algemeen nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen. i weeoe tfiaa. No. 8449. VRIJDAG 8 NOVEMBER 1929. 69e JAARGANG. BINKF. BLAHD. BUITENLAND. TER NEUZEN, 8 Nov. 1929. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. iNa aanneming van een aanital onteigenings- ontwerpen is aan de orde tie vGoitzetong van de algemeene bieschiouwingen der rijksbegroo- ting. (De beer Nolens (r.k.) meent, dat bet logisch was, dat de uitslag der verkiezmgen aamdei- ding gaf tot p-ogmgen om tot een rechts par- lementair kamnet te geraken. Door de bon ding der c.n. t'ractie is uie vorm onmogeiijk geworden. Spr. kan zich begrijpen, dat geen verdere pogingen tot vomiing van een parle- mentair Kabmet zijn aangewend. De katnolie- ken badden reeds bij \oort)aat een samengaan met de s.d. algeiwezen. Het kabinet van thans heeft alle beginselen der rechterzijde, maar is aan de party-en niet gebonden. De katbolieke partij is geneigd tot steun, ook aan niet-recbtsche en extra-parlementaire kabinetten. De neiging tot steun aan deze re- geering is nog versterkt door de Memorie van antwoord. E>en goede welvaartspolities brengt ook met zioh behartiging van zed-elijke- en geestelijke volks-belangen. In dit verband be- spreeikt spr. de wijziging van de Zedeiijkheids- wetten Verder wenseht hij bebartigmg van de belangen der groote ge-zinnen. Is spr. goed ingelicht, dan draagt het voor-ontwerp der staatscommissie-Bodenihausen met het karak- ter van een onderhandelingstarief, maar van een retorsie-tarief. De werklooshedd is genng, doc-h spr. verwacht van de financieele debacles een ongunstige reactie op de arbeidsmarkt. Nu het Vaticaan een aparte staat is gewor- den, moeten alle godsdienstige bezwaren tegen de instelling van een gezantschap vervallen zijn. Echter zou de katholieke partij alleen willen meewerken, als de waarborg geschapen werd, dat het bescbamende feit van afsehaf- fing zich niet zou henhalen. (Bij de onderihandelingen met Belgie moet de regeering zich niet op het zuivere rechts- standpunt stellen, maar ook rekening houden met de behoeften van onze Zuidelijke buren. Inzake den bedrijfsvrede moet de regeering de veranderde toestanden op dit gebied in aan- metrking nemen. Wat het financieel beleid betreft, hoopt spr. dat minister De Geer zijn beleid uit het vorige kabinet zal voortzetten. Spr. bespreekt nog eenige punten uit de Troonrede. Hij wenseht een spoedige herzie- ning van de Invaliditeits- en Ouderdomswet, beveelt groote waakzaamheid aan ten opzichte van Indie en hoopt dat het kabinet zijn toe- zegging gestand zal doen, dat het de onder- mijning van de volkszeden zal bestrijden. BEGROOTING BUITENEANDSCHE ZAKEN. Verschenen is de memorie van antwoord over het derde hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1930 Obuitenlandsche zaken), waaruit o.m. het volgen.de blijkt: Ook de Minister betreurt, dat op het ge bied der intemationale ontwapenimg in het afgeloopen jaar weinig is bereikt. De oor- zaken daarvan zijn echter elders te zoeken dan in de houding der Nederlandsche gedele- geerden ten opzichte van dit vraagstuk. De rede van Jhr. Loudon in zijn qualiteit van voorzitter der voorbereiden.de commissie, be- oogde nieuwe vertraging in het tot stand komen van een ontwapeningsverdrag te voorkomen, welke vertraging Jhr. Loudon voonzag bij een heropening der discussies over tal van punten, waaromtrent met moeite overeenstemming was verkregen. Erkend wordt intusschen, dat de gang van zaken ter laatste vergadering de be zwaren heeft aangetoond van een vereeniging der functies van Nederlandsch gedelegeerde in de 3e commissie en van voorzitter der voorlbereidende commissie in ddn persoon. Zouden de omstandigheden het volgende jaar nog van gelijken aard zijn, dan zal worden overwogen op welke wijze aan deze bezwaren ware tegemoet te komen. De opmerkingen over de houding van den heer Limburg tegenover het Britsohe voor- stel om het Volkenbondsverdrag in overeen stemming te brengen met het Kellogg-pact zijn niet juist. Hij bestreed een voorstel om staande de vergadering zonder voorbereiding tot een aantal belangrijke wijzigingen in het Volkenbondsverdrag te besluiten. Het Finsche voorstel om bet Hof van Justitie aan te wijizen als Hof van Revisie voor de uitspraken van scheidsgerechten heeft de heer Limburg door een gewijzigde redactie voor te stellen, aannemelijker willen maken. Den Minister deelt in de zienswijze, dat economische aaneensluiting van de Euro- peesche staten zou kunnen leiden tot een tegenstelling tusschen de Europeesche en Amerikaansche continenten, misschien zelfs ook tusschen bet Britsche Rijk en het overige Europa. Indien een Europeesch tolverbond, in stede van tot een belangrijke verlaging van de tariefmuren slechts zou leiden tot een verplaatsing daarvan, of wel Nederland zou dwingen te discrimineeren en daarmee ten principale af te wijken van zijn handels- politiek, zou het denkbeeld zeker niet te aan- vaarden zijn. Voorshands ziet de Minister tegen verwezenlijking ervan groote bezwaren en meent bij tegen overdreven verwachtingen een waarsohuwend woord te moeten doen hooren. Dit neemt echter niet weg, dat bij innig overtuigd is van de noodzakelijkbeid dat niets dient te worden verzuimd of a priori mag worden verworpen wat er toe zou kun nen bijdragen om de spanningen en tegen- stellingen tusschen de verschillende landen te verminderen en dat hij er bij voortduring op bedacht is alles wat in die richting kan wer ken te bevorderen. Naar aanleiding van opmerkingen omtrent de samenstelling der delegaties naar de Volkenlbondsvergaderingen, brengt de Minis ter in het midden, dat de beteekenis der ver gadering hierin ligt, dat de aldaar tot uiting gebrachte zienswijzen de opvattingen der regeeringen weergeven en dat de aldaar af- gelegde verklaringen de regeeringen binden. Dit brengt de noodzakelijkheid mede van homogeniteit der delegatie, welke ook tot uitdrukking komt in de toekenning aan elke delegatie van slechts 66n stem. Betrekklng tot Belgie. De Minister kan geen aanwijzdngen geven omtrent eenig tijdstip, waarop in een zoo teere zsak de overeenstemming zal kunnen zijn verkregen, waartoe hij hoopt, dat voort- gezet streven zal leiden. Tegenover dezulken, die van oordeel moch- ten zijn, dat Nederland bij een regeling van de hangende kwesties met Belgie geen be- lang heeft, scbaart de Minister zich zonder eenig voorbehoud aan de zijde dergenen, die geordende betrekkingen van goede nabuur- schap tusschen deze landen zoowel in deze eigen als in bet Europeesch belang achten. Niet nadrukkelijk genoeg kan de Minister wijzen op de wenschelijkheid van onthouding zooveel als mogelijk is van datgeen wat hier te lande of in Belgie de stemming ongunstig moet of kan influenceeren. Dat de regeering in den aanieg van een kanaal van de dokken van Antwerpen naar den Moerdljk, of van een anderen waterweg, die dezelfde karaktertrekken zou hebben, niet kan bewilliigen, is in het op 7 Mei j.l. aan de Relgische regeering aangeboden en sedert openbaar gemaakte memorandum zoo stellig verklaard, dat dit feit geen nieuwe uitdruk king behoe'ft. De regeering hoopt intusschen, dat het mogelijk zal blijken op andere wijze tot een accoord te komen. Dat Belgie geen recht zou kunnen doen gelden op een herziening van de verdragen van 1839, vermag de Minister niet te onder- schrijven. Uit de "door Nederland en Belgie aanvaarde resolutie, die de ministers van buitenlandsche zaken der groote mogend- heden op 4 Juni 1919 te Parijs hebben aan- genomen, blijkt, dat Nederland gehouden is tot herziening van de verdragen van 1839 binnen de gestelde grenzen mede te werken en anderzijds, dat Belgie binnen gestelde grenzen recht kan doen gelden op nakoming door Nederland van de verbintenis tot her ziening. Echter beteekent dat volstrekt niet, dat Belgie recht zou kunnen doen gelden op her ziening van de verdragen van 1839 in eenigen bepaalden ooncreten vorm. Op veel van wat het in concreto van Nederland verlangde, had het, naar de regeering overtuigd is te kunnen volhouden, geen recht. Dat de regee ring zich voorbehoudt, om, wanneer de hou ding van Belgie haar daartoe zou nopen, stappen te doen teneinde rechtspretenties, waarvan de gegrondheid dezerzijds wordt ontkend, aan de uitspraak van bet Perma- nente Hof van Int. Justitie te onderwerpen, is der Belgische regeering bekend, uit het bovengenoemde Nederl. memorandum van 7 Mei j.l. Zonder voorbehoud maakt de Minister den in bet voorl. verslag geuiten wensch tot den zijne, dat weldra een bevredigende oplossing zal worden gevonden, waarbij met de belan gen en de behoeften van beide landen in ge- lijke mate wordt rekening gehouden. De on- ontbeerlijke medewerking, die hij bij zijn arfoeid tot dat deel van de zijide zijner ambt- genooten ondervindt, is hem een kostbare steun; en tegenover de meening, weergegeven in bet v. v. als zou ten deze door bet dep. van waterstaat een onjuiste houding zijn aan- genomen, stelt bij er prijs op, te verklaren, dat ook in het verleden zijn ambtgenoot van waterstaat hem zijn medewerking nooit heeft onthouden. De vraag of het graven van een recht- streeksch kanaal LuikAntwerpen bezwaren zou opleveren voor de watervoorziening van het Julianakanaal, maakt het onderwerp uit van een nieuw onderzoek. Houding tegenover de Vlaamsche beweging. De Minister deelt in de opvatting, dat bet goed en gewenscht is, zonder kleinmoedigheid al datgene te vermijden wat een bevriende mogendheid aanstoot zou kunnen geven, en maakt eveneens tot de zijne de meening der genen, die bet verstandig achten, dat, waar in de Vlaamsche beweging cultureele doel- einden verweven zijn met politieke, die inter ne aangelegenheden van Belgie betreffen en soms zelfs tegen het voortbestaan van den Belgischen staat zijn gericbt, de Nederland sche regeering ten opzichte dier beweging een volkomen afzijdigheid in acht neemt. Ook van ambtenaren in openbaren dienst mag worden gevergd, dat zij, welke ook hunne persoonlijke gevoelens mogen zijn, ten deze de correctheid in acht nemen die de hoe- danigheid van ambtenaar bun bijzonderlijk oplegt. Wat het gebeurde ten aanzien van den hoogleeraar Geyl betreft, zij opgemerkt, dat de regeering niet mag voorbij zien, dat eon vreemde regeering zoo goed als zelve bij uitsluiting te beoordeelen heeft of de tegen- woordigheid van een vreemdeling op het landsgebied ongewenscht moet worden ge- acht. Waar van onrechtmatige behandeling van genoemden Nederlander niet is gebleken, bestond naar de meening der regeering voor eenig vertoog tegenover de Belgische regee ring geen grond. VERBETERING HAVEN VLISSINGEN. (Aan het voorloopig verslag over het wets- ontwerp tot wijziging van de wet van 25 Juli 1919 tot verbetering van de haven te Vlissin- gen wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden hadden den ind'ruk ver kregen, dat uitsluitend ten behoeve van in de Vlissingsche haven bunkerende schepen de thans voorgestelde vergrooting der haven- diepte tot 12 M. ond'er N. A. P., in de kosten van welk werk het rijk tweederde gedeelte zal hijdragen, noodig is. Zij stelden de vraag of er geen termen aanwezig zijn om de kolenfirma die het bunkerstation exploiteert en derhalve de geldelijke voordeelen van het voorgestelde werk zal genieten, een deel van de kosten van uitdieping en van geregelde diephouding van de haven te doen dragon. Deze leden waren van oordeel, dat zich geen zeevaart of zeehandel van eenige beteekenis te Vlissingen zal ontwikkelen. Het gebrek aan achterland en aan goedkoope verbindinigen te land en te water zou daarvan de hoofdoorzaak zijn. Mocht dit zoo zijn, dan zou de vraag rij- zen, of het wel verantwoord is, opnieuw van rijkswege niet ombelangrijke uitgaven ten be hoeve van de Vlissingsche haven te doen. Verscheidene andere leden juichten de indie- ning van het wetsontwerp toe en konden zich met het bovenstaande niet vereenigen. DE ZENDTIJDVERDEELING. Vertegenwoordigers van de verschillende i Radio-Omroepvereenigingen hebben een be- spreking gebad met voorzitter en secretaris van den Radioraad. Aan de deelnemers van deze bijeenkomst is wederom strikte geheimhouding omtrent het besprokene opgelegd. Indien zij zich bij deze voorwaarde niet konden neerleggen, zouden zij zich bloot stellen aan uitsluiting van de besprekingen. Het Hbld. vemeemt nader, dat in de gehouden vergadering van de Zendtijd-com- missie uit den Radioraad en de afgevaardig- den van de verschillende omroeporganisaties geen nieuwe gezichtspunten zijn geopend. Op deze bijeenkomst, die twee en een half uiur duurde, heeft geen der afgevaardigden zich volkomen met de voorgenomen verdee- ling van den zendtijd ingenomen getoond. De besprekingen zijn thans min of meer op het doode punt gekomen. De verschillende meeningen van de ver tegenwoordigers der omroeporganisaties zul- len thans nog ter kennis worden gebracht van den volledigen Radioraad, alvorens deze zijn advies aan den Minister van Waterstaat zal uitbrengen. STATUTENWIJZIGINGEN VAN NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN. Het Tweede Kamerlid Boon heeft den Minister van Justitie o.m. gevraagd of het hem bekend is, dat in zakenkringen emstige ontstemming bestaat over het feit, dat tal- rijke aanvragers van Koninklijke bewilliging j of van een ministerieele verklaring ,,van geen bezwaar" op statutenwijzigingen van naam- j looze vennootschappen reeds een half jaar en langer vergeefs op antwoord wachten; en dat° dit emstig bezwaar oplevert voor aan- vragers, die bij een spoedige toepassing van j de betrokken statutenwijziging groot belang hebben. Voorts: dat telefonisch contact met i de ambtenaren van de afdeeling van het i departement, waar deze aanvragen behan- deld worden, wordt geweigerd en persoonlijk bezoek wordt afgewezen onder mededeeling, dat belangbebbenden zich schriftelijk tot bet departement kunnen wen den; en, dat daarop i gevolgde scbriftelijke verzoeken om opbelde- j ring, ook van notarissen, reeds maanden lang onbeantwoord blijven? Vervolgens vraagt de beer Boon of be- doelde houding en vertraging een gevolg zijn i van het feit, dat aan bet departement groote i achterstand is ontstaan in de afwerking van de aanvragen, die, zooals te verwacbten was, in hooge mate zijn toegenomen, in verband met het inwerking treden van de nieuwe wet op de naamlooze vennootschappen. Tenslotte verzoekt de steller van de vragen maatregelen en vraagt hij tegen welken datum de Minister verwacht, dat de achter stand zal zijn ingehaald en hoeveel tijd daar- na ongeveer zal verloopen tusschen aanvrage en beslissing. EERVOL ONTSLAG VERLEEND AAN MR. LAMAN DE VRIES. iBij K. B. is thans met ingang van 1 Jan. 1930 aan mr. J. P. A. Laman de Vries op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit z\jn b-e- trekking van secretaris-generaal van het de partement van Fmancien, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in zijn betrekking den lande bewezen. Tervens is »Je heer Laman de Vries benoemd tot Staatsraad in buitengewonen dienst. INVOERING VAN BRIEFTELEGRAMMEN OVERWOGEN, Ten einde de bedrijfsuitkomsten van den telegraafdienst te verbeteren, wordt overwo gen om in het binnenlandsch telegraafverkeer een proef te nemen met brieftelegrammen. Brieftelegrammen zijn telegrammen, welke per draad naar de plaats van bestemming worden overgebracht en daarna door den postdienst in de eerstvolgende gewone briefpostbestelling worden bezorgid'. iDe overseining van deze telegrammen zou moeten geschieden na die der overige voor- handen telegrammen. De inhoud zou uitslui tend verstaanbare taal moeten bevatten. [De prijs van deze soort van telegrammen is aanvankelijk gedacht op 7/10 deel van het ge wone tarief. (Omtrent het voorstel is het gevoelen ge vraagd van versohillende organen uit de krin- gen van handel en nijverheid, met name om een oordeel te verkrijgen omtrent de vraag of brieftelegrammen als verkeersmiddel in een bestaande hehoefte zouden voorzien. In het bevestigend geval zou een eventueele groef- neming vooraf nog de goedkeuring van hooger hand behoeven. dat bijv. de kenteekenende merken „Sovjet" en „Kanon" te Leningrad in den har.dfel Anderzijds zullen de boeren den sovjet-auto- llteWfo wd rllcrbchttho darifhhr.r wm- neer zij mochten lezen, dat hun het bocht wordt verkocht in rail voor hun goede graan. Doch aan te nemen valt, dat het hier een stads- bericht betreft, dat uit de platteland-editie der sovjet-bladen wel zorgvuldig zal worden ge- weerd. MEER DAN 2 MILLIOEN MENSCHEN VAN HONGER GESTORVEN. Naar een Ghineesch telegraaf-agentschap mededeelt, zijn in de provincie Sjansi in den loop van 4 maanden 2.100.000 menschen van honger omgekomen. Bovendien zijn in deze provincie 1.300.000 menschen zoo ziek, dat zij vermoedelijk wel zullen sterven. Ten gevolge van de koude is de hongersnood nog ver- scherpt. De Ainerikaansche missie kan niet meer helpen. President Hoover is om hulp verzocht. ALLE KERKEN EN SYNAGOGEN IN BESLAG GENOMEN. Naar uit Moskou gemeld wordt, zijn te Oherson aan de monden van den Dnjepr alle kerken en synagogen door communistische vereenigingen gesloten, terwijl de eigendom- men der religfeuze gemeenten in beslag wer- den genomen. Hiermede zou Cherson de eer- ste stad zijn in de Sovjet-Unie zonder kerken en zonder synagogen. De kerkgebouwen wor den gedeeltelijk tot bdoscopen, theaters en clubs verbouwd. In Wladimir heeft de Gepeoe hisschop Nikon gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd anti-bolsjewistische redevoeringen te hebben gehouden. LENINGRAD'S BEVOLKING MOET MINDER ROOKEN. Te Leningrad is officieel aangekond'igd, zoo meldt de „Krasnaja Gazeta", dat d'e sigaret- temookende bevo.king zich aan een zekere rantsoeneering zal moeten gewennen, daar groote hoeveel he den sigaretten naar de boe ren worden gezonden die om dit genotsartikel vragen in rail voor de levering van graan. Ge- woonlijk worden te Leningrad per maand 6C0 millioen sigaretten verrookt, welke hoeveel- heid' thans tot 450 millioen s.tuks zal worden gereduceeird. Aangezien de Russen verwoede rookers zijn, heeft dpze ivatrcg"', te Lenin grad scherpe crdtiek uitgelokt, doch als een r !-> A 1 r o a medegedeeld, dat alleen de allerslechtste soor- ten naar het platteland worden gezonden en OPTREDEN VAN HET BOEWMEESTER-ENSEMBLE. Zooals uit de advertentie in dit blad reeds is gebleken, wordt alhier a.s. Dinsdagavond in het Concert- en Bioscoopgebouw een Nuts-tooneel-avond gegeven, waarin weder zal optreden bet bij de leden zoo gunstig be- kende Bouwmeester-ensemble, van Amster dam. De herinnering aan de vorige door dit gezelscbap gegeven avonden zal zeker een aansporing zijn, om ook deize zeldzame geletgenheid, niet te verzuimen. Opgevoerd wordt bet tooneelspel in 3 bedrijven van mevr. J. A. Simons-Mees „Levensstroomin- gen", een stuk met een inboud die volop de aandacht zal trekken en de innerlijke snaren van bet gemoed zal doen trillen. Een echt stuk van gemoedsstrijd. Ook niet-leden kun nen tegen betaling van deze opvoering ge nieten. Men denke om de „verplichte" plaatsbespreking. IJSCLUB TER NEUZEN. Wij vestigen de aandacbt op de in dit nummer voorkomende advertentie betreffen- de het bouden eener vergadering van de leden der ,,IJsclub Ter Neuzen" op Donder-* dag aanstaande. Het bestuur zal gaame een druk bezochte vergadering zien. Het be treft thans het vaststellen van het huis- houdelijk reglement, van de regelen alzoo volgens welke de vereeniging zal worden beheerd, terwijl voorts mededeeling zal wor den gedaan van den stand van zaken. Zooals bij een bezoek aan bet terrein der ijsbaan te zien is, zijn de werkzaambeden voor het omleggen van de sloot langs het ter rein voltooid en ook de kade, zoodat reeds water op het terrein zou kunnen worden ge- zet. Er wordt thans echter nog gewerkt aan de gelijkmaking van het terrein, het afgraven van verhoogingen en aanvulling van putten. CHR. WINTERLEZING. Het seizoen van Chr. Winterlezingen alhier werd Woensdagavond geopend in de Ned. Herv. Kerk met eene lezing door Ds. J. J. van Leeuwen, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage. Nadat de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze was geopend, hield de voorzitter, de heer J. C. Jansen, een korte inleiding, waarin hij de beteekenis dezer lezingen en het goede dat daarvan onder Gods Zegen kan uitgaan, aantoonde. Hij beette verder de talrijke opgekomenen en den spreker in het bijzonder hartelijk welkom. Ds. Van Leeuwen hield daarna zijn aange- kondigde rede over ,,Het boek der Psalmen". Hij begon met op kernachtige wijze een ,,klein brokje Psalmgeschiedenis", waaruit bleek welk een kracht uit de Psalmen werd geput door David als hij zwervende was in het gebergte, waar de afgrond roept tot den afgrond; onze eigen vaderlandsche geschie- denis toont ons de helden die gesterkt war den door de Psalmen als verdrukking him deel was; de kerkgeschiedenis toont, dat, toen alles was ontnomen, de Psalmen bleven waardoor veel voor de Kerk is bewaard ge- bleven wat verloren dreigde te gaan. Een reeks Psalmen werden daarna behan- deld en op schoone wijze aangetoond wat er in gelegen is, zoowel in nood als in vreugde. Zij kunnen echter eerst verstaan worden wanneer er geloof is, dan worden zij verstaan als profetie in 't licht van den Healand. Een aandachtig gehoor beloonde den spreker voor zijn gloedvolle rede. De perzik smaakt naar meer. GEREF. KERK. De heer W. Reinders, cand. te Groningen, heeft zijn intrede gedaan bij de Geref. kerk te Overschild, na te zijn bevestigd door Ds. S. Groeneveld te Ter Neuzen met 1 Cor. 3 9. Ds. Reinders deed intrede met 1 Coll. 1 19 en 20. Toegezongen werd Psalm 134 3. COKESFABRIEK TE SLUISKIL. De balans der Association Cooperatieve Zelandaise de Carbonisation, SluiskilTer Neuzen per 30 Juni 1929 vermeldt als activa: onroerende goederen f 6.245.550, materialen f 90.253, voorraden enz. f 738.062, kas 29.270, debiteuren 624.953, te ontvangen wissels 18.503, vooruit betaalde onkosten 7.213, ingekocbte obligaties 20.141, deelnemingen 213.460 en als passiva; kapitaal /I mill., statutaire reserve f 65.622, afschrijvingen 4.469.982 4 pCt., obligaties 108.371, bank- schulden 1.534.220, reservekas 10.168, cre- diteuren 976.690, coupons en obligaties f 12.992 te betalen onkosten f 24.097, te be- talen salaris 9712, winst 217.060. De winst- en Verliesrekening vermeldt winst op verkoopen f 200.466, diversen f 16.594 en winst 19281929 217.060. REUZENBIETEN. Als een bij zonderheid deelt men ons mede, dat in den Westenrijkpolder onder de gemeente Hoek een suikerbiet is gegroeid, die 5 K.G. weegt, en een die 90 c.M. lang is. Beiden zijn te zien in ds weegbrug in genoemden polde.-. DE AANVARING OP DE WESTER- SCHELDE. In zijn uitspraak in de zaak van het ram- mert van het Belgische s~s. ,dfstella" door het Duitsche s.s. „Indra" bij Hansweert, in den nacht van 11 op 12 September 1.1. verklaart de raad van onderzoek voor de scheepvaart te Antwerpen, dat de manoeuvres van de „Indra" te laat werden uitgevoerd. Volgens de getui- genis der officieren functionneerde het roer niet gemiakkelijk genoeg, waardoor men een minuut verloor, die den dood van tal van zee- lieden tengevoige had. Nochtans is de raad van oordeel, dat de aan- varing aan den sterken stroom, die er op dat oogenblik stond, te wijten is. GESCHENK AAN PRINSES JULIANA. Ter gelegenheid van het Zilveren Regee- ringsjubileum van H.M. de Koningin vatten enkele jonige dames uit Zeeuwsch-Vlaanderen het plan op om aan Prinses Juliana een boe- rinnen-eostuum in de oude kleederdracht van het Land van Huls,t aan te bieden. Dit plan vond instemiming en onder leiding van jonk- vrouwe S. Collot d'Escury togen meisjes uit verschillende gemeenten van Z.-Vl. aan het werk om een dergelijk costuum in orde te ma ken, welk costuum dezer dagen is toegezonden meldt Zelandia. Thans is echter van de Koningin in harte- lijke bewoordingen de mededeeling ontvangen, dat H.M. het ten zeerste op prijs zou stellen, wanneer een afvaardiging van de betrokken- jonge dames persoonlijk het cadeau aan de Prinses wilden komen aanbieden. In verband hiermede is heden die afvaardi ging, bestaande uit de dames jonkvr. S. Col lot d'Eiscury te Kloosterzande, Warrens te Ossenisse, Dierick te Koewacht en de Deckere te Clinge (Nieuw Namen) vertrokken, waarna dan morgen het costuum op het Loo aan Prin ses Juliana zal worden aangeboden. Hierbij zal mej. Warrens de Prinses behulpzaam zijn hij het aankleeden, aangezien deze, daar haar moeder nog het oude Hulstersche costuum draagt, hiermetd'e het beste bekend is. WIJZIGING GRENZEN SAS VAN GENT— WESTDORPE. Blijkens het voorloopig verslag over boven- genoemd wetsontwerp opperden eenige leden het bezwaar, dat de voorgestelde regeling te eenzijdig in het voordeel van de gemeente Sas van Gent is. Westdorpe vaart bij den rail van grond slecht, want het verliest elk terrein, ge- schikt voor fabriek en nijverheid. Daarentegen is er een hoekje in Sas van Gent, ten Oosten van het kanaal Ter Neuzen Gent, dat door zijn natuurlijke ligging bij Westdorpe behoort, maar volgens deze rege ling niet door Sas van Gent zal worden af- gestaan. DE ZUID-BEVELANDSCHE WATER- LEIDING. Nadat de gemeente Borssele nu reeds van de oprichting van de Zu i d - Bev el and sch e wa- terleiding de eenige gemeente was, die zich niet aausloot, schijnt de groote d'roogte van den afgeloopen zomer de meerd'erheid der raadsleden tot andere gedachten te hebben ge- braoht. Na een vergadering met gesloten deu- ren, waarin de heer Van Poelgeest, directeur van de waterleidingmaatschappij tegenwoordig was, is met 5 tegen 2 stenunen tot aan si uiting besloten. De directeur zegde toe ten spoedigste met de werken tot aansluiting te zullen aan- vangen. INTERNATIONAAL CONCOURS TE HULST. Art. 10 van het reglement voor het Inter- nationaal concours te Hulst bepaalde, dat elke deel nemende vereeniging zou ontvangen een gedrukt verslag van het concours, henevens de puntenstaten der jury. Tot hiertoe is naar we vemamen een en ander omtrent dit in Augustus j.l. gehouden concours bij de be trokken vereenigingen niet ingekomen. Even- wel is in het Novemlber-nuimmer van het maandschrift „Musica" opgenomen een critiscK verslag van de jury van bovengenoemd con cours en konden dhs de betrokken vereenigin gen, indien zij dit tijdschrift aanschaften, van dit in vergelijking meit andere critisehe ver- slagen zeer sober gesteid verslag kennis nemen. Omtrent de 2e afd. Harmonie vermeldt het verslag: IHarmonie „De vereenigde werklieden", directeur de heer A. Schirris, Ter Neuzen. I. „Ouverture de Concours". Satmenspel, zuiverheid, klankgehalte (soms de groote trom te sterk) en opvatting waren in die uitvoering zeer te loven en verdienden waardeering. II. „En Gamison", was van uitvoering bui- tengewoon mooi voor een tweede afdeeling. Bravo directeur en leden. le prijs 361 punten. „De Albrechtsvrienden" Olinge. I. „Legende Symphonique". Inzet goed, stemming niet mooi, voordraeht kon muzi- kaler, anders voor een 2e afd. klonk het dik- wijls voor liefhebbers goed bestudeerd. H. ,,Ouverture", Rosseau. Techniek, op vatting en klanik was beter als vorig nummer. Jammer, er waren veel tekortkomingen dlrectie zeer verdienstelijk. 2e prijs 260 pun ten. Kon. muziekmaatschappij „St. Cecilia" te St. Giliis. |I. „Fantaisie Tannhauser". Tempo's veel te langzaam. Zuiverheid niet correct, ondui- delijkheden, enfin, ..Tannhauser" is veel te moeilijk voor deze afdeeling. II. ..Leretour au Pays". Een weinig beter als vorig nummer, doch ook deze compositie is veel te zwaar voor deze 2e afdeeling. Zeer veel tekortkomingen, eerst in letter N kon men goed klank waamemen. 3e prijs 223 punten. Het trok ook onze aandacht, dat in het ver slag geen melding wordt gemaakt van de op- getreden zangvereenigingen. Is dit misschien weer op andere wijze kenbaar gemaakt? WATERSTAATSBEGROOTING. Aan het voorloonig verslag der Tweede- Kamer on de Waterstaatsbegrooting voor 1930 is het volgende ontleend; Kanalen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Betreurd werd, dat wederom niets blijkt van een kanalenplan voor Zeeuwsch-Vlaan deren. met name van een kanaal van Axel naar Hulst. Voor de ontwikkeling van han del en Industrie is de aanlee: van dit kanaal noodzakelijk. De geografische ligging van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5