ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Eerste Blad. De dolende Juweelen No. 8449. VRIJDAG 8 NOVEMBER 1929. 69e Jaargang. B.I IFEILANS, Uw keuken de Hollandsche properheid HenkePs gewild Schuur- en Reinigingsmiddel. FEUILLETON. mis*? Als U altijd Ata gebruikt om te poetsen en te schu- ren, dan heeft U schik in Uw werk. Er gaat niets boven het beproefde „Ata". Alles blijft als nieuw door BONNEMENTSPRIJSB inn en Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr per post fl.80 per 3 maanden Brj vooruitbetaling fr. per post /6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,25, overige lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. JJltgeefster: Flrma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken ragel meer 0,20. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimt.e berekend. Handelsadvertemtien by regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrygbaar Is. Inzending van advertentien liefst 66n dag voor de ultgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MA ANDAG-, WOENSDAG- en VIIIJ DA G A VOND DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis inge- ▼olge artikel 12 eerste lid der Drankwet, dat brj hen is ingekomen een verzoek om vergun- ning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van ver koop van KLAZINA LEIJNTJE MARIA BLIEK, van beroep verlofhoudster, wonende te Ter Neuzen, voor de benedenvoorlokaliteit van het perceel Schuttershofweg No. 6, Binnen twee weken, nadat daze bekend- making Is geschied, kan ieder tegen het ver- leenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren indienen bij burgemeester en wet houders, Ter Neuzen, den 7 November 1929. Burgemeester en Wethouders vodmoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis inge- volge artikel 37, juncto artikel 12 eerste lid der Drankwet, dat bij hen is ingekomen een verzoek om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank van WILHELMIN A CORDULA MEEUSEN geboren BOS, zonder beroep, wonende te Ter Neuzen, voor het beneden- lokaal van het perceel, Stationsweg No. 64. Binnen twee weken nadat deze bekend- making is geschiedt, kan ieder tegen het ver- leenen van het verlof schriftelijk bezwaren indienen bij Burgemeester en Wethouders. Ter Neuzen, den 7 November 1929. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Het wetsontwerp betreffende de convertee- ring en vermindering van de verdedigings- belasting II en de schrapping van de op- centen op de suikeraccrjns wordt verzonden naar een commissie van voorbereiding, waar- in benoemd worden de heeren Van Vuuren, Fleskens, J. ter Laan, Oud, De Wilde, Biere- ma en Rutgers van Rozenburg. Bij de voortzetting van de algemeene be- fechouwingen over de rijksbegrooting vraagt de heer Vliegen (s. d.), of het aantal ont- werpen, dat reeds vele jaren ligt te wachten, niet kan worden ingetrokken. Voorts vraagt spreker een duideiyker antwoord op schrifte- lijke vragen. Hij komt dan aan de politieke beschouwingen. Spreker ziet een groote toe- komst in het socialisme, waarom hij ontkent, dat het een groepsbelang voorstaat. Spreker betoogt verder, dat de democratic het bij de verkiezing gewonnen heeft, Dui- delijk is gebleken, dat de coalitie niet te her- stellen is. Daarmede wreekt zich de valsche partrjvorming, die maakt dat dit land het eenige democratisehe land is zonder parle- mentaire regeering. Deze toestand is be- sohamend. Spreker komt voorts op den financieelen toestand en meent, dat er een systeem is, den toestand altijd te ongunstig voor te stellen, met het doel, de sociale maatregelen tegen te houden en de directe belastingen te verlagen. De heer Colijn (a. r.) wijst er op, dat 55 pCt. der kiezers zich uitsprak voor een Christelijk bewind. Daarom was de opdracht aan den heer Ruys de Beerenbrouck juist. De a. r. waren bereid tot overleg, omdat zij instemden met de strekking van 't program- Ruys en omdat een parlementaire regeering bij ons niet denkbaar is zonder voorafgaand overleg. Voor sprekers partij is het een teleurstelling, dat een rechtsch-parlementair kabinet niet is tot stand gekomen. Een ander parlementair kabinet was niet moge- lijk. Omdat er geen overleg met de partijen gepleegd is, is het kabinet extra-parlemen- tair. Spreker geeft de houding aan van de A. R. Partrj en de C. H. Unie tegenover het programma van den heer Ruys bij zijn eerste opdracht. Dat het kabinet uitsluitend uit mannen van rechts is samengesteld, is logisch, omdat het principieele vragen niet buiten de orde wil laten. De houding der a. r. tegenover het kabinet is er een van welwillende afwachting. Het standpoint der regeering ten opzichte van Belgie heeft sprekers voile instemming. i EEN ADRES VAN „DE RIJWIEL- EN AUTO-INDUSTRIE" AAN DE TWEEDE KAMER. f De Nederlandsche vereeniging „De Rijwiel- en Auto-Industrie" te Amsterdam heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin zij aandringt op het verleenen van een ruime vrysteiling van wegenbelasting ten behoeve van motorrytuigen in het bedryf van fabrikanten en herstellers van of hande- laren in die voorwerpen, voor zoover deze niet gebezigd worden voor het vervoer van waren. GEEN CRISIS MAAR VERTROUWEN. j Met reden mag gezegd worden, dat onze beleggers en spaarders, maar nog veel meer 1 de speculanten, een paar angstige weken achter den rug hebben. Want het kon wel niet uitblijven of de debacle van Wallstreet, de Amerikaansche beurs te New-York, zou ook hier heftige koersbewegingen der aan- deelen in het leven roepen. Met de speculanten behoeft men geen medelpden te hebben; bij het aangaan van him engagementen wisten zij, de kans te loopen him geheele bezit te verliezen. Het lot, dat den speculant te wachten staat, wordt heel aardig weergegeven in het vol- gende beurs-rijmpje: Solomon Grimdy. Tipped on Monday (gewaarschuwd op Maandag) Bought on Tuesday (gekocht op Dinsdag). Ahead on Wednesday (vooraan op Woens dag). Rich on Thursday (rijk op Donderdag). Worried on Friday (onrustig op Vrijdag). Sunk on Saturday (gekelderd op Zater- dag). Broken on Sunday (gebroken op Zondag). That is the end of (dat is het einde van) Solomon Grundy! Met de bona fide beleggers staat de zaak evenwel geheel anders. Wanneer zij zich plotseling van hun papieren gaan ontdoen, worden zy gedreven door vrees, welke nog nimmer een goede gids is geweest. Plotse ling schijnt in him hoofd de gedachte te zijn gevaren, dat de prachtigste ondememingen misschien wel aan den rand van den afgrond staan. Blijkbaar denken zij, dat het einde van de wereld voor de deur staat en er niets meer zal worden geproduceerd, want zij wer- pen zelfs hun aandeelen in ondememingen voor de allereerste levensbehoeften op de markt. In hun onbestemde angst schijnt elk waardebegrip verloren te zijn gegaan en dit alles verhoogt natuurlijk de zenuwachtige gesteldheid van de beurs, de beleggingsmarkt en het publiek. Dit nu is zeer te betreuren, want op deze wijze brengen de rustige beleggers zichzelf onverdiend geweldige klappen toe. In plaats van het hoofd koel te houden, laten zij zich meesleepen door allerlei wilde geruchten, welke maar al te gretig worden verspreid door koopjesjagers, die de goede stukjes graag voor het laagste gap-prgsje willen oppikken. Gelukkig begint men thans in te zien, dat de huidige beurscrisis geen verband houdt met den gang van zaken by de ondememin gen, doch meer van technischen aard is en haar oorsprong vindt in over-speculatie in Amerika. Een daling in het algemeene wel- vaartspeil is niet te bespeuren; de bedrpvig- heid in het economisohe leven is bijkans niet verminderd. Maar het is met de beurs pre- cies eender als met de weersgesteldheid. Gedurende de eerste negen maanden van dit jaar is het z66r droog geweest, zoodat men, om den jaarlijkschen gemiddelden regenval te verkrijgen, in de laatste drie maanden veel neerslag kon verwachten. Op de Amerikaan sche beurs had de hausse ook negen maan- In handige strooiflesschen Prija 13 cent. Eenig lmp.rt.tir E. O.t.rm.itn k C#'» HanJal Mij., Amtterdam F.biik.nt.: k Cia. A. G., D«mcUmI (Ingez. Med.) door K. R. G. BROWNE. 3) Vervolp. Onder het spreken bekeek hij haar schaamteloos bewonderend van het topje van haar klein, zw'art cloche-hoedje tot het tipje van haar peau-de-suede schoen- fcjes. En ze was de moeite van het bekii- ken waard! En ze was groot en rank en keurip pekleed in een donkerbruin com- plet met een oranje sjaal losjes om haar hals qeknoopt. Maar haar pezichtje was het aliermiooist. Een volmaakt ovaal met groote, donkere oopen, omlijst voor zoover dat onder het cloche-lhoedje uit te zien was door zwart haar. En haar stem was lanp en welluidend. En als ze lachtel... Bij het zien van haar plimlach kwam George Merriw&ether Ashburn- ham Garr ope ens tot de ontdekkinp, dat het poed was om te lerven. ,,Maak u zelf geen verwijten", zei ze vriendelijk. „Ik ben niet voor een klein geruchtje vervaard1! En wat kan je ten Sotte anders van zoo'n soort deur ver wachten!" En toen plimlaiohte ze nop eens, keerde zich om, lieip vlup een paar treden naar de straat af en verdween in het drukke ver- keer lanps dien uitpanp. Een paar oopenblikken lanp bleef Georpe haar, met zijn mond een anderhal- ven centimeter open en een stompzinnipe uitdrukkinp op zijn anders toeh wel intel ligent gezicht, staan nakijken. Dan zuchtte hij diep en keerde zich op zijn beurt om. De veldmaarsohalk deed taktvol een kleine nooddeur, die verborpen in een nis naast haar onbetrouwibare collega be- scheiden haar beurt afwachtte, voor hem open. Georpe ping er door en kwlam juist op het oopenbiik dat zijn pastheer zich ompedraaid had om naar zijn past te gaan zoeken zoo vlup had de deur-episode zich afgespeeld de reusachtipe hal van het Regal binnen. ,,Neem me niet kwalijk' zei Georpe, ,,i)k heb het met die lamme deur aan den stok gehad. lik wou niet zooals zij wou en toen heeft zij mij er weer uitpepooid. De corpu'lente man knikte. „Tja... de kunsten, die zoo'n ding heeft! Ik voor mij zou teikens als ik thuis kom liever door een van de ramen naar binnen klimmen, maar ik durf dien meneer in zijn uniform niet laten merken, dat ik bang voor zijn mallemalen ben... Dezen kant op..." (Hij loodste zijn past dwars de hal door en ping met hem den wintertuin binnen. Daar liet hij zich behoedzaam in een van de rieten fauteuils, die luid-ikrakend z'n ongenoegen over .deze behandelinp te kennen paf, neerzakiken en wees zijn past uitnoodipend op een tweeden aan den anderen kant van het kleine tafeltje. ,,Buitengewoon vriendelijik van je, jonp- menschom een oude man gezelschap te houenMaar laat ik me eerst voor- stelien: Decimus Todd". ,,Alanpenaamzei het jonpmensch. ,,Ik heet Carr Geprge Ma Aa Carr." ,,Goed", knikte de corpulente man te- vreden. Hij keerde zich met moeite om en wenkte een kellner. ,,U zeker thee, he, mr. Carr/ Ik ben nop niet erachter, hoe t hier precies paat, maar ik heb een voorgevoel dat thee t een.ipe is, wat je op dezen tijd van den dap kan krijpen.' „)a, praap een kop thee. Tot zes uur ben ik peheelonthouder." Mir. Todd paf den hotel-lijfeigene de noodipe bevelen en keerde zich weer tot zijn past. ,,]ongmensch", zei hij ernstip, ,,'t is peen pretje om erpens in een groote stad alleen te zijn! Ze zeppen dat dit gehuchtje zeven millioen inwoners heeft en ik ben er toch al een poiosje, maar ik heb met niet meer dan vijf een woord gewisseld en daar is de piccolo dan nop bij.' ,,ilk zou pedacht hebben", zei Georpe, ,,dat het een klein kunstje was om in een hotel als dit met mensohen kennis te ma- kenHij sprak verstrooid, want hij zat zich af te vragen of het meisje met de donkere oopen terug zou zijn voor hij zijn gastiheer bepon te vervelen en zoo ja, wat dan de beste manier was om de kennis- makinp voort te zetten. Mr. Todd knorde. ,,Daarin heb je pelijk, jonp. t Is een klein kunstje, maar een kunstje, dat geld kost. Nee, dat soort bedoei ik niet. Heb ik je al verteld dat ik uit Amerika kom?" ,,Nee", zei Georpe, ,,maar ik had zoo'n idee dat het zoo was." ,,Ja, en oorspronkelijk uit Ballypunnion, County Kildare. Op me zestiemde jaar naar Amerika gegaan en tot voor veer- tien dapen er pebleven ,,2x>ozei Georpe. ,,Dan verwed ik m'n hoofd eronder dat u met een halve crown gegaan bent en met een half mil lioen bent teruppekomen Mr. Todd staarde hem aan. ,,He!Ja, waarachtig, zoo is het. Hoe ben je dat te weten gekomen?' „Wel, dat is de pebrui'kelijke manier, niet? Ik ben dikwijls van plan geweest t zed te doen, maar op het psychoiopi.sch mioment had ik nooit een halve crown over." Nog een paar oopenblikken lanp ping Mr. Todid met staren door; dan sneed een plimlach zijn vollemaans-pezicht in tweeen. Die plimlach verbreedde zich in een prijns en die grijns werd een lach... een pebulder, een exiplosie, die de ruiten van den wintertuin deed tnillen, die ten pevolpe had, dat een oude dame zich in haar thee verslikte, die zijn embonpoint zoo hevig in beroering bracht, dat de rie ten stoel noodip vond om verontwaar- digd-krakend te protesteeren. En toen de aanval wat bepon af te zakken ,,Die is poed!" sputterde en hijipde Mr. Todd. ,,Die is drommels poed. Je bent me een origineele, jonpmensch! Om me in vijf minuten door te hebben. Alleen was het n stuik minder als een halve crown en is het een stuk meer als een half mil lioen. Vaste eigendommen, snap-je?" ,,Nee, niet heelemaal." ,,Land, jonp. Je koopt 't als 't poedkoop is en je verkoopt het, als het niet meer goedikooip is, anders niet ,,,'t Klinikt zoo eenvoudip als wat." ,,Is t ook als je maar weet, hoe je 't aanleppen mioet. Ofschoon, als ik die olie in dat stuk land in Arkansas niet ge- vonden had, zou ik nou ook niet depeen zijn, die ik ben. Daarmee heb ik me scheepjes op het droge pehaald. En toen dat zoo w!as, dacht ik, ik ben een-en-vijf- tip, of liever, word ik, met Maart... en ik heb kip noch kraai, altijid verstandip genoep peweest om niet te trouwen, dai ilk nou weer-es in 't poeie vaderland1 een kijrkje most peen nemen. Maar jeminee", pinp Mr. Todd hoofdschuddend voort ,,wat was dat Ballypunnion veranderd! ft kende 't niet meer terup. Een dap wat meer dan penoep. Niet een van me vroe pere kennissen meer... allemaal op he kerkhof oppeborpen. En me huisje afpe broken en op de plaats een bioscoop. Eei dap ben ik er pebleven... toen ben ik e vandoor pepaan... om de bloemetjes bu ten te paan zetten, zoolanp ik er nop pe zond en sterk penoep voor was. Maar he Theodorus Niemeiier Groningen (lngez. Med.) den onafgebroken geduurd; het was dus be- grijpelijk, dat er ook eens een depreasie kwam. En dat moment kwam toen duideiyk, bleek, dat er over-speculatie bestond. Men neenat echter aan, dat de invloed van dezen terugslag op bet economiscbe leven zeer ge- ring, althans niet van eenigszins duurzamen aard zal zijn, en dat handel en industrie zich spoedig zullen aanpassen. Niets toch wyat er op, dat aan de voortdurende ontwikkeling van bet economisohe leven een einde is ge komen; men moet aannemen, dat wy voor een kort intermezzo in de opgaande lijn der ontwikkeling staan. Maar zooals altyd heeft men weer zijn pessimisme in hooge mate overdreven; vele beleggers hebben zich daar- door laten meesleepen en hebben zich geheel of ten deele van hun zoo moeilijk verworven bezit ontdaan. Het zal hun heel spoedig berouwen maar dan is er voor bitter zelf- verwijt geen plaats meer. Men weet nu een- maal by ervaring, dat aan de beurs de slin- ger altyd te veel naar den eenen of den anderen kant doorslaat. Het is- begrijpelijk, dat in deze dagen veler oogen zyn gevestigd op de leiders van onzen handel en industrie. Hoopvol, waar zij eenmaal de nationale bedrijven tot bloei wisten te brengen; in vol vertrouwen, dat zij ook ditmaal het schip door de branding zullen brengen. Inderdaad, dat vertrouwen is ten voile verdiend maar men geve daar- van dan niet blijk alleen in deze dagen. Want in de tijden, dat er geen onrust heerscht, wordt al heel weinig gedacht aan de moei- iyke taak, welke onze ondememers te ver- vullen hebben. En ami de vele hinderpalen, welke aan de bedrijfsvryheid in den weg worden gelegd, wordt nauweiyks aandacht geschonken. Verzetten onze ondernemers zich tegen de te zware lasten der sociale wet- geving, dan is hun stem die van een roepende in den woestijn. Waarscbuwen zij, dat de zware belastingdruk het aan vele bedrijven onmogeiyk maakt, nog langer het hoofd te bieden aan de buitenlandsche concurrentier Dubbel is het genot met Wybert-fabletten, de keel is tegen ontsteking be- veiligd, de adem zuiver' In origin, doozen k 45 en 65 cts. (lngez. Med.) lamme is, dat je dat in je eentje pewoon- wep niet lu'kt. 't Is, om zoo te zeppen, net of je een heelen tijd trek in een ei gehad hebt en of je 't dan krijpt, maar zonder zoutbeeindipde Mr. Todd met een. prafstem zijn mono loop ,,Nop een kop thee, jonpmensch?" Met de hoeveelheid thee, die Georpe consuimeerde, steep zijn sympathie voor den corpulenten man. 't Was verduiveld verstandip van hem peweest, op den hoed te trappen! De perepatrieerde bannelinp was zoo kinderlijk-eeriijk, en daarbij zoo zielip in zijn isolatie van schatrijiken vreemdelinp en zoo patihetisch in zijn po- pinpen om een vriendschappelijk-pesitem- den bewoner van dit ondenmaansche te vinden, dat Georpe hem praap een niet- zoutelooze manier om de bloemetjes bui ten te zetten, aan de hand pedaan zou hebben. Hij zat juist zoo dat hij de plazen draaideur poed in het ooq kon houden over dat probleem na te den ken, toen zijn pastheer weer het woord nam. ,.En wat doe jij voor je broodje, jonp mensch?" Georpe paf niet dadelijik antwoord. Hii hield er niet van zijn persoonlijike aange- lepeniheid met den eersten den beste of met wtien ook te bespreken. Maar Mr. Todd vroep het zoo eenvoudip en hij was zoo kinderlijik-openhartip, wat zijn eigen prive-aanpelepenheden betrof. gewieest, dat het zeer zeker niet beleefd zou zijn om een antwoord te weiqeren of te ontwijfken. „Op het oopenbiik niets", biechtte hij dus op. „,Zoo!" zeide Mr. Todd heel gewoon. .Een poosje vacantie penomen?" (Wordt vervolpd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 1