Hoestm Anga PUHOL Bieten rooien PUHOL "Tu I T E If L AIM D.~ S P 0 E T. 0XHIVODE BXRICHTKK. Ru we Handen TERNEUZEN, 30 OCTOBER 1929. a Bronchitis en Kinkhoest Siroop per flesch 1 g Id Bonbons per doos 60 ct. VOETBAL. RECHTSZAKEN. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. VERKEERSONGEVAL. (Ingez. Med.) -ras"-i-jss&s1 -^fflsffliiss-isaaKaoaaaMMM— winkels met betrekking tot de toegelaten werktijden een voorsprong zullen blijven be- houden op slagerijen. De ondergeteekende moet toegeven, dat deize bedenkingen inderdaad gegrond zijn. En mi met 1 Januari 1930, het Werktijdenbesluit voor winkeils 1929 in werking zal treden, waarbij de werktijd voor arbeiders in win kels op 9% uur per dag en 53 uren per week wordt vastgesteld en dus een voldoende be- scherming voor het winkelpersoneel zal gel- den is er, naar zijn gevoelen, aanleiding om ten aanzien van arbeid in ruimten, welke be- halve slagerij tevens slagerswinkel zijn, het- zelfde te doen gelden als bij dat besluit met betrekking tot arbeid in andere winkels be- paald is. Ann ©en commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid zal worden opgedragen, hierover praeadvies uit te brengen. DE KABINETCRISIS IN FRANKRIJK. Havas meldt: Daladier heeft voor zijn opdracht bedankt. Een groot aantal afgevaardigden, tot ver- schdllende groepen behoorend, die Poincard gesteund hebben en tegen het kabinet-Briand gestemd hebben als gevolg van zijn weige- ring om uitleg te geven over de buitenland- sche politiek, zijn in de Kamer bijeengekomen en hebben besloten hun vertrouwen slechts Jte geven aan een regeering, die nauwkeurig haar positie zal afbakenen tegenover de ver- schillende buitenlandsche problemen en hun te dien aanzien geheel gerust zal stellen. De 60 leden van de socialistische Kamer- fractie, die het voorstel van Renaudel tot deelneming aan de regeering onderteekend hebben, hebben gister beraadslaagd over den toestand, geschapen door de beslissing van den socialistischen nationalen raad. Ver- scheidene van hen zijn, naar Havas meldt, er voor opgekomen de parlementsfractie him bedoeling mee te deelen tegen het besluit van den nationalen raad in het aanbod van Daladier, om aan de regeering deel te nemen, gevolg te geven, omdat hun de huidige om- standigheden voor een dergelijk experiment gunstig lijken. Als de socialistische parle- mentsleden, die tegen de deelneming zijn en die afzonderlijk beraadslagen, dit standpunt niet deelen, moeten eenige aanhangers van de deelneming het plan hebben uit de fractie te treden, een plan, dat echter wel ndet ter- stond tot uitvoering zal komen, daar nog bemiddelingspogingen gedaan worden. REGELING DER VLAAMSCHE KWESXIE. Heden zou onder voorzitterschap van koning Albert een ministerraad worden ge- houden, welke in hoofdzaak aan de eischen der Vlamingen in het taalvraagstuk zal zijn gewijd. Het is zeker, dat het kabinet in. de algeheele vervlaamsching van de Gentsche universiteit zal toestemmen, terwijl men ook voor de regeling van het vraagstuk der beide talen verregaande tegemoetkoming van de regeering tegenover de Vlamingen verwacht. Minister-president Jaspar verklaarde, dat hij van plan is met zijn gereorganiseerd ka binet de Vlaamsche kwestie definitief te regelen. NA DEN AANSLAG OP KROONPRINS HUMBERT. Het socialistische Kamerlid voor Brussel, Brunfaut, leider van de roode militie, heeft aan de regeering medegedeeld, dat hij den minister van justitie wenscht te interpelleeren over handeungen van de Italiaansche politie in Belgie. Dez? interpeilatie blijkt echter be trekking te hebben op feiten, die zich voor het bezoek van prins Humbert zouden hebben voorgedaan. Be Rosa zal Dinsdag voor de raadkamer ver- schijnen, welke natuurlijk zijne arrestatie zal bekrachtigen. Als verdedigers zou hij gekozen hebben mr. Lazurick van de Parijsche balie en mr. de Bock, socialistisch raadslid in de Brusseische voorstad Schaarbeek. Men weet nog altijd niet met zekerheid of De Rosa in opdracht van een anti-fascitische organisatie of alleen en uit eigen beweging heeft gehan- deld, maar het laatste acht men in gerechte- lijke kringen, die zich met de zaak bezig hou- den, het meest waarschijnlijk. Ook blijkt men znch van zekere zijde een oogenblik afgevraagd te hebben of De Rosa soms geen lascistisch gezind agent-provoca teur was, maar ook deze veronderstelling wordt onwaarschijnlijk geacht. .De rechter van instructie heeft Maandag een Italiaanschen ingenieur, Degrada, die De Rosa te Parijs heeft gekend, ondervraagd, Degrada die thans in de provincie Namen aan het her- stel van een spoorweg werkzaam is, zeide in derdaad de Rosa te Parijs aan een betrekking te hebben geholpen, maar niets van zijn ver- blijf in Belgie te hebben geweten. Degrada zelf bevond zich de geheele vorige week te LuLk. Aim een zijner verdedigers, mr. de Bock, heeft Be Rosa verklaard, dat hij de volledige verantwoordelijkheid voor zijn daad voor zich opeischt. „Ik bedreef deze daad, zeide hij, voor de verdediging der elementaire vrijheid, op welke ieder volk recht heeft". Ook klaagt De Rosa er over, dat na zijne overbrenging naar het politiebureau in de Delignestraat twee Italiaansche fascisten hem, terwijl hij door Belgische p-olitie-agenten werd vastgehouden, beleedigden, in het gelaat spuwden en sloegen. Bij het vertrek naar het gerechtshof, waar de rechter van instructie zetelt, zou hij, naar hij beweert, nogmaals door de politie zijn gebrutaliseerd. ,,ZWAARDEN TOT PLOEGSCHAREN" Minister Snowden heeft dezer dagen in een rede te Sheffield aan de fabrikanten van oor- logsmateriaal den raad gegeven hun aandacht op andere bedrijfsmogelijkheden te richten. De heer Douglas Vickers, president van Vickers Ltd., heeft hem daarop van repliek gediend aan een noenmaal. Deze zei: „Wij hebben het de laatste tien jaar met meer of minder succes al geprobeerd, maar wij hebben ervaren, dat het spreekwoordelijke omsmeden van zwaarden tot ploegscharen buitengewoon moeilijk is toe te passen, als men draaiban- ken voor geweren en groote machines voor pantseringen wil omzetten in iets, dat ge- schikt is voor het maken van bijv. kousen, bonbons of bier, hetgeen tegenwoordig de eigenlijke goedgaande bedrijven schijnen te zijn." ZEEUWSCH-VLAAMSCHE WATERLEIDING MAATSCHAPPPIJ. In aansluiting op het korte b.ericht in ons nummer van Vrijdag, meldt de Z. K. omtrent de Vrijdag jl. in Hotel des Pays-Bas alhier Bij Apotk. en Drogliten (Ingez. Med.) gehouden vergadering van aandeelhouders nog het volgende: De voorzitter der maatschappij, de heer Mr. Dieleman opende de vergadering, waar- na de presentielijst werd geteekend. Daama kwam punt 3 der agenda aan de orde, luidend: Verkiezing commissarissen in de vacatures, ontstaan door het beschikbaar stellen hunner zetel de heeren: A. AdriaanssensBuvsrogge, Walsoorden. F. van Campen, Graauw. B. A. Th. Truffino, Hulst. J. W. Vienings, Clinge. A. Aemouts. Sluis. A. A. E. Hendrikse, IJzendijke. D. H. van Zuijen, Breskens. J. Huizinga, Ter Neuzen. F. Blok, Axel. A. Dienick, Koewacht. Alvorens tot stemming werd overgegaan, deelde de heer v. Helsland, namens de ge- meente St. Jansteen het Volgende mede: Naar onze overtuiging behoort er eerst een bestuur te worden gekozen, nadat de Maatschappij in werking is getreden. Ook is zulks de bedoeling der nieuwe wet op de Naamlooze Vennootschappen, waaronder de N.V. Z.-Vl. Waterleidingmaatschappij is te rangschikken. Voor het in werking treden der maat schappij is noodig storting van kapitaal en wel minstens 10 pCt. daarvan. Dit laatste heeft nog niet plaats gevonden en daarom stellen wij voor de bestuursverkiezing niet te doen plaats vinden en protesteeren wij hier- tegen, wanneer desondanks daarover stem ming mocht worden verzocht. Tevens deelen wij mede, dat wij daartegen onze stem moe ten uitbrengen volgens een wettig genomen raadsbesluit onzer gemeente. Ten overvloede wordt opgemerkt, dat wij hier zijn gekomen, speciaal om daartegen onze stem uit te brengen, zooals gezegd ter uitvoering van een genomen raadsbesluit. Wij meenen niet te kunnen nalaten de aan- wezigen dit duidelijk te moeten maken om dat op eene vorige algemeene vergadering o.i. de vreemde vraag werd gesteld wat wij hier eigenlijk kwamen doen." De voorzitter merkte op, dat de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Mij. is op- gericht bij notarieele acte. Voorts werd op gemerkt, dat het punt van ontbinding niet op de agenda voorkwam, zoodat dit niet aan de orde kon komen. Bij stemming, welke daama plaats vond, werden 78 geldige en 13 bianco stemmen uit- gebracht. De commissarissen, die hun mandaat be schikbaar hadden gesteld, werden, zooals ge- meld, alien herkozen. Voorts werden nog uitgebracht: op de heeren: Neeteson te Sas van Gent 11 stem- men, De Bel te Sas van Gent 16, D. Scheele te Ter Neuzen 14, H. van Mazijk te Sluis 9, J. M. Oggel te Axel 13, P. W. Maarle- veld te Biervliet 4, C. Wind van Merkesteyn te Ter Neuzen 8, B. I. Zonnevijlle te Ter Neu zen 4, E. Lockefeer te Hulst 4, A. I. Leen- houts te Retranchement 4, A. 1. Catsman te Aardenburg 6, L. A. van Esbroeck te Hon- tenisse 7, M. A. Bleiker te Schoondijke 1, J. Truyman te Boschkapelle 1, IJsebaert te St. Jansteen 1. Bij de rondvraag verzocht de heer Van Helsland een voorstel tot ontbinding der Maatschappij in de volgende vergadering op de agenda te plaatsen. De voorzitter antwoordde daarop, dat hij hoopte, dat St. Jansteen dit onheil niet over Zeeuwsch-Vlaanderen zou brengen. Hiema werd de vergadering gesloten. In de daama gehouden commissarissen- vergadering werd ook 't dagelrjksch bestuur der Maatschappij ongewijzigd gehandhaafd. PIJPORGEL VOOR NED.-INDIE. Voor Indische rekening, te plaatsen in Wel- tevreden, is aan de orgelbouwers A. S. J. Dek- ker te Goes opgedragen de bouw van een rein- electrisch pijporgel met 2 klavieren en pedaal, geheel naar Dekker's tropen-systeem gebouwd. Het geheele werk, zoowel wat kastwerk als binnenwerk (windladen, balg, kokers enz.) be- treft zal van massief eiken- en mahoniehout worden vervaardigd. De tractie zal geschie- den door een 125 volt krachtmotor gekoppeld aan een zwakstroomdynamo en aan de andere zijde een ventilator. Het instrument zal 17 registers bevatten en in 1930 worden afge- leverd. Z. V. B. Wedstrijduitslagen van Zondag 27 Oct. le Klasse B. BreskensSass. Boys Terneuzen IIAxel 2e Klasse B. Nieuw-NamenHontenisse II Axel IIHulst II De stand is thans: le Klasse B. S1 32 2—2 0—9 Breskens 4 3 1 13—6 6 Sass. Boys 4 3 1 11—10 6 Terneuzen II 5 3 2 15—11 6 Axel 4 2 2 15—6 4 Clinge 4 2 2 13—10 4 Hontenisse 5 5 8—32 2e Klasse B. Hulst II 4 3 1 23—2 7 Axel II 5 12 1 2 8—21 5 Terneuzen III 3 1 2 7—6 4 Nieuw-Namen 2 2 3—3 2 Hontenisse II 4 2 2 5—14 2 Politierechter te Middelburg. Zitting van 29 October 1929. De volgende zaken werden behandeld: J. F. S., oud 19 j., smidsknecht te Water- landkerkje, werd verdacht, dat hij op 25 September j.l. te Waterlandkerkje J. M. Serl<5 heeft geslagen en geduwd, waardoor deze kwam te vallen en zijn pols heeft bezeerd. Deze zaak werd uitgesteld. M. v. d. H., oud 28 j., arbeider te Groede, werd verdacht, dat hij op 15 September 1929 te Groede Comelis Boeije heeft geslagen. Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak 15 boete of 15 dagen hechtenis. C. J. B., oud 25 j., arbeider te Groede, werd beklaagd, dat hij op 15 September 1929 M. v. d. Hooft heeft geslagen. Eisch f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak f 15 boete of 15 dagen hechtenis. H. C. R. W., oud 30 j., huisvrouw van F. A. V., zonder beroep te Sas van Gent, werd verdacht, dat zij op 2 October j.l. te Sas van Gent H. Ph. v. d. Steen met een harer ellebogen in zijn linkeiizijde heeft ge- stooten; subsidiair werd haar ten laste ge- legd, dat zij op de Westkade voorschreven handeling uit baldadigheid heeft gepleegd. H. C. R. W., voomoemd, werd ten laste gelegd, dat zij op 4 October A. C. H. Kieboom heeft geslagen, waardoor hij een neusbloeding kreeg, gepleegd te Sas van Gent. Eisch f 50 boete of 50 dagen hechtenis. Uitspraak 25 boete of 25 dagen hechtenis. Beide laatste zaken werden bijeengevoegd. M. d. V., oud 43 j., echtg. van D. H., zon der beroep te Ter Neuzen, Sluiskil, werd ver dacht, dat zij op 7 October 1929 den wacht- meester der marechaussde A. Kramer, die belast was met de handhaving der openbare orde, heeft gekrabd. Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak 15 boete of 15 dagen hechtenis. S. P. v. d. H., oud 49 j., metselaar te Ter Neuzen, werd beklaagd, dat hij op 5 October j.l. te Ter Neuzen, W. van Doom, rechercheur van politie, die surveillancediensten ver- richtte heeft beleedigd. Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak 15 boete of 15 dagen hechtenis. M .B., oud 23 j., arbeider te Zuiddorpe, werd verdacht, dat hij op 22 September 1929 te Zuiddorpe, den rijksveldwachter Dierickx en den gemeenteveldwachter De Clercq, die surveilleerden, heeft beleedigd. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak idem. R. J. S., oud 20 j., bakker te Hulst, werd ten laste gelegd, dat hij op 22 September 1929, toen hij zich in de herberg van J. F. de Bruijne bevond, die herberg niet dadelijk heeft verlaten toen hem dat gelast werd door den rechthebbende. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak idem. MOORD AANSLAG. Dinsdagavond omstreeks zes uur is het anders zoo stille wijkje tusschen den West- duinweg en de Van Egmontstraat te 's Gra- venhage in beroering gebracht door een moordaanslag, gepleegd in een bovenhuis aan de Ripperdastraat 81. De 37jarige F. A., die sinds eenigen tijd niet meer met zijn vrouw samenwoonde, doch te Rotterdam verblijf hield, wilde haar spre- ken over de kinderen. Hij meldde zich daar- toe Dinsdagavond alhier aan en werd ont- vangen door J. K. van D., met wien de vrouw den laatsten tijd samenwoonde. Boven gekomen, geraakten beide mannen slaags, waarbij A. tenslotte zijn tegenstander met een mes zeer emstig in den buik ver- wondde, tengevolge waarvan Van D. hevig bloedend ineenzakte. De dader nam ijlings de vlucht en wist in de constematie te ontkomen. De vrouw maakte onmiddellijk gebmik van het politie- alarmtoestel ih de buurt, waama de politie en de Eerste-hulpdienst ter plaatse kwamen. Terwijl het slachtoffer naar het Roode-Kruis- ziekenhuis werd vervoerd, stelde commissaris Par6 een voorloopig onderzoek in. Zeer kort daarop werd reeds per politie- radio een bericht van den volgenden inhoud bekend gemaakt: De commissaris van politie afdeeling C te 's-Gravenhage verzoekt aanhouding en voor- geleiding van Florian A., geboren te Acht- stadten op 12 October 1892, wonende te Rotterdam, Doedestraat 38b (komt veel Tochtstraat 33 te Rotterdam), die verdacht wordt van een zware mishandeling, Dinsdag avond gepleegd op een zekeren J. K. van D. in het perceel Ripperdastraat 81 te 's Gra- venhage. Signalement: lengte 1,65 M., schraal postuur; donker uiterlijk, met dik zwart haar en klein donker kneveltje; draagt donker grijzen jekker, bruinachtigen broek en hooge bruine schoenen; draagt meestal een lorgnet en spreek met Duitsch accent. De getroffene is in het Roode-Kruis-zieken- huis naar de operatiekamer gebracht; zijn toestand was zeer ernstig. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de Minis ter van Justitie thans ingegrepen met betrek king tot de „nieuwe vondst" in de Culem- borgsche moordzaak. Minister Donner heeft n.l. den officier van justitie te Tiel als zijn wensch kenbaar ge maakt, dat aan den politie-scheikundige dr. Hesselink te Arnhem opdracht zal worden ge geven, het schrift en ander onderzoek naar den schrijver van den anoniemen brief, welke op den dag van de ontdekking van het misdrijf tot den commissaris van politie te Culemborg werd gericht, aan te vangen. Die opdracht heeft dr. Hesselink thans be- reikt. EEN DROEVIG ONGELUK. Zaterdagmorgen heeft op den Nieuwen Vlissingschen weg tusschen Middelburg en de halte IJsbaan een zeer droevig ongeluk plaats gehad. De gemeenteveldwachter J. Noordhoek uit St. Laurens, reed aldaar m burger op zijn motorrijwiel. Doordat het voor- wiel in een put terecht kwam, sloeg het nj- wiel over den kop en kwam N. onder het rij- wiel te liggen. Bewusteloos en verwond werd de ongelukkige opgenomen en bij een der om- wonenden binnengebracht. Nadat hem daar de eerste heelkundige hulp was verleend, werd hij naar het gasthuis overgebracht. Des mid- dags te 3 uur is de ongeveer 35jarige politie- man aan de bekomen verwondingen overleden. Het slachtoffers van dit ongeluk was gehuwd doch had geen kinderen. POGING TOT DOODSLAG. Maandag heeft de losse arbeider E. de P., in de nabijheid van St. Jansland, gemeente Oosterland, twist gekregen met den heer A. S. van der Hoeve, landbouwer en raadslid der gemeente, bij wien hij vroeger in dienst was geweest. De twist liep zoo hoog, dat de P., uie aan het jagen was, met een jachtgeweer one schoten ioste op den heer v. d. Hoeve, die echtei slechts licht aan den linkerarm werd gevvond. De dader is DinSdag voor den offi cier van justitie te Middelburg geleid. DE KINDERMOORD IN DEN BLIJDORP- POLDER TE ROTTERDAM. iBij de arrestatie van W. V., den verdac te van den moord op Marietjc van Os, in uen Blijdorppolder te Rotterdam epleegd, werd aan diens horlogeketting een n.:getje gevon den met een blauw steentje. Daar het moge- lijk is, dat er eenig verband bestaat tusschen den kindermoord te Rotterdam en de verdwij- ning van een dochtertje van de familie L., te Linnen, bij Roermond, welk meisje een der gelijk ringetje droeg, zal er een onderzoek worden ingesteld, of het ringetje mogelijk van het te Linnen vermiste meisje afkomstig is. Det rechter-commissaris in de zaak betref- fende den moord op het meisje in den polder Blijdorp is met de inspecteur E. W. Beekman en Grevelink naar Limburg getrokken, ten einde daar opnieuw een onderzoek in te stel len naar de gedragingen van den in het Huis van Bewaring vertoevenden Willem Visser. De auto van den rechter-commissaris heeft onder Elst op den rijksweg ArnhemNijme- gen een heer van 70 jaar voor zijn woning aangereden. De man is na eenige uren aan de verwon dingen overleden. De oorzaak van het ongeval werd ter plaatse geconstrueerd en de schuld- vraag in onderzoek genomen bij de politie. ONMIDDELLIJK DOOD. Maandagavond is de straatmaker J. uit Amersfoort die eenigszins beschonken was en den Tafeibergschen weg te Laren wou ovei'- steken door een met steenen geladen vracht- auto overreden. Hij was onmiddellijk dood. Maandag is de 45jarige voerman J. H. te Leur op den rijksweg Breda-Etten aangere den door een auto, bestuurd door den 18jari- gen zoon van den kermisexploitant J. De dood trad onmiddellijk in. De auto en het lijk heeft de politie in beslag genomen. J. H. was gehuwd en vader van 7 kinderen. ONDER ZAND BEDOLVEN. Een 62jarige werkman is bij het verrichten van werkzaamheden aan het viaduct in den ringspoordijk bij den overgang van de spoor- lijn AmsterdamAmstelveen onder zand be- dolven geraakt. Na ongeveer een uur te heb ben gegraven, kon men den man onder het zand vandaan halen, doch hij bleek toen al te zijn overleden. Zijn lijk is naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd. VROUW VERDRONKEN. Maandagmorgen half zeven is bij het nemen van melk bij een parlevinker in de Dordtsche Kil bij 's Gravendeel overboord gevallen de 36jarige vrouw van schipper Beekman, gedo- micileerd te Antwerpen, bevarende het schip „Martha". Hoewel direct opgehaald, waren de levensgeesten reeds geweken. Het lijk is naar de R.K. begraafplaats te Dordrecht ver voerd. KINDERLIJKJE IN EEN TASCH GEVONDEN. Eenige dagen geleden werd aan het spoor- wegstation te Arnhem een tasch in bewaring gegeven, die Maandag nog niet was afge- haald. De bewaarder meende, dat er een ver- dachte lucht uit de tasch kwam en waar- schuwde de politie. Bij onderzoek bleek, dat de tasch een kin- derlijkje bevatte, dat daama door de politie in beslag is genomen. Een onderzoek naar de herkomst wordt ingesteld. TAARTJES. In det Lange Hamstraat* te Utrecht is een geheel gezin na het eten van taartjes onwel geworden. EEN MENSCHENETENDE TIJGER IN DE ZOO. /In de Zoo te Londen is voor het eerst een menschenetende tijger te zien geweest, die voor hij op Sumatra gevangen werd, verschei- dene inlanders had gedood en verslonden. Hij is de eerste werkelijke menschenetende tijger, dien de Londensche dierentuin ooit bezeten heeft Hij is met een verzameling zoogdieren en reptielen uit Singapore aangekomen, alien een geschenk van Sir Allan Smith daar ter stede, die den Londenschen dierentuin al meer bedacht heeft. Het dier is buitengewoon woest en vliegt naar de tralies, zoodra iemand zijn hok nadert. Deze tijger, zoo vertelt een Londensch blad, is waarschijnlijk de laatste die Sumatra ver laten heeft, aangezien de Nederlandsch-Indi- sche autoriteiten kortgeleden den uitvoer van de dieren verboden heeft. VERDUISTERI^iG BIJ EEN SPAARBANK. In opdracht van den regeeringspresident te Arnsberg hebben ambtenaren van den Rijnsch- Westfaalschen Spaarbankbond onverwachts de boeken van de spaarbank te Perleburg in het Westfaalsche district Wettenstein gecontro- leerd. Daarbij zijn verduisteringen aan het licht gekomen ten bedrage van ten minste 40 duizend mark, waarbij alle geemployeerden betrokken bleken te zijn. Het geheele personeel Is op staanden voet ontslagen. Een voormalig boekhouder, die 10.000 mark heeft verduisterd, wist zich door de vlucht aan een arrestatie te onttrekken. De spaarbank heeft ook groote credieten zonder dekking verleend. De spaar- ders zullen door het gebeurde geen schade ljjd'en. OP HET LAATSTE NIPPERTJE De correspondent van de Daily Tel. te Bel- grado meldt hoe dezer dagen twee bandieten op het laatste nippertje van den strop gered werden door het ingrijpen van den koning. Twee bekende misdadigers Jositsj en Mit- sjitjs, waren met hun „kapitein" Odobasitsj tot den strop veroordeeld en zouden geexecu- teerd worden. Reeds was het drietal naar de executieplaats geleid, toen den rechter, die be- last was met de leiding van de terechtstelling een telegram van koning Alexander werd over- handigd. Daaruit bleek, dat de doodstraf voor Jositsj was veranderd in levenslange gevange- nisstraf, voor Mitsjitsj in 20 jaar tuchthuis- straf. /Voor de oogen van zijn van den dood ge- redde kameraden werd een oogenblik later hun „kapitein" opgehangen. JEUGDIGE MISDADIGERS ONTDEKT Een V.D.-bericht uit Kopenhagen meldt dat volgens een mededeeling uit Koege de politie aldaar erin geslaagd is een dievenbende, be- staande uit zes knapen van zes tot 14 jaar, die in het afgeloopen jaar een aantal diefstallen op haar geweten heeft, onschadelijk te maken. Aanvoerder der bende was een lOjarige jongen. De jongens waren zoo goed georgamseerd, dat de politie bij het onderzoek de grootste moeilijkheden ondervond. Men gelooft dat de bende een uitvoerig strafregister heeft. Voor loopig heeft men vastgesteld, dat de jeugdige misdadigers een groot aantal diefstallen in winkels, cafe's, keukens, automaten, tuinen en hoenderparken op hun geweten hebben. Verder aardappelen rooien en andere land- arbeid, veroorzaakt kloven in de handen en maakt ze ruw en pijnlijk. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, 60 en 90 ct. (Ingez. Med.) hebben zij veel vemielingen veroorzaakt, eta- lageruiten ingeslagen en markiezen stukgesne- den. In een naburig bosch hadden de jongens een soort hoi betrokken, dat geheel was inge- richt als een misdadigers-centrale. GEHEIMZINNIGE MISDAAD TE WARSCHAU. Een Russisch onderdaan Lampoff, die een sovjet-ambtenaar zou zijn, werd op een plein te Warschau met een gapende wonde aan den hals, aangetroffen, De man werd in een zie- kenhuis opgenomen, waar hij is overleden, zonder dat het den autoriteiten is gelukt, het mysterie, dat om zijn persoon zweeft, op te helderen. Kort voor zijn dood gaf hij met veel moeite te kennen, dat hij overvallen was, ter wijl men meende te kunnen opmaken, ,dat hij te kennen wilde geven, dat ook een vrouw bij den overval betrokken is geweest, of hem de verwonding heeft toegebracht. Men veronderstelt, dat de naam Lampoff, die op den bij hem gevonden pas voorkwam, slechts een schuilnaam is geweest. Aangezien geen berooving heeft plaats gehad, wordt het vermoeden versterkt, dat men met een poli- tieken moord of met een daad van wraak heeft te doen. EEN JUSTITIEELE VERGISSING? Onlangs heeft de rechtbank van gezworenen te Innsbruck een jongmensch veroordeeld, dat verdacht werd van vadermoord. Philip Hals- mann, zoo heet de varoordeelde, en zijn vader hadden een bergtocht gemaakt en op dien tocht is de vader in een ravijn gevallen en omgekomen. Volgens diverse deskundigen was de weg op de plaats van het ongeluk te goed en te gemakkelijk, dat iemand daar naar beneden zou kunnen storten en waren de ver wondingen van den omgekomene van dien aard dat zij eerder deden denken aan de gevolgen van krachtige slagen dan aan de gevolgen van een val. Men meent daarom dat Halsmann Sr. vermoord is. Daar Philip een jongen is, die geen prettigen indruk maakt en hij volgens sommige getuigen even voor het ongeluk een woordentwist met zijn vader zou hebben ge had, nam de jury aan, dat hij schuldig was. De verklaringen van Philip's familieleden, kennissen, dienstpersoneel, dat hij zijn vader daartoe veel te lief had en dat hij tot zoo'n daad niet in staat was, vermochten niets daar tegen. Zelfs toen het eerste vonnis van Phi lip wegens vormgebreken vernietigd was en de zaaik opnieuw diende, sprak de jury het schuldig uit. De veroordetelde bleef zijn on- schuld bezweren en van verschillende kanten kwam er critiek los op het vonnis. In rechts- kundige kringen is men van oordeel, dat de aanwijzingen tegen Philip zoo gering waren, dat daar nimmer een veroordeeling op had mogen volgen, terwijl velen bovendien openlijk uitspreken, dat de veroordeelde onschuldig is. Ook wordt beweerd, dat er een geweldige pres- sie van buiten af op de jury is uitgeoefend, waarbij het feit, dat Halsmann jood is van grooten invloed moet zijn geweest. Hoe dit echter zjj, Philip is veroordeeld en ondergaat voorloopig zijn straf, terecht of ten onrechte, die hem vier jaren in de gevangenis zal vasthouden, zoo er in zijn zaak geen keer mocht komen. Hij zelf heeft meegewerkt om de aandacht opnieuw op die zaak te vestigen door het tegenwoordig zoo vaak beproefde middel van voedselweigering. Nadat hij dit negen dagen heeft volgehouden, heeft de justi tie besloten, dat hij met dwang gevoed zal worden, waarmee men Zondag zou beginnen. EEN ENGELSCH VLIEGTUIG VERGAAN IN DE GOLF VAN GENUA. De City of Rome, een Engelsch vliegtuig van de Imperial Airways, dat den schakel Alexandria-Genua bediende in den luchtweg Britsch-IndieEngeland, is Zaterdag in een storm in de Golf van Genua vergaan. Het eerste bericht, dat het vliegtuig in nood ver- keerde, was opgevangen door een draadloos station bij Livorno. Het bericht meldde, dat het toestel zich in gevaar bevond op het water, tusschen Bocca d'Arno en Viareggio. De sleepboot Famiglia ging uit en vond het vlieg tuig, dat men op sleeptouw nam. Na een uur braken echter alle drie de trossen, waarop de sleepboot, die meende, dat er geen onmiddel lijk gevaar voor het toestel bestond, naar Spe- zia stoomde om hulp te halen. Dadelijk gingen er daarop torpedobootjagers op uit om het toestel te helpen, doch dit werd niet meer ge vonden. Wel heeft een van de torpedoboot jagers twee lijken opgevischt, waarvan een her-kend is als dat van L. S. Birt, den vlieger van de City of Rome. Men vermoedt dan ook, dat het vliegtuig met alle zeven opvarenden vergaan is. Aan boord bevonden zich n.l. vier passagiers, onder wie een vrouw, en drie man personeel. De omgekomen vlieger was een man van ongeveer 27 jaar, die al vijf jaar gevlogen had, eerst bij de luchtmacht en toen bij de Imperial Airways. Een van de passa giers was een douaneambtenaar van Croydon, die een vacantie-uitstapje naar Athene had ge maakt. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Dit is het derde ernstig ongeluk van de Imperial Airways in dit jaar. Den 17en Juni is det City of Ottowa vergaan in het Kanaal, waarbij zeven menschen zijn omgekomen, en den 6en September is de City of Jeruzalem te Jask aan de Perzische golf verbrand, wat drie menschenlevens heeft gekost. EEN BLOEDIGE BERENJACHT. Aan de Magyarsag wordt uit Csikszereda bericht, dat de gemeente-secretaris van het dorp Gylmes-Felsolop (Zevenbergen) op een opwindende en bloedige jacht een reusach- tigen beer heeft gedood. Uit de uitgebreide bosschen in de buurt van dit dorp kwam reeds sedert geruimen tijd een bruine beer, de schrik der herders en boerderijen, naar de dorpen en er was geen dag, zonder dat hij uit de eene of andere runder- of schapen- kudde een slachtoffer haalde. Eenige boeren vertelden van een verschrikkelijk schouw- spel, dat zij toevallig in het bosch hadden gezien, toen de beer een wild zwijn gewoon met zijn poot een verschrikkelrjken slag gaf en het onder den arm meesleurde. Aangezien de Roemeensche bevolking geen vergunning heeft om wapens te gebruiken, kon de beer zoo lang overal onheil veroorzaken. Eindelijk heeft nu de gemeente-secretaris van Gylmes- Felsorop, vergezeld van vier boeren, die hij van wapens had voorzien, den beer onscha delijk kunnen maken. Hoewel alle jagers direct schoten losten, zoodra de beer zicht- baar werd, en hij ook uit drie groote wonden bloedde, wierp hij zich toch op een der boe ren, wien hij de kleeren van het lrjf scheurde, en daama op een tweeden, dien hij omarmde en zoo verschrikkelijk drukte en perste, dat de ongelukkige in het ziekenhuis moest wor den gebracht, waar hij nog in levensgevaar verkeert. Ten slotte doodde de secretaris het beest, dat daarop in triomf naar het dorp werd gebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2