, dat de vaart van en naar Belgie, ingevolge een overeenkomst met dat land, zal worden verlegd. In dat geval, zou, naar hun meening, een werk waaraan een bedrag van minstens een half millioen ten koste zal worden gelegd, overbodig wor den en zouden enkele hectaren vruchtbaren grond zonder noodzaak in water zijn her- schapen. De hier aan het woord zijnde leden meenden, den Minister emstig in overweging te moeten geven den loop van de onderhan- delingen met Belgie af te wachten. Andere leden konden zioh met deze be- schouwingen niet vereenigen. Zij meenden dat, ook al mocht de vaart van en naar Bel gie worden verlegd, de binnenlandsche scheepvaart ter plaatse nog van dien omvang zal zijn, dat de aanleg van deze vluchthaven alleszins te rechtvaardigen is. Zij drongen op een spoedige uitvoering daarvan aan. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal opgegeven gevallen van besmet- telijke ziekten over de week van 27 Oct. tot en met 2 November in de provincie Zeeland be- ctr oeg Febris typhoidea (buiktyphus)Hontenisse 1. Roodvonk: Colijnsplaiat 1, Goes 1, Hulst 3, Koudekerke 1, Kruiningen 1, St. Maartensdijk 2, Noordgouwe 9, St. Philip si and 11, Vlissin- gen 2, Zaamslag 1. Diphtherie: IJzendijke 1. Poliomyelitis (kinderverlamming)Krab- bendijke 1. In genoemde week werd een geval van en cephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezonidheid ge- bracht. HONTENISSE. Naar Zeelandia verneemt zal door de inwo- ners van Kruispolderhaven, Baalhoek en Dui- venshoek een verzoekschrift aan den raad van Hontenisse gezonden worden, om hunne schoolgaande kinderen per autobus naar de school te Lamswaarri'e te vervoeren, alsook de kerkgangers tegen een matig tarief daarvan te laten profiteeren. stelde subsidie door de Prov. Staten werd verhoogd, meenen Ged. Staten in den geest der Staten te handelen door voor te stellen, ook het thans gevraagde subsidie toe te staan. Zondag ontvangt Terneuzen 1 het eerste elftal van Hulst op bezoek. Dat het voor beide party en een zwaren strijd zal worden, daar zal wei niemand aan twijfelen. Beide elftallen zijn nog ongeslagen, en wie nu Zondag als overwinnaar uit het strijdpeik treedt, kan zich al voor den helft op den weg naar het kam- pioanschap beschouwen. Wat het technische gedeelte betreft, daarin is Terneuzen tie meerdere, maar daar staat j teganover, dat Hulst een elftal is, dat nooit opgeeft, steeds de overwinning probeert te behalen door enthousiasme Dus het is voor Terneuzen zaak, om van het begin af flink aan te pakken. Zij moet, wan neer het bij oogenbiikiien tegen incest gaan, niet bij de pakken neer gaan zitten. De voor- hoede moet door goed samenspel de verdedi- ging barer tegenpartij geen kans geven; wan- neer zij een vlot samenspel geeft, komen er ook doelpunten. De middenlinie moet voor oogen houden, dat zij een stuwendte kracht voor den aanval behoort te zijn, dat mitsdien haar werk meer aanvallend dan verdedigend moet zijn; en daarbij moeten de kanthalfs vooral de vleugels goed in bedwang houden, want van daar komen toch steedls de gevaar- lijkste aanvallen. Verder zal de verdediging wel beseffen, dat van haar ook veel afhangt, zij moeten tenslotte toch het scoren zien te voorkomen. Wanneer Terneuzen dus aan het technische spel ook het noodige doorzettingsvermogen toepast, geven wy haar een grooten kans. ;0ok willen wy wijzen op de mededeeling van het bestuur, dat streng zal worden opge- treden tegen personen, die door hatelykhed'en of anderszins het de spelers, scheidsreohter of grensrechters onaangenaam maken. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat de spelers niet aan- gemoedigd mogen worden; een aanmoediging hebben zij soms wel noodig. Maar het is in hoofdzaak gericht tegen die personen, die steeds denken, dat z ij het weten en die niets beters meenen te kunnen doen, dan dit de betrokken personen voor de voeten te moe ten werpen. Het tweede elftal van Terneuzen moet den stryd aan gaan bdnden tegen Breskens. Waar Terneuzen op eigen terrein aan Breskens den nederlaag heeft weten toe te brengen, zal de West-Z.-Vlaamsche club nu wel beter op haar tellen passen, als gevolg waarvan Ter neuzen een kwaden dobber zal hebben. Maar ook haar willen wij den raad geven: niet op- geven! Wanneer zy den moed bewaart, is de kans voor haar even groot als voor haar tegenpartij. ZONDAG 10 NOVEMBER 1929. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 914 u., Ds. L. J. Cazemier, Zen- dlngsrede en 2 u., Ds. L. J. Gazemier. Sluiskil. 914 u. en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 916 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 914 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. aan BLOEDVERGIFTIGING OVERLEDEN. Ten gevolge van bloedvergiftiging, opge- daan door een tijdens zijn beroepswerkzaam- heden opgeloopen verwonding, is Woensdag middag een slager te Deventer in het zieken huis overladen. EEN BURGEMEESTER, DIE ZIJN ZELFBEHEERSCHING VERLOOR. Wij hebben melding gemaakt van het inci dent in den gemeenteraad te Ginniken, waar die burgemeester het raadslid Laurey eenige zeer onvriendelijke qualificaties heeft toege- voegd. De burgemeester heeft in de volgende ver- gadering deze verklarimg afgelegd: In de op 25 October gehouden raadsvergade- ring heb ik mij, in hevige gemoedsbeiweging tegenover een uwer medeleden woorden laten ontvallen, welke ik betreur. Het zou beter geweest zijn, indien ik, als voorzitter van den raad1, deze woorden niet had gebezigd en mitsdien trek ik deze woorden in. Het spijt mjj, dat ik mijn zelfbeheersching een oogenblik had verloren; ik moge dat verschoo- nen, door te wjjzen op hetgeen was vooraf- gegaan. iDe raad zal, naar ik vertrouw, genoegen nemen met deze verklaring. DE MOORD TE 's-GRAVENHAGE. iDe Justitie tast nog steeds in het duister, aangaande de vraag, wat de drijfveer is ge weest van den verdachte W. Kr. van der M. bij den gruwelijken moord op de 72-jarige mevrouw Odem, die, zooals bekend, in haar woning aan het Bezuiclenhout te 's-Graven- hage van het leven werd beroofd. Reeds eerder deelden wij mede, dat de politie meende een aanwijzing voor het motief van dien moord te hebben in een door ver dachte geschreven, doch met den naam Blom ondenteekenden brief, waarin aan mevrouw Odem werd verzocht een tekort, dat bedoelde Blom, een achtemeef der oude dame, bij de firma Hus had, te willen aanzuiveren. De ver- tegenrwoordiger der firma Hus zou volgens dien brief met mevrouw Odem over het tekort kunnen spreken. Als vertegenwoordiger ver- scheen toen Kr. van der M. Uit dat fedt zou de Justitie als motief voor den moord af- persing willen afleiden. Echter wordt er ook rekening mede gehou den, dat het motief voor den moord uitslui- tend roof zou kunnen zijn. Deze veronderstel- ling vindt haar grond in het feit, dat bii het ingestelde justitieele onderzoek is gebleken, dat mevrouw Odem, die slechts het vruchtge- bruik van het kapitaal van wylen haar echt- genoot had, in tegenstelling met de verwach- ting een zeer groot bedrag aan baar geld in huis had. Naar verder wordt gemeld, vond' de notaris, die direct na het vreeselijk gebeuren, een in- ventaris-lyst van het moordhuis opmaakte, in alle mogelijke kasten en laden een bedrag van totaal 27.000 aan contanten, dat de oude dame hly'kbaar van de aan haar uitgekeerde gelden had weten over te sparen. Ingeval aangetoond kan worden, dat de aanwezigheid van dit vele geld, hetzij via Blom, hetzij op andere wijze, aan Kr. van der M. is bekend geweest, dan zou dit voor hem een zeer bezwarende omstanddgheid vormen. Zijn voomemen tot roof zou dan alleen ver- hinderd zijn door de omstandigheid, dat Fien- tje Holstein, de huishoudster, ontijdig tus- schenbeiden kwam. IVerdachte blyft dloorloopend hardnekkig ontkennen, schuldig te zijn. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 914 u. en 2 u., Ds. A. B. W. M. Kok. Ckr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 914 u. en 2 u., Ds. Tolsma. ERDAM IN BRAND TTERD IAAKT. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 514 u., leesdienst. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5Va u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 514 u., Evangelisatie. Woensdag 13 Nov-, half acht, Bidstond. Door Ged. Staten zijn nog de twee volgende voorstellen aan de Prov. Staten gedaan. Subsidie autobusdienst. In de vergadering van 22 October werd in handen van Ged. Staten gesteld, ten einde daaromtrent een voorstel te doen, een adres van de N.V. Auto-, motorhandel en verhuur- inriohting, v.h. MannaertGeers te Ter Neuzen, verzoek om haar weder, te rekenen met ingang van 16 Juli 1928 een subsidie toe te staan voor haren autobusdienst Sluiskil over Axel, Zuiddorpe, Koewacht, St. Jansteen naar Hulst. Bij besluit van 18 Dec. 1923 werd volgens de algemeene regelen aan adressante subsi die toegekend, en ontving zij van 16 Jumi tot en met 31 Dec. 1923 365,62; over 1924 475; over 1925 /521; over 1926 /467; over 1927 513 en van 1 Januari tot 15 Juni 1928 233,30. Volgens de overgelegde reke ning heeft de exploitatie van den dienst over 1928 zonder de subsidien van de gemeenten en de provincie een nadeelig saldo van f 3.382,28 opgeleverd. Volgens Ged. Staten geldt het hier een bijzonder geval en kan ook na den eersten termijn het eenmaal verleend subsidie worden verlengd. Bij besluit van 4 October j.l. hebben Ged. Staten aan P. Scheele te Sluiskil, die thans den dienst exploiteert vergunning verleend en kan adressante in geen geval langer dan tot en met 3 October j.l. op subsidie uit de Provincialekas aanspraak maken. Waar de autobusdienst in het algemeen belang noodig en wenschelijk kon worden ge- acht, zrjn Ged. Staten van meening, dat aan verzoekster steun kan worden toegezegd, in dit geval over het tijdvak van 16 Juni 1928 tot en met 3 October 1929. Het maximum van den steun ware te stellen op f 4000, d.i. het bedrag, waarop de waarde der in gebruik zijnde autobussen door den keuringsdeskun- dige is geschat en met welke schatting de ondemeemster zich vereenigt. Ged. Staten stellen voor in dien geest te besluiten. Subsidie Schoolmuseum. Van het bestuur der Vereeniging „School- museum te Middeiburg", is een adres inge- komen met verzoek om haar over 1930 f 200 subsidie toe te kennen, met de mededeeling, dat het geenszins in de bedoeling ligt om steeds subsidie van de Provincie te blijven vragen, dat de gevraagde subsidie minder is dan die van het vorige jaar en dat die steeds minder zal worden naar gelang de schulden- last vermindert. In verband met de omstandigheid, dat ten vorigen jare het door Ged. Staten voorge- R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8V2 en 10 uur. 's Namiddags om 214 uur Lof. DIEFSTAL VAN EEN TEGELTABLEAU. Dezer dagen is ingebroken in een leeg- staande woning onder de gemeente Hein- kensizand en heeft men een tegeltableau, voorstellende gedeelten uit de Bybelsche ge- schiedenis, dat gemetseld was in een schoor- steen van de woonkamer, daaruit gebroken en ontvreemd. De 15jarige G., leerling van de handels- avondsOhool te Amersfoort, moest, bjj het uitgaan van de school om 9 uur, op last van zijn onderwrjzer nablijven. De jongen wacht- te, gelijk het een gehoorzaam leerling be- taamt. Maar het bleek, dat de onderwyzer hem glad vergeten was. De jongen is toen leven gaan maken en werd om 10 uur door een agent van politie bevrijd. EEN ONFORTUINLIJKE RIT. Woensdagavond om ongeveer zes uur heeft op den Brandenburgerweg te De Bildt een emstig ongeval plaats gehad. Een luxe auto reed eerst tegen een met 66n paard bespan- nen wagen aan, daama botste de auto tegen een ijzeren hek, dat omver werd geworpen, vervolgens reed de luxe whgen tegen een muur aan van een langs den weg staand huis. De muur werd ontzet, binnenshuis viel een spiegel in scherven. Het paard werd zoodanig verwond, dat het ter plaatse on- middellyk moest worden afgemaakt. De be- stuurder van den wagen werd licht gewond en door Dr. Mayer van De Bildt geneeskun- dig behandeld. In den luxen auto zaten twee monteurs, die na een reparatie den auto terugbrachten. Beide monteurs kwamen wander boven wonder met den schrik vrjj. De auto werd zwaar beschadigd. De politie stelt naar de oorzaak van deze botsing een onderzoek in. VREEMDE EVOLUTIES VAN EEN AUTOMOBIEE. Een auto reed te Sneek den slagerswinkel van den heer Ringnalda, op den Oosterdrjk, in voile vaart binnen. De voorgevel met de beide Stalagekosten werden brjna geheel ver- nield. De heer Ringnalda, die in den winkel bezig was, viel door den schok tegen den grond en werd met een zware beenwond op- genomen. De auto-eigenaar was niet ver- zekerd. JUFFROUW TE RO' GER. Woensdag heeft te Rotterdam een droevig ongeval plaats gehad, dat aan de 58-jarige mej. G. v. d. W. H. het leven heeft gekost. Om halftwaalf 's morgens wilde zij in de Eerste Wandelsoorddwarsstraat 17 de kachel in de huiskamer aanmaken. Ziji ging daartoe in de keuken wat papier halen benevens een petroleumkan, en stak het stuk papier in de keuken reeds aan. Met het brandende papier liep zij naar de huiskamer. Juist toen zij ech ter bij de kachel was brandde zij haar han den en liet van den schrik het brandende papier en de petroleumkan vallen. Een Jioe- veelheid petroleum kwam op den vloer te- recht en vatte vlam, met het gevolg, dat ook haar kleeren in brand vlogen. De juffrouw liep naar het achter haar woning gelegen tuintje. Haar luid gillen werd opgemerkt door buren, die ijlings toeschoten en de vlam- men doofden. Met emstige brandwonden over het geheele lichaam werd zy per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd en daar in hoogst zorg- wekkenden toestand opgenomen. Tegen den avond is mej. v. d. W. H. overleden. DRIEJARIG MEISJE OM HET LEVEN GEKOMEN. Op het traject ZwolleAmersfoort is tus- schen Harderwijk en Hulshorst een tragisch ongeluk gebeurd. Een 3jarig meisje uit Groningen was met haar moeder en groot- moeder op weg naar Amsterdam. Het kind speelde in den coup6 en kwam in aanraking met de kruk, waardoor het portier openging en de arme kleine uit den coup6 viel. On- middellijk werd aan den noodrem getrokken. Het kind werd dood naast de spoorlijn ge- vonden. Het lijkje werd met den trein naar Amersfoort vervoerd. ONGELUK OP DE JACHT. Dinsdagmiddag is bij een drijfjacht op het landgoed ,,Beverweert" van baronesse Van Haersolte een emstig ongeval gebeurd. De heeren Jhr. Roell uit Baam, H. W. van Heu- kelom uit Amsterdam en Hoboken uit Rot terdam, waren aldaar aan het jagen, toen op een onverwacht oogenblik door onbekende oorzaak het geweer van den heer Hoboken afging met het gevolg, dat de heer Van Heu- kelom in het linkeroog werd getroffen. Hij is naar het Diaconessenziekenhuis te Utrecht vervoerd. ERGERLIJKE DIERENMISHANDELING. V. d. P. te Veenendaal had Uyee fox-honden op zijn erf gezien, die, naar hij voorgaf, een van zijn kippen aanvielen. Dit ziende, liep v. d. P. zijn huis binnen, greep een <§6nloops- jachtgeweer en schoot met hagel op de twee honden, die beide in de borst en voorpooten geraakt werden. De arme dieren jankten erbarmelijk, waar- na v. d. P. ze naar binnen sleepte, in een ton gooide en deze met een zwaren balk afsloot. De honden gingen hiema geweldig te keer en huilden aanhoudend. V. d. P. ging echter gewoon aan zijn werk en na eenige uren vond hij de dieren dood in de ton liggen. Ze waren den verstikkings- dood gestorven. Hiema begroef v. d. P. de dieren in zijn tuin. De politie waarschuwde den dierenarts en liet de cadavers opgraven, welke laatste in beslag werden genomen, evenals het jacht- geweer, daar v. d. P. geen bevoegdheid had een jachtgeiweer in huis te mogen hebben. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Twee waakzame politkmannen stonclen Zon- dagavond op het voorbalcon van een tram in oen van de buitenwijken van Rottardam, toen by een haite een man opstapte, die een ken- nelyk zwaren zak torste. i>e pontiemannen rechercheurs in burger wiiden uit 1 outer amoteiyke meuwsgiengheid wel eens weten, wat er nu eigAdijik op Zondagavond nog viel te verSjOuwen in zoo'n grooten zak, vertelt het ,dibi." Ze sohppten ai eens tegen de bagage van den passagien, maar daar werden ze met wijzer van. Toen de man door het tuimalloketje zijn passagebiljet kocht, nam een van de rechercheurs tie geiegenheid waar, om den inhoud van 's mans bagage eens nader te onderzoeken. Het eerst greep zijn hand een vette, zware worst, bij een volgende poging verbrijzelde hij een ei, zoodat de struif hem tussohen de vingers doorsijpelde. Inmiddels was de man het met den conducteur eens ge- worden en nu vroegen de rechercheurs hem, wat hij eigenlyk in dien zak transporteerde: „We zijn nog al nieuwsgierig, want we zijn van de politie!" 'Prompt luidde het antwoord: „Aardappelen, meneer!" En even prompt kwam de uitnoodiging: „Wilt u dian maar met ons ir.ee gaan naar het bureau?" De tram stopte. De argelooze passagier ging als arrestant mee met de verraste politiemannen. De levensmiddelen bleken te zijn gestolen. SING-SING, DE GEVANGENIS VOOR RADIO-VRIENDEN. Bij de Sing-Singgevangenis te New York is een nieuwe vleugel aangebouwd met 800 cellen, die van radio-toestellen voorzien zijn. Iedere gevangene krygt een luidspreker en kan zoodoende naar hartelust van de radio profiteeren, met dien verstande echter, dat hij niet kan luisteren naar wat hy wil. Want het programma wordt door een ambtenaar der gevangenis ingeschakeld, men oefent voort- durend controle uit op de uitvoering daarvan. Men wil daardoor voorkomen, dat een of an- der vriend der gevangenen, die zich in vr;j- heid bevindt, de microfoon van een nachtclub gebruiken zou om zich zoo met den geivangene in verbinding te stellen. De gevangenen mo gen iederen avond tot half elf de uitzendingen beluisteren, maar dan mogen zij ook meer tweemaal per week de filmvoorstellingen van de gevangenisbioscoop bywonen in plaats van vroeger iederen dag. BEROOVING. Te Karlshorst by Berlijn is Zaterdag- avond een slager door zes mannen aange- vallen. Ze sloegen hem zoolang tot hy be- wusteloos was en roofden toen zijn jas, zijn horloge en zijn portemonnaie met 16 Mark. Eerst den volgenden morgen vond men hem en kon hij naar een ziekenhuis worden ge- bracht. Van den daders geen spoor. Zondagmiddag zijn naby Schleifling in Stiermarken drie menschen, die op den spoor weg liepen, door een trein gegrepen en ge- dood. Door een zwaar onweder hadden zij de waarschuwingsseinen van den trein niet gehoord. De geneeskundige medewerker van de Sim- day Express slaat alarm over de noodlottige gevolgen van de felle vermageringskuren waaraan zoovele vrouwen en meisjes zich on- derworpen hebben, om een „jongenslijn" te krijgen of in stand te houden. Hij verzekert dat men zich in geneeskundige kringen em stig over deze manie ongerust maakt. De neurologen krijgen te doen met vrou wen die haar zenuwen met langdurige uit- hongering verwoest hebben. In vele gevallen is de schade niet meer te herstellen en tal van bekende vrouwen in. de uitgaande krin gen te Londen worden gewaar, dat zy be- halve haar gezondheid ook haar knappe uiterlijk kwyt zijn. Haar holle oogen en uit- geteerde lichamen zyn niet meer met schoon- heidsmiddelen te camoufleeren. Zij lrjken wandelende geraamten. In haar hartstochtelijk verlangen naar magerheid hebben ook jonge vrouwen van de aristocratic tijdens het vasten azijn bij liters gedronken en op vruchtensappen het leven tradhten te houden. Edn meisje heeft maan- den lang op rauwe appelen geleefd. Zulke vrouwen grijpen naar cocktails, de vergiftigste vorm van alcoholhoudende dran- ken, als opwekkingsmiddel en eindigen met morphine en cocaine. Het is hoog tjjd, meent de geneeskundige medewerker, om een kruistocht tegen ver mageringskuren, cocktails en verdoovende middelen onder de vrouwen te beginnen. EEN JOCKEY DOODELIJK VERONGELUKT. Op de renbaan te Sraussburg heeft Zon dag een emstig ongeval plaats gehad, waar door de twintig-jarige jockey Jacob Trum- pfheller om het leven is gekomen. In de November-hindemisrennen waar- mede de wedstryden begonnen reed Trum- pfheller het paard Orator. By de voor de tribune opgestelde hindemis, de Tribune- sprong, zette Orator te vroeg af, kwam te vallen zoodat Trumpfheller over de baan rolde en werd toen door het volgende paard op zij gestooten waardoor Orator nog eens viel en nu boven op zijn berijder terecht kwam. Op de tribune klonken luide kreten. De reddingsbrigade die dadelijk toesnelde moest constateeren, dat de jockey reeds over leden was. Trumpfheller had ondanks zijn jeugd al een zekere populariteit weten te bereiken doordat hij een van de vorige rennen te Straussbuig het paard Marsy, den outsider tot een sensatie-overwinning wist te voeren, J waarbij de totalisator het recordcyfer 2253— 10 bereikte. VERGEETACHTIGE MENSCHEN. In het tijdschrift voor het spoor- en tram- wegwezen in Nederland en Indie Spoor- en Tramrwegen" schrijft de heer M. Goud, onder- afdeelingschef bij de Nederlandsche Spoor- wegen, een artikel over de voorwerpen, „yer- loren in de wachtkamers, de rytuigen of elders op spoorwegterrein." Er zullen, aldus de heer Goud, zeer zeker weinigen zijn onder het reizend publiek, (lie weten, hoe groot de vergeetachtigheid der rei zigers is. In 1928 werden 74.282 voorwerpen als gevonden aangebracht een aantal, dat misschien het aanbrengen van bordjes ,,Hebt u niets vergeten?" in alle spoorwegcoupe s zou vestigen. iDe schrijver publiceert dan een staat, waar- uit blijkt, dat ongeveer 50 van de gevonden voorwerpen d»»r den rechtmatigen eigenaar niet worden oygevraagd. Dit is zeer goed te begrijpen wat de zeer vele waardelooze voor werpen betreft voorwerpen waarvan de waarde de kosten van de opzending en het be- waarloon van f 0,25 dat door de Nederland sche Spoorwegen voor elk voorwerp dat met binnen drie d'agen aan de stations is opge- vraagd, in rekening wordt gebracht, met of niet voldoende dekt, maar er zijn toch ook tal van voorwerpen, die vooral voor den eigenaar veel waarde hebben en het is dan ook dikwijls niet te verkiaren, dat deze voorwerpen ni#t worden gereclameerd. Dat een kist' waarde- volle gereedscbappen door een mon't'our, dat een sabel door een offici-er, dat een kostbare viool door een musicus, dat een waardevolle mantel door een dame, of ,een splinternieuwe over- of regenjas door een heer, dat iaen kij- ker of fototoestel door een toerist, dat de groote trom door een muziekgezelschap, ver geten wordt, het is misschien te begrijpen, de vergeetachtigheid gaat ver, maar dat al deze voorwerpen en vele andere niet worden opgs- vraagd, is onbegrijpelijk. Dat men zijn kunstgebit vergeet en niet op- vraagt, wie zal dat verkiaren En wat zegt men van den man, die zyn kunstbeen in den trein laat liggen en zyn verlies niet bemierkt, nooh bij het uitstappen, noch later? EEN NEDERLANDSCH DORP IN AMERIKA. Een zee-officier schryft in ,^Neerlandia" ,^Ln den staat Washington (N.-Ameriica) ligt een 20 K.M. ten Noorden van Seattle de havenstad Bellingbam, die geregeld door de schepen der Java-Pacificlyn en Holland- Amerikaiijn wordt aangedaan. Hier wonen vele Nederlanders, die echter meest in de Ame- rikaansche samenleving opgaan. Ik hoorde hier, dat het dichtby gelegen dorp Lynden een geheel Nederianri'sche plaats was, waarom ik besioot er eens een kijkje te gaan nemen. Van Bellingbam bracbt ons een autobus naar Lynden. De rit duurde drie kwartier en ging langs een goeden straatweg door een Neder- iiandsah uitziend landschap met bouwlamd en boerderyen. Reeds in de autobus vonden we een paar Nederlandsch sprekende jongelui, die ons een en ander konden vertellen. Lynden ligt ongeveer 5 K.M. van de Gama- deesche grens. Het vertoonde zich als eeh welvarend, zindelijk uitziend dorp. Op de deu- ren Nederlandsche namen en opschriften. In de dorpsstraat was weinig vertier; kinderen en enkele menschen, die we in het Neder landsch aanspraken, vonden dat zeer gewoon. We telden vijf kerkjes met Nederlandsche op schriften. In de „Lyndein stores" vonden we de eigenaars Bijlsma en Van Leeuwen; de eerste in Friesland geboren; de laatste sprak, hoewel reeds tot in het derde geslacht zyner familie in Amerika, nog vloeiend Nederlandsch, Ze vertelden ons, dat er in Lynden een 800- tal Nederlandsche families wonen, vijf kerken zijn, waarin in het Nederlandsch wordt ge- preekt, en dat op school in onze taal nog wordt les gegeven. Dit laatste was dit jaar door de Amerikaansche overheid voor 't eerst verboden en geschiedt nu in 't Engelsch. Landbouw en veeteelt zijn er de hoofdbe- drijven, terwyl de laatste drie jaren de bloem- bollenteelt is opgekomen; men vindt er dan ook versohillende firmanamen uit de bollen- streek zooals Van Zanten, Zeegers enz. In den Nederlandschen boekwinkel bestond da geheele boekenvoorraad uit eenige Nederland sche gezangboeken. Wij spraken nog een paar menschen en moesten eenige gastvrije uitnoodigingen af- slaan wegens gebrek aan tijd. We behielden een prettige herinnering aan dit bezoek. Eeni ge voeling met het Alg. Ned. Verbond zouden vele Lyndenaars, geloof ik, wel op prij» stellen." MISDADIGER GEEFT ZICH GEVANGEN. In Warchau is het zekLaame geval voorge- komen dat een wegens verschiliende moorden en roofovervaiien gezocht misdadiger, op wiens gevangenneming een prys gesteld was, een politie-agent verzocht heeft hem te arrestee- ren. Toen deze aan zyn identiteit twijfelde, legde hy hem zijn papieren over, waarbij hy venklaarde, diat hy iiever zichzelf aangaf dan iemand' aan zijn arrestatie te laten vendienen. BRUTALE JUWEELENDIEFSTAL. D'insdagavond is in een juwelierszaaik te Gladbaoh een brutale diefstal gepieegd. iegen acht uur hield een motorfiets voor den winkel stil. Terwijl een der twee motorrijders den motor op gang hield, stapte de anuer af en sioeg met een hamer de winkelruit in. De hamer vloog in de etalage, zoodat de man hem niet meer kon bereiken. Intusschen hadden voor bij gangers het gebeurde gezien, doch de man op de motorfiets hield hen met een revol ver in bedwang, terwyl zijn makker ongeveer dertig brilLanten ringen greep en in zyn tasch stopte. Met den bunt in de eene hand en een revolver in de andere, liep hij weer naar de motorfiets en reed, op zijn achtervolgers vurend, weg. De leeftijd der daders wordt op 21 en 27 jaar geschat. EEN GEVANGENE MET VERLOF. iDe juridische commissie uit den Hamburg- schen Senaat heeft zich het Lot aangetrokken van den veroordeelde Theodor Weiglin, die in 1903 wegens moord ter dood is veroordeeld, doch zijn vonnis, in levenslange tuchthuisstraf gewijzigd zag. Twee jaar geleden werd deze straf nogmaais verzacht en in 40 jaar tucht- huis veranderd. Weiglin, die 25 jaar tuohthuis achter den rug heeft en 46 jaar oud is, heeft thans een jaar verlof gekregen. Hij zal zijn straf niet behoeven uit te zitten wanneer hij zich ge- durende dezen tijd goed gedraagt. Voorloopig is hij in een doorgangshuis on- dergebracht tot er geschikte arbeid voor hem is gevonden. EEN BEDRIEGELIJK FILATELIST. Voor de Schepenenrechtbank te Potsdam stond vorige week een bekende Duitsche post- zegelverzamelaar, de civieJ-ingenieur Karl Spiegel, terecht. Spiegel heeft jaren lang op grooten voet geleefd van de opbrengst uer postzegelverzamelingen van verzamelaars in alle deelen des rijks. By verzamelaars, die door geldgebrek gedwongen waren hun collec- tes te verkoopen, hood hij zich onder valsohen naam als tusschenhandelaar aan. Als de col- lecties hem waren toevertrouwd, was de tus schenhandelaar plotseling verdwenen. Spiegel heeft zich bovend'ien te verantwoorden gehad wegens vervalsching. Hij heeft n.l. Germania postzegels gestempeld om ze kostbaarder te maken. De rechtbank veroordeelde hem tot 2 jaar en 5 maanden gevangenisstraf en drie jaar verlies van de burgerlij.ke rechten. 150.000. Slordigheid? Waarschijnlijk wel.- Een pak geldswaardige papieren, tezamen op S 150.000 getcixoerd warGn v€rdw€Ti'en. Zij bohoorden toe aan een mej. Langhlin, dochter van een bekend staalmagnaat. Maar zij zijn terecht. Papa Langhlin had een nieuwe auto gekocht en zijn ouden wagen bij de leverancier mge- leverd, hetgeen reductie in de prijs van den nieuwen wagen gaf. Het oude karretje werd nu nog eens grondig nagezien, en onder een achterbank vond men de 150.000 aan effecten etc. Een verklaring wordt met gege- TWAALF JAARD GESPAARD-. Te Mestre bij Venetie zagen kerkhofbezoe- kers een vrouw, die bij het graf van een al daar in den oorlog begraven Duitschen soldaat stond, plotseling bewusteloos ineenzakken. /y verleenden haar de eerste hulp en de arme vrouw verklaarde, Elisabeth Stolzenberger te heeten en uit Neumark in Beieren naar Mestre te zijn gekomen, om aan het graf van haar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6