ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede Blad. No. 8446. VRIJDAG 1 NOVEMBER 1929. 69e JAARGANG. ilEHSSLAKD. BUITBMLAHP, FBIDIKBElTJ BTEE. SPORT. IL ANDBOOWBEBICHTm OKMEHODS BERICHTEJT. GEREGLEMENTEERDE UITVERKOOPEN. TERNEUZEN, 1 NOVEMBER 1929. GEREF. KERK VAN OOSTBURG. VOETBAL. RECHTSZAKEN. UITVOERING DER ZIEKTEWET Bij Kon. besluit is o.m. bet volgende be- paaid Het bedrag van de zekerheid, welke eene bedrijfsvereeniging krachtens artikel 99 der Ziektewet verplicht is te stellen, wordt ge- steld op 30 ten honderd van de bruto-premie, welke over een boekjaar aan de bedrijfs vereeniging verschuldigd zal zijn, gerekend naar den toestand bij den aanvangsdatum van het boekjaar. Binnen een maand na den aanvang van een boekjaar doet de bedrijfs vereeniging van de bedoelde bruto-premie opgave aan het College van Toezicht op de bedrrjfsvereenigingen, dat die opgave aan den Minister, belast met de uitvoering der Ziektewet, doorzendt onder mededeeling of het zich al dan niet met die opgave kan vereenigen. Tusschen twee opdenvolgende vaststedlin- gen wordt het bedrag der zekerheid niet ver- minderd. De Minister kan, gehoord het Col lege van Toezicht, tusschentijds verhooging van de zekerheid eischen. In afwijking van het bepaalde in het eerste lid bedraagt voor de eerste maal de te stel len zekerheid <56n ten honderd van het loon- bedrag, over een jaar berekend, dat naar den toestand op 1 Januari 1930 door de werk- gevers, wier arbeiders voor risico der bedrijfs vereeniging zullen zijn verzekerd, wordt uit- betaald. Tusschentijdsche verhooging is edhter mo- ffelijk. ONRUST IN MAROKKO. Een telegram uit Rabat meldt, dat een troep onrustige elementen bestaande uit 300 man, afkomstig uit de streek ten Westen van de Tafilet-oase, op weg is naar de Algerijnsche grens. De Algerijnsche en Marokkaansche autoriteiten nemen gezamenlijk maatregelen om den troep uiteen te drijven. DE WEENSCHE UNIVERSITEIT GESLOTEN. iDe Weensche universiteit is gesloten in ver band met relletjes tusschen tot de Heimwehr behoorende en socialistische studenten. De onmiddellijke aanleiding tot dezen maatregel was een bulletin, dat door de socialistische studenten voor de universiteit was aangeplakt, waarin geprotesteerd werd tegen „Faszismus und Reaktion" en de Heimwehr bespottelijk werd gemaakt. Hierdoor werd Woensdag den socialistischen studenten de toegang tot de universiteit geweigerd, wat aanleiding gaf tot ongeregeldheden. Daar men ernstiger on- lusten vreesde, besloot men de hoogeschool te sluiten. DE NIEUWE FASCISTISCHE STATUTEN. Dinsdag heeft te Rome het directorium van de fascistische partij vergaderd onder voor- zitterschap van Mussolini. Turati, de secre- taris, heeft bij die gelegenheid de lidmaat- schapskaart voor het jaar VIII aan den Leider overhandigd, waarop deze bedankte met een toespraakje, waarin hij verklaarde, dat het komende jaar van buitengewoon belang zal zijn voor het bestaan van de partij. Het directorium keurde vervolgens de nieuwe statuten van de partij goed, welke zeggen, dat de nationale fascistische partij een burger- militie is ten dienste van de natie en dat haar doel is de grootheid te verwezenlijken van het Italiaansche volk. Voorts bevatten zij epn regeling van de hierarchie in de partij, bepa- lingen over de z.g. fascistische lichting, de overgang van avanguardisti tot de partij, over de disciplinaire bestraffing en het verstooten van leden uit het lidmaatschajT, over het be- heer enz. Van bijzondere beteekenis is het artikel inzake de disciplinaire straffen, dat zegt, dat een fascist, die uit de partij gestoo- ten is, gebannen is uit het openbare leven en dat zijn straf aan geenerlei revisie onderwor- pen is. iDe thans goedgekeurde statuten zullen aan den Grooten Raad worden toegezonden ter be- krachtiging. Dit lichaam komt 16 November bij een. WIJZIGING ALCOHOL-VERKOOP IN BELGIE? IDe commissie, die in opdracht van de regee- ring een onderzoek instelt naar de uitwerking van de wet op den verkoop van alcoholhou- dende dranken- is tot de conclusie gekomen, dat deze verkoop zou kunnen plaats hebben bij hoeveelheden van ten minste een liter. Op het oogenblik is het minimum, zooals men weet, twee liter. Men schrijft uit Berlijn: De Berlijnsche warenhuizen hebben verzet aangeteekend tegen het besluit van de com missie voor den kleinhandel uit de Kamer van Koophandel om den inventarisuitverkoop het volgende jaar op 13 Januari in plaats van op 2 Januari te laten beginnen. Dit protest staat waarschijnlijk in verband met het nadeel, dat de kleinhandel heeft ondervonden door de ver- plaatsing van den seizoenuitverkoop, die dit jaar inplaats van op 10 Juli eerst op 11 Augus tus begonnen is. De definitieve beslissing over deze zaak berust bij het hoofdcommissariaat ▼an politie. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. De gemeenteraad was Donderdag van af 10 uur voormiddags met 2 pauze's onderbroken tot des avonds half 11 bijeen. De zitting ving aan met het installeeren van den opvolger ▼an den heer P. van Cadsand, den heer B. ▼an Neerbos, als vertegenwoordiger voor de Staatkundig Gereformeerden. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de heeren J. P. van den Burg em Gebrs. Verlinde om het hun mogelijk te maken voor motorkracht gas te betrekken van de ge- meentelijke gasfabriek te Axel, aangezien dit in strijd is met de aan de Industrieele Maatschappij verleende concessie voor het uitsluitemd recht tot het leveren van kracht- stroom. v Aan de heeren H. van Cantfort en D. Heij- gelaar werd afwijking verleend van de be- palingen der Bouwverordening, en aan de heeren H. Heertsema en G. de Ridder een perceel bouwgrond aan de Sche'ldekade ver- kocht. Aan de N.V. American Petroleum Company te 's Gravenhage werd vergunning verleend tot het plaatsen van een benzine-reservoir met pijpleiding in gemeentegrond aan de Scheldekade. Mej. de wed. A. J. Tazelaar kreeg vergun ning tot het leggen van een zinkput met af- voerriool in gemeentegrond, terwijl afwijzend werd beschikt op een verzoek van den Zeeuwsch-Vlaamschen Slagersbond, houdende verzoek aan hem te verhuren het gebouw voor noodslachtingen. Nog werd afwijking van de bepalingen der Bouwverordening toe- gestaan aan den heer W. A. Riemens en de Vereenigde Bootslieden. Ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer Ir. P. L. Israel is bemoemd tot lid der commissie van toe zicht op het M. O., de heer H. R. J. van der Veen. Met 7 tegen 5 stemmen werd verworpen een voorstel van Burg, en Weth. tot het ver- leenen eener bijdrage ad !4 cent per inwoner aan de Vereeniging van Ned. Gemeenten te 's Gravenhage ten behoeve der meubileermg der bestuurskamer, in het gebouw door die vereeniging op (te richten. Behandeld werd de gemeentebegrooting voor 1930. Van de algemeene beschouwingen werd de hoofdschotel gevormd door eem klacht van den heer Hamelink, dat het door hem in de afdeeiingsvergadering besprokene omtrent het financieel beleid niet juist was weer- gegeven in het afdeelingsverslag, en over zijn voorstel tot het vormen van een reserve met het oog op ongunstige jaren, teneinde het gevaar voor groote schommeling in de gemeentelasten te ontgaan. Hij wii ook ver schillende bestratingswerken bekostigen uit de gewone uitgjaven, in strijd met Burg, en Weth. die voor dergelijke werken willen leenen, en, aangezien het nageslacht daarvan het gemot heeft, dit ook laten deelen in de lasten. Bij de artikelsgewijze behandeling werden Burg, en Weth. uitgenoodigd eens te over- wegen of de salarissen der lagere ambte- naren herziening behoeven. De heer Neerbos wenschte geacht te wor den te hebben gestemd tegen alle posten die verzekering (tegen brandschade e.d.betref- fen. In verband daarmede merkte de heer Hamelink op, dat hij toch niet tegen aan- schaffing van brandvrije kasten gestemd had, hetgeen toch ook voorzorg tegen brand- gevaar beteekent. Met 7 tegen 6 stemmen werd op voorstel van den heer Scheele geschrapt den post ad f 10 voor een bijdrage aan de vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Oos- telijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De meerderheid aehtte de betaling van contributie aan de Vereeniging van Nederl. gemeenten en hare afdeeling Zeeland, reeds voldoende. Een voorstel van den heer Colsen om den post voor de politie met f 500 te verhoogen, teneinde aan elk der agenten f 50 en den rechercheur f 100 meer te geven, werd ver worpen met 8 tegen 5 stemmen en aamge- nomen een voorstel van Burg, en Weth. met 10 tegen 3 stemmen om den rechercheur Van Doom een verhooging te geven van 250. Het voorstel van Burg, en Weth. om over- eenkomstig het verzoek de subsidie voor het Ziekenhuiis te verlhoogen tot 5000 onder- vond bestrijding, op grond dat het bestuur zoo weinig toeschietelijk is, met name de bezoekgelegenheid voor 3e klasse patientem. De heer Geelhoedt meende te kunnen toe- zeggen, dat die gelegenheid zal uitgebreid worden tot drie dagen per week. Ten slotte is het voorstel aangenomen. De heeren Scheele, Neerbos en Bedet wenschten schrapping van den post voor schoolkleeding, welke zij in verband meit den tegenwoordigen economischen toestand der gemeente niet meer noodig achten. De post werd met 10 tegen 3 stemmen gehandhaafd. Naar aanleiding eener vraag van den heer De Bruijne werd te kennen gegeven, dat „het straatje" in de buurt Driewegen zal worden beklinkerd zoodra dit aan de ge meente in eigendom is overgegeven. De heer Neerbos vroeg steun om den post subsidie aan het muziekgezelschap te schrap- pen, hij acht een muziekgezelschap overbodig en de gemeente steit die vereeniging daar- door in de gelegenheid den Zondag te ont- heiligen door het opluisteren van optochten en voetbalspelen en door het houden van repetities. De heer Scheele verklaarde hier- aan geen steun te kunnen verleenen. De gemeente subsidieert het gezelschap met een bedrag opdat het kan blijven bestaan en in een gemeente bij verschillende gelegenheden, in de week, een muziekgezelschap noodig is, terwijl voorts nog 200 wordt gegeven voor het geven van concerten op weekdagen, ten genoege der burgerij. Indien het muziek gezelschap op Zondag naar elders trekt voor een of ander doel, wordt dat uit andere middelen bekostigd. De heer Bedet sloot zich hierbij aan, terwijl de voorzitter den heer Neerbos opmerkte, dat consequente doortrekking van hetgeen door hem met be- trekking tot deze subsidie is gezegd zou vor- deren, dat men buiten deze wereld trad, doch dat men er rekening mee moet houden, dat er menschen bestaan van verschillende rich- ting en verlangen. De begrooting van het Burgerlijk Armbe- stuur gaf aanleiding tot breede bespreking over het feit, dat thans in de begrooting is uitgetrokken een post ad f 250 voor beloo- ning van den voorzitter, terwijl in de laatste jaren een „gratificatie" voor buitengewone diensten werd gegeven. Aan het collage zal gevraagd worden dezen post in den ouden vorm te herstellen. Nadat de heer De Bakker een voorstel om f 500 verhooging te geven aan den klerk op de Arbeidsbeurs na breedvoerige besprekin- kingen had ingetrokken, werd aangenomen een voorstel-Bedet om f 200 meer te geven. Een voorstel van Burg, en Weth. tot het leggen eener nieuwe bestrating enz in de Grenulaan en den Schoolweg, benevens een rioleering van de Axelsche straat en de Kerk- hoflaan, gaf aanleiding tot zeer wijdloopige bespreking. De kosten van het eerste werk zijn geraamd op f 57.300 en voor het tweede op f 4200. Verschillende leden wenschten op de kosten der bestrating van Grenulaan en Schoolweg te besparen door gebruik van oud materiaal. De heer Geelhoedt ontraadde dit ten sterkste en beval aanneming van het voorstel van Burg, en Weth., verharding met Zweedsch graniet ten zeerste aan. Ten slotte werd dit voorstel en ook dat voor rioleering in de Axelsche straat aangenomen. Een voorstel van den heer Hamelink om het bedrag voor het wegenfonds te verhoogen van f 3000 tot f 10.000 verwierf geen meer derheid. Het eindcijfer van den gewonen dienst bedraagt f 416.827, dat van den kapitaal- dienst f 91.058. De heer Van Driel stemde tegen de be grooting op grond, dat daarin is opgenomen een post voor rioleering in de Axelsche straat, terwijl die voor het lage gedeelte in de kom nog niet in orde is. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 20 tot en met 26 October zijn in onze provincie voorgekomen 10 gevallen van roodvonk, n.i. 4 te St. Maartensdijk, 4 te St. Philipsland en 1 geval in de gemeenten Oud-Vossemeer en Zaamslag, 1 geval van dipb teritis te Breskens en 1 geval van poliomylitis anterior acuta te Hoofdptaat. Na afloop van den morgendienst 1.1. Zondag had in de Geref. Kerk van Oostburg een plechtigheid plaats. Naar aanleiding van het feit, dat de predi- kant Ds. M. van Wijk, dit jaar reeds eenige malen voor een beroep bedankte, had zich een commissie gevormd met het doel, de blijdschap der gemeente in meer concreten vorm te doen uiten. De commissie besloot gelden te ver- zamelen voor een nieuw avondmaalstel. De groote offervaardigheid der gemeente stelde haar in staat over te gaan tot het aanschaffen van een verzilverd servies. Dit nu werd, bij monde van den heer De Jager, den predikant als voorzitter van den kerkeraad aangeboden. Deze darikte met een kort woord voor de liefde der gemeente, welke hierin voor hem en zijn vrouw aan den dag kwam, maar wilde hier ook gaame de liefde der gemeente in onder- kennen voor de zaak des Heeren. Staande werd tenslotte gezongen Ps. 116 vers 7. BLOEDIGE AANRANDING TE KOEWACHT. lOp de wijk „De Reetpolder" dicht aan de Nederlandsche grens wonen de landbouwers Janssens en Carpentier. Sedert eenigen tijd leven deze geburen, wegens het huren van een akker in de grootste moeilijkheden. Ver- wijtingen en zelfs vechtpartijen hebben tus schen beiden plaats gehad en meermalen moest de politie daar als scheidsrechter optreden. Zaterdagavond kwam landbouwer Carpentier zijn tegenstander tegen langs een eenzame straat. Janssens die gewapend van achter een haag sprong, sloeg ongemerkt een ijzeren kap- per op het hoofd van Carpentier, die buiten kermis ter aarde stortte, waarop de aanvaller de vlucht nam. i Het huisgezin Carpentier dat niet wist waar vader zoo lang bleef, ging op zoek en vond hem met een gapende wonde aan het hoofd te midden van een bloedplas liggen. E-en ge- neesheer die welhaast ter plaatse kwam, moest de hoofdwonde toenaaien. Na het onderzoek der politie duurde het ook niet lang of de dader Janssens was ont- dekt. Hij legde bekentenissen af. Het parket van Dendermonde werd verwittigd. (VI. Crt.) SLTJISKIL. De staking. In het begin der week is het aantal arbei ders op de cokesfabriek wederom met een twimtigtal vermeerderd. Na de Franschen en na de Noord-Bevelanders zijn het thans werkwiliigen uit de omgeving van Clinge. Per autobus worden ze gehaald en gebracht en afgaand op het feit, dat ze eten en drin- ken zelf meebrengen, worden ze blijkbaar als gewone, dus vaste arbeiders beschouwd en niet, gelijk de anderen als nood-personeel zoolang de staking duurt. Naar ons werd medegedeeld, houdt de directie de fabriek in gang met momenteel circa 120 arbeiders. Bovendien loopt er een gerucht, dat nog meer werklieden uit het ,,Land van Hulst" op komst zijn. In enkele plaatsen in het Land van Waes (Belgie) moet men ook al doende geweest zijn, werk- volk aan te werven, maar uit dien hoek kwam tot heden nog niemand opdagen. Zooals te begrijpen valt, staan de werk wiliigen, die hier van diverse kamten zijn komen aanwaaien, totaal vreemd tegenover het werk, dat him opgedragen wordt. Tal van niet ernstige persoonlijke ongevallen zijn daarvan het gevolg geweest, evenals de schade, die aan materialen is aangericht en die hier en daar erger schijnt te zijn dan zich aanvankelijk liet aanzien. Gisteren (Donderdag) hoorde Sluiskil met eenige verwondering voor het eerst na vijf weken de fabrieksfluit weer. Velen vatten ook dit op als een teeken, dat de hervatting der werkzaamheden zich langzaam aan naar den normalen toestand beweegt. Als dat inderdaad het geval is, dan zal niemand zich nog kunnen ontveinzen, dat de omstandig- heden er donker voor de ontslagen arbeiders beginnen uit te zien. Er zijn trouwens meer teekenen, die wrjzen op het streven der direc tie, zoo spoedig mogelijk te komen tot een gewonen toestand, maar dan, naar 't schijnt, los van de staking als zoodanig. E6n dier teekenen is, dat een deel der Franschen in de aan de fabriek behoorende huizen is ondergebracht en dat voorts aan de stakers, die nog in die huizen wonen, de huur zal worden opgezegd indien ze hun arbeid niet hervatten. De partij en staan dus na vijf weken scherper dan ooit tegenover elkander en degenen, die een staking van twee tot drie maanden verwacht hebben, zullen op den duur nog gelrjk krijgen. Er zijn er oOk ge weest, die na hoogstens een week weer aan het werk dachten te kunnen gaan. Hun op- timisme zai wel wat bekoeld zijn. Intusschen gaan we steeds verder den winter in en het eind van het conflict is nog lang niet te zien, wat zeer jammer is, maar vooralerg! Dinsdagavond is in de zaal van den heer A. J. de Krijger een vergadering gehouden voor de arbeiders, die werkzaam zijn op den ammoniakfabriek. Deze vergadering die door ongeveer 150 personen werd bijgewoond, was uitgeschreven door den Nederlandschen Bouwvakarbeidersbond en had ten doel een afdeeling hier ter plaatse te stichten. De secretaris van dien bond, de heer Soni uit Amsterdam, trad als spreker op en lichtte het doel der vergadering en het nut eener afdeeling nader toe. Binnenkort zal nogmaals een vergadering worden uitgeschreven, waarop dan de te stichten afdeeling van den Bouwvakarbei dersbond definitief tot stand zai komen. AXEL. In de op Dinsdag a.s., des nam. half twee ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende pun- ten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoemmg van een Lid van de Commis sie van Toezicht op het L. 0. wegens periodieke aftreding van den heer J. M. Baert. 4. Benoeming van 2 Keurmeesters en 1 Arbiter voor de a.s. Jaarmarkt. 5. Vasts telling": a. van de Algemeene Po- litieverordening; b. van de Verordening op de Keuring van Waren in deze Ge meente. 6. Voorstel van B. en W. om 'n bedrag van 14,63 beschikbaar te stellen om geza menlijk als Gemeenten, een blijvend aandenken in het te stichten Vereeni- gingshuis voor de Nederl. Gemeenten aan te brengen. 7. (Verzoek van het Bestuur van V. V. V. aan den Raad, om zich financieel te in- teresseeren voor een vereenigingslokaal. 8. Voorloopige vaststelling van de Ge- meenterekening, dienst 1928. 9. Behandeling van: a. de Gemeente-Be"- grooting, dienst 1930; b. de Begrooting tv/h Gasbedrijf, dienst 1930; c. de Be grooting v/h Grondbedrijf, dienst 1930; d. de begrooting v/h. Vleeschkeurings- bedrijf, dienst 1930; e. de Begrooting V/h Burgerl. Armbestuur, dienst 1930. PONDAG 3 NOVEMBER 1929. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u., Ds. O. S. Cazemier, van Stavoren; bevestiging. 2% u., Ds. L. J. Cazemier; intrede. Sluiskil. Geen dienst. Hoek. 9 u., de heer L. Dek. Zaamslag. 9V2 u. en 6 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9 V2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. Geen dienst. Gereformeerde Kerk. H**k. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanha«len. Zaamslag. 9y2 u. en 2 u., Ds. A. B. W. M. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Lokaa! „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. iMej. Kome, leerares te Goes, sprak over de taak van het bestuur van een vereeniging en bracht daarbij naar voren van welk een groo ten invloed een goede organisatie ken zijn. Mej. van der Knoop, leerares te Dordrecht, gaf verschillende onderwerpen die op de winter- bijeenkomsten behandeld kunnen worden en noemde het belang van excursies, tentoon- stellingen, demonstraties en het lezen van tijd— schriften. Mej. Swart, leerares te Assen, sprak daarop nog over de belangrijke taak, die er voor de boerin in het gezin ligt en heel dikwijls ook nog in het bedrijf. Algemeen voelde men, dat 'n landelijk ver band het werk ten goed zal komen en dat er voor een organisatie van boerinnen en platte- landsvrouwen een groote taak ligt. De vol gende motie werd aangenomen „De bijeenkomst van afgevaardigden varr de afd. van vereen. van oud-leerlingen bij het landbouwhuishoudonderwijs en afgevaardigden van landbouworganisaties uit de verschillende provincies van Nederland van 2225 Oct. op De Vonk te Noordwijkerhout, gehoord de on- derscheiden lezingen en redevoeringen, gevolgd door discussies en onderlinge besprekingen, zich stellende op het standpunt van de nood- zakelijkheid van de tot standkoming van een bond van boerinnen en andere plattelands- vrouwen voor ons land, besluit voorbereidende stappen te doen, welke leiden zullen tot dat doel." i GEDROOGD BIETENAFVAL ALS VEEVOEDER. In de suikerfabriek Holland te Halfweg, waar op het oogenblik de bietencarnpagne in vollen gang is, is in werking een installatie voor het drogen van groen en doppen van bie- ten, ten einde dit afval als veevoeder te doen dienen, gelijk reeds sinds den oorlog in Duitschland gebruikelijk is. De bedoeling van de inrichting van deze zeer kostbare installatie, het ter hand nemen van de vervaardiging van dit afvalproduct door de suikerfabriek, is het meer loonend maken van het verbouwen van suikerbieten door de boeren, dan waartoe de suikerprijzen thans gelegenheid geven. De directie dient hiermede dus niet slechts haar eigen belang, maar ook dat der landbouwende bevolking, die meer direct bij haar bedrijf betrokken is. Tot dusver werd het afval ook als veevoeder gebruikt, versch, en ingekuild, maar er ging hiermede veel .verloren. Met het drogen be- oogt men een meer economisch gebruik er van. Op de vraag of het product op den duur als veevoeder kan dienen, is thans nog geen definitief antwoord te geven. Men kan alleen zeggen, dat de beesten het product blijkbaar graag eten. Een boer sprak van eene revolu- tie in den koestal; alle beesten dringen naar den hoek waar het gevoerd wordt, verklaarde hij. Het afval wordt de fabriek binnenge- voerd per transportgoot, hetzij van de lan- dingsplaats der schepen, hetzij van de stort- plaats der wagens af. In de fabriek ziet men het eerst wasschen, door middel van groote spanen of armen; vervolgens het sap er uit persen tusschen kurkentrekkerwalsen; daarna het zeer fijn snijden door een mes dat strijkt langs een schijf met gaten en ten slotte dro gen in een groote trommel, bij een aanwijs- bare temperatuur van 460 graden, die echter door de hoeveelheid water welke nog in het product aanwezig is, snel daalt. Het komt er dan uit, als groen-bruin hooiachtig goedje, dat aangenaam ruikt. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen, Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8V2 en 10 uur. 's Namiddags om 2 V2 uur Lof. EEN BOERINNEN-ORGANISATIE. Verleden week heeft te Noordwijk een twee- daagsche bijeenkomst plaats gehad van 'n 70- tai piattelandsvrouwen uit 9 provincies. Mevrouw Wiersma-Risselada, de ziel van deze bijeenkomst, wees in haar inleiding op de vele veranderingen, die er de laatste jaren op het platteiand hebbn plaats gevonden en de wijzigingen, die zich in den arbeid van de boerin hebben voorgedaan. Thans worden er aan de boerin, evenals aan den boer, andere eischen gesteld dan vroeger: naast de bekwa- me werkster ook de ontwikkelde vrouw. Door het landbouwhuishoudonderwijs wordt reeds veel gedaan. Spreekster ziet echter daarnaast voor een Boerinnenorganisatie een groote taak weggelegd op sociaal economische cultureel en hygienisch gebied. Jr. Siebenga, secretaris der Z. L. M., zette daarop uiteen dat een vruchtbare samenwer- king met de landbouworganisaties mogelijk en wenschelijk zou zijn. Spr. ziet naast den ar beid der landbouworganisaties een boerinnen organisatie als een noodzakelijkheid, want, wii het platteiand economisch, sociaal en cultu reel niet ten achter geraken, dan zal ook de vrouw haar invloed moeten doen gelden. Het evangelie van den vooruitgang kan echter al leen gebracht worden door hen, die de menta- liteit der plattelandsbevolking voelen.. Anders bestaat er gevaar, dat alle arbeids- en levens- vreugde gedood wordt. Spr. acht het van belang, dat naast de boe- rinnenvereeniging de jongeren een jeugdver- band vormen, doch dat beide contact met el- kaar houden. 1 Temeuzen I moet Zondag naar Zierikzee, om aldaar uit te komen tegen de club van dien naam. Waar Zierikzee de tot nu toe gespeelde wedstrijden alle heeft verloren, waarvan enkele met flinke cijfers, is het zaak voor Temeuzen om ook een sprekende over- winning te behalen. Dit is te meer noodig, nu haar concurrente haar vervaarlijk dicht op de hielen zit. Er is dus voor onze voorhoede goed werk te verrichten. Temeuzen 3 krijgt thuis Nieuw-Namen te bekampen. Laatstgenoemd elftal heeft haar beide in deze competitie gespeelde wed strijden in een gelijk spel weten om te zetten, en is het te verwachten, dat het derde elftal op flinken tegenstand zal stuiten. Toch ge- looven we, dat zij wel met de overwirming zal gaan strijiken, vooral als zij het doel voor oogen houdt, dat zij, door dezen wedstrijd te winnen, een emstigen gooi doet naar de eere-plaats, terwijl ook het terreinvoordeel een flinken doorslag geeft. Arrondissements-rechtbank te Middelhurg. De rechtbank heeft in hare zitting van heden (1 Nov.) het volgende vonnis uitgesproken: P. B. T., oud 34 j., arbeider, zonder vaste woonplaats, gedetineerd, wegens diefstal ver- oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. NIEUWE ONTHULLINGEN INZAKE DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. De Culemborgsche moordzaak is weder aan het rollen; er worden thans eenige tot j nu toe niet gepubliceerde brieven aan het j licht gebracht, welke betrekking hebben op het geruchtmakende drama, waarbij de beide van Wiggen's het leven lieten. Na uit de verhooren, vroeger afgenomen ter terecht- zitting, eenige verklaringen te hebben ge- iicht, welke voor bepaalde personen bezwa— rend schenen, schrijft het „Volk" nu het vol gende: Een Inwoner van Culemborg, zekere Cor nells de Kruyf, die destijds nabij de woning van Haveman woonde, heeft n.l. het volgende verklaard: Op den dag, dat bekend was geworden, dat Haveman zich in het politiebureau te Tiel door ophanging van het leven had be- roofd, stond vrouw Haveman met den ouden Colld te spreken. Hij wreef zich toen van zenuwachtigheid herhaaldelijk over z(jn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5