SIS! MIJNHA jtimew 8 I 0 I 1. VERST0PPINC LANDBOTJWBEKICHTEN. glBMQDl BKRICHTB1. Ruwe Huid Ruwe Handen VOETBAL. rechtszaken. tabletten KIND IN KOKEND WATER GEVALLEN. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GKDOOD. GETRACHT EEN MEISJE TE ONTVOEREN? (Ingez. Med.) Ook hierin ziet hij een bewij'S van goede ver- standhouding tusschen burgerlijke en kerke- lrjke gemeente. Ook tot burgemeester Ariens van zijn vorige gemeente. voor wien de verre reis geen beletsel was geweest om hier tegen- woordig te zijn, ridhtte bij eenige waardee- rende woorden _.j__ __j w Ten slotte beval hij zich en zijn gezin bij e^n rijwjei, daama voor onderhoud en ver- De gemeenten, die twee of meer veldwach- ters bezitten, worden voor de ibepaling van de jaarwedde, wat het bevolkingscijfer toe- treft, gehalveerd of verder gedeeld. Van ge meenten, die in het bezit zijn van <§dn ge- meenschappelijken veldwachter, worden de bevolkingscijfers samengesteld. De aanvang- wedde wordt driemaal, telkens na twee jaar dienst, verhoogd met 50. De gemeente- veldwaohters hebben voorts recht op: vrije woning of 150 vergoeding daarvoor; vrije uniform-kleeding en schoeisel bij aanstelling; daarna voor onderhoud en vemieuwing 125 's jaars; vrije geneeskundige beihandeling voor hun persoon of ten minste 25 jaarlijk- sche vergoeding daarvoor; indien noodzake- lijk bij aanstelling de beschikbaarstelling van zijne gemeente aan met het verzoek: ver- trouw ons en schenk ons uw vertrouwen. Na het zingen van Gez. 50 3 sprak Ds. Akersloot van Houten Roos den nieuwen j leeraar toe namens de ringpredikanten. De beer J. de Bruijne Mz. braoht dank aan den Kerkeraad voor het moeilijke beroepdngs- werk en zeide dat de gemeente daar thans in dezen nieuwen leeraar de vruchten van mag aanschouwen. Hij hoopte en vertrouwde dat deze, wars van oogendienst, ten zegen voor de gemeente zal mogen zijn. De Edelachtb. heer Burgemeester vertolkte hiema de gevoelens der burgerlijke overheid, niet omdat de bevolking van Ter Neuzen weer met eenige personen is vermeerderd, maar omdat hij in den nieuwen leeraar ziet een jeudigen geestelijken werker en aan jeugdige kradhten heeft de burgerlijke over heid buitemgewoon veel gebrek. Hij beval de Overheid in al zijn geledingen ten zeerste aan in den gebede der Ned. Herv. gemeente. Hierna verkreeg de Weleerw. heer Ds. Raams het woord om als consulent namens den Kerkeraad en de gemeente de dankbaar- heid te vertolken en maande de gemeente nan den nieuwen leeraar met vertrouwen tegemoet te gaan en aan de eene zijde niet als Israel te walgen van het zeer lichte brood, en aan de andere zijde niet als de Farizeeers te zeggen: deze rede is hard, wie kan dezelve hooren. Het manna zondt God uit den Hemel en de bewuste rede was van Jezus. Ten slotte verzocht hij de gemeente den leeraar toe te zingen het laatste vers van Gez. 50. En hiermede was deze voor de Ned. Herv. gemeente en voor haren leeraar zoo ge- wichtige dag afgeloopen. KAAIMUUR TE TER NEUZEN. Het maken van een kaaimuur van ge- wapend beton tqn zuiden van de stations- loskaden te Ter Neuzen, is door den Rijks- waterstaat gegund aan den heer C. de Waard te Wieringen voor 143.200 GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Op 2 November stonden als werkzoeken- den (hetgeen niet altijd beteekent( dat zij werkloos zijn) bij de arbeidsbeurs ingeschre- ven: Transport- en losse arbeiders 101; zee- lieden 3; cen trade-machinist 1; schilders 3; totaal 108; alzoo vermeerderd met 5 personen sinds 26 October. DE NIEUWE TELEFOONTARIEVEN De nieuwe interlocale telefoontarieven treden algemeen in werking op 1 Januari a.s. Ook de nieuwe locale tarieven worden op dien datum algemeen van kraciht, behalve in de netten Alkmaar, Alphen a.d. Rijn, Assen, Baam, Boskoop, Breda, Doetinchem, Dor drecht, Franeker, Gorinchem, Gouda, Har- lingen Heerenveen, Den Helder, Hoogezand, Hoorn (N.-H.), Kampen, Katwijk a/Zee, Kerkrade, Leeuwarden, Lisse, Lochem, Mep- pel, Middelhamis, Ter Neuzen, Noordwijk- binnen Oldenzaal, Roosendaal, Sittard, Slie- drecht, Sneek, Tiel, Veendam, Waalwijk, Weert, Winterswijk, IJmuiden, Zaandam. Zandvoort, Zierikzee en Zutphen. In deze netten zullen de bepalingen om- trent het abonnementsbedrag en de betaling per gesprek op nader te bepalen datum in- gaan, waarbij niet vast staat dat de datum van invoering voor deze netten alle dezelfde zal zijn. VERZENDING AES MONSTER. Bij Kon. besluit is bepaald, dat, behalve afzonderlijk te verzenden sleutels, alsmede voorwerpen van natuurlijke historie of voor bederf bewaarde dieren en planten, delfstof- fen enz. andere naar het oordeel van den Minister van Waterstaat daarvoor in aan- merking komende voorwerpen van gennge waarde, voor zooveel de verzending niet ge- sohiedt met handelsoogmerken, op den voet en tegen het tarief der monsters verzonden zullen kunnen worden. JUBIUEA BIJ DE N.V. „DE SCHELDE". Ten kantore der N.V. Koninklijke Maat- schappij „De Schelde" te Vlissingen werd Vrijdag aan twee ambtenaren en 25 werklie- den de gouden medaille van de Maatschappij De Schelde" met bijbehoorende gratificatie voor 40 jaren dienst uitgereikt; aan 1 amb- tenaar en 4 bazen de zilveren medaille met gratificatie voor 25jarigen dienst en aan 50 werklieden de zilveren medaille met ver- eerend getuigschrift van de Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel en gratificatie van „De Schelde". ook voor 25jarigen dienst. In totaal hebben nu 16 ambtenaren, bazen en werklieden 50 jaar dienst gehaald, 197 40 jaar, 89 ambtenaren en bazen en 66 werklie den 25 jaar". EEN NIEUW PLAATJESALBUM VAN NIEMEYER'S TABAK. In afwijking van de vroegere plaatjesalbums met beschrijvingen over verre landen is de fabrikant der alom bekende Ster-tabak thans eene niet minder leerzame richting ingeslagen. Het voor ons liggende album getooid met 120 plaatjes in koper-diepdruk, is getiteld: „Hoe ontstaat onze Courant" en bevat eene interessante beschrijving van de papierfabn- cage en het courantenbedrijf van het oogen- blik af, dat de boom in het bosch gekapt wordt, totdat de krant bezorgd wordt. Het streven der firma Niemeijer om reclame te maken, waarvan opvoedende kracht uit- gaat, wordt door deze uitgave ongetwijfeld bevorderd. JAARWEDDEN GEMEENTE-VELDWACHTERS. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft tot Burg, en Weth. van de gemeenten in deze provincie een circulaire gezonden betreffende herziening van de bezoldiging van de gemeente-veldwachters. In dienst zijnde funcbionarissen, die door de nieuwe wedderegeling in wedde zouden achteruitgaan, behouden voor hun persoon recht op de thans geldende regeling. Het bevolkingscijfer vormt den grondslag voor een verdeeling van de gemeenten in vier klassen: klasse 1 tot en met 3000 zielen f 1200; klasse 2 van 3001 tot en met 400p zielen'/1350; klasse 3 van 4001 tot en met 5000 zielen /1500; klasse 4 van 5001 en meer zielen f 1650 nieuwing f?5 jaarlijks. De regeling zal x Januari a.s. ingaan. De gemeenteraden zijn uitgenoodigd vddr 1 December een beslissing te nemen. IJZENDIJKE. Donderdagavond omstreeks 10 uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de groote landbouwschuur van den landbouwer E. D. onder deze gemeente bij wijk Oude- lande. In een minimum van tijd stond het heele gebouw in lichte laaie. Met veel moeite konden de varkens worden gered. Negen paarden kwamen in de vlammen om en 7 kalveren. Veel landbouwgereedschap, enz. werd eveneens een prooi der vlammen, als ook bijna de geheele oogst en 20 gemot vlas. De brandweer kon niets tegen het vuur uit- richten en beperkte zich tot het nat houden van het woonhuis. Verzekering dekt de schade. Van andere zijde meldt men, dat 7 paar den, een veulen, acht koeien en eenige kalve ren in de vlammen omkwamen, en dat de schade slechts ten deele door verzekering wordt gedekt, speciaal van het verloren gaande vlas, dat veel beneden de waarde is verzekerd en dat aan een ander toebehoorde. Wedstrpduitslagen van 3 Nov. NederlandNoorwegen Afdeeling IV. le Klasse. RoermondM.V.V. WilhelminaEindhoven L.O.N.G.A.N.O.A.D 2e Klasse. MiddelburgBredania VelocitasMevo BredaVlissingen D.O.S.K.O—T.A.C. R.B.C.Dongen 3e Klasse. WalcherenVlissingen H ZierikzeeTemeuzen HulstMiddelburg II Competitiestand 3e Klasse A. 1—2 1—1 5—0 5—3 4—2 24 3—2 0-A 7—1 gesp. gew. gelijk verl. doelp. v.—t. punt. Temeuzen 5 5 34-3 10 Hulst 5 5 32-4 10 Middelburg n 5 4 1 16-12 8 Zeelandia II 5 3 2 15-25 6 Walcheren 4 1 3 7-14 2 Vlissingen II 6 1 5 14-23 2 Sinoto 5 1 4 6-21 2 Zierikzee 5 5 4-26 IHard wordt nu aan beide zijden om de over- winning gestreden. Eenige spelers van Nieuw- Namen treden wel wat al te onbesuisd op. Tenslotte maakt Terneuzens middenvoor, via de paal, nog een doelpunt. Wanneer de bal dan weer middenuit gaat, fluit de scheidsnech- ter af. iTe Axel speelde voor de le klasse Z. V. B. de club van dien naam tegen Breskens onder leiding van scheidsrechter F. Harms. In de eerste helft zijn beide ploegen vrijwel tegen elkaar opgewassen. Breskens neemt na ongeveer 10 minuten spelens, de leiding 01. Door Axel wordt nu hard gestreden om gelijk te maken, wat haar pas enkele minuten voor de thee!? gelukt 11. De tweede helft is een forsche vertooning met Axel in de meerder- heid. De gastheeren zijn voortdurend in den aanval en Breskens verdediging kan het dan ook niet verhinderen dat zij nog tweemaal doelpunten, zoodat Axel met 31 zegevierde over Breskens. NEDERLAND—NOORWEGEN. 1—4. 'Gisteren werd in het stadion te Amsterdam gespeeld een voetbalmatch tusschen het Ned. en het Noorsche elftal. Was het bij de ont- moeting te Oslo aan ons vertegenwoordigend elftal gelukt gelijk te spelen (44), thans leed de Oranjeploeg de nederlaag met 41. Bij de rust was de stand 31, in het voordeel der Noren. De oorzaak der nederlaag wordt toegeschreven aan te langzaam tempo der Hollanders en gemis aan oefeningswedstrij- den, waardoor het noodige samenspel, dat bij de Noren goed tot zijn recht kwam, ontbrak. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 1 November de volgende zaken behandeld: I. A. K., oud 31 j., opperman te Sluis, werd ten laste gelegd, dat hij omstreeks het begin van September 1929 te Sluis eenige eieren toebehoorende aan C. J. Guiljam heeft weg- genomen. (Eisch f 25 boete of 25 dagen hechtenis. ,M- M. S., oud 21 j., dienstbode te Groede, werd beklaagd, dat zij op 18 Mei j.l. te Schoondijke 2 beddelakens. toebehoorende aan E. Haak en M. de Putter, heeft weggenomen. Eisch 1 maand gevangenisstraf. J. F. d. K., oud 30 j., arbeider te Ossenisse, werd verdacht, dat hij in den nacht van 18 op 19 Augustus j.l. te Ossenisse in een regenbak of put toebehoorende aan Apolonia Reij- niers en die als drinkwaterleiding werd ge- bezigd, een flesch met petroleum heeft ge- gooid, terwijl hij wist, dat daardoor het water voor het leven of de g;ezondheid van wie van dit water mocht gebruiken, schadelijk werd. (Eisch 5 weken gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Door L. M., oud 24 j., vrachtrijder te Axel is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij hij wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet is veroordeeld tot 15 boete of 10 dagen hechtenis. KRIJGSRAAD. Voor den krijgsraad te 's Hertogenbosch heeft terecht gestaan de 18jarige A. M. B., geboren te Axel, huzaar van het 5e escadron lie regiment huzaren, gedetineerd in het huis van bewaring te 's Hertogenbosch, ter zake dat hij te 's Gravenhage in de kazerne heeft weggenomen en op 19 Aug. 1920 vijf en twin- tig gulden en op 31 Aug. 1929 tien gulden, welk geld toebehoorde aan den huzaar F. Jansen. De Krijgsraad heeft verdachte tot tien weken voorwaardelijke gevangenisstraf ver oordeeld. spoord. dwenen. De bestuurder bleek evenwel ver- EEN HARDHANDIGE DAME. Toen vorige week op een avond de electri- sche trein het station D. P. te Rotterdam ver- liet, had een der vrouwelijke passagiers het raam opengezet. De inzittenden, behalve bo- vengenoemde dame want die zat in een j beschut hoekje kregen last van wind en Iregen en een der drie remmers, medepassa- giers, op weg naar hun werk in de residentie, deed het raampje dicht. Nauwelijks had hij het j evenwel dichtgedaan, of de dame deed het weer open. Dit spelletje herhaalde zich enkele ma- len, waarbij de dame zei: „Ik wil dat het openblijft". De remmers kozen de wijste partij en wilden wachten tot Schiedam, om den con- ducteur te waarschuwen. Voor dien tijd stond evenwel een andere passagier, een Hagenaar, vastbesloten op, deed het raam dicht en zei: ,jNu is het dicht en blijft het dicht". Tot groote ontsteltenis van het publiek gaf de dame den heer een flinken klap op het ge- zicht. De Hagenaar hield zich in, doorliep den trein om den hoofdgeleider van een en ander op de hoogte te brengen. Op verlangen van den getroffene heeft deze proces-verbaal op- gemaakt. Dit muisje zal voor onze koppige dame nog wel een staartje hebben. De hard- handige dame is verbonden aan een operette- gezelschap. TEGEN ZIERIKZEE I—TERNEUZEN I 0—4. IDe verwachting, dat het eerste elftal van Temeuzen tegen het zwakke Zierikzee wel een zeer groote overwinning zou behalen, is niet bewaarheid geworden. Dat dit niet zoo ge- loopen is, is voor een groot deel te danken aan het van het begin af verdedigend optreden van Zierikzee, terwijl verder door slecht schieten de bal zeer veel over en naast ging. Het eerste punt kwam voort uit een straf- schop, welke door den linksbinnen in een doel punt werd omgezet, terwijl voor de rust de rechtsbinnen ook een doelpunt maakte. Na de rust namen de twee bovengenoemde spelers elk nog een doelpunt voor hun rekening, zoodat het einde kwam met een 40 overwinning voor Temeuzen. DE BIETENOOGST IN BELGIe NIET MEEGEVALLEN. De bietenoogst in Belgie zal, volgens een mededeeling van den Nederl. rijkslandbouw- consulent aldaar, niet meer bedragen dan rond 29 000 K.G. per H.A., terwijl het suikergehalte slechts 16y2 pet. zal zijn, dat is ca. 1 pet. min der dan verleden jaar. In Henegouwen schat men de opbrengst op 20 pet. minder. De fa- brikanten zullen betalen 190 fr. per 1000 K.G. bieten plus 60 pulp. De ovenge 40 pulp wordt in den vrijen handel verkocht voor 100 fr. de 1000 K.G.; daarbij is rekening gehou- den met de 20 fr. vermindenng accijnsrecht. TERNEUZEN 3—NIEUW-NAMEN 3—2. Het derde elftal van Temeuzen heeft haar thuiswedstrijd tegen Nieuw-Namen gewonnen met 32. Voor de leiding van dezen wedstnjd was door de Z. V. B. aangewezen den heer Velle- koop van Middelburg. Van leiding was echter totaal geen sprake, waardoor soms in het veld heftige kibbelpar- tijen voorkwamen; de hoofdoorzaak hiervan was, dat deze persoon absoluut niet met de spelregels op de hoogte was. Buitenspel wist hij niet te constateeren; tegen oneerlijk aan- vallen etc. trad hij nooit op. Maar het be- lachelijkste was, dat wanneer de keeper van Nieuw-Namen een overtreding begmg, hij hiervoor aan Temeuzen een penalty toekende. Dit gebeurde tot tweemaal toe. Verder had hij ook maatregelen moeten nemen tegen enkele Nieuw-Namen-spelers, welke gedurende de tweede helft zeer uittartend tegen hem op- traden. De Z. V. B. deed dan ook beter, om zich van zulke personen afzijdig te houden. Het is toch in het belang van de sport een eerste vereisch-te, dat personen, die a.ls scheidsrechtei willen optreden, geheel op de hoogte zijn van de regelen van het spel. Wanneer te 2.15 wordt begonnen, onder- neemt Nieuw-Namen eenige verkenningen. Dan neemt Temeuzen het spel over en bi.i den eersten aanval zet de linksbuiten scherp voor; de middenvoor schiet op doel; de keeper van Nieuw-Namen stopt, doch werkt niet voldoen- de weg, waama de rechtsbinnen van Terneuzen aan zijn club de leiding geeft. Na een paar minuten maakt Nieuw-Namen uit een zuivere buitenspelpositie, gelijk, ter wijl zij even later, uit een zelfde positie, nog een doelpunt maakt. Dit zijn dus twee doel punten, die beslist niet toegekend hadden mogen worden. Even voor de rust kent de scheidsrechter, wanneer de keeper van Nieuw-Namen buiten het strafschopgebied de bal met de handen speelt, aan Temeuzen een strafschop toe!, met als gevolg de hierbovengenoemde heibel. De strafschop leverde echter niets op. Wanneer de tweede helft een kwartier oud is ontstaat er weer een „strafschop", doordat Nieuw-Namens keeper nu meer dan twee pas- sen met de bal doet. Het schot wordt echter prachtig gestopt. Temeuzen komt nu langzamerhand meer in den aanval; eenige prachtkansen gaan verlo ren, doordat de spelers elkaar in den weg loopen. Na een half uur spelen lost de links binnen een goed gericht schot, de keeper van Nieuw-Namen werkt den bal comer, maar de scheidsrechter, welke zich op Terneuzens speel- helft bevindt, constateert, dat de bal over de doellijn is geweest, en kent aan Temeuzen een doelpunt toe. 22. Te Moerdijk is het tweejarig zoontje van bakker P. in een waschketel met kokend wa ter gevallen. De arme kleine werd onnnddei- lijk naar het ziekenhuis te Breda vervoerd, waar het aan de gevolgen is overleden. EEN 104-JARIGE. (De weduwe Bresijn-Zuuren te Utrecht, is Vrijdag 104 jaar geworden. Haar geest is nog steeds helder. Burgemeester Fockema An- dreae zond de jarige een mand met fraaie chrysanten. DE KINDERMOORD IN DEN BLIJDORP- POLDER TE ROTTERDAM. Vrijdagavond zijn de Rotterdamsche rech- ter-commissaris en de beide inspecteurs van politie in de Maasstad teruggekeerd uit Lim- burg, waar zij een onderzoek hebben mgesteld naar de waarde van het alibi, dat verdachte V. in de moordzaak in den polder Blijdorp te Rotterdam heeft opgegeven. Nergens heeft men eenig bewijs kunnen vm- den, dat V. op den dag van den moord in Lim- burg is geweest. De totaal-indruk van het onderzoek is be- vredigend en versterkt de verdenking, welke men tegen V., den verdachte koestert. In Maastricht heeft men eenige getuigen gevonden, aan wie V. getracht heeft, een fiets welke aan het signalement voldeed, te ver- koopen. De fiets zelf is nog niet terug gevon- Ook in Roermond en Venlo heeft men ver- schillende verhooren afgenomen, welke nu en dan belangrijke gegevens opleverden. Voorts zijn tal van plaatsen in de provincie bezocht. Het is gebleken, dat verschillende ver- klaringen van V. wel met de werkeli,kheid kloppen, doch dat de tijdstippen allemaal an- ders zijn. EEN HARTELOOS CHAUFFEUR. Op den rijksweg onder de gemeente Linne werd de chauffeur W. C., terwijl hij per nj- wiel uit Roermond huiswaarts keerde, van achteren door een hem passeerende auto aan- gereden. Met een emstige hoofdwonde en an dere kneuzingen werd de man naar het hos- pitaal te Roermond vervoerd. Het rijwiel van C. werd honderd meter verder geheel verbnj- zeld teruggevond'en. De bestuurder van de auto trok zich van het ongeval niets aan en reed door. Door den rijksveldwachter van Linne werd nog in den- zelfden avond te Maasbracht de auto opge- EEN ZIELIG GEVAL. lOp 16 October kwam, naar Het Volk meldt, over de grens Herzogenrath-Kerkrade een troep Polen en Slowaken, welk transport be- stemd was voor de mijnen. iBg dit transport bevond zich een gezin: vauer, moeder en drie kinileren. Bij visitatie bleek, dat zij een dood kind, negen maanden oud, bij zich hadden; het lijkje werd in be- slag genomen. Een dokter constateerde, dat het kind reeds drie dagen dood moest zijn. De vader deelde toen mede, dat het kind was gestorven, toen zij nog in Polen waren, maar dat zjj het daar niet meer hadden kun nen begraven, omdat zij anders niet mee had den gekund naar Nederland- Op den Friesche Straatweg nabij Slaterskil onder de gem. Zuidhorn heelt een treurig on- geval plaats gehad. Toen de 17jarige J. Werk- man, wonende te Hoogkerk, per fiets den straatweg wilde oversteken, zag hij niet dat een auto uit de richting Leeuwarden naderde. De chauffeur trachtte een aanrijding te voor- komen door geheel naar links uit te wijken, doch een ongeiuk was niet meer te vermijden. De fietser werd door den auto gegrepen en tegen de straat geslingerd. In hoogst emsti- gen toestand werd hij in een nabijgeiegen wo ning binnengedragen, waar hij zonder tot be- wustzijn te zijn gekomen, een uur later over- leed. Als tragische bijzonderheid kan nog ge- meld worden, dat de ouders eenige jaren ge- leden ook door een droevig ongeval een doch- ter verloren. I OVERSPANNEN DA AD VAN EEN VROUW. Het schijnt in het gezin van de familie de M. aan den Ringdijk in de Haarlemmermeer allesbehalve rustig toe te gaan. Een jong echt- paar woont daar bij de ouders van den man in en de vrouw mag zich blijkbaar niet in de sympathie der schoonouders verheugen. Na verschillende huiselijke scenes is het ook nu weer tot een uitbarsting gekomen. Schoon- papa gaf schoondochter een pak slaag en de vrouw geraakte daardoor in een zoodanigen zenuwtoestand, dat zij haar ruim eenjarig kindje opnam en het in de ringvaart wierp, waarna zjj zelf te water sprong. Een buur- meisje dat van deze tragedie getuige was, wist moeder en kind van een wissen dood te redden, door, hoewel zij zelf niet zwemmen I kon, beiden op het droge te helpen. Het gebeurde heeft in de omgeving groote verontwaardiging gewekt. DE „VORST" VAN GELEEN IN ACTIE. In het moerassige gebied van Sint Jans-Ge- leen, Domeingoed van het Vorstendom Ge- leen, laat de directie der Nederlandsche Spoor- wegen momenteel palen heien, die straks een spoorbrug voor de nieuwe lijn Staatsmijn Maurits-Staatsmijn Hendrik zullen dragen. Dat gaat zoo maar niet, meent echter de „Vorst". Hij sommeerde daarom den aanne- mer, de firma Bloemers uit Winterswijk een eind te maken aan den spoorbrugbouw en het terrein te verlaten. De ingenieur, belast met de leiding van het werk, heeft van deze aan- zegging nota genomen en de directie der Spoorwegen te Utrecht met het veto van den Graaf en Heer van Geleen in kennis gesteld. Vermoedeljjk zullen de brug en ook de spoorlijn wel gereed komen. Doch Geleens „Vorst" heeft weer getoond den strijd om de macht in deze gebieden consequent te zullen volhouden. KETELONTPLOFFING. In het pensionaat Edkenburg te Eindhoven is een ketel .van de centrale verwarming ge- sprongen. De 56-jarige ongehuwde stoker J. Plasmans heeft vermoedelijk bij het aanmaken van de verwarming vergeten de afvoerkraan te openen. Toen de ketel heet gestookt was, is deze met geweldige kracht uiteengeslagen. Door wegvliegende stukken en ontsnappenden stoom bekwam de stoker ernstige verwondin- gen, hij is overleden. Bij A pot b m DrogUtea (Ingez. Med.) MOTORSCHIP NA AANVARING ZONDER BEMANNING ER VANDOOR GEGAAN. Donderdagavond is in de Rijnhaven te Rot terdam de stoomboot „Cantor" van de firma Smit gevaren tegen het motorschip „Odin" van de Wit's Berging- en Transportbedrijf, waar door de „Odin" een groot gat onder de water- lijn kreeg. De opvarenden sprongen op de „Cantor" over zonder dat men tijd had ge had, de machine van de „Odin" te stoppen. De „Odin" ging er alleen vandoor en de „Cantor" zette haar na, deelt de „N. R. Crt." mede. Het gelukte het schip, dat in zinkenden staat verkeerde, in te halen. Weldra was de pomp- boot „Stormvogel", eveneens van de Wit's be- drijf, ter plaatse, en deze wist de „Odin" drij- vende te houden. Het schip zal naar een werf worden gebracht om te repareeren. EEN MISLUKT UITSTAPJE. Maandagavond reed een chauffeur in de Kijkduinschestraat te 's-Hage een jonge vrouw voorbij, die zijn belangstelling opwekte. Hij hield zijn auto in en vroeg haar of ze met hem meerijden wilde. De vrouw bedankte voor zijn welwillendheid en zette het op een loopen, een eindweegs achtervolgd door den chauffeur. Zjj wist hem echter te ontloopen. Waarschijnlijk uit ergenmis over de misluk- king van zijn uitstapje, stopte de chauffeur voor een cafe daar in de omgeving, liet zijn wagen staan en ging naar binnen. Jongelui, die het geval hadden gade geslagen, dachten den man niet beter te kunnen straffen, dan door de banden van de auto te laten leegloo- pen. Eerst tegen sluitingstijd van het cafe kwam de chauffeur weer eens naar zijn wagen kijken, doch hoewel hij niet al te veel kon zien, bemerkte hij toch spoedig, dat hij zoo niet weg kon rijden. Na veel vijven en zessen heeft hij eindelijk een garagehouder uit 't bed getrommeld, die de auto van nieuwe ventiels (de oude bleken zoek) en lucht voorzag. AUTO MET ZES PERSONEN TE WATER. Ebn gezelschap waartoe vijf Hagenaars be- hoorden, is Vrijdagmorgen om 10 uur met een auto onder Leidschedam te water gereden. Men wilde uit visschen gaan, maar voor het zoover kwam moest men zelf opgevischt wor den. Zes van de zeven inzittenden haalden een nat pak; de zevende die er bijtjjds uitsprong fungeerde voor visscher. Het ongeiuk, waarbij gelukkig geen slacht- offers vielen, doch waarbij de auto zwaar be- schadigd werd, had plaats 100 M. voorbij den tol op den weg naar Zoetermeer. De oorzaak was, dat de weg daar aan den kant over een breedte van een halven meter verzakt is, het geen niet te zien is, daar het gat met slik en graszoden werd opgevuld. |Na hun bad vernamen de drenkelingen, dat verleden week een eind verder op denzelfden weg, een andere auto hetzelfde lot ondergaan heeft. Op die plek stond nu ter waarschuwing een rood vlaggetje. Het polderbestuur, dat aansprakelijk is voor het onderhoud van den weg, is volgens het ge zelschap, ook aansprakelijk voor de schade, die aan auto en kleeren geleden is, nu de toe- stand, waarin de weg verkeerde, de oorzaak van het ongeiuk was. Een automobilist die toch al zijn wegenbelasting betaald heeft, moet op dien u|eg bovendien nog tol betalen „vocy het onderhoud", zooals dat heet. Het gezel schap heeft zich van rechtskundigen bij stand voorzien om het polderbestuur in rechten aan te spreken. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Te Elkhart (Indiana) is een auto op een overweg door een trein gegrepen. Negen men- schen zijn als lijk onder de puinhoopen weg gehaald. Acht der verongelukten behoorden tot een gezin. EEN „SPREKENDE FILM". De politie te Philadelphia heeft de bekente- nis door een jongmensch, dat een meisje ver- moord had, als een sprekende film opgenomen. Dit is een proef. Indien het procede ingang vindt zou men hierin een middel kunnen heb ben dat in de toekomst de taak van politie en justitie terdege zal vergemakkelijken. EEN NEDERLANDER DOODGESCHOTEN. Zaterdagavond is op de Duitsche grens, nabij de gemeente Sittard, een Nederlandsch motor- rijder, die op het eerste halt-roepen der Duit sche douane-beambten niet stopte, door een hunner met een karabijnschot op slag dood- geschoten. De kogel had den motorrijder in de hersens getroffen. De man had vermoe delijk door het geronk van den motor het halt- signaal niet gehoord. Dinsdagmiddag is, naar De Telegraaf meldt, in de omgeving van den Leeuwarderweg te Groningen, een poging gedaan om een 10 a 11-jarig schoolgaand meisje te ontvoeren. Een heer in een auto vroeg aan het meisje met hem mede te rijden. Het kind en haar vrien- dinnetjes, zeer ontdaan, gilden luidkeels en zetten het op een loopen. De heer zette het meisje na, greep het en duwde het in de auto. Een agent van politie, gewaarschuwd door de vriendinnetjes, heeft het meisje uit de auto ge haald en proces verbaal opgemaakt. De kin- deren waren zeer zenuwachtig. UITGEGLEDEN, TOEN HIJ TWEE VECHTENDE HONDEN WILDE SCHEIDEN. Vrijdagochtend is de burgemeester van Delft, mr. G. van Baren, gevallen, met het ge volg, dat hij zijn enkel brak. Naar het schijnt, trachtte de burgemeester twee honden, die aan het vechten waren, te scheiden en is hij daar bij uitgegleden met het bovenvermelde gevolg. Door dr. de Walle is de eerste hulp verleend, waarna de heer van Baren per auto naar Bethel werd vervoerd, waar een foto is geno men van de breuk en vervolgens het been is gespalkt. De patient maakt het goed, maar kan uit den aard der zaak gedurende geruimen tijd zijn ambtsbezigheden niet waamemen. GEVAARLIJKE GRAP. In een bioscoop te San Lucar de Barrame- da (Spanje) riep een toeschouwer, bij wijze van grap, plotseling: „Brand". Eh ontstond een paniek, de bezoekers trachtten in allerjjl de zaal te verlaten. Tien hunner werden rn- stig gewond en vele anderen licht gekwetst. HET GEVAAR VAN KOLENDAMP. In een fabriek te Berlijn was een kachel met cokes gestookt, waarbij werd vergeten en klep te openen. Plotseling riep een der arbeidsters: „Help! Help! Ik stik!" en zij zakte bewuste- de zaal te verlaten. Tien hunner werden em stige vergiftigingsverschijnselen, terwijl een aantal arbeiders lichter werden vergiftigd. Twee der slachtoffers verkeeren in levensge- vaar. ZEVEN MENSCHEN VERDRONKEN Uit Bilbao wordt gemeld, dat er bi.i het strand van Ondarroa een Spaansch stoomschip is gezonken ten gevolge van het ontploffen van den stoomketel. Zeven leden der beman- ning zijn verdronken. GELD TE VEEL? Te Berlijn-Lichtenberg hebben voorbijgan- gers Vrijdag op straat een hoopje papiersnip- pers gevonden, die bij nader onderzoek 50 M.- biljetten bleken te zijn. De politie werd gewaar schuwd en verzamelde de snippers. Op het bu reau bleek, dat de snippers van 30 biljetten van 50 mark afkomstig waren. Waarom de biljet ten verscheurd zijn en vanwaar zij komen it nog onopgehelderd. ARBEIDERS DOOR TREIN GEGREPEN. Naar uit Boekarest wordt gemeld, is d« sneltrein ConstanzaBoekarest bij het station Brasi op een troep spoorwegarbeiders ingere- den. Zes werden op slag gedood, terwijl vier zwaar gewond werden. De machinist heeft het ongeiuk niet bemerkt. Eerst toen de trein te Boekarest stopte, bespeurde men bloedsporen aan de locomotief. (Spoedig werd men toen telegrafisch op de hoogte gebracht van het ongeiuk. Men ver- moedt, dat de arbeiders het naderen van den trein niet bemerkt hebben door den dichten mist. NOORDPOOLTOCHT VAN DE ZEPPELIN. De Zeppelin-maatschappij heeft besloten de salarissen en de verzekeringen van de beman- ning der „Graf Zeppelin" te verhoogen en m hygi8nisch opzicht maatregelen te treffen,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2