V A E I A. Piuimvee-rubriek. Hail en Hef. HOE MEN IN HET OOSTEN DE BOSSCHEN VAN DEN STAAT LEEG- PLUNDERT. HET EUVEL VAN LICHTVAARDIGE SCHEIDING VAN TAFEL EN BED. onthoud gebruik, om orde te stellen op al het materiaal, dat gedurende den kruistocht werd verzameld. Zooatls bekend kon Albertini bij de exploratie van Spitsbergen, Noord-Oostland en Nova Zembla, hierin trouw terzijde gestaan door de overige bemanning, talrijke gegevens verzamelen, omtrent nog weinig bekende ver- schijnselen, die zich in deze streken voordoen. De resultaten van deze studie zullen worden gepubliceerd, maar reeds nu wezen de dagbla- den op het speciaal belang, dat de Noren bij de publicatie van bijzonderheden hebben. Als men met de groote moeilijkheden rekening houdt, schrijven de bladen, is de exploratie in korten tijd volbracht, want de zee, welke be- varen werd, was weinig bekend, terwijl de walvischvaarder in het tijdperk, dat hij in het ijs gevangen werd gehouden bovendien door drift nog van de route werd afgedreven. Hoe- wel geen spoor van de „Italia" werd gevonden, mag dit niet in overweging worden genomen, bij het beoordeelen van de ovevwonnen geva- ren en de aan den dag gelegde energie. Albertini mocht, noch kon zich meer een illusie maken omtrent het lot van Pontre molli en de zijnen (de weggedreven ballon groep), maar hij had toch gehoopt tenminste iets te vinden, waardoor men de zekerheid zou heb ben gekregen, omtrent den noodlottigen afloop der „Italia"-expeditie. En dit is de groote desillusie: er werd niets, totaal niets gevon den van de met het luchtschip weggedrevenen. iDe Pool-deskundige prof. Hoel gaf echter ook toe, dat het dit jaar onmogelijk zal zijn een nieuwe expeditie uit te rusten. Prof. Hoel volhardt bij zijn meening, dat vroeg of laat door Noorsche visschers nog wel iets zal worden ontdekt van de „Italia" en de ongelukkige bemanning. Nadat de herstellingen waren verricht en de storm bedaard was, lichtte de „Heimen Sucai" het anker met bestemming naar Bergen. Voor het vertrek bood de commandant aan de Noren en Italianen een feestmaaltijd aan, waarbij ook de Noren op bijzondere wijze werden ge- huldigd. EEN GESTOORD BEGRAFENISMAAL. fTer gelegenheid van de begrafenis van de ruim 72jarige mej. de wed. M., wonende in de Vorsselmanstraat te Weesp, had zich een groot aantal familieleden in hare woning vereenigd om het begrafenismaal te gebruiken. Op een gegeven oogenblik, juist toen men zich aan tafel zette, zakte de vloer van het vertrek in, waar het gezelschap uit twintig personen be- staande, zich bevond. De vrouwen hieven een luid gegil aan en de mannen trachtten de con- sternatie zooveel mogelijk te bezweren, maar inmiddels was het in de kamer een chaotische verwarring. De meubelen lagen beschadigd door elkaar; gebroken glaswerk lag overal verspreid. Een der gasten kreeg een buil aan het hoofd, een ander een wonde aan de hand, terwijl een 16jarig meisje zich onder medische behandeling moest stellenpomdat er glasscher- ven in haar been waren gedrongen. (Nadat de eerste schrik eenigszins getem- perd was, begaf het gezelschap zich naar de buren, waar de kamervloer onlangs versterkt was en men dus voor een herhaling van het incident niet behoefde te vreezen. HUMOR EN WERKVERSCHAFFING. Amsterdammers zijn over het algemeen goedmoedige menischen. Ook in minder prettige omstandigheden verliezen ze hun goed hu- meur niet. Dat bleek dezer dagen opnieuw. In Beilen hadden de Amsterdammers die daar in werkverschaffing werkzaam zijn, zoo bevig last van de bekende „platte bezies", dat ze ophielden met werken en naar Amsterdam trokken. In optocht ging men naar het gebouw der Katholieke Arbeidersbeweging in de 3e Hugo de Grootstraat, waar het kantoor gevestigd is van het lid der commissie voor de werkver schaffing dat voor de vakcentrales zitting houdt. Men had overtuigingsstukken meegebracht. Een sloop, dat als slachtveld had gediend en waarop de slachtoffers bloedige sporen hadden achtergelaten. Maar bovendien had men nog een dooie bij zich. En een doosje met levende wandluizen Ja, opperde onze vriend, het commissielid, ja; maar hoe kan men nu zien, dat dat goedje uit Beilen komt! Hoe je dat kan zien? gijnden onze Amster dammers, „dat hoor je aan het dialect!" MISS HOLLAND-1930. De internationale schoonheidswedstrijd van 1930 zal plaats vinden in September van dit jaar te Rio de Janeiro (Brazilie). De regee- ring van deze stad heeft voor de bekroonde dame (Miss Universe) een prijs uitgeloofd van 20.000 dollars, d.i. 50.000. Aan dozen schoonheidswedstrijd zullen da mes uit alle landen der wereld uit elk land een -deelnemen, ook uitverkorene van Nederland, een Miss Holland 1930. Het weekblad ;;Het Leven" zal wederom de verkiezing van deze Miss Holland regelen, die in Februari naar Parijs zal gaan om mee te dingen naar den titel „Miss Europa" en die in September de viifweeksche reis zal maken naar de parel der Nieuwe Wereld, Rio de Jan^j^ Op beide reizen zal de nieuwe miss Holland vergezeld zijn van een familielid, of zoo z;j verloofd is, van haar verloofde. iDe regeling van den wedstrijd te Parijs is jn handen van „Le Journal", dat voor Neder land de regeling heeft opgedragen aan de re- dactie van „Het L^Ven". Deze heeft de heeren jhr. Eei^,, Jan siuijters, Martin Monniken- uam, mr. Keuls, Louis Saal'oorn en Piet Kra mer aangezocht, wederom de jury te willen vormen. OM EEN VEREOREN HUISSLEUTEL. Mister Williams te Stockport in Engeland is zeker een pantoffelheld. En omdat hij dat Is, moest de straat worden opgebroken. Dat geschiedde aldus: Op een goeden avond had mister Williams den huissleutel meegekregen en was met zijn vrienden in de kroeg geweest. Laat op den avond keerde hij huiswaarts en wilde juist de deur opendoen, toen hij1 tot zijn schrik ontdekte, den huissleutel te hebben verloren. Uit angst om zijn vrouw wakker te maken, wilde hij nu probeeren, door het tuinheik te kruipen en door een open venster binnens- huis te komen. Hij slaagde er ook in, zijn hoofd door het hek te krijgen, maar verder wilden de spijlen niet uit elkaar en mister Williams kon nu ook zrjn hoofd niet meer terugtrekken. Hij was gevangen als een vos In de val. Na langen tijd kwamen er menschen voor- bij en gaven mister Williams allerlei goede wenken, hoe hij zrjn hoofd uit den val kon krijgen of verder door het hek kon sluipen. Maar die wenken baatten niet en de arme mister Williams was en bleef gevangen. Mevrouw Williams was al lang wakker ge- worden en keek uit een venster toe, hoe haar beklagenswaardige echtgenoot langzamer- hand aammechtig in het hek begon te han- gen. Eindelijk verscheen de brandweer. Maar ook die slaagde er niet in, mister Williams te bevrijden. Dus zat er niet anders op, dan de straat op te breken, het muurtje onder het hek te verwijderen en zoo ruimte te krij gen, om de spijlen uit elkaar te trekken. Als een zoutzak viel mister Williams toen ten slotte op den grond. Rusland was vroeger het eldorado van wouddieven. Kleine misdadigers, die dikwijls op heeterdaad betrapt werden, moesten voor de groote meeboeten. Een opperhoutvester, die zich na een diensttijd van eenige jaren nog niet verrijkt had ten koste van den staat, werd eenvoudig onbekwaam geacht, om zijn ambt ,,naar behooren" te vervullen, want ook de hooge Overheid wilde van het ,,vette der aarde" profiteeren. Een ambtenaar daaren- tegen, in wiens district de boomen ziender oogen uit de bosschen verdwenen, zraodat zich hier en daar reeds bedenkelijk groote kale plekken vertoonden, werd naar een ander district verplaatst, waar 't woud nog dicht begroeid wasIn de vroegere Russische districten van het Oosten sehijnt de toestand op dit punt echter veranderd te zijn. Thans schijnen namelijk ook andere kringen van meening te zijn, dat de uitbuiting der wou- den geen speciaal voorrecht der houtvesters behoeft te zijn. Volgens berichten uit de kranten van Reval hebben de dieven, die nu hun bedrijf in de Staatsbosschen uitoefenen, him zaken op geheel modemen leest geschoeid. Afzonderlijke strooptochten, langs allerlei sluipwegen worden thsuns niet meer onder- nomen, de zaak wordt geheel systematisch gedreven. Kleine tochten loonen de moeiten niet meer. De verkenners, die van fietsen voorzien zijn, gaan eerst het terrein op- nemen. Dan worden er enkele posten in de nabijheid van de houtvesterswoning uitgezet, die de ,,hoofdmacht" van alles op de hoogte houden. Ondertusschen worden in het woud alle bruikbare stammen neergelegd! Is dit gebeurd dan begint de spionnagedienst weer zijn werk. Naar alle kanten wordt onder- zocht of de wegen veilig zijn. Het transport gesohiedt des nachts. Nadat men eenige schoten in de lucht heeft gelost, wordt er een krijgsgehuil aangeheven, zooals men dat in de jachtvelden der India- nen kan hooren. Daardoor moet een hout- vester die zich toevallig in den omtrek mocht bevinden, bang gemaakt worden en over- tuigd zijn, dat de vijand overmachtig is. Dezer dagen nu is een bende wouddieven onschadelijk gemaakt. De „blieekneuzen", die alle voorbereidselen gevolgd hadden, versche- nen met een veel grootere overmacht en om- singelden heel de bende. Onder de dieven bevonden zich ook eenige bekende politieke persoonlijkheden. Hierin is dus blijkbaar niets veranderd DE VOORSPELLING VAN EEN HEKS. Kapitein Graeme en zijn vrouw te Aberuth- ven, bij Inchbrakie, hebJben kennis gegeven van de geboorte van een zoon. Aan het slot van de advertentie, waarin zij dit mededeelen, leest men tusschen haakjes de raadselachtige woor- den Voorspelling van de heks van Monzie" Een verslaggever van de Daily Mail is den gelukkigen 55-jarigen vader die totnogtoe slechts twee dochters had opheldering gaan vragen en deze heeft hem het volgende ver- teld De legende van de heks van Monzie is deze: In het begin van de achttiende eeuw werd een vrouw die bekend stond onder den naam van de Heks van Monzie, op den mutsaard verbrand. Terwijl de vlammen oplaaiden, ver- vloeikte zij het volk van Monzie, dat haar ter dood veroordeeld had. Op dat oogenblik zag zij een man, Graeme uit Inchbrakie, die geko- men was om een poging tot haar redding te doen. 1 (Zij droeg een halssnoer en slaagde erin een steen daarvan met haar mond te grijpen. Zij spuwde dien steen naar Graeme toe en riep dat zoo lang de steen in Inchbrakie bewaard zou blijven, en daar een lid van de familie woonde, haar een erfgenaam geboren zou wor den. Ongeveer veertig jaar geleden werd het landgoed door de familie verkocht en kwam de steen, die in een ring gezet was, op het kantoor van een advokaat te Ediriburg terecht. ,,Sedert dien tijd", vertelde kapitein Graeme verder, „is geen rechtstreeksche erfgenaam in de familie meer geboren. Het laatste hoofd van de familie, een neef van mijn vader, is eenige jaren geleden kinderloos gestorven. Mijn vader is dood en mijn broer is zonder nakomelingen gestorven. „Een tijd geleden kon ik een klein gedeelte van het oude landgoed dicht bij Inchbrakie waarop een huis stond, terugkoopen. Daarna kon ik ook weer den ring in mijn bezit krij gen. Aangezien ik een Schot ben, geloof ik aan zulke familie-legenden. En dus nam ik den steen naar het oude huis bij Inchbrakie mee en begroef hem daar onder den vloer. „De legende is uitgekomen, want mij is in het oude huis een zoon geboren. Mijn vrouw en jongen maken het goed." De steen is een soort van maansteen, genaamd saffier-maan- steen. IN DIENST VAN „MADAME LA MODE", Sen der redacteuren van het Sem. Aig. Hbl. heeft dezer dagen een kijkje genomen bij de Semarangsche Leder-industrie en Handel Mij., gewoonlijk bekend onder den rfaam „de Slieh- mij", en vertelt daarover o.a. het volgende: De Sliehmij is een zeer bijzondere industrie, waarover naar buiten nog slechts weinig be kend is. De maatschappij heeft een twee- ledig doel en is behalve een export-huis voor bijzondere huiden ook een fabriek, waarin van slangen, krokedillen en leguanen verschillende, meestal echter luxe artikelen worden vervaar- digd. Deze verschillende huidensoorten wor den betrokken van Borneo, Sumatra en Cele bes, maar toch wel in hoofdzaak van Borneo en dan nog meer speciaal uit de omgeving van Samarinda. De huiden worden, na zorgvul- dig van vleesch en dergelijke, aan bederf spoe- dig onderhevig zijnde stoffen te zijn „ont- daan, naar het hoofdikantoor te Semarang op- gezonden en daar zorgvuldig gesorteerd naar de kwaliteit. Is deze bewerking klaar, dan wordt een zeer belangrijk deel van deze huiden naar het bui- tenland verzonden, terwijl de grootste kwan- tums naar de groote EUropeesche hoofdsteden als Parijs, Londen, Weenen, Brussel, Amster dam en Berlijn gaan, en eerst daar worden de vellen nader bewerkt. Om zich eenig denk- beeld van den omvang van dezen export te kunnen maken, diene, dat er per maand al- leen naar Parijs soms 20.000 slangen-vellen, ongeprepareerd, „rauw" zooals de vakterm heet, worden verzonden. De Parijsche afnemers zouden wel zesduizend vellen van pythons per maand wenschen te ontvangen, zoo groot is thans de vraag naar dat artikel, doch daarvan lean bezwaarlijk worden voldaan, doch soms gebeurt het wel, dat er een kleine drieduizend alleen al naar Parijs gaan. honger is gestorven; maar bij dit onderzoek kwam bovendien de valsche bochel te voor- schijn, die als schatkamer gediend had en waaiuit men in opgerolde bankbiljetten en ef- fecten een waarde van meer dan tien miljoen lire hiaalde. De man had papieren op naam van Georg Bernstein bij zich en hij was zonder eenige bagage van Algiers gekomen en in het herbergje afgestapt. Een medewerker van de Daily Mail laat het licht vallen op het hand over hand toenemend kwaad van de scheidingen van tafel en bed, die de politie-hoven gemakkelijk verleenen, zoodra een vrouw zich over mishandeling, dronkensdhap of andere slechte gedragingen van haar man komt beklagen. De kosten be- dragen voor haar niet meer dan 2 sh. voor de dagvaarding. De man'krijgt zelden een kans. Hij is er niet bij, wanneer de dagvaarding wordt toegestaan. Hij is dikwijls niet in de rechtzaal, wanneer de zaak dient en hij krijgt daarna te hooren dat hij aan zijn vrouw die van hem af is, een groot deel van zijn loon moet afstaan. |De gevangenis van Brixton zit op het oogen blik vol mannen, die hun vrouwen de wekelijk- sche toelage onthouden welke de magistraat haar heeft toegewezen, dikwijls op weinig om het lijf hebbende gronden. Betaalt hij niet, dan wordt hij gevangen gezet, Betaalt hij, dan is zijn vrouw vrij om met zijn geld haar eigen leven te leven. Hij mag haar niet lastig val len, hij mag niet in haar nabijheid komen, maar hij moet haar onderhouden. Ieder jaar worden er ongeveer 30.000 getrouwde paren in de politie-hoven van tafel en bed gescheiden ten koste van een dagvaarding van 2 shillings. De vrouw is voor haar leven pensioentrek- ster en de man heeft geen wettelijke redenen, tenzij hij een echtscheiding kan verkrijgen. lOnder de arme klassen wordt het huweliik nu gaandeweg geen loterij, maar een veilige „belegging" voor vrouwen voor wien een man op wien een en ander aan te merken is, een bron van inkomsten beteekent zonder dat zij aan de verplichtingen van een huisvrouw be- hoeven te voldoen. Deze vrouwen kennen haar recht. Zij weten heel goed dat de wet aan haar kant staat en het bewijsmateriaal dat vereischt wordt, is zoo onbeteekenend dat het geen wonder is dat zij iederen ochtend bij twintigtallen voor den po- litie-rechter versdhijnen. Tenzij men tegen het euvel iets doet, zal het huwelijk een vorm van chantage worden voor hebzuchtige vrouwen en inplaats van de open- bare zeden te beschermen, zal het kwaadwillige en luie vrouwen de gelegenheid verschaffen om haar gang te gaan. De medewerker van de Daily Mail zegt dat er geen week voorbijgaat waarin hij niet brie- ven van mannen krijgt, die hem zeggen dat hun vrouwen opzettelijk het huiselijk leven tot een hel maken om scheiding van tafel en bed te verkrijgen. Er is ten minste een magistraat te Londen, van het politie-hof Marylebone, die de eische- ressen scherp ondervraagt, als zij bij hem met klachten over kwaadwillige verlating of mis handeling aankomen. EEN NIEUW „LEVENS-ELIXIR". Sir Jagadis Bose is een Britsch-Indisch geleerde, die een naam te verliezen heeft, en om die reden alleen maken wij melding van een bericht uit Calcutta aan de Morning Post, volgens hetwelk hij uit een plant die in den Himalaya groeit, een geneesmiddel zou bereid hebben dat wonderbaarlijke eigen- schappen moet bezitten. Inspuitingen met dit middel „brachten doode kikvorschen weer tot leven" en bij een vrouw wier hart haar geheel scheen begeven te hebben, zoodat zelfs sterke prikkels als strychnine niet werkzaam meer bleken, werd het middel „met volkomen succes" toegepast. Dit alles onder groot voorbehoud mede- deelende, wenschen wij af te wachten wat er over de bijzonderheden bekend zal worden in een lezing die Bose tegen einde November aangekondigd heeft. Sir Jagadis Bose is oud-hoogleeraar van de universiteit te Calcutta, stichter en directeur van het Instituut Bose voor wetenschappe- lijk onderzoek. In 1919 maakte hij een me thods openbaar om boomen gevoelloos te maken, zoodat zij zonder schade overgeplant konden worden, en hun groei door prikkeling te bevorderen. Voorts bedacht hij een toestel, bekend onder den naam van crescograaf, dat de natuurlijke bewegingen in de planten honderdduizendmaal vergroot en het daar door mogelijk maakt hun groei te registree- ren. Bekend is dat al te zware bemesting den groei vertraagt in plaats van bevordert, en met behulp van de crescograaf kan een onderzoeker de onmiddellijke uitwerking van zijn bemestingsproeven zien en de juiste dosis te weten komen die met een maximum- pitwerking aan een bepaald gewas moet toe- gediend worden. JUISTE WEEIiBERICHTEN. Eenigen tijd geleden is men op een der Noordeiijkste punten van Alaska, Point Bar row, op kosten van de Vereenigde Staten met den bouw van een kortegolfzender aangevan- gen, welke speciaal bestemd zal zijn voor het uitzenden van weerberichten. Wanneer men in de Vereenigde Staten voortdurend op de hoogte is van de weersomstandigheden in het Noordelijke deel van Amerika, kan men hier- van ongetwijfeld goed gebruik maken bij het doen van weervoorspellingen. Point Barrow bevindt zich op 70° N.B. en ligt dus binnen den Poolcirkel. Proefnemin- gen hebben uitgewezen, dat deze plaats het meest geschikt was voor het opstellen van den zender. Het plan tot het bouwen van het sta tion ging uit van de telegrafie-afdeeling van het ministerie van oorlog en van het meteoro- logische bureau van het ministerie van land- bouw. Sergeant Stanley R. Morgan van het leger der Vereenigde Staten is aangewezen om de leiding van dezen zender op zich te nemen. Zijn vrouw zal hem vergezellen en zal tevens actieve medewerking verleenen bij de metereo- logische waarnemingen. Zij volgt op het oogen blik een cursus om op de hoogte te komen van de beginselen der metereologie. NIEUWE HEERENMODE? Een dappere professor van de universiteit te Evanston (Illinois), zoo lezen we in de „Christian Science Monitor", verscheen in een wijde blouse, die zijn pantalon van het gebrui- kelijk model ten deele bedekte en aan den hals puntig uitgesneden was. Deze blouse, laag, ruim, netjes, verborg volkomen het vervelend- ste en leelijkste stuk van het mannelijk har- nas, de bretels, om het middel zat een breede, losse ceintuur. Diepe zakken, gemakkelijk binnen het bereik der handen en niet te lange mouwen, die den pols vrijlieten, maakten het costume nog dienstiger. [Deze vinding van den professor maakte zoo'n indruk op den kleermaker, die de blouse maakte volgens aanwijzingen van den prof, dat hij besloot zoo'n kleedingstuk in den han- del te brengen, zoodat alle mannen een kans krijgen op gemakkelijker kleeding. Deze revolutie in de kleeding, zoo dapper geproclameerd tegenover de domme traditie, die een man wil laten rondloopen in een som ber gekleurden, zwaren zak, die om den hals stevig dichtgesmoerd is en dik gewatteerd bij de schouders, zal schrijft de VI. Crt. hopeloos het begin beteekenen van een be- vrijdingstijdperk der door de mode verdrukte mannen. ISinds tientallen jaren zijn de vrouwen be- vrijd van kleedingsongemakken en haar jurken in elke kleur van den regenboog zijn niet al leen een vreugde voor het oog, maar tevens luchtig en praktisch voor den zomerdag, wan neer de volledig gehamaste man onmensche- lijke kwellingen verduren moet. Moge de moedige strijder voor modehervor- ming zijn weldadige campagne voortzetten ten bate zijner vredemannen. Laat hij vroolijke kleuren, wellicht purper of scharlaken, toe- voegen aan de dagelijksche dracht, zoodat de saaie kantoorjasjes voor goed naar de motten verwezen worden. Laat hij dien nutteloozen wimpel afdanken, dien we das noemen. Laat hij een artistieken vervanger voor het antieke vest uitdenken, dat nu niet anders is dan een uitpuilende bergplaats voor potlooden, vulpen en horloge. Laat hem een stroohoed creeeren, die een ietsje individualiteit heeft en er niet uitziet als millioenen andere. En laat deze stoutmoedige zijn kunst beproeven op smo- kings en gekleede jassen, deze toppunten van mannelijke ellende. HOE DIEP DE ZEE IS. Er is een tijd geweest, dat men ten op- zichte van de diepte der zeeen slechts schat- tingen kon doen, die meestal onjuist bleken. Omstreeks het midden van de vorige eeuw nog schatte men de diepte op 10.000 tot 15.000 meter; eerst toen men begon de ver schillende werelddeelen door kabels te ver- binden, stelde men nauwkeuriger metingen in en toen bleek het, dat men de diepte wel wat overschat had. Volgens de onderzoekingen, die tot nog toe zijn ingesteld, wint de Groote Oceaan het met 9623 Meter. Men ontmoette deze diepte bij het leggen van een telegraafkabel tusschen San Francisco en de Philippijnen. De groot ste diepten van den Atlantischen Oceaan be vinden zich ten Noorden van Portorico (8361 M.) en in den Indischen Oceaan met 7300 M. in de nabijheid van Amboina. De Noordzee maakt hierbij vergeleken een min of meer erbarmelijk figuur. De diepste punten liggen in het Noordelijk gedeelte en zijn weinig dieper dan 120 M. In de Oostzee is de diepte ook niet groot, bij de Aalands- eilanden tusschen Stockholm en Gothland, Alles wat aan vorstschade onderhevig is moet nu in veiligheid zijn, om,dat het risico anders te groot wordt. Zoo langzamerhand gaan we de nachtschuit in, de dagen korten aanmerkelijk en waar de grond van vrucht ontbloot is, beginnen we onverwijld met om- spitten. Over het nut hiervan zullen we ver der zwijgen, aangezien zulks voldoende be kend mag worden geacht. Heeft dit zomer het frambozenkevertje ons genoegen vergald, dan worden bij het omspit- ten ook de frambozen vooral niet vergeten, in- dien verplaatsing der struiken om een of an dere reden onmogelijk of niet gewenscht is. De grond waarin de frambozen staan en de naaste omgeving hiervan, worden dan ondiep omge- werkt. Het larfje van het frambozenkevertje zit nu in den grond, doch ondiep. Bij ondiep omrwerken komen deze larfjes boven, zoodat een niet gering deel dezer ongewenschte gas- ten ten prooi vallen aan vogels of kippen. Na deze ondiepe omwerking strooien we dan wat roet en kalk uit, waardoor eveneens heel wat ongedierte onschadelijk wordt gemaakt, ter wijl dit tevens als bemesting uitstekende diensten bewijst. Jndien we dit najaar nog vruchtboomen wenschen te planten, eenige haast met het be- stellen is gewenscht, dan komt er nog wat meer kijken als alleen goede plantgaten te graven. De grond moet niet alleen plaatselijk worden bewerkt, doch ook waar later de wor- tels moeten zoeken, moet goed losgemaakt worden. Veel te vaak wordt de ondergrond on- voldoende bewerkt, zoodat eventueele harde lagen, z.g. banken,-blijven zitten. Vraag aan den kweeker zoo noodig inlichtingen indien we hiermede niet vertrouwd zijn, want een fout bij de planting begaan, is in den regel nooit geheel weer te herstellen, soms zelfs niet ge- deeltelijk. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96, Rotterdam. Postzegel van 7j4 cent voor ant- woord insluiten en blad vermelden. PLUIMVEEHOUDERIJ IN JOEGO-SLAVIe. Van Buda-Pest naar Belgrado trekken we dus naar het Zuid-Oosten, tusschen Donau en, Theiss in, die beide vrijwel zuidwaarts loopen. Den geheelen dag rijden we door de enorme vlakte, door eindelooze maisvlakten. Sommige velden zal al geoogst, andere staan nog groen. As de mais geoogst is, zien we op den grond overal een soort meloenen liggen, die tusschen de mais gekweekt worden en als voedsel die- nen. Opvallend is in al deze streken, dat men zoo weinig huizen ziet en het bleef mij dan ook een raadsel, waar eigenlijk de menschen wonen die deze vlakten bewerken. Aan de sta tions zien we enorme hoopen van een klein soort suikerbieten, die door de boeren van alle kanten op ossewagens aangevoerd worden. :Bij de dorpen zien we tallooze koppels gan- zen en kippen. Deze zijn zoo van uit den trein gezien totaal rasloos, allerlei kleuren dooreen. Hier en daar zien we ook groote troepen kroesharige varkens, waartusschen weer gan- zen en kippen. Reeds op grooten afstand zijn de waterputten te zien met groote hefboomen, zooals men die ook in bepaalde streken van ons land ziet. Naast de put ligt een uitgeholde boomstam, waarin het water geloosd wordt en waaruit de dieren drinken. Meer naar het Zuiden zien we groote akkers bedekt met ongeveer 4 M. hooge palen, die weer door dwarsdraden verbonden zijn. Een allereigenaardigsten indruk maken deze reuze boonenstaken reeds op een afstand. Dit zijn de geleidboomen en draden waarlangs de hoop groeit, die men hier exporteert naar de bier- brouwerijen. Ook groote akkers met hennep beplant passeeren we en groote velden met druivenstruiken. Deze druiven worden niet langs stokken geleid zooals in de wijnbergen in Duitschland en Frankrijk, doch staan ge heel zelfstandig en lijken wel bessenstruiken. Sommige zijn totaal volgeladen met druiven en bladeren ontbreken bijna geheel. In de buurt van Belgrado wordt het land meer heuvelachtig en tenslotte, als we de Do nau bereikt hebben, zien we tegen den achter- grond van bergen de oude, beroemde, sterke vesting Belgrado liggen, de hoofdstad van Joe- go-iSlavie, wat beteekent Zuid-Slavie. Waren we al in Hongarije de kluts kwijt met de taal, hier in het oude Servie wordt het nog erger, daar we hier uit de letterteekens ook niet meer wijs kunnen worden. Meestal worden de plaats- namen in twee lettertypes aangegeven, de ons bekende Latijnsche letters worden door de Kroaten gebruikt, die grootendeels Roomsch- Katholiek zijn, terwijl de andere letterteekens gebruikt worden door de Serven, die Grieksch- Katholiek zijn. De pluimveeteelt staat in dit land in groot aanzien, daar de eieruitvoer belangrijk is en veel opbrengt. De regeering, die thans inziet, oostelijk van Bornholm en tusschen Gothland van +hoeveel. de pl™€e-producten- wL»„ vrnid men een diente van 180 export zyn, doet al, het mogehjke de pluimvee- TIEN MILLIOEN LIRE IN EEN BOCHEL. De Milaansche bladen melden den dood van een zonderling gieregaard, die zijn schatten zijn leven lang in een valschen bochel ver- stopt hield en dezer dagen den hongerdood is gestorven. Hij was in een armzalige herberg in Palma di Majorla terecht gekomen, waar hij als inrvaliede vreemdeling met een wan- staltige bochel het medelijden trachtte op te wekken. De herbergierster vertelde da,t de man bijna geen voedsel had genomen en bij de lijk- schouwing bleek dan ook, dat hij letterlijk van GEEN DANSENDE BEREN MEER! In afzienbaren tijd zal het rijk voor bdren- leiders in Beieren uit zijn. De Beiersclie regeering heeft n.l. de politie-autoriteiten ge- last geen nieuwe machtigingen meer uit te reiken aan de beoefenaars van dit gilde. De regeering is bij haar besluit uitgegaan van de overweging, dat de uitoefening van het vak van het rondtrekken met dansende beren ge woonlijk gepaard gaat met dierenmishande- ling; dat bovendien de bevolking weinig be- langstelling meer heeft voor de vertooningen en dat de meestal weinig vertrouwen verdie- nende berenleiders, gewoonlijk Zigeuners, on- gevoelig zijn voor de verontwaardiging van het publiek bij mishandeling van hun dieren. Voortaan worden dus geen machtigingen meer verstrekt of bestaande verlengd. EEN LEEUWENVOEDSTER. Drie leeuwenwelpen, die Maandag j.l. in den dierentuin te Warschau zijn geboren, heb ben hun leven te danken aan de moederlijke zorgen van een Poolsche dame, die zich be reid heeft verklaard, de dieren te voeden. Kort na de geboorte der jongen leeuwtjes bleek namelijk, dat het moederdier niet in staat was, haar jongen te zoogen. De veearts werd ge- raadpleegd en deze verklaarde, dat de afwij- king slechts van tijdelijken aard was, doch dat intusschen de welpen zouden sterven, indien zij niet op andere wijze voedsel tot zich zou den nemen. Getracht werd, de leeuwtjes met behulp van de flesch melk te voeden, doch dit mislukte. Ten einde raad beide de directeur van den dierentuin de echtgenoote op van een dokter te Warschau, met wien hij goed bevriend was en vroeg haar, of zij tijdelijk de rol van mm wilde aanvaarden. Onmiddellijk verklaarde zij zich daartoe bereid en een half uur later waren de welpen gered. VLIEGER VOOR DE OOGEN VAN ZIJN VADER DOODGEVALLEN. In de buurt van Nancy is de Fransche vlie- ger-officier Thiriot, die van Straatsburg uit zijn familie per vliegtuig wilde bezoeken, met zijn vliegtuig neergestort en omgekomen. De vader van den ongelukkige, majoor Thiriot, was ooggetuige van de ramp. Hij spoedde zich naar de plaats des onheils, maar kon slechts constateeren, dat zijn zoon reeds was over- leden. en Winnau, vond men een diepte van 180 tot 200 M., maar overigens peilde men ner- gens meer dan 100 M. OVER KIPPENMEST EN NAJAARSWERK. De waarde van kippenmest als meststof wordt nog zeer veel onderschat en de wijze waarop hiermede soms wordt omgesprongen, bevestigt zulks volkomen. In vele streken van ons land houden ook de kleine bezitters van tuinen er een soort van mestfaalt op na, veel- al is zulks een uitgegraven gat ter diepte van ongeveer 1 M, en deze plaats wordt dan benut als voorloopige bewaarplaats van allerlei af- val van de meest uiteenloopende soort. Blad- afval, keukenafval, konijnemest, asch en kip penmest, alles wordt in zoo'n mestfaaltje ge- deponeerd. I Om in zoo'n rariteiten-verzamelmg ook kip penmest te deponeeren is evenwel niet aanbe- velenswaardig. Kippenmest dankt zijn groot ste waarde als meststof aan het betrekkelijk hooge percentage stikstof en fosforzuur. Wordt evenwel kippenmest niet met eenige zorg verzameld en bewaard, dan zal het een groot deel der stikstof verliezen. Om de waarde van kippenmest te verhoogen moet het geregeld worden verzameld en apart worden opgeslagen. Afdeikking met een. laagje blade- ren is gewenscht. In ieder geval is het ver- keerd kippenmest in of op de mestfaalt te werpen, aangezien dan tevens de kans groot is, dat de mest met asch in aanraking komt, waardoor een beduidend verlies van stikstof het gevolg is. (Kippenmest is een uitstekende meststof voor potplanten, voor groenten en eveneens voor fruitboompjes. Het toedienen van te sterke hoeveelheden kan schadelijk werken, zoodat het verstandiger is een keer vaker te geven. De juiste percentages van kippenmest, wat de stikstof en fosforzuur betreft, loopen vrij sterk uiteen en staan in nauw verband met de voedering der dieren. Hoe krachtiger, dit is eiwitrijker, het voeder, des te hooger is het percentage aan stikstof. Nog rijker aan plantenvoedsel dan kippenmest is de mest van duiven, terwijl die van eenden en ganzen min der krachtig is. De najaarswerkzaamheden in den turn be- palen zich tot het binnenhalen of afdekken der laatste groenten, met uitzondering der winter- harde soorten. houderij zoo snel mogelijk te bevorderen. Joego-Slavie is een der meest exporteerende eierlanden van Europa en waar thans door allerlei maatregelen in importeerende landen als Zwitserland, de eigen eieren-export ge- daald was, tracht men deze door verbeterin- gen in het land zelf weer op te voeren. Het Landbouwministerie richt op staats- en pro vincial landerijen model-pluimveebedrijven op, steunt de particuliere pluimveefokkers, deelt premien uit op tentoonstellingen en bewerkt het geheele land met een machtige propagan- da-campagne. Dit jaar heeft men meer geld besteed voor de pluimveefokkerij dan voor de paardenfok- kerij, die altijd een der voomaamste bedrijven was. De besteedde gelden voor de pluimveehouderij loopen in de tonnen gouds, daar zoowel de staat als de provincies gelden verstrekt heb ben. De onder controle van den staat gesubsi- dieerde bedrijven zijn verplicht elk jaar een zeker aantal broedeieren en pluimvee af te leveren aan nieuwe bedrijven, die op hun beurt weer gaan fokken met dit uitgezochte mate riaal. Door de gevoerde propaganda zijn de boeren thans fel op deze betere kippen en goede fokhanen en wordt dus snel het land van goede legsters voorzien. Voorwaarde om deze goede kippen te krijgen is: eerst al het pluimvee wat er op het bedrijf is radikaal op- ruimen. Men wil er dus zeker van zijn dat het nieuwe keur-materiaal niet weer bederft door kruising met de oude, minderwaardige kippen. Heel interessant is ook het systeem waarbij de stationschefs of het personeel der stations op de boerenplaatsen modelhokken en elite- kippen krijgen. Als de boeren nu op de sta tions op den retin zitten te wachten, hebben zij gelegenheid de modeme pluimveehouderij in de praktijk te bestudeeren. Joego-Slavie, dat eerst het derde land was wat betreft eier-uitvoer, is thans het zesde (de volgorde is thans ongeveer Rusland, Ne derland, Belgie, Polen en Joego-Slavie). De export der eersten is ongeveer 7000 wagons per jaar, terwijl Joego-Slavie per jaar onge veer 2700 wagons eieren exporteert. In Zegreb, een der centra's, in het Westen (het oude Agram) is onlangs een groote pluinweevereeniging gesticht voor het geheele land en deze werkt nu met de regeering sa- men om snel de pluimveehouderij te moderni- seeren en uit te breiden. De hoofd-ambtenaren en ook de minister zijn zeer enthousiast, even- als alle hierbij betrokken kringen. Dr. TE HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6