i- PUROL Feui lleton-vertellingen. Dam- 9n Schaakrubriek. nn m OgMKlGDI BKRICHTEl7 Ruwe Handen I M BRABANTSCHE BRIEVEN. DAMMEN. SCHAKEN. m1111 a t> c d e f g h 29. h3h4, h6h5; 30. Tb5—b7, Ta7X b7; 31. Rd5Xb7, Tf8—d8; 32. Rb7—d5, Td8d7; 33. Tf3b3, Kg8f8; 34. Tb3 ,b5, Td7a7; 35. Rd5b7, Kf8e7; 36. g2 g3, Ke7—d6; 37. Kgl—g2, Kd6c7; 38. Rb7—d5, Kc7—d6; 39. f2—f4!, f7—f6; 40. Rd5b3, Ta7—a6; Wit wint nu een pion. 41. Rb3f7, Ta6c6; 42. Tb5d5t, Kd6e7; 43. Rf7Xh5, Tc6c5; 44. f4Xe5, f6Xe5; 45. Rh5f3, Ke7f6; 46. Td5—d6t, Kf6— e7; 47. Td6—g6, Ke7—f8; 48. Rf3—h5! •1 (Ingez. Med.) Ulvenhout, 20 October 1929. Menier, booge hoeien en gekleede jassen; die wordt dan van z'n scbip g'haald mee de vlaggeskes in de touwen; mee z'nen troon en z'n zwarte herauten, mee z'nen schimmel da-d-allemaal op d'n Spaanschen boot staat, da-g'-as ouwe- ren mensch er plezier in krijgt en d'r van onder d'n indruk zouw geraken. Dan daveren de kenonnen van de milietere akkedeemie dat de stad dreunt. Dan zingen de duzenden kinderkes d'ren welkomstzang, da-g-'r tranen van in oew oogen krijgt. Ja, amico, dan is 't ier laangst de haven, bij 't Ouwe Kasteel van de Akkedeemie mee 't Spanjaardsgat, ier onder d'n grijzen toren die zoo hoog is da z'nen spits in deuze idagen in de mistige wolken stikt, dan is er ier bij de haven 'n stemming van zenuwach- tige en blije verwachting; de Siniderklaas- stemming. Amico, ik durf grust te zeggen: zoo vindet in heel Ollaand nie! Da's daar te kinderachtig. Maar ik zeg maar zoo: sjuust om van da kinderlijks 'nen dag van schoone, lieve stemming te maken, 'nen dag van feest die ier ginnen eenen Ber- dane^r zouw willen missen, k£k, da's 'n bewijs da-d-ier nog wa leeft! Da-d-et bloed gin water-en-melk is; de harten nog kloppen op de maat van 't diep-menschelijk gevuul en nie alles is kepdt en weggeriddeneerd onder veul, nikszeggende woorden! Maar kreeg gelijk op d'n duur. genogt. Daar ga-g-et alweer nie over. Wa'k En d'n wijze-n-enkeling kwam in z'n em- o dan zeggen wouw is ditte: ze kunnen ier van meke te staan. Laat 'k er direkt bijzeggen, niks nog wa maken. Ze kunnen 'n feest dat da-d-'n heel gewaagd, 'n heel gedurfd vieren en de feestweek van de verlichtmg was beeld is, want sjuust dieen deftige en wijze- J in de puntjes af. ^.ot.VoHtio' Hip Hraavt sin emmeke meer, Nouw heet 'r z' Ze zeggen altij, amico, as da-d-et publiek, „de mas- sa" zooas 't altij deftig gezeed wordt en n6g def- tiger: ,,de domme massa", het 't beste wil! Ik ge- leuf 't. Starker: 'k ben d'r wel heel zekers van. Keb nooit aanders gezien of „de domme massa" n-enkeling, die draagt gin emmeke meer, zoodat ie, as ie in z'n emmeke zou worren gezet, heel onwijs in z'naffijn, ge snap me wel! Maar laat ik nouw nie over emme- kes en zoo gaan praten, waant dan is m'n velleke vol v66r ik op m'n sjapieter ben ge- rokt. Ik wou dan maar zeggen: 't groote pu bliek ee-t-'m altij aan 't goeie end vast. En meen 'n bietje prakkizasie krijgde dan ok al gauw in de gaten dat da nie aanders k£m! Waant alles bij mekare genomen levert de massa 'n massa oordeelen en al die oordeelen bijmekare gegooid, geven op 't lest 'n bezink- sel en da bezinksel motte emmen. 't Is de kracht, de fut, de sjoos, waar 't om gaat. 't Is d'n droesem! 't Is 't dikke, 't zware! lets wa goed Is, amico, da vindt z'nen weg. Nie altij even vlug en rap; maar komen doe- g-et er! Zelfs, as-t-'r 'n stelletje kraantenschrijvers perbeeren om zooiets nie z'nen weg te laten vinden. Da's 'n pollitiek van niks. Da's even stom, da's nfet zoo krankzinnig as da-ge'n zaaike uit 'n korenaar in d'n grond stoppen zou en ieveraans gong rond vertellen da-ge 'nen braandnetel had gezaaid. Op 't mement da-ge 't verteld zullen z'oew geleuven. Waar- om? Omdat de menschen, waar ge 't aan verteld, oew nie naar leugens vragen en dus niet beters weten of ge zegt de waarheid. 't Zaaike zit nog onder d'n 66rde. Da lee z'n eigen wel uit 't basje te vringen; da verricht daar onder in de donkerte wel 'n wonder ,da ginen perfesser 't na kan doen; da trapt mee z'n wortel-pootjes z'n eigen wel in den voed- zamen grond en bokst mee z'n 5rmkes d'n £5rde van mekare om z'n eigen maar de zon, naar 't licht te kunnen strekken; dan zal straks da-d-eene zaaike wel 'nen vollen, vet- ten, zwaren kolf opleveren, barstens vol mee honderden zaaikes tot nut van de menschen, maar veurloopig wordt er nog 'nen braand netel verwaoht, omda ze da van da zaaike verteld emmen. Maar op 'nen goeien dag dan zien de men schen dat 'r ginnen braandnetel, maar 'nen goudgelen korenhalm onder 'n feestelijk zon- neke te geuren staat en die menschen no&- men 'm 'nen korenaar, prijzen ze-n-'m as korenaar en eten 'm as korenaar En andersom is 't net zoo. Perbeer de menschen wijs te maken, dat er Nouw heet 'r z'n eigen, vollegens mijn, 'n gek dingske veurgedaan. Of „gek", eigen- lijk nie gek! 't Was mee de verlichtingsetalaziewedstrijd. De winkeliers hadden d'r eigen kollossaal uitgesloofd. 't Zag er allemaal zoo wonder- schoon uit, amico, da ge 's aves in de stad mee oew oogen liep te knippereo. Heel Berda zwom in 't licht! Prijzen waren er uitge- loofd; tien zelfs! En dus was er 'n zjurie. En ,,de massa" mocht mee-zjurien. Die zouw ok tien prijzen geven! En wa-d-is 'r nouw gebeurd 't Publiek, 't volk gaf z'n oordeel van een tot tien en de zjurie gaf d'r oordeel van een tot tien. En in 't lijstje van de zjurie kwam nommer-een-van-'t-volk heelemaal nie veur! Nouw zeg ik maar zoo, amico: was de zjurie nouw 'nen kraantenman en de etala- zies 'n zooike boeken, of 'nen stapel schilde- rijen, of 'nen troep beelden, dan had de kraantenman 't schoonste boek, de schoonste schilderij, 't beste beeld as 'nen vod behaan- deid, waantnie hij, maar de domme massa weet 't beste, amico! Toevallig liep da nouw samen. Meestal is da nie zoo. Koom 't publiek achterop; na jaren pas dikkles en daarom da'k dit veur- beeldje aanpak, ok al is 't dan maar van etalaziekunst, om's goed te laten zien da-d-'n piesebed gin roos en 'nen koorenaar ginnen braandnetel is, ok al perbeert de „wijsheid" da neer te potlooien in de kraant. En nouw 't gekste, 't allerkrankzinnigste, waar ik as eenvoudige boerenmensch heele- gaar nie bij kan mee m'n petje. In de kunst zoude nog kunnen beweren: „kwestie van smaak!" 't Is nouw eenmaal goed meugelijk, dat er nouw en dan 'nen mensch is die 'n schilderij van 'n vrouw mee 'nen vierkanten kop, gruune wagen, 66n oog, p£6rs haar, vingers-as-stopnaalden en 'nen mond as 'nen lap biefstuk, de bekoor- lijkste, de verleidelijkste schilderij vindt, die ie ooit gezien het. Zukke menschen schijnen er te zijn, al is 't dan kolossaal jammer da sjuust zulleke tiepen dikkels de kraanten volkladderen. 't Is nouw eenmaal nie aanders. As ge zo'nen ,,vogelverschrikker" waar 'k het ierboven over had, 'n glas van d'n koste- lijksten wijn zouw geven, z66 geperst uit de druiven en versnejen mee 't prikkelendste sap van 'nen aanderen druiventros en gebot- Perbeer de menschen wijs te maken, dat er -P en bewaaMop Te geraffinee^ maier, uit da plaantje daar, vart en _n WBmbwakr^Paske wijn in zouw schen- schoone roos bloeien zal as de pifese^ J ken wfar onzen goeie Prins zelfs z'n vorste- eenmaal bovenop dn Stengel staat te buigen, vingers nog veur zouw afbijten; 'n ■npt 7«n deftly as 'nen livrei van de Konmgm J S -.J..,. net zoo deftig as 'nen livrei van de Koningin dan lappen de menschen de veurspelling aan d'r botten, amico. En zoo hedde 't kunnen zien in de mederne kunst. En zoo ziede 't alle dag! Laank emmen ze geperbeerd, in geleerde kraantenstukken waar gin woord verstaan- baar Ollaandsch in veurkwam, om alles wa geverfd, geschreven, gebouwd, gedieht was m medemen stijl, die ginmensch snapte, as t schoonste ter wereld aan te prijzen, zijn d'r van truggekomen. Ze moesten, teu- glaske wijn, mee aandere woorden, da-d-op de tafel van 'n vorst gin slecht fiiguur zouw slaan, dan hadde alle kaans, amico, da zo'nen „vogelverschrikker" 'n teug van da-d-edelste nat mee 'n vies gezicht uit zouw spouwen en z'nen gustheer verdenken van pogingen om hum te vergiftigen. 't Beste van beste dat ie veur d'r groeien lot, da wijzen ze af mee 'n zuren muil. 'n Dolletje snappen ze nie en lachen vinden ze „ordinair". Maar nog 66ns, da's dan allemaal nog 'n kwestie van smaak. zijn d'r van truggekomen. Ze moesten, teu- ^en d'n aan- gen wil en daank. Op 't lest.warenme rfd- t de dochter", zee-'t sprikwoord en ver, da-d-et wereldberoemde beeld van Venus kaant weer heel goed om van nie meer telde, omdat da schoone frummes da n grooteren pot snert te die Venus, mee d'r schoon postuuruit de J is. mode was! De arsjetekkers emmen geperbeerd om ons dwarse ramen't schoonste van deus eeuw te laten vindenknudde! Zemmen er blaajen over volgepotlooid; zemmen mekaar bp zitten te kammen, knudde. Troepkes van schrijvers krmpen bij mekare en zitten mekaar op te schroeven; kladderen neele nlekaten in de kraant vol om de wbreld te verkondigen da Piet zo'n kraan is. knudde. Gin boekske wordt er om verkocht. Tin schilderij mee vierkaante-rondjes en kindjes-mee-gruun-haar wordt er deur ge- k°'thtpubliek lot z'n eigen nie beetnemen. Netuurlijk! Reclame is noodig. Net zoo goed as da-d-'nen .boom die ge vruchten wil laten dragen in 't veurjaar bemest met worden. Mafr 'as ge nouw denkt da-ge mee al dn kimstmest van alle Ulvenhouters bijmekare aan 'nen doodgewonen iep peren kunt laten sroeien nouw da bende grif abuis. Neee'amico, de „domme massa" ls^chkkels, nie haalf zoo stom as 66nen ,,gladdekker Zoo hedde hier van de week nog 'nen bak kunnen beleven op 't punt van deskimdigheid "nenkelmg die't o!16en wit en de massa die te zamen wit. Zooas ge wit, wemmen Ier n schoone^ver- lichtingsweek achter onzen rug. uitdrukking as van idioten, mannenkoppen as knolrapen die te laank in d'n kelder em men gelegen. En al die schilderijen onderteekende-n-ie mee 'nen Russischen naam: „Sjtrackscotsty" of zoo iets. Ochdrme, amico, wa-d-emmen de vogelver- schrikkers d'r eigen blaauw geschreven. ,,Da was nouw je ware Kunst", potlooiden ze! ,,Da konnen ze hier toch maar nie maken! Zukke dingen moesten toch maar ver weg komen. Wa-d-'n sentiment, 'n gevoel, neee, wa-d-'n hartstocht, lag daar allemaal in! Wa-d-'nen meester, wa-d-'nen meester van den kwast!" Toen ze z66ver waren, kwam m'nen kam- meraad mee z'n lachenden mond om d'n hoek kijken en toen zee ie: Ik ben dieen Rus, ge- boren in 's Hertogenbosch en in die doeken zit gin sentiment, gin gevoel, gin hartstocht, gin kunst, in die doeken zit alleen maar beetnemerij, kwiebussen! Kek, amico, da's gebeurd zoo zeker as ik Dr6 hiet! En mee zo'n veurbeeld veur oogen kunde snappen hoe ik, as boer, over de „vogelverschrikkerij" denk. Kom ik schei d'r af. M'n vel is staampende vol, tot de naaste week. Ontvang veul groeten van Trui en, as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DR6. Wit: 47, 48. 20, 24, 26, 30, 34, 39, 41, 42, 45, 46, Zooas ge wit, wemmen automobiei tot 'nen stoiwoin lichtingsweek achter onzen rug. Affii ;k hoef gin veurbeelden te zoeken Zuien" was nog nooit zoo stralend van licht Affgn, ik eig-en kraant maar na, amico! Ei Maar ollee, in de wetensohap daar is 't n6t zoo. En da's gek! Veral hierom, om de deur veul menschen van teugeswoorig van de we- tenschap 'n geloof gemokt wordt. Ja, de wetenschap soms willen gebruiken om t ge loof te ondermijnen. Ocherme! En nikste is er sjuust zoo teu- gengesteld aan z'n eigen as de wetenschap. Kekt alleen maar 's naar 't rapport van twee deskundigen veur 't Trimmenaal be- voorbeeld! D'n deskundige van d'n awekaat zee persies 't teugenovergestelde van d'n deskundige van de Rechtbank. Todh emmen ze d'r rapport gemokt mee precies dezelfde gegevens: 't zelfste mes, 't zelfste lijk, 't zelfste in alles. En zoo is 't in de sport ok. De vrouwen moesen kegelen, boksen, haardloopen, voetbalien, zwemmen en van alles wat de mannen dejen! Ge wit heelgoed, amico, hoe 'k altij teugen da teugennatuur- lijke gefoeterd eb. Hoe 'k altij gezeed em. da brik nog's op. ,,Niks zoo goed as sport", zeeen de men schen en zeggen ze nog. Niks zoo goed as sport," zee Dempsey en sloeg meteen zn teugenpartij tot opveegsel. „Niks zoo goed as sport", zee 'nen snelheidsduvel en ree zn eigen mee z'n automobiei tot 'nen stofwolk. O ..i1 I-/* nrvolrfln as van deus week. Versieren, amico, da kennen ze ier! Daar kunnen z'n Ollaand altij nog 'n puntje aan z"en 'nen geeven punt ok! 'k Weet me waar 'm da-d-inzit, en as ik t weet h6 k er toevallig heelemaal gin lol in om da te zeg gen waant dan is 't tbch nie waar, maar keb in Oollaand mee al d'r feesten en versierin- gen, mee al d'r centen en kraanten, mee al d'r akkedeemies en kunstenarij, mee al or gefielesefeer en geriddeneer, mee al dr be- schaving, mee al d'r wijsheid-in-pacht en blooten-voetenparade mee d'r lange haren en d'ren blaauwen knoop, mee d'r vegetanejers- en anti-rook aanstellerijen, kortom: mee al d'r eigenschappen om van 'nen volbloed- mensch 'nen vogelverschrikker te maken, keb nog nooit, in heel Ollaand nie, daar s 'nen optocht, 'n versiering, 'nen etalazie-wed- striid gezien die ruuken kon aan wa ze bij ons in 't Zuien op da punt in't vat gieten. •n Kleinigheid! As veurbeeld. Over 'n maand, ze zijn mee de veur- bereidingen al bezig, - dan kom Smderklaas ier weer binnen. Die wordt dan mg aald mee 'n pracht en 'n plechtigheid, ^ee gezang en 'n notirhwii pr. deftigheid, mee No. 3. Zwart: 2, 6, 7, 8, 9, 15, 18, 19, 20, 36 en een dam op 49. Wit: 11, 16, 28, 32, 34, 35, 38, 43, 45, 47. CXLVTH. Oplossingen der eindspelem uit de rubriek CXLI van den Dordscheh problemist Ir. W. Vrijlandt. A. Zwart: 8, 24, 25. Dam op 48. Wit: 7, 26, 34, 44. Dam op 40. Wit wint heel leerzaam als volgt: 4035! (zw. 48X30); 72! (zw. gedwongen 30 48); 2X30 (25X34); 44—39! (34X43) en 3549 (zwart?). Een bekende slotstand, die steeds opnieuw bekoort. lets dergelijks vinden we in het volgende eindspel, dat we ,,a la minute" opzetten. Zwart: 15 en 21. Dam op 4. Wit: 31, 38 en 46. Dam op 47. Oplossingi 1. 4641 (4X36); 2. 47—42! (36X47); 3. 4226! (zw. en wit slaat schijf en dam, onverschillig waar deze laat- ste geplaatst wordt. Eindspel B. Zwart: 16 en 17. Dam op 26. Wit: 19 en 27. Dammen op 1 en 36. Wit forceert de winst door: 1. 1—23 2648 (A, B, C, D) 2. 23—34 48X31 3. 36 X 6 wint. Variant A. 1. 123 2631 (B, C, D) 2. 27X21 16X27 gedw. 3. 23—32 27X38 4. 36X43 wint. Variant B. 1. 1—23 17—22 (C, D) 2. 27X18 26—8 3. 23—28 8X35 4. 2819 wint. Variant C. 1. 1—23 17—21 (D) 2. 2332! 2648 Gedwongen want op 2631 volgt 3228! 3. 32—43 48X31 4. 36X22 wint. Natuurlijk wordt 2642 als le zet van zwart belet door 27—22 (17X28) en 23X48. Variant D. 1. 123 2621 2. 23—46! 21X5 3. 3641! 1721 of? 4. 4137 en wint. Aansluiting Nederl. Dambond. Het staat nu wel vast, dat een groep Zeeuwsch-Vlaamsche dammers zich per 1 Januari a.s. bij den Nederlandschen Dambond zal aansluiten. Men herinnert zich wellicht, dat we enkele maanden geleden tot dat doel een oproep plaatsten. Tot dusverre hebben zich reeds 16 leden aangemeld, terwijl we hopen en zelfs ver- wachten, dat meerderen zich spoedig zullen opgeven. De contributie bedraagt slechts 1,50 per jaar. Voor dit luttele bedrag ont- vangt ieder bovendien gratis het prachtige en voor dammers onmisbare maandblad ,,Het Damspel", het offioieele orgaan van den Nederl. Dambond. Dit tijdschrift kost voor niet-leden 3 per jaar. Door lid te worden van de afdeeling „Zeeuwsch-Vlaanderen" slaat men dus drie vliegen in een klap: 1. Lid van den Nederl. Bond. 2. Men ontvangt feitelijk voor halven prijs het genoemde leerzame maandblad. 3. Ieder lid heeft het recht deel te nemen aan de wedstrijden, die door de te stichten afdeelingen worden uitgeschreven. En dat alles voor een jaarlijksch bedragje van 1,50. Tot 1 December bestaat nog de gelegen- heid zich mondeling of schrifteltjk aan te melden bij schrijver dezes. De dammers in West. Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen zich ook opgeven aan de heeren J. Luteijn te Groede en S. J. Boogaart te Zuid- zande. Problemen. Het is ons een genoegen, wederom een aantal problemen ter oplossing te kunnen aanbieden van den bekenden Zeeuwsch- Vlaamschen problemist J. C. le Bleu te Breskens. Oplossingen van onderstaande vraagstuk- kdn zien we gaame tegemoet v66r 10 No vember a s. Het zijn vier origineele schep- pingen van den heer Le Bleu uit de jaren 1922 en 1923. ZWART 1 2 3 4 5 No. 4. Zwart: 7, 8, 9, 16, 19, 23, 28, 33. Dam op 14. Wit: 21, 25, 27, 30, 32, 34 ,37, 39, 43, 44. Voor alle vier geldt: Wit speelt en wint. J. J. K. Het tomooi te Barcelona. Zooals we de vorige week reedis schreven, is dit tomooi geeindigd met een sprekende overwinning van Capablanca, die op den voet gevolgd wordt door Tartakower en Colle. Vooral het succes van den sympathieken Belgischen kampioen zal de Zeeuwsche scha- kers genoegen doen. Colle won in Barcelona niet minder dan 10 partijen, verloor er 2 en speelde 2 remises. Hij verkreeg alzoo een totaal van 11 pun ten, vlak achter Tartakower, die 11% behaalde. Toch bereidde Barcelona aan Colle nog een teleurstelling, welke hem bij wijze van spre- ken de tweede plaats kostte. Van de 15 a 20 partijen, die hij op tomooien voorheen tegen Tartakower gespeeld heeft, verloor Colle er geen enkele. Thans was remise voldoende geweest om tweede te worden. Het heeft niet zoo mogen zijn en zoowel voor Tarta kower als voor Capablanca moest hij de vlag strijken. Intusschen blijven spelers van naam als Monticelli, Golmays, Yates, miss Men- chik en Torres ver achter hem. De einduit- slag, die hieronder volgt, wijst uit, dat het meester-drietal Capablanca, Tartakower en Colle hoofd en schouders boven de overigen uitsteekt. 1. Capablanca 13%, 2. Tartakower 11%, 3. Colle 11, 4. Monticelli en Rey 8%, 6. Golmays 8, 7. Yates 7%, 8. Miss Menchik 7, gevolgd door nog 7 Spaansche spelers, die ver achter bleven. Nu Colle voor dit jaar zijn tomooien heeft afgewerkt, zal hij; in den loop van den win ter denkelijk wel tijd vinden, in de Ter Neu- zensche schaakclub te komen simultaneeren, waartoe reeds in het begin van dit jaar plan- nen hebben bestaan. Het Wereldkampioenschap. „Bogoljubow for ever" hebben de aanhan- gers van den koelbloedigen Rus al geroepen, toen deze (ondanks zijn 4 punten achter- stand na 12 partijen) de gansche schaak- wereld venblufte door de 13e en de 14e partij grandioos te winnen. Deze laatste, volgens expert de best gespeelde van alle, volgt hier: WitE. Bogoljubow. ZwartDr. A. Aljechin. 1. d2d4, d7—d5; 2. c2c4, c7c6; 3. Pgl—f3, Pg8f6; 4. e2e3, e7—e6; 5. Rfl d3, c6—c5; 6. 00, Pb8c6; 7. Pbl—c3, Rf8e7; 8. a2a3, a7a5; een niet be- paald modeme behandeling der opening. Wit heeft met 4. e2e3 de Cambridge-Springs- variant voorkomen en er is nu een oud spel ontstaan uit den tijd van Zukertort. Aljechin heeft met c7c6 en c6c5 een tempo cadeau gedaan, maar het verdere verloop wijst uit, dat dit geen nadeel beteekent; 9. d4xc5, Re7Xc5; 10. Ddle2, in zijn boek „My best games of chess", dat zeer binnenkort in de vertaling van een bevriend-Zeeuwsch- Vlaamschen schaker bij Van Goor verschijnt, noemt Aljechin dit de beste plaats voor de Dame in het Damegambiet. 1000; 11. e3e4, d5Xc4. Op d5d4 zou volgen Pc3a4 en e4e5! 12. Rd3Xc4, e6e5; 13. h2h3, Pc6d4; 14. Pf3Xd4, Rc5Xd4; 15. Rclg5, Rc8e6; 16. Pc3d5, Re6X d5; 17. Rc4Xd5, h7—h6. Er is thans een stand ontstaan, die in een tomooipartij on- getwijfeld spoedig remise zou gegeven wor den. 18. Rg5Xf6, Dd8Xf6; 19. Tal—dl, Ta8c8; 20. Tdl—d3, Tc8—c7; 21. b2—b3, b7b5; 22. Td3f3, Df6b6; 23. a3a4, b5Xa4; 24. b3Xa4, Db6b4; 25. De2a2, Db4b2; 26. Da2Xb2, Rd4Xb2. Zie opm. bij den 17en zet. Bovendien, zijn er ongelijke loopers overgebleven. Bogoljubow meent evenwel in den zwarten a-pion een zwakte ontdekt te hebben. 27. Tflhi, Rb2 d4; 28. Tblh5, Tc7—a7. jees-d-oew eigen kraant maar na, amico. En zoo sauwelt er ok de wetenschap dikkels 'nen grooten stompen punt aan. Keb 'nen kammeraad, die er knap op los verft. Laat ik grust zeggen: hij is beroemd. p.-n daarom noem ik maar ginnen naam, 'k weet nie of ie 't goed zou vinden. De vogelversclirikkers" hadden d'r eigen mee i bum nog nie bemoeid en hij gong van 't idee I uit- 'nen boom mot nouw en dan 'n kuip S mest emmen, dus: die vogelverschrikkers motten maar 's aan 't schrijven over m'n ge- verf' Tot toen hadden ze net gedaan of ie nie i besting, wantdiee kammeraad van me is net zoo ouwerwetsch as de Natuur zelf. Ook houdt ie van 'n lolletje en da wouwen ze 'm nie vergeven. Ik geef oew op n bnefke da'k de waarheid zeg! Wa-dee ie? Hij gong hekspezeeren. Nie mee z'n honderden schil derijen die in z'n atteljee stongen en bij de menschen in de bestekamers hongen; maar mee 'n apart klaargemokt zooike. Schilde- riien van vrouwen mee p&&rse wangen, oogen as steenkoolbonken en gekleed ('t is 'nen netten, futssoendelijken verver!) gekleed dan in lappen waar gin vrouw mee de straat op -■ -knnkes van tachtig laren en n WIT 47 48 49 50 De stand in cijfers moeten zijn: Zwart: 10, 13, 14, 17, 20, 23, 24, 36, 40. Wit: 16, 25, 27, 35, 42, 43, 44, 47 50. No. 2. Zwart: 11, 12, 13, 15, 18, 23, 27, 35, 36 en een dam op 19. Dreigt mat door Tg6e6e8; 48Rd4 e3; 49. Kg2—f3, Tc5—c3; 50. Kf3—e2, Re3——c551. Tg6e6, g7—g6; 52. Rh5Xg6, Tc3—e3f; 53. Ke2—dl, Te3Xg3; 54. h4— h5, Kf8g7; 55. Te6Xe5, Rc5b4. Met twee pionnen v66r kan wit het nu kalm op- nemen. 56. Kdle2, Tg3a3; 57. Rg6 e8, Ta3h3; 58. Re8—d7, Th3—c3; 59. Te5 e6, Rb4f860. Te6—a6, Rf8—b4; 61. h5 h6t, Kg7—f7; 62. Rd7—e6t, f"; Re6f5t, Kf6f764. Ta6a7t, Rb4 e7, 65 Ta7Xa5, Tc3—c2t. Zwart speelt een hopeloos spel. Hij had al lang kunnen op geven 66. Ke2d3, Tc2—h2; 67. h6—h7, r67f6; 68. e4—e5, Rf6- g7; 69. Ta5 - a7t, Kf7—f8; 70. e5—e6, Rg7—e5; 71. e6— e7f en zwart gaf zich eindelijk gewonnen. Korte berichten. 1 Rubinstein won het tomooi te Rohitsch- Sauerbrunn met 11% p. uit 15, gevolgd door Flohr met 10%, Maroczy, Price en Takacs met 10, Przepiorka 9%-, Canal en Griinfeld 9, Brinckman 8, Samisch 7%, enz. 2. De 15e partij van de match om den wereldtitel werd remise. Aljechin met zwart won de 16e, terwijl hij in de 17e tevens de laatste te Berlijn) een eclatante 33-zetten zege boekte. De stand is: Aljechin 8 ge wonnen; Bogoljubow 4 gew., remises 5. Thans is Nederland aan de beurt. Van Zb Oct tot 6 Nov. spelen de matadors 6 par tijen in ons land, n.l. drie in Den Haag, twee te Amsterdam en 6en te Rotterdam. 3 Competitie Ter Neuzen; laatste uit- slagenGalle—de Kam afgebroken; Van den Ouden wint van Verpoorten; Den Decker wint van Cohen Stuart; Tholens wint van Spinhof en verliest van Tichelman; de Kam wint van Elzdnga, Kaan verliest van Tichel man; Lankamp verliest van Donze. De stand isGalle 2 uit 2Tichelman 6 uit 7Den Decker 4 uit 5; Lankamp en Kaan 3 uit 5; Donize 2% uit 6; de Kam 2 uit 3; Van den Ouden 2 uit 3, Tholens en Verpoorten 1%, Spinhof 1. EEN TRAMTREIN OMLAAG GESTORT. In de groote remise der Noord-Zuid-Hol-- landsche Tramwegmaatschappij aan den Rijns- burgerweg te Leiden heeft een ernstig ongeluk plaats gehad, dat echter zeldzaam goed is af- geloopen. In deze remise rijden de trams op zoogenaamd verzonken spoor, dat op betonnen paaltjes rust. Tussohen de rails van dit ver zonken spoor bevindt zich over een lengte van eenige honderden meters 'n diepe, open gang van ongeveer 2 meter breedte. Als nu de trams over het verzonken spoor de remise zijn binnengereden, worden door het technisch personeel, dat zich in de open gang bevindt, de rijtuigen van onderen schoongemaakt, na- gezien en zoo noodig gerepareerd. Dezer dagen nu heeft, juist toen een motorrijtuig met aan- hangwagen de remise binnenreden, het ver zonken spoor zich over een groote lengte be- geven, tengevolge waarvan de beide rijtuigen zijn gekanteld en in den gang zijn terechtge- komen. De bestuurder en nog een andere be- ambte, die zich in de tramrijtuigen bevonden, zijn er met den schrik afgekomen. Een geluk mag het heeten, dat zich op dit oogenblik geen personeel in den loopgang bevond en dat er niet meer trams op het verzonken spoor stonden. !Het heeft ongeveer drie dagen geduurd voordat alles weer in orde was. Met het oog hierop is thans de oude remise aan den Hoogen Rijndijk tijdelijk opnieuw in gebruik genomen. EEN GEVAARLIJKE WAAKIIOM). Op een boerderij in den Rietwijkeroorder- polder te Nieuw-Amstel is een driejarig knaapje, dat een etensbord bij een aan een ketting liggenden waakhond weghaalde, door het dier zoodanig gebeten, dat onmid- dellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Twee vingertjes werden zoo goed als afgebeten. IN EEN PUT GEVALLEN. Een 36jarige mam te Wasperveen is ten gevolge van een flauwte in een put gevallen en verdronken. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. VAN EEN TRAM GESPRONGEN. Een 50jarige juffrouw te Tilburg, is bij het springen uit een nog in beweging zijnden tram met haar rechtervoet onder een der wielen terecht gekomen. Haar voet werd afgereden en zij bekwam voorts nog een hoofdwonde. Zij is naar het gasthuis ver- voerd. DE ONTPLOFFING TE ZANDVOORT. In verband met de ontploffing van een bus slaghoedjes te Zandvoort kan nader worden gemeld, dat de getroffene zoo goed als zeker voor zijn geheele leven verminkt zal zijn. Nog steeds spoelen bussen slaghoedjes aan. Tot nu toe zijn al 200 bussen bij de politle te Zandvoort gedeponeerd. Men vermoedt, dat zij afkomstig zijn van een Russische hout- boot. EEN ENVELOPPENFABRIEK IN DE ASCH GELEGD. De enveloppenfabriek Holland op de Hel- beek te Venlo geraakte Dinsdagavond tegen 10 uur door tot heden onbekende oorzaak in brand. De Venloscbe brandweer, die spoedig aanwazig was, werkte vele uren, om de uit- breiding van het vuur te beletten. Dit ge- lukte echter niet. Het geheele gebouw brand- de uit. De schade is aanzienlijk. Het gebouw was verzekerd. EEN RUINE VAN TOMATEN EN DRUIVEN. Op den Rotterdamschen weg nabrj Over- schie is een vrachtauto, beladen met tomaten en druiven, van den heer Verhagen uit Hon- selersdijk uitgegleden op de rails, die daar liggen voor aanvoer van zand ten behoeve van den nieuwen weg. Het gevolg was, dat het achterwiel het voorwiel greep van een zware vrachtauto van de Rijswijksche Mar- garinefa'oriek. Deze kwam daardoor onder- steboven in de sloot langs den weg terecht. De chauffeur bleek aan een arm gewond te zijn, toen hij uit zijn benarde positie was veriest. Door den schok sloeg de lading tomaten en druiven van den wagen en lag in een hopelooze ruine over den weg ver- spreid; zij ging zoo goed als geheel verloren. De zwaar beschadigde auto van de mar- garinefabriek werd later door een kraam- wagen gelicbt en weggesleept. De andere auto kon op eigen kracht verder rijden. SCHIETENDE AUTOMOBILISTEN. Tengevolge van de aamwezigheid van de sterke politiemacht, blijft het in Maastricht rustig. In den nacht van Zondag op Maan- dag werden in verband met geruchten om- trent wapenismokkelarij sterke patroudlles naar de Belgische grens gedirigeerd, terwijl Maandag zeer vele personen in de buurt van Smeermaes werden gefouilleerd. Omtrent de al of niet juisttoeid van be- doelde geruchten bewaart men een diep stil- zwijgen. Maandagavond om half negen werden op den Meerssenerweg een drietal schoten ge- lost. Kort daarop kwam van den Schanier- weg een auto in razende vaart aanrijden, die bij den overweg bijn tegen een viertal menschen botste. Toen dezen den bestuurder aanmerking maakten op zijn roekeloos rijden, werden zij door een der inzittenden met een revolver bedreigd, meldt de ,,Maasbode". Verschrikt stoven de menschen uit elkaar. De automo- bilisten maakten gebruik van de ontstane verwarring, om in de richting Heer snel te verdwijnen. Een politioneele waarschuwing naar Vaals kwam nog juist op tijd om de marechauss<5e de auto met groote snelheid de grens te zien passeeren. Het nummer is evenwel bekend en ook eenige der inzittenden zijn dit. Wat zij met hun schieten en wapens wilden, is nog een raadsel. TE PLETTER GEREDEN. Nabij de Leugenbrug aan den Nieuwenweg te Loosduinen is door een schipper m het water gevonden 't zwaar verminkte lijk van den 24jarigem Wilhelm Stutser, uit Duitsch- land afkomstig en als volontair in het tuin- bouwbedrijf te Naaldwijk werkzaam. Uit het door de politie ingestelde onderzoek is komen vast te staan, dat de heer S. in den nacht van Zondag op Maandag uit de residen- tie gekomen is, vermoedelijk even over twaalven en toen door het springen van een j band (de achterband was leeg) met zgn motorrijwiel aan de linkerzijde van^den^we^

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6