Meer en betere Eieren Flora's Hoenderbeschuit Gesprongen Handen Feuilleton-vertellingen. lUI TIILAIS. Fa A. v. OVERBEEKE-LEUNIS LANDBOUWBERICHTEtr. «IHBIODX 1X1ICHTXX. MABKTBERICHT. BURGERLUKE STAHD. TER NEUZEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten STERK OPTREDEN BASTAARD- SATIJNVLINDER. (Ingez. Med.) dan vinden zij geen gehoor. Er schijnt niet minder dan een crisis noodig te zijn om het besef bij te brengen, dat aan degenen, aan wier doorzicht en kunde een groot deel van de nationale welvaart is te danken, zoo min mogelijk belenuneringen in den weg moeten worden gelegd; dat berstel, nieuwe ont- plooiing en verdere bloei alleen mogelijk zijn bij een gezonde bedrijfsvrijheid. Wanneer deze crisis dit besef meer algemeen heeft gemaakt, zal het weliswaar een dure les zijn geweest, maar tenslotte toch een les, die de beste resultaten voor de toekomst belooft! HUISARBEID. Gelijk bekend, is op het oogenblik aanhangig een voorontwerp van wet tot regeling van de huisindustrie. Overheidsbemoeiing om de misstanden in de huisindustrie-kinderarbeid, langen arbeidsduur, onhygienische werk- lokalen, etc. te bestrijden, is gewenscht te achten, ook al heeft de huisindustrie in Nederland geen grooten omvang meer. De moeilijkheid is daarbij, dat deze bedrijfsvorm voor elken tak van nijverheid zijn eigenaar- digheden heeft; in het kleermakersbedrijf verdienen de huisarbeiders goede loonen en vele arbeiders in deze branche geven er de voorkeur aan thuis hun arbeid te verrichten. Hier is feitelijk geen reden voor ingrijpen. Anders is het bijv. bij het gamalenpellen, dat een hoogst onhygienisch bedrijf is. Ook in het meubelmakers- en behangersvak wordt onder bedenkelijke omstandigheden gewerkt. De wijze, waarop de Regeering hier wil in grijpen, kan echter niet worden toegejuicht. De nadruk in het voorontwerp ligt n.l. op de loonbepalingen. Hiermede kan men echter onhygienische toestanden niet bestrijden. Bij sommige takken van huisindustrie als gar- nalenpellen en het verpakken van suikergoed zou verhooging der loonen noodizakelijk werk- loosheid met zich medebrengen. Hoe men hier de kool en de geit zou willen sparen is niet duidelijk. De fout is trouwens in het wetsontwerp, dat niet gesproken wordt van een minimumloon, en geen enkele norm wordt aangegeven, waamaar bet loon moet worden bepaald. De tekst van de wet biedt geen waarborg, dat er geen hooge loonbepa lingen zullen gemaakt worden. Hier schuilt dus een gevaar voor opdrijven van de loonen ook voor de fabrieksarbeiders. De reglemen- teering van den huisarbeid, welke in de wet wordt voorgesteld, valt toe te juichen, doch gewaarschuwd dient te worden om de ver- antwoordelijkheid voor de naleving der be- palingen, zooals in het ontwerp geschiedt, op den werkgever te leggen. Deze kan in redelijkheid geen toezicht houden op al zijn huisarbeiders, en de erkenning van deze on- redelijkheid door den rechter zal tot straffe- loosheid leiden, zoodat de huisindustrie toch niet is gebaat. De Staat zal zelf de controle ter hand moeten nemen en de arbeidsinspec- tie zal moeten worden uitgebreid. Als dit financieele bezwaren met zich brengt, moet men beperking van haar bemoeiing op ander gebied in overweging nemen. In het ontwerp wordt de mogelijkheid ge- opend om voor speciale bedrrjfstakken een absoluut verbod uit te vaardigen voor het verrichten van huisindustrie. Het betreft hier het kleinste zelfstandige bedrijf, waarin de producent reohtstreeks aan den verkooper verkoopt, en men heeft hier blijkens de Memorie van Toelichting niet alleen het be- lang van den huisarbeider zelfs op het oog, maar ook de nadeelen, die dit soort arbeid voor de fabrieksarbeiders oplevert. Tegen dit motief moet ten sterkste worden opge- komen. Ieder heeft het recht te trachten met eerlijke middelen zijn bestaan te ver- beteren. Hier kan volstaan worden met het geven van regels en behoeft men niet over te gaan tot een absoluut verbod. IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. iEr zijn Dinsdag in het Engelsche Lagerhuis twee beiangrijke kwesties uitvoerig ter sprake gekomen, namelijk de betrekkingen met Ame rica en die met Sowjet-Itusland. Eerst deed schrijft de N. R. Crt. Mac Donald kort verslag van zijn politieke reis naar Amenka, waarbij hij temauwernood iets nieuws meer kon vermelden. Aan het eind van zijn verkiarmg bevestigde hij echter dat Hoover ook „eenige van de voomaamste histo- rische oorzaken der verschillen van meening te berde heeft gebracht, zooals de kwesties der versteikbe bases". Mac Donald gelooft dat uit een gedachtenwisseling hierover enkel goed's te verwachten is. Wat totdusver over de uitkomsten van Mac Donald's reis naar de overzijde bekend is ge- worden, is dat de stemming tusschen de twee groote Angeisaksische voiken wel zeer veel verbeterd is, maar dat er eigenlijk geen enkele neteiige sedert lang of kort hangende kwestie tot bevredigende oplossing door is gebracht. Men weet nog altijd niet, hoe het verschil dat er over de sterkteverhouding der vloten aan weerskanten gebleven is, vereffend zal wor den, omdat Mac Donald en Hoover overeenge- komen waren dit punt aan de vlootconferen- tie ter regeling over te laten. Gaat daar alles goed, wat echter vooral afhangt van voldoende tegemoetkoming van den kant der drie andere deelnemers (Japan, Frankrijk en Italie), dan vertrouwt men vast dat Amerika en Engeland de eindregeling niet op dit laatste verschil in zake de vermindering der wapening ter zee zullen laten strand'en, maar het tusschen elkaar in het reine zullen brengen. Men mag ech ter niet vergeten dat de openbare meening in Engeland, in de overtuiging dat men van Brit- sche zijde in tegemoetkoming schier tot de uiterste grens is gegaan, de beslissende con cessie nu van Amerika verwacht. Over de voornaamste historische oorzaken van de verschillen van meening tusschen de twee landen, welke Mac Donald slechts ter- loops aanroerde, zal ook nog heel wat te doen wezen, want men weet nu wel dat de kwestie van de vrijheid der zeeen, hoewel Mac Donald die niet noemde, hieronder bovenaan staat. Een correspondent van de Echo de Paris in Ame rika heeft daar joist Dinsdag een onthulling over gedaan, die belangrijk zou zijn, als zij juist is. Volgens hem, had Mac Donald zich in zijn gesprekken met Hoover ervoor laten vinden voor Engeland afstand te doen van het recht tot doorzoeking van onzijdige koopvaar- dijschepen, zoodat deze in oorlogstijd onge- moeid hun, al of niet voor een vijand' van Engeland bestemde ladingen zouden kunnen vervoeren, maar heeft Snowden deze afspraak te niet gedaan met een wijziging naar de onmogelijkheid om de openbare meening in Engeland en in de dominions tot zulk een rregaande concessie over te halen, zoodat alles op losse schroeven is blijven staan. Het feit dat de vrijheid der zeeen door Hoo ver ter sprake was gebracht is van weerskan ten toegegeven. In zoover pleit niets tegen de waarschijnlijkheid van de onthulling. En evenzeer is Dinsdag in het debat, na de nadere verklaring welke Mac Donald in antwoord op vragen van Lloyd George aflegde, in het Lagerhuis het tweede feit komen vast te staan dat Mac Donald zich in zake de vrijheid der zeeen tot niets gebond'en heeft, maar slechts afgesproken heeft dat het probleem het on- derwerp van „nadere overwegingen" zou uit- maken. Dit klopt dus ook. De vraag blijft dan slechts, of Mac Donald werkelijk bereid is geweest de Amerikaansche leer over de vrij heid der zeeen welke met de tradities der Britsche admiraliteit ten eenen male in strijd is, te aanvaarden. Mogelijk heeft hij in het huis van zijn gastheer zich tot zekere toe- zeggingen laten verlokken, maar is hij achter- af d'ankbaar geweest dat Snowden, die een van de pijlers van zijn regeering is, zich tegen het prijsgeven van het Engelsche beginsel zoo krachtig verzet heeft. Maar dan kan men ook niet veel hoop hebbem dat uit de „nadere overwegingen" veel goeds zal voorkomen. Het betreft hier weer een Amerikaanschen wensch bij welks vervulling al de tegemoetkoming van Engelsche zljde zou-moeten komen. IZoo is het ook gesteld met de kwestie van de door Amerika gewenschte afschaffing der Britsche maritieme bases aan de overzijde van den Oceaan. Het zijn de Canadeesche vloot- steunpunten en de bases in Britsch West-Indie die Amerika graag zou zien verdwijnen. Het moge waar zijn, dat Engeland ze nu niet meer met modeme verdedigingsmdddelen kan ver- sterken, zonder dat dit als een onvriendelijk gebaar tegenover Amerika uitgelegd zou worden. Maar verdwijnen ze geheel en al, dan is de Britsche vloot voor operaties in het an dere werelddeel elk steunpunt kwijt en is zij door den heelen Oceaan van hare bases in En geland gescheiden. Niet ten onrechte is daar- om de vraag gesteld, of Amerika dan ook d'e verdedigingswerken aan het Panama-kanaal zou willen ontmantelen en de verbinding tus schen den Atlantischen Oceaan en de Stille Zee voor de Engelsche oorlogsschepen en voor de schepesn van alle andere naties vrij zou laten. Aan zulk een concessie denkt men ech ter in Amerika niet, omdat dan b.v. Japan- sche oorlogsschepen zond'er belemmering de Amerikaansche Oostkust zouden kunnen be- reiken. Men kan „overwegen" zooveel men wil, maar als ook in deze kwestie van Ame rika niets als tegenprestatie te verwachten zou zijn, is de kans op een regeling nihil. Het voorstel der Engelsche regeering om de diplomatieke betrekkingen met de Sowjet- Unie te herstellen, is Dinsdag door het Lager huis na verwerping van een amendement van Baldwin, goeagekeurd. (Het standpunt van de meenderheid in het Lagerhuis, welke door arbeiderspartij en libe- ralen gevormd werd, is, dat de Engelsche han- del te veel onder de breuk leed en dat het herstel van de betrekkingen voor den Euro- peeschen vred'e en de vooruitzichten van al- gemeene ontwapening bevorderlijk moet zijn. Men zal echter af moeten wachten, of de Sowjet-Unie de belofte om in het Britsche rijk geen propaganda meer voor de wereldrevolutie te voeren, ditmaal zal houden. (Lloyd George scheen eraan te twijfelen toen hij zich troostte met de overweging dat de communistische propaganda in Engeland tot dusver bitter wednig uitgewerkt heeft. Van belang was nog d'at Henderson de uit- drukkelijke verzekering gaf, dat de Sowjet- Unie geen leening met Engelsche regeerings- garantie zou krijgen, zooals MacDonald tij- dens zij neerste premierschap had willen doen, en dat hij er rond voor uitkwam, dat ook hij de communistische intemationale als een aan- hangsel van de Sewjet-regeering beschouwt. HET GEHEIME FRANSCH-BELGISCHE MILITAIRE VERDRAG. De Vlaamsche nationale Kamerfractie zal, naar men thans bevestigt, trachten zoo spoe- dig reeds na de hervatting van de parlemen- taire wenkzaamheden in de Kamer het Fransch-Belgische geheime militaire verdrag nogmaals te berde brengen, meldt de N. R. Crt. De nieuwe afgevaardigde voor Mechelen, de heer Ward Hermans, zou dan tevens ont- hullingen doen omtrent de beruehte Brussel- sche documenten en de regeering verzoeken, een commissie te benoemen van leden der ver- schillende politieke fracties, teneinde deze kwestie in het reine te brengen. Steunend op het oordeel van verscheideoe niet-Belgische gedelegeerden bij den Volkenbond, onder wie ook mr. Limburg, lid van den Nederlandsch'en Raad van State, zullen de Vlaamsch-nationale woordvoerders betoogen, dat art. 18 van het Pact van den Volkenbond door het niet mede- deelen van het Belgisch-Fransche militaire verdrag aan het secretariaat te Geneve naar geest en letter geschonden is en de uitvoering van het niet ingeschreven tractaat dan ook niet kan worden gevorderd. (Het wordt niet onmogelijk geacht, dat en kele leden van de socialistische en katholieke Vlaamsche Kamerfracties zich met deze ziens- wijze zullen vereenigen. Waarschijnlijk echter zal minister-president Jaspar een groot open- baar debat trachten te voorkomen. door Bestelt eens een proefbaal, U zult over de schitterende resultaten verbaasd staan (Ingez. Med.) Ulvenhout, 3 November 1929. Menier, Slachtmaand 't Is haast nie te geleuven. Me vliegen weer naar 't end van 't jaar. Me stoomen naar 't fiest van d'n worstenbrood. En zitten al g6df in de donkere dagen veur Kerssemus. Amico, wa vliegt d'n trjd toch snel over onzen kop. Nou en dan, as ik zoo bij. 't vuur m'n pepke zit te smoren en nikske te denken hoef en m'n gedachten dus alle kaanten uitvliegen as rustelooze vleu- gels die niks aanders van doen emmen as zoo wa te fladderen in-en-uit d'n nest, dan trappeer ik m'n eigen dikkels op 'nen ave- rechtschen toestaand in m'n eigen. As ik dan zoo wel 's denk aan de leut die 'k mee m'n kammeraden g'ad eib,— zooas nouw na 'nen kermis; zooas na 'n goeie mart, of 'n lollig avondje in „de Gouwe" en 'k zit dan zoo stillekes in m'n eigen te lachen as 'k in 'n wolkske pijpenrook d'n Blaauwe op z'n handen over de buljdrt zie loopen of zoo iets, en m'n oog valt dan op Trui, die mee d'r ermen over mekare zit te snur- ken bij de plattebuis, dan... hoe zal 'k da nouw zeggen, maar dan, dan vuul ik, da'k toch grotvader ben. Ok, al begrijp ik daar dan gin sikkepit van. Waant laat ik 't oew nouw maar eerlijk bekennenas ik zoo om de leut den-k, dan vuul 'k m'n eiges ginne dag ouwer as vijf en twintig! En as m'n Amelia, daar aan d'n overkaant van de kachel, dan m'n blikken naar heur toe snurkt en ze zouw er dan uit zien as op 'r vijfentwintigste, verduld, amico, da'k da dan veul gewoonder vond as da'k nouw ineens mot zien da m'n aange- beden Julia 'n ouw wefke is geworrem mee grijze stekels onder d'r kaanten pet uit. En dan, ge mot 't heur nooit laten merken as ge ze nog 's sprikt dan vergeet ik aan m'n pepke te lurken zooas ik ze dan stiekum bekijk en perbeer om uit da-d-ouwe rolpenske mee al die groefkes en stripkes, mee da bobbeltje op d'r kin waar drie lange haren uitsprieten, mee al die kinnetoakken die daar hamgen te drillen, d'r neus, die op 'nen eigeniheimer is gaan lijken, kek, dan per beer ik om uit dieen aangekleede rolmops m'n Truike van veur 'n dartig jaren gelejen te halen. Dan zit Ik er da Trui-ke mee m'n toegeknepen oogen as 't ware uit te pulken. Dan draai Ik m'nen hoofd naar links, naar rechts, dan doei 'k m'n oogen bekaanst heele- maal dicht en weer open; dan gaai ik achter- uit en opzij, mee m'n oogen en ja, as ik dan meer as de helft weg perbeer te denken, dan zie ik er veur effekes m'n Truike weer uit da-d-indertijd m'n bloed aan 't schuimen brocht. Dan denk ik aan oogenblikskes trug, waar 'k nooit meer aan gedocht had. Zie ik ons weer zitten aan 'n tafeltje in 'm buiten- kroegske zoo na den middag op Zondag, as 'r ddn bronoiielaamp in die gelagkamer braandde en me-n-ons eigen trakteerden op 'n tas sjoklade en onder de tafel mee ons voeten zatten te vrijen en zoo gelukkig waren as koningskinders. Dan ruuk ik weer d'n walm van die stoo- mende laamp die teugen 't houten plefon aankringelde. ESn dan zie ik weer die twee groote, schalksche oogen van Trui boven d'n raand van d'r kommeke uitkijken, die in d'n koperen schijn van de lampe-Belge glommen as stukken steenkool. Dan amico, dan ruuk ik weer d'n frisschen dennengeur die er steeg uit Trui d'ren astrekannen maantel. Ollee, dan geraak ik in de w6br, as ik naar Trui zie, die daar, afgetobd en oud nouw, bij de kachel as 'nen zak meel over d'ren stoel haangt en dan, ja dan mot 'k m'n eigen 'n bietje geweld aandoen om d'r weer in te komen. Om d'n toestaand te snappen, waant dan is 't leven afgerold as 'nen klos-garen waar de kat mee gespuld heet! Dan vuulde zoo efkens heel diep, da-d-et leven niks aan ders is as ddn gedurig doodgaan; mee stuks- kes en mee brokskes. Net zoolaank tot alles naar de pinnekes is! Dan stikt-oew pepke weer maar aan, - dan mokte wa geraas om Trui wakker te houwen, waant dan verlangde naar 'n bietje aanspraak. En ka ze dan sapperejabel maar wakker wordt en opstaat uit d'ren stoel en wa drukte mokt, -kek, dan ben-d-er! Maar as ze dan d'r oogen as 'n slapend lui vbrken zo'n bietje-n-open lot gaan en d'ren mond lot afzakken of ie te zwaar is en dan haalf sla- pende, haalf wakende 't een of aander bromt waar ge gin touwke aan vast kunt maken, - kek, dan pak ik m'n pet van d'n deur- knop en gaai de frissche locht in. Dan wip ik effekes binnen in „de Gouwe" en as daar de kammeraden zijn, dan vliegen die mui- zennesten as d'n wiederweergaai uit oew hoofd en vuulde weer vasten grond onder oew voeten. Dan smaak 't bier en 't pepke weer ,,nuuw" en dan kunde lachen da-g-er de steken van deur oewen bulk vuuit pieken. Ge zul mescbient denken: d'n Drd is van- daag wa zwaar op d'haand, maar da's d'n tijd van 't jaar zo'n bietje-n-ee. Deus ge- passeerde week mee dieen Zondag van Aller- heiligen en d'n Allerzielen die er op volgde, die mokt oew zo'n bietje triest. Ge prakki- zeert dan weer 's 'n bietje verder as oew neus laank is; ge scharelt dan ok d'n kaant van 't kerkhof 's uit en onwillekeurig mokt oew da wa seerjeuzer. Ge komt daar dan in 'n aandere wereld. Ge ziet op de steenen kruizen en zerken de pottegrafieen van de menschen waar ge vruuger mee op-en-neer gong, al van school af dikkels, terivijl ge ze nouw vergeten was. Ge zie-g-et pertretje van Jan, Pietemella en Klaas, verweerd soms al, mee 'n roestvlekske d'rop van de schroeven en doe-g-et oew goed as er 'n versch blommeke of blompotje op z'n graf is gezet, waar ge uit zien kunt da ze'm nog nie vergeten hadden, zooas gijzelvers. Maar evengoed schrijm 't oew as ge zoo- iets mist bij 'nen aandere, die daar dan as in nuchtere, harde eenzaamheid op dieen akker vergeten leet onder 'n verwaarloosd graf. Daar leefde dan weer's trug in 'nen tijd van veul jaren hfer, waarin al deus menschen nog vleesch en bloed waren en wa beteeken- den in oew leven Dan stade daar te suffen as 'n kat in 'n vrimd pakhuis. Dan stade te draaieil as iemand die eigenlijk te veul beveurdeeld en daar verlegen mee is. Dan lopte deur de paaikes, zoo zachtjes meugelijk, om gin la- wijd te maken en dan -stapte naar d'n op- zichter om hier err daar 'n blompotje neer te laten zetten op oew kosten En as ge dan 't hek weer achter oewen rug het amico, dan stape naar oew Trui, op 't lest hoe langer hoe vlugger, en dan kekt-oew huis fs gbld aan, stokte de kachel 'n bietje-n-op en kunde 'n bietje meer van d'r uitstaan as aanders! Ja jonk, hoe ouwer da ge wordt, hoe meer de herinderingen 'nen rol in oew leven gaan speulen. Ge ziet 'r geregeld maar teveul om oew henen weggaan; ge ziet de blaaikes te talTijk van d'n boom afslieren. Slachtmaand is 't weer en ge wit nie waar d'n tijd blijft. 't Jaar lopt op z'n endje en beduusd vraag-d-oew eiges af waar 't alweer geble ven is. Ge krabt 's op oew hoofd en lot de leste blaaikes van d'n scheurklender langs oewen duim grissen en witte nie beters te doen as zoo's mee oew hoofd te schudden, 'nen klap op 't dunne blokske te geven dat de opge- krulde blaaikes weer recht hangen en 'nen kuitenflikker te slaan over de plevuizen om te merken asda-d-et nog b6st mee oew gaat, ok al hedde dan al 'n kleine zestig van die jaarblokskes kaal-geplukt Maar ollee, of ik 'r nouw kort of laank over leg te zeeveren, mee gin geweld kan 'k d'n tijd teugenouwen, die in regelmatige tiks- kes op m'n groote staande klok deur dieen groote slinger naar links en rechts wor weg- gesmeten. Maar 'k zal 'r nie langer over leggen te sauwelen. Tuurlijk is 't heel goed om zoo nouw en dan 's efkes stil te staan om „tijd-op-te- nemen". Om 's persies te zien, ,,waar" ge zijt en hoe ge'r mee staat. Waant 'nen mensch is ginnen voetbal die alle kaanten opgeschupt wordt zoolaank tot ie aan flar- rekes in d'n vuilnisbak wor gestopt. Hij mot zoo nouw en dan z'n eigen 's stopzetten om te kijken waar-ie-is! Wa'k dan zeggen wouw, is ditte: nie Doozen 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten (Ingez. Med.) oewen tijd versuffen; maar op d'hogte blij ven hoe alles reilt en zeilt. Me motten alle- maal deur de wbreld en ieder ee veur z'n eigen maar te zurgen dat 'm da zoo goed meugelijk gelukt. Da's tenminste mijn opinie. Keb er 'n aander nie veur noodig, zoolaank as 'k 'n paar harde klevieren eb die nie te lui zijn. 't Sprikiwoord: ,,helpt oew eigen, dan helpt oew God" ee mijn nog nooit bedrogen. Wel hd'k 't aandersom gezien. Lui die mee d'r ermen over mekaar gingen zitten wach ten, die kwampen alt(j bekaaid weg. Zelvers oew handen uit de mouwen; da's 't resept. 't Geluk is gin schoon wefke da psst! roept en naar oew toekomtheelegaar nie! 't Geluk motte zelvers bij d'n slip van z'n emmeke naar oew toetrekken engoed vastbouwen! Op dezelfste manier emmen wij boeren en tuinders deuzen keer d'n menister van Dee- fensie aan z'nen slip getrokken. Wemmen 'm 'n adreske gestuurd. Meschient hedde 'r wel van in de kraant gelezen. En is 't dan gin ongepermenteerd schandaal, amico, da me nog van zukke adreskes mdtten sturen? Waant wemmen 't nie bij 'n adreske ge- laten! D'r zat 'nen brief ok in en 'nen gdve Wij hadden 't in de kieren gekregen, motte weten, asda-d-onze soldaten gevoeierd wor- ren mee 't vleesch van Buitenlaandsche koeien en verkens. En da zou n6g zoo erg nie zijn, as tenminste de Buitenlaanders ok onze koeien en verkens maar opaten. Maar hou-maar! Ons beesten houwen ze d'r uit, de smakkers. D'n Engelschman zee ijskoud, mee 'n stalen snuit, da-d-onze vdrkens nie gezond zijn. Nouw grj De kif, amico, niks aanders as de kif! Ons krulstertjes zijn zoo gezond as er maar 66nen Engelschman gezond is, wa-d-ik oew smoes. Die beesten (de krulstertjes, horre)! mekee- ren niks aanders as da ze te vet en te goed zijn. Te gezond! 't Zijn te zware (zwaar in de dubbele beteekeniste zware konkeren- ten veur de Engelsche krulstertjes en da mot d'n Engelschman nie emmen, amico! Wa lappen ze'm nouw? Ze verklaren ons beesten veur ongezond en verbiejen ons om ze over te sturen. Maar wdl sturen ze d'r eigen vee over de zee naar ons toe om er onze soldaten mee vol te stop- pen as Engelsche worsten. Da's 'n schandaal! En wa doet de rest? Da's 'n bewijs veur wa'k ierboven van de konkerensie gezeed eb; die heffen zukke hooge invoerrechten op ons beesten, da ze daar altij te duur zijn! Daar zouwen de menschen veur d'r goeie geld meer belasting-pampier eten van 'n Neer- laandsch vferken dan spek. Maareven goed sturen zullie daar d'r vee naar ons toe en onze Regeering lot dh vee teugen ons konkereeren Is da nouw gin schandaal, amico! Dan vruuger! As ze me tenminste vruuger op school nie emmen beetgenomen, waant daar zoude op d'n langen duur aan gaan twijfelen. Vruu ger, dan bonden me 'nen grooten ouwen bes- sem in den mast van 't schip en dan waren ze gewaarschouwd veur d'r streken. Dan sloegen me d'r op da-d-et allemaal krokte en de spaanders om d'r ooren vlogen. Toen spulde ze nie mee ons, staat er in m'n ge- schiedenisboekske. Maar nouw? Teuges- woorig zijn ze in den Haag banger veur 'n pampieren briefke van Jan d'n Engelschman, dan vruuger veur al z'n kenonnen. En wa schieten me d'r mee op? Da-me-n-op alle_ manieren „genomen" en geflescht worren. Of ik weer zou willen gaan vechten, zulde vragen? Weer 'nen ouwen stalbessem in d'n mast zouw willen binden en de Teems op- varen Dat nouw nie. Maar wel zou 'k wil len emmen da ze daar in d'n Haag beter van d'r afbeten. Nie zoo gaauw in d'ren schulp kropen en ons mee de stukken en de Innaam- der-Koninginnekes lieten zitten. Maar ollee! Wemmen nouw 'n nuuw stel menisters. Mee 'n heel pertijke Zuierlingen, die as 't ware tusschen de verkens en de runders zijn geboren. Ik veur mijn, Ik eb goeien moed. Onzen menister van Deefensle is 'nen rasechten Brabaander; die zal d'n k£ds nie van ons brood laten halen. Aanders zou 'k me-n-al lillek vergissen in d'n diee! Dus daar zijn wij boeren nouw nogal ge- rust op. En wachten me 's kalmkes af. As ons adreske nouw maar nie kwijtrokt, zooas da-d-op „Waterstaat" geregeld gebeurt, maar ik denk wel da Dokter Deckers dit briefke-n- ok zal lezen en dan wit ie alvast da-d-ons adreske onderwege is naar hum toe. Zal ie er .wel naar vragen veur de werk- vrouw 't wegdweilt, zullen me hopen. Waant hij is nog al kwiek, ee! Kom, amico, m'n vel is barstens-vol en de dagen zijn kort; me motten d'r mee woeke- ren. Ik schei er dus af. Veul groeten van 't Rolpenske en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DR<5. In allerlei loof- en ooftboomen in N. Lim burg, Land van Cuij.k, Rijk van Nijmegen en Over-Betuwe komen rupsennesten van den bastaard-satij nvlinder voor. Hoewel in niet zoo sterke mate, blijkt thans, dat deze nesten ook reeds verder naar hqt Westen en Noorden voorkomen. Geleidelijk schijnen de vlinders zich in ons land van jaar tot jaar verder naar het Westen te verplaat- sen. Zoo komen deze nesten thans ook reeds in vrij sterke mate voor in de Neder-Betuwe. Tielerwaard en Land van Buren en Culem- borg. Op een oppervlakte van circa 1 M2. konden in een doornhaag 10 van zulke nesten worden geteld. Wanneer men bedenkt, dat in ieder van deze nesten een groot aantal rupsen overwin- tert, dan is het duidelijk, dat in het komende voorjaar alles in d'e omgeving absoluut kaal gevreten wordt, wanneer niets ter bestrijding wordt gedaan. Volgens raman* warden too ongeveer 1200 nesten vernietfifgA Door het bestuur van de Prov. Commissie van veilingen voor de provincien Gelderland, Utrecht en Overij ssel is besloten tot alle daar- voor in aanmerking komende gemeente-bestu- ren een schrijven te richten en daarin aan te dringen op het in het leven roepen eener ge- meenteverordening, waarbij het bestrijden van den bastaard'satijnvlinder verplichtend wordt gesteld. Er zal bij dit schrijven een model van eene verordening worden ingesloten en wel van de gemeente Duiven. EEN KIND GEWURGD. Vrijdagavond bij het vallen van de duister- nis werd te Halle door een arbeider op een der drukste pleinen van Halle ontdekt, dat een kind op een bank onder een groote boom vast- gebonden zat. Het bleek, dat het meisje ge- wurgd was. Niemand begrijpt, hoe deze gru- welijke misdaad op dit drukke punt van d« stad op klaarlichten dag heeft kunnen plaat* vinden. Als moordenaar is een 29jarige arbeider gearresteerd. De man heeft reeds bekend. TWEE JONGELIEDEN ERNSTIG GEWOND. Toen twee jongelieden te Lodz aan ee* trambalte uit den tram stapten, stapte ook een man uit den bijwagen en loste vijf revol- verscboten, waardoor de twee jongelieden em- stig gewond werden. Een hunner is spoedig daaraan overleden, De moordenaar is ontko- meai. De politie heeft vastgesteld, dat het misdrijf verband houdt met den zelfmoord van een jong meisje. De moordenaar verdacht zijn slachtoffers er van, dat zij aanleiding zijn ge weest voor den dood van het meisje. TWEE BRANDWEERLIEDEN BIJ EEN WARENHUISBRAND OMGEKOMEN. iDinsdagmorgen brak door tot nu toe onop- gehelderde oorzaak brand uit in bet filiaal van een warenbuis in Keulen-Ehrenfeldt. IDe brand ontstond in de goederenopslag- plaats in den kelder. Daar hier eveniwel geen ventilatie was, ontstond er een buitengewoon sterke rook. Bovendien konden langs den nau- wen doorgang sleohts twee brandweerlieden afdalen. Zij waren van gasmaskens voorzien. Aangezien zij lang uitbleven, zond men nog twee brandweerlieden in den kelder, waar deze hun beide kameraden bewusteloos op den grond aantroffen. Zij werden onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij zijn overleden. Het vuur kon met groote moeit* worden gehlusoht. SMOKKELAARS. (Bij Wolschnik in het district Lublinitz, wer den eenige smokkelaars aan de grens door douane-beambten verrast. Toen zij niet volde- den aan het bevel te blijven staan, werd ge- schoten. Een smokkelaar wend' gedood; een ander zwaar gewond. Er werden zestig liter spiritus in beslag genomen. DE WRAAK VAN DEN STIER. Volgens een bericht uit Madrid is bij een stierengevecht een zwaar gewonde stier door de omheining van de arena gebroken en op de toeschouwers ingestormd, onder wie een groote paniek ontstond. Vier der toeschouwer* werden gedood' en 8 ernstig gewond. WERKING VAN EEN VULKAAN. Opnieuw is de vulkaan Sancta Maria hevig gaan werken. Naar uit Guatamala City wordt gemeld, reeft zich bij een uitbarsting een lavastroom gevormd, die een groot aantal vluchtende bewoners achterbaalde. Naar ver- luidt zijn 300 personen gedood en 200 perso- nen zwaar gewond. Reeds 50 lijken zijn ge- borgen EEN GEVAARLIJKE TANDARTS. 'Naar het W. B. meldt, heeft de recherche te Stettin d'en tandarts Pustkurchen uit Grim- men in zijn woning gearresteerd. Men vond bij hem allerlei wapentuig. Volgens de Voss. Ztg. behoort de gearresteerde tot de Duitsch- nationale Volkspartij en trad hij in den strijd voor het „Volksbegheren" als sp.reker op. COOPERAT1EVE VRUCHTEN VEILING „ZEFUWSCH-VLAANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Veiling van 6 Nov. '29. iGiese Wildeman 2e soort 4.92.3 ct., Giese Wildeman le soort 7.8 ct., Pondsperen 3.9 ct., St. Remy le soort 4.9 ct., St. Remy 2e soort 2.7 ct., Sterappels le soort 9.9 ct., Sterappels Ze soort 4.9 ct., Goudreinet le soort 6.110.6 ct., Goudreinet 2e soort 3.14.1 ct., Blauwe Druiven 3238 ct., Hondsmuil le soort 4.97.5 ct., Hondsmuil 2e soort 2.2 ct., Court- pendu 1.51.8 ct., Grof zuur 3.1 ct., Zure Bellefleur le soort 4.18.3 ct., Bijenkorf zoet 6 ct., Kleiperen 5 ct., Kweeperen 2.5 ct., Graauw zoet 9.4 ct., Oomt de Paris 7 ct., Nouveau Poiteau 6.6 ct., per K.G. IGhin. Spitskool 22.1 ct., per stuk. Wortelen 5.2 ct., per bos. ST. JANSTEEN. (Huwelijks-aangiften. 7 Oct. Adolf Ferdinand van Helsland, oud 25 j., jm. en Leonia Ma, de Haen, oud 20 j., jd. 18 Oct. Franciscux Camillus Olementinus Verstraeten, oud 25 j., jm. en Eugenia Maria VLassenroot, oud 22 j., jd. 25 Oct. Camiel van Hauten, oud 30 j., jm. en Catharina Martens, oud 29 j., jd. 26 Oct. Petrus Josephus de Block, oud 23 j., jm. en Eugenia Ferket, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Oct. Joseph Herrewegh, oud 30 j., jm. en Stephania Lie- vens, oud 26 j., jd. Gerardus Jacobus Kas, oud 22 j., jm. en Emma Amelia Boussen, oud 22 j., jd. 18 Oct. Joannes Baptiste der Weduwe, oud 72 j., wedn. en Maria Carolina van Grem- berghe, oud 67 j., wed. Aloijsius Poppe, oud 29 j., jm. en Elodie Maria Vervaet, oud 38 j., wed. (Geboorten. 7 Oct. Joseph Franciscus, z. van Desire van Gimst en van Louisa Maria Col- man. 8 Oct. Alfred Leopold Joseph, z. van Johannes Franciscus de Vilder en van Johanna Katrien van den Nieuwerahuijsen. 14 Oct. Maria Emerentia, d. van Prudent Joseph de Meij en van Josephina Maria Pieters. 20 Oct. Joannes Baptist, z. van Emile Johannes Her- wegh en van Maria Leontina de Smet. (Overlijden. 5 Oct. Eugenia Aerts, oud 88 j., wed. van Petrus de Kerf. 18 Oct. Dominicus van Avermaete, oud 74 j., wedn. van Constan- tia Lievens. 24 Oct. Leontdna Maria de Smet, oud 1 maand, d. van Eduardus en van Maria Fiorina de Nijs. OVERSLAG. Geboorten. 3 October. Maurice Marie, z. van Eduardus la Heyne en van Maria Coleta van Hove. 15 Oct. Gerard Joseph Teophile, z. van Arthur Alph. de Clerck en van Eme rentia Maria Buijsse. ZUIDDORPE. Huwelijks-aangiften. 25 Oct. Joannes Ludovicus de Clercq, oud 29 j., jm. en Anna Maria Belaert, oud 21 j., jd. Overlijden. 7 Oct. Joannes Eugenius Samijn, oud 86 j., wedn. van Nathalia Adam. 19 Oct. Elimar Henri Clement Velleman, oud 30 j., echtg. van Irma Maria de Block.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2