Ter Neuzensche Courant BINNENLAND. BUITIf LAID. eiMIIGDE BERICHTII. Woensdag 30 Oct. No. 8445. GEBRUIK VAN INLANDSCH VLEESCH DOOR LEGER EN VLOOT. TEGEN GROVE WINSTEN OP VOEDINGS- MIDDELEN TERNEUZEN, 30 OCTOBER 1929. RECHTSZAKEN. EEN DAG EN EEN NACHT ONDER EEN SOFA. RECHTERS DOOR ROOVERS VERMOORD. VAN DE VERLAGING VAN DE POSTTARIEVEN Het besluit tot verlaging van de posttarie- ven met ingang van 1 November is thans be- krachtigd. In de bestaande tarieven worden de volgende reeds aangekondigde, wijzigingen gebracht. Brieven binnenland: tot en met 20 gram 6 cent, 2040 gram 12 cent, daarboven ongewij- zigd. Naar Suriname en Curasao»en m bet grens- verkeer met Belgie en Duitschland: tot en met 20 gram 6 cent; het port voor elk volgend ge- wicht van 20 gram blijft 5 cent. (Voor Oost-Indie blijft voorloopig het be staande tarief gelden.) Monsters: binnenland en naar Suriname en Curasao per zeepost tot en met 50 gram 3 cent; 50100 gram 4 cent; daarboven ongewij- zigd. Het mjnimumport voor akten in het verkeer met Suriname en Curasao per zeepost is ver- laagd tot 6 cent (t/m 200 gram). Nieuwe frankeerzegels, enz. In gebruik wor den gesteld frankeerzegels van 21 cent, post- bladen en briefomslagen met zegel van 6 cent (prijs resp. 7% en 7 cent) en een portzegel van 9 cent. Frankeerzegels van 22% cent en postbladen en briefomslagen met zegelafdruk van 7% cent worden niet meer aangemaakt. De nog voorhanden zegels van 22% cent en de post bladen met zegel van 7% cent worden voor- zien van een overdruk „21 cent", resp. „6 cent". De briefomslagen met zegel van 7% cent zullen worden opgebruikt voor het buiten- landsch verkeer door het bijplakken van een zegel van 5 cent (prijs dan 13% cent). Inwisseling door het publiek. De bij het pu- bliek voorhanden zegels van 7% en 22% cent en postbladen en briefomslagen met zegel afdruk 7% cent kunnen tot 1 December a.s. op alle postkantoren worden ingewisseld. Postzegelboekjes. Postzegelboekjes met 24 zegels van 7% cent en die met 6 zegels van elk der waarden 1, 1%, 5 en 7% cent worden niet meer aangemaakt. De zegels uit de nog voorhanden boekjes worden los verkocht. Nieuwe boekjes, bevattende 24 zegels van 6 cent, en gemengde boekjes met 6 zegels van 1, 1%, 5 en 6 cent zullen binnenkort worden verkrijgbaar gesteld. Tarieftabellen en -boekjes. Nieuwe tarief- tabellen en tariefboekjes zullen worden ver krijgbaar gesteld tegen den prijs van resp. 5 en 10 cent. De Chr. Boeren- en Tuinderbond in Neder- land, het Kon. Nederl. Landbouw-Comite en de R.K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond heb- ben aan den minister van Defensie verzocht, te bevorderen, dat voortaan voor leger en vloot gebruik gemaakt wordt van inlandsch vleesch, nu het prijsverschil tusschen inlandsch en buitenlandsch vleesch niet meer van groote beteekenis is. Mr. dr. L. N. Deckers, de voormalige seer, van den R.K. Nederl. Boeren- en Tuinders bond, heeft in die functie bij den vorigen mi nister van defensie met klem aangedrongen op wat nu van hem gevraagd wordt. DE ALASTRIM. Te Halsteren zijn twee gevallen van, alastrim geconstateerd, wat tevens de eerste gevallen zijn. Een 5jarig jongetje en een 3jarig meisje zijn aangetast. Zij zijn naar het Burger-Gast- huis te Bergen op Zoom overgebracht en zijn aldaar ondergebracht in de barakken voor be- smettelijke ziekten. UITVOER VAN VLAS. De uitvoer van onbewerkt en ongezwingeld vlas was in September aanmerkelijk grooter dan in September 1928, die van geroot en ge- zwingeld, ongehekeld vlas daarentegen ge- ringer. Afval van vlas (heede en werk) werd ongeveer in dezelfde hoeveelheid uitgevoerd. Het onbewerkte en ongezwingelde vlas ging tot een totale hoeveelheid van 6949 ton uit- sluitend naar Belgie (v. j. 4348 ton) van het geroote en gezwingelde ongehekelde vlas be- droeg de uitvoer 126 ton (203), waarvan 70 ton naar Noord-Ierland en 31 naar Duitsch land. De uitvoercijfers over de eerste drie kwarta- len stemmen tot tevredenheid. Uitgevoerd werd 46.535 ton onbewerkt vlas ter waarde van f 5.335.000 tegen 37,711 ton ter waarde van 4.101.000 in het overeenkomstige tijdvak van 1928. Dit vlas ging vrijwel uitsluitend naar Belgie. Van bewerkt vlas bedroeg de uitvoer (het gehekelde vlas inbegrepen) 3579 ton ter waarde van 4.163.000, tegen 2959 ton ter waarde van 3.875.000 in het overeenkomstige tijdvak van het vorige jaar. Groot-Britannie nam hiervan 1257 ton af, Noord-Ierland 792 ton en Belgie 661 ton. DE FRANSCHE KABINETSCRISIS. De oplossing van de Fransche crisis wordt door den kabinetsformateur Daladier gezocht in de richting van samenwerking met de socia- listen en opneming van Briand in de nieuwe regeering als minister van buitenlandsche zaken, wat haar groot prestige zou verzeke- ren. De socialisten in Kamer en Senaat heb- ben zich in hun meerderheid tot actieve deel- neming van hun partij aan de nieuwe regee ring bereid verklaard, maar de nationale raad der socialisten moet zijn fiat nog op dit be sluit geven. Het kan zijn dat dit lichaam niet zoo gauw tot een beslissing komt als de par- lementariers van de party. De verdeeling van de portefeuilles tusschen de socialistische radicalen, de radicalen en de socialisten zal in elk geval nog voeten in de aarde hebben, want de laatsten zijn erop uit een overwicht in het kabinet te krijgen. ERNSTIGE ARBEIDSCONFLICT IN DE ENGELSCHE WOLINDUSTRIE. Het loongeschil, d'at sedert eenigen tijd in de Britsche wolindustrie bestaat, heeft de laat- ste dagen een ernstig aanzien gekregen, en het bestuur van de associatie van vakbonden in de wolnijverheid heeft nu besloten haar leden te verbieden aan het werk te blijven bij die fir- ma's, die loonsverlaging willen aankondigen, of dit reeds hebben gedaan. Dit beteekent, dat, aangenomen dat de werknemers aan de lastgeving gehoor geven, het werk in 13 wol- fabrieken, die loonsverlaging hebben aange- kondigd, het werk zal worden stopgezet. De loonsverlagingen, die deze firma's hebben aan- gekondigd varieert van 8 tot 10 en zouden in den loop van de eerstkomende 2 weken in- gaan. Totnutoe zijn ongeveer 2500 man bij dit conflict betrokken. In het geheel werken on geveer 200.000 man in het Britsche wolbedrijf. Zij werken volgens.. een loonovereenkomst, die in 1927 zou zijn geeindigd, doch die totnutoe stilzwijgend door de werkgevers met hen in overleg hadden moeten treden voor een nieuwe overeenkomst, in plaats van op deze een- zijdige wijze loonsverlagingen aan te kondi- gen. Het gevaar bestaat, dat er een alge- meene staking komt. Het werk van den Britschen Voedselraad een officieel lichaam, dat indertijd door de conservatieve regeering is ingesteld en dat ten doel had het maken van grove winsten in den handel van voedingsmiddelen tegen te gaan, is in onderzoek bij den minister van handel, Graham. Het blijkt, dat Graham noch het kabinet vol- daan zijn over de resultaten, bereikt door den voedselraad. Maar aangezien de bevoegdheid van den raad niet ver strekt, daar hij slechts adviseerend en voorlichtend kan optreden, erkent men dat hij niet meer kon doen dan hij deed. Het kabinet, beseffend dat de raad niet ge- noeg bevoegdheden bezit om misbruiken tegen te gaan, is voomemens hem ruimere bevoegd heden te geven, die wellicht hierop neerkomen, dat de raad handelaars, die buitensporige prij- zen vragen of prijzen opdrijven uit winstbe- jag, voor den strafrechter zou kunnen bren- gen. DE BRIEF VAN ZINOWJEF. In en Engelschen verkiezingsveldtocht van 1924, na de ontbinding van het parlement door de eerste arbeidensregeering van MacDonald, is de brief van Zinowjef even noodlottig voor de arbeiderspartij geweest als hij den conser- vatieven tot voordeel strekte. De brief, schrijft de N. R. Crt., was een order uit Moskou om onder de Britsche burgerij, en wel voomame- lijk onder de zee- en landmacht, in het belang van het internationale communisme onrust te stoken. Het origineel kreeg men niet te zien, maar een facsimile ervan had zijn weg naar het bureau van de Daily Mail gevonden en werd door haar gereproduceerd. Ifet Britsche departement van buitenlandsche zaken, waar van MacDonald toen de chef was, beschouwde het stuk als echt en MacDonald eischte ophel- dering van de Sowjet-Russische regeering, die den brief tot een vervalsching verklaarde. Na de verkiezing was een commissie uit de arbei- dersregeering niet tot een stellige slotsom aan- gaande de echtheid kunnen komen, maar een commissie uit haar conservatieve opvolgster was van meening dat de bewijzen voor de authenciteit van den brief overtuigend waren. Daar is het toen bij gebleven. De Engelsche communisten en de Sowjet-regeering volhard- den natuurlijk in de ontkenning van de echt heid en hebben het altijd voorgesteld, of van conservatieve zijde met een opzettelijke ver valsching een ondergrondsche mijn gelegd was om de Engelsche arbeiderspartij bij de ver kiezing een gevoelige nederlaag toe te bren- gen en de door haar aangeknoopte onderhan- delingen over een tractaat tusschen Engeland en de Sowjet-Unie spaak te laten loopen. De hartstochtelijke strijd over de al of niet echt heid aan Zinowjef's brief is mettertijd ge- luwd, zonder dat ooit het voile licht over de zaak ontstoken is. iBessedofski, de uit het Sowjet-Russische gezantschap te Parijs gevluchte zaakgelastig- de, komt, bij de voortzetting van zijn onthul- lingen uit de cuisine van Moskou in de Matin, een nieuw licht over de geheimzinnige geschie- denis ontsteken. Het incident met den brief van Zinowjef in 1924 verwekte, naar hij mede- deelt, groote beroering te Moskou. Het poli- tieke bureau werd door toedoen van den com- missaris voor buitenlandsche zaken bjjeenge- roepen. Zinowjef werd uit St. Petersburg ont- boden en uitgenoodigd ten overstaan van Tsjit- sjerin opheldering te geven. Zinowjef leek zeer bekommerd. Hij bestudeerde het gereprodu- ceerde stuk zeer nauwlettend en zeide dat hij zich niet herinnerde, een dergelijke missive gedicteerd te hebben. Maar hij erkende dat het stuk zoo handig was opgesteld en zoo nauwkeurig strookte met de algemeene poli tick van de Derde Internationale in Engeland dat hij het stellig geteekend zou hebben, in- dien het hem voorgelegd was, behoudens na tuurlijk de mogelijkheid dat hij de diplomatie- ke moeilijkheden die eruit voort moesten ko men, voorzien zou hebben. Tsjitsjerin en be- paaldelijk Dzjerzjinski (de toenmalige en se- dertdien overleden president van de toen nog niet verdoopte Tsjeka) trachtten meer uit hem te krijgen, maar Zinowjef weigerde alle ver- dere verklaringen. Op dat oogenblik was hij de spil van het politieke bureau en hij eindig- de het onderhoud met bruusk te verklaren: „Ik heb niet geteekend en daarmee uit." Desondariks liet de Tsjeka drie secretaris- sen van de derde Internationale doodschieten, „onder wie een zeer schoone vrouw, particulier secretaresse van den president; zij was degene die den brief aan Zinowjef ter teekening had voorgelegd." Zinowjef, „die den toestand be- greep," kwam niet tusschenbeide om haar te redden. „Dzjerzjinski wist heel goed dat de brief edit was en hij weigerde# aan te nemen dat de chef hem had kunnen teekenen zonder hem gelezen te hebben of zich van het belang ervan rekenschap te geven. Maar hij durfde Zinowjef niet rechstreeksch aanvallen. Deze was te machtig. Drie nederige menschen boet- ten voor de schuld van hun meester." Aldus Bessedofski die deze onthulling doet op een oogenblik dat weer zeer ongelegen is voor de Engelsche arbeidersregeering. Want het par lement zal zeer spoedig over de hervatting van de diplomatieke betrekkingen met de Sowjet- Unie te beslissen krijgen en het is te verwach- ten dat de conservatieven den liberalen die de arbeiderspartij aan de meerderheid tot goed- keuring van het besluit daartoe moeten helpen, als zij, de conservatieven, daar de verantwoor- ding niet voor zich op zouden willen nemen, de lichtvaardigheid zullen voorhouden om op- nieuw met een staat in betrekking te treden die tegenover een bevriende mogendheid de methoden van den brief van Zinowjef toepast. SAS VAN GENT. Van Hollywood naar 't Sas. Hk zie vele lezers al groote oogen opzetten bij 't lezen van bovenstaand opschrift. Denk eens aan. Van Hollywood, de filmstad aan de kust van den Stillen Oceaan, heel in 't Westen van Amerika, naar het kleine Sas van Gent. Wie zoekt er nu zijn weg dwars door de Vereenigde Staten om een bezoek te brengen aan dit kleine stedeke. Als 't nog naar Amsterdam of een andere groote wereld stad ware geweest, a la bonheur. Toch is 't zoo, and no mistake. Laat ik u in 't kort de toedracht van zaken vertellen. In 't jaar 1921 had de jonge Sassenaar, de held van deze geschiedenis, zijn geboorteplaats verlaten, om in 't land der onbegrensde moge- lijkheden, Amerika, eens te gaan rondkijken. Al zoo dikwijls had hij het lied gezongen, dat in dien tijd zoo zeer in zwang was: „De vogel vliegt de wereld door". Nu zou hij zelf als de vogel de wijde wereld invliegen, niet wetende, waar, noch hoe hij ginder over den Oceaan zijn nest zou vin- den. Maar al is Amerika groot, met energie en een goede dosis durfkracht, weet een jonge kerel met handen aan 't lijf om te werken en een gezond stel hersens om te denken, er toch zijn weg te vinden. iZegt niet een Fransch spreekwoord: „Wie een tong heeft, kan wel in Rome aanlanden." Zoo ging het ook onzen jeugdigen globe trotter. Hij belandde in Van Couver, Canada en vond daar een familielid, waar hij eenigen tijd bij doorbracht. Hollywood, Los Angelos, de twee plaatsen zijn aan elkander gegroeid, zoodat zij thans een wereldstad vormen, is daar betrekkelijk niet zoo ver van verwijderd. Nog altijd wel een paar dagreizen per spoor, maar dat is in Amerika maar 'n afstandje. Voor zoo'n „trip" draait men daar geen hand om. Door middel van goede relaties gelukte het onzen jeugdigen Sassenaar in de filmwereld gelntroduceerd te worden. Hij kreeg „a job aan de Paramount-film Company en klom langzamerhand op tot actor, medespeler. En zelfs tot een zeer graag geziene per- soonlijkheid. Wie het niet zou willen geloo- ven, kan het lezen in de „Hollywood Filmo- graph", the World's only real motion picture, vandeville and theatrical Newspaper", van 4 Mei 1929. Mag ik u even de vleiende recensie geven van des actors optreden. Ze luidt als volgt: „R. V..., die in bijna elke Paramount-film is opgetreden, welke in de drie afgeloopen jaren gemaakt is, heeft deze week weer een rol ver- vuld in Richard Dix' film: „Wheel of Life", (Rad van Avontuur). Thans speelt hij weer mee in „Dangerous Curves" (Gevaarlijke bochten). Clara Bow's opvallend voertuig. Daar hij zeer handig is, is het aangenaam te zien, hoe deze jonge pientere speler onafge- broken zijn rol vervult." Me dunkt, zoo'n getuigenis is nogal vleiend in een wereld, waarin de knapste elementen uit de filmwereld optreden. (Wordt vervolgd.) DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Claas Sweeris, een van de veroordeelde en ten slotte vrijgesproken verdachten in de Culemborgsche moordzaak, wonende te Tricht, gemeente Buurmalsem, heeft Zaterdag j.l. een brief gericht aan den officier van justitie te Tiel, waarin hij in verband met den moord op de beide van Wiggens, den 23sten December 1923, en de aandacht op vestigt, dat op de zitting der Tielsche rechtbank d.d. 8 November 1928, mr. H. H. Roobol, als getuige verhoord in de zaak der Colle's verdacht van meineed heeft gezegd, wijzende op Arnoldus en Johan nes Colle: „deze menschen pleegden den moord". Schrijver vermeldt verder, dat op de zitting van het Hof te Arnhem in de hooger beroepzaak der Colle's d.d. 7 Maart 1929, door den procureur-generaal is gezegd: „mr. Roo bol weet veel van de Culemborgsche moord zaak, maar al wat hij weet, hoorde hij van Blitterswijk". Er werd dus aangenomen, dat mr. Roobol werkelijk veel weet van de Culem borgsche moordzaak. Op de zitting van het Hof te 's-Hertogen- bosch, d.d. 21 October j.l. is door mr. Roobol gezegd, dat hij de daders van den Culemborg- schen moord kende. Schrijver heeft zich naar aanleiding van deze bewering in verbinding gesteld met mr. Roobol en den particulieren detective Blitterswijk. Deze beide personen hebben hem verklaard, dat zij er van overtuigd zijn, dat de Colle's de daders van den gepleeg- den moord zijn. Hiervoor voeren zij tal van bewijzen aan, die in elke andere zaak vol- d'oende zouden zijn iemand levenslang op te sluiten, aldus vervolgt Sweris, die verder zegt, na inzage van de bewijsstukken tot de over- tuiging te zijn gekomen, dat de Colle's de daders zijn van den moord, gepleegd op de beide van Wiggens te Culemborg. Het is hem tevens bekend, dat ten minste vier politieambtenaren onder eede hebben ver klaard, dat bedoelde moord is gepleegt door meergenoemde Colle's. Met nadruk wijst hij er op, dat toen mr. Roobol op gemelde Tiel sche zitting, den Colle's beschuldigde van dien moord, de verdachten deze verklaring niet heb ben betwist. Ook is het schrijver bekend, dat deze Col le's plus Auke Opdam elkaar den moord heb ben verweten. Verder mag het bekend worden geacht, dat noch de Colle's noch Opdam zich een behoorlijk alibi hebben kunnen verschaf- fen. Na den moord hebben zij veel zeer veel geld uitgegeven, waarvan de herkomst door hen in strijd met de waarheid is opgegeven. Ook is het bekend, dat de Colle's de justitie op vele dwaalsporen hebben gevoerd, wat mede heeft geleid tot arrestatie van de thans onschuldig gebleken Vroege en Sweeris. Naast Vroege en Sweeris zijn door de Col le's ook tal van andere personen aangewezen als de daders van den moord. iSweeris besluit met te schrijven, dat hij thans termen aanwezig acht den officier te verzoeken, een strafvervolging in te stellen tegen A. Colle Sr., J. A. Colle, A. Colle Jr. en Auke Opdam tezake van moord door ge- weldpleging, gepaard gaande met diefstal. Als de meest gedupeerde meent hij te mogen eischen, dat deze strafvervolging ten spoe- digste wordt ingesteld. Volgens ,J3e Courant" zou dr. Hesselink te Arnhem vanwege den minister van justitie op- dracht hebben ontvangen een nader onderzoek in te stellen naar de nieuwe vondst van mr. Roobol (de door hem ontdekte gelijkenis tus schen het handschrift van een anoniemen brief met dat van de brieven van de gebroeders Colle). DOOR DEN STROOM GETROFFEN EN GEDOOD. Donderdagmorgen vroeg vond men bij Al- berndorf, in Neder-Oostenrijk, het lijk van den landbouwerszoon Johan Lust. Hij lag tegen een mast van den sterkstroomkabel. Naast het lijk lag een sterke kabeldraad, waaraan aan het eene einde een oud hoefijzer was vastge- bonden. De kabeldraad was op een plaats doorgesmolten. Bij het onderzoek werd vast- gesteld, dat de kabeldraad over de hoogspan- ningsleiding was geworpen, terwijl het andere eind tusschen een mast en een boom zou zijn gebonden geweest. Daardoor was een elec- trische val ontstaan. Onder de bevolking heerscht groote opwinding, daar dit reeds het tweede geval van een electrische val is. HANDIG AMATEUR-DETECTIVE. Een Berlijnsche taxichauffeur heeft een aar- dig succes als amateur-detective behaald. Hij zag twee jongelui in den nacht eigenaardige bewegingen maken by de vensters van een bontwinkel. Hij keerde om en zag de jonge lui in een taxi stappen. Deze volgde hij tot- dat zy uitstapten. Daarop haalde hij een poli- tiepatrouille en twee bekende bontdieven kon- den worden gearresteerd. EEN BESTOLEN VARIETE-ARTIST. De medewerkster van een artist uit een Berlijnsch variete, wiens nummer bestond uit het inslikken van electrische lampen, biljart- ballen en goudvisschen, heeft alle requisieten en het totale vermogen van den man gestolen en is er vandoor gegaan voor hem slechts zijn goudvisschen en 1 mark achterlatend. I MISDAAD EN HYPNOSE? Volgens een bericht in de Brusselsche bla- den zouden thans in Zuid-West Vlaanderen, te Waregem, Ingooigem, Ansegem en andere dorpen twee stoutmoedige afzetters, die per auto reizen en de pachthoeven afloopen, onder voorwendsel van stukken laken of katoen te koop te bieden, de bewoners hypnotiseeren en dezen aldus belangrijke bedragen weten af te zetten. Reeds zouden in dit verband een aantal klachten het gerecht te Brugge hebben be reikt. GESMOKKELDE CHAMPAGNE. Aan boord van een stoomschip, dat in de haven van Duinkerken gereed lag om naar Amerika te vertrekken, zijn door de douane- ambtenaren 14.000 flesschen Champagne ont- dekt, die, met ontduiking van het invoerrecht naar de Vereenigde Staten gebracht zouden worden, om daar aan land te worden gesmok- keld. De geheele voorraad Champagne is in beslag genomen en weer gelost. EEN AANSLAG OP EEN ITALIAAN. Zondagavond is er te Cannet bij Cannes weer een bomaanslag gedaan op een restau rant, dat door een Italiaan werd gehouden. De zoon van den hotelhouder zag de helsche ma chine rookend in de gang van het eethuis lig- gen. De vader smeet het ding op straat, waar het -ontplofte en de ramen van een kruide- nierswinkel in scherven deed vliegen. De restaurapthouder en zijn zoon werden licht ge- kwetst. EEN OUDE MIJN. Uit Sydney komt bericht, dat de treiler Kortaga in de nabijheid van het eiland Gabo een mijn die vier voet hoog was en twee voet middellijn had, opgevischt heeft. Doordat zij lang in het water geweest was en voortdurend langs den zeebodem geschuurd had, was zij, hoewel er nog ontplofbare stof in zat, onschadelijk geworden. Men gelooft dat de mijn in 1917 door het Duitsche oorlogsvaartuig Wolf gelegd is. De marine-deskundigen zijn van oordeel dat de mijn al eenige jaren geleden haar gevaar- lijkheid had verloren. GASVERGIFTIGING. In de Germaniazaal gelegen bij de Chaussee- strasse te Berlijn waar deze zich bij de Frie- d'richstrasse aansluit is een vergiftiging op groote schaal voorgekomen tengevolge van het feit dat een zaal verwarmd was met een groote gaskachel die geen afvoerbuis had. Er werd in de zalen door een vereeniging een feest met bal gevierd. Tijdens het dansen vielen plotse- ling een groot aantal personen, waarbij vele kinderen, bewusteloos op den grond. De brand- weer slaagde er in de meeste vergiftigden wed'er bij te brengen, twee moesten echter naar een ziekenhuis worden gebracht. HIJ WIL NIET ERVEN. De oude scheper Kaminski, die op een land- goed bij Dolina woont, heeft van de rechtbank te Krakau bericht gekregen, dat zijn broer in Amerika is gestorven en hem 150.000 dollars heeft nagelaten. In plaats van met vreugde dit voor hem onmetelijke bedrag te aaiivaar- den, heeft de oude man het geweigerd. Hij wil geen geld van zijn broer, die woekeraar is ge weest en daardoor zijn brave ouders in het graf heeft gebracht. Hij is ook veel te oud en heeft er geen trek in voor lachende erfgenamen zijn rust op te offeren en is tevreden met wat hij door eerlyken arbeid verdient. Aangezien in dit gerval het vermogen aan een weldadigheids- instelling in Amerika zou toevallen, lieten zijn verwanten zich niet overtuigen door deze mooie principes en doordat alle betoogen vruchteloos waren, klaagden ze den scheper bij de rechtbank aan. Deze heeft nu bepaald, dat Kaminski de erfenis moet aanvaarden. EEN REVISIE VAN HET PROCES VAN JEZUS. E'en zonderling stuk wordt vermeld in de „Chretien Beige", welk blad het ontleent aan de „Sunday School Times". Een mr. Salomon Swayden, een Joodsch jurist te Denver (Colo rado) zou met twintig geloofsgenooten een vereeniging hebben opgericht, waarvan het doel o.a. is aan te sturen op een revisie van het tegen Jezus gevoerde proces. Mr. Swayden is ervan overtuigd, dat de oorzaak van den smaad, die gedurende negentien eeuwen op het Joodsche volk rust, gelegen is in de ver- oordeeling van Jezus. De heer S. constateert dat de Joden tegen- woordig een groote mate van vrijheid in Je- ruzalem genieten en dat een nationale verga- dering of Sanhedrin daar bij een komen kan om loyaal het tegen Jezus gevoerde proces te onderzoeken en te beslissen of Jezus terecht of ten onrechte veroordeeld is. Wanneer het on derzoek Jezus' onschuld zou aantoonen, mag het Sanhedrin niet schromen om de fout te er- kennen zonder te vragen wat het gevolgen van een rechtvaardig vrijsprekend vonnis we- zen zullen. Voorts meent mr. Swayden, dat het comite dat het Sanhedrin zal moeten samen stellen, daarvoor ten minste drie jaren noodig zal heb ben. De officieele „wachter van Israel" mogen in geen geval de meerderheid hebben. Men zou drie en twintig rabbijnen bekend om hun vroomheid en hun kennis kunnen kiezen, ver der vier en twintig mannen van een goede re- putatie in de geheele Joodsche wereld en vier en twintig mannen uit de zakenwereld, bekend om hun scherpzinnigheid en beslistheid, alien Joden van algemeen erkende rechtschapenheid. VERDRONKEN TENGEVOLGE VAN EEN ONTPLOFFING. Tengevolge van het springen van ontplof bare stoffen in de buurt van een meer bii Lu- chon, is een werkplaats, waar zes electriciens aan het werk waren, overstroomd door het water. De zes mannen verdronken. VECHTENDE ZIGEUNERS. Te Charlottenburg is het tot een hevige vechtpartij gekomen tusschen twee zigeuner- benden. Eerst na langen tijd slaagde de politie er in de vechtenden te scheiden en de rust te herstellen. Vier mannen werden met ernstige schotwonden naar het ziekenhuis gebracht, ter wijl elf vrouwen door messteken verwondingen hebben opgeloopen. Te Berlyn was een inbreker door een open- staand venster in de parterrewoning van een geestelijke binnengedrongen. Hij had een aan tal sieraden en andere preciosa gestolen en wilde juist langs denzelfden weg vluchten, doch de geestelijke was inmiddels teruggeko- men. De inbreker verstopte zich onder de sofa, maar kon in den nacht niet ontsnappen en moest ook den volgenden dag in zijn schuil- plaats blijven liggen, doordat voortdurend iemand in de kamer was. Plotseling overviel hem een zoo dringende menschelijke behoefte, dat hjj de sofa omverwierp en de kamerdeur uitholde, waar hij in de armen van de huis- houdster van den geestelijke terechtkwam. Hij sprong toen uit het venster en werd op straat gearresteerd. DE VERMISTE BRITSCHE VLIEGERS TERECHT. Vrijdagmorgen is uit Parijs bericht ontvan gen, dat de drie vermiste vliegers, die Donder dagmorgen van Croydon naar Le Bourget wa ren vertrokken, doch van wie niets meer ge- hoord werd, nadat zij Lympne waren gepas- seerd, te Parijs zijn aangekomen. De machine heeft door den storm van Donderdag geen schade geleden, maar de piloot achtte het beter te landen en beter weer af te wachten. OPLICHTING EN VERDUISTERING. In Augustus is bij de Antwerpsche politie aangifte gedaan van een brutale oplichting en verduistering van een partij diamanten ter waarde van ongeveer f 100.000. Zekere M. H„ een Nederlander, had onder allerlei voorwend- sels de partij in consignatie weten te krijgen en had daarna ver beneden de waarde ver kocht. Met de opbrengst was hij er, met een vrien- dinnetje, vandoor gegaan. Het was de Belgi- sche politie ter oore gekomen, dat het paar per schip naar Zuid-Afrika was gegaan en de politie-autoriteiten aldaar werden telegrafisch in kennis gesteld. Dit had tot gevolg, dat het paar nergens aan land kon gaan, omdat de havenpolitie overal den toegang tot het land weigerde. Het paar moest nu met hetzelfde schip noodgedwongen de terugreis naar Europa doen. Daarbij heeft het schip, de Watussi, geen Belgische haven aangedaan. De eerste haven was Rotterdam, waar het schip is aangekomen. De centrale recherche stond bij aankomst van het schip al klaar om het paar te arrestee- ren. Man en vrouw zijn opgesloten. Zij zullen echter, als Nederlanders, worden uitgeleverd en zullen voor een Nederlandsche rechtbank te recht staan. De rooverbende van Oesonof, die onlangs een mislukten aanslag had gepleegd op den trein Sofia—Wama, laat weer eens van zich spreken. Een week geleden werd gemeld, dat de bende bij Teteven een aantal auto's had aangehouden en de reizigers had geplunderd. Woensdag herhaalde zij dat spelletje op den grooten weg tusschen Sevlievo (Selvi) en Soe- chindol. In een van de auto's, die zij aanhiel- den, bevonden zich vier leden van de recht bank te Sevlievo. Toen de bandieten dat ont- dekten zonderden zij de rechters van de andere automobilisten, die zij aangehouden hadden, af om hen om hals te brengen. De president van de rechtbank, een rechter en de ambtenaar van het O.M. ondergingen dit lot. De vierde ma- gistraat, de rechter Stojanof, werd gespaard, omdat een lid der bende, die hem kende, Oeso nof om genade voor hem bad. Evenals bij vorige gelegenheden zijn gen- darmen en soldaten uitgezonden om de roo- vers te vervolgen, doch een dergelijke vervol- ging heeft in de woeste bergstreek, waarin de roovers hun toevlucht hebben, tot dusver nog nimmer succes gehad. BIJNA LEVEND VERBRAND. Toen te Berlijn in de Weinbergsteeg bii een fabrieksbrand de brandweer met blusschings- werk bezig was, ontdekte men een man en vrouw, die achter rook en vlamnten een gat in den muur van het belendend perceel hakten. De man zakte ineen, toen het gat bijna groot genoeg was om een memsch door te laten maar de rook verstikte hem. Zijn vrouw brak nu verder en redde haar man en zichzelf nog net op het nippertje. Dat er nog menschen in het brandende gebouw woonden, was de brandweer ontgaan. EEN DRAMA TE STOKHOLM. Onlangs, midden in den nacht, verscheen aan een der politiebureaux te Stockholm een heer in rok, die een jongen man bij den arm naar binnentrok. De heer bleek een hoogge- plaatst politie-ambtenaar te zijn, die den jon gen man had gearresteerd na hem zijn politie- penning te hebben getoond. Toen de dienstdoenden inspecteur vroeg wat de arrestant eigenlijk had gedaan, gaf de po litie-ambtenaar vreemde, ohtwijkende ant- woorden. Spoedig bleek echter dat de jonge- man juist den heer-in-rok, die wat te veel had gedronken en het dames op straat lastig had gemaakt, tot de orde had geroepen. Uit wraak had de heer zich toen als politie-ambtenaar bekend gemaakt en den jongen gearresteerd. Het geval nam evenwel een dramatische wending. Men begon over het geval te spreken en de ambtenaar werd wegens zijn gedrag van zijn functie ontheven. Een paar dagen later trof men hem 's och- tends dood aan in een plantsoen bij het politie- bureau. Hij had zich een kogel door het hart gejaagd. VIJF ARBEIDERS BEDOLVEN. Te Beutchem in Opper-Silezie stortte plot seling de in aanbouw zijnde badinrichting in een, tengevolge waarvan 5 arbeiders onder de puinhoopen werden bedolven. Verder werden 10 arbeiders licht en 4 zwaar gewond. De oor zaak is waarschijnlijk gelegen in het te vroeg losmaken van een betonvloer, die in verband met het jaargetijde niet goed is gedVoogd. Men is onmiddellijk met de bergingswerkzaamhe- den begonnen en kon een der arbeiders, die nog om hulp had geroepen, levend doch met zware verwondingen geborgen worden. Hij verkeerde in levensgevaar. OP ZOEK NAAR DE „ITALIA"_ ALBERTINI'S EXPEDITIE. Equinoxiale stormen hebben het oponhoud' van de ,,Heimen Sucai", het schip, waarmee door Albertini naar de „Italia" werd gezocht, te Tromso langer doen duren, dan oorspron- kelijk in de bedoeling lag, Het gaf echter aan de bevolking gelegenheid haar groote belang- stelling te toonen voor den afloop der expe- ditie van Albertini en inderdaad was de har- telijke ontvangst voor de explorateurs een groote troost, na de geweldige desillusie van den noodzakelijk geworden terugkeer. iNauwelijks was het bericht verspreid, dat Albertini de haven van Tromsb zou binnen- loopen, of velen spoedden zich er heen, om bij zonderheden omtrent het laatste gedeelte van den tocht te vernemen. De Italianen be- toonden zich echter zeer gereserveerd en be- perkten zich er toe te wijzen, op de laatste moeilijkheden, welke moesten worden over- wonnen tusschen Nova Zembla en Noorwegen, zelfs toen de veilige haven al nabij was. Noch de Noren, noch den Italianen, die zich aan boord bevonden, werd een oogenblik rust gegund, toen gedurende dit gedeelte van den tocht een zware storm het onttakelde schip heen en weer slingerde en groote golven over het dek sloegen. Naarmate de walvischvaar- der het land naderde, nam de wind in kracht toe, totdat op een gegeven oogenblik de an- tenne van het radiotoestel brak, waardoor de explorateurs elke verbinding met de kuststa- tions verloren. Nauwelijks was men van de schrik bekomen, of een enorme golf spoelde alles weg, wat zich op den voorsteven bevond. Dit was werkelijk een dramatische episode. Maar nadat men ook uit dit gevaar als door een wonder was ontsnapt, kwam de „Heimen Sucai" in weerwil van den storm en het hevig bewogen zee steeds dichter bij de Noorsche kust. Nog voor men die had beretikt, kwam er een nieuwe hindemis. In ongeloofelijke korten tijd bedekten zwarte wolken de lucht en een dichte sneeuw begon te vallen, waardoor elk uitzicht onmogelijk werd gemaakt. Met behulp van scheepskaarten en van ten deele beschadigde instrumenten moest de wal- vischvaarder dwars door den sneeuwstorm de route naar Tromso vinden. Na vijftien uren van wanhopigen strijd tegen de elementen werd de haven bereikt, waar men eindelijk rust vond. Er kon geen sprake van zijn met het zoo gehavende schip naar Bergen te vertrekken, want tal van herstellingen moesten worden aangebracht. Albertini en de wetenschappe- lijke leiders der expeditie maakten van het op-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5