-urig zrttend 0 Hoar a Ma de Mfasch S P 0 f. (HMKIODI 1KKICHTS1. TER NEUZEN, 6 NOVEMBER 1929. Vim is het krachtige wapen in den strijd tegen vuil en onreinheid. Vim reinigt pot- ten, pannen, vorken, messen, lepels, email, koper, houtwerk, schiiderwerk, linoleum, glas- werk en tegels. Haakt aile keu- kengerei glanzend en helder. N.V. De Lever's Zeep Haat- schappij, Viaardingen. RECHTSZAKEN. ONDER DE TRAM GERAAKT EN GEDOOD. GROOTE SOM GELDS VERLOREN, DOCH TERUGGEVONDEN. DOODELIJK AUTO-ONGEVAL ONDER VENLO. heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. (Ingez. Med.) wijze er vian in kennis stellen, d'at de afge- perste bekentenis van schuld aan den oorlog welke in bet verdrag van Versailles voorkomt, in strijd is met de historische waarbeid, op valsche veronderstellingen berust en volgens het volkenrecht niet bindend is. I 2. 'De rijksregeering moet er naar streven, dat de sehuldbekentsnis van art. 231, evenals de artt. 429 en 430 van bet verdrag van Ver sailles formeel buiten werking worden gesteld. iZij moet er verd'er naar streven, dat het bezette gehied nu onverwijld en onvoorwaar- deldjk, onder uitsluiting van elke controle over Duitsch gebied, wordt ontruimd, onafhankeli.ik van de aanvaarding of afwijzimg van de be- sluiten der Haagsche conference. 3. Er mogen tegenover buitenlandsche rno- Hier vallen ook onder de fasten en verplich- gen aanvaard worden, die berusten op de er- kenning van de schuld aan den oorlog. Ilier vallen ook onder de fasten en vervlich- tingen, die op grond van de voorstellen der Parijsche deskundigen en volgens de daaruit volgende overeenkomsten door Duitschland aanvaard worden. 4. Rijkskanselier en rijksministers en hun gevolmachtigden, die in strijd met het voor- schrift van punt 3 verdragen met buitenland sche mogendheden teekenen, worden gestraft volgens de bepalingen van art. 92 no. 3 van het wetboek van strafrecht. 6. Deze wet treedt in werking op den dag der afkond'iging. GRUWELIJKE TOESTANDEN VOOR RUSSISCHE POLITIEKE GEVANGENEN Naar „Dagens Nuheter" uit Helsingfors vemeemt, aldus wordt aan „De Courant' ge- meld, hebben ongeveer 60 politieke gevange- nen, die uit het Kussische kamp op het eiland Solovjetskei in de Witte Zee gevlucht waren de Finsche grens in de nabijheid van Rova- nemiii overschreden. De vluchtelingen deel- den mede, dat zij in de bosschen te werk waren gesteld en besloten hadden een poging tot vluchten te ondernemen. Op een afgesproken teeken vielen zij hun bewakers aan, sloegen hen met bijlen neer en begaven zich afgaande op een kaart, die op een der gedoode bewakers werd gevonden, pp weg naar de Finsche grens. Twee weken zwierven zij door geheel onbe- woonde wouden; hun proviand raakte op en zij moesten zich met boschbessen voeden. Velen bleken tegen de ontberingen niet bestand en moesten achtergelaten worden. Vreeselijke bijzonderhedein vertelden de ont- snapten over het leven der politieke gevange- nen op Solovjetskoi. Z3 worden onmensche- lijk behandeld: de kleinste overtrading wordt met mishandelingen van de ergste soort ge straft. De vrouwelijke gevangenen zijn geheel aan de willekeur der bewiakers overgeleverd. Een honderdtal leden van een orthodoxe sekte werd ter dood gebracht, doordat de bewakers de ongelukkige dwongen hun eigen graf te graven en zich daarin uit te strekken totdat zij doodgevroren waren. HABIBOELLA DOODGESCHOTEN. De geruchten over ter dood brenging van Habiboella die korten tijd in Afganistan, of ten minste te Kaboel, de macht in handen heeft gehad, zijn nu schrijft de N. R. Crt. voorgoed bevestigd. Volgens nadere by- zonderheden, is hij met twee van zijn broers en eenige volgelingen, tezamen ongeveer 12 menschen, Zaterdag binnen het fori-van Kaboel doodgeschoten. Men verzekert dat Nadir Sjah, de meuwe Koning, hem het leven had willen schenken en hij zich bereid had verklaard den eed van trouw af te leggen, maar dat de stam- men uit de Zuid'elijke provincie, waar Nadir Sjah bij zijn aankomst in Afganistan dadelijk zoo sterken aanhang vond toen hij het voor- nemen te kennen gaf om den overweldiger van den troon te stooten, zijn dood eischten. Habiboella's loopbaan is dus snel geeindigd. Toen hij in Januari, na de afzettimg van koning Amanoella en diens broer lnajatoella op den voorgrond kwarn, was hij bekend onder den naam van Bachai Siaqao, de zoon van een waterdrager, en was er een prijs op zijn hoofd gesteld, omdat hij zich aan het hoofd van een bende aan gewelddaden en plunderingen schul- dig had gemaakt. In de verwarring die na de vlucht van Amanoella en zijn broer ui'c, Kaboel ontstond, wist hij zich van de macht meester te maken door behendig parti] te trek- ken van de impopulariteit van Amanoella's hervormingen en aan het land herstel van den vroegeren toestand te beloven. De reactie tegen diens nieuwiichteiij deed zich toen zeer sterk gelden en indien Habiboella na zijn aan- vankelijk succes wijze gematigdheid had weten te toonen, zou het hem misschien beter ver- gaan zijn. Maar* nadat hij zich als emir Habi boella (hij schafte aaamiee den Koningstitel af en herstelde de vroegere waardigheid van emir voor den drager van het opperste gezag) tot gebieder over Afganistan verklaard had, begon hij met geweld en knevelarij een waar schrikbewind. Zijn populariteit hleek kort- stondig en nu vereenigden zich de hooge klas- sen tegen hem die hem zijn nederige afkomst verweten. In zijn venblindheid ging hij zich aan groote wreedheden te buiten. Zijn ergste misdaad was de moord op AM Achmed Jan, een zwager van Amanoella, die na zijn gevan- genneming te Kaboel over straat gesleurd werd, daar met handen en voeten vastgenageld en vervolgens op barbaarsche wijze ter dood werd gebracht. Het was vooral deze wreed- heid die men hem, toen hij zelf kort na den intocht van Nadir Sjah in Kaboel, gevangen genomen werd, zoo zwaar bleef aanrekenen, •dat zijn verwoedste tegenstanders van geen genade voor hem wilden weten. De nieuwe Koning heeft nu, voor zoover men weet, geen gevaarlijke tegenstanders meer en zijn positie wordt met den dag ster- ker. Maar Nadir Sjah zit met het probleem hoe hij de geheel leege schatkist zal moeten vullen. Een groot deel van de stammen zijn an den burgeroorlog van wapens voorzien en wanneer hij de belastingen in afgelegen pro vinces begint te heffen, kan dit tot nieuwe moeilijkheden aanleiding geven. Men zal daarom moeten afwachten, of zijn gezag wer- kelijk zoo stevig gevestigd is als het aanvan- kelijk liet aanzien, toen het heele land dank- baar was dat het van het juk van Habiboella verlost was. BENOEMING. Onze oud-stadgenoot H. Th. de Meyer, thans onderwijzer te Alphen a.d. Rrjn, is benoemd tot onderwijzer aan het Centrale 7e •leerjaar te Middelburg. POSTZEGELNIEUWS. Wij verwijzen onzen lezers naar achter- staande advertentie, waarin wordt aangekon- digd, dat op Zaterdag 9 November a.s. in het Hotel der Nederlanden te Ter Neuzen, een lezing zal worden gehouden, door den Hoog- edelgestrengen heer H. Bierman, voorzitter van de Postzegelvereeniging MIDDPHI te Middelburg, des namiddags te 2% uur, over verschillende onderwerpen betreffende het V416 '23 (Ingez. Med.) verzamelen van postzegels en in het bizonder over Nederland, Suriname en Weldadigheids- zegels Europa; om 8 uur over het nut van verzamelen, de wijze waarop dit kan ge- beuren, toegelicht door albums, het kind op het postzegel, fouten op postzegels, bebande- ling van zegels van 6en land aan de hand van een album. Alle belangstellende leden en niet-leden, hartelijk welkom. VRIJWILLIGE VOLDOENING VAN BELA STING, ENZ. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ont- vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en of vermogen (gewetensgeld), bij den ontvanger der directe belastingen te Hulst f 149,74; te Ter Neuzen f 500. GEMEENTERAAI) VAN AXEL. Gisteren was de raad van Axel vergaderd, voor het behandelen eener agenda, die o.m. bevatte vaststelling der gemeente- en andere begrootingen. Alvorens daarmede begonnen werd, besloot de raad aan te nemen de nieuwe salarisrege- ling voor de gemeenteveldwacbters door den Commissaris der Koningin toegezonden. Deze zal echter alleen practisch resultaat hebben voor nieuwe titularissen. Voor de indienst- zijnde veldwachters wordt de tegenwoordige regeling behouden. Aan den gemeenteveld- wachter C. Griep werd wegens het behalen van de aanteekening op het politiediploma een verhooging van 25 toegekend. Een kennisgeving van den heer J. A. van Hoeve, dat hrj wegens toeneming van het aantal kinderen en gemis aan de gelegenheid tot uitbreiding van het schoollokaal zal moe ten overgaan tot het opheffen der door hem geexploiteerde inrichting, en het daaraan verbonden verzoek om dat werk van gemeen- tewege voort te zetten, werd voor het uit- brengen van advies gesteld in handen van Burg, en Weth. De heer Van de Bilt meende een waarschuwend woord te moeten doen hooren, om hierop niet te diep in te gaan in verband met de kosten die daarvan voor de gemeente het gevolg zouden kunnen zijn, en hij hecht ook niet veel waarde aan dat ,,voor- bereidend onderricht". De heer 't Gilde daarentegen acht het voor de gemeente van groote beteekenis, hetgeen ook het bezoek der inrichting van den heer Van Hoeve wel ibewijst, en hoopt dat de gemeenteraad een dergelijke inrichting zal bestendigen. Eveneens is voor het uitbrengen van advies in handen van Burg, en Weth. gesteld een adres van 91 ingezetenen uit het Oostelijk deel der gemeente, om de daar gelegen wijken te helpen aan electrische stroom voor ver- lichting en kracht. De heer Dieleman vond het wel opmerkelijk, dat men bij een onder- zoek in die omgeving zoo weinig prijs stelde op aansluiting bij de gasfabriek en er nu in- eens zooveel zijn die electrische stroom wenschen. De heer Claessens meende, dat dit voortsproot uit de omstandigheid, dat de man die daar van wege de P.Z.E.M. was rondgeweest had gezegd, dat de gemeente het wel betalen zou. De voorzitter en de heer Koster meenden te weten, dat daar niemand van de P.Z.E.M. geweest is en waren over de mededeeling van den heer Claessens zeer verwonderd. Naar aanleiding van een verzoek van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer om medewerking voor het verkrijgen van een Vereenigingsgebouw en in verband daarmede van gemeentewege ter beschikking te stellen een bedrag van /4000, hetwelk door den Minister van Justitie geeischt wordt voor het goedkeuren van een ten bate van de stichting van bet gebouw te houden loterij, of zich van gemeentewege voor dat bedrag borg te stel len en de benoodigde bouwgrond gratis ter beschikking te stellen, werd op voorstel van Burg, en Weth. alleen tot beschikbaarstelling van den bouwgrond besloten. Tot lid der Commissie van Toezicbt op het Lager onderwijs werd herbenoemd de heer J. M. Baert. Tot keurmeester voor de veemarkt werden benoemd de heeren J. K. de Putter en J. J. Michielsen en tot arbiter de heer Iz. de Feijter. De algemeene politieverordening werd vastgesteld zooals die in de vorige vergade- ring is besproken. Door den heer 't Gilde werd betreurd, dat daarin geen bepalingen voorkomen betreffende een verkeersregeling tot beperking van zwaar vervoer door som- mige (klinker)straten. Uit de antwoorden o.m. van den Voorzitter en den heer Oggel bleek, dat er in verband met de richting dien men voor veilig verkeer tusschen Butbdrjk en station neemt, bezwaar is met name de Julianastraat voor zwaar vervoer te sluiten. Indien de daarin nog liggende klinkers van minder goede kwaliteit zullen vervangen zijn door betere, zal die straat het beter houden, of zou, als bet niet anders kan, daarin een keibestrating moeten worden gemaakt. De raad bleek in zijn meerderheid niet ge- negen om een bijdrage van f 14,63 te schen ken voor de inrichting der bestuurskamer in het gebouw der vereeniging van Nederland- sche gemeenten. De gemeenterekening over 1928 werd voor- loopig vastgesteld met een saldo op den ge- wonen dienst ad 12.528,84 en op den kapi- taalsdienst van f 802,97. Van de gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen ter inleiding van de behandeling der gemeentebegrooting werd alleen gebruik gemaakt door den heer 't Gilde, die hierdoor geen tegenspraak on- dervond en ook geen antwoord kreeg op door hem gestelde vragen. Bij de artikelsgewijze behandeling gaven verschillende posten aanleiding tot bespre- king. Een door Burg, en Weth. uit billijkheids- oogpunt voorgestelde verhooging van het maximum der jaarwedde van den eersten ambtenaar ter secretarie tot f 2300 (voor den boekhouder der gasfabriek werd dat maxi mum ook voorgesteld) werd verworpen. Hierbij kan aanstonds gemeld worden, dat dit aanleiding werd, dat het maximum voor dien boekhouder niet op 2300, doch op 2200 werd bepaald. Besloten werd den dienst van den gemeente- bode Olijslager die niettegenstaande zijn hoogen leeftijd nog goed in staat is zijn dienst te verrichten, weer voor een jaar te ver- lengen. Besloten werd het raadhuis voor verlich- ting en het verkrijgen van een ventilator in de raadszaal aan te sluiten aan het electrisch net der P.Z.E.M. Het betreffend voorstel ondervond bestrijding van den heer Dieleman, die daarin nadeel ziet voor de gasfabriek, doch het werd aangenomen met 5 tegen 4 stemmen. De heer Koster vroeg of Burg, en Weth. de tijd nog niet gekomen achten om den by- slag op de buur der woningen in de Juliana straat te laten vervallen en de huur weer op 4 te brengen, waarop ontkennend werd ge- antwoord. Burg, en Weth. hebben ook geen aanleiding tot bet plaatsen van badtenten, in verband met de verantwoordelijkheid die de gemeente dan zou krijgen. Zij zouden wel bereid zijn zoo noodig steun te verleenen aan particu- lier initiatief. Dit in antwoord aan den heer 't Gilde. Het loon van den gemeentewerkman L. M. de Groote werd op voorstel van Burg, en Weth. in verband met den gestegen loonstan- daard in overeenstemming gebracht met dat zijner collega's op de loonsehaal van 22 tot 24 per week. De heer Van de Bilt die zich daartegen niet wilde verzetten, verklaarde bezwaar te hebbey tegen het systeem; dat loon is boven den loonstandaard bij particu- lieren. Hij heeft daar geen bezwaar tegen, maar wenscht dat te doen uitkomen. Afgewezen werd het verzoek van den •rijksveldwachter Van der Velden te Kijkuit om de huur zijner woning te verlagen tot 150. De onderhoudskosten die de gemeente aan die woning moet doen, overtreffen de huur van f 175. Een voorstel van den heer 't Gilde om den post voor ondersteuning van werkloozen niet voor memorie uit te trekken, doch daarvoor 2000 te ramen werd verworpen met 6 tegen 4 stemmen. De Voorzitter gaf te kennen, dat indien dit nader nog noodig geacht mocht blijken, Burg, en Weth. niet zullen aarzelen voorstellen voor het verleenen van steun te doen. Voorts werden vastgesteld verschillende andere begrootingen in verband met de ge- meenteadministratie, o.m. ook die voor het gasbedrijf. Aan het slot deed de heer Oggel verslag van de laatst gehouden vergadering van aan- deelhouders der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding. De conclusie die daaruit te putten valt is: dat thans 6f het eene, 6f het andere zal moeten gebeuren, er zal thans moeten worden doorgewerkt en overgegaan worden tot storting op de aandeelen, of wel, er zou, naar den door de gemeente St. Jan- steen uitgedrukten, doch niet overeenkomstig de statuten aanhangig gemaakten wensch moeten worden besloten tot liquidatie. De heeren't Gilde en Claessens voorspelden eene vemieuwde heftige oppositie. HET CONFLICT BIJ DE STIJFSEL- FABRIEK TE SAS VAN GENT. De directie der stijfsel- en glucosefabriek te Sas van Gent heeft bij de Nederlandsche vereeniging van fabrieksarbeiders via den Ryksbemiddelaar, voorstellen ingediend, die volgens de Voorw. het volgende inhouden: 1°. De premie zal een vast onderdee! van het loon bedragen en zoodanig worden vast gesteld, dat fabrieksarbeiders met een 48- urige werkweek een gemiddeld weekloon van f 23 en arbeiders met een 45-urige werkweek een gemiddelde van 21,35 bereiken. De al dus berekende premie is het minimum, dat vatbaar is voor verhooging in verband met betere productieresultaten in den ruimsten zin van het woord; 2°. voor overwerk wordt 25 extra be ta aid: 3°. met ingang van 1930 hebben de arbei ders recht op een bepaalde vacantie; 4°. over uitbetaling van christelijke feest- dagen valt te praten; 5°. ieder arbeider heeft het recht zrjn be- langen bij de directie te bepleiten, wanneer hy meent klachten te hebben; 6°. een comit6 van arbeiders zal worden ingesteld om het contact met de directie te onderhouden 7°. indien de burgemeester, de werklieden of genoemd comity kunne aantoonen, dat el ders betere loon en worden betaald, is de directie geneigd om de loonbasis dienovereen- komstig te verhoogen. Hoewel het hoofdbestuur der Nederland sche vereeniging van fabrieksarbeiders in de zakelijke voorstellen der directie een grond- slag voor onderhandelingen ziet, ontbreekt daaraan naar zijn meening nog de bepaling, dat geen rancune-maatregelen zullen worden getroffen. Den ryksbemiddelaar is dan ook bericht, dat van oplossing van het conflict geen sprake kan zijn, wanneer niet vaststaat, dat rancune-maatregelen acbterwege fallen blijven. DIPLOMA MACHINESCHRIJVEN. Te Utrecht zijn geslaagd voor het diploma machineschrijven (10-vingersysteem.) de dames Suz. Risseeuw te Oostburg, Hilda Beun te Sluis en de heeren D. de Ridder te Oostburg, P. Melieste te Breskens, K. Nagy te Aarden- burg en W. Roest te Bireskens. Allen, leer- lingen der R. H. B. S. te Oostburg, slaagaen met lof met resp. 83, 78, 76, 80, 83 en 79 lettergrepen per minuut. BELGISCHE BEGROOTING. Op de Belgisohe begrooting van openbare werken komt o.a. voor het kanaal Gent Ter Neuzen voor een baggerwerk frs. 500.000 en andere werken frs. 1.120.000, voor het kanaal GentBruggeOstende is het resp. frs. 800.000 en frs. 7.000.000. Voor de haven van Zeebrugge is voor bag gerwerk frs. 3.500.000 uitgetrokken. BIERVLIET. Geslaagd voor het examen handenarbeid (acte R) te 's Gravenhage, mej. P. C. G. van der Zwart, onderwijzeres aan school A alhier. MIDDELBURG. Dinsdag zijn bij enkele candidaatstelling herkozen als leden van de afdeeling Groot- bedrijf der Kamer van Koophandel en Fabrie- ken voor de Zeeuwsche eilanden alhier, de heeren J. Enzlin te Zierikzee; A. Jeronimus te Middelburg, M. Laemoes te VHssingen, L. J. Mes te Middelburg, en H. C. Wesseling te Vlissingen. Voor de afdeeling Kleinbedrijf werden her kozen de heeren W. Anker te Vlissingen, P. A. A. Klok te Zierkizee, D. W. Lindenbergh te 's Heer-Arendskerke, en J. Olthoff te Middelburg en gekozen de heer A. Menheere te 's Heerenhoek. Deze laatste in plaats van den heer P. Chamuleau, die zich niet meer beschikbaar had gesteld. Z. V. B. Vervolg uitslagen van Zondag 3 Nov. le Klasse B. OlingeSiass. Boys 21 2e Klasse B. Hontenisse IIHulst II 13 De stand is thans: le Klasse B. Axel 5 3 2 18—7 6 Breskens 15 3 2 ;14—9 6 Terneuzen II 5 3 2 15—11 6 Olinge 5 3 2 15—11 6 Sass. Boys 5 3 2 12—12 6 Hontenisse 5 5 8—32 2e Klasse B. Hulst II 5 4 1 26—3 9 Terneuzen III 4 E 2 10—8 6 Axel II 5 2 1 2 8—21 5 Nieuw-Namen 3 2 1 5—6 2 Hontenisse II 5 2 3 6—17 2 DE MOORD TE CULEMBORG. Het gerechtshof te 's Bosch heeft uitspraak gedaan in de meineedzaak tegen Melis de Smale, arbeider te Buurmalsen, tbans te Am sterdam, door de rechtbank te Tiel veroor- deeld tot 2 jaar gevangenisstraf wegens meineed op 2 Mei 1927 gepleegd in de straf- zaak tegen J. Vroege en Klaas Sweris, ver- dacht van dubbelen moord te Culemborg ge pleegd. Het Hof concludeerde tot vemieti- ging van het vonnis van de rechtbank te Tiel en van het arrest van bet Hof te Amhem en veroordeelde, opnieuw arrest doende, ver- dachte tot 2 jaar gevangenisstraf, met bevel tot onmiddellijke inhechtenisneming. KANO OMGESLAGEN. Op den Amstel, ter hoogte van de Water- straat te Amsterdam, is Zondagmiddag onge veer 4 uur een kano omgeslagen, waarin twee jongelieden zaten. Een schipper die het on- geluk zag geibeuren, ging er dadelijk met een roeiboot op af. Een van de twee drenkelingen kon hij nog grijpen; de andere was in de diepte verdwenen. Deze werd na ongeveer 25 minu- ten dreggen opgehaald. De gemeentelijke ge- neeskundige gezondheidsdienst heeft nog lang gepoogd de levensgeesten bij den jongen man weer op te wekken, maar tenslotte moest de dood worden vastgesteld. i La ter is gebleken, dat de omgekomene was de 20-jarige A. S., uit plan West. Het lijk is naar het Binnengasthuis vervoerd. GEEN UITBREIDING VAN DE ALASTRIM TE DELFT. ISedert medio October hebben zich te Delft geen gevallen van alastrim meer voorgedaan, zoodat vermoedelijk geen verdere uitbreiding van de ziekte vreezen is. In de barakken worden thans nog 9 patienten verpleegd; hun toestand is bevredigend. EEN ONTROEREND TOONEELTJE. Het „Hbld." vertelt: Vrijdagmlddag in het station te Amhem waar voor Utrecht en Amsterdam een trein gereed stond aan het zeer smalle perron. Plots weken de verschillende groepen ter zijde om ruimte te laten voor twee stoere veldwachters, met zich voerend een geboei- den arrestant. Halzen werden gerekt om van dat ongewone schouwspel maar niets te missen en te luid werden commentaren ge maakt. Maar onaandoenlrjk ging de kleine groep verder. Snel ging het drietal een ledig gehouden compartiment binnen, portier en gordrjnen sluitende. Toen naderde een oud vrouwtje, sjofel, even rillend in dunnen omslagdoek die groote armoede niet wist te verbergen. Het gezicht van heel oud moedertje gerimpeld als een appel, die altijd licht en zon bad ont- beerd. Heel zaOht, heel bescheiden tikte zij aan het venster, waarachter zij haar zoon wist. En snel opende een der politiedienaren het portier. Het moederke week achteruit, verschrikt, AIb m»n zoo nu en dan des morgens slechts een weinig Purol even tusschen ide handen wrljft, dan wordt dit bij het ultstrijken door de haren, onmlddetlijk daarin opgenomen; en het gevolg hlervan is dat na het kammen Uw haar den geheelen dag keurlg blijft zitten. (Ingez. Med.) bang en was wezenloos onder al die nieuws- gierige bilkken. £e wilde haar zoon nog wat boterhammen medegeven en een smoezelig fleschje met melk gevuld. Misschien gingen hier haar laatste duitjes wegom nog iets te kunnen doen voor haar zoon, die heen- ging voor wie weet hoe lang. Met een bemoedigend woord nam een der veldwachters het laatste foewijs van moeder- lijke zorg aan, toen werd de spanning haar te groot. Maar nog wist zij met bevende hand twee appels van onder haar doek te voorschijn te brengenvoor den veld- wachter als hij voor haar jongen wilde zor- gen „Wel neen, moeder", zeide de in de smalle deuropening nog breeder schynende dienaar van het gezag wel neen, geef die ook maar aan je zoon Langzaam schoof toen de trein onder de overkapping uit, oud moederke bleef alleen, heel eenzaam, achter iZaterdagmorgen, omstreeks 9 uur is ter hoogte van den Badhuisweg te 's-Gravenhage een man onder de blauwe tram geraakt en gedood. iUit papieren, gevonden op het lijk van den overreden heer, is gebleken, dat de overledene is de bewoner van de Gentsche straat jhr. O. van den Brandeler. Een dame, die voor in den tramwagen zat, heeft gezien, dat de heer Van den Brandeler, in gedachten verzonken uit de Boschjes kwam wandelen. Eerst op het laatste oogenblik be-, merkte hij tot zijn grooten schrik den nade- renden motorwagen. Een poging om nog terug te keeren was tevergeefs, zoodat de ongeluk kige door de tram werd gegrepen. Een banklooper te Utrecht, die een aanzien- ly'k bedrag naar een ander moest brengen, be- merkte tot zijn grooten schrik dat het geld verdwenen was. De politie werd van het ge- val in kennis gesteld, doch behoefde geen maatregelen te nemen, aangezien zich iemand van het gasbedryf kwam melden met de mede deeling, dat hij een groot bedrag op straat had gevonden. De eerlijke vinder bleef niet onbeloond. AUTO MET VOETBALLERS VERONGELUKT. iZondagochtend ruim 11 uur heeft op den Muiderstraatweg, even voorbij de Papelaan, een emstig auto-ongeluk plaats gehad. Een vrachtauto, waarin de voetballers van S.A.V.M. II met eenige andere jongelui naar Muiden vervoerd werden, sloeg gedeeltelijk om, waardoor alle inzittenden uit den auto ge- slingerd werden, en een zevental personen ver- wondingen opliep, waarvan drie zeer emstige. BEROOVINGEN. 'Zondagavond heeft de ambtenaar G. S. in een cafe aan het Afrikaanderplein te Rotter dam met een hem onbekenden man gezeten. De ambtenaar trakteerde en toen hij betaalde, zag de ander, dat de man veel geld in zijn portefeuille had. Buiten gekomen, zocht hij ruzie met den ambtenaar, er ontstond een wor- steling, waarna de onbekende hard wegliep, en de ambtenaar zijn portefeuille met /200 kwijt was. Orpstanders meenden d'en gevluchte te kennen. De politie werd gewaarschuwd en terstond werden onder leiding van inspecteur Juch uitgebreide maatregelen genomen. Tal van cafe's werden afgezocht, en bij de woning van den man die men zocht, werd de wacht betrokken. Laat in den avond' kwam deze man, de 35-jarige havenarbeider B. K. thuis. De ambtenaar herkende in hem zijn onbeken den vriend. De portefeuille met daarin nog bijna het geheel gestolen bedrag werd in het bezit van K. gevonden. Hij is opgesloten. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Zondagavond is de driejarige M. v. d. P. uit de Brielschelaan te Rotterdam, in die laan onder een motorfiets geraakt. Met een sche- delhreuk is het kind in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen, waar het Maandagmor- gen aan de gevolgen is overled'en. iDe motorrijder is doorgereden. De motor fiets was vermoedelijk een roodgelakte Indian. INSLUIPER MAAKT HILVERSUM ONVEILIG. In den laatsten tijd komen te Hilversum bij herhaling insluipingen voor, waarbij het voomamelijk te doen is om geld. Zoo heeft men zich met een valscihen sleutel toegang verschaft tot de woning van T. in de Mar- conistraat. Alles is doorzocht en wat geslo- ten was is geforceerd, doch er is niets ont- vreemd, ook geen byouterieen, die in een opengebroken kistje aanwezig waren. Het aanwezige geld is door den inbreker niet ge vonden. Zondagavond is ingebroken bij v. O. aan de Gijsbrecht van Aemstelstraat, terwyl de familie afwezig was. Een geldkistje met een inhoud van f 140 is ontvreemd. De politie vermoedt, dat de insluiper hier al geruimen tijd opereert. Zondag heeft een viertal bewo- ners van een woonwagenkamp van een per- ceel grond gras ontvreemd. Zy werden daar- bij gestoord door den 23-jarigen zoon van den eigenaar, die bij zijn pogingen om den diefstal te beletten door een hunner zoodanig tegen den grond werd geworpen, dat zijn linkerarm werd ontwricbt. Inmiddels ver- scheen de eigenaar J. F., wonende te Nieuw- Looadrecbt. Zij werden door hem met een bijl bedreigd. De politie stelt een onder- zoek in. Zondagavond te ongeveer elf uur heeft te Horst onder Venlo op den weg van Horst naar Grubbenvorst een emstig auto-ongeluk plaats gehad. E. S. uit Horst reed, doordat hij door de lichten van tegemoetrydende fiet- sers werd verblind, een voor hem uitrijden- den wielrijder, zekeren T. uit Grubbenvorst aan. Deze werd van zijn rijwiel geslingerd en brak den linkerarm, terwijl hij bovendien verscheidene emstige verwondingen opliep. De chauffeur van den auto verloor de macht over zyn stuur en reed met groote snelheid tegen een boom. Een der inzittenden, de 22-jarige T. Dijkman uit Horst, werd uit den auto geslingerd en op slag gedood. De be- stuurder van den auto bekwam eenige min der emstige verwondingen. De auto is ge heel vemield. Het parket uit Roermond heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Tegen S. is proces-verbaal opgemaakt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2