ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. TweeOe Blad. No. 8443. VRIJDAG 25 OCTOBER 1929. 69e JAARGANG. BINNBNLAKI). BUITEMLiili. SF0ST. PXEDIKBKTTHTKir. TERNEUZEN, 25 OCTOBER 1929. VERKEERSONGEVAL. selzaete. TWEEDE KAMER. Vergadeiing van Donderdag. Na aanneming van een aantal kleine ont- werpen is aaa ae orae de wijzigmg van de 1'ensioenwet. De heer Gerhard (s.d.) critiseert de terug- vofdeiing tie aaiivuiiencte psiisiOGfiGii van 1 Juli iy22 ai, waarmede eind 1927 begonnen werd, toen het heele bedrag rn eens werd in- gehouden. Spr. bepieit intreKKing van de kor- tingsbepaiingcii, subsidiair buiten toepassing laten van deze wet voor bij het m werking tre- den bestaande inkomisten. iMej. Westerman (lib.) bepieit de mogelijk- heid van pensioneering voor nevenbetrekkm- gen en resututie van tweemaal betaalde pen- sioensbijdiagen over de tweede heift van 1922. IDe heer baring (r.k.) wenscht pensioenge- rechtigheid voor het personeel der vioedviou- wenschool te neerlen, de mogelijikheid van in- koop in pensioen van salarissen beneden /400 en neropening van de mogelijkheid tot inkoop in pensioen voor een diensttijd van voor 1 Juli 1922. De heer Ketelaar (v.d.) steunt den heer Gerhard. [Spr. heeft bezwaar tegen het amendement Suring. (Minister de Geer kan niet alle amendemen- ten aanvaarden, maar zal ze overwegen. Bin- nenkort zal een nieuwe wijziging worden voor- gesteld, waarbij verschillende amendementen kunnen worden overwogen. Spr. bestrijdt voor- al den heer Gerhard, wiens amendementen het cuimulatieverbod ongedaan zullen maken. DE RADIO. De A.V.R.O. meldt: W oensdagmorgen heeft in het kabinet des ministers een bespreking plaats gehad tus- schen den minister van Waterstaat en ver- tegenwoordigers van de A.V.R.O., t.w. de hee- ren dr. H. IVlolhuysen, onder-voorzitter, J. Coiver, bestuurslid, W. Vogt, directeur A.V.R.O.; mede was aanwezig de heer Damme, directeur-generaal P.T.T. In deze bijeenkomst zijn de beiangen van de A.V.R.O. nog eens zeer uitdrukkelijk onder de aandacht van den minister gebracht. Minister Reijmer verklaarde overtuigd te zijn, dat de A.V.R.O. door vele Nederlanders wordt gewaardeerd. Alvorens de minister zijn standpunt kan bepalen, zoo zeide hij, wil hij het advies van den Radioraad ai'wachten. De minister verzocht ten slotte aan de ver- tegenwoordigers van de A.V.R.O. hem nog eens schriftelijk te doen toekomen een uiteen- zetting en een toeliohting van de inzichten, die de A.V.R.O. ten aanzien van het omroepvraag- stuk in het algemeen heeft. U1TYOER VAN WET. Bij Kon. besluit van 16 Oct. zijn ingetrok- ken de besluiten van 23 November 1925 no. 31 en van 4 Aug. 1928 no. 32, tot aanvullig van Ons besluit van 6 Juni 1922 no. 49, en zijn verschillende merken voor gesmolten, voor uitvoer bestemd vet, vastgeisteld. DE NEDERL. PROTESTANTSCHE KLINIEK TE BRUSSEL. Onder groote belangstelling is in de Brus- selsche voorstad Ukkel een nieuw verpleeg- stershuis, behoorend tot de Nederlandsche Protestantsche kliniek, aan de Xavier de Bue- straat geopend. Jhr. mr. O. F. A. M. van Ndspen tot Sevenaer, gezant der Nederlanden; jhr. van der Maesen de Somhreff, consul der Nederlanden; dr. J. Guldentops, vertegenwoor- diger van den Belgischen minister van binnen- landsche zaken en hygiene; wethouder Jac- quemyns, ds. Rochedieu, voorzitter van de synode; predikanten van Vlaamsche, Neder landsche, Engelsche en Fransche kerken en een afivaardiging van de Nederlandsche Ver eeniging van Weldadigheid waren onder de aanwezigen. (Met het zingen van een lied door de ver- pleegsters, begon de plechtigheia. Daama hield ds. Ten Kate een hartelijke toespraak, waarin bij het ontstaan en de uitbreiding van deze beiangrijke inrichting schetste, hulde bracht aan de nagedachtenis van ds. W. Hoek, die de stuwkracht was, welke de oprichting van de kliniek mogelijk maakte; aan de hee- ren Thonger, van Groningen, van Deth en van Schalenburgh, aan mej. Visser, die tien jaar bestuurster was, en dr. Kaisin, die zoovele behoeftige patienten kosteloos verzorgde en opereerde. Spreker zeide, de nieuwe instel- ling in vertrouwen onder leiding te stellen van mej. Alice en haar toegewijde verpleegsters. Er volgde weer een zangnummer, waama het gebouw door autoriteiten en verdere ge- noodigden werd bezichtigd. ANDERE POSTZEGELS. fndien de wijziging der poisttarieven haar beslag krijgt, zal behoefte ontstaan aan een frankeerzegel van 21 cent, zijnde dit bedrag verschuldigd voor een binnenlandschen aange- teekenden brief tot 20 gram. Het zegel van 221/i cent zal kunnen worden gemist. De zegels van 22% cent zullen daarom wor den opgebnuikt met een opdruk „21 cent". Eerst wanneer de aanwezige voorraad daar- toe aanleiding geeft, zal tot aanmaak van een nieuw zegel van 21 cent worden overgegaan. De zegelafdrukken op de postbladen zullen door een opdruk tot 6 cent worden terugge- bracht. De briefomslagen, waarvan geen groote voorraad aanwezig is, zullen worden opge- bruikt voor het buitenlandsch verkeer door een zegel van 5 cent bij te plakken. E'en portzegel van 9 cent zal worden aan- gemaakt, te gebruiken voor stukken, welke ten onrechte als drukwerk gefrankeerd zijn in- plaats van als brief. EEN SCHRIJFWEDSTRIJD VOOR SCHOOLKINDEREN. Door den heer H. W. Postma, leeraar schoonschrijven M. O. te Rotterdam, werd verleden jaar een schrijfwedstrijd georgani- seerd voor schoolkindefen, waaraan niet min der dan 120.000 leerlingen deelnamen. Zulk een wedstrijd wordt nu weer gehouden en de bedoeling is dit elk jaar te blijven doen. Het voorbeeld moet worden nageschreven onder toezicht van de onderwijzers. Er worden voor duizend gulden Matador-doozen aan prijzen uitgelccfd. De bekrconde schrijfproeven wor- n na drie maanden geschonken aan de biblio- theek der vereenig.ing van Leeraren schoon schrijven M.O. De „kampioen 1929" krijgt een spaarbankboekje met honderd gulden. EEN MISLiCJKTE AANSEAG OP PRINS HUMBERT. Donderdagochtend is er te Brussel toen Prins Humoert, de Italiaansche kroonprins, het graf van aen Belgischen Onbekenden sol- daat bezocht, een revolverschot op den prins gelost. Het schot miste, de prins bieef dus ongedeerd. De dader is in hechtenis genomen. He correspondent van de N. R. Crt. te Brus- sei, die ooggetuige was van den aanslag op den Italiaanschen kroonprins aldaar, meldt nader het oigende: Het was ongeveer kwart voor tien, toen de aansiag op den Italiaanschen kroonprins werd gepleegd. Een talnjke menigte, door politie en gendarmes tegengehouden, stond opgehoopt op een vijftig meter afstand rondom het graf v an den rieigrscnen .OiibeKenden boldaat. iwee corpsen infanterie met de regimentsvlag waren limes en rechts van het plemtje voor het graf gepiaatst. Voor dit pleintje, in de Koning- straat, was de regimentskapel opgeisteid. Drie Belgische en drie Italiaansche officieren vor- men een eerewaoht naast den grafsteen. De minister van landsverdediging, Graaf de Broqueville, burgemeester Max, generaal Kes- tens, alsmede het personeel van het Italiaan sche gezantschap, wachtten den Prins op, die per auto aankwam. Nauwelijks had de minis ter van landsverdediging hem verwelkomd en had de militaire kapel het Italiaansche Koningslied ingezet, of daar weerklonk een pistoolschot, gelost uit de menigte. Na een kort moment van verbazing steeg er een oor- verdoovend gehuil uit de menigte op, terwijl verscheidene personen, die handgemeen bleken te zijn, over den grond rolden, zonder dat men goed kon onderscheiden, wat er eigenlijk ge- beurde en of er iemand gewond was. Feite- lijk heeft zich het volgende voorgedaan: Een jonge, gladgeschoren man, in toeris- tencostuum gekleed, had zich door de menigte weten te dringen en loopende het midden van de straat bereikt, en daar een pistoolscliot ge lost in de richting van den prins en van de andere officieele personen, echter zonder iemand te treffen. Terwijl hij verder doorliep, waarschijnlijk met het plan nog meer schoten te lossen, wierpen zich twee politiemannen op hem, die hem deden vallen met het gevolg, dat hij met het gezicht tegen de straatstee- nen sloeg en zijn revolver hem uit de hand viel. iOok een motorrijder der politie in burger- kleeding had zich op den dader geiworpen, maar werd door enkele politiemannen niet herkend en voor een vriend van den aanvaller gehou den, zoodat hij ook eenigszins toegetakeld werd. iRazend en stampend als een bezetene werd do eigenlijke dader door de politie naar het naburige politiebureau gebracht, waar zijn identiteit kon worden vastgesteld. Het is de Italiaan Fernando 'de Rosa, geboren te Milaan, 9 November 1908, student in de rechten aan de universiteit te Parijs, uit welke stad hij Dinsdag te Brussel was aangekomen. Hij ver- bleef tijdelijk in een der hotels nabij het noor- derstation en werd in het bezit gevonden van een Italiaansch paspoort op zijn naam en een Zwitsersche pas op naam van een anderen per- soon. Het wapen waarmede hij den aanslag had gepleegd, is een moderne revolver, die nog met enkele kogels geladen was. iBij de eerste ondervraging beweerde de Rosa in de lucht te hebben geschoten om de aandacht te vestigen op de fascistisohe ter- reur, welke in Italie heerscht. (Later werd hij met een celwagen naar het Gerechtshof, waar het parket zetelt, overge- bracht. De menigte, nabij het politiebureau samengeschoold, riep hem luidkeels de woor- den „Ter dood, moordenaar!" enz. achtema. Tijdens het incident en alles wat er op volg de, was de plechtigheid op het Graf van den Onbekenden Soldaat voortgezet en had prins Umberto, die even als burgemeester Max en de andere autoriteiten zijn koelbloedigheid geen oogenblik had verloren, een groote krans met het wapen van het huis van Savoye en de letter U neergelegd. Bij zijn vertrek naar het gezantschap werd hem een donderende ovatie gebracht. Onmid- delljjk nadat het nieuws van den aanslag ten paleize was bekend geworden begaf koning Albert zich naar het Italiaansche gezantschap, waar hij den prins, die de leden van de Ita liaansche kolonie ontving, gelukwenschte. DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE WATERLEIDING. Door het Comite van actie tegen de Water- leiding werd aan Commissarissen het vol- gend schrijven gericht. „Geachte Heer, Hoewel de Raad uwer Gemeente met meer- derheid van stemmen besloot om mede te werken aan de ontbinding der N.V. Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding Maatschappij en tevens om tegen alle andere voorstellen tegen te stemmen zooals b.v. bij of voor benoe- ming van Commissarissen habt U het voorbeeld van den burgemeester van Bosch- kapelle niet gevolgd, maar Uw mandaat als afgevaardigde voor de A(lgemeene) V(erga- dering) behouden. Het was o.i. democratischer geweest, wan neer U Uw mandaat ter beschikking had gesteld, omdat U dan kon vermijden tegen een affaire te stemmen, waarvoor U persocm- lijk wel zijt. Eerlijk gezegd bevreemdt ons deze (houding en konden wij niet nalaten U dit onder Uwe aandacht te brengen, hoewel wij er niet aan twijfelen, dat U Uwe stem overeenkomstig het wettig genomen raadsbeslult zult ult- brengen. Het Comity van Actie tegen een Water leiding die te duur is en verplichte aansluiting voorschrijft." SPOORWEGONGEVAL. Donderdagnamiddag ongeveer half vier had j op het emplacement van het station Kijkuit een botsing plaats tusschea twee goederen- treinen. Uit Axel kwam een goederentrein aangereden die op een rangeerenden trein in- reed. Het personeel van de locomotief wist door tijdig van de machine af te springen zich te redden. De materieele schade is echter groot, daar i vele wagons totaal verbrijzeld zijn en een aantal zwaar beschadigd. Het verkeer ondervond natuurlijk veel ver- traging doch des avonds was de spoorlijn weer vrij gemaakt. BEDRIJFSON GE VAL. i Dinsdagmiddag jl. was men bezig een zee- schip met kunstmest in het Zuiderdok alhier te lossen, toen een sling met zakken hangen- de buiten het schip los geraakte, waardoor enkele zakken daaruit vielen en terecht kwamen op een der beenen van den daar- 1 onder staanden arbeider J. D. alhier, die daarbij zijn been brak. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis alhier. Gisterenmorgen ongeveer half negen liep op den Baandijk alhier de leurder J. K. Ach- ter hem kwam een motorrijder, die signaal gaf. Daar K. links uitweek op het laatste oogenblik werd hij aangereden. Hij kwam te vallen, terwijl de motorrijder op hem terecht kwam. Hij klaagde over veel pijn in de borst. I Hij werd vervoerd naar zijn logement, waar Dr. Spruitenburg de eerste hulp verleende. Hij maakt hot thans goed. OP HET DEK DOOD GEBLEVEN. Toen het Duitsche s.s. „Arnold Koepke" de Westsluis alhier naderde werd de matroos W. E., die zich op het dek bevond, onwel; zakte inean en was dood. Dr. Van Bockstaele constateer.de den dood door hartverlamming. Het lijk werd overgebracht naar de alge- meene begraafplaats alhier. SLUI&KIL. Van en over de staking. Uit den aard der zaak zijn er de laatste weken van deze plaats weinig berichten over de staking gegeven en ieder zal het logische daarvan inzien, als we er aan toevoegen, dat er geen nieuwis was, althans niet noeuiens- waard. (Het belangrijkste gebeuren is nog steeds, dat er gestaakt wordt, maar dat zal voor weinig menschen nog iets bijzonders zijn. On- danks de staking wordt er bij voortduring ge- werkt, zij het dan ook met minder dan halve kracht. Voor het lossen van een Rijnkast, die in normale tijden in 6 a 8 uur leeggehaald wordt, heeft men thans 2 a 2% dag noodig. De eerste zeeboot, welke tijdens de staking met een lading kolen onder de kranen kwam, was de Dirksiand, en de bemanning, die anders binnen de 24 uren de zee weer terugziet, wist ditmaal niet, hoe ze het had. Niet onmogelijk hopen de opvarenden spoedig weer op een reisje naar Sluiskil, waar de staking voor hen in elk geval deze goede zijde heeft, dat ze er nu evenveel dagen vrij zijn als anders uren. .Van de Fransche werkwilligen, die eenige woken geleden op de fabriek arriveerden, zijn er sindsdien al verscheidenen geeclipiseerd. Zijn onze informaties juist, dan hebben ze nu en dan bovendien aardig huisgehouden en een der bazen op een pak slaag getrakteerd. Op zeke- ren dag hadden ze kans gezien, een respec- tabele hoeveelheid bier machtig te worden met het gevolg, dat ze een uur nadien 'tot geen arbeid meer bekwaam waren. Daarbij schij- nep sommigen minder loon te hebben ontvan- gen dan beloofd was, zoodat de animo al spoedig verminderde. iHiermede kan de komst der Bevelandsche arbeiders ten deele verklaard worden. Van algeheele stopzetting der fabriek is in- tusschen geen sprake, al zal het kwantum van 500 ton cokes, dart volgens sommige bladen dagelijks nog verzonden wordt, wel aan den hoogen kant zjjn. (Niettegenstaande de stellige verklaring van de directie, dat de le en 2e batterij met oude ovens zullen afgebroken worden, beschouwt men dit in stakerskringan als een dreigement. Men leidt dit hieruit af, dat die ovens met alle nauwlettend'heid en voorzichtigheid zijn afge- sloten, waardoor ze ten alien tijde opnieuw in gebruik kunnen worden genomen. Wie in dezen gelijk heeft, zal spoedig genoeg blijken. Het einde der staking is volgens ingewtjden nog lang niet in zicht. Toenadering is er ab- soluut niet en de directie houdt zonder meer vast aan den eisch, dat eerst alle arbeiders het werk hervat moeten hebben, alvorens over loonsverhooging gesproken zal worden. lOnder de arbeiders der ammoniakfabriek wordt wekelijks gecollecteerd ten bate der sta ll ers, en hoewel daar ruim gestort is en wordt, loopt het heusch zoo'n vaart niet als „De Telegraaf" met d'r bekende voortvarendheid schrijft. Deze gelden worden gebruikt om de niet-georganiseerden te steunen en de gezin- nen met kinderen een extra-uitkeering te geven, zoodat de Axelsche correspondent van „De Telegraaf" in dat opzicht bar slecht was ingelioht. Deze correspondent komt overigens in sommige dingen opvallend achteraan nog daargelaten, dat hij diverse zaken averechts voorstelt. In „De Courant Het Nieuws van den Dag" werd zelfs al over de cokesfabriek te Axel geschreven. IHetgeen zich deze week afspeelde, is ech ter zoo interessant, dat we het de moeite waard achten, er speciaal den nadruk op te leggen. We bedoelen het volgende: iMaandagmorgen arriveerden per provinciale boot te Ter Neuzen de vermelde arbeiders van over de Schelde, die per trein en auto naar de cokesfabriek te Sluiskil vervoerd werden. Denzelfden avond nog kon men het nieuws dienaangaande in de Ter Neuzensche Courant lezen. Vlugger kan het al niet. In het Dinsdagavondblad van 22 October, toen de bewuste arbeiders reeds bijna 40 uren op de fabriek aanwezig waren, gaf „De Tele graaf" het laatste nieuws van den Axelsche correspondent, n.l. dat de directeur van de fabriek nog niet wist, of er werkwilligen uit Holland zouden komen, maar dat wel de moge lijkheid bestond, enz. Van secure berichtgeving gesproken! Ten slotte vernamen we, dat Woensdag weer enneie arbeiders aan het werk zijn gegaan, terwijl eenige anderen dit voorbeeld willen volgen. Frappez, frappez toujours. „Vuile pias, vuile plas, 'k Wou, dat je weggewerkt was!" IMen ziet, dat met een kleine wijziging het bekende versje van de Haarlemmermeer ook op de Sluiskiische leiding van toepassing te brengen is. |Het is de laatste weken nu en dan weer bar gfeweest. Inzonderheid des avondis en het ergst nog die avonden, dat er mistbanken hingen, drong een adembenemende en verpestende stank de huizen der omwonenden binnen. Het was in een woord verschrikkelijk. Jammer, dat bjj zulke gelegei/heden de Minister niet eens ter plaatse is, maar dan natuurlijk de- zelfde minister, die eemmaal verklaarde, dat het zoo erg niet was. Wel maakt deze geen deel uit van het huidige ministerie, maar al- licht zou zijn Excellentie eigener beweging er dan toe kunnen komen, de aandacht van den tegenwoordigen functionaris op deze onfris- sche en ongezonde zaak te vestigen. En dat zou stellig meer effect hebben dan honderd adressen van de Sluiskiische bevolking. iHet was indertijd zoo erg niet en het zou weliioht nog zoo erg niet gevonden worden, maar intusschen zitten we er mee en wie helpt er ons van af? Natuurlijk kan Sluiskil steeds rekenen op de voile medewerking van het Gemeentebestuur en de Kamer van Koophan- del, om van de stank verlost te worden, maar daarnaast zal het noodig zijn, dat de bevolking zelf ook weer eens op dat aambeeld gaat slaan. „Frappez, frappez toujours" dient het motto te zijn van een permanente actie. Niet ophouden, zooals een „hooge oome" jaren geleden reeds aanried. IHet wordt nu inderdaad weer tijd, de zaak onder de aandacht der regeering te brengen, want wie als wij in een enkele week tijd de verf van mooi blauw en groen en geel en rood in een onbestemd-gore en vuil-zwarte kleur heeft zien verand'eren, weet, dat het veel erger is dan vroeger wel gedacht is. |Deze verschijnselen manifesteerden zich op- merkelijk genoeg, .sinds de Cooperatieve Beet- wortelsuikerfabriek te Sas van Gent haar campagne had ingeluid. Toen zijn er alom conslusies getrokken, waarvan we de juistheid niet kunnen beoordeelen en ook niet zullen beoordeelen, omdat dit indien noodig beter door deskundigen kan worden uitgemaakt. Wij constateeren slechts de feiten. Op een andere plaats in dit blad zal te zijner tijd de leiding nog wel eens op de proppen komen en we volstaan voor ditmaal daarom met den brief over te nemen, dien de heer W. Oostdijk alhier in November van het jaar 1921 ontving van het Ministerie van Waterstaat, waaruit blijken kan, dat de kwes- tie allesbehalve nieuw is. De bedoelde brief luidt aldus: „De Minister van Waterstaat, beschikkende op het adres, d.d. 30 Sept. 1921 van W. Oost dijk en anderen, alien inwoners van Sluiskil, gemeente Ter Neuzen, waarbjj zij verzoekan, maatregelen te nemen tegen de verontreini- ging van de Rijkswaterleiding van Sas van Gent naar Ter Neuzen, daar ter plaatse ten- gevolge van den afvoer van afvalproducten van verschillende fabrieken; iGelet op de ter zake ontvangen ambtsbe- richten; (Heeft goedgevonden: Aan adressanten te kennen te geven, dat bereids aan de N.V. „Zelandia" te Brussel, de verplichting is opgelegd, om binnen een be- paalden termijn eene inrichting te werk te stellen voor de zuivering van het genoemde leiding afloopend verontreinigd afvalwater barer maisstijfselfabriek te Sas van Gent. 's-Gravenhage, 17 November 1021. De Secretaris-Generaal, (w.g.) SALVERDA DE GRAVE. De stjjfselfabriek werkt nu niet. Het zou dus niet ondienstig zijn, aan den Minister te verzoeken, dat aan alle in aanmerking komen- •de fabrieken eenzelfde verplichting werd op gelegd als in het Ministerieel schrijven ver- meld. ISluiskil zal er baat bij hebben! (Zooals we indertijd meedeelden is door een Euxemburgsche maatschappij ten zuiden van het krankzinnigengesticht een groot grond- complex aangekocht om daarop een aantal fa- briekisgebouwen onder den naam van „Arbeid" te stichten. Thans kunnen we als nadere bijzonderheid daaraan toevoegen, dat de eerste werkzaam- heden, grondnivelleering, ontbossching en wat dies meer daarmede in verband staat, zijn aan- gevangen. Een aantal van 1600 werklieden zijn aan deze voorbereidingen bezig. In verband met de stichting van deze en andere beiangrijke industrieen binnen de grenzen der gemeente Selzaete, gaan stem- men op, om te zorgen, dat binnen behoorlijken tjjd door de gemeente arbeiderskolonies zou den gesticht worden, teneinde het woning- vraagstuk op te lossen, dat binijenkort in deze omgeving meer dan gewone aandacht ver- dient. VOETBAL. Het zal ongetwijfeld a.s. Zondag voor ons tweede elftal een zeer spannende wedstrijd worden, daar de voetbalvereeniging Axel hare tegenpartjj is. Het is van ouds bekend, dat Axel hier, nog meer dan op andere plaatsen, haar beste beentje voorzet en op all6 mogelijke wijize tracht den wedstrijd te winnen. Hier is niets tegen, het kan zelfs voor de tegenpartij zijn nut hebben, want ook die zal er dan alles tegenover zetten en op deze wijze krijgt men een wedstrijd die door zijne verrassingen zeer in den smaak valt. Het succes dat Zondag in Hontenisse is behaald zal zeer zeker de spe- lers van Terneuzen aanmoedigen om Zondag als overwinnaar uit het strijdperk te treden. De vele voetballiefhebbers zullen ongetwijfeld door hun bezoek van hunne beangstelling in het werken ook van ons tweede elftal blijk wilien geven. Het eerste en het derde elftal hebben een Zondag rust en kunnen hunne krachten verzamelen voor den volgendea Zondag. - In de giisteren door de voetbalvereeniging Terneuzen gehouden algemeene vergadering, die hoofdzakelijk was belegd wegens het a.s. vertrek uit de gemeente van den voorzitter, werd na afhandeiing der agenda, uit naam van het bestuur, de leden en de donateurs, door den heer J. M. Jurrij, aan den scheidenden voorzitter dank gebracht voor hetgeen hij in het belang van de vereeniging heeft gedaan_ Sipreker herinnerde er aan, dat toen de heer Yermast een paar jaar geleden met algemeene. stemmen tot bestuurslid der vereeniging werd gckozen, zijne capaciteiten niet zoo di rect tp den voorgrond traden en dat deze eerst ontplooid weraen, nadat het bestuur hem. tot haren voorzitter had gekozen. jZonaer tekort te willen doen aan zijne voor- gangers, meende spreker met volie gerust'heid te kunnen zeggen, dat hij cie stuwende kracht in het bestuur met alleen, maar ook bij de leden is geweest, dat het aan zijne leiding is te danken, dat het ledental en dat der dona teurs, tot een nooit tevoren bereikt getal is gekiomimen, dat de geest, welke nu in de ver eeniging heerscht, er een is, die niets te wen- schen overlaat, kortom, dat den bloei, welke de vereeniging nu beleefd, voor een zeer groot deel aan hem te danken is. Dat zijne leiding en zijn werken algemeen op prijs werd gasteld, is ondubbelzinnig gebleken, toen als een don- derslag uit een helderen hemel het bericht kwam, dat de voorzitter de plaats zijner in- woning ging verlaten. Spontaan trad de ge- dachte naar voren, den scheidenden voorzitter een blijvend aandenken aan de vereeniging te schenken en hoewel de tijd van voorbereiding zeer kort is geweest, is men hierin volkomen geslaagd. (Ieder, die met het demkbeeld op de hoogte werd gebracht, was direct bereid, het zijne er toe bij te dragen en het is voor de vereeni ging en ook voor den voorzitter een groote voldoening, dat niemand zich heeft onttrokken. Wel is men niet in de gelegenheid geweest alle leden en donateurs op de hoogte te brengen, maar spreker wist zeker, dat hij ook gerust uit naam van hen kon verklaren, dat zij volkomen van meening zijn, dat deze hulde door den heer Vermast is verdiend. Uit naam van de voetbalvereeniging had spreker het groote genoegen den heer Vermast, als blijk van hooge waardeering, het eerelidmaatschap aan te bieden, en verder als aandenken een rooktafel met toebehooren, in de hoop dat hij deze nog heel vele jaren in een goede gezond- heid ter herinnering aan de vereeniging zal mogen gebruiken. De voorzitter, onder den indruk van de ge sproken woorden en ontsteld door de onver- wachte aanbieding van het prachtige geschenk, kon zeer moeilijk de gepaste woorden vinden, om uiting te geven van zijne groote dankbaar- heid. De vriendelijke en waardeerende woorden, hem namens alien toegevoegd door zijn mede- bestuurder, den heer Jurrij, hadden hem zeer getroffen, maar de aanbieding van een zoo mooi geschenk overtrof alles en hij was over tuigd, dat men zijne waarde als voorzitter overschat. Hij zeide, in het belang van de ver eeniging gewerkt te hebben met lust en ijver, maar dat werken zou volgens hem nooit resultaten hebben opgeleverd, wanneer hij niet gesteund was geworden door zijne mede- heistuurders en ook vooral door de leden zeive. Hij spoorde alien aan, om den nu ingeslagen weg te blijven bewandelen, en hij tweifelde er niet aan, of dit zal nog tot grooteren bloei lei- den. Hij dankte alien, die hem gedurende zijne loopbaan hadden terzijde gestaan, voor de ge- durig ontvangen bewijzen van vriendschap, terwijl hij hoopte, dat deze vriendschap door zijn vertrek niet zal worden verhroken. Hij aanvaardde het aangeboden geschenk met groote dankbaarheid en gaf de verzekering, dat hij deze oogenblikken nimmer zou ver- geten, terwijl hij hoopte, dat hii tot in hoogen ouderdom nog zou kunnen profiteeren van het prachtige geschenk. (Nadat nog door verschillende personen woorden van waardeering tot den voorzitter waren gesproken en men een poosje onder ge- zelligen kout had doorgebracht, was het oogenblik van scheiden daar en werd door den voorzitter van de vele aanwezigen persoonlijk afscheid genomen, met de verzekering, dat hij bij t aanstaande jubile, dat, naar hii hoopte, gepaard zou gaan met behaalde kampioen- schappen en promoties, zeer zeker tegenwoor- dig zal zijn. ZONDAG 27 OCTOBER 1929. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u., de heer L. Dek en 2 u., Ds. Hermanides, van Hulst, bediening van den H. Doop. Sluiskil. 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9 u., Ds. G. van Dis, van Zaamslag. Zaamslag. 9% u., leesdienst, 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. A. B. W. M. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., Ds. B. van. Neerhos. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., Ds. Van de Garde, van Opheusden. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5