ALGEMEEN NIEUWS- F.N APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Denk er Aspirin- mhg Eerste Blad. Bekendmafcing. Aanbesteding. Aankondiging. <^AVsUmtg^if No. 8445. WOENSDAG 30 OCTOBER 1929. 69e Jaargang. tijdelijk Vakonderwijzeres, FEUILLETON. ve ye/af BIHXENLAND. AAN TE BESTEDEN A. Het wekelijksch ophalen van vuilnis, gedurende het jaar 1930 op het Dorp, met gebruik van een kar door den aannemer, en beschikbaarstelling van een kar door de gemeente voor het ophalen van modder. B Het ledigen van de vuilnisbakken en vervoer van vuilnishoopen op het gehucht Zaamslag-Veer, gedurende het jaar 1930. C. Het wekelijksch ophalen van vuilnis op het gehucht Othene, gedurende het jaar 1930. De leverantie van de voor het jaar 1930 door de verschillende openbare lagere scholen be- noodigde schoolbehoeften. book-sir Maandag 18 November 1929, eene Algemeene Opneming zal worden gehouden van de Voetpaden. Handel daarnaar tijdig Tabletten steeds Wybert-tabletlen meenemen, zoo gauw hebt U kou gevat, lastig zijn de gevolgen. (Slot volgt.) 1BONKEMENT8PBIJ8: Btnmen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Bulten Ter Neuzen per pest 180 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,25, overige lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bp vooruitbetaling. {Jitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ATJVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bp regelabonnement tegen verminderd tarlef, hetwelk op aanvraag verkrpgbaar is. Inzending van advertentien liefst Sen dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MA ANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVONR sGaBaaaemmOBmm f .r -» Burgemeester en Wethouders der 5^- gemeente ZAAMSLAG roepen solli- citanten op naar de met 1 November a.s. open komende betrekking van in de nutlige Handwerken, aan de Openbare School, in den Grooten Huissenspolder. Oega- digden gel even hare sollicitatiestukken in te zenden v66r of op Maandag 4 November a.s., des v.m. 9 uur. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij betrokken schoolhoofd. Salaris 200,per jaar. Zaamslag, 29 October 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER Pzn, Burgemeester. J. STOLK Lzn, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG, zullen op Dinsdag 5 November 1929, des voormiddags ten 9l/2 ure, ten Gemeen- tehuize trachten Inschrijvingsbiljetten worden ingewacht v66r of op Dinsdag 5 November 1929, des voor middags tot 9'/a ure. Zaamslag, 29 October 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd JO'I. DE FEIJTER Pzn, Burgemeester. J. STOLK Lzn, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen op Maandag 11 November 1929, des voormiddags ten 10 ure, ten Raadhuize dier gemeente in het openbaar trachten aan te besteden De voorwaarden van aanbesteding en lijsten van de benoodigde schoolbehoeften Iiggen ter secretarie ter inzage. Zaamslag, den 29 October 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd JOH. DE FEIJTER Pzn, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. m m. m liit het Enqelsch door PHILLIPS OPPENHEIM. 78) (Vervolg.) ,,Mijn vrouw heeft precies uw instruc- ties opgevolgd," zeide hij, zich tot Bliss wendende. ,,Ik hoop dat de inrichting van de kamers naar uw zin zal zijn. Wilt u even meegaan?" Hij bracht hen naar de deur van een keurig ingericht boudoir waar een slaap- kamer op uit kwam. Bij hun binnen- komen kwam een eenvoudig gekleede kamenier naar hen toe. De slaapkamer bood een zonderlingen aanblik, elk meu- belstuk stond opgestapeld met doozen. ,,Ik geloof niet, dat ik iets vergeten heb," zeide mr. Crawley, terwijl hij zijn notitie-boekj< zien. Levillion heeft de bestelde japon bCHTEQcURIM ROOKTABAK THEODORVJS NIEMeiJE* GRONINGEN (Ingez. Med.) 'TV--"' (£1; Burgemeester en Wethouders van ZAAM SLAG, brengen ter algemeene kennis, dat te beginnen op vanwege de gemeente Zaamslag, den 29 October 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER Pzn, Burgemeester. J. STOLK Lzn, Secretaris. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Verschenen is het jaarverslag over 1928 van den postch&que- en girodienst. Hieraan is het volgende ontleend: Aan het einde van het verslagjaar bedroeg het aantal postrekeningen 139.282 of 10.024 meer dan op 31 December 1927. Het aantal boekingen op postrekeningen met inbegrip van de amb- telijke boekingen wegens aanrekening van rechten, kosten van materieel enz. bedroeg 31.921.180 of gem.id.deld 103.977 per werk,- dag. Over 1927 waren deze aantallen 27.943.645 en 91.021. De geldelijke omzet onderging eveneens belangrijke vermeerdering. In 1928 werd ge- stort f 1.311.285.103 tegen 1.205.227.783 in 1927, op credit-giro's werd verwerkt f 3.735.930.715 in 1928 tegen in 1927 3.447.115.900, op debet-giro's in 1928 4.248.760.847 tegen in 1927 3.930.617.914; wegens cheques werd in 1928 afgescbreven 776.254.956 tegen f 726.658.804 in bet voor- gaande jaar, terwijl bet bedrag op post- credietbrieven over genoemde jaren resp. 103.780 en f 94.539 bedroeg. Het algemeen saldo tegoed bedroeg op 31 December 1928 120.932.923, welk bedrag in Januari 1929 echter spoedig weer terugliep tot ongeveer 95 millioen. De belangrijke toe- neming van het aantal rekeningen heeft dus evenmin als in 1927 blijvende stijging van het totale saldo ten gevolge gebad. Hetgeen in bet verslag van dat jaar vermeld is met betrekking tot de oorzaken van dit verschijn- sel geldt ook voor 1928. Inzonderbeid moot hierbij gedacht blijven aan het niet-vergoeden van rente over de saldi der rekeningen, waar in vele rekeninghouders bij voortduring aan leiding blijven vinden, hun saldo zoo laag mogelijk te houden. Het totale aantal ambtenaren bedroeg op 31 December 1928 788 tegen 817 in 1927. NEDERLAND EN BELGIe. De medewerker G. Nypels schrijft aan het ,,Handelsblad" Volgens het ..Laatste Nieuws" is in de Brusselsche ..Standaard" dezer dagen, naar aanleiding van mijn opmerkingen over K. Frances keek Bliss aan, haar lippen. trilden. Geruststellend stak hij zijn arm door den hare. „Zorg, dat het bad over een half uur klaar is en leg wat kleeren uit", zeide hij rustig. ,,Kom kind, ga mee, het wordt nu langzamerhand tijd om op elkaars ge- zondheid te drinken met iets beters dan de Medoc, waarvoor je me altijd zoo'n standje aaf. Maak een flesdh champagne open, Clowes", ging hij voort, terwijl ze de eetkamer binnengingen en zich aan tafel zetten. „En nu, mr. Crawley, als u nu maar luisteren wilt". Met een paar woorden bracht hij mr. Crawley van de aanleiding van zijn eigenaardig lijkend experiment op de hoogte. De rechtsgeleerde luisterde zwij- gend toe, maar toen het verhaal geein- digd was, drukte hij zijn client hartelijk de hand. ,,Ik ben van mijn leven nog nooit zoo verbaasd geweest, mr. Bliss", verklaarde hij. ,,En ik hoop van harte, dat u zoo gelukkig mag worden als u verdient". ,,Daar zullen we op drinken", zeide Huysman's inspectiereis, beweerd, dat het planVan Konijnenburg voor Belgie nog minder gunstig zou zijn, dan „het plan van de Nederlandsche regeering". Dit laatste zou nl. de uitmonding van bet kanaal voor- zien te Dintelsas, terwijl Ir. Van Konijnen burg zijn kanaal ,,te Scbaakdam, nog enkele kilometers v66r Dintelsas" zou laten uit- monden. Deze bewering van het Brusselsche blad is totaal onjuist. De Standaard" is waarschijn- lijk deze punten op de kaart van het Memo randum der Nationale Unie gaan uitmeten, ofschoon daarop het planVan Konijnen burg, niet zuiver, volgens de scbaal, docb slecht scbetsmatig aangegeven was, en of schoon in den begeleidenden tekst toch ook slechts van Dintelsas sprake is. Het plan -Van Konijnenburg, dat de Bel- gische deskundigen natuurlijk zeer goed ken- nen, had, net als wat de Belgen ,,het Neder landsche ontwerp" beeten, Dintelsas als eind- punt. De Nederlandsche onderhandelaren kenden nl. wel niet alle technische details van deze voorbesprekingen tusschen Ir. Van Konijnenburg en de Belgische deskundigen, maar ze wisten toch o.a. wel, dat men bet over Dintelsas eens geworden was. De Standaard" kan gerust wetzen: dit plan was ook volgens de Belgische deskun digen een goede oplossing en zeker de beste binnen de tusschenwateren. VERLICHTING DRUK CRISIS- HEFFINGEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verlichting van den druk der crisisheffingen. Het in het leeningfomds aan- wezige saldo wordt daartoe, geiijk uit bij de memorie van toelichting gevoegde staten blijkt, tot het jaar 1943 gebruikt ter gedeel- telijke dekking van de jaarlijksche lasten van het fonds. Afgeschaft worden de opcen- ten op den suikeraceijns en verlaagd met ruim een derde wordt de verdedingsbelas- ting II. Het overblijvende gedeelte van de verdedigingsbelasting II wordt samenge- smolten met de inkomstenbelasting in dier voege, dat deze in hoofdsom evenveel blijft opbrengen als tot dusver en op de hoofdsom 20 opcenten worden gelegd ten bate van het leeningsfonds. Blijkens de memorie van toelichting zal ddt een groote administratieve vereenvoudiging geven. Volgens het ontwerp zal de afschaffing van de opcenten op den suikeraceijns in wer- king treden op 1 Januari 1930 en het overig deel van de herziening op 1 Mei 1930. DE NATIONALISTEN EISCHEN OOK ZENDTIJD. Het dagelijksch bestuur van den Nationalen Radio-Omroep (Vertoond van Nationalisten) heeft het volgende adres aan den Radioraad gezonden: Het Verbond van Nationalisten, afdeeling Nationale Radio ©mroep (N. R. O.), door zijne eerste uitzending op 1 Juli 1929 als zendorga nisatie erkent, in aanmerking nemende: dat de socialistische omroepvereeniging de „V.A.R.A." beschikt over een aanzienlijk deel van den zendtijd; nen gestuurd, over een half uur komt de coupeuse om te passen. De andere din- gen van Bond-Street zijn allemaal op zicht." ,,Wil mevrouw eerst ontbijten, of zal ik eerst het bad klaarmaken?" vroeg de kamenier beleefd. Bliss, terwijl hij zijn glas omhoog hief. ,,Op jullie beider gezondheid, jonae- lui", ging de rechtsgeleerde voort. ,,En op jullie huwelijk, dat zoo romantisch mogelijk begonnen is. Jullie hebben bei- den ook den harden kant van 't leven leeren kennen, je hebt beiden ondervin- dingen opgedaan, die op jullie volgend leven een blijvenden invloed zullen oefe- nen, En wat mij betreft ging hij voort, terwijl hij zijn hoed greep, ,,ik zal nooit vergeten mijn beste mevrouw, wat een goed figuur uw man maakte boven op de bestuurdersplaats van een omnibus". Even daarna nam hij afsoheid en nu waren ze voor t eerst alleen. Impulsief keerde Frances zich tot haar man. ,,Ik kan het nog niet gelooven, dat het heusch waar is," zeide ze. Je zult zien, dat ik er nooit aan wennen zal." Bliss lachte geruststellend, terwijl hij haar naar zich toetrok. Stil liet ze hem beaaan, 't was of ze voor het oogenblik vofkomen passief geworden was. ..Lieveling," zeide hij zachtjes. „Het is toch heusch waar, Je bent rijk net zoo rijk als je maar zelf wilt. Je bent nu in staat om je zusters naar buiten te sturen, of ze hier een gezellig tehuis aan te bieden, net zooals je zelf t beste acht. Hoe zou je erover denken, als Ruth nu voor een paar jaar naar Dresden ging, voor een goede zangopleiding en als we dan Elsie met ons mee naar het Zuiden namen 1" Frances snikte zachtjes, maar Bliss voelde heel goed, dat dit tranen van ont spanning waren, dat zij straks met beide handen het geluk zou grijpen. ,,'t Is te goed om waar te zijn," fluis- terde ze, terwijl ze zich hartstochtelijk aan hem vastklemde. ,,Weet je wat te goed is om waar te zijn," fluisterde hij zachtjes terug, ,,dat jij mijn vrouw bent, Frances, dat ik van je houd, zooals ik nooit gedacht had van iemand te kunnen houden." Spontaan sloeg ze haar armen om zijn hals. Gedurende eenige oogenblikken vergaten ze de geheele omgeving. Maar toen werd er even op de deur geklopt en kwam de nieuwe kamenier binnen. dat deze zendvergunning feitelijk is ver- leend aan een politieke partij met name de S, D. A. P.; dat naar z.i. het nationalistische volksdeel ook aanspraak mag maken op een deel van den totaal beschikbaren zendtijd der beide zen- ders: verzoekt uwen Raad derhalve bij de verdee- ling van den zendtijd over de verschillende groepen ook in aanmerking te komen voor een evenredig deel van den zendtijd. DE A.V.R.O. In verband met berichten, die de laatste da gen in de pers circuleeren over een beweerd conflict tusschen bestuur der A.V.R.O. en haar voorzitter, heeft het dagelijksch bestuur der A.V.R.O. er prijs op gesteld, te verklaren, dat deze berichten kennelijk hun oorzaak vinden in het reeds geruimen tijd door den heer Wester- veld gekoesterde voornemen, zijn functie, die hij destijds onder uitdrukkelijk beding slechts tijdelijk aanvaardde, thans neer te leggen. De heer Westerveld acht den tijd gekomen om zijn voornemen te verwezenlijken. Hij wenscht tot elken prijs den schijn te vermijden, dat op zijn aftreden als voorzitter van de A.V.R.O. door de beslissing van de regeering, hoe deze ook moge uitvallen, invloed zou zijn geoefend. Het aftreden van den heer Westerveld, waar- van mededeeling is gedaan aan het dagelijksch bestuur der A.V.R.O. kan geenszins worden in verband gebracht met divergence's, die in elk bestuur plegen voor te komen, en die immer op zakelijke en ieder bevredigende wijze konden worden opgelost. Het dagelijksch bestuur betreurt dan ook zeer ernstig de uitlatingen, die de laatste da gen in dit verband zijn gedaan. Het dage lijksch bestuur van de A.V.R.O. is eenstemmig van oordeel, dat de heer Westerveld met de grootste toewijding zijn krachten heeft gege- ven aan de belangen van den algemeenen om- roep in Nederland en zulks op volstrekt on- baat«uchtige wijze, die hem recht geeft op aller erkentelijkheid. DE KINDERWETTEN. In 1930 zal 't 25 jaar geleden zijn, dat de Kinderwetten werden ingevoerd. Door den Nederlandschen Bond tot kinder- bescherming zal bij die gelegenheid een ge- denkboek worden uitgegeven. ARBEID IN SLAGERI JEN - SLAGERSWINKELS. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver- heid beeft het volgende voorontwerp bij den Hoogen Raad van Arbeid aanbangig ge- maakt. Ten aanzien van de werkzaamheden van arbeiders in een ruimte, welke bebalve sla- gerij tevens slagerswinkel is, geldt inplaats van hetgeen met betrekking tot arbeid in fa- brieken of werkplaatsen bij of krachtens de artikelen 22, 23, 24, 25, 28, 29, 30, 31, 32, 68 elfde lid. en 91 der Arbeidswet 1919 is be- paald, hetgeen met betrekking tot arbeid in winkels bij of krachtens de artikelen 44, 45, 46, 47, 48, 68, elfde lid, en 91 der Arbeids wet 1919 is bepaald. De toelichting luidt als volgt: Artikel 7, eerste lid, der Arbeidswet be- paalt, dat, indien in een ruimte zoodanige verschillende werkzaamheden worden ver- richt, dat die ruimte bescbouwd moet wor den als een fabriek of werkplaats, een win- kel, een kantoor enz. en tevens als een ander dezer inrichtingen, ten aanzien van die werk zaamheden de bepalingen van de verste strekking gelden, behoudens in de gevallen bij algemeenen maatregel van bestuur ge- noemd. Dit brengt met zich, dat, wanneer zooals veelal het geval is de ruimte, waarin in een slagersondememing het vleesch verkocht wordt, dezelfde is als die, waarin de slagerswerkzaamheden plaats vinden, alle arbeid, in die ruimte verricht, onderworpen is aan de voor arbeid in fabrieken of werk plaatsen vastgestelde arbeids- en rusttijd- bepailingen. ,,Uw bad is klaar, mevrouw," zeide ze beleefd. Twee en twintig keurig gekleede jon- gelui zaten dien avond in het Vene- tiaansch zaaltje van de Milan op Bliss en zijn vrouw te wachten. Honerton, die de leiding van het feestje had, liep zenuwachtig heen en weer. ,,Denk je dat er kans op is, dat hij niet op komt dagen vroeg Freddy Lan caster. ,,Geen sprake van", verklaarde Honer ton gedecideerd. ,,Je zult hem heusch wel zien verschijnen. Maar wat ik wou zeggen... begrijpen jullie eigenlijk alle maal wel, dat hij misschien niet eens een behoorlijk rokcostuum heeft om in te ver schijnen. Toen ik hem den laasten keer zaa, nou, toen zag hij er uit..." Freddy Lancaster ging naar den Spie gel en trok het strikje van zijn dasje nog iets meer aan. ,,Arme stakker", zuchtte hij. ,,En dan zit hij nog aan dat meisje vast ook... O ja, dat wou ik jullie nog vragen: wan neer is het eigenlijk het beste moment om de enveloppe te geven Natuurlijk zoo gauw mogelijk. 't Zou gemeen zijn om hem lang in onzekerheid te laten en ik geloof ook, dat hij meer van het eten zal genieten, als hij weet, dat hij een cheque van duizend pond in zijn zak heeft." De deur van het zaaltje werd geopend en de bediende riep den naam van Mr. en Mrs. Bliss af. Een algemeene conster natie volgde, die spoedig in een gevoel nu breekt de tijd aan, dat regen en wind boosaardig en geniepig fluitend om de hoe- ken gieren en gij aan de ge- varen van kouvatten op bij- zondere wijze blootgesteld zijt. en behoed U tegen kouvat ten en zijn kwade gevolgen. Uw stelregel moet daarom luiden: innemen! Let er op, dat U steeds de ecMe Aspirin-Tabletten met het Bayerkruis lontvangt. Prijs 75 ots (Ingez. Med.) Bij bet Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 zijn voor slagerijen, deel uitmakende van een ondememing in hoofdzaak op den verkoop in het klein inge richt, verschillende uitzonderingen getroffen op bet in de Arbeidswet gestelde verbod om in fabrieken of werkplaatsen langer dan 8^4 uur per dag, tusschen 6 uur des namiddags en 7 uur des voormiddags en op Zaterdag na 1 uur des namiddags arbeid te verrichten. De wet laat echter niet toe, dat in slagerijen, behoudens wanneer op grond van bijzondere omstandigheden een overwerkvergunnmg verleend is, langer dan 48 uur per week ge- werkt wordt. In het bijzonder met het oog op dit laatste is er van de zijde der slagers- patroons herhaaldelijk op aangedrongen, dat voor htm inrichtingen een lsyjgere werktijd zou worden toegestaan. Eensdeels be roepen zij er zich op, dat voor slagerijen in verband met de voorziening in de behoeften van het publiek niet de engere bepalingen voor fabrie ken of werkplaatsen docb de ruimere bepa lingen voor winkels behooren te gelden. An- dersdeels wijzen zij op de concurrentie, die zij ondervinden van vleescbwarenwinkels, waarin door het personeel tot dusver onbe- perkt mocht worden gewerkt en welke ook na invoering van de bepalingen der Arbeids wet omtrent de arbeids- en rusttijden voor (Ingez. Med.) van groote verbazing overging. Het avondcostuum van Bliss kon een verge- lijk met hun eigen kleeren makkelijk doorstaan. Hij was wat magerder gewor den en zag er wat ouder uit, maar zijn houdina had aan zelfvertrouwen en aan een zekere eenvoudige waardigheid ge- wonnen. Maar de grootste scnok werd hun toegebracht door Frances. Was dat de vrouw van Bliss, die verschijning in het wit, die zulk een prachtig snoer parels het leken precies echte-om den hals had Maar toen het eerste oogen blik van verbazing voorbij was, verdron- gen ze zich om voorgesteld te worden. Gelukkig werd het pijnlijke van de situa- tie, waar ze zoo tegenop gezien hadden, van het eerste oogenblik verdreven door de natuurlijkheid en de hartelijkheid van Bliss zelf. Opgewekt hield hij het gesprek gaande, hij sprak over voorvallen van vroeger, zonder ook maar een keer op de catastrofe te doelen, die zijn leven voor hem veranderd had. Na een kwartiertje kwam een van de kellners zeggen, dat de heeren aan tafel konden gaan. Vroolijk pratend ginaen ze naar de groote ronde tafel, waar Bliss een luid protest verwekte door lachend te verklaren, dat hij eenvoudigweg wei- gerde om zich van Frances te laten scheiden. Toen ze zaten, vertelde hij het geheim, dat ze eerst dien ochtend ge- trouwd waren. Onder het pandemonium van gelukwenschen, dat op deze aankon diging volgde, stond Honerton op en tikte met zijn mes tegen zijn glas.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 1